IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Работа на брод, што како и зашто ?????
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Работа на брод, што како и зашто ?????

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2010 во 17:23
И кога веќе си ја отворил темава
Кажи ни како се движат платите?
Дали билетите до брод се платени од агенцијата?
Дали барате тестови за познавање на англискиот или имате интерни тестирања(што не би требало)?
Договорите на колку месеци се склучуваат?

Ајде бре малку информации. Не само барам ASS. WAITER и WAITER и толку.
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
ivteo Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 28.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivteo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2010 во 18:58
Otvoriv nova tema bidjeki starata gledam deka ne e nesto mnogu aktivna vo poslednive dve godini.

Inaku se raboti za najprofesionalna i najpoznata agencija koja sto posreduva od 1997 godina za Makedonia.

Nudi golem izbor na pozicii kao slednive:
F&B DEPARTMENT
ASS WAITER
WAITER

HOTEL DEPARTMENT
HOTEL STEWARD
ASS CABIN STEWARD
CABIN STEWARD
FLOOR SUPERVISOR
ASS HOUSEKEEPING MANAGER

GIFT SHOP SALESMAN

YOUTH STAFF

PHOTOGRAPHER

BODY ART

Isto treba da se ima vo predvid deka intervjuata se vo tekot na celta godina vo zavisnost od potrebna pozicijata i se zakazuvaat minimum dve nedeli pred samoto intervju.No site kandidati moraat da imaat poznavanje na angliski jazik i iskustvo za pozicijata za koja apliciraat.Ova go kazuvam bidejki site ke imaat testiranje on line odnosno polaganje na Marlins test.Za navedenite pozicii testovite se bodiraat i potreben e odreden broj bodovi za da pomine.

Trosocite okolku kartata,vizata,lekarskiot pregled i administrativnite trosoci kandidatot si gi podmiruva sam.

Platite se dvizat od 500 do 4000$ vo zavisnost od pozicijata.

Dogovorite se od 6-8 meseci i pauza do nareden ugovor e 2 meseca.


Tolku za ovoj post:)

Кон врв
nove27 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nove27 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2010 во 12:38
Originally posted by ivteo ivteo напиша:

Otvoriv nova tema bidjeki starata gledam deka ne e nesto mnogu aktivna vo poslednive dve godini.

Inaku se raboti za najprofesionalna i najpoznata agencija koja sto posreduva od 1997 godina za Makedonia.

Nudi golem izbor na pozicii kao slednive:
F&B DEPARTMENT
ASS WAITER
WAITER

HOTEL DEPARTMENT
HOTEL STEWARD
ASS CABIN STEWARD
CABIN STEWARD
FLOOR SUPERVISOR
ASS HOUSEKEEPING MANAGER

GIFT SHOP SALESMAN

YOUTH STAFF

PHOTOGRAPHER

BODY ART

Isto treba da se ima vo predvid deka intervjuata se vo tekot na celta godina vo zavisnost od potrebna pozicijata i se zakazuvaat minimum dve nedeli pred samoto intervju.No site kandidati moraat da imaat poznavanje na angliski jazik i iskustvo za pozicijata za koja apliciraat.Ova go kazuvam bidejki site ke imaat testiranje on line odnosno polaganje na Marlins test.Za navedenite pozicii testovite se bodiraat i potreben e odreden broj bodovi za da pomine.

Trosocite okolku kartata,vizata,lekarskiot pregled i administrativnite trosoci kandidatot si gi podmiruva sam.

Platite se dvizat od 500 do 4000$ vo zavisnost od pozicijata.

Dogovorite se od 6-8 meseci i pauza do nareden ugovor e 2 meseca.


Tolku za ovoj post:)

Едно интервју заврши за тие што аплицираа преку мајоми,наредното кога е знае ли некој?
Кон врв
nove27 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nove27 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2010 во 12:39
Едно интервју заврши за тие што аплицираа преку мајоми,наредното кога е знае ли некој?
Кон врв
user999 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај user999 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2010 во 10:52
http://www.kruzeri.com
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2010 во 15:27

 Kouzon e dobra agencija za rabota na brod. Imaat pretstavnistvo i vo Skopje.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2010 во 15:39
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

 Kouzon e dobra agencija za rabota na brod. Imaat pretstavnistvo i vo Skopje.

Колку што знам имаат и во Битола....

А знам дека на 11 ти ќе отвараат канцеларија и во Прилеп

Туку гледам дека анкетата од горе води на друг форум
Го читав порано...има интересни инфо.
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
VirtualArts Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VirtualArts Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2010 во 14:27
Јас аплицирав преку Коузон и сум презадоволен за се што ми помогнаа за да заминам на брод, така да ви ги препорачувам на сите. Доста се професионални во својата работа, редовно има интервјуа и не се воопчто скапи
Кон врв
TAMARA_90 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TAMARA_90 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2012 во 14:07
ja sakam da rabotu na brod...koj e bija neka mi pise sto mi treba,aplicira li se i kude...fala
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2012 во 14:18
Да не рекламирам агенции, ама онаа што ја има во повеќе градови со исто име е најдобра.

Ти треба да се пријавиш и да платиш 500-600 денари за тоа(заборавив дали беше 500 или 600)
CV на англиски јазик
Препораки од претходен работодавец(во струката за која аплицираш)

Откако ќе аплицираш, треба да поминеш на прелиминарно интервју. Ако поминеш, следи интервју со менаџерите на бродската компанија. Доаѓаат во Македонија 3-4 пати годишно. Сега ќе има во март пак.
Ако поминеш и со нив, треба да направиш детален преглед во една од приватните клиники во Скопје. Треба да аплицираш за C1/D1 американска виза со LoE (Letter od Employment) што ќе ти го издаде работодавецот. Кога ќе ја земеш и визата, го известуваш работодавецот дека се е ОК и чекаш. По некое време ќе ти пратат на mail точни податоци каде треба да се качиш на брод.

На NCL и Celebrity ако се вработиш, добиваш билет во 2 правци од компанијата. Ако се вработиш на Royal, Azamara, MSC и слично, ти си ја плаќаш картата натаму а они ти ја плаќаат за назад.


Со два збора...ти требаат само пари и воља.Медицински преглед 6200 денари
Виза 140 долари плус 12 долари за пин
50 евра трошоци од слетувањето до качувањето на брод
Агенциска провизија

Да не заборавам, има и обука која што мора да се помине и чини 6500 денари. Задолжителна е во 90% од бродските компании.

На NCL бараат дополнително (но не за сите позиции) курс по прва помош. 
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2012 во 15:35
А да, заборавив..
Во зависност од тоа за која бродска компанија ќе аплицираш, треба да полагаш Марлин тест по англиски јазик кој се плаќа 27 долари. Овој тест е задолжителен за NCL компанијата. Треба да имаш најмалку 65% за пониските и 80% за повисоките позиции.
За NCL договорите се подолги и се околу 9 месеци во зависност од работната позиција. Само во оделот за детски активности се вработуваат лица на 2-3 месеци односно сезонски. И за нив билетот е платен, а кога ќе стигнат на брод добиваат и повраток на средства за виза и медицински преглед.
Да ти напоменам дека платите за NCL се пониски во однос на другите компании.

Медицинските тестирања се според панел 21 на USPH(изгуглај на нет)


На брод имаш три титули кои можеш да ги добиеш.
1. Crew
2. Staff
3. Officer

Првата е за најниските позиции. Вработените во Utility department(хигиеничари), ass.waiter i waiter, собарки и слично. Head of department или одговорните лица на одреден департмент имаат титула staff. 
Staff се и сите вработени во казиното, фото, продавници, детските игротеки, салоните за убавина, Shore ex или оние задолжени за екскурзиите надвор од бродот и сл.
Officers освен катепаните и нивните помошници, се и оние на рецепција. На оваа позиција многу тешко дека ќе влезеш без бродско искуство.

Staff i Crew имаат различни привилегии. Staff имаат поголеми привилегии и на поголемиот број бродови имаат право да се мешаат и да седат во баровите за гостите, да ги користат сите услуги што ги користат и гостите, да одат на бесплатни екскурзии и слично. Crew не смее да се појави помеѓу гостите освен доколку нема обврска за чистење или нешто слично. Assistant waiter смее да се меша со гостите само додека се на должност.

Crew имаат повисоки плати од staff (во скоро сите случаи) ама немаат никакви привилегии. 

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2012 во 16:59

Внимавајте на кого давате пари!!!!Наместо да заработат на брод, останале без пари

21 јун 2012 16:09

Триесет и осумгодишен прилепчанец измамил неколкумина свои сограѓани за повеќе од 2.500 илјади евра откако ги довел во заблуда дека ќе им обезбеди работа на брод.


Станува збор за Б.С (38), кој во периодот од 2009 до 2011 година пријавениот како управител на фирмата „Морнар“, која се занимава со посредување при работа во странство, довел во заблуда повеќе лица лажно прикажувајќи дека преку агенција од Скопје ќе им обезбеди работа на брод. Од нив успеал да земе 2.330 евра и 15.512 денари за наводни трошоци за авионски карти, провизија, сертификати и друго. Откако лицата виделе дека пријавениот не им ги обезбедил работните места, ги побарале парите, а тој им образложил дека работата не им била обезбедена, бидејќи тие одбиле да им биде направен тест за дрога.

Полицијата на Б.С. му поднесе кривична пријава за измама.

You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2012 во 17:09
Да не им правам реклама ама во МК само Коузон и Мајоми се единствените кои можат да те испратат на брод. 
Коузон е регионален претставник за Ројал, Селебрити, Принцес и слични компании...
Мајоми пак колку што памтам соработува со Employment Power од Загреб, исто така многу успешна агенција на овие простори. 
Само што забележав дека побрзо се заминува преку Мајоми..овие од Коузон регрутираат и се чека и чека .. по 11 месеци..се додека не ти истече важноста на медицинскиот преглед а богами и на визата ако имаш крстарења од или до Америка..
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2012 во 12:41
Од 17-20 јануари претставници на Royal Caribbean Cruises Line, Celebrity Cruises и Azamara Club Cruises ќе одржат интервју во Скопје.
А после тоа и Pullmantur Cruises, NCL, MCS , Princess ( во Србија и Бугарија ) , Star Cruises...

Бараат лица со познавање на англиски плус уште еден јазик ... шпански, француски, германски или италијански...

Пријавување до средина на декември...
Агенција..се знае која соработува со нив...
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.