IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Посвојување
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Посвојување

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2006 во 10:26
Процедурата на посвојување е макотрпна..
Прво и самите служби тешко даваат деца, од причина што и малку ги има со добри генетски предиспозиции.. Повеќето се деца на алкохоличари, наркомани итн каде не сакаат самите служби да ризикуваат да поделат..
Остатокот е бизнис и многу добра врска.. се плака по 10.000 евра за здраво право дете од малолетни лица.. Среќа што ке начекаш побрзо..
Да не заборавам да го споменам фактот и дека се чека по 10 и повеќе години..
Трагедија
Кон врв
kandid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kandid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2006 во 13:58
Originally posted by natalija natalija напиша:

Процедурата на посвојување е макотрпна..
Прво и самите служби тешко даваат деца, од причина што и малку ги има со добри генетски предиспозиции.. Повеќето се деца на алкохоличари, наркомани итн каде не сакаат самите служби да ризикуваат да поделат..
Остатокот е бизнис и многу добра врска.. се плака по 10.000 евра за здраво право дете од малолетни лица.. Среќа што ке начекаш побрзо..
Да не заборавам да го споменам фактот и дека се чека по 10 и повеќе години..
Трагедија
Da za zal e bas taka...Mnogu cesto se slucuva lugeto koi iskreno sakaat da posvojat dete i koi bi bile prekrasni roditeli,da nemaat sansa da dojdat do detence edinstveno poradi korupcijata koja vledee vo instituciite za posvojuvanje...UzasAngry
I posle mene-POTOP!!!
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2006 во 11:52
Originally posted by beleg beleg напиша:

A znaete li deka ne e mal brojot na brachni partneri koi i pokraj toa shto nemaat dete ne se soglasuvaat da posvojat...ZOSTO????
Mislam deka vo pocetokot e samata nadez deka ete ke imaat svoe detence i cekaat se nadevaat...ah kolkava li nadez ima vo niv...Potoa so tekot na vremeto kako ke minuvaat godinite veke i se oslucuvaat.Imam poznanik koj posvoi detence, veruvajte podobra roditel nemam videno od nego.No pred da go posvoi devojceto begashe od ovaa problematika koja ja imashe , ne se vpushtase vo razgovor okolu deca..neli nie nemame svoi ama razgovarame normalno,toj nekako kako da imashe steganje, neprijatno mu bese itn..Sega posle negovoto zdravo i kako si, vednash pocnuva da zboruva za nea...cudo od covek e tolku sreken, tolku ispolnet so ljubov kon kerkichkata...

Изменето од maja - 23.Декември.2006 во 11:53
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2006 во 08:42
Се додека не запловат по водите да проверат дали се е во ред со нив двајца има само лажна надеж дека ке биде во ред..Доколку се доста во брак и се надеваат нешто да се случи, не се подлегнуваат на посвојување токму од причини дали ке биде здраво право и нормално, процедурата е тешка и макотрпна, а кој гарантира за здравјето на детето, НИКОЈ, нито лично нити пак посвоеното..
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2006 во 18:59
Originally posted by beleg beleg напиша:

A znaete li deka ne e mal brojot na brachni partneri koi i pokraj toa shto nemaat dete ne se soglasuvaat da posvojat...ZOSTO????


Vo mojata ulica ima 3 bracni para koi nemaat deca, nitu posvoija, nitu ke posvojat bidejki sega i da sakaat, ja pominaa granicata na godinite do koi e dozvoleno posvojuvanje. Zosto ne posvoile, najverojatno se nadevale deka sepak ke dobijat svoe dete, a mozebi i ne sakale da odgledaat tugjo dete...koj znae
Кон врв
bone Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bone is not dead

Регистриран: 23.Август.2006
Локација: Cuba
Статус: Офлајн
Поени: -13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bone Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2006 во 20:30
кога не би имал можност да имам свое....да....зошто да не?
Кон врв
BiG_kIsS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Крајно сериозна во с'e

Регистриран: 01.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiG_kIsS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2006 во 10:07
Originally posted by beleg beleg напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by beleg beleg напиша:

A znaete li deka ne e mal brojot na brachni partneri koi i pokraj toa shto nemaat dete ne se soglasuvaat da posvojat...ZOSTO????


Vo mojata ulica ima 3 bracni para koi nemaat deca, nitu posvoija, nitu ke posvojat bidejki sega i da sakaat, ja pominaa granicata na godinite do koi e dozvoleno posvojuvanje. Zosto ne posvoile, najverojatno se nadevale deka sepak ke dobijat svoe dete, a mozebi i ne sakale da odgledaat tugjo dete...koj znae


Da butel i jas mislam deka tie dolgo se nadevaat na svoe,a potoa e docna za posvojuvanje


Јас не мислам, знам дека е така зашто мајка ми има една пријателка што неможе да има деца, и што све не направи само за да роди, и на крај ништо, а сега неможе да посвои бебе зашто неможе да го чува, ама можеби ќе посвои поголемо детенце.... А и тешко е да се посвои.... Треба да чекаш многу време.... А после може и да ти се отсака.....
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2006 во 11:56
Сите БИ посвоиле, ама никој овде на форумов изгледа дека нема посвоено...

А дали БИ дозволиле вашата ќерка иако млада да роди вонбрачно дете...
Што БИ направиле ако девојчето на вашиот син остане трудно... итн...

Немојте да одговарате на прашањава... и не се прашања... одговорите ги знам...SmileSmile
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2006 во 12:08
Ako mozam da napravam sekako deka ke imam moe, a ne posvoeno. Zosto nekoj bi staval zdrava noga vo trn?
Napustenite deca ke gi nosat na dusha onie koi gi napustile, a site nie kolku tolku se grizime za niv preku nadleznite institucii.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2006 во 15:59
Koga mozam da imam svoe, neli ne bi posvoila..Moeto mislenje go dadov na prednite strani, taka da ova e navistina teshka tema za razgovor...Sepak zivotot ne go gledam bez decinja...


Okolu ragjanje na deca nadvor od brachnata zaednica, toa e druga tema.Sepak odlichna za razgovor.Ima devojki koi sepak za zal nemale moznost da go zadrzat deteto pokraj sebe i se odlucile na ona najteshkoto, ostavanje vo institucija koja ke go zgrizi istoto.Tezok cekor navistina..
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2006 во 19:38
Све дури кај жената се создава јајце клетка а кај мажот има живи сперматозоиди, постои шанса за свое дете... Кога е моментот за посвојување?

Сепак мислам дека тие што сакаат да посвојат, можат тоа да го направат без разлика дали имаат свое или немаат...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2006 во 19:41
DETE SI E DETE

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2006 во 20:25
EJJJJJJJJJJJJJJJJJ
EDNAS I NIE BEVME SLATKI I PEKRASNI HAHAHHAHAHA
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
luj6 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2006
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај luj6 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2006 во 22:48
Imam tri svoi deca, i edno posvoeno, zena mi saka da posvoi uste nekoe
I dvajcata imame volja zivci i mnogu ljubov za site, pa i uste. Za finansiski, nekogas stignuva nekogas ne, ama spored mene najbitno e da im se pruzi na decata ljubov, vospituvanje i obrazovanie, a za modi i sl raboti tie samite neka se grizat koga ke potporasnat. Najgolemiot problem sto jas go vidov e sebicnost. Ako covek ima volja da dade se od sebe, bez da se stedi za utre, mnogu lesno ke uspee vo se. Ne pravam razlika megju decata spored mene site se moi deca. Ljubomora megju decata i ne postoi, normalno deka nekogas ima edno saka da igra so nesto pa i drugoto saka da igra so ista igracka ama se trudime kolku sto mozeme se da delime:). Poznavam parovi koi nemaat deca a seuste ne posvolile, zboruvajki kako e tesko da se odgleduva dete koe bioloski ne e tvoe. Toa ne e tocno. Ako zamislis deka toa dete nema nikoj osven tebe, mnogu lesno go zasakuvas deteto. Ne znam kako odat procedurite za posvojuvanje vo Makedonija, ama tuka kade sto sme ima programa kade sto mozes da bides foster parent. Bukvalno im se stavas na raspolaganje na socijalna sluzba koja ti dodeluva deca od zagrozeni familii. Ako deteto nema normalna familija (citaj bioloskite roditeli se alkoholicari, narkomani ili mrtvi) mozes mnogu lesno da go posvois deteto, bez nekoi teski proceduri. Vie samite birate koja vozrast deca bi sakale da cuvate.
Ne znam za vo mk, ama sum siguren deka ako se odi vo bilo koj dom za siracinja, ke bide mnogu lesno da se posvoi detence koe nikoj ne go saka. Ednas bev vo dom za siracinja kaj nas i srceto mi se stegna koga gi vidov taka mali i nezgrizeni kako trckaat po tebe i ti se umilkuvaat za da im bides roditel. Zosto da zivees sam koga mozes da dades ljubov. Ete ako se saka ima resenie za se. Problemot sto jas sum go osetil kaj nas vo mk e sto lugjeto ne se naviknati da delat pa zboruvaat kako e toa tesko ili neostvarlivo prvo finansiski a potoa poinaku. Uste ednas , od moja gledna tocka ako covek ne e sebicen i e spremen da saka bezuslovno, nema nikakov problem za posvojuvanje.
I am nobody; nobody is perfect, therefore I'm perfect
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.