IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Посвојување
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Посвојување

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
Автор
Порака
bibi_hippy Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bibi_hippy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2007 во 15:18
Originally posted by mende mende напиша:

i jas bi zemal dete ako ne mozime da imame ama kaj nas proglemot e sto ke recat drugite  dale ke go prifatat i zato mnogu retko koj zemva deca da ne se sramat od sredinata  jas znam primer od edni prijateli i sakat da zemat dete am uste nekako se dvoumat od pricina sto ke recat drugite


Abe... Nema sho da recat drugite. Ajt neka ne se dvoumat, poshto povazni se decata koi sekoja vecer sonuvaat da imaat roditeli, a ne se bitni prijatelite i rodninite koi pojma nemaat kako e da se bide sam.C c c... Ubedi gi... WinkWinkWink
'UTRE' postoi samo vo kalendarot na BUDALITE!
Кон врв
ALEKSIA Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ALEKSIA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 10:54
JAS MISLAM DEKA POSVOJUVANJETO E ODLICNA RABOTA. I BEZ RAZLIKA DALI DETETO E TVOE BIOLOSKI ILI NE TOA SE SAKA BEZ RAZLIKA NA SE. SAMO MISLAM DEKA E POTREBNO KOGA KE BIDE DOVOLNO GOLEMO ZA DA GI RAZBERE RABOTITE TREBA RODITELITE LICNO TIE DA MU KAZAT DEKA E POSVOENO I ISTO TAKA MISLAM DEKA IMA PRAVO I DA ZNAE KOI MU SE I BIOLOSKITE RODITELI. SEPAK SEKOJ IMA PRAVO DA ZNAE OD KADE POTEKNUVA.TOA NE ZNACI DEKA AKO GO DOZNAE TOA DEKA KE GI ZABORAVI ILI OTKAZI SVOITE RODITELI KOI GO POSVOILE.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 12:03
Не знам дали би посвоила. Едноставно напразно е да се збори доколку не се создаде вистинска ситуација за тоа, како неможност за имање на сопствен пород.
Многу се плашам од наследни болести,а информациии од овој вид за посвоеното дете ќе биде биде недостапни.
Сега за сега мојот став е НЕ, иако имам примери во најблиското семејство со посвоени деца.И нивните размислувања драстично се променија со текот на годините. Разлика нема никаква, децата се прекрасни,родителите конечно среќни и исполнети, но сега размислувам дека можеби би се поветила на некоја хуманитарна работа со деца, со животни ако ме издаде сопственото тело.
Прашањево неможе да даде одговор ДА или НЕ. Зависи од многу фактори и животни околности.
Ги поддржувам сите оние кои посвојуваат.Секоја им чест.
Кон врв
ALEKSIA Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ALEKSIA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 14:52
da vo sekoj slucaj .dokolku bi dozvolila finansiskata situacija bez razlika dali imam svoe ili ne bi posvoila. sekoe dete zasluzuva da bide sakano.
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 14:35
Originally posted by JASMINAN JASMINAN напиша:

Zdravo,
 
Ziveam vo USA i imam edno prasanje.  Imam prijateli Amerikanci koi bi posvoile detence od Makedonija.  Me zamolija da im objasnam okolu toa,a mene bi mi bilo posebno drago da im pomognam poradi okolnosite vo koi se naogaat i sum gorda sto bi mu pomognale na detence od Makedonija da ja dobie potrebnata roditelska ljubov.
 
Ve molam dadete mu informacii kako odi postapkata so posvojuvanje detence od Makedonsko prifatiliste.


Теоретски е можно, но многу тешко да се даде дете на посвојување на туѓ државјанин. Евентуално ако се спремни да посвојат постаро дете или дете со посебни потреби. Најлесно и најбрзо е девојче од Кина - ако си во Америка, сигурно не ти е непозната глетка среќа.

Инаку штета за Македонските дечиња што растат по домови наместо со родители и во побогата земја заради таквата политика, ама ова е со цел ако вистинските родители го оставиле детето во дом заради "времена" неспособност да се грижат за него, да можат сепак да му ја знаат трагата и да го земат по некое време. Има логика и второво, ама за жал, не верувам дека многу често се случува.




Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 14:41
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:


Ги поддржувам сите оние кои посвојуваат.Секоја им чест.


И потсмевањето и восхитувањето на родители што посвоиле дете се подеднакво бесмислени и опасни. Првото, јасно зошто, меѓутоа и второто сепак ги обележува како различни и родители што носат поголем товар од другите родители. А не е така - сите се родители, сите си ги сакаат децата, не верувам дека било кој од биолошките или посвојувачите прави разлика.

Најприродно нешто, барем за мене, би било ако не можам да родам дете, да си посвојам. Не гледам ниту срам ниту херојство во таквата одлука.


Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 23:38
Jas imam prijateli koi pred 7 godini si posvoija 3-godisno detence, lani i teknalo na bioloskata majka deka zgresila, deka sega ne moze bez deteto i t.n. Na sud sudot i go vrati deteto na bioloskata majka.

Ajde posle vakov slucaj odluci se da posvois nekogo, sto od ko ke go porasnes, ke se naviknete eden na drug i na kraj da ti go zemat.
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 17:05
Да не бев во можност да имам, сигурно ќе посвоев... зошто да не...
Подобро да живеам со посвоено дете, отколку без никакво..
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 09:37
Da gi ispolnuvam usliovite, sto ovaa drzava gi bara, i pokraj moi deca bi sakala da posvojam edno.... црвенеењецрвенеење
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 12:19
Радо би посвоила едно дете, но за жал финанскиската ситуација кај нас е толку напната, тешко се излегува на крај и со сопствените деца, школа, облека, квалитетна храна-сето тоа кај нас е луксуз за жал. Инаку домовите се преполни (како Мајчин дом Битола така и 11 Октомври-Скопје-а голема е листата на чекање. Многу ми е жал што при овие процедури се прават многу манипулации. Многу.

А исто така многу ми е жал кога посвоителите, добро, нивно право, ги бираат децата небаре стока се, па бараат дете без “фабричка грешка“. И многу родители, иако ситуирани, поради “фабричка грешка“ ги оставаат децата во дом...  Срцето ми се кине, ама така е.

Што бидна со малиот Бошко, го посвои ли некој?

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 12:39

Vo makedonija e toj problem, tuka treba mnogu mnogu poveke da nudis za da bi prisvoil dete! Treba kuka da imas, koja e celosna odplatena, znaci ne smee da bide na Hipoteka, potoa treba koj znae kolku dokomenti od doktori, psihologi itn! Zalosno.... koga tuka stvarno moznostite bi gi imale, no drzavata premnogu bara

Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 12:55
Да отсекогаш сум размислувала на тоа да би посвоила дете.
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 14:14
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Радо би посвоила едно дете, но за жал финанскиската ситуација кај нас е толку напната, тешко се излегува на крај и со сопствените деца, школа, облека, квалитетна храна-сето тоа кај нас е луксуз за жал. Инаку домовите се преполни (како Мајчин дом Битола така и 11 Октомври-Скопје-а голема е листата на чекање. Многу ми е жал што при овие процедури се прават многу манипулации. Многу.

А исто така многу ми е жал кога посвоителите, добро, нивно право, ги бираат децата небаре стока се, па бараат дете без “фабричка грешка“. И многу родители, иако ситуирани, поради “фабричка грешка“ ги оставаат децата во дом...  Срцето ми се кине, ама така е.

Што бидна со малиот Бошко, го посвои ли некој?



се врати кај родителите... нормално,... откако лекарите ги убедија... а бе какви се тие родители, што своето чедо, нешто што го чувала мајката 9 месеци,... да го отфрлат така лесно ??

можеби секој од нас би изреагирал така непромислено во таква ситуација,... и по подолго размислување би се вратил по детето... којзнае не%20знам
Кон врв
RUKICA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUKICA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 22:25
DA, BI POSVOILA DETE ZOSTO DA NE? NA TOA PREKRASNO ANGELCE BI MU GO NAPRAVILA ZIVOTOT SREKEN, A ISTO I MOJOT...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.