IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Ноќен живот
  Активни теми Активни теми RSS - Турбо фолк или не ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Турбо фолк или не ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 11>
Автор
Порака
Borce REAL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Borce REAL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 21:40
taka e ve podrzuvam so zakon da se zabrani turbo folkot
Кон врв
nade Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nade Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2007 во 14:55

Definitivno STOP  za Turbo folkot vo nasiveve kafici. Jas ama bas ic ne gi razbiram lugjeto kakva zabava gledaat vo taa muzikaLOL

Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2007 во 15:26


ima tolku ubavi hitovi zabavni ..... i ubava makedonska muzika...

otvoriv temi za da napravime
pesnarici na zabavna i narodna muzika...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2007 во 15:27
abe ne e vazno dali e folk
vazno da e turboooooooooooooooooooooo
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
dalje Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dalje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2007 во 02:26
.....  trustr the force young skywalker  .... respekat a koj si ja ima muvata na kapata ... ograniceni,seljacaana itn hmmm !
Кон врв
Anarhist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Ноември.2006
Локација: Vinica
Статус: Офлајн
Поени: 471
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarhist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2007 во 19:07
Interesni komentari - nema sto.
Slusam se, a bi sakal da gi prasam prefinetite decki i devojki od tuka dali nekogas probale da gi prevedat R&B i Rock tekstovite, ili barem poveketo od niv.
Se e isto - jebiga, samo nekoj se srami sto zivee na ovie prostori.
Sto e toa sto preci da se slusa Makedonska ili Srpska muzika, bez razlika dali e T.Folk ili ne???
Jazikot ili sto ?
Aj bas me interesira paralela okolu pejacite i pejackite od Zapadnite zemji koi ja neguvaat svojata muzika i vie t.e. nie ja slusame i pejacite i muzikata od ovie prostori???
Кон врв
dalje Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dalje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2007 во 04:04
Dobro sega bas i nemozes i da gi sporeduvas tie i tie ama muabetot e vo toa sto bas ti sto vikaat deka e sh*t (ako smeam taka da se izrazam na open chanel a ako ne sry ) ograniceno,seljacki i uste neznam kako,bas i tie luge se zuraat na takva muzika,gledam jas kaj mene kakvi luge doagaat si se zurkaat,veselat i se e ok ama eve na open chanel i u publick aaa ne toa nikako !
Кон врв
angelmk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2007 во 07:47
Originally posted by Anarhist Anarhist напиша:

Interesni komentari - nema sto.
Slusam se, a bi sakal da gi prasam prefinetite decki i devojki od tuka dali nekogas probale da gi prevedat R&B i Rock tekstovite, ili barem poveketo od niv.
Se e isto - jebiga, samo nekoj se srami sto zivee na ovie prostori.
Sto e toa sto preci da se slusa Makedonska ili Srpska muzika, bez razlika dali e T.Folk ili ne???
Jazikot ili sto ?
Aj bas me interesira paralela okolu pejacite i pejackite od Zapadnite zemji koi ja neguvaat svojata muzika i vie t.e. nie ja slusame i pejacite i muzikata od ovie prostori???


како прво не се работи за текстот на песната,па и оние од несрпско говорно подрачје не се совршени текстови,работи се за квалитетот на мелодијата,ритамот,стилот шо го негува изведувачот,ја на пример слушам музики шо уопште не ги разбирам како музики од африка,бразил,кина,италија,слушам метал(black,death)дека е невозможно да разберш дури и на кој јазик пеат-не е во јазико,туку у мелодијата,а која у турбо фолкот ја нема.турбо фолк ти е неквалитетна музика ,а за мак. музика не негирам дека нема квалитетна ама таа се губи у морето од олош музика шо се пласира на големо.(поп).а споредба меѓу наште и странски изведувачи е невозможна ,наште се светлосни години далеку.тука не постојат етаблирани групи кои ќе свират нешто како indie rock,progressive rock,punk,...метал сцена е на минимум ,тука све е во зачеток ништо конкретно ,освен поп музика која е апсолутно грозна ствар,а кај нас е екстра популарна.ако е некоја музика квалитетна ќе се пробие без разлика на јазичната бариера.а турбо фолкот не излава од границите на балканот..оти е олош
"BEAUTY IS TRUTH, TRUTH BEAUTY."
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2007 во 19:55
Bezvezna muzika ic ne mi se dopaga Smile
Кон врв
Freya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Freya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2007 во 19:58
Не,не,не и НЕ...не ми се допаѓа ама ич.


Изменето од Freya - 25.Февруари.2007 во 19:59
Во мене се борат две личности,идиот и гение, се плашам да не попушти попаметниот.
Кон врв
Bugi lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bugi lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2007 во 20:12
Slusam ama bas sve i Nemam ama bas nisto protiv Turbo Folk
NE DIRAJ LAVA DOK SPAVA
Кон врв
Anarhist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Ноември.2006
Локација: Vinica
Статус: Офлајн
Поени: 471
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarhist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2007 во 22:46
Originally posted by angelmk angelmk напиша:

Originally posted by Anarhist Anarhist напиша:

Interesni komentari - nema sto.
Slusam se, a bi sakal da gi prasam prefinetite decki i devojki od tuka dali nekogas probale da gi prevedat R&B i Rock tekstovite, ili barem poveketo od niv.
Se e isto - jebiga, samo nekoj se srami sto zivee na ovie prostori.
Sto e toa sto preci da se slusa Makedonska ili Srpska muzika, bez razlika dali e T.Folk ili ne???
Jazikot ili sto ?
Aj bas me interesira paralela okolu pejacite i pejackite od Zapadnite zemji koi ja neguvaat svojata muzika i vie t.e. nie ja slusame i pejacite i muzikata od ovie prostori???


како прво не се работи за текстот на песната,па и оние од несрпско говорно подрачје не се совршени текстови,работи се за квалитетот на мелодијата,ритамот,стилот шо го негува изведувачот,ја на пример слушам музики шо уопште не ги разбирам како музики од африка,бразил,кина,италија,слушам метал(black,death)дека е невозможно да разберш дури и на кој јазик пеат-не е во јазико,туку у мелодијата,а која у турбо фолкот ја нема.турбо фолк ти е неквалитетна музика ,а за мак. музика не негирам дека нема квалитетна ама таа се губи у морето од олош музика шо се пласира на големо.(поп).а споредба меѓу наште и странски изведувачи е невозможна ,наште се светлосни години далеку.тука не постојат етаблирани групи кои ќе свират нешто како indie rock,progressive rock,punk,...метал сцена е на минимум ,тука све е во зачеток ништо конкретно ,освен поп музика која е апсолутно грозна ствар,а кај нас е екстра популарна.ако е некоја музика квалитетна ќе се пробие без разлика на јазичната бариера.а турбо фолкот не излава од границите на балканот..оти е олош
OK, samo neznam od kaj si ti kompetenten da go odreduvas kvalitetot na melodijata a posebno ako taa melodija obelezuva edno posiroko geografsko podracje. Sakal ti da priznaes ili ne T Folkot e nesto sto postoi i proizlegiva od balkanot, a ako ti slusas nesto sto e od Kina i Indija toa e tvoja rabota, kolku e loso ili dobro ama ic neznam i ne sum kompetenten da go ocenuvam toa. A spored ova pisuvanje stvarno ne znam koi se tvoite normi za kvalitet.
Ne e rabotata da kazes ne slusam i kraj, nekvalitet, ..., treba da bides doblesen i da go objasnis sto e toa sto necini. A toa sto vikas deka pop muzikata e grozna, ama stvarno izgleda ti e celta da go ocrnis barem ona sto go imame vo Makedonija i sto donekade e OK. E poradi vakvi raboti nasite pejaci, umetnici, ... gi cenat poveke nadvor otkolku doma. Nie Makedoncite i aj da ne kazam Balkancite, se sakame osven naseto. Ah toj proklet sindrom na samounistuvanje.
Кон врв
angelmk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2007 во 04:04
Originally posted by Anarhist Anarhist напиша:

Originally posted by angelmk angelmk напиша:

Originally posted by Anarhist Anarhist напиша:

Interesni komentari - nema sto.
Slusam se, a bi sakal da gi prasam prefinetite decki i devojki od tuka dali nekogas probale da gi prevedat R&B i Rock tekstovite, ili barem poveketo od niv.
Se e isto - jebiga, samo nekoj se srami sto zivee na ovie prostori.
Sto e toa sto preci da se slusa Makedonska ili Srpska muzika, bez razlika dali e T.Folk ili ne???
Jazikot ili sto ?
Aj bas me interesira paralela okolu pejacite i pejackite od Zapadnite zemji koi ja neguvaat svojata muzika i vie t.e. nie ja slusame i pejacite i muzikata od ovie prostori???


како прво не се работи за текстот на песната,па и оние од несрпско говорно подрачје не се совршени текстови,работи се за квалитетот на мелодијата,ритамот,стилот шо го негува изведувачот,ја на пример слушам музики шо уопште не ги разбирам како музики од африка,бразил,кина,италија,слушам метал(black,death)дека е невозможно да разберш дури и на кој јазик пеат-не е во јазико,туку у мелодијата,а која у турбо фолкот ја нема.турбо фолк ти е неквалитетна музика ,а за мак. музика не негирам дека нема квалитетна ама таа се губи у морето од олош музика шо се пласира на големо.(поп).а споредба меѓу наште и странски изведувачи е невозможна ,наште се светлосни години далеку.тука не постојат етаблирани групи кои ќе свират нешто како indie rock,progressive rock,punk,...метал сцена е на минимум ,тука све е во зачеток ништо конкретно ,освен поп музика која е апсолутно грозна ствар,а кај нас е екстра популарна.ако е некоја музика квалитетна ќе се пробие без разлика на јазичната бариера.а турбо фолкот не излава од границите на балканот..оти е олош
OK, samo neznam od kaj si ti kompetenten da go odreduvas kvalitetot na melodijata a posebno ako taa melodija obelezuva edno posiroko geografsko podracje. Sakal ti da priznaes ili ne T Folkot e nesto sto postoi i proizlegiva od balkanot, a ako ti slusas nesto sto e od Kina i Indija toa e tvoja rabota, kolku e loso ili dobro ama ic neznam i ne sum kompetenten da go ocenuvam toa. A spored ova pisuvanje stvarno ne znam koi se tvoite normi za kvalitet.
Ne e rabotata da kazes ne slusam i kraj, nekvalitet, ..., treba da bides doblesen i da go objasnis sto e toa sto necini. A toa sto vikas deka pop muzikata e grozna, ama stvarno izgleda ti e celta da go ocrnis barem ona sto go imame vo Makedonija i sto donekade e OK. E poradi vakvi raboti nasite pejaci, umetnici, ... gi cenat poveke nadvor otkolku doma. Nie Makedoncite i aj da ne kazam Balkancite, se sakame osven naseto. Ah toj proklet sindrom na samounistuvanje.


оп,time out.!!не сум компетентен за да оценувам квалитетот на музиката.за вкусови не може да се дискутира.можеме до бескрај да си докажуваме која музика чини а која не.и на крајот не можеш да ме убедиш дека турбо фолкот или мак. поп музика била добра нити па јас тебе да ти докажам дека joy division ili iron maiden ..се супер бендови.ја не ја оцрнувам целата мак. музика.ја лично ми се допаѓат и ногу ги ценам музичари како МИЗАР, анастасија,леб и сол,фолтин,мугер фугер,white noise in a white room,синтезис,арханѓел.не точно дека наште музичари повеќе ги ценат у странство .земи го за пример тоше(ја лично не ја слушам неговата музика ама мора да признаам он е екстра популарен у македонија па и пошироко).и таа музика(турбо фолк) одбележува го српското говорно подрачје и се пренесува како вирус кај нас,па и не би го наречел  'географско' одбележие оти у србија има ногу поарни работи од турбо фолк

биди поздравен
"BEAUTY IS TRUTH, TRUTH BEAUTY."
Кон врв
talasum Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај talasum Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2007 во 09:07
ne mi se svidza i nikogas ne mi se e pripagal. samo nekoi pesni, ali te im vikat pop folk, a oni sa baladi.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.