IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Рајот според Библијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Рајот според Библијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
Автор
Порака
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2006 во 13:29
Pak li treba da ve potsetuvam na temata?

Тема: Kakov e rajot spored Biblijata?


NellaBella

te sovetuvam da razgledas niz forumov, da gi razgledas temite  ... da procitas nesto moi komentari pa i na brakata moi muslimani, mislam deka temata bese "Dokazi deka Isus nee Bog" no ti podobro ke se vidis. TAmo imas komentari vo vrska so citatite za koi tvrdite deka dokazuvale bozenstvenost na Isus i slicno.
OVa ti go velam da ne se povtoruvam vo komentarite, NO ako veke ne odis da procitas tamo togas otvori druga tema i zapocni razgovor vo vrska so toa bas TAMO zatoa sto tuka kolku sto gledas DRUGA e temata.

Se potrudiv jas, da ne te macam tebe, da najdam kade imam komentirano za "bozestvoto" Isusovo, i eve link, slobodno procitaj:

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=3972&PN=8

Blagodaram.


Изменето од sayHI - 29.Октомври.2006 во 13:44
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2006 во 01:08

Што око не виде, уво не чу,  ниту на човека на ум му падна тоа што бог го приготвил за оние , кои го сакаат 

(1. Кор 2, 9).

 

 

Во Светото писмо среќеваме:И насади Господ Бог рај во Едем,на исток;и таму го смести човекот што го создаде. (Битие 2, 8). Што значи Едем? На тоа  паршање одговара Свети Василије Велики, велејќи: "Едем е насладување" (Шестоднев, 1826, Беседа за Рајот, стр. 61). Но какво е тоа насладување? Дали е само телесно?

        
Непристојно е кога ќе се помисли на такво нешто!
             (па најпосле ние не сме Муслимани)
 
Значи, треба да разбереме насаладување на Бога достојно, кое одговара  на Неговото божанско дејствување, насладување кое е прикладно на Светителите. Чуј Оној Кои вели: Утешувај се со Господа, и Он ке ти даде срцето твое што ке посака (Пс 36, 4). А на друго место: Речните потоци го веселат Божјиот град(Пс 45, 4). Рајската Градина се нарекува поток на наслада, кој ги храни и ја подига убавината на сите мисловни садници по зборовите: И вода течеше од Едем,за да го наводнува Рајот (Битие 2, 10).  

Спасителот наш господ Исус Христос му ветил  Рај на  разбојникот , распнат заедно со Него на крстот, кој , верувајќи од срце и исповедувајќи дака е Он навистина Бог , и опростени му се сите гревови: Вистина ти велам:денес ке бидеш со мене во рајот.(Лк 23, 43). Тоа го рекол Господ да ни покаже дека Он и до последниот час од животот го прима човекот кој се кае. И Светиот апостол Павле читаме во Светото Евангелије како, уште текот на својот живот , вознесен е до третото небо, оди во Рајот: Беше грабнат и однесен во рајот и дек чул неискажливи зборови , кои што човек не може да ги искаже (2. Кор 12, 4). Во Рајот е вечна радост, као што вели Цар Давид: Довека ќе се радуваат (Пс 5, 11).

Пошто овде малку  пишував за Рајот,  еве во продолжение ви  неколку  сведочења за Царството Небесно. 

 
Светото писмо ни укажува дека  Царството Небескно е царство на сите векови  и владее над сите народи, по зборовите:Твоето Царство е Царство на сите векови , а владеењето Твое над сите покоенија (Пс 144, 13). Царствто Небесно е "Царство на  сите бескрајни блаженства" (Двер покајања, стр. 221). Царството Небесно уште се вика и град Божји (Јев 11, 10); и небески Ерусалим (Отк 21, 18). Оти Царството Божјо не е јадење или пиење , туку правда и мир и радост во Светиот Дух (Рим 14, 17), и ништо нечисто нема да влезе во него зависти , убиства , пијанство , срамни гостувања и други слични работи ;однапред ви велам,како што ви реков и порано дека оние што го прават тоа нема да го наследат Царството Божјо (Еф 5, 5; Гал 5, 21). зошто Царството Божјо не е во зборови туку во сила (1. Кор 4, 20).

Според учењето на Светиот апостол Павле дознаваме , дека после  воскреснувањето, Благиот Бог ке ги украси телата на праведниците са четири големи дарови: нераспадливост , сила, духовност и слава (1. Кор 25, 42-44). 

Слава на Отецот и Синот и Светиот Дух
АМИН 

Продолжува.............................

(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2006 во 09:49
orto
 
ТИ БЛАГОДАРИМ што почна да кажуваш за тоа како е претставен Рајот во Библијата, можеби ќе најдеме многу сличности со Рајот за кој зборува Алах во к*ранот, може ќе видиме дека нема потреба да обвинуваш, може ќе најдеме заеднички јазик!
Иначи, како ги најде цитативе? со помош на Search: Рај?
Ај ќе почекаме да довршиш СЕ што имаш да кажеш, или подобро речено што има Библијата да каже за Рајот .. или уште поточно авторите на Библијата .. па ќе дебатираме.
Кон врв
Islam-HAK Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2006
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Islam-HAK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2006 во 12:10
Originally posted by nindza nindza напиша:

Tolku vreme sum so vas, i ne si li me poznal, Filipe? KOJ ME VIDEL MENE, GO VIDEL OTECOT,,(Jovan14,8-9) ...


Pa toj Jovan rekol ustvari ... toa ja sto Vi zboram ... ma site sme Gospod i Gospod e site... se sto e vnatre e i nadvor i kraj priche e pa vishe

Zatoa folow me :)

Se salam...
LOLLOLLOLLOLLOL
Да те прашам нешто уште колку пати ова ќе го пастираш на форумов, дали воопшто си размислил на тие зборови, Господ е сите, сешто е внатре и надвор LOLLOLLOLLOLLOL
 
Не си ти за тука нинџа !
Allah je doista i moj i vaš Gospodar, pa se Njemu klanjajte; to je Pravi put!
Кон врв
aaaaaaaaaaaaaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aaaaaaaaaaaaaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2006 во 20:57
Читејте се,а ако читате не одговарајте на одреден дел како во постовите така и во Библијата со љубов кон сите и едното и другото тоа се целини.А потоа ке нема многу прашања.
Следетеги  во моментов како аџија, што ви велат,а тоа е во една попроста форма: погешно прашање за вашето познавање на библијата.


Изменето од aaaaaaaaaaaaaa - 30.Октомври.2006 во 21:00
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2006 во 23:36
Gledam ovoj orto nesto objasnuva .

Pa  kazi orto  ke ima jadenje pienje  -----svetla , li neznam sto, sto ke pravime nie hristijanite vo rajot????

Jas da ti kazam nikogas poseriozno ne sum razmisluval za ovie -prasanja!

Znam ISUS-e bog ,pravel cuda, lecel, go raspnale i taka.........

Ama ova za hristijanskiot raj e bas interesno,   pa eve i brakata vo zeleno se interesiraat pa kazi ako znaes.

aaa  i ke zaboravev  ----   sto bese toa slicno za rajot vo biblijata i k*ranot?


Изменето од Pravoslavie - 24.Ноември.2006 во 09:59
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2006 во 23:46
Originally posted by Islam-HAK Islam-HAK напиша:

Originally posted by nindza nindza напиша:

Tolku vreme sum so vas, i ne si li me poznal, Filipe? KOJ ME VIDEL MENE, GO VIDEL OTECOT,,(Jovan14,8-9) ...


Pa toj Jovan rekol ustvari ... toa ja sto Vi zboram ... ma site sme Gospod i Gospod e site... se sto e vnatre e i nadvor i kraj priche e pa vishe

Zatoa folow me :)

Se salam...
LOLLOLLOLLOLLOL
Да те прашам нешто уште колку пати ова ќе го пастираш на форумов, дали воопшто си размислил на тие зборови, Господ е сите, сешто е внатре и надвор LOLLOLLOLLOLLOL
 
Не си ти за тука нинџа !
Па добро бе!уште ке ги напаѓате сите на форумов што ти згрeши nindza сега? 
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2006 во 00:00
E ako de neka se smee...

bash me briga Wink

koj me razbira me razbira koj ne negov problem

OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2006 во 00:25
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Цитирај Бог не е физичко лице и за Него не може да се зборува во физичка  смисла.

Neli Isus (za kogo velite deka e Bog) bese Fizicko lice ? Isus jasno i precizno rekol: "Bog nikogas nikoj ne go videl a vie ni glasot negov ne ste go cule" Dodeka site go gledale.
Daj mi eden edinstven citat od biblijata kade Isus rekol "Jas sum Bog" ako najdes jas prifakjam Hristijanstvo. NEMA!!! Najdi mi pasus kade se veli "Jas sum Bog" ili "Molite mi se mene"
Pa Sayhi pogledni koj barashe da prifati hristijanstvo, a ne da velis da ne se povtoruvame sekoj na svoj nacin objasnuva...a dokolku Miralem imase oci da vidi, ke progledase porano...
Barase citati i gi dobi i toa ne eden tuku desetina...aj pronajdi go nemoj da go zel krstot so sebe...
 
Hristos, namesto kako ponizen, duri so smrtt na Krst, mozese da dojde kako Bog, VO SETA SVOJA SLAVA I MOK.
No, toa neizostavno ke gi zarobese lugeto. Toj dopusti da mu se sluco ona od koe se sramime citajki vo evangelieto za onie koi sudat spored zemnata padnatita logika, i koj neograniceniot Bog go ogranicuvaat vo svoite poimu da nemozat vo nego da go prepoznaat Boga. A na onie zelni za Boga, luge na koi srcata im zaigrale od negovata propoved, voopshto ne im precela nadvoresnata tragika na negoviot zemen zivot, naprotiv tie tuka ja videle nedogledlivata golemina na NAsiot BOG, koja ponizuvaweto samo ja istaknuva.
Evreite baraat da sleze od krstot za da poceruvaat deka e Sin Bozji, i Hristos toa mozese da go napravi, no po cena da gi zarobi so ova cudo da napravi da mu se poklonat iako ne go ljubat, protiv nivnavolja.
No Bog, nesaka ropska, no ljubovna pokornost.
 
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2006 во 00:48
 
 
Продолжува од страна 3....................
 
 Првиот дар, значи дарот на нераспадливоста, Светиот апостол Павле вели: Такво е и воскресението на мртвите:се сее за распаѓање;воскреснува во нераспаѓање (1. Кор 15, 42). Од ова треба да сватиме  дека по васкрснувањето Бог ке ги прослави телата на праведниците, и тие повеќе не ке можат да примаат страсти. Нема повеќе да  имаат болест, старост, немоќ или било каква мрзеливост. И нема повеќе да примаат никаква страст која би можела да ги повреди , као што сме повредувани сега од удари, од рани, од слабости, од глад, од жед или од умор.

Вториот дар по воскресението ке  биде слава, то ест сјај, по зборовите на Светиот Апостол Павле кој вели:Се сее во бесчест-воскреснува во слава;се сее во немоќ-воскреснува во сила (1. Кор 15, 43). Свети Оци кажуваат дека праведниците, по воскреснувањето, ке имаат слава и сјај на два начина: како оно што е прозирно, како кристал или бистра вода, и како оно што има од себе светлост, како сонце и ѕвезди. За доказ дека вториот дар ќе биде не само прозирност и бистрота, туку и сјај, ни сведочи и Нашиот Господ Исус Христос, Тогаш праведниците ке светнат како сонце во царсвото на нивниот Отец.Кој има уши да слуша нека чуе (Мт 13, 43). Тај сјај ће извирати зраке из лепоте и украса свакога праведника.

Неискажлива ќе биде радоста и тогаш, кога на едно место ке има  мноштво сонца сабрани заедно! Ако едно сонце носи толку многу радост на  очите, како ли ќе биде кога би светеле заедно илади илади и милиони?

Третиот дар на праведниците во Царството Небесно ке биде сила, по сведочењето на Светото писмо, кое вели: се сее во немоќ-воскреснува во сила (1. Кор 15, 43). Со здобивањето на третиот дар по воскеснувањето нема да може ниту оган да ги изгори; никакво оружје нема да може да ги рани, ниту од глад, нити од жед, нити од умор нема да бидат поразени.

Четвртиот дар по воскреснувањето, е духовност и Светост, по зборовите: Се сее тело душевно-воскреснува тело духовно.Има тело душевно има и тело духовноСеје (1. Кор 15, 44).Со четвртиот дар нема по ништо да се разликуваат од духовите и ангелите.Голема  власт и сила ке им биде дадена на праведниците, ке можат да се движат од  место на место со молскавична брзина. Тоа брзо движење на  духовните тела Соломон го сведочи во зборовите: ВО времето на воскресението тие ке светкаат како искри меѓу гранки (Мудрост Соломонова 3, 7).

(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2006 во 13:10
orto, GOTOVO, ZAVRSI?
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2006 во 22:03
Abe orto  jas ne sum zadovolen so odgovorite. Sakam pokonkretno ----

so  ke pravime tamu cela vecnost be covece?????

AJ VIDOVME SO KE PRAVAT MUSLIMANITE AMA NIE SO KE PRAIME?
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2006 во 01:55
Ја проучував неодамна баш оваа тема... има многу што да се пишува, ама окото ми го фати 4 глава од Откровение, со визијата околу Божјиот трон... Фантастична визија...

Тоа што е драстично различно од другите религии кај христијанството, е дека човекот осознава дека не е тој центарот на постоењето, туку дека тоа е Бог. Во оваа визија, Јован го гледа престолот Божји, кој е во центарот. Многу интересно, луѓето и ангелите и старешините се собрани во круг, околу тој престол. значи фокусот, центарот, оската околу која се се врти е Господ. Во таа сцена, Јован опипува 24 старешини кои своите круни ги положуваат пред тронот. Пази, не се тоа круни какви што имаат денешните владари, туку НЕРАСПАДЛИВИ златни круни. Значи за разлика од Коранот, кој го става човекот во центарот, оваа визија на рајот укажува на тоа дека НИТУ во оној живот човекот нема да го превземе приматот на Бога. Тој останува во центарот. За Него вреди да се дадат дури и златните НЕРАСПАДЛИВИ круни.

Ап. Павле во едно од посланијата ќе каже дека се што порано му значело(пари, слава, образование итн.)сега го смета за обично ѓубре. Интересно, и тој вели, надежта моја е (не дури ни себичното присвојување на вечен живот во рајот), туку ПОЗНАВАЊЕТО НА ГОСПОД ИСУС ХРИСТОС. ЗНАЧИ ПРИДОБИВКАТА НЕ Е ВО ТОА ШТО ТИ МОЖЕШ ДА ГО ДОБИЕШ ЗА СЕБЕ, ТУКУ ПРИДОБИВКАТА Е ДА СЕ ПОЗНАВА ИСУС ХРИСТОС, ЖИВИОТ БОГ.

Ова е само дел од визијата, прочитај ја цела за подобро разбирање. Поздрав.
Кон врв
Vlade Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlade Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2006 во 11:11
Tesko deka ke moze da se najde adekvatna sporedba so nesto zemno i opiplivo ako sakame da objasnime kako ke bide vo rajot, i za toa kakov ke bide odnosot i postoenjeto na coveckite licnosti vo vecnosta. Iskusnite Oci i duhovni uciteli ni posocuvaat deka vo rajot, licnostite, postojano ke bidat vo moznost da go sozercuvaat Boga vo celata Negova dobrina i ubavina. So ogled na toa deka Bog e nespoznatliv vo negovata sustina, odnosno vo prirodata i sustinata na Bozestvoto, tesko e deka bi mozele so zborovi da go objasnime Negovoto carstvo. Edno e sigurno, a toa e deka rajot ke bide mesto na vistinska ljubov i megusebna komunikacija, a naprotiv, pekolot e mesto na neljubov i na nemoznost za vospostavuvanje na komunikacija (nemoznost za sogleduvanje na liceto na drugiot, kako sto veli sv. Makarij Veliki). Nakuso receno, rajot e mesto na postojano zaednicarenje, a pekolot e mesto na postojana osamenost. Rajot i pekolot se sostojbi koi mozat uste ovde da se pocuvstvuvaat i pretvkusat. Vo rajot ke bide prisuten zivotot, a vo pekolot smrtta, toa se duhovni komponenti, koi se prisutni i vo ovoj svet.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.