IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Фудбал
  Активни теми Активни теми RSS - Македонската репрезентација
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонската репрезентација

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 32333435>
Автор
Порака
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2012 во 06:45

Големата победа против Србија ќе ѝ донесе огромен скок на Македонија – од 21 место

Македонската фудбалска репрезентација ќе забележи огромен скок од дури 21. место на ноемвриското рангирање на Светската фудбалска федерација (ФИФА), откако во вторникот ја победи Србија во квалификациски меч за пласман на Мундијалот во Бразил.

Избраниците на Чедомир Јаневски ќе го повторат најголемиот скок во историјата од 21 позиција, како што тоа беше случај во летото 2006 година, кога црвено-жолтите за еден месец исто така рипнаа 21 место на ФИФА-листата. На најновата ранг-листа на ФИФА која светската куќа на фудбалот треба да ја објави на 7 ноември, Македонија треба да биде на 83 место, што е потврда за севкупниот напредок на националниот тим, кој во изминативе две години константно бележеше падови.

Пред шест години, во јуни 2006 година Македонија беше 91-ва, а еден месец подоцна стигна до 70-то место, напредок кој пред шест години беше крунисан со пласман во топ 50. Најдобар пласман на Македонија на листата е 46. место во октомври 2008 година.

Македонската репрезентација за ноемвриското рангирање ќе биде меѓу трите селекции со најголем напредок. Прв е Нигер со скок од 30 места, втор е Мијанмар со 27 места, а Македонија и Боливија се трети со по 21 место.

Само за потсетување, по првиот меч во квалификациите месецов со Хрватска и со поразот од „коцкестите“, Македонија имаше „пресметан пад“ од 11 позиции, но триумфот над „орлите“ го спречи сето тоа и на крај ќе ни донесе огромен скок. Позитивен резултат против Хрватите веројатно ќе ни донесеше речиси двојно поголем скок.

На врвот на листата, Шпанија и Германија ќе останат на водечките две позиции, трета е Аргентина, следат Португалија, Италија, Англија, Холандија и Колумбија, а Русија и Хрватска се враќаат во топ 10.

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2013 во 17:28
Вечерва играме против Велс. Имаме мала предност , воедно ако може да се каже имаме чест да бидеме домаќини на најскапиот фудбалер на светот Герет Бејл среќа 
Да се надеваме на победа , да ја продолжиме низата добри натпревари и да ја оправдаме улогата на благ фаворит (поради домашниот терен) и конечно еднаш да идеме на 3то место во квалификациска група 
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2013 во 23:27


Тричковски и Трајковски со лек за Велс

Македонската репрезентација ја израдува нашата фудбалска јавност со триумфот над Велс на седмиот дуел од квалификациите за СП 2014.

 

Триумф пред се значаен за зацврстување на толку посакуван победнички дух, триумф за нов мотив, триумф за зголемување на самодовербата. Александар Трајковски, овој пат, со својот гол е херојот на нашата селекција од која сигурно очекуваме слична претстава и за четири дена против Шкотска.


Победничкиот гол за Македонија да

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2013 во 12:44
Синоќа пораз од Шкотска со резултат 1:2 

ЈАНЕВСКИ: Заслуживме барем бод

Македонскиот кормилар беше видно нервозен по поразот на националниот тим во последниот настап на домашен терен во овој циклус

Чедомир Јаневски (Фото: Телеграф.мк/Влатко Перковски)Чедомир Јаневски (Фото: Телеграф.мк/Влатко Перковски)

Чедомир Јаневски беше видно нервозен по поразот од Шкотска вчеравечер на арената „Филип Втори“. Призна за слабостите што се јавија во составот, особено во првото полувреме, а изрази задоволство од второто.

„Според играта во последните 25 минути до половина час, заслуживме барем реми. Имав надеж дека ќе освоиме барем бод“, порача македонскиот кормилар по петтиот пораз на неговите избраници во квалификациите за СП 2014.

„Очекував тежок натпревар. Одигравме две различни полувремиња. Во првото не дејствувавме тимски, а Шкотска се потврди како добро поставена и организирана репрезентација. Гостите постојано се закануваа по нивната лева страна, нашата десна, од каде што испраќаа опасни шутеви и центаршутеви. Сепак, имавме можност за гол во која Јаховиќ мораше да го забележи Пандев“, дополни Јаневски

Извор и преземено од : Телеграф.мк

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2013 во 23:36
Се случи и тоа – Македонија доживеа катастрофа во Јагодина, Србија нѐ понижи со 1-5 и ни ја тресна вистината во лице – дека сме далеку зад вистинската игра и модерно сфаќање на фудбалот. Очекувано, квалификациите ги завршивме последни иако кога почнаа, ветувањата беа „најмалку трето место"...

Колку и да сака оваа фудбалска власт на чело со претседателот Илчо Ѓорѓиоски да тврди дека почнала со „револуционерни“ промени, факт е дека нивната работа, избор на селектори (читај: репрезентативци) и начин на размислување ја одведе Македонија до најниското скалило во историјата. Сега и официјално сме на исто рамниште со Андора, Фарски Острови, Лихтенштајн...

Не боли толку поразот во Јагодина колку што се виде дека македонските репрезентативци се психолошки отепани, дека едвај чекаат мечот да заврши, дека беа помирени со катастрофата уште пред дуелот да почне. Не се виде никаква желба кај пулените на Зоран Стратев, кои и тоа како мораа да бидат подготвени дека Србија ќе сака да се одмазди за поразот во Скопје. Но, најголема вина за тоа секако сносат и умислените фотелјаши од врвот на федерацијата за кои најбитно сега ќе биде како да се „изменаџира“ овој срам пуштајќи соопштенија дека тренинг центарот во нивниот комплекс во Лисиче ќе добие покриена трибина. Само не знаеме кого мислат да стават на таа трибина, и како сега ќе им  умилкуваат на фановите, кога на нивната понуда за патување во Јагодина се пријавија само двајца!?

Јагодина, која во Србија е град познат по аква-парк, по жирафата Јованче и по музејот со восочни фигури, сега и Македонија си доби свое место во историјата. Јагодинци сигурно ќе се гордеат на ова постигнување за кое не им требаше многу мака за да го достигнат.

За головите и шансите овојпат нема да има ништо, со цел што побезболно да биде архивиран најголемиот срам во фудбалската историја на Македонија.

Од нас само останува да им порачаме на фудбалерите и на тие околу нив: Соблечете ги дресовите, не заслужувате да ги носите!

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18941
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2013 во 23:36
lele uzas....nemozev da gledam
vivi
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 11:41
Неофицијално Ибраими на полувреме го соблекол дресот и не сакал да игра.
А Дарко Тасевски на својот ФБ профил по завршување на мечот напишал „Приватна репрезентација“ ... 

Како и да е имаме уште многу да учиме. 


П.С. Секоја чест на Босанците, навистина се радувам за нив.среќа 
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 17:03
Originally posted by Blue Scarlet Blue Scarlet напиша:
П.С. Секоја чест на Босанците, навистина се радувам за нив.среќа 


Секој збор е излишен ... Заслужија !!!! Ете од каде нашите најдобро можат да земат пример и да учат како се игра и се бори за национален дрес среќа
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 17:17
еве ја нашата фудбалска репрезентација....голема насмевка
сликани пред утакмица...

Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2013 во 20:44
Да пред или после , исто ти е ма ајде
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2013 во 09:24

Го читам  интервјуто на Пандев...демек тој бил крив за се...замисленост  не си 

Капитенот на македосната фудбалска репрезентација Горан Пандев, кој не беше дел од неа на натпреварот против Србија, на кој бевме поразени со 5:1, ја презеде вината за лошиот циклус и најави повлекување од националниот тим.

Не можам повеќе да молчам и да гледам како тонеме. Ова што се случува со репрезентацијата е една голема срамота. Како капитен имам обврска да ја преземам комплетната одговорност за очајниот пласман во квалификациите кои се зад нас. Нема да барам никакво алиби. Јас Горан Пандев, сум главниот виновник поради тоа што репрезентацијата не оди на СП во Бразил и е последна во групата. Како резултат на сето ова се повлекувам од понатамошните настапи во дресот со државниот грб, рече Пандев  за Македоснки Спорт


 Не си крив ти бе мајсторе....цел систем смрди па така ни фудбалската федерација и репрезентација не се исклучок....

едноставно...секогаш имаме проблем со комплексот на повисока вредност. ќе направиме некој резултат во една од десет утакмици и одма мислиме дека сме се качиле на врвот на светот идека од тој момент натаму ќе згазиме се пред себе....а всушност сме саме една бедна далеку подпросечна спортска сила....со капацитет кој е таков како што е во моментот и никогаш ни бил ни ќе биде поинаков.


Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2013 во 13:08
На мене ова ми личи на одебување на фин начин ...голема насмевка 
Кој би сакал да се срами од сопствената репрезентација? 


Изменето од Blue Scarlet - 17.Октомври.2013 во 13:09
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2013 во 13:58
Јас не би го гледал ова толку драматично ако се земе во предвид дека игравме без најдобрите против Србија:

Пандев, Попов, Георгиевски, Тричковски, Тасевски, Шумоликоски, Ивановски...

Што очекувавме, да ја победиме Србија на гости со скоро втор состав, а тие во буквално најсилниот (освен Љајиќ, ама тој не знае да фати Ц-дур) со тоа што се наоштрија да се одмаздат за поразот во Скопје.
Кон врв
Crna Arapina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 575
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Crna Arapina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2013 во 13:47
Денеска е ден на дрвото , па ајде честито на нашата фудбалска репрезентација (дрвата )
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 32333435>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.