Испечати | Затвори го прозорот

Венчавање, Брак,Прељуба,Развод и Религија

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=5067
Датум на принтање: 19.Мај.2024 во 14:07
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Венчавање, Брак,Прељуба,Развод и Религија
Постирано од: bela
Наслов: Венчавање, Брак,Прељуба,Развод и Религија
Датум на внесување: 15.Септември.2006 во 16:46

Sto se slucuva so onie sto ne se vencale vo Crkva? Brakot i nevinosta...Kolku e ispravno razvedenite povtorno da se vencavaat? Treba li da imaat partner? Kako toa go gleda Crkvata?

Sto e so seta taa populacija na svetov? Sto e so decata od tie brakovi?
Ima li red tuka?
 
Pa, polovina svet zivee taka..
Kako togas tie luge se vernici? Sto se?
 
Moze li Religijata da trpi i najmali mutacii? 



Коментари:
Постирано од: nindza
Датум на внесување: 15.Септември.2006 во 20:35
Iskreno me zabole za crkvata i za popovite i za site drugi... jas ako sum si cist so sebe nemam potreba da se zamaram so nametnati stavovi...koi ne ni mozam da proveram da li se tocni...

Ete tolkuWink


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: bela
Датум на внесување: 15.Септември.2006 во 21:53
Poentata e sto, nikoj ne ti nametnuva da si veren.
 
Toa e licna opredelba, kako sto e i tvoja opredelbata da te boli nesto ili ne za ovoj ili onoj. Ako si povnimatelen, nema nisto da te udri-niti zaboli.
Samo obidi se da ne povreduvas, a slobodata i vedrinata na duhot zadrzi si gi.
Nema poubavo od toa.
 
Temava e, da si poprikazeme za eden sekojdneven paradoks.
 
Mozebi i jas ne sum verna Ninja, no imam respekt kon tie sto se.
 


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 18.Септември.2006 во 11:15
jas ne sum vencana vo crkva od pricina sto maz mi ne e krsten, i na mojot brak nisto ne mu fali....slusam deka nekoi popovi odbile da im gi krastat decata na nekoi lugje koi ne se vencani vo crkva, vsusnost gi prisilile prvo da se vencaat , potoa da im gi krstat decata....moite deca se krsteni, popovite kaj nas ne se tolku lakomi za pari... mozebi e ova malku nevkusno, no vistina e


Постирано од: bela
Датум на внесување: 18.Септември.2006 во 16:18
A zamisli situacija: krsten-vencan onaka vo mesan brak-razveden, a decata?
Buck*rus.
Ima i pogolemi, ama lugeto ne se krivi, ako na vreme ne bile verski usmereni.
Tokmu vakvi i slicni situacii, moze da napravat vistinski vernici ili totalni nevernici od lugeto.
Zavisi sto se resile da neguvaat, po BUDENJETO
 
TRAGIKOMICNO!


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 18.Септември.2006 во 16:54
E vaka sto ima vrska toa od koj od koja familija pripaga ..sekoj si go bara patot koj e vnatre vo nego... ako go najde super ako ne ke sledi tugji patista i nikogas nema da bide svoj... formata nikogash ne moze da e pogolema od sodrzinata...

eteWink


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: bela
Датум на внесување: 18.Септември.2006 во 21:42

Ninjence slusaj:

Zosto e toa taka, i kako hristijanski bi se ispravila edna takva greska, jas i ti verojatno ne mozeme vo momentov da dademe dobar odgovor. I za red slicni i pozapleteni primeri.

Zboruvame za hristijanska etika i moral, za luge koi zgresile pa resavaat da mu sledat ili ne na Boga...

-Razbiras?

-Neli Crkvata odobruva pokajanie i na najgolemi delikventi. A od dr. strana, kolku samo luge ziveat vo zaednici i na nacin, sto Taa ne bi gi odobrila, a se verni. 

-Sto e so takvi primeri?
 
Inaku: tebe neka mi te vodi vnatresnata svetlina. Vo red si e toa.
I Ninja e samo delcence i sin na Boga koj mu sledi vo srceto na samo svoj nacin.
Ti toa veke go znaes.
I za drugoto ima vreme.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Септември.2006 во 22:37
Originally posted by bela bela напиша:

Ninjence slusaj:


-Neli Crkvata odobruva pokajanie i na najgolemi delikventi.



Crkvata odobruva pokajanija?

Pokajanie moze da primi i odobri samo onoj koj presuduva i kaznuva. A toa se uste e Kreatorot, eden i ednistven, seopfaten i nedeliv i kolku sto mi e poznato se uste nikomu ne ja predal svojata sila i pozicija.

Crkvata e taa koja odobruva pokajanija? Ako crkvata si zela takvo pravo togas toa e arogancija, a ako lugjeto veruvaat deka nekoj pop ke im gi prosti grevovite, togas tie navistina se za grevovi.

Crkvata odobruva pokajanija?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: bela
Датум на внесување: 18.Септември.2006 во 23:00

Vo ime Gospodovo i Isusovo Messenger. Verojatno, ne bev temelna.

Se prisetiv na momentot koga bese raspnat Isus, i epilogot, otkako edniot od dvata prestapnika do nego se pokaja.
Mu bese uslisano vo Negov stil.
Vo prenosna smisla na zborot, Crkvata e taa, sto im dava moznost na gresnicite, vo ime Bozje da se popravat.
 
Neli se reklo: kaj sto e najgolema temnina, se raga najgolema svetlina...
 
Bi izvadila i citati od Evangelijata, no ke treba da privrsuvam...
 
Mozes uste nesto da dodades. So zadovolstvo gi sledam tvoite repliki.
Poucni se i nenavredlivi.
 


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 18.Септември.2006 во 23:15
Ne postoi crkva ... hramot bozji e vo tebe toa ti zbori covekot... od tamu e i svetlinata i temninata... tvoj e izborot... kako ne razbirash majku mu stara ?

Ti si si sam i sudija i djelat i prestapnik i angel i gresnik...sve e do tebe... a crkvata e tapurija nevidena... se sobrale oni ke kazuvaat... ako ne go najdes BOG vo sebe djabe ides tamu i citas knigi...ete toa ti zboram i jas ama ne sakaas da me cues jebiga LOL


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: bela
Датум на внесување: 18.Септември.2006 во 23:21
Lele, se vrativ na forumov, za da gopopravam svojot lapsus.

Delikvent i gresnik, nemaat vrska edno so drugo..
Pokajanie na gresnici-ok-ima! I se prifaka.

No, pokajanie na delikventi....Nikogas! Toa e surova forma na gresnosta..

Sorry na site.

P.S.
Ninja, toa sto sam sum si sudija, si vo pravo. Toj sud e sekogas taen. Toa e dusata. Toa e Gospod.
Tuka si vo pravo.
Ne se inatam jas, ne se sekiraj.
Priznavam greski.

Aj, cao!


Постирано од: bela
Датум на внесување: 19.Септември.2006 во 09:21

Iako gi nemase.

Snosti bev premnogu zafatena, za da vi se posvetam so jasen odgovor; i sega seuste sum.
Se izvinuvam.
 
-Zosto ja nacnav temava?
 
Gledam deka ne se razbirame, koga se spomnuva covekovata postapka vo denesnicava i toa sto go belezat religioznite zapisi. Crkvata si go ima pravoto, da go prenese istoto megu lugeto.
-Taa ne kaznuva, prosteva vo Bozje ime,  potpira, uci za dobrinata, ljubovta so site dobri i losi primeri, preku zivotot na Isusa na Zemjata.
Toj, e eden vid sinonim za toa, sto se slucuva vo edna dusa covecka, koja po seta svoja priroda e neiskvarena i cista. 
Sekoj nas problem, sekoja dilema e povtorno nosenje na nasiot krst na ramo, se veli, neli? T
aka se preispituvame, otkrivame, i sekoj den se poveke se doblizuvame do svetlinata vo nas. Tokmu pravoto na izbor, ne usmeruva, po koj pat ke stigneme do celta - cista ljubov.
I kako taa vo denesnicava ne primila sovrsen oblik, knigite ni pokazuvaat primeri na luge - Svetci, prateni od Boga, koi proodele pat, no prodrele najdlaboko vo srceto, pa zatoa bile nagradeni so sloboda na dusata(voskresenie).
Site tie se ziva metafora, kako coveckiot rod bi bil pozadovolen vo svojot zivot koga nesebicno bi delel - ljubel, za da ne go odi istiot pat na osloboduvanje, kako nasite Junaci vo Knigite.
Tie ne se tolku ednostavni kako sto na prv pogled gi citame.
Naprotiv. Treba da ni bidat golem predizvik.
 
A ako podobro, razmislis Ninja, patot na tvojata mudrost, e Bozji pat.
 
Muabetot mi bese: sto e so onie, koi ne ziveat po Bozjite zapovedi, ili onaka kako sto pisuva gore na temata, a se deklariraat kako vernici?
 
Dali imaat pravo na budenje i pokajanie? Dali e toa opravdano? Kako treba da prodolzat da ziveat?
Po logikata na Svetoto Pismo, takva e togas polovina od populacijata. Kade e resenieto? Postoi li?
Dali e grev, ako dvajca razvedeni srekno si ziveat? 
Ili red dr. kombinacii...Ke gi venca li Crkva? Ke im krsti li dete?:.
 


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 19.Септември.2006 во 10:39
Muabetot mi bese: sto e so onie, koi ne ziveat po Bozjite zapovedi, ili onaka kako sto pisuva gore na temata, a se deklariraat kako vernici?

Nisto ke si ziveat ko sekoj drug , no ima edna druga rabota... zakoni na karmata... negativnata energija sekogash se vraka... i zatoa ima kazna... preopsirno e da ti objasnuvam sega...
No trgni od toa deka se e energija i kakva energija emitiras nadvor od sebe... mora takva ista da ti se vrati... moze ne na tebe no na decata... Ti teknue koga ke kazat Gospod go kaznil  ?
Ne , energijata samo napravila POVTORNO  ramnoteza...

------------------------------------------------


 
Dali imaat pravo na budenje i pokajanie? Dali e toa opravdano? Kako treba da prodolzat da ziveat?

Sekoj ima pravo na budenje i pokajanie... nikogas ne e kasno... no kolku ke si ja opravat karmata zavisi od pozitivnata energija koja ke ja ispustat...ova zboram na globalno nivo...
Inace se e vo glavata odnosno srceto ako tamu se pronajdat i go prifatat dobroto ( energijata, bog ) ke nemaat gajle... vazno e da razberat.

Kako da prodolzat ... ednostavno KAKO SAKAAT taka.

--------------------------------------


Po logikata na Svetoto Pismo, takva e togas polovina od populacijata. Kade e resenieto? Postoi li?

Resenieto e vo samospoznanieto i prifakanje na Bog energijata VO SEBE kako del , a ne po crkvi , dzamii i chuda. Toj sto razbral ke go nosi reshenieto vo sebe i toa sekogas ke mu kaze sto ponatamu...

Znaci postoi...

--------------------------------------------------------------------------

Dali e grev, ako dvajca razvedeni srekno si ziveat?

Ne e grev... crkovnite pravila se staromodni ne prilagodeni kon denesnicata... a crkvata , minareto itd se napraveni da kontroliraat MASITE... i nametnuvaat pravila... Bog NE NAMETNUVA... toj e dobar i ti dava da biras... a crkva saka da te stavi vo stegi... zasto ?

Za da te kontrolira ete zatoa... i da se bogati... prosto!

Ili red dr. kombinacii...Ke gi venca li Crkva? Ke im krsti li dete?:.

Pa si se fatila za RITUALI ... aman vise formalisti... Isus mislam rekol ne pravi drugi idoli... a crkvata e vid na idol... ritual... i zatoa ne mislam deka toa e neophodno ako jas ja imam sustinata

-------------

E taka... i pak ti vikam konfuzna si mi... bez navredi davaj konkretni prasanja... pod 1, 2, 3 a ne da zborime u nedogled...

Ja ne znamcitati od biblija da ti ispastiram tuka da potkrepam ova sto zboram no garant sama ke gi najdes Wink

Pozdrav


---------------------------------------------------------


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: bela
Датум на внесување: 19.Септември.2006 во 13:09

I da sakam, ne mozam da ti gi postavam site prasanja Ninja. Na svetov ima premnogu razlicni situacii i ziveacki na "vernici".

Ne slucajno, gi navedov prasanjata bez red. Sekoe edno, bi imalo podprasanje ili bi bilo za nesto porazlicno od predhodnoto - Tokmu zatoa sto coveka go vodi slobodata na izborot.

Ona sto ti mi go objasnuvas, e opsto poznato, a karmicnite prepletuvanja vo nasite zivoti - veruvaj, uste podobro mi se poznati. Ako ja

Okolu energetskoto telo i uste dvete drugi pokraj nego sto gi poseduvame, isto taka bi mozela da razgovaram po tema - refleksija na istite (vo zivotot voopsto). No ne mi e toa poentata.
 
Ili...
 
Da ti navedam citati od Knigi - ni toa ne e potrebno. Vazna e nivnata upotrebna vrednost vo denesnicata( sto e mn. tesko- a se smetaat za vrv na mudrosta). Ni ostavaat izbor, da ne poucat nesto preku primeri koi ne se direktni - tuku cista metafora.
 
Sto znaci, barav odgovor od aspekt, na pravoslavieto, od luge sto imaat uvid podlaboko vo zivotot na vernicite, koi ete od x pricini, ne se pridrzuvaat na hristijanskoto ucenje, a se propagiraat za vernici.
 
Ne deka go osuduvam nestoto( nikakvo pravo nemam), tuku dali Crkvata vo takvi slucai predstavuva  dogma ili so pouki vo ime Bozje i Isusovo, treba da go usmeruva nekako toj vernik?
 


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 19.Септември.2006 во 13:42
Nasha crkva ne usmeruva, osven sto gi usmeruva popovite da si kupuvaat po dve koli, dva stana ,a siromasni i nesrekni gladuvaat ... i posle oni se luge od Boga... e zatoa neka si brkaat rabotaWink

-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: aaaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 18:27
А како ке се родевме ако не бевме од татко и мајка во брак.А ако тие пред Бог се оставиле и ние како нив ке постапиме, не уште полошо.Карма е но не постои карма. Тоа се нарекува огрешување од стравот Божји.Па децата педери, наркомани, арамии ,блудни.А потоа бедофили сатанисти крвопијци. А на крај плач и чкртање со заби и вечна смрт.


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 18:36
Originally posted by aaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaa напиша:

А како ке се родевме ако не бевме од татко и мајка во брак.А ако тие пред Бог се оставиле и ние како нив ке постапиме, не уште полошо.Карма е но не постои карма. Тоа се нарекува огрешување од стравот Божји.Па децата педери, наркомани, арамии ,блудни.А потоа бедофили сатанисти крвопијци. А на крај плач и чкртање со заби и вечна смрт.

-----------------------------------------------------------

Pa ima deca koi se rodile i von brak pa ne stanale ...педери, наркомани, арамии ,блудни.А потоа бедофили сатанисти крвопијци

E kako toa ?


Карма е но не постои карма. Тоа се нарекува огрешување од стравот Божји

Strav bozji svasta... zasto da se plasham koga toj e vo mene i vo moite dela ?
Zasto da ima forma mojot brak ako jas sepak go sledam pravilniot pat... kao radi formata sea mene Bog ke me kazni...

Izvini no ne ti drzi tezataWink




-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: aaaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 18:37
Messinger Господ Исус Христос избра 12 апостоли не случајно.Тие поставиа владици не случајно.Само владика може да ракоположува свештеници и монаси не случајно.А сите овие ја имаат таа власт од Бога дадена да опростуваат гревови.Како генератор кој својата електрична енергија ја предава преку далеко води и трансворматори, сето ова е поставено заради нашиот рационален ум.Да бевме од дух (духовни) немаше по телото да се понашаме.


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 18:40
Originally posted by aaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaa напиша:

Messinger Господ Исус Христос избра 12 апостоли не случајно.Тие поставиа владици не случајно.Само владика може да ракоположува свештеници и монаси не случајно.А сите овие ја имаат таа власт од Бога дадена да опростуваат гревови.Како генератор кој својата електрична енергија ја предава преку далеко води и трансворматори, сето ова е поставено заради нашиот рационален ум.Да бевме од дух (духовни) немаше по телото да се понашаме.


------------------------------------

Izvini ke se umesam no ne se sl*gam, ako bog i jas sme edno... on e mojata sustina , on e vo mene... sto ke mu transformatori, provodnici... direktno preku mene ke deluva i ke me nasocuva... neli ima poveke toa logika ?


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: aaaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 18:46
Е па следи го.Пошто си силен.И знаеш како.
А мојата теза не е непроверена верувај немора да проверуваш во зивотот и околината.А ако е добар бракот не е ке јави.Но за тебе да не биди доцна да увидиш- верувај -.Младоста е брза умот возгордува.Ја читав темата со твојот пријател таа ми е на ред прости но размислував кога го вметнав зборот наркоман бидеки знаев дека ке го прочиташ но се решив со вера дека ке го примиш.Поздрав.


Постирано од: aaaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 18:54
Кога имаш исповед дали имаш однос кон Бог.
Ако немаш треба навика на одење во црква кај свештеник. А последно е тоа совршеното Личен однос со Бога која демоно сака да ја поништи и дава одговори е зошто сега вака и милион други причини.А Бог знае а исто така и демонот дека телото бара тело.Зато Бог ни даде и расудување.


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 18:57
Originally posted by aaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaa напиша:

Кога имаш исповед дали имаш однос кон Бог.
Ако немаш треба навика на одење во црква кај свештеник. А последно е тоа совршеното Личен однос со Бога која демоно сака да ја поништи и дава одговори е зошто сега вака и милион други причини.А Бог знае а исто така и демонот дека телото бара тело.Зато Бог ни даде и расудување.


-------------------------

Izvini no malce si mi konfuzen ili si od dijasporata...

daj pojani mi ova ...

А последно е тоа совршеното Личен однос со Бога која демоно сака да ја поништи и дава одговори е зошто сега вака и милион други причини.А Бог знае а исто така и демонот дека телото бара тело.Зато Бог ни даде и расудување.???

Koja e poentata za demonot ?





-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: aaaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 19:12

Односот со Бог го имале оние кои размислувале не телесно.Почнале да се одвикнуваат од храната не како тело за храна за земно за распадливо, туку за нераспадливо не телесно не од овој свет.каде не треба храна.(тоа е пост).Оние кои живеат со Бог, ја поставиле божјата воља над својата,како да не се од овој свет.Е тука нема правила.Бог е непоимлив несватлив.Некој го напишал ова а ние се уште треба на некого да се исплачеме и да не свати.(тоа е тело).

Ако можам ке се вратам одам.


Постирано од: aaaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 20:21

Духот на вистинат не учи на вистината.Тоа е светиот дух.



Постирано од: aaaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 20:32
Секое тело е смртно а секоја душа не е.Кога плачат плачат за душата. Духот ги информира дека таа се губи.Како што телото преминува во она од кое постанало од земја, така и душата тежнее да премини во дух од каде и доага.
Душата умира со телото и тоа е периодот во кој може да се спаси.Да премине во вечен дух.
Онаа душа која живее по желбите на телото сраснува со него, не повикуваки кон Бога.
Заради сето ова неопходни се пост и молитва.


Постирано од: aaaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 21:19
Да ги испитуваме духовите.Нов завет.


Постирано од: aaaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 21:23
Секој кој не признава дека Бог дојде во тело го има духот на антихристот.Нов завет.
Колку да не инпресионира.Тој пишува од веке напишани нешта.Кога сакате нешто да го запрашате нема одговор,треба да прочита.А по тоа е светол како ангел за многумина.


Постирано од: aaaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 21:27
Да го љубиме Бог со сето свое срце сета своја душа со сета своја сила и со сиот свој разум.


Постирано од: bela
Датум на внесување: 21.Септември.2006 во 11:59
Da taka e!
 
Ubavo napisa aaaaaa..
 
Znaete li deka postojat luge, koi isklucivo ziveat za Setlinata. Namesto da go hranat teloto, si ja hranat dusata so vecna molitva.
Tie se i zeneti ili pak ne, no ja svatile sustinata na zivotot, pa se opredelile za takov zivot. 
Ne znam kolku gresele do togas vo zivotot, i sto razmisluvale, no velat deka so "taa" opredelba ne im e potrebna ni hrana ni voda.
Molitvata, verbata vo Boga i ljubovta vo niv e s*e. Ne se bolni, zadovolni se so se. Pocituvaat Crkva i dr. opredelbi. Voglavno se toa Hristijani, a posetuvaat i Crkva.
Ziveat i rabotat normalno, no najmnogu od se ja neguvaat Crkvata vo sebe.
 
Nesto slicno za dusata objasnuvase i aaa...
 
****************************************
 
Односот со Бог го имале оние кои размислувале не телесно.Почнале да се одвикнуваат од храната не како тело за храна за земно за распадливо, туку за нераспадливо не телесно не од овој свет.каде не треба храна.(тоа е пост).Оние кои живеат со Бог, ја поставиле божјата воља над својата,како да не се од овој свет.Е тука нема правила.Бог е непоимлив несватлив.Некој го напишал ова а ние се уште треба на некого да се исплачеме и да не свати.(тоа е тело).
 
*****************************************
 


Постирано од: aaaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 16:29
bela Првите прашања со кои ја започна темата нај добро и со конкретна поука ке произлезат од свештено лице.Каде ке се воспостави личен однос.
Мојот совет е;веке чуствувам према тебе дека можам да го дадам,бидеки ме читаш а и разбираш.
Покрај првиот коментар кој го дадов,  не гледам основа да се поставуваат прашања без лична потреба,за кои не велам дека не постојат.Но знаам дека можат многумина да не го сватат одговорот.Во лични пораки  знаам дека некој сепак би се соблазнал сепак некој има допирни точки до нив.
Дали постојат и мали толеранции (постојат многу големи) но само ако се обратиме на свештеник со чисто срце, каде свештеникот ке не покрива во гревот.Бидеки негова должност е да не одведе на вистинскиот пат, да ни помогне со помош на нашата вера.


Постирано од: bela
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 21:21
I jas razmisluvam taka aaaa.
No, zosto togas tolku luge sto se deklariraat za verni, ne ja pravat taa postapka? Znaes kolku od niv se razvedeni? Mislis li deka Crkvata kako institucija od human karakter, e premalku nasocena kon vakviot problem na vernicite?
 
Pozdrav do tebe!


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 29.Септември.2006 во 09:34
Vie malce zabegavte....ne sum vernik, no ja pocituvam tradicijata. Ako smisolot na zivotot e cekanjeto da se pojavi taa svetlina koga covekot ke umre, i da se otkazes od se vo ovoj zivot....togas ovoj zivot nema nikakov smisol. Ako lugjeto se razvedat, se razveduvaat deka ne im bil dobar brakot, ako e nekoj vernik, ne treba da se razvede i treba da trpi i kuti?


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 29.Септември.2006 во 14:56
butel2,

Apsolutno si vo pravo. Poveketo lugje nema nikogas da razberat deka nie sme DUHOVNI bitija prateni na zemjava da imaat MATERIJALNI iskustva. Toa e sustinata na nasata egzistencija na ova materijalno nivo. Koga ednas toa ke se razbere, poveketo konfliktni situacii i prasanjata koi poteknuvaat od niv ke ischeznat.

Onie koi ne go gledaat toa, samo slepo talkaat po nekoi tugji patista i mislat deka ako ne bombardiraat so citati od knigi, koi sekako ne gi razbiraat, ke se pokazat kako prosvetleni bitija koi znaat sto zboruvaat. Tie, zarobeni vo sopstvenata konfuzija, samo im ja matat vodata na onie koi sakaat da se napojat od chistiot izvor.

Kako sto veke ednas rekov, magareto natovareno so najsveti knigi i natamu si ostanuva magare.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: aaaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 29.Септември.2006 во 16:00
bela Црква е учествување во божјата природа.Кога човек го прави тоа: се крсти се венча исповеда,покрј тоа што овие се свети тајни во тој моментвеке  учествуваш во самата црква.Значи црква е соборноста на сите кои го прават тоа, а не храмот божји како црква или како го нарече институција.Од тука слободната волја на секој кој сака да пристапи е и да се разведе, но поново преку црквата,која тоа ке го спроведе.
А ако некои шират соблазни од типот дека сите ке се спасеме, и дека овде сме дојдени да научиме искуства за да не ни се создаваат конфликтни ситоации,и дека ке се обожиме без благодатта Божја се  која ја има само во храмот Божји самите се лажат а повлекуваат и други со себе.Целта е друга.(Подобро е на овие да си обесат воденички камен околу вратот и да се фрлат во море,оти соблазните морат да дојдат при крајот на светот како и лажните учители,но тешко на тој кој ги прима но уште потешко на тој кој ги дава ,Нов завет.)
 


Постирано од: aaaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 29.Септември.2006 во 16:11
Messinger напиша Onie koi ne go gledaat toa, samo slepo talkaat po nekoi tugji patista i mislat deka ako ne bombardiraat so citati od knigi, koi sekako ne gi razbiraat, ke se pokazat kako prosvetleni bitija koi znaat sto zboruvaat. Tie, zarobeni vo sopstvenata konfuzija, samo im ja matat vodata na onie koi sakaat da se napojat od chistiot izvor.
 
Подполно се сложувам со сето ако останува само во овие рамки (без задна цел)Колку што се секавам пишував дека тоа се нарекува во стручната проблематика схоластика, читање на книги и посматрање на Бог од аспект на радосна последица како посматрачи на верата, а не на учесници на верата во кое се трудите и Вие на овој форум да ги упатите.  


Постирано од: aaaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 29.Септември.2006 во 16:17
Да внимаваме со цитати од сопствениот паднат ум или паднати книги во духовна смисла сведски ,бидеки нашата падната природа ни е од Адам со тоа сами се деградираме .Брака не сакајте сите да бидете учители ревнувајте и ке ви се дадат и поголеми ревности.Нов завет.


Постирано од: bela
Датум на внесување: 01.Октомври.2006 во 21:39
Vo pravo ste i ti i messenger, no ja nacnav temava, povedena od pomislata kako ziveat "onie" sto se smetaat za vernici; mn. nesta vo denesnicava se paradoksalni i ekstremni, taka sto se zaborava sustinata na eden obicen i miren zivot.
A toa, deka ziveeme vo materjalen svet i iskustva, e prvata pricina, lugeto da uvidat, dali tie plodovi se merilo za ljubov i mir. 


Постирано од: aaaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 04.Октомври.2006 во 20:43
Оние кои што ке се смират,они е кои ке го имаат својот внатрешен мир, Бог ке ги ослободи.Значи со какви мисли се бавиме така и ке ни биде.
Материјалното не е она кое не не оддалечува од вистината,туку како го примаме со нашиот ум.
Пример имаш нај нова  кола, но по два месеци сакаш друга се правиш за да ја имаш,продаваш стара штедиш за новата и ја купуваш.Создаде притисок врз сите околу себе но нај многу врз себе,го уништи својот внатрешен мир.А можеби ова ке се понови.А нов пример,оној кој живее по вера се смирил онака како бог го поставил имал Reno klio од 1999.


Постирано од: Marina_21
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 15:13
    За религијата не знам што може, а што не може да трпи, ама за Бог сум    сигурна дека е неменлив, што ке рече Тој си го кажал неговото по ова ( и по сите) прашања  во Библијата и нема намера да го менува.
   Неморал имало секогаш, особено сексуален, ако ги прочитате Коринтјаните ќе си помислите дека се збори за денешното време.
   Бог многу фино и јасно кажал дека невини треба да стапат во бракот и мажот и жената, дека со тоа се спојуваат во едно тело во кое мажот е главата а жената е телото и дека треба да се заедно додека смртта не ги раздели што значи дека Бог не оправдува, ниту пак одобрува развод, освен во случај на брачно неверство.
Но, и доколку брачното неверство се случи, брачните другари трба да се обидат да си простат.


-------------
Се што се случува, Бог ќе го насочи така што да испадне на добро за оние што го сакаат Бог.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk