Испечати | Затвори го прозорот

ЉУБОВНА ВРСКА СО ЛИЧНОСТ ОД РАЗЛИЧНА ВЕРА

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=5593
Датум на принтање: 27.Септември.2024 во 12:44
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ЉУБОВНА ВРСКА СО ЛИЧНОСТ ОД РАЗЛИЧНА ВЕРА
Постирано од: marija@
Наслов: ЉУБОВНА ВРСКА СО ЛИЧНОСТ ОД РАЗЛИЧНА ВЕРА
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 11:54

Zdravo! Jas prv pat se logirav i mi stana interesno ova so diskusiite..Sakam (ako se moze) nekoj da prodiskutira za toa dali e dozvoleno da se bide vo vrska so pripadnik an druga vera.Na primer makedonka so turcin i sl.Toj problem me maci dolgo vreme,pa se nadevam deka ke mi se razjasni!SmileCao,cao..




Коментари:
Постирано од: vd
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 11:59
МАрија, во исламот НЕМА ПРОБЛЕМ за тој Турчин да се ожени со тебе, но би било проблем во христијанството ако ти посакаш да се омажиш со него. Не ти е дозволено!
Ете ги правата кои ги имаш како христијанка.


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 12:03
Originally posted by marija@ marija@ напиша:

Zdravo! Jas prv pat se logirav i mi stana interesno ova so diskusiite..Sakam (ako se moze) nekoj da prodiskutira za toa dali e dozvoleno da se bide vo vrska so pripadnik an druga vera.Na primer makedonka so turcin i sl.Toj problem me maci dolgo vreme,pa se nadevam deka ke mi se razjasni!SmileCao,cao..



Здраво Марија. Инџој дис форум!

Прашањево беше и порано дискутирано, колку што гледам, можеш да го најдеш овде http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=5178&KW - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=5178&KW

Алооо, модератор... модерирај... Wink Мислам дека темава треба да се префрли таму.


-------------


Постирано од: vd
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 12:04
Аџија, и ти критики до модераторот? Smile
Гледаш дека е потребно уште еден модератор најмалку. Би било добро да го разгледаш предлогот за Муслиман модератор. Знаеш, да не скапува вака форумов , не за друго LOL


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 12:08
Треба, да ти кажам право не може еден човек да виси 24 часа на форум... Оној Сард, се нема појавено...

Ама не по верски клуч! Tongue


-------------


Постирано од: vd
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 12:09
окау де. Нема да бидам верски настроен, ВЕТУВАМ Smile
Знаеш, го имам истиов форум дома, на локалхост па си вежбам LOL би бил супер модератор , верувајте.


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 12:15
Originally posted by sayHI sayHI напиша:

МАрија, во исламот НЕМА ПРОБЛЕМ за тој Турчин да се ожени со тебе, но би било проблем во христијанството ако ти посакаш да се омажиш со него. Не ти е дозволено!
Ете ги правата кои ги имаш како христијанка.
 
 
A mislish ke i e polesno na muslimanka da se omazi za pravoslaven...Confused
 
A Marija moze da si se omazi za toj shto go saka samo treba da bide spremna na kritiki,plachki,prokolnuvanja,molbi od semejstvoto toa da ne go pravi....ako seto toa go izdrzi taa ke se omazi i pak ke si ostane hristijanka,a posle ke dojdat decata,pa taa ke saka tie da se hristijani,a toj da se muslimani...i taka....megutoa ako odnapred se dogovorat za site raboti ne bi trebalo da ima problem,sepak zavisi i kolku e Turchinot vernik,moze i da ne e vernikErmm
 
 
Jas lichno sum nemala hrabrost za takvo nesto,a neveruvam ni deka bi ja imala i sega


-------------


Постирано од: marija@
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 12:15

ama jas ne deka sakam da stapam vo brak so nego,tuku sakam da znam dali mozam da imam vrska so nego kako sekoja tinejdzerka sto ima vrska so nekoe momce!!!!!!???



-------------
Ve saka Marija!!!


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 12:18
 Doma dali bi ti dozvolile?
 
 


-------------


Постирано од: marija@
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 12:20
e pa i ti do nekade si vo pravo,ama jas mislam deka sum seuste mala da razmisluvam za brakovi i sl.. me interesira samo vrskata so nego sto mislam deka nema da trae premnogu dolgo..ama se e mozno..nikoj ne moze da kaze kako ke bide ponataka..


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 12:24
Originally posted by sayHI sayHI напиша:

МАрија, во исламот НЕМА ПРОБЛЕМ за тој Турчин да се ожени со тебе, но би било проблем во христијанството ако ти посакаш да се омажиш со него. Не ти е дозволено!
Ете ги правата кои ги имаш како христијанка.


----------------------

Moze ja da se zabavuvam so bratucedka ti od Aracinovo ?

Kakvi prava gi ima taa ? Aj pojasni mi ...


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: marija@
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 12:24
a za domasnite sum sigurna deka ne bi mi dozvolile..i toa e drug problem..:(


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 12:25
Originally posted by marija@ marija@ напиша:

a za domasnite sum sigurna deka ne bi mi dozvolile..i toa e drug problem..:(


Sakas sex  so druga vera toa li ti e prasanjeto ?




-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 12:28

new_reply_form.asp?M=Q&PID=375729&PN=2&TR=13">Цитирај аџија   new_reply_form.asp?PID=375729&PN=2&TR=13">Одговор forum_posts.asp?TID=5593&PID=375729#375729">bullet Испратена: Денес во 12:03
O ti devojce
Klikni tuka

forum_posts.asp?TID=5178&KW - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=5178&KW


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 12:30

Kolku bi vredel dechkoto za da pominesh poradi nego bosa po trnje...ako vredi-razmisli..ako e za 2-3 dena ich ne si stavaj zdrava noga vo trn



-------------


Постирано од: marija@
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 12:32
fala ti za ova poslednovo sto mi go pisa...navistina mi e potrebno od vakvi soveti...


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 12:36

marija toa  ti  e veke drug problem.Hristijanstovo ne ti zabranuva da se druzes so muslimani, no ako sakas da  bludnices samo toa e zabraneto bilo so musliman bilo so hristijanin.Ako sakas da vlezes  vo brak so Musliman toe  e veke drugo prasanje imas i tema za  toa.

Toa za pravata nema vrska , na muslimanka isto vo nikoj slucaj ne i e dozvoleno da vleze vo brak so hristijanin a toj da si ostane hristijanin ,toa spored mnozistvoto muslimani e napustanje na muslimanskata vera. E sega neka ti kazat i hristijanive kolku e dozvoleno hristijanka za musliman ,imajki predvid deka i zenami e hristijanka i omazena za  tvrodokoren musliman Tongue


-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 12:40


ovaa tema tolku pati e diskutirana....


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 13:03
Hristijanskoto semejstvo nema da dozvoli ni brak,ni vrska,silno ke se protivi...ako e nekoj musliman shto ne e tolku po verata so tekot na vremeto ke popushtat(obichno majkite)ama ako e nekoj kako halifa teshko...LOLne zatoa shto chovekot ne e vo red( skraja da e)tuku shto mnogu retko okoraven musliman moze da dojde vo vrska so kaurkaBig%20smile

-------------


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 14:33

Koga amerikankata  vikala: Ah da mozam da pojdam Avganistan da go baknam Bin Laden za brada jas mislev e nekoja sala  LOLa si docekav doma toa. So ova kaurkive po teroristi?Big%20smile



-------------


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 14:53
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Koga amerikankata  vikala: Ah da mozam da pojdam Avganistan da go baknam Bin Laden za brada jas mislev e nekoja sala  LOLa si docekav doma toa. So ova kaurkive po teroristi?Big%20smile



-----------------

Dosta be so toa kaurki
i dosta veke so provociranje
uste eden ispad ima site da Ve prozivam shiptarchinja pa cak i da ne ste


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 17:35
О Маррррија... (со Глоријан нагласок...)

всушност, тоа што ти сакаш да го прашаш, најубо го срочи Нинџа... Секс со припадник на друга вера... Всушност, веќе пишав и за тоа дека како пријател, секого прифати го и не го понижувај од која вера нека е... Но за брачна интима, треба да имаш некој кој ќе ти помогне да создадеш богоугодно семејство, а со муслиман тоа сигурно нема да можеш да го направиш. А ако тебе те мачи само тоа дали смее секс, па ти ако живееш по правилата на овој свет (секс, драгз енд рокенрол), тука нема ни вера ни нација ни ништо... Значи прашањето е колку ти значи верата, колку е лична твоја... Ако ти значи, тогаш форгет ит...


-------------


Постирано од: marija@
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 18:05
da ti kazam i tebe adzija deka ne se raboti samo za seks ili za brak..sto ke se sluci ako ednostavno se zaljubis vo musliman i ne mozes da zivees bez nego..a za drugar da mi e nikogas toa ne mi precelo.nikogas ne se gleda verskata pripadnost vo drugarstvoto,ama ova e nesto pojke od drugarstvo


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 18:17
Epa sexaj se so nego ... ama ako si spremna posle na naredniot decko da mu kazesh koj bil pred nego ... bez oko da ti trepne... sexaj se tvoj zivot tvoj izbor...

No sto ako toj potoa doznae ?

Eve na primer raskinesh so toj sea i posle ?

Ko ke te prasha ...abe Marija srce moe , jas i ti sme sozdadeni edno za drugo i nemame tajni , no aj sea kazi mi iskreno .... navistina li si se sexala so toj ...Ljutvi Idrizi od Harachina?

Sto ke mu odgovorish ?

Ke izlazesh ?

I ako izlazesh sto ako doznae samiot posle ?

Toa bi bilo fer ..spored tebe ?

E sea razmili dobro bidejki posle e**nje nema kaenje


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 18:32
Originally posted by marija@ marija@ напиша:

sto ke se sluci ako ednostavno se zaljubis vo musliman i ne mozes da zivees bez nego..


Очигледно имаме различни дефиниции за љубов...

Мислам, и јас така размислував кога бев тинејџер, ама брзо ќе сфатиш дека нема такво нешто како (се заљубив и неможам без него, итн., итн...) Мислам нејќам сега да ти рушам концепт, ама љубовта е многу многу повеќе од тоа како се чувствуваш во градите...


-------------


Постирано од: marija@
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 18:45
a be sekoj razlicno razmisluva (fala bogu)...i ti si vo pravo do nekade..ama pak nekogas ima ljubov koja e tolku silna sto se zanemaruvas,pa duri i verata! daleku od toa deka sum neverna hristijanka!


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 18:55
Marija neka ne te opteretuvaat so gluposti. Ke ti dadam MSN da zboruvas so zena mi. Pa taa neka ti kaze kako e da  se bide so musliman. Toa sto taka si  se  zaljubila e samo uste edna potvrda deka muslimanite vredi da  se  sakaat za  razlika od ovie tuka.No pak ke ti recam ako ti e celata rabota za  sex togas nema potreba da baras sovet od nas. No ako sakas poveke zboruvaj so zena mi pa neka ti kaze toa sto sakas da  go cues. Se gledame na private

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 18:56
А што мислиш за тоа што го кажа Христос:

Кој љуби татко или мајка повеќе од Мене, не е достоен за Мене; и кој милува син или ќерка повеќе од Мене, не е достоен за Мене - Евангелие според Матеј 10:37


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 19:00
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Toa sto taka si  se  zaljubila e samo uste edna potvrda deka muslimanite vredi da  se  sakaat za  razlika od ovie tuka.


Заслужуваат да се сакаат? Во никој случај. Ниту христијаните, ниту муслиманите, ниту било кој човек „заслужува“ да биде сакан. Тоа што Бог не сака е ЧИСТА НЕГОВА МИЛОСТ, а ако гледаш на нашите дела, на нашите гревови, никогаш немаше да не засака. Но затоа Божјата љубов е вистинска љубов, бидејќи го сака тоа што не е привлечно, тоа што не заслужува да се сака... Човекот, сака само привлечни работи, за да се задоволи себе, па дури и некоја света книга, сеедно...

Но ако сме научиле да љубиме како што љуби Господ, тогаш ќе ги љубиме и тие што не заслужуваат, како што учеше и Христос: љубете ги своите непријатели. Поголема љубов од таа нема... Повистинска љубов од таа нема... Поточна дефиниција на љубовта нема...


-------------


Постирано од: marija@
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 19:09
e tek sega so ova sto go kaza mnogu me pogodi...i navistina celosno si vo pravo..nema pogolema i povistinska ljubov od ljubovta kon Gospod...se sl*gam so tebe :)


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 19:12
Tocno adzija , ovojpat se slozuvam so tebe.Ama na devojkava i treba nesto mnogu pokonkretno.Ova ke i pomogne samo za mig,dodeka pak ne si go vide sakaniot.

-------------


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 19:18
Da , da se sl*gam i treba nesto mnogu pokonkretno ... ocajno i treba pokonkretno nesto.

Ti be devojce majka tatko imash li ?

Sto ne gi prashash niv , tvoite najbliski za vrskata so Ljutvi Miftari koja ja planirash ?

Nego ajde sekoj so svojot krst neka si go nosi ti i taka si se odlucila za zelena polumesechina


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: marija@
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 19:27
a be za toa deka dur da go vidam sakaniot ke mislam deka e vo pravo si zgresil..deka od kaj znaes ti do kaj sum bila zatreskana vo nego?mozda sum na pocetok..a bidejki e taka so sevo ova od adzija vo pogolem del ke go smenam mislenjeto!! a  ti da si se zakjutis deka si imam roditeli i deka nikoj ne spomna deka veke sum odlucena za zelena polumesecina!!!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 19:55
Бидејки имам лично искуство со темава морав да се приклучам,еден мој многу близок роднина имаше врска со македонка муслиманка и тоа врска озбилна поозбилна здравје,заљубување преку глава.И така 4,5 год. тие си се секса и си изиграваа љубовници негирајки го тоа што тука многу од вас го негираат.Дојде време и решија дека сакаат да се земат бидејки љубовта им е преголема.Роднинава мој го пустевме го молевме но тој беше спремен и вера да смени за љубов и се се договори требаше да оди да смени вера но јас како вечно рчкало го прашав дали и таа ке биде спремна да смени вера да ја праша чисто онака од љубов.Бидејки роднинава се скара со татко му и мајка му поради мењавање вера почна да живее кај невестава беше баш очигледно дека е се завршено и дека ке имаме еден муслиман повеке а еден христијанин помалку.Но не поради дрога или секс или рокен рол роднинава неможел да спие вечерта пред помаз(така мислам дека се вика но не ме фаќајте за збор) па утрината и кажал на невестата дека сака прво да оди во црква да се помоли и да си ги каже тешкотиите на попот и да си оди у џамија да се помуслиманизира,побарал и таа да оди со него и да се помолат заедно чисто поради леснотија на душата негова и тоа го побарал пред таткото и мајката на невестата.Момчето по муабетот било предупредено веке никогаш во куќата да не влегува и да не ја бара невестата бидејки негова не е ниту некогаш ке биде.Кога и се обратил на неа таа несакала повеке ни да го гледа а камоли па да го сака како што го сакала пред тоа.
Е сега љубов и вера да ви кажам неодат заедно и затоа масло и вода не се мешаат никогаш без компромис и погазување од едниот нема тука да има никаква љубов баш поради тоа што без разлика кој некој мора да се потчини,е да да се потчини и да си го подгази зборот и верата а кога тоа ке се случи почитувањето само ке се намалува а никогаш нема да се зголеми па живееме во 21 век век каде што компромисите се прават од љубов а не поради потчинување и подгазување.
Толку од мене се надевам дека сум јасен и гласенLOLLOLLOL


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 19:57
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Tocno adzija , ovojpat se slozuvam so tebe.Ama na devojkava i treba nesto mnogu pokonkretno.Ova ke i pomogne samo za mig,dodeka pak ne si go vide sakaniot.


Да почнеш да гледаш малце подалеку од носот почесто ќе сфатиш дека не си во право...

Нинџа, олабај се, девојчето си има мака, сигурно не е од ќеф дојдено на овој мизерен форум Smile

Марија, немој да мислиш дека другите луѓе не се борат со истите маки низ кои ти поминуваш. Секој има свои искушенија, но важното е во нив да се остане верен и истраен, а Бог за секого го знае најдобриот пат... Не сакам да те видам растажена, бидејќи знам случаи на христијанки кои стапиле така, несериозно, во врска со муслиман и после од тоа немало враќање... И закани, и тепања, и киднапирања, и забулувања со сила, и свашта... Имало и среќни краеви, не дека не, но ако ја разбираш убаво исламската наука, ќе сфатиш дека има луѓе што не знаат жената да им каже „НЕ“ или „доста беше“... На таквите пролевање на крв не им значи апсолутно ништо...




-------------


Постирано од: vd
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 20:05
member_profile.asp?PF=7149&FID=47 - marija@ , добро дојде пак! 

-------------


Постирано од: marija@
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 20:12
ne go opravduvam toa za makednka i musliman ama pred da go vidam ova denes sto go diksutiravme imav mnogu poinakov film za toa...sega mnogu raboti mi stanaa jasni i znam deka nikogas nema da pogresam i nikogas nema da si ja smenam verata zosto taka ne sozdal Gospod,a nie treba da ostaneme dostojni na toa..
 


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 20:13
adzija da bese za Islam lugeto  se otkazuvaat i od zivotot svoj a ne od decko ili devojka .Ama vo hristijanstvoto ne naogaat nikakva slast i zatoa  e  vaka. Taa  da se otkaze sega ke ostane samo osamena i tAzna,neispolneta. Ti ke i go najdes lekot? Ne si ti doktor za ova skrij se podobro

-------------


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 20:19
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

adzija da bese za Islam lugeto  se otkazuvaat i od zivotot svoj a ne od decko ili devojka .Ama vo hristijanstvoto ne naogaat nikakva slast i zatoa  e  vaka. Taa  da se otkaze sega ke ostane samo osamena i tAzna,neispolneta. Ti ke i go najdes lekot? Ne si ti doktor za ova skrij se podobro


-------------------------

E ne zenati po MSN ke i go kaze lekot

Zasrami se be... i pokrij se so ush*te sram te bilo.

Na maloletnicka i predlagash da se slusha so zenati bivsha kaurka za da ja zavede so slatkorechivi zborovi .

A toa sto tatko i mozhe da ja ishisha keljava i ke ja isfrli na ulica ko kuche toa nikome nisto a ?

Ti devojche informiraj se prvo eve ti forum za religija chitaj malce kako se odnesuvaat ednite muslimani vernici a kako drugite hristijani i izvedi si zakljucok sto e podobro za tebe.





-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 20:21
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Marija neka ne te opteretuvaat so gluposti. Ke ti dadam MSN da zboruvas so zena mi. Pa taa neka ti kaze kako e da  se bide so musliman. Toa sto taka si  se  zaljubila e samo uste edna potvrda deka muslimanite vredi da  se  sakaat za  razlika od ovie tuka.No pak ke ti recam ako ti e celata rabota za  sex togas nema potreba da baras sovet od nas. No ako sakas poveke zboruvaj so zena mi pa neka ti kaze toa sto sakas da  go cues. Se gledame na private




I sto im fali na ovie tuka ? Da ne imaat rogovi ? Kako ne ti e sram celo vreme da potpaluash i favorizirash nekoi raboti ...moj moj pa preku mojega vishe


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 20:22
Zenami ne e  bivsa kaurka , nego segasna.
Nindza kontroliraj se!
Nemozes da  dades dobar sovet ti nekomu zasto sovet ti treba tebe prvo


-------------


Постирано од: marija@
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 20:23

ne mi e potrebno ama bas od nicija zena msn zosto do nekade znam i sama da si razmisluvam za toa...a za toa deka site go sakaat islamot i deka hristijanstvoto e osameno-toa e mnogu neubavo mislenje od tvoja strana..jas taka mislam,za drugite ne znam..



Постирано од: nindza
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 20:27
E zatoa Muslimanstvoto po mene ko religija necini...
NAMETNUVANJE, nametnuvanje stavovi, nametnuvanje pricipi, nametnuvanje obicai, nametnuvanje ova , nametnuvanje ona preku k*rac vishe so taa agitacija. Nie sme najdobri a drugite necinat. Nie sme siroti nie sme ugnetuvani, nie ne sme teroristi site nas ne mrzat a od druga strana celo vreme ...Alah je najdobar , samo Alah i nisto drugo, braca mi se samo onie koi se so Alah ...i taka nataka.

Svce nekoi limitiranja i ogranicuvanja...a toa na sloboden um ne moze da mu odgovara.

Vo hristijanstvoto barem Bog ti dal izbor slobodna volja... sakas praj sakas ne praj pak ke te saka toj no za postapkite ke odgovaras pred bozji sud.
Ja barem taka znam .

A ja veruem e nesto treto mnogu poblisko do hristijanstvoto nego muslimanizmot e taka, a u sto ke verues ti devojce ke odlucis sama koga ke sozreesh.




-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 20:29
Ti Marija kolku godini imas 15  pretpostavuvam ?

Ama iskreno


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 20:29
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Бидејки имам лично искуство со темава морав да се приклучам,еден мој многу близок роднина имаше врска со македонка муслиманка и тоа врска озбилна поозбилна здравје,заљубување преку глава.И така 4,5 год. тие си се секса и си изиграваа љубовници негирајки го тоа што тука многу од вас го негираат.Дојде време и решија дека сакаат да се земат бидејки љубовта им е преголема.Роднинава мој го пустевме го молевме но тој беше спремен и вера да смени за љубов и се се договори требаше да оди да смени вера но јас како вечно рчкало го прашав дали и таа ке биде спремна да смени вера да ја праша чисто онака од љубов.Бидејки роднинава се скара со татко му и мајка му поради мењавање вера почна да живее кај невестава беше баш очигледно дека е се завршено и дека ке имаме еден муслиман повеке а еден христијанин помалку.Но не поради дрога или секс или рокен рол роднинава неможел да спие вечерта пред помаз(така мислам дека се вика но не ме фаќајте за збор) па утрината и кажал на невестата дека сака прво да оди во црква да се помоли и да си ги каже тешкотиите на попот и да си оди у џамија да се помуслиманизира,побарал и таа да оди со него и да се помолат заедно чисто поради леснотија на душата негова и тоа го побарал пред таткото и мајката на невестата.Момчето по муабетот било предупредено веке никогаш во куќата да не влегува и да не ја бара невестата бидејки негова не е ниту некогаш ке биде.Кога и се обратил на неа таа несакала повеке ни да го гледа а камоли па да го сака како што го сакала пред тоа.
Е сега љубов и вера да ви кажам неодат заедно и затоа масло и вода не се мешаат никогаш без компромис и погазување од едниот нема тука да има никаква љубов баш поради тоа што без разлика кој некој мора да се потчини,е да да се потчини и да си го подгази зборот и верата а кога тоа ке се случи почитувањето само ке се намалува а никогаш нема да се зголеми па живееме во 21 век век каде што компромисите се прават од љубов а не поради потчинување и подгазување.
Толку од мене се надевам дека сум јасен и гласенLOLLOLLOL



ДА ПОВТОРАМ И БЕЗ КАВГИWink


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: marija@
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 20:30
zosto ti mislis deka samo nezrelite se petnaesetgodisni..mnogu nezrelo ti se ponasas vo slucajov(bez navreda)zosto cel razgovor te vodi kon vregjanje i inaetenje za raboti koi gi negiras a se tocni!
mnogu dobro se imam zapoznaeno so hristijanstvoto,povekje od kolku sto ti mislis i mislam deka mnogu gresis so tvoite diskusii


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 20:31
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Бидејки имам лично искуство со темава морав да се приклучам,еден мој многу близок роднина имаше врска со македонка муслиманка и тоа врска озбилна поозбилна здравје,заљубување преку глава.И така 4,5 год. тие си се секса и си изиграваа љубовници негирајки го тоа што тука многу од вас го негираат.Дојде време и решија дека сакаат да се земат бидејки љубовта им е преголема.Роднинава мој го пустевме го молевме но тој беше спремен и вера да смени за љубов и се се договори требаше да оди да смени вера но јас како вечно рчкало го прашав дали и таа ке биде спремна да смени вера да ја праша чисто онака од љубов.Бидејки роднинава се скара со татко му и мајка му поради мењавање вера почна да живее кај невестава беше баш очигледно дека е се завршено и дека ке имаме еден муслиман повеке а еден христијанин помалку.Но не поради дрога или секс или рокен рол роднинава неможел да спие вечерта пред помаз(така мислам дека се вика но не ме фаќајте за збор) па утрината и кажал на невестата дека сака прво да оди во црква да се помоли и да си ги каже тешкотиите на попот и да си оди у џамија да се помуслиманизира,побарал и таа да оди со него и да се помолат заедно чисто поради леснотија на душата негова и тоа го побарал пред таткото и мајката на невестата.Момчето по муабетот било предупредено веке никогаш во куќата да не влегува и да не ја бара невестата бидејки негова не е ниту некогаш ке биде.Кога и се обратил на неа таа несакала повеке ни да го гледа а камоли па да го сака како што го сакала пред тоа.
Е сега љубов и вера да ви кажам неодат заедно и затоа масло и вода не се мешаат никогаш без компромис и погазување од едниот нема тука да има никаква љубов баш поради тоа што без разлика кој некој мора да се потчини,е да да се потчини и да си го подгази зборот и верата а кога тоа ке се случи почитувањето само ке се намалува а никогаш нема да се зголеми па живееме во 21 век век каде што компромисите се прават од љубов а не поради потчинување и подгазување.
Толку од мене се надевам дека сум јасен и гласенLOLLOLLOL



ДА ПОВТОРАМ И БЕЗ КАВГИWink



Zgolemi gi bukvite i staj prored radi preglednost

ne se cita izgleda mi Wink


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 20:33
Originally posted by marija@ marija@ напиша:

zosto ti mislis deka samo nezrelite se petnaesetgodisni..mnogu nezrelo ti se ponasas vo slucajov(bez navreda)zosto cel razgovor te vodi kon vregjanje i inaetenje za raboti koi gi negiras a se tocni!
mnogu dobro se imam zapoznaeno so hristijanstvoto,povekje od kolku sto ti mislis i mislam deka mnogu gresis so tvoite diskusii


----------

Znaci pogodiv imas tokmu 15 godini Wink

Sto negiram jas ? Sto ne e tocno ? Aj pojasni mi ?

Toa deka utre ke imash maz Makedoec i ke mu lazesh deka si se sexala so Ljutvi Ramadani od Harachinovo , bratuced mu na komandant Biljalji ?

Toa negiram ?


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: marija@
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 20:39
kako prvo nemam 15 godini,a ako ti me smetas za tolkava tvoj problem
 
gresis vo toa sto vikas deka treba da mu se veruva samo na Alah i na nikoj drug!sekoj za sebe si veruva vo svojot Bog!nekoi pak i se vernici na Alah a ne go pocituvaat kako tebe...
i nemoj sekoj vtor zbor da ti e napisan na najvulgaren nacin i so cel da navredis nekogo,ne ubavo zvuci i ne e estetski...:)


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 20:41
Abe ti nesto si zbrkana ili ne citash ubavo ... koj Alah te crni spopadnal ?

-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 20:41
Nindza kaj tebe najgolemiot problem e  sto ne si probal albanka ,i sega ova mnogu te  maci.Makedonkite javno zboruvaat za nivnata vrska so muslimani i te ubiva sto niedna muslimanka nigde ne go storela istoto.
Zal mi e  drugare.Nikoj nisto ne ti nametna. Za tebe se e  glupost.Nemozes da bides seriozen covek zatoa. Vo drustvo na seriozni luge mozes da bides 5 min posle ke tresnes nesto vo tvoj stil i ke moras da napustes. Samiot fakt sto si se rodel Nemusliman a sega ne si musliman te  tera da imas negativen stav prema islamot. Kako sto vide jas sekogas povikuvam vo Islam zatoa sto smetam deka treba da se obozava eden edinstven bog. Sto dobivam jas ako ti stanes musliman? Ke mi dades pari? Naprotiv jas  ke bidam toj sto ke ti pomaga i morlano i finansiski i sekako. Posto ti tolku otvoren i pametot otvori go dobro i razmisli sto se  slucuva. Nekogas nestoto e mnogu isparvno ama drugite ke napravat da ispadne golema laga i nevistina.Vide sto napravija so mojata tema za terorizmot. Muhammed ubival,egzekutiral, plackal, se  zdruzel so satanata  i neznam uste  sto. I kako da reagiram jas na ova ? Da go pcujam Isusa (ISa)? Da go navreduvam ,da izmisluvam lagi za ti da reces ova necini. Ne fala na site za toa ama ne.Isus (Isa) e  Allahov pratenik .Praten da gi uci lugeto da veruvaat vo ALLAH da  go obozavaat da  pravat dobri dela da  ljubat dobro i da se cuvaat od zlo, toa e vsusnosr porakata na site Allahovi pratenici. Aj ti razmisi ubavo.....


-------------


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 20:42
Pa kolku godini imash 16 ?

-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 20:46
A koj vika deka jas ne sum probal Albanka ?

I koj vika deka me muchi ?

Abe ne zboruj svasta... devojceto ke i se sjebe zivotot ... i nikoj nema pravo da ja zaveduva preku MSN so nekakvi slatki love story ...

predelikatno e toa ... eejjj bre toa e sepak maloletnicka


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: xaxaxa
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 20:59
Marija, jas imav drugarka koja odese so musliman godina i nesto...se skara...i ostana etiketirana zasekogas...bas ona so go kaza nindza, kako ke mu objasnis na sledniot...retko koj makedonec hristijanin mozi da pomini preku to...eve i den denes ima problemi so site vrski bas poradi taa pricina...a veke godini pominaa...od tvoite postovi ocigledno si raskrstila deka za sklopuvanje na brak ne idi vo obzir...a na kratki stazi mozis samo da si go zaebis zivotot...pozdrav i se nadevam ova ke ti pomogni...


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 22:01
fakt e deka sekoja sto odela so musliman e teshka glupacha. Shiptarot ke ja otkaci i ke ostane belezana zasekogas. Nikoj nema posle da ja dopre oskvernavena od musliman.


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 22:05
Точно така додека другар ми гинекологот од чаир секогаш ги крпи Муслиманките за 50 евра и тие и покрај добриот секс со Христијаните поради нивните родители невини се мажат за муслимани,као никад да не сме пробале муслиманкаLOLLOL

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 22:16
Utesuvajte se edni so drugi. Eve zasto hristijankite ne ve sakaat , pa ni nikoi zeni bre. Zatoa sto neznaete da gi sakate. Sakate samo da probate, kako da e zenata nekakov predmet. Zal mi e za vas ..Confused

-------------


Постирано од: xaxaxa
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 22:25
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Utesuvajte se edni so drugi. Eve zasto hristijankite ne ve sakaat , pa ni nikoi zeni bre. Zatoa sto neznaete da gi sakate. Sakate samo da probate, kako da e zenata nekakov predmet. Zal mi e za vas ..[IMG]http://forum.idividi.com.mk/smileys/smiley5.gif" height="17" width="17" align="absmiddle" alt="Confused" />


A od kade takov zakljucok, deka hristijankite ne gi sakaat? Tvojata zena e isklucok i e edna vo mnogu iljadi...a i kaj muslimankite go ima istoto, pak ke recam edna vo mnogu iljadi...samo so tie se mnogu pomudri...kjuti si, dupi si...ubavo ti objasnija pogore


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 22:26
Па пријател незнам како не ти е досадно секој ден ист грав да јадеш барем смени еднаш место Тетовски грав јади Кумановски грав,барем тоа ако несакаш нешто поразлично,мевце или салатичка тука верата не ти е крива едноставно слободоумие си бараш додека не си најдеш пасент а они нон стоп се пошироки и пошироки.Уствари сега ми е јасно зошто се шијат МуслиманкитеLOLLOLLOL

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 22:34

Naprazno provokacii. Se  gledam i slusam ne se sekirajte Wink

Imate Sex forum mozete da pisete sto sakate .Jas moeto skapoceno vreme nema da go trosam so glupi luge Big%20smile
pozdrav


-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 22:38
Ок супер затоа и пишав за да не се секираш уствари си знаеш нелиWink
Поздрав


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: xaxaxa
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 22:41
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Nindza kaj tebe najgolemiot problem e  sto ne si probal albanka ,i sega ova mnogu te  maci.Makedonkite javno zboruvaat za nivnata vrska so muslimani i te ubiva sto niedna muslimanka nigde ne go storela istoto.


Ova ne e provokacija?


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 22:55
Jas imam drugar i odi so albanka i toa za kratko vreme 2-3 meseci dosta ozbilno ispadna toj odi kaj nea doma spie izleguvaat, a sto e najmnogu cudno nejziniot brat ima zena bugarka-pravoslavna, i nejzinite roditeli voopsto ne i precat duri nejziniot tatko veli deka taa treba da ja meni verata i ama ic ne i brani vo odnos na pokrstuvaweto.
A za Marija koga najmnogu ti se brza bidi bavna- taka malku da legne se na svoe oti toa sto vecerta go mislime- nautro porazlicno izgleda, jas te te svakam deka samo ti e premnogu simpaticen i se cudis so kakva energija te privlekuva neli...? Se e minlivo...veruvaj
A ako mislis deka navistina go sakas a toa vremeto go pokazuva, ama zboruvam navistina ljubov, i pokraj se da bides so nego...ona majka tatko..i toa pominuva...
A za ona so verata, mozot preku zenata, a zenata preku mazot se spasuva...mislam taka nekako bese...
I uste nesto:
prasanje:
Spored Jovan Lestvicnik vo negovata Lestvica sto stoi na najvisokoto mesto stoi ljubovta za da se soedinime so Boga, zosto Bog e ljubov, i cudni se Bozjite patista.
Na prvo mesto stoi ljubovta


Постирано од: orto
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 00:25
Originally posted by sayHI sayHI напиша:

Аџија, и ти критики до модераторот? Smile
Гледаш дека е потребно уште еден модератор најмалку. Би било добро да го разгледаш предлогот за Муслиман модератор. Знаеш, да не скапува вака форумов , не за друго LOL
Ајде бре моамеданци ,еве јас гласам за модератор Муслиманин,па немојте толку многу да плачете се везден модератор муслиман,модератор муслиман епа ајде нека ви биде(можеби тогаш ке можете да ме сопрете)


-------------
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 00:36

Da ti kazam nesto pametno """"""brate""""""" .Vo Albanija Enver Hodza koga bil na vlast znaes kakva vila drzavata.Arno ama covekot tolku se mislel jak i im velel na lugeto celo vreme: "Bidete spremni skoro ke poceneme rat so Amerika" . Kolku sto Amerika morala da go sopre Enver Hodza tolku i nie tebe LOL



-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 00:51
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Da ti kazam nesto pametno


LOLLOLLOLLOLLOL
LOL

-------------


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 00:55
Moram da ti priznam deka epten simpaticno se smees LOL

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 01:01
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Da ti kazam nesto pametno


Уште чекаме... LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL


-------------


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 01:05

Zaminal vozot za  Evropa .Makedonceto cekase i cekasee i cel zivot ke si ceka Big%20smile



-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 01:06
Ајде кажи и ти нешто смешно, немој вака, да биде еднострано... па имаме рамковен договор, треба 20% од вицовите вие да ги правите... ц....ц.ц..ц.... не сте вие за хумор...Tongue

-------------


Постирано од: orto
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 01:08
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Zaminal vozot za  Evropa .Makedonceto cekase i cekasee i cel zivot ke si ceka Big%20smile

Многу си ми последно време паметен БРАТЕ Кефала,зошто си се качил на КОЊ тогаш затоа што ти зминал возот ли? 


-------------
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену


Постирано од: orto
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 12:15
Originally posted by Nela Bella Nela Bella напиша:

 
Spored Jovan Lestvicnik vo negovata Lestvica sto stoi na najvisokoto mesto stoi ljubovta za da se soedinime so Boga, zosto Bog e ljubov, i cudni se Bozjite patista.
Na prvo mesto stoi ljubovta
И не според Свети Јован Лествичник,туку целата наша вера се темели на ЉУБОВТА тоа е клучот на Православното Христијанство,-ЉУБОВТА.И Бог од преголема ЉуБОВ за човечкиот род го даде Единородниот Син Негов да пострада како откуп за гревовите на човековиот род.
1.Кор
ЗА ЉУБОВТА
1.Да зборувам на сите човечки јазици,па дури и на ангелски,штом љубов немам ,ке бидам бакар,што ѕвони,или кимвал,што ѕвечи.
 
2.Да имам пророчки дар и да ги знам сите тајни,да ги имам сите знаења за сите работи,а и така силна вера +штом и планини да поместувам,-ако љубов немам,ништо не сум.
 
3.И да го раздадам целиот свои имот ,да позволам телото да ми изгори,-штом љубов немам,ништо не ми користи
 
4.Љубовта е долготрпелива,полна со добрина,љубовта не завидува,љубовта не се превознесува,не се гордее,
 
5.не прави што е непристојно не бара свое,не се срди ,не мисли зло,
 
6.на неправда не се радува ,а на вистина се радува ,
 
7.се извинува во се верува ,на се се надева,се претрпува.
 
8.Љубовта никогаш не престанува ,а другото ,ако се пророштва ке престанат;ако се јазици ,ќе замолкнат;ако се знаења ќе исчезнат
 
9.Оти по нешто знаеме и по нешто прокуваме
 
10.а кога ке дојде совршеното,тогаш ке исчезне делумното
 
11.Кога бев дете ,зборував како детре,како дете мислев,како дете размислував;а кога станав маж,го оставив детиското.
 
12.Сега гледамнејасно како во огледало,а тогаш-лице во лице а сега знам нешто, а тогаш ке знам како што сум познат
 
13.А сега остануваат овие три работи:берата ,надежта и ЉУБОВТА:најголема меѓу нив е ЉУБОВТА
 
Не станува збор за телесна љубов(задоволувње на стасти,блудствување со жена со маж)туку за љубов ЧИСТА ВИСТИНСКА од Чисто срце-љубов кон нашиот Творец,кон нашите родители, кон маж-жена, кон брат-сестра ,кон нашите пријатели и НЕПРИЈАТЕЛИ


-------------
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену


Постирано од: orto
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 12:25
Originally posted by Perinosii Perinosii напиша:

Jas sum protiv.
 Против Што????


-------------
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену


Постирано од: marija@
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 13:04
Zosto????

-------------
Ve saka Marija!!!


Постирано од: ALISA
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 13:40
Khaleefah.
Bas me interesira dali zenati ja primi muslimanskata vera ?Ako e taka kazi mi kako ja  prifatija tvoite roditeli i rodnini ili kako izreagiraa nejzinite roditeli i rodnini.Tocno e deka kaj Vas vo sekoj slucaj pobedila ljubovta bez razlika na Vasite razlicni veri ,no zosto razmisluvas deka e normalno edna zena hristijanka da se omazi  za musliman i so toa ja promeni verata a ne e vo red da edna muslimanka ja promeni verata zaradi ljubovta?



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 13:47
кхалефа ќе ти одговори, но претпоставувам ќе ја изостави вистинската причина...

Муслиманите веруваат дека жената е на пониско ниво од мажот... Таа е се што мажот ќе и каже да биде... И во таков контекст, муслиманка која ќе се омажи за христијанин, во нивниот концепт на верување, по автоматизам мора да се потчини на некого кој тие го сметаат за неверник. Додека пак кога христијанка поминува кај нив, тие тоа не го сметаат за грев, нормално, бидејќи во тој случај христијанката се потчинува под муслиман.


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 13:55
Eve ushte ednash..mojata bliska lichnost e muslimanka omazena za nash-pravoslaven,nejzinoto semejstvo nekolku godini ne i razgovarashe,ama posle koga se smiri so roditelite tatko i imashe golem oritisok od negovite braka koi nemu mu se lutea zashto ja primil povtorno na gosti...familijata na mashkoto ne reagirashe burno iako se vernici..ama sepak toa beshe pred vojnite od;92 koga poinaku se gledashe na seTongue

-------------


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 17:39
Zena mi ne ja primi Islamskata vera,barem zasega.Sto se odnesuva do mene nikogas nema da  se pomiram so toa da ostane pravoslavna.No,poznavajki go karakterot na zena mi i nejzinata intelektualnost siguren sum deka ke stane muslimanka i voopsto ne sum zagrizen za  toa.A okolinata, nikoj nemoze da poveruva deka  se ozenav so "kaurka".Na prasanjeto zasto e normalno  hristijanka da se omazi za  musliman? Zatoa sto ke bide epten poveke pocituvana i ke i se posvetuva golemo vnimanie za  razlika od Hristijanite kaj koi zenata mnogu brzo zdosaduva. Nasiot perjgamber ne ucel deka naomilena rabota kaj mazot od ovosvetskite e  zenata i nie go sledeme negoviot primer vo toa.Kako sto vo drug negov govor rekol deka :Najsreken maz e onoj koj ke ima dobra zena i poslusni deca.Ovie ovde neka raskazuvaat prikazni cela den kako e  zenata ugnetuvana vo Islam,kako e ponevredna od mazot,kako e predmet na mazot,no nema problem,na zenami i se gleda srekata sto e so musliman i od 10 kilometri.Zasto sme protiv muslimanka da e so hristijanin? Opsto e poznato deka zenata se  vrzuva za mazot i toj vo mnogu slucai stanuva se i sesto za nea,nekogas e dobro toa a vo mnogu slucai i katastorfalno.Togas kako taa  ke gi obavuva dolznostite prema Allah? Da ne zboruvame posle deka idat deca pa ke treba da raga deca koi najverojatno ke bidat nemuslimani.Vo mojov slucaj jas si se dogovoriv ubavo so zena mi za  decata i nema da imame problemi inshaellah(so allahova volja) osven ako ne se  drzi do dogovorot.Cesto na hristijankite im se polnat glavite deka ako e kaj musliman ke bide tepana.Jas se kolnam deka ne ja imam cepnato zena mi(nasilno)a znaes zasto? Zatoa sto pejgamberot ne ucel da bideme mnogu blagi so zenite.Jas gi sledam samo delata na Muhammeda s.a.v.s a ne nekakov Bon-Ton, a Muhammed (neka e mir i spas na nego) postapuval najubavo so svoite zeni.Zasto tepanjeto(blagi udari kako izraz na nezadovolstbo)?Zatoa sto veke na drugo mesto kazav ima zeni so koi tesko se razbiras osven so stap vo rakata.
Jas i zenami  si se  razbirame odlicno i nemam pricina da bidam nasilnik, a veruvajte i site dobri vernici ne gi tepaat svoite zeni nikogas.


-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 17:42
a so fali da nestane musimanka
mislis deka so toa kje stane podobra zena odosto e?


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 17:45
Sigurno  mislam deka ke stane.No toa ne e glavnata  pricina.Jas sakam so mene da  e i na ovoj i na drugiot svetTongue

-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 17:46
aj ostaj sega drug svet
kazi so sto kje stane podobra zena odosto e
ako sakas


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 19:04
Dali bi dozvolile eden den(prashanjeto e za hristijanite)vashata kerka da se omazi za katolik,protestant,pravoslaven ili za nekoj jehovin svedok ili sabotar..ako vie samite ne ste pripadnik na taa religijaConfusedi ke sakate li vash*te vnuci da se krstat vo katedrala,crkva ili voopshte da ne se krstat...isto taka me interesira dali bi bile dozvolile brak so evrein?

-------------


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 19:34
Originally posted by beleg beleg напиша:

Dali bi dozvolile eden den(prashanjeto e za hristijanite)vashata kerka da se omazi za katolik,protestant,pravoslaven ili za nekoj jehovin svedok ili sabotar..ako vie samite ne ste pripadnik na taa religijaConfusedi ke sakate li vash*te vnuci da se krstat vo katedrala,crkva ili voopshte da ne se krstat...isto taka me interesira dali bi bile dozvolile brak so evrein?


Ako e eptem bogat evreinot bi razmislil LOL


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 20:09
Originally posted by beleg beleg напиша:

Dali bi dozvolile eden den(prashanjeto e za hristijanite)vashata kerka da se omazi za katolik,protestant,pravoslaven ili za nekoj jehovin svedok ili sabotar..ako vie samite ne ste pripadnik na taa religijaConfusedi ke sakate li vash*te vnuci da se krstat vo katedrala,crkva ili voopshte da ne se krstat...isto taka me interesira dali bi bile dozvolile brak so evrein?


nema vrska verata
           verata nikogas negarantira
                           kakov covek e covekot



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: maja
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 20:17

Originally posted by beleg beleg напиша:

Dali bi dozvolile eden den(prashanjeto e za hristijanite)vashata kerka da se omazi za katolik,protestant,pravoslaven ili za nekoj jehovin svedok ili sabotar..ako vie samite ne ste pripadnik na taa religija[IMG]http://www.forum.idividi.com.mk/smileys/smiley5.gif" height="17" width="17" align="absmiddle" alt="Confused" />i ke sakate li vash*te vnuci da se krstat vo katedrala,crkva ili voopshte da ne se krstat...isto taka me interesira dali bi bile dozvolile brak so evrein?
Delikatno prashanje.Sega kolku da se pravam so shiroko srce i svetski nastroena sepak moeto dete ne bi sakala za zeme nesto nadvor od Hristijanstvoto.Mili Boze se nosi zivotot, koga veke bi doshlo do ova iskreno nema da mi e seedno.Majka mi mi dade blagoslov koga stapuvav vo brak, no ne znam dali jas bi mu dala blagoslov na moeto dete veke ako zeme muslimanka.

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 20:22
Wink a so pak muslimanka?
                                a sabotarka?
                                           a hari krishnjaknka?


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: maja
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 20:23

Originally posted by marija@ marija@ напиша:

da ti kazam i tebe adzija deka ne se raboti samo za seks ili za brak..sto ke se sluci ako ednostavno se zaljubis vo musliman i ne mozes da zivees bez nego..a za drugar da mi e nikogas toa ne mi precelo.nikogas ne se gleda verskata pripadnost vo drugarstvoto,ama ova e nesto pojke od drugarstvo
Kako sto poleka navlegla ljubovta taka poleka izlezi od ovaa vrska dokolku si ili ne si.Zivotot ke ti donese i druga ljubov koja ke ti dade lichna sloboda na dvizenje i sakanje i davanje vo taa vrska.So ovaa vrska ti samo si optovarena, znam deka srceto e toa koe te vodi no veruvaj deka nemash potreba od ova.Kaj nas samata okolina e takva sto ke ti udrat pecat i toa so golem zig ne gledajki na cuvstva, vednash ke recat deka si lesna devojka.Pogledni nastrana ima prekrasni dechki koi mnogu lesno ke go zamenat negovoto mesto.TEBE TI E UBAVA MLADOSTA no sepak granica ima vo se, taka i vo ova.

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: cecka
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 22:14

Maja..potpolno se solasuvam so tebe...

moze da druzime...i se...ama....
sin mi pred nekolku godini...dodeka bese srednoskolec...ucese vo privatna gimnazija.... premnogu se ,,druzese,, so edna devojka.... muslimanska veroispoved...obicno se mi kazuva...ama za nea nisto.... slusav koga se dogovaraat za izleguvanje.... koga go barase na telefon... devojceto poteknuva od mosne dobro, moderno i premnogu situirano semejstvo.... preubava....pametna......ama mi padna kamen od gradite koga maturirase i koga taa zamina vo Amerika na studii.... 
moze i jas togas preozbilno ja svativ taa vrska....ama celo vreme kako da imav kamen na dusata.......
Me mozam da kazam dali bi odobrila vakva vrska, koj mene me prasuva..... ama nema ni najmalku da mi e seedno....
Se trudam decata da gi vospitam da nemaat  predrasudi po vesrka osnova...no sekogas im ukazuvam na toa koi se negativnite raboti koga ke se ,,pomesaat,, rabotite... ne e se taka rozevo kako na pocetokot koga mozebi ljubovta e mnogu jaka.... ima raboti i razliki...koi postepeno i nea ke ja razorat


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 22:18
Jas   najmnogu sakam da e pravoslaven makedonec...ako nekoj gi slusha roditelite...nie ukazuvame,nasochuvame,no nemozeme da reshime
 
 
Da dopolnam..tinejdzerkata prashuva odma zashto ne protestant kako Boris TrajkovskiLOLete velam jas....


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 22:31
Originally posted by beleg beleg напиша:

Dali bi dozvolile eden den(prashanjeto e za hristijanite)vashata kerka da se omazi za katolik,protestant,pravoslaven ili za nekoj jehovin svedok ili sabotar..ako vie samite ne ste pripadnik na taa religijaConfusedi ke sakate li vash*te vnuci da se krstat vo katedrala,crkva ili voopshte da ne se krstat...isto taka me interesira dali bi bile dozvolile brak so evrein?


Дали би „дозволиле“? Мислам дека прашањето прејудицира дека до родителите дали ќе дозволат или не... Во реалност, всушност, родителите можат само да се согласат или не, а децата најчесто ќе го направат тоа што го наумиле....

Значи да потсетам, дека во христијанската етика секој има слободна волја. Секако на детето ќе му укажеш дека сметаш дека тоа не е во ред, но одговорноста и одлуката ОСТАНУВА НЕГОВА/НЕЈЗИНА... Никого со сила не смееме да го присилуваме...

А сега, ако прашањето е дали би се согласил, би се согласил да стапи во брак со било кого, ако партнерот ја прифати христијанската вера со искреност (значи не само како некоја глума). Во поинаков случај, не би се согласил, иако тоа не значи дека ќе се одречам (не дај Боже!). Детето засекогаш ќе остане твое и треба да го сакаш по секоја цена...



Пис, лав енд Џизс Крајст Wink


-------------


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 22:36
Adzija moze da mi kazes od koj kraj poteknuva? Bi te zamolil samo.Nemoj da  se plases nema da go suredamBig%20smile. Samo posto rece bilo golem skandal bas da  vidam dali e tocno toa.Inace znam i jas  takvi muslimani za  zena sto si menale vera.Nikogas nema da bidat iskreni hristijani. Aj odgovori na prasanjeto te molam

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 22:38

Ти од кој крај си, не се секирај, нема да те суредам Wink?


-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 22:39
Чекај зошто нема да биде искрен Христијанин па нели сите муслимани во македонија биле христијани па сега се искрени муслимани

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 22:41
Ako ne sakas  da mi odgovoris na prasanjeto samo kazi ne sakam.Ne mora da preciziras selo samo kazi STRUSKI,KICEVSKI ,REKANSKI...?
I ne mi odgovaraj  so prasanje


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 22:42
Ако не сакаш да одговориш на прашањето, само кажи не сакам... Не мора да прецизираш село, само кажи Струшки, Кичевски, Рекански...?

-------------


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 22:46

Dobro be ubav eve ke ti kazam od Struski kraj sum, ke kazes  sega?



-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 22:47
...Wink

-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 22:48
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Inace znam i jas  takvi muslimani za  zena sto si menale vera.Nikogas nema da bidat iskreni hristijani.

Чекај зошто нема да биде искрен Христијанин па нели сите муслимани во македонија биле христијани па сега се искрени муслимани.
Ај одговори и на ова пошто мислам дека ти е голема грешка


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 22:53
Pa odgovoreno ti e. Se ozenal radi zena.Od kade  ke go zasaka krstot?
Site muslimani od najdobar do najlos se  gadat od toa.Ikoni ,krstovi,sliki i drugi igracki nemozat  da  se zamenat so cistoto obozavanje na Allah dz sh


-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 22:55
Па и торбешите ги мразеле муслиманите и сите обележја пам се муслиманизирале за торба урда,пари,жени и др. сега се екстра муслимани нивните поколениа што има чудно тука

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk