IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - ОМО ИЛИНДЕН - ПИРИН
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ОМО ИЛИНДЕН - ПИРИН

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 25>
Автор
Порака
talasum Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај talasum Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2007 во 16:48
Originally posted by Калпазан Калпазан напиша:

Абе што јадеш говна?
Сега излегов од форумот на ВМРО-БНД
Ти велам, олку гнасење и плукање кон македонците не сум видел никаде на друго место.
Кој не верува, нека отиде на форумот (не мора да си член за да читаш), еве каде е
 
 
Оди на форуми, под Република Македонија, Внатрешна политика.
Погледај ги најгорните 10-тина теми...да се згрози човек.
И уште ни продаваат дека сме биле ист народ (историски)...
Може сме биле, на крајот на краиштата некогаш бевме истиот народ и со србите и русите и пољаците. Сега, не сме!
 
Никој не не мрази повеќе од бугарите, токму оние кои велат дека сме истиот (бугарски) народ! 


Калпазан, не те мраза. jаз никоj на мраза. имам приjaтели от секакви етноси. може да не гледаме на историjата и политиката по истиот начин, но мора да се уважаваме.  Македониjа ja сакам и сакам да биде силна и независна. ми е жал го отпустижте шанса да бидете центорот на Балканот и да повржете сите, а седнахте да плукате по нас. има и во Македония и во Бугариjа дето плукат- то се за тех- техна култура. jаз не плукам
Кон врв
bla_bla Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bla_bla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2007 во 16:53
Originally posted by Калпазан Калпазан напиша:

Никој не не мрази повеќе од бугарите, токму оние кои велат дека сме истиот (бугарски) народ!


Ke sanjaat deka sme bugarski narod... ustvari ne moze ni da sanjaat za toa LOL
Кон врв
Калпазан Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Калпазан Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2007 во 04:04
Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:

Калпазан - не си прав
 
Поштено, отиде ли на тој форум?
Ако отиде, зошто не ги осудуваш написите?
Ако не си бил, оди да видиш дека не зборам напамет.
 
Тој форум е местото каде се кова омразата меѓу нас.
 
Аха, на тој форум јас бев под друг ник, се разбира, ама јас сум тој што, барем во последно време, најмногу го плукаат.
 
 
Македонија - Моја Дежела
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2007 во 10:50
Калпазан - проблемите са и от двете страни. Все делим нещо.
Всеки иска да докаже че е во право за сметка на другия.

Трябва да се смирим и ние и вие. И след това да си изчистиме проблемите като бели хора - без емоции.

Не може да ходим напред като гледаме назад

Ти защо одиш на vmro.bg?

Кон врв
kardelj Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2006
Локација: Yugoslavia
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kardelj Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2007 во 04:26
U ovome ima i malo istine.
Ne mozemo ici naprijed ako gledamo unazad!
Slazem se, dragi kolega, jer ako tako vozimo, recimo, kola, moze biti i BIG BATTA BOOOOM!
 
A oostalo, zasto ide na taj forum? I ja sam bio tamo ali nisam diskutovao. Kao i on, i ja sam zgrozen onime sto sam tamo video.
 
I zato, braco Makedonci, tre*amo ici putem obnove bratstva i jedinstva i vaskrsnuti nasu SFRJ.
 
Gdje sam ono stao....
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2007 во 11:50
Процедурата за регистрация на ОМО в България е завършена
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2007 во 12:12
Originally posted by kardelj kardelj напиша:

U ovome ima i malo istine.
Ne mozemo ici naprijed ako gledamo unazad!
Slazem se, dragi kolega, jer ako tako vozimo, recimo, kola, moze biti i BIG BATTA BOOOOM!
 
A oostalo, zasto ide na taj forum? I ja sam bio tamo ali nisam diskutovao. Kao i on, i ja sam zgrozen onime sto sam tamo video.
 
I zato, braco Makedonci, tre*amo ici putem obnove bratstva i jedinstva i vaskrsnuti nasu SFRJ.
 
teska rabota brat , koj ke bide glaven , nekoj ke zivee so 200 evra stnadard a nekoj so 1200 evra , ma nema sansa 
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
bojan81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bojan81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2007 во 14:05

Претседателството на „ОМО Илинден Пирин“ соопшти дека бугарскиот Врховен касациски суд ја одбил жалбата на решението на софискиот Градски суд со кое се одбива регистрацијата на оваа партија на Македонците во Бугарија.

Во соопштението се наведува дека Касацискиот суд ја вратил пресудата во Градскиот суд без промена на првичното решение и со тоа процедурата за регистрација на партијата во Бугарија е завршена, па затоа „ОМО Илинден Пирин“ ќе поднесе жалба во Судот за човекови права во Стразбур.

Претседателството на партијата оценува дека таквата пресуда е уште еден доказ оти судот во Бугарија е политичка, а не правна институција, потсетувајќи дека досега македонските партии и организации ги загубиле сите судски спорови во Бугарија, кои потоа биле добиени во Стразбур.

„Тоа само по себе доволно зборува за правичноста на бугарските судови во однос на организации што ги штитат правата на македонското малцинство во Бугарија“, се наведува во соопштението.

„ОМО Илинден Пирин“ воедно ја поздравува одлуката на Комитетот на министри на Советот на Европа и ја смета за позитивна и во прилог на партијата.

„Посочената одлука го потврди ставот на партијата дека плаќањето на одредената отштета во пресудите на Судот во Стразбур не може да се смета дека ги исцрпува обврските на државите, ниту дека само по себе значи исполнување на пресудата како што тврдеше бугарската Влада. Се надеваме дека на следната седница на 4 април годинава Комитетот ќе ја задолжи Бугарија да ги исполни своите обврски и да ја врати незаконски одземената регистрација на партијата“, се истакнува во соопштението на „ОМО Илинден Пирин“.

Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2007 во 15:00
От тези 5800 подписа, които ОМО бяха събрали, 2600 бяха абсолютно фалшиви – на хора, които не присъстват в страната, починали хора, хора, които изобщо не са чували за подобна партия и бяха вписвани съвсем произволно. Има абсолютно измислени имена и ЕГН-та, на хора, каквито няма в България. Такива бяха 2600 подписа от тези 5800, т.е. 60 % от подписите са фалшиви.

X-Faktor?

Ама и 3200 не е лош резултатClap
ама на мене не ми излиза сметката 5800 * 60%
да не е било 3600?
Кон врв
bojan81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bojan81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2007 во 00:09
МРТ: Продължава проверката на членовете на ОМО “Илинден”-Пирин от страна на българските власти
07 декември 2006 | 18:19 | Агенция "Фокус"
Скопие. Българските власти продължават да проверяват всички 5 800 членове на политическата партия ОМО “Илинден”-Пирин с цел, както казват от партията, тя да не бъде регистрирана, предаде Македонското национално радио /МРТ/ в централната си емисия днес. От ръководството на ОМО “Илинден”-Пирин твърдели, че се търсят процедурни пропуски партията да не бъде регистрирана. Ботьо Вангелов Тиков казал пред МРТ, че е присъствал на делото в Софийския съд, където прок*ратурата е извадила доказателства за фалшифицирани подписи в подкрепа на партията. В тях е съществувал и неговият подпис.
Това е скандална лъжа, заявил Тиков пред репортер на МРТ. От ръководството на ОМО “Илинден”-Пирин смятали, че отношението на българската съдебна власт е в синхрон с полицейската акция, чрез която се проверяват всички 5 800 членове. За да бъде регистрирана, партията има нужда от 5 000 подписа. Целта на официална София е броят да падне под законовия минимум, са заявили от ръководството на ОМО “Илинден”-Пирин. Въпреки всичко, както посочва МРТ, те смятали, че ще успеят да се запишат в регистъра на политическите партии и да участват в следващите местни избори.
Кон врв
Калпазан Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Калпазан Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2007 во 12:17
Мене ми се чини дека сево ова е игра да ни ги замачкаат очите, некој вид ДИКОЈ.
Имам сознаниа дека Виножито во Егејска Македонија е всушност создадено како дете на структурите на грчките тајни служби, со цел да ги натераат да бараат ирелевантни работи, а вистинските интереси на македонците во Грција да се занемарат.
Изгледа дека и бугарските тајни служби, кои се по јаки и по бројни од грчките. не постигнале согласност со ОМО, да ОМО работи во интерес на бугарската држава. И затоа ги гонат и им ги анализираат потписите.
Нели сте се запрашале зошто Виножито немаше вакви проблеми во Грција?
Оти во Грција има голема демократија?
 
Македонија - Моја Дежела
Кон врв
Makedonski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Ноември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Makedonski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2007 во 02:02
Ne shiri dezinformacii, "Vinozhito" e makedonska partija!  Jasno, atinskite cigani sakaat da ja kontroliraat, no toa ne e isto i da e nivni produkt.
 
Tatarive se pokazhaa kakvi nameri imaat sprema Makedonija - sega se najgolem partner na Grcite protiv nas.
Makedonija na Makedoncite!
Кон врв
Калпазан Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Калпазан Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2007 во 09:47
Македонски, се слагам со тебе 100%
Единствено, што сето што го велиш е познато.
Ништо ново не кажуваш.
 
Македонија - Моја Дежела
Кон врв
talasum Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај talasum Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2007 во 19:22
Originally posted by Makedonski Makedonski напиша:

Ne shiri dezinformacii, "Vinozhito" e makedonska partija!  Jasno, atinskite cigani sakaat da ja kontroliraat, no toa ne e isto i da e nivni produkt.
 
Tatarive se pokazhaa kakvi nameri imaat sprema Makedonija - sega se najgolem partner na Grcite protiv nas.


kakvi nameri be decko???ShockedShockedShocked
go ne pomnis ti koga Bugarija vi prizna- sto e bilo. Grcite togava ni spre4iha kon EU zatoa. neli pisah k*rsova zatoa- ke ti prata dokumenti. si gi zaboravil tie raboti. kolko vie otnesovte ot grcite- tolko i nie- i to pak zarad vas!!!!
ali Bugaria ima principi vo politikata.
ne pomnis koga 1991 godina Grcija ni kani da ja delime Makedonija, a Bugarija otkaza.
plukajte- halal da vi e.
to se vide koj e fraer!!!
nie vo politika nemame shovinizam i sme principielni.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.