IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Izbor na fotoaparat?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Izbor na fotoaparat?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Izbor na fotoaparat?
    Испратена: 04.Септември.2006 во 20:54
Koj fotoaparat bi mi go preporacale od sledniov izbor?

-Fuji S9500Z                         - 450 evra.
-Sony H5                              - 420 evra.
-Panasonic FZ30                  - 540 evra.
-Canon S3Is                         - 400evra.
-Panasonic FZ7                    - 370 evra.


Sakam fotoaparat so dobar zum, macro od poblisku, pozelno e da ima stabilizacija, manuelni postavki.

Ili Canon 350D so 18-55mm objektiv poloven za 570 evra.

Кон врв
m-free Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 243
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m-free Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2006 во 22:11
NI EDEN OD NIV, osven ako ne morash....

sepak ako morash Fuji S9500Z ti e nuzno zlo...

drugite plati samo da gi nemash...

ISKREN SUM 100%....
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2006 во 23:02
Originally posted by m-free m-free напиша:

NI EDEN OD NIV, osven ako ne morash....

sepak ako morash Fuji S9500Z ti e nuzno zlo...

drugite plati samo da gi nemash...

ISKREN SUM 100%....



A sto bi mi preporacal?
Кон врв
m-free Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 243
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m-free Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2006 во 23:04
ti rekov nuzno zlo...sepak najdobro od ponudenite ti e FUJI-to....

imam iskustvo...ne zboram na pamet...kolku ce mi veruvas na tebe ostanuva...

p.s. OLYMPUS ti e odlicen izbor za ne mnogu pari ama sepak povece od kolku sti imas planirano ZA ZAL...


Изменето од m-free - 04.Септември.2006 во 23:05
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2006 во 01:59
Originally posted by m-free m-free напиша:

ti rekov nuzno zlo...sepak najdobro od ponudenite ti e FUJI-to....

imam iskustvo...ne zboram na pamet...kolku ce mi veruvas na tebe ostanuva...

p.s. OLYMPUS ti e odlicen izbor za ne mnogu pari ama sepak povece od kolku sti imas planirano ZA ZAL...


A koj model na oliympus bi mi go predlozil?
Ako moze da objasnis zosto ne cinat s9500, h5, s3is, fz30?


Кон врв
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2006 во 11:56


Samo Canon 350D, pa duri i poloven.
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2006 во 12:23
Problemot so 350D e sto objektivite se dosta skapi. Taka da go kupam poloven za 570 evra uste tolku ke treba da dadam za eden makro i eden teleobjektiv.
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2006 во 12:48
Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Koj fotoaparat bi mi go preporacale od sledniov izbor?

-Fuji S9500Z                         - 450 evra.
-Sony H5                              - 420 evra.
-Panasonic FZ30                  - 540 evra.
-Canon S3Is                         - 400evra.
-Panasonic FZ7                    - 370 evra.






Dali vredi da se doplati do 700 evra za da se zeme Sony R1 ili ne?
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2006 во 15:30
mickeymkd,

Dali nesto vredi ili ne, zavisi samo od tebe. Ne veruvam deka nekoj drug moze da ti dade sovet na koj sto mozes so sigurnost da se potpris. Sekoj si kupuva alat spored potrebite. Tuka ne se raboti samo za parite i nekoi performansi, tuku i za mnogu specifichnosti i ergonomika koi cesto pati se mnogu povazni od ostanatite raboti.
Mene malu ne mi odi vo glava kakva razlika gledas vo tvojava matematika. Od edna strana velis:

"Problemot so 350D e sto objektivite se dosta skapi. Taka da go kupam poloven za 570 evra uste tolku ke treba da dadam za eden makro i eden teleobjektiv." Smetas deka e skapa varijanta, pa ne pomisluvas na nea.

A od druga strana prasuvas:

"Dali vredi da se doplati do 700 evra za da se zeme Sony R1 ili ne?"

Polovniot 350D so dodatnite objektivi tebe ke te chini okolu 1100-1200 evra. Verojatno tolku bi te chinel i nov Sony R1. Sega istite pari ne se skapa varijanta...

Bilo kako, eve ti dobar link so detalni testovi na kamerite sto planiras da gi kupis:

http://www.dpreview.com/reviews/default.asp?view=rating

Srekno odbiranje.
    
     
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2006 во 17:43
Ne mislev da doplatam uste 700 evra za da zemam Sony R1, tuku dali vredi da se doplati do 700 evra (odnosno da se dade plus 250 do 300 evra za Sony R1 vo odnos na Fuji s9500Z, Sony H5...)


Кон врв
fenomenmk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fenomenmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2006 во 18:07
jas sum vo slichna dilema, dali da se zeme aparat so  ultra zum x12 za parite koi gi spomna ili da se vleze vo svetot na D-SLR, (canon 350D, olympus e-500 kit so dva objektiva ...). Dilemata e ushte pogolema zatoa shto sum, fotograf turista :) barem za sega.
Se iznachitav review za site aparati na site navedeni i nenavedeni sajtovi do sega :)
I tek sega izborot mi se svede na brrrrrr neznam kaj mi se mislite:)
Kolku shto go pratam idividi, zabelezhiv deka ako nekoj znae da slika znae i so bilo koj aparat (nemoj pogreshno da me razberete), ne mora voopshto da e D-SLR (Bobi Kuzmanovski Sony H-1) prekrasni fotografii,
Shto da se pravi prashanje na koe nemozham da si najdam odgovor eve vekje 10 dena intezivno :)
Kolku shto vidov so D-SLR nemozhe da se slika so pomosh na LCD ekrancheto tuku samo so viewfinderot, dali da go smetam toa kako prednost ili mana? (mene mi izgleda dosta pozgodno da se slika so ekrancheto)
Izvinuvanje do site za gnjavenjeto, morav na nekogo da si se pozhalam :)


Изменето од fenomenmk - 05.Септември.2006 во 18:11
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2006 во 18:40
Pa ako ne se pozalis tuka so svoi lugje, kade bi se zalel?

Zosto mislis deka e pozgodno da slikas so ekrance? Jas sum sikal i na dvata nachina i pretpochitam prav optichki okular od poveke prichini, megu koi najvazhnite se deka ja gledam vo "real time" slikata bez zadocnuvanje na informacijata na LCD ekranot, ja gledam sekoja sitnica i vistinskite boi i prelivi na svetlinata bez seto toa da e alterirano od rezulucijata i parametrite na LCD ekrancheto, a isto taka nema apsolutno nikakov prekin na slikata vo okularot po napravenata slika kako sto ima na drugite kameri. Ako fatis dva modeli, edna po druga, so razlichni okulari, vednas ke ti stane jasno za sto zboruvam.

Ako sakas da ja proveris napravenata slika, povikaj ja na dispolejot na kamerata i ke ja vidis isto onaka (najverojatno i mnogu podobro) kako sto ke je vidis i na LCD ekranot. Navistina ne gledam ama bas nikakva prednost od nemanje optichki okular...

Na krajot od kraistata, sekoj DSLR e mnogu pofleksibilen kako sistem kamera i kako takov ima nesporedlivo pogolema vrednost. Po pogled na posochenite kameri od prethodniot post, jas bez sekunda rasmisluvanje bi se odluchil za poloven Canon od predhodnata generacija ili pak za Olimpus e-500.

Ama toa sum jas, a tvojot izbor ostanuva samo na tebe...
Кон врв
fenomenmk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fenomenmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2006 во 19:05
Koga sme vekje kaj Canon-ot go posochi polovniot kako varijanta da se vleze vo cenovniot opseg na da gi narecham obichnite aparati, ili kako opcija za koja ne vredi da se izdvojat 150 Eur + i da se nabavi nov ist takov Eos 350D (vo srbija za okolu 700 Eur so kit objektiv) za kogo prochitav deka ne e nishto sjajno no za pochetok dodeka se naviknam na aparatot i negovi karakteristiki i mozhnosti, pa zdravje ponataka mozhe kje kapne i nekoe evro pa nov objektiv :)
Najdov na net vo USA kit od dva objektiva eden makro i eden telefoto za 365$ plus set za chistenje objektivi pluys teloto okolu 600$ sve na sve skoro 1000=813 eur
Zashto nemam nikoj da mi go donese

Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2006 во 19:57
A dali mozes da si go kupis od Srbija teloto na kamerata bez objektiv? Ke bide pomalu od 700 evra, pa dodadi gi tie pari za drug objektiv po tvoj kejf.

Dali nekoj prodava vo Makedonija poloven Canon za podobri pari? Onie koi sakaat da gi kupat novite Canonovi modeli verojatno ke gi prodavaat starite tela i objektivi.

Drugo, ako narachas kamera od Amerika, treba da platis i transport do Makedonija i verojatno ke treba da platis carina. Ne zaboravi deka nema da ti vazi amerikanskata garancija na Balkanot, pa ako nesto treba da popravis ili podesish na kamerata ke treba da si platis ekstra...Vo Kanada si go imame istiot problem. Vo USA se e popoevtino otkolku kaj nas. No koga ke si pomislam deka ne mi vazi garancijata, a sugurno ke treba da napravam barem ednas fino podesuvanje na sistemot (da ne zboruvam za eventualni pogolemi problemi) ne mi odi na um da kupam od tamu. Na strana od toa sto onie ceni sto gi gledas kako najeftini najchesto doagjaat od somnitelni mesta. Poznati se "horror prikazni" koga lugje narachuvaat eden produkt, a dobivaat nesto sosem drugo ili nesto veke koristeno, pa vrateno poradi nekakvi problemi. Njachesto zalenjata za takvi isporaki ne davaat nikakov rezultat. Ne znam kolku poevtino ke ti izleze takvoto kupuvanje. Ti verojatno znaes podobro od mene.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.