IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Венчавање, Брак,Прељуба,Развод и Религија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Венчавање, Брак,Прељуба,Развод и Религија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
bela Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 02.Јуни.2006
Локација: Saint Lucia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bela Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2006 во 11:59
Da taka e!
 
Ubavo napisa aaaaaa..
 
Znaete li deka postojat luge, koi isklucivo ziveat za Setlinata. Namesto da go hranat teloto, si ja hranat dusata so vecna molitva.
Tie se i zeneti ili pak ne, no ja svatile sustinata na zivotot, pa se opredelile za takov zivot. 
Ne znam kolku gresele do togas vo zivotot, i sto razmisluvale, no velat deka so "taa" opredelba ne im e potrebna ni hrana ni voda.
Molitvata, verbata vo Boga i ljubovta vo niv e s*e. Ne se bolni, zadovolni se so se. Pocituvaat Crkva i dr. opredelbi. Voglavno se toa Hristijani, a posetuvaat i Crkva.
Ziveat i rabotat normalno, no najmnogu od se ja neguvaat Crkvata vo sebe.
 
Nesto slicno za dusata objasnuvase i aaa...
 
****************************************
 
Односот со Бог го имале оние кои размислувале не телесно.Почнале да се одвикнуваат од храната не како тело за храна за земно за распадливо, туку за нераспадливо не телесно не од овој свет.каде не треба храна.(тоа е пост).Оние кои живеат со Бог, ја поставиле божјата воља над својата,како да не се од овој свет.Е тука нема правила.Бог е непоимлив несватлив.Некој го напишал ова а ние се уште треба на некого да се исплачеме и да не свати.(тоа е тело).
 
*****************************************
 
Кон врв
aaaaaaaaaaaaaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aaaaaaaaaaaaaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2006 во 16:29
bela Првите прашања со кои ја започна темата нај добро и со конкретна поука ке произлезат од свештено лице.Каде ке се воспостави личен однос.
Мојот совет е;веке чуствувам према тебе дека можам да го дадам,бидеки ме читаш а и разбираш.
Покрај првиот коментар кој го дадов,  не гледам основа да се поставуваат прашања без лична потреба,за кои не велам дека не постојат.Но знаам дека можат многумина да не го сватат одговорот.Во лични пораки  знаам дека некој сепак би се соблазнал сепак некој има допирни точки до нив.
Дали постојат и мали толеранции (постојат многу големи) но само ако се обратиме на свештеник со чисто срце, каде свештеникот ке не покрива во гревот.Бидеки негова должност е да не одведе на вистинскиот пат, да ни помогне со помош на нашата вера.
Кон врв
bela Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 02.Јуни.2006
Локација: Saint Lucia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bela Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2006 во 21:21
I jas razmisluvam taka aaaa.
No, zosto togas tolku luge sto se deklariraat za verni, ne ja pravat taa postapka? Znaes kolku od niv se razvedeni? Mislis li deka Crkvata kako institucija od human karakter, e premalku nasocena kon vakviot problem na vernicite?
 
Pozdrav do tebe!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2006 во 09:34
Vie malce zabegavte....ne sum vernik, no ja pocituvam tradicijata. Ako smisolot na zivotot e cekanjeto da se pojavi taa svetlina koga covekot ke umre, i da se otkazes od se vo ovoj zivot....togas ovoj zivot nema nikakov smisol. Ako lugjeto se razvedat, se razveduvaat deka ne im bil dobar brakot, ako e nekoj vernik, ne treba da se razvede i treba da trpi i kuti?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2006 во 14:56
butel2,

Apsolutno si vo pravo. Poveketo lugje nema nikogas da razberat deka nie sme DUHOVNI bitija prateni na zemjava da imaat MATERIJALNI iskustva. Toa e sustinata na nasata egzistencija na ova materijalno nivo. Koga ednas toa ke se razbere, poveketo konfliktni situacii i prasanjata koi poteknuvaat od niv ke ischeznat.

Onie koi ne go gledaat toa, samo slepo talkaat po nekoi tugji patista i mislat deka ako ne bombardiraat so citati od knigi, koi sekako ne gi razbiraat, ke se pokazat kako prosvetleni bitija koi znaat sto zboruvaat. Tie, zarobeni vo sopstvenata konfuzija, samo im ja matat vodata na onie koi sakaat da se napojat od chistiot izvor.

Kako sto veke ednas rekov, magareto natovareno so najsveti knigi i natamu si ostanuva magare.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
aaaaaaaaaaaaaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aaaaaaaaaaaaaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2006 во 16:00
bela Црква е учествување во божјата природа.Кога човек го прави тоа: се крсти се венча исповеда,покрј тоа што овие се свети тајни во тој моментвеке  учествуваш во самата црква.Значи црква е соборноста на сите кои го прават тоа, а не храмот божји како црква или како го нарече институција.Од тука слободната волја на секој кој сака да пристапи е и да се разведе, но поново преку црквата,која тоа ке го спроведе.
А ако некои шират соблазни од типот дека сите ке се спасеме, и дека овде сме дојдени да научиме искуства за да не ни се создаваат конфликтни ситоации,и дека ке се обожиме без благодатта Божја се  која ја има само во храмот Божји самите се лажат а повлекуваат и други со себе.Целта е друга.(Подобро е на овие да си обесат воденички камен околу вратот и да се фрлат во море,оти соблазните морат да дојдат при крајот на светот како и лажните учители,но тешко на тој кој ги прима но уште потешко на тој кој ги дава ,Нов завет.)
 


Изменето од aaaaaaaaaaaaaa - 29.Септември.2006 во 16:12
Кон врв
aaaaaaaaaaaaaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aaaaaaaaaaaaaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2006 во 16:11
Messinger напиша Onie koi ne go gledaat toa, samo slepo talkaat po nekoi tugji patista i mislat deka ako ne bombardiraat so citati od knigi, koi sekako ne gi razbiraat, ke se pokazat kako prosvetleni bitija koi znaat sto zboruvaat. Tie, zarobeni vo sopstvenata konfuzija, samo im ja matat vodata na onie koi sakaat da se napojat od chistiot izvor.
 
Подполно се сложувам со сето ако останува само во овие рамки (без задна цел)Колку што се секавам пишував дека тоа се нарекува во стручната проблематика схоластика, читање на книги и посматрање на Бог од аспект на радосна последица како посматрачи на верата, а не на учесници на верата во кое се трудите и Вие на овој форум да ги упатите.  
Кон врв
aaaaaaaaaaaaaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aaaaaaaaaaaaaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2006 во 16:17
Да внимаваме со цитати од сопствениот паднат ум или паднати книги во духовна смисла сведски ,бидеки нашата падната природа ни е од Адам со тоа сами се деградираме .Брака не сакајте сите да бидете учители ревнувајте и ке ви се дадат и поголеми ревности.Нов завет.
Кон врв
bela Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 02.Јуни.2006
Локација: Saint Lucia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bela Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2006 во 21:39
Vo pravo ste i ti i messenger, no ja nacnav temava, povedena od pomislata kako ziveat "onie" sto se smetaat za vernici; mn. nesta vo denesnicava se paradoksalni i ekstremni, taka sto se zaborava sustinata na eden obicen i miren zivot.
A toa, deka ziveeme vo materjalen svet i iskustva, e prvata pricina, lugeto da uvidat, dali tie plodovi se merilo za ljubov i mir. 
Кон врв
aaaaaaaaaaaaaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aaaaaaaaaaaaaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2006 во 20:43
Оние кои што ке се смират,они е кои ке го имаат својот внатрешен мир, Бог ке ги ослободи.Значи со какви мисли се бавиме така и ке ни биде.
Материјалното не е она кое не не оддалечува од вистината,туку како го примаме со нашиот ум.
Пример имаш нај нова  кола, но по два месеци сакаш друга се правиш за да ја имаш,продаваш стара штедиш за новата и ја купуваш.Создаде притисок врз сите околу себе но нај многу врз себе,го уништи својот внатрешен мир.А можеби ова ке се понови.А нов пример,оној кој живее по вера се смирил онака како бог го поставил имал Reno klio од 1999.


Изменето од aaaaaaaaaaaaaa - 04.Октомври.2006 во 20:44
Кон врв
Marina_21 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marina_21 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 15:13
    За религијата не знам што може, а што не може да трпи, ама за Бог сум    сигурна дека е неменлив, што ке рече Тој си го кажал неговото по ова ( и по сите) прашања  во Библијата и нема намера да го менува.
   Неморал имало секогаш, особено сексуален, ако ги прочитате Коринтјаните ќе си помислите дека се збори за денешното време.
   Бог многу фино и јасно кажал дека невини треба да стапат во бракот и мажот и жената, дека со тоа се спојуваат во едно тело во кое мажот е главата а жената е телото и дека треба да се заедно додека смртта не ги раздели што значи дека Бог не оправдува, ниту пак одобрува развод, освен во случај на брачно неверство.
Но, и доколку брачното неверство се случи, брачните другари трба да се обидат да си простат.


Изменето од Marina_21 - 28.Јуни.2007 во 09:55
Се што се случува, Бог ќе го насочи така што да испадне на добро за оние што го сакаат Бог.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.