Испечати | Затвори го прозорот

Турбо фолк или не ?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Забава
Име на форумот: Ноќен живот
Опис на форумот: Што мислите за ноќниот живот во нашава ни Македонија?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=5311
Датум на принтање: 28.Март.2024 во 22:49
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Турбо фолк или не ?
Постирано од: dalje
Наслов: Турбо фолк или не ?
Датум на внесување: 12.Октомври.2006 во 21:45
E aj da vidam sto koj i kako misli za turbo folkot !!!



Коментари:
Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 13.Октомври.2006 во 00:00
NE!!

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: dalje
Датум на внесување: 13.Октомври.2006 во 00:34
Sto ne be NE !!!



Постирано од: dalje
Датум на внесување: 13.Октомври.2006 во 00:35
Muabetot mi e  Da ili Ne za nokniot zivot,dali da ima ili ne !!!


Постирано од: dalje
Датум на внесување: 13.Октомври.2006 во 00:37
NE !!Dead Ej i nemoj tolku iscrpni repliki da davas,molim te !Disapprove


Постирано од: napoleon
Датум на внесување: 13.Октомври.2006 во 00:53
TOOOOOOOOO    CECOOOOOOOClapClapLOL

-------------
NEMA POTPIS


Постирано од: dalje
Датум на внесување: 13.Октомври.2006 во 02:45
 Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile    Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile                                                                                                                                                                                                                                                                            Clap Clap Clap  LOL


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 13.Октомври.2006 во 08:42
Originally posted by dalje dalje напиша:

NE !![IMG]smileys/smiley11.gif" align="middle" alt="Dead" /> Ej i nemoj tolku iscrpni repliki da davas,molim te ![IMG]smileys/smiley13.gif" align="middle" alt="Disapprove" />



MRAZAM TURBOFOLK!!!limitacija na muzicka umetnost!!

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: sexyemma
Датум на внесување: 13.Октомври.2006 во 11:13
sega ne sfakam prasanjeto e dali sakame turbo folk za vreme na nokniot zivot?
 ne!


-------------
Don't drink and drive, just walk and fly


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 13.Октомври.2006 во 12:35
pa ne e toa sto bese
a i vise tehnologija vladee
taka da ne ne i pak ne
i samo ne samo za u kafana :)da:)inace edno golemo
ne


Постирано од: l_dijana
Датум на внесување: 13.Октомври.2006 во 13:25
 
  TURBO, WinkWinkWinkmoze, ama FOLK, nikakoAngryAngry


-------------
   DIJANA


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 13.Октомври.2006 во 13:47
da da turbo:) moze ingekt moze amam folk:)
pa ce idam na galicka svadba ako treba toa priznavam za folk a ne sekoja k*rvetina sto saka da pee  da ja slusam :)


Постирано од: Dana
Датум на внесување: 13.Октомври.2006 во 13:57
Dead

-------------
Love like an angel, make love like a devil. [IMG]http://i73.photobucket.com/albums/i215/enatara/eyer.gif" />


Постирано од: dalje
Датум на внесување: 14.Октомври.2006 во 00:50
Dobro sega,sekoj i bas ne go mirisa toj ritam naj naj,ama mene nekako mi se cini deka vo odreden noken bar,kafic disko ... (da ne gi imenuvam sega) koga pustaat komercijala od tipot na Tiesto,Faithless,Sean Paul,Beyonce se e o.k ima zur ne vikam ne,ama koga ke opnat turbo nekako narodot e poziv,povesel,porazigran ! Ili pa mene taka mi se cini !! E pa toa mi bese i muabetot dali da go ima toj del od vecerta voopsto vo kaficive niz gradov !!!


Постирано од: soncence
Датум на внесување: 14.Октомври.2006 во 20:32
Originally posted by dalje dalje напиша:

E aj da vidam sto koj i kako misli za turbo folkot !!!
Toa e KATASTROFA!!!!!!!!!!!Shunt!!!!!!!!!!!DeadDeadDeadsamo dushata ja true!!!!!!!!!Za nikade e!!!!!!!!!!!!!

-------------


Постирано од: sexyemma
Датум на внесување: 14.Октомври.2006 во 20:34

se soglasuvam so angle



-------------
Don't drink and drive, just walk and fly


Постирано од: napoleon
Датум на внесување: 15.Октомври.2006 во 01:29
Originally posted by sexyemma sexyemma напиша:

se soglasuvam so angle

Jas ne se soglasuvam. Ne e SHUNT tuku SHUND

-------------
NEMA POTPIS


Постирано од: mikus
Датум на внесување: 15.Октомври.2006 во 01:30
NE E BITNO
VAZNO DA E TURBO

-------------
Unidentified Flying Object-- SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba ,neka i taka nee nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas


Постирано од: bosab
Датум на внесување: 15.Октомври.2006 во 11:34
TURBO DIESELThumbs%20Up

-------------


Постирано од: KaLiNa
Датум на внесување: 15.Октомври.2006 во 16:33

nikako...nema poloso nesto od toa tetkite ili batkite sto zavivaat...baska bezvezni tekstovi...

 



Постирано од: raging bull
Датум на внесување: 06.Ноември.2006 во 09:00
sejte mirni folk si e folk
baska cicki i seljanki rasskokani
+rakija,zeljka salata,sechenje veni
Jas glasam za folkotEmbarrassedWink


-------------
Anger is a gift


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 06.Ноември.2006 во 09:02
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

NE!!
Thumbs%20Up   ...лично за мене...


Постирано од: raging bull
Датум на внесување: 06.Ноември.2006 во 09:28
Kako ne bre
ke go citiram edvan osmic:
Svi ste kao urban ,urban
i zatim kako beshe ono:
Przinice srce moje od ljubavi tvoje
shto nama srecu boje shto smo tuzni oboje
 
Site ste protiv ama jas  vi garantiram deka site sonuvate da ste
 
novi brk estrade
aj pozdrav


-------------
Anger is a gift


Постирано од: m__g__
Датум на внесување: 07.Ноември.2006 во 10:11
не

-------------
Go ahead!
Make my day!


Постирано од: paki
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 19:18
samo koga si epten pijan i si so takva zenska sto slusa takva muzika-seljackaClapSmileTongue


Постирано од: zrkac
Датум на внесување: 17.Ноември.2006 во 02:51
abe kakov turbo folk za toa ne treba da se pravi muabet


Постирано од: zrkac
Датум на внесување: 17.Ноември.2006 во 02:53
se slusa li turbo folk vo Avganistan


Постирано од: JungleTTe
Датум на внесување: 15.Декември.2006 во 18:58
ќе го цитирам Скај Виклер:
„Изломичу локал, изломичу пи*ка
врати ланче и два златна крстича,
шта учини од овог златног младича“OuchShocked


Постирано од: JungleTTe
Датум на внесување: 15.Декември.2006 во 19:03
Originally posted by dalje dalje напиша:

Dobro sega,sekoj i bas ne go mirisa toj ritam naj naj,ama mene nekako mi se cini deka vo odreden noken bar,kafic disko ... (da ne gi imenuvam sega) koga pustaat komercijala od tipot na Tiesto,Faithless,Sean Paul,Beyonce se e o.k ima zur ne vikam ne,ama koga ke opnat turbo nekako narodot e poziv,povesel,porazigran ! Ili pa mene taka mi se cini !! E pa toa mi bese i muabetot dali da go ima toj del od vecerta voopsto vo kaficive niz gradov !!!


слободно да ги именуеш кафиќите :) тоа ти е брат пошо цела нација е сељачка. додуше меѓу турбо фолк и Тиесто нема некоја битна разликаDead

Ќе го видоизменам тесктот на Скај Виклер:
„Скопје паризер клабинг:
Све бичарке што фурају голе стомаке похаџају фитнес,
битне су сад све!
Плеери што фурају бесна кола и гајбе
мисле да су зато најјаче фаце.
Бичарке мрдајте док не поломите ребра!
Бичари с фенси колима ви сте центар света!“


Постирано од: Arm'nj
Датум на внесување: 18.Декември.2006 во 08:13
Abe vie ozbilno se fativte so turbo-folkot...
Abe od balkanov za muzika go priznavam samo Edvan Osmic
t.e. EDO MAAJKA...dodusha i niz cel balkan site go slushaat samo ovde vo mk nikoj,neznam zs....Ushe se palite na DJ tiesto ConfusedLOLLOLLOL.,/.,/,  ne znam koj....LOLLOL


-------------
Anger is a gift


Постирано од: maja
Датум на внесување: 18.Декември.2006 во 16:18
Turbo Folk NE!

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: Alexandra
Датум на внесување: 18.Декември.2006 во 20:29
Izvinete za mojata iskrenost, ama najgolem del od vas sto kazaa ne za turbo folkot se strasno golemi licemeri. Mene licno ne mi smeta nikakva muzika nitu necie licno ubeduvanje ama spored ova sto go procitav, ako nikoj od vas ne pocituva takva muzika navecer, samo 5 % od makedoncite be bile 'seljaci' i bi 'ripale' na vakva muzika. A TOA FAKAT NE E TOCNO. Nie sme del od Balkanot i bilo kade da se pusti turbo (osven na nekoi ekstremni mesta) lugjeto igraat ko da im e posledno u zivot. Ednostavno toa e del od nas. A tie citirani stihovi moze da gi sretnete samo na nekoj forum radi zafrkancija ili na Balkanska E-banka i na niedno drugo mesto


-------------
....a dream is a wish your heart makes when you're fast asleep...


Постирано од: maja
Датум на внесување: 21.Декември.2006 во 18:06
Originally posted by Alexandra Alexandra напиша:

Izvinete za mojata iskrenost, ama najgolem del od vas sto kazaa ne za turbo folkot se strasno golemi licemeri
Od kade sega ova za onie koi se izjasnale deka se protiv turbo folkot, koj za mene e

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 21.Декември.2006 во 18:06
nikako

-------------


Постирано од: R-C-F
Датум на внесување: 21.Декември.2006 во 18:42
Originally posted by maja maja напиша:

Turbo Folk NE!nie  site  sto  se  smetame  deka  sne  od  visokoto  dobrutro  nema  da  se  tokmime   so  prosjacite  koi  go  slusaat   toa  se  znae   deka  calam  ce  digame  so  nesto  stransko  iako  mnogu  pati  ne go  razbirame 
 
  da   tocno   e  mila  jas   sum  turbofolk  muzicar   i  mozam  da  primetam  na  moite  svirki  koi  gosti  doajdzaat


-------------
M O J O T    I Z B O R    E    I S L A M    N E K A    E    I     V A S


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 21.Декември.2006 во 18:57
ne e vazno so e

vazno e da e TURBO

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: dalje
Датум на внесување: 24.Декември.2006 во 04:34
Clap more,more se razmuabetivte nesto pred nova godina a?
Kako prvo da i se zablagodaram na Alexandra za nejzinata iskrenost ili da kazam realnost ! Moram da ti priznaam deka si vo pravo Thumbs%20Up! Retki se tie mesta vo gradov kade ne se pusta turbo pa makar i na pola saat,saat pred kraj odnosno pred zatvaranje a isto taka moram da kazam deka i retki se i onie luge sto nema da krenat race na taa muzika,da se razripaat i da drmnat po uste edna caska Smile !



Постирано од: borce_stamenov
Датум на внесување: 10.Јануари.2007 во 20:00
KOmentar: Koj go toa prv zapocna treba prvo da se ubie a potoa da se obesi....muzika bez nikakva smisla...a bogami i tie so\to ja slusaat...mislam dzabe komenari DEFINITIVNO NE

-------------
Pozdrav Borce...


Постирано од: Emus
Датум на внесување: 10.Јануари.2007 во 20:52
no way

-------------
It's funny how someone can break your heart in a tousands of litle pieces, and you'll still be able to love him with those broken pieces.


Постирано од: archer_MKD
Датум на внесување: 27.Јануари.2007 во 15:12
turbo folk -> NE! (definitivno)

dobro bre luge...
dali ne gledate deka ne otupija so taa muzika, i srbite i bugarite. Imaat mokni mediumim i normalno, nie, PRIMORANI sme da gi slusame, a zosto?
zosto ne slusame MAKEDONSKI FOLKLOR???
oti kaj nas peackite ne se razgoleni ko nivnite, ili pak nemame pejac kako azis hahaha

sekoj so svojot stav... ovoj e mojot

-------------
http://electronics.discutforum.com/ - Makedonski forum za elektronika


Постирано од: archer_MKD
Датум на внесување: 27.Јануари.2007 во 15:23
i uste nesto...
dovolno sum se iznagledal pijani luge (emocionalno obzemeni od muzikata ako taka mozi da se nareci), i ne e nekoja ubava slika.

nekoj spomna ogranicenost ili licemernost. OGRANICENI SE TURBO FOLKERITE!

jas slusam intenzivno heavy metal... i me nerviraat komentarite od tipot : ej tie nekapenite, pojma nemaat od zivotot i mnogu slicni raboti... NEKA SI GI CUVAAT ZA NIV TIE RABOTI... oti od cickite na ceca nemaat nisto videno ponatamu. koj intelektualec slusa mile kitic ili bilo koj drug ?
ako nekoj se luti od niv (TFZ) ic ne mi e gajle!!!

pozdrav do site istomislenici

-------------
http://electronics.discutforum.com/ - Makedonski forum za elektronika


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 27.Јануари.2007 во 21:12
НИКАКО!! ТОЈ КИЧ ТРЕБА ДА СЕ ЗАБРАНИ!! СЕЉАЧАНА САМО ЗА ЗАДОВОЛУВА СО ТОА !!DeadDeadDeadDeadDeadDeadDeadDeadDeadDeadDeadDeadDead

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: Borce REAL
Датум на внесување: 27.Јануари.2007 во 21:40
taka e ve podrzuvam so zakon da se zabrani turbo folkot

-------------
R E A L    M A D R I D


Постирано од: nade
Датум на внесување: 03.Февруари.2007 во 14:55

Definitivno STOP  za Turbo folkot vo nasiveve kafici. Jas ama bas ic ne gi razbiram lugjeto kakva zabava gledaat vo taa muzikaLOL



Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 03.Февруари.2007 во 15:26


ima tolku ubavi hitovi zabavni ..... i ubava makedonska muzika...

otvoriv temi za da napravime
pesnarici na zabavna i narodna muzika...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 03.Февруари.2007 во 15:27
abe ne e vazno dali e folk
vazno da e turboooooooooooooooooooooo


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: dalje
Датум на внесување: 23.Февруари.2007 во 02:26
.....  trustr the force young skywalker  .... respekat a koj si ja ima muvata na kapata ... ograniceni,seljacaana itn hmmm !


Постирано од: Anarhist
Датум на внесување: 23.Февруари.2007 во 19:07
Interesni komentari - nema sto.
Slusam se, a bi sakal da gi prasam prefinetite decki i devojki od tuka dali nekogas probale da gi prevedat R&B i Rock tekstovite, ili barem poveketo od niv.
Se e isto - jebiga, samo nekoj se srami sto zivee na ovie prostori.
Sto e toa sto preci da se slusa Makedonska ili Srpska muzika, bez razlika dali e T.Folk ili ne???
Jazikot ili sto ?
Aj bas me interesira paralela okolu pejacite i pejackite od Zapadnite zemji koi ja neguvaat svojata muzika i vie t.e. nie ja slusame i pejacite i muzikata od ovie prostori???


-------------


Постирано од: dalje
Датум на внесување: 25.Февруари.2007 во 04:04
Dobro sega bas i nemozes i da gi sporeduvas tie i tie ama muabetot e vo toa sto bas ti sto vikaat deka e sh*t (ako smeam taka da se izrazam na open chanel a ako ne sry ) ograniceno,seljacki i uste neznam kako,bas i tie luge se zuraat na takva muzika,gledam jas kaj mene kakvi luge doagaat si se zurkaat,veselat i se e ok ama eve na open chanel i u publick aaa ne toa nikako !


Постирано од: angelmk
Датум на внесување: 25.Февруари.2007 во 07:47
Originally posted by Anarhist Anarhist напиша:

Interesni komentari - nema sto.
Slusam se, a bi sakal da gi prasam prefinetite decki i devojki od tuka dali nekogas probale da gi prevedat R&B i Rock tekstovite, ili barem poveketo od niv.
Se e isto - jebiga, samo nekoj se srami sto zivee na ovie prostori.
Sto e toa sto preci da se slusa Makedonska ili Srpska muzika, bez razlika dali e T.Folk ili ne???
Jazikot ili sto ?
Aj bas me interesira paralela okolu pejacite i pejackite od Zapadnite zemji koi ja neguvaat svojata muzika i vie t.e. nie ja slusame i pejacite i muzikata od ovie prostori???


како прво не се работи за текстот на песната,па и оние од несрпско говорно подрачје не се совршени текстови,работи се за квалитетот на мелодијата,ритамот,стилот шо го негува изведувачот,ја на пример слушам музики шо уопште не ги разбирам како музики од африка,бразил,кина,италија,слушам метал(black,death)дека е невозможно да разберш дури и на кој јазик пеат-не е во јазико,туку у мелодијата,а која у турбо фолкот ја нема.турбо фолк ти е неквалитетна музика ,а за мак. музика не негирам дека нема квалитетна ама таа се губи у морето од олош музика шо се пласира на големо.(поп).а споредба меѓу наште и странски изведувачи е невозможна ,наште се светлосни години далеку.тука не постојат етаблирани групи кои ќе свират нешто како indie rock,progressive rock,punk,...метал сцена е на минимум ,тука све е во зачеток ништо конкретно ,освен поп музика која е апсолутно грозна ствар,а кај нас е екстра популарна.ако е некоја музика квалитетна ќе се пробие без разлика на јазичната бариера.а турбо фолкот не излава од границите на балканот..оти е олош


-------------
"BEAUTY IS TRUTH, TRUTH BEAUTY."


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 25.Февруари.2007 во 19:55
Bezvezna muzika ic ne mi se dopaga Smile

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: Freya
Датум на внесување: 25.Февруари.2007 во 19:58
Не,не,не и НЕ...не ми се допаѓа ама ич.


-------------
Во мене се борат две личности,идиот и гение, се плашам да не попушти попаметниот.


Постирано од: Bugi lav
Датум на внесување: 25.Февруари.2007 во 20:12
Slusam ama bas sve i Nemam ama bas nisto protiv Turbo Folk

-------------
NE DIRAJ LAVA DOK SPAVA


Постирано од: Anarhist
Датум на внесување: 25.Февруари.2007 во 22:46
Originally posted by angelmk angelmk напиша:

Originally posted by Anarhist Anarhist напиша:

Interesni komentari - nema sto.
Slusam se, a bi sakal da gi prasam prefinetite decki i devojki od tuka dali nekogas probale da gi prevedat R&B i Rock tekstovite, ili barem poveketo od niv.
Se e isto - jebiga, samo nekoj se srami sto zivee na ovie prostori.
Sto e toa sto preci da se slusa Makedonska ili Srpska muzika, bez razlika dali e T.Folk ili ne???
Jazikot ili sto ?
Aj bas me interesira paralela okolu pejacite i pejackite od Zapadnite zemji koi ja neguvaat svojata muzika i vie t.e. nie ja slusame i pejacite i muzikata od ovie prostori???


како прво не се работи за текстот на песната,па и оние од несрпско говорно подрачје не се совршени текстови,работи се за квалитетот на мелодијата,ритамот,стилот шо го негува изведувачот,ја на пример слушам музики шо уопште не ги разбирам како музики од африка,бразил,кина,италија,слушам метал(black,death)дека е невозможно да разберш дури и на кој јазик пеат-не е во јазико,туку у мелодијата,а која у турбо фолкот ја нема.турбо фолк ти е неквалитетна музика ,а за мак. музика не негирам дека нема квалитетна ама таа се губи у морето од олош музика шо се пласира на големо.(поп).а споредба меѓу наште и странски изведувачи е невозможна ,наште се светлосни години далеку.тука не постојат етаблирани групи кои ќе свират нешто како indie rock,progressive rock,punk,...метал сцена е на минимум ,тука све е во зачеток ништо конкретно ,освен поп музика која е апсолутно грозна ствар,а кај нас е екстра популарна.ако е некоја музика квалитетна ќе се пробие без разлика на јазичната бариера.а турбо фолкот не излава од границите на балканот..оти е олош
OK, samo neznam od kaj si ti kompetenten da go odreduvas kvalitetot na melodijata a posebno ako taa melodija obelezuva edno posiroko geografsko podracje. Sakal ti da priznaes ili ne T Folkot e nesto sto postoi i proizlegiva od balkanot, a ako ti slusas nesto sto e od Kina i Indija toa e tvoja rabota, kolku e loso ili dobro ama ic neznam i ne sum kompetenten da go ocenuvam toa. A spored ova pisuvanje stvarno ne znam koi se tvoite normi za kvalitet.
Ne e rabotata da kazes ne slusam i kraj, nekvalitet, ..., treba da bides doblesen i da go objasnis sto e toa sto necini. A toa sto vikas deka pop muzikata e grozna, ama stvarno izgleda ti e celta da go ocrnis barem ona sto go imame vo Makedonija i sto donekade e OK. E poradi vakvi raboti nasite pejaci, umetnici, ... gi cenat poveke nadvor otkolku doma. Nie Makedoncite i aj da ne kazam Balkancite, se sakame osven naseto. Ah toj proklet sindrom na samounistuvanje.


-------------


Постирано од: angelmk
Датум на внесување: 26.Февруари.2007 во 04:04
Originally posted by Anarhist Anarhist напиша:

Originally posted by angelmk angelmk напиша:

Originally posted by Anarhist Anarhist напиша:

Interesni komentari - nema sto.
Slusam se, a bi sakal da gi prasam prefinetite decki i devojki od tuka dali nekogas probale da gi prevedat R&B i Rock tekstovite, ili barem poveketo od niv.
Se e isto - jebiga, samo nekoj se srami sto zivee na ovie prostori.
Sto e toa sto preci da se slusa Makedonska ili Srpska muzika, bez razlika dali e T.Folk ili ne???
Jazikot ili sto ?
Aj bas me interesira paralela okolu pejacite i pejackite od Zapadnite zemji koi ja neguvaat svojata muzika i vie t.e. nie ja slusame i pejacite i muzikata od ovie prostori???


како прво не се работи за текстот на песната,па и оние од несрпско говорно подрачје не се совршени текстови,работи се за квалитетот на мелодијата,ритамот,стилот шо го негува изведувачот,ја на пример слушам музики шо уопште не ги разбирам како музики од африка,бразил,кина,италија,слушам метал(black,death)дека е невозможно да разберш дури и на кој јазик пеат-не е во јазико,туку у мелодијата,а која у турбо фолкот ја нема.турбо фолк ти е неквалитетна музика ,а за мак. музика не негирам дека нема квалитетна ама таа се губи у морето од олош музика шо се пласира на големо.(поп).а споредба меѓу наште и странски изведувачи е невозможна ,наште се светлосни години далеку.тука не постојат етаблирани групи кои ќе свират нешто како indie rock,progressive rock,punk,...метал сцена е на минимум ,тука све е во зачеток ништо конкретно ,освен поп музика која е апсолутно грозна ствар,а кај нас е екстра популарна.ако е некоја музика квалитетна ќе се пробие без разлика на јазичната бариера.а турбо фолкот не излава од границите на балканот..оти е олош
OK, samo neznam od kaj si ti kompetenten da go odreduvas kvalitetot na melodijata a posebno ako taa melodija obelezuva edno posiroko geografsko podracje. Sakal ti da priznaes ili ne T Folkot e nesto sto postoi i proizlegiva od balkanot, a ako ti slusas nesto sto e od Kina i Indija toa e tvoja rabota, kolku e loso ili dobro ama ic neznam i ne sum kompetenten da go ocenuvam toa. A spored ova pisuvanje stvarno ne znam koi se tvoite normi za kvalitet.
Ne e rabotata da kazes ne slusam i kraj, nekvalitet, ..., treba da bides doblesen i da go objasnis sto e toa sto necini. A toa sto vikas deka pop muzikata e grozna, ama stvarno izgleda ti e celta da go ocrnis barem ona sto go imame vo Makedonija i sto donekade e OK. E poradi vakvi raboti nasite pejaci, umetnici, ... gi cenat poveke nadvor otkolku doma. Nie Makedoncite i aj da ne kazam Balkancite, se sakame osven naseto. Ah toj proklet sindrom na samounistuvanje.


оп,time out.!!не сум компетентен за да оценувам квалитетот на музиката.за вкусови не може да се дискутира.можеме до бескрај да си докажуваме која музика чини а која не.и на крајот не можеш да ме убедиш дека турбо фолкот или мак. поп музика била добра нити па јас тебе да ти докажам дека joy division ili iron maiden ..се супер бендови.ја не ја оцрнувам целата мак. музика.ја лично ми се допаѓат и ногу ги ценам музичари како МИЗАР, анастасија,леб и сол,фолтин,мугер фугер,white noise in a white room,синтезис,арханѓел.не точно дека наште музичари повеќе ги ценат у странство .земи го за пример тоше(ја лично не ја слушам неговата музика ама мора да признаам он е екстра популарен у македонија па и пошироко).и таа музика(турбо фолк) одбележува го српското говорно подрачје и се пренесува како вирус кај нас,па и не би го наречел  'географско' одбележие оти у србија има ногу поарни работи од турбо фолк

биди поздравен


-------------
"BEAUTY IS TRUTH, TRUTH BEAUTY."


Постирано од: talasum
Датум на внесување: 02.Март.2007 во 09:07
ne mi se svidza i nikogas ne mi se e pripagal. samo nekoi pesni, ali te im vikat pop folk, a oni sa baladi.

-------------


Постирано од: zlatko cernobil
Датум на внесување: 19.Март.2007 во 13:14
abe DALJE,koj se lozi veke na kafani i tubo folk-samo seljaci.Sega e vreme za klabing,dobar MDM i zeni. se nadevam ke me svatis.Wink

-------------
A.Z.


Постирано од: dalje
Датум на внесување: 20.Март.2007 во 12:09
Smile "abe DALJE" Smile 


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 06.Април.2007 во 19:52
turbo folk-licno ne mi se dopagja ama dobro e koga si pijan
so se odnesuva do muzikata, preferiram trash metal i gi razbiram tekstovite


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Pimp Daddy Manev
Датум на внесување: 16.Април.2007 во 18:20
turbo folk...NE NE NE ama bas ic ne mi se svigja...toa tekstovite se sranje...a i ja ne ni slusam balkanska muzika ni ic...jas slusam techno, trance...a najcesto rapBig%20smileama amerikanski samoWink


-------------
Better watch how you talk, when you talk about me...Cause I'll come and take your life away!


Постирано од: Macika
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 21:42
Nemam nisto protiv turbo folkot i go slusam..sega ok ima nekoj sto mi odat na nervi ama ima i mnogu pesni sto epten mi se svigaat i uzivam dodeka gi slusam.

-------------
Maci4ka loves you


Постирано од: B2
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 06:16
slusam se taka da moze turbo folkot go slusam najvise


Постирано од: mark
Датум на внесување: 01.Јули.2007 во 20:11
pa turbo folk moze nekat poso samo od tehno ako ides ngde ke se zbrlaes, ili samo pop muzika treba neso seljacko za raspolozenje.


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 02.Јули.2007 во 05:31
Originally posted by mark mark напиша:

pa turbo folk moze nekat poso samo od tehno ako ides ngde ke se zbrlaes, ili samo pop muzika treba neso seljacko za raspolozenje.
 
Како на пример за тебе.


-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: male4ka
Датум на внесување: 02.Јули.2007 во 23:14
само кога одам во кафана слушам инаку вака реткоLOLTongueLOL

-------------
Love Is Not Measured By How You Feel,But How The Other Person Feels...


Постирано од: CVETKO
Датум на внесување: 02.Јули.2007 во 23:57

turbo folk to pa treba za otkacuenje, ne go sakaat onie so se namk*ri sminkeri i smizli a baska kakvi tekstovi ima suze sami liju nemozes da se vozdrzis na primer lastavica od ceca i juzni vetar pa paSmile 



Постирано од: nate_srb@
Датум на внесување: 08.Јули.2007 во 03:53

Turbo folk strasna rabota-smrt za turbo folkotClap



Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 08.Јули.2007 во 05:29
Originally posted by nate_srb@ nate_srb@ напиша:

Turbo folk strasna rabota-smrt za turbo folkotClap

 
Браво.


-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: nate_srb@
Датум на внесување: 08.Јули.2007 во 06:04
Pa veke nema soodveten lokal ili kafe bar za dobro da se zurkas navistina preteruvaat so ovaa...................ne sakam ni da go spomnam imeto.


Постирано од: str8up
Датум на внесување: 08.Јули.2007 во 14:21
Originally posted by male4ka male4ka напиша:

само кога одам во кафана слушам инаку вака реткоLOLTongueLOL

KAFANA? male4ka? hmm... razocaruvanje! Ides u kafana? ne si poveke pocesen gostin u BAR!LOLLOLLOLLOL


-------------
igram ruski rulet od k*rtasak!
Peni Saktivniot


Постирано од: str8up
Датум на внесување: 08.Јули.2007 во 14:22
Originally posted by CVETKO CVETKO напиша:

turbo folk to pa treba za otkacuenje, ne go sakaat onie so se namk*ri sminkeri i smizli a baska kakvi tekstovi ima suze sami liju nemozes da se vozdrzis na primer lastavica od ceca i juzni vetar pa paSmile 


CVETKO, ama podobro e da se naucis uste od mal da otkacuvas na druga muzikaWinkWinkWinkLOLLOLLOL


-------------
igram ruski rulet od k*rtasak!
Peni Saktivniot


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 08.Јули.2007 во 16:51
Ni slucajno

-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: LAV
Датум на внесување: 08.Јули.2007 во 16:59
DA! AMA ZAVISI OD RASPOLOZENIE.... MOMENTALNO NE!!!


Постирано од: Avantgarde
Датум на внесување: 18.Јули.2007 во 12:15
не дома, на места кај што морам да присуствувам(читај, свадби, родендени, имендени, слави)ај, некако.

-------------
живеам,живеам...


Постирано од: NiNa1
Датум на внесување: 12.Август.2007 во 17:29

Турбо фолк да.



-------------


Постирано од: MoNiKa
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 14:00
                          ДААААА


Постирано од: Hostel
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 01:33
Da ve prasam nesto.
Dokolku imame dve diskoteki edno do drugo, i vo ednata bi imalo trans, electro i site tupca-tupca-tup-tup-tupca... muziki, a vo drugata turbo, posle 3 saati, sto mislite , od koja diskoteka bi izlegle site do eden (ne bas site bukvalno) zaguseni, site se baknuvaat i sekoj na sekogo mu vika "TE SAKAM..." so eden zbor pijani? Site dobro znaeme deka na Turbo Folk muzikata najdobro se zabavuvaat site. I nema potreba da ja kopirame muzikata sto ja slusaat deckite od ZAPADOT, zasto ovde na Balkanot ja imame najdobrata muzika od cel svet, gi imame zastapeno site zanrovi na muzika, go imame najveseliot narod, so eden zbor deckite od ZAPADOT mozat voda da ni nosat. Neka pocnat da ne kopiraat tie nas kraj kraeva. Ama tesko deka ke mozat.
Jas nemam nisto protiv toa, koj kakva muzika si slusa, sekoj si ima svoj izbor na opredelba, sekoja muzika si ima svoja politika.
No, sepak mislam deka 50% od Makedoncite slusaat Turbo Folk, ako ne i poveke.
Tolku od mene Pozzzzz

-------------
Music and only music


Постирано од: lovely
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 02:33
Originally posted by Hostel Hostel напиша:

Da ve prasam nesto.
Dokolku imame dve diskoteki edno do drugo, i vo ednata bi imalo trans, electro i site tupca-tupca-tup-tup-tupca... muziki, a vo drugata turbo, posle 3 saati, sto mislite , od koja diskoteka bi izlegle site do eden (ne bas site bukvalno) zaguseni, site se baknuvaat i sekoj na sekogo mu vika "TE SAKAM..." so eden zbor pijani? Site dobro znaeme deka na Turbo Folk muzikata najdobro se zabavuvaat site. I nema potreba da ja kopirame muzikata sto ja slusaat deckite od ZAPADOT, zasto ovde na Balkanot ja imame najdobrata muzika od cel svet, gi imame zastapeno site zanrovi na muzika, go imame najveseliot narod, so eden zbor deckite od ZAPADOT mozat voda da ni nosat. Neka pocnat da ne kopiraat tie nas kraj kraeva. Ama tesko deka ke mozat.
Jas nemam nisto protiv toa, koj kakva muzika si slusa, sekoj si ima svoj izbor na opredelba, sekoja muzika si ima svoja politika.
No, sepak mislam deka 50% od Makedoncite slusaat Turbo Folk, ako ne i poveke.
Tolku od mene Pozzzzz
Da da da, apsolutno se soglasuvam so tebe :) toa e tocno, site vikaaat ne slusame turbo folk, a gi gledas sekoj den u kafana kaceni na stolce i ajdee CECOOO.EVe jas kazuvm slusam se :)) odlepuvam na se :) [:D/] [:D/] [:D/] [:D/] [:D/]

-------------
I will always love you


Постирано од: mileg
Датум на внесување: 21.Јули.2008 во 18:11
Sekako turbo folk a moze i samo folk


Постирано од: An4i
Датум на внесување: 21.Јули.2008 во 19:42
turbo folk

da,da,da

-------------
...i taka sega princezite go baraat princot koj demek bil zaba i nekoja princeza trebalo da go bakne za toj pak da se pretvori vo princ...

Pred da go najdes princot, treba da baknes mnogu zabi :D


Постирано од: THEPRINCESS
Датум на внесување: 06.Јануари.2009 во 02:32
zosto da ne sto i fali na muzikata, dobra e igranje, 4a6e lomenje i ka4uvanje na masa, aj na tehno taka otka4i da te vidam, lazat tia so vikat deka ne slusat turbo folk, istite tie luge so se udirat u gradi i velat - ja turbo folk? NIKAD, tie luge gi znaat site turbo folk pesni i gi peat od prva do posledna, od po4etok do kraj


Постирано од: igi 3
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 17:05
Poveke sakam da slisam druga muzika ama ima mesta kade sto treba da se slusa i turbo folkt


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 21:09
Originally posted by THEPRINCESS THEPRINCESS напиша:

zosto da ne sto i fali na muzikata, dobra e igranje, 4a6e lomenje i ka4uvanje na masa, aj na tehno taka otka4i da te vidam, lazat tia so vikat deka ne slusat turbo folk, istite tie luge so se udirat u gradi i velat - ja turbo folk? NIKAD, tie luge gi znaat site turbo folk pesni i gi peat od prva do posledna, od po4etok do kraj
не мора да се чукаш во гради и да го сакаш турбофолкот, јас го мразам и мислам дека е обично сељачко ѓубре, ама ипак сум бил и на таква музика, не се секирај не знам ниеден текст


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 12.Јануари.2009 во 21:14
Originally posted by Hostel Hostel напиша:

Da ve prasam nesto.
Dokolku imame dve diskoteki edno do drugo, i vo ednata bi imalo trans, electro i site tupca-tupca-tup-tup-tupca... muziki, a vo drugata turbo, posle 3 saati, sto mislite , od koja diskoteka bi izlegle site do eden (ne bas site bukvalno) zaguseni, site se baknuvaat i sekoj na sekogo mu vika "TE SAKAM..." so eden zbor pijani? Site dobro znaeme deka na Turbo Folk muzikata najdobro se zabavuvaat site. I nema potreba da ja kopirame muzikata sto ja slusaat deckite od ZAPADOT, zasto ovde na Balkanot ja imame najdobrata muzika od cel svet, gi imame zastapeno site zanrovi na muzika, go imame najveseliot narod, so eden zbor deckite od ZAPADOT mozat voda da ni nosat. Neka pocnat da ne kopiraat tie nas kraj kraeva. Ama tesko deka ke mozat.
Jas nemam nisto protiv toa, koj kakva muzika si slusa, sekoj si ima svoj izbor na opredelba, sekoja muzika si ima svoja politika.
No, sepak mislam deka 50% od Makedoncite slusaat Turbo Folk, ako ne i poveke.
Tolku od mene Pozzzzz
и што докажа сега, дека турбофолкот е музика за пијаници
и турбофолкот не е народна балканска музика, ако не ги сакаш момците од западот, слободно слушај изворна, народна музика


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 21:14
Ne gledam ubavina nitu neso interesno u turbo-folkot..za mene toa ne e muzika,nego mesavina na stilovi bez vrska..koj saka neka si slusa nemam niso protiv nitu imam namera da razubeduvam nekogo..ne vredi..sekoj so svoj vkus neli

-------------
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..


Постирано од: Izzi
Датум на внесување: 14.Јануари.2009 во 22:01
турбофолкот е тиња

-------------


Постирано од: Martina_3
Датум на внесување: 15.Јануари.2009 во 00:00
toa i ne e muzika toa e najbezveznoto nesto koe ja unistuva makedonskata mladina i nesto sto ednostavno ne go podnesuvam


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 15.Јануари.2009 во 00:03
Neeeeeeeeee........nikako.............ni pijana mislam nema da slusam ............nikako    


Постирано од: johnny depp
Датум на внесување: 15.Јануари.2009 во 00:47
Turbo folkot treba da se zabrani na ist nacin kako pusenjeto. Takvite treba da se stavat vo karantin za da se obezbedi zdrav zivot za okolinata






















Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 09.Март.2009 во 11:20
неее..... никако... го трпам некогаш поради друштвото.... ама косата ми се крева од такви... работи голема%20насмевка

-------------


Постирано од: ThePPPTrooper
Датум на внесување: 09.Март.2009 во 15:49
'не слушај турбо-фолк, подобро е да умреш од природна смрт'



-------------
Those who wants to live, let them fight, and those who does not want to fight in this world of eternal struggle, do not deserve to live!


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 10.Март.2009 во 16:01
Vo sto e razlikata pomedju: porno filmovite i turbo-folk spotovite?
- Vo porno filmovite muzikata e podobra!




Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 03:35
Citam tuka i nekako se pocuvstvuvav lazno sreken...nikoj od forumot ne slusa turbo folk lol...emi kako togash sekoja 2 zabava e turbo folk???

Licno jas sum protiv toa i ne slusam no posledno vreme tesko se izbegnuva takva muzika :(((

-------------


Постирано од: IdiBegaj
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 15:46
turbofolk ne treba da se slusa treba da se gleda голема%20насмевка
kolku poveke gledas tolku poveke go obozavasсмеење


-------------
Zivi bili pa videli,.......


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 01.Април.2009 во 18:30
TURBOFOLKOT  POLEKA  SE  ODDALECUVA  OD  STILOT  NA  ZIVOTOT  NA  LUJZDETO  PARALELNO  SO  EMANCIPACIJATA  NA  ZENATA  VO  OPSTESTVOTO 
    PA  TAKA   NIKOJ  POVEJKE  NESAKA  DA  PEE  " PROKLETA  DA  SI  ZASTO  SI  ME  OSTAVILA"  ZASTO  POVEJKE  ZENATA  NE  E   DROLJ   PA  DA  OSTAVA   NE  GO  SEGA  ZNAE  DA  ZIVEE  SO  MAZOT.    I  OBRATNO
 
 
PA  TAKA   TURBOFOLK   INTERPRETATORITE   MORAAT  DA  POCNAT  DA  PEAT   PESNI  SO  DRUGA  TEMATIKA  AKO  SAKAAT   DA   NE  IMRE   TOJ  STIL  NA  MUZIKA


Постирано од: RobberT
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 19:21
Неееееееееееееееееееееееееееееееееееееее!!!

-------------
Еј ја не знам зошто некој умираат од шекер кога некој цел живот ти соли памет :)


Постирано од: IzGubEnA
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 19:38
Originally posted by RobberT RobberT напиша:

Неееееееееееееееееееееееееееееееееееееее!!!



-------------



Постирано од: IdiBegaj
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 22:48
DA DAAAAA DA BEEEсреќаOJHAAAтанцување
http://www.youtube.com/watch?v=9qNCqHo6sPw&feature=channel - http://www.youtube.com/watch?v=9qNCqHo6sPw&feature=channel
 


-------------
Zivi bili pa videli,.......


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 23:25
турбо фолккубење%20косане%20зборувам

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 07.Април.2009 во 11:20
Originally posted by IdiBegaj IdiBegaj напиша:

turbofolk ne treba da se slusa treba da se gleda голема%20насмевка
kolku poveke gledas tolku poveke go obozavasсмеење
абе ајде, поголемо задоволство имам на пластичарската улица плазење


-------------
размисли пред да напишеш глупост



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk