Испечати | Затвори го прозорот

Izbor na fotoaparat?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Фотографија, камери и видео
Опис на форумот: foto.idividi.com.mk, опрема, локации, совети за аматери...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=5033
Датум на принтање: 28.Април.2024 во 01:11
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Izbor na fotoaparat?
Постирано од: mickeymkd
Наслов: Izbor na fotoaparat?
Датум на внесување: 04.Септември.2006 во 20:54
Koj fotoaparat bi mi go preporacale od sledniov izbor?

-Fuji S9500Z                         - 450 evra.
-Sony H5                              - 420 evra.
-Panasonic FZ30                  - 540 evra.
-Canon S3Is                         - 400evra.
-Panasonic FZ7                    - 370 evra.


Sakam fotoaparat so dobar zum, macro od poblisku, pozelno e da ima stabilizacija, manuelni postavki.

Ili Canon 350D so 18-55mm objektiv poloven za 570 evra.




Коментари:
Постирано од: m-free
Датум на внесување: 04.Септември.2006 во 22:11
NI EDEN OD NIV, osven ako ne morash....

sepak ako morash Fuji S9500Z ti e nuzno zlo...

drugite plati samo da gi nemash...

ISKREN SUM 100%....


Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 04.Септември.2006 во 23:02
Originally posted by m-free m-free напиша:

NI EDEN OD NIV, osven ako ne morash....

sepak ako morash Fuji S9500Z ti e nuzno zlo...

drugite plati samo da gi nemash...

ISKREN SUM 100%....



A sto bi mi preporacal?


Постирано од: m-free
Датум на внесување: 04.Септември.2006 во 23:04
ti rekov nuzno zlo...sepak najdobro od ponudenite ti e FUJI-to....

imam iskustvo...ne zboram na pamet...kolku ce mi veruvas na tebe ostanuva...

p.s. OLYMPUS ti e odlicen izbor za ne mnogu pari ama sepak povece od kolku sti imas planirano ZA ZAL...


Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 05.Септември.2006 во 01:59
Originally posted by m-free m-free напиша:

ti rekov nuzno zlo...sepak najdobro od ponudenite ti e FUJI-to....

imam iskustvo...ne zboram na pamet...kolku ce mi veruvas na tebe ostanuva...

p.s. OLYMPUS ti e odlicen izbor za ne mnogu pari ama sepak povece od kolku sti imas planirano ZA ZAL...


A koj model na oliympus bi mi go predlozil?
Ako moze da objasnis zosto ne cinat s9500, h5, s3is, fz30?




Постирано од: loser
Датум на внесување: 05.Септември.2006 во 11:56


Samo Canon 350D, pa duri i poloven.


Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 05.Септември.2006 во 12:23
Problemot so 350D e sto objektivite se dosta skapi. Taka da go kupam poloven za 570 evra uste tolku ke treba da dadam za eden makro i eden teleobjektiv.


Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 05.Септември.2006 во 12:48
Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Koj fotoaparat bi mi go preporacale od sledniov izbor?

-Fuji S9500Z                         - 450 evra.
-Sony H5                              - 420 evra.
-Panasonic FZ30                  - 540 evra.
-Canon S3Is                         - 400evra.
-Panasonic FZ7                    - 370 evra.






Dali vredi da se doplati do 700 evra za da se zeme Sony R1 ili ne?


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 05.Септември.2006 во 15:30
mickeymkd,

Dali nesto vredi ili ne, zavisi samo od tebe. Ne veruvam deka nekoj drug moze da ti dade sovet na koj sto mozes so sigurnost da se potpris. Sekoj si kupuva alat spored potrebite. Tuka ne se raboti samo za parite i nekoi performansi, tuku i za mnogu specifichnosti i ergonomika koi cesto pati se mnogu povazni od ostanatite raboti.
Mene malu ne mi odi vo glava kakva razlika gledas vo tvojava matematika. Od edna strana velis:

"Problemot so 350D e sto objektivite se dosta skapi. Taka da go kupam poloven za 570 evra uste tolku ke treba da dadam za eden makro i eden teleobjektiv." Smetas deka e skapa varijanta, pa ne pomisluvas na nea.

A od druga strana prasuvas:

"Dali vredi da se doplati do 700 evra za da se zeme Sony R1 ili ne?"

Polovniot 350D so dodatnite objektivi tebe ke te chini okolu 1100-1200 evra. Verojatno tolku bi te chinel i nov Sony R1. Sega istite pari ne se skapa varijanta...

Bilo kako, eve ti dobar link so detalni testovi na kamerite sto planiras da gi kupis:

http://www.dpreview.com/reviews/default.asp?view=rating

Srekno odbiranje.
    
     


Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 05.Септември.2006 во 17:43
Ne mislev da doplatam uste 700 evra za da zemam Sony R1, tuku dali vredi da se doplati do 700 evra (odnosno da se dade plus 250 do 300 evra za Sony R1 vo odnos na Fuji s9500Z, Sony H5...)




Постирано од: fenomenmk
Датум на внесување: 05.Септември.2006 во 18:07
jas sum vo slichna dilema, dali da se zeme aparat so  ultra zum x12 za parite koi gi spomna ili da se vleze vo svetot na D-SLR, (canon 350D, olympus e-500 kit so dva objektiva ...). Dilemata e ushte pogolema zatoa shto sum, fotograf turista :) barem za sega.
Se iznachitav review za site aparati na site navedeni i nenavedeni sajtovi do sega :)
I tek sega izborot mi se svede na brrrrrr neznam kaj mi se mislite:)
Kolku shto go pratam idividi, zabelezhiv deka ako nekoj znae da slika znae i so bilo koj aparat (nemoj pogreshno da me razberete), ne mora voopshto da e D-SLR (Bobi Kuzmanovski Sony H-1) prekrasni fotografii,
Shto da se pravi prashanje na koe nemozham da si najdam odgovor eve vekje 10 dena intezivno :)
Kolku shto vidov so D-SLR nemozhe da se slika so pomosh na LCD ekrancheto tuku samo so viewfinderot, dali da go smetam toa kako prednost ili mana? (mene mi izgleda dosta pozgodno da se slika so ekrancheto)
Izvinuvanje do site za gnjavenjeto, morav na nekogo da si se pozhalam :)


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 05.Септември.2006 во 18:40
Pa ako ne se pozalis tuka so svoi lugje, kade bi se zalel?

Zosto mislis deka e pozgodno da slikas so ekrance? Jas sum sikal i na dvata nachina i pretpochitam prav optichki okular od poveke prichini, megu koi najvazhnite se deka ja gledam vo "real time" slikata bez zadocnuvanje na informacijata na LCD ekranot, ja gledam sekoja sitnica i vistinskite boi i prelivi na svetlinata bez seto toa da e alterirano od rezulucijata i parametrite na LCD ekrancheto, a isto taka nema apsolutno nikakov prekin na slikata vo okularot po napravenata slika kako sto ima na drugite kameri. Ako fatis dva modeli, edna po druga, so razlichni okulari, vednas ke ti stane jasno za sto zboruvam.

Ako sakas da ja proveris napravenata slika, povikaj ja na dispolejot na kamerata i ke ja vidis isto onaka (najverojatno i mnogu podobro) kako sto ke je vidis i na LCD ekranot. Navistina ne gledam ama bas nikakva prednost od nemanje optichki okular...

Na krajot od kraistata, sekoj DSLR e mnogu pofleksibilen kako sistem kamera i kako takov ima nesporedlivo pogolema vrednost. Po pogled na posochenite kameri od prethodniot post, jas bez sekunda rasmisluvanje bi se odluchil za poloven Canon od predhodnata generacija ili pak za Olimpus e-500.

Ama toa sum jas, a tvojot izbor ostanuva samo na tebe...


Постирано од: fenomenmk
Датум на внесување: 05.Септември.2006 во 19:05
Koga sme vekje kaj Canon-ot go posochi polovniot kako varijanta da se vleze vo cenovniot opseg na da gi narecham obichnite aparati, ili kako opcija za koja ne vredi da se izdvojat 150 Eur + i da se nabavi nov ist takov Eos 350D (vo srbija za okolu 700 Eur so kit objektiv) za kogo prochitav deka ne e nishto sjajno no za pochetok dodeka se naviknam na aparatot i negovi karakteristiki i mozhnosti, pa zdravje ponataka mozhe kje kapne i nekoe evro pa nov objektiv :)
Najdov na net vo USA kit od dva objektiva eden makro i eden telefoto za 365$ plus set za chistenje objektivi pluys teloto okolu 600$ sve na sve skoro 1000=813 eur
Zashto nemam nikoj da mi go donese



Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 05.Септември.2006 во 19:57
A dali mozes da si go kupis od Srbija teloto na kamerata bez objektiv? Ke bide pomalu od 700 evra, pa dodadi gi tie pari za drug objektiv po tvoj kejf.

Dali nekoj prodava vo Makedonija poloven Canon za podobri pari? Onie koi sakaat da gi kupat novite Canonovi modeli verojatno ke gi prodavaat starite tela i objektivi.

Drugo, ako narachas kamera od Amerika, treba da platis i transport do Makedonija i verojatno ke treba da platis carina. Ne zaboravi deka nema da ti vazi amerikanskata garancija na Balkanot, pa ako nesto treba da popravis ili podesish na kamerata ke treba da si platis ekstra...Vo Kanada si go imame istiot problem. Vo USA se e popoevtino otkolku kaj nas. No koga ke si pomislam deka ne mi vazi garancijata, a sugurno ke treba da napravam barem ednas fino podesuvanje na sistemot (da ne zboruvam za eventualni pogolemi problemi) ne mi odi na um da kupam od tamu. Na strana od toa sto onie ceni sto gi gledas kako najeftini najchesto doagjaat od somnitelni mesta. Poznati se "horror prikazni" koga lugje narachuvaat eden produkt, a dobivaat nesto sosem drugo ili nesto veke koristeno, pa vrateno poradi nekakvi problemi. Njachesto zalenjata za takvi isporaki ne davaat nikakov rezultat. Ne znam kolku poevtino ke ti izleze takvoto kupuvanje. Ti verojatno znaes podobro od mene.


Постирано од: bobicar1
Датум на внесување: 06.Септември.2006 во 00:06
Originally posted by fenomenmk fenomenmk напиша:


jas sum vo slichna dilema, dali da se zeme aparat so ultra zum x12 za parite koi gi spomna ili da se vleze vo svetot na D-SLR, (canon 350D, olympus e-500 kit so dva objektiva ...). Dilemata e ushte pogolema zatoa shto sum, fotograf turista :) barem za sega. Se iznachitav review za site aparati na site navedeni i nenavedeni sajtovi do sega :)I tek sega izborot mi se svede na brrrrrr neznam kaj mi se mislite:)Kolku shto go pratam idividi, zabelezhiv deka ako nekoj znae da slika znae i so bilo koj aparat (nemoj pogreshno da me razberete), ne mora voopshto da e D-SLR (Bobi Kuzmanovski Sony H-1) prekrasni fotografii, Shto da se pravi prashanje na koe nemozham da si najdam odgovor eve vekje 10 dena intezivno :)Kolku shto vidov so D-SLR nemozhe da se slika so pomosh na LCD ekrancheto tuku samo so viewfinderot, dali da go smetam toa kako prednost ili mana? (mene mi izgleda dosta pozgodno da se slika so ekrancheto)Izvinuvanje do site za gnjavenjeto, morav na nekogo da si se pozhalam :)


Гледам дека погоре е спомнато моето име, па да дадам и јас мал прилог околу фотографирањето/гледањето на дисплејот.
Јас лично скоро во 90% од случаевите не го ни користам екранот, освен во оние 10% кога имам отежнати услови за фотографирање(апарат поставен под лош агол или е близу земјата па ни од лежечки став не можам да гледам низ viewfinderot)
Од лично искуство имам приметено дека екранот лаже што се однесува до осветленоста на фотографијата. Ако при прегледување ми делува доволно добро експонирана, морав да пресликам со една бленда поотворено (сега веќе навикнав да правам преекспонирани слики гледани на дисплејот), за да се добие правилната експозиција.
Втората причина е што се појавуваат рефлексии од позадината, одсјаи и некои други феномени кои дополнително пречат при правилното експонирање, додека пак низ viewfinderot тие работи се елиминираат и останува само едната варијабла на која треба да се внимава - поместување за една бленда поотворено.
Башка SONY H1 има електронски viewfinder, што при ноќните фотографирања претставува голем проблем. Едноставно не можеш да видиш каде и на што го насочуваш апаратот.
Во многу случаеви за ноќна фотографија(до 30 сек) го користам постариот апарат SONY V1 кој има оптички viewfinder.

Тоа е од мене во врска за viewfinderot.
Сепак како што кажа Зоран, конечниот избор останува на тебе


-------------


Постирано од: m-free
Датум на внесување: 06.Септември.2006 во 00:15
kakov SONI kakov PANASONIK kakvi igracinja, prikaski za deca mali...

ako si za stvarno dobar aparat i imas okolu 750 eura..(vece gledam ti davaat sovet za do taa cena i nesto povece...) ne razmisluvaj..zemisi OLYMPUS Evolt 300.....



Постирано од: Mire
Датум на внесување: 16.Септември.2006 во 17:53
Bljak, eden kup imav iznapisano i se otide poradi toa "visata sila" Dead

Aj na kratko da povtorime...
Ako mozes zemi si DSLR i da te vidi gospod.

1.pogolem senzor = pomalku sum, pogolem print od pomalku mp i td
2.podobar autofocus (ovde ima povece razlika odosto mozes da zamislis)
3.po definicija imaat daleku podobra ergonomija (Sony R1 po ova prasanje 
   e katastrofa)
4.opticki viewfinder e mnogu podobro resenie od bilo koj EVF, za LCD da ne pravime muabet (patem slikanje so pomos na LCD e siguren pat do matni sliki zaradi tresenje na racete)
5.pobrz writing speed i pogolem buffer => moznost za pobrzo slikanje
6.recisi sekoj objektiv za DSLR ce ti dade podobri rezultati od minijaturite
  koi se stavaat na hibridi i kompakti


Zemi si DSLR so eden osreden allaround objektiv i potoa investiraj, koga ce mozes, vo drugi objektivi

Po mene edinstven down-side na DSLR e prasina na senzorot.

Olympusot, sto ti go predlozi m-free, ne e los, no i toj e nekakov kompromis. Senzorot mu e pomal od voobicaenite DSLR APS-C size senzori, a objektivite ce moras da gi kupuvas isklucivo od Oly. Nema nezavisni proizveduvaci koi proizveduvaat objektivi za Oly. Za najjakite proizveduvaci na DSLR-ovi, mozes da si najdes ubavi objektivcinja od Sigma, Tamron, pa i Tokina. Imaat i skapi i evtini, no po pravilo dobivas povece muzika za isti pari.

Pozdrav, Mire


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 16.Септември.2006 во 19:46
Fala za opsirniot odgovor.

Pa i jas sum najzagrean sega za DSLR. Izgleda ke zemam Canon 350D poloven so 18-55 objektiv.

Koj objektiv bi mi go preporacale za makro slikanje za Canon-ot plus treba i da ne e skap?



Постирано од: fenomenmk
Датум на внесување: 17.Септември.2006 во 01:31
Ako ne e tajna kolku se dvizhi cenatana poloven 350D vo Skopje ili MKD


Постирано од: fenomenmk
Датум на внесување: 17.Септември.2006 во 01:35
Mire, fala na opshirniot i konkreten odgovor. (vekje nekoku pati sum te gnjavel na ista tema)
Nikako da se odlucham, ima denovi koga da go ima tuka aparatot odma gi brojam 700 Eur (telo so 18-55mm objektiv), a ima i denovi koga si vikam shto kjemi e mene toj luksuz kako za chovek koj do sega nema slikano nishto osven familijarni i turistichki fotografii.
Kolku vreme kje mi trae merakot, (koj sega za sega mi e osnovna dvizhechka sila :) (ha ha ha) koja me vleche da go zemam) i kje pochne da mi stanuva opteretuvanje da gi nosam site tie trakatanci so mene, torbici itn itn. ConfusedConfused
Ili mozhebi i nemada mi pomine shto znaesh TongueBig%20smile


Постирано од: KoKi
Датум на внесување: 17.Септември.2006 во 01:48
Fenomen(?!), jas te sovetuvam da si kupis nesto podobro za svaki slucaj! pa ako nekogas ti pomine merakot (dajboze pobrzo), ke ni go prodades na nas za (normalno) mnogu po povolna cena (da receme upola) Wink



LOL


-------------
http://submit.shutterstock.com/?ref=61209%20">
N.Spasenoski-flickr


Постирано од: maki101
Датум на внесување: 18.Септември.2006 во 15:27
Koj e zainteresiran mozam da vi donesam nov Canon EOS 350D [Rebel XT] i brza memorijska kartica 1Gb Kingstone Elite pro [50x] po cena od 650evra od Srbija
(ogranicen e brojot na aparatite)


-------------
Prodazba na fotografii

http://submit.shutterstock.com/?ref=59927" rel="nofollow - ShutterStock


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 19.Септември.2006 во 10:34
Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Fala za opsirniot odgovor.

Pa i jas sum najzagrean sega za DSLR. Izgleda ke zemam Canon 350D poloven so 18-55 objektiv.

Koj objektiv bi mi go preporacale za makro slikanje za Canon-ot plus treba i da ne e skap?



Tamron 90mm SP Macro




-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 19.Септември.2006 во 10:38
Originally posted by maki101 maki101 напиша:

Koj e zainteresiran mozam da vi donesam nov Canon EOS 350D [Rebel XT] i brza memorijska kartica 1Gb Kingstone Elite pro [50x] po cena od 650evra od Srbija
(ogranicen e brojot na aparatite)


Ce pocekam uste 5-6 meseci da mu padne cenata na Sony Alpha 100.
Mislam deka nikoj ne go dava toj odnos na dobieno:vlozeno kako Sony alpha, a plus vece poseduvam Sigma 28-135 IF Macro so Minolta bajonet, pa ce mi treba samo kit objektivot za sirok agol ;)


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: maki101
Датум на внесување: 19.Септември.2006 во 10:58
Dobra e Alpha i dosta nudi za tie pari kolku kosta,
a posebno e isplativa investicija koga se imaat objektivi od Minolta kako vo tvojot slucaj


-------------
Prodazba na fotografii

http://submit.shutterstock.com/?ref=59927" rel="nofollow - ShutterStock


Постирано од: darko1
Датум на внесување: 22.Септември.2006 во 00:28
mi treba aparat i objektiv za slikanje na koncerti, zurki eventi pretezno nokno vreme ...najdobar izbor???
fala

-------------
darko


Постирано од: fenomenmk
Датум на внесување: 22.Септември.2006 во 01:48
Dali toa zhachi deka tvoj sovet e da se pocheka ushte nekoj mesec i da se zeme Sony A100 koj sega koshta 860 Eur, (negde reche ne kupuvajte nihto shto ima oznaka A vo nego) otkolku Canon 350 koj sega im a dosta prifatliva cena Smile


Постирано од: fenomenmk
Датум на внесување: 22.Септември.2006 во 01:49
Originally posted by Mire Mire напиша:

Originally posted by maki101 maki101 напиша:

Koj e zainteresiran mozam da vi donesam nov Canon EOS 350D [Rebel XT] i brza memorijska kartica 1Gb Kingstone Elite pro [50x] po cena od 650evra od Srbija
(ogranicen e brojot na aparatite)


Ce pocekam uste 5-6 meseci da mu padne cenata na Sony Alpha 100.
Mislam deka nikoj ne go dava toj odnos na dobieno:vlozeno kako Sony alpha, a plus vece poseduvam Sigma 28-135 IF Macro so Minolta bajonet, pa ce mi treba samo kit objektivot za sirok agol ;)
 
 
Dali toa zhachi deka tvoj sovet e da se pocheka ushte nekoj mesec i da se zeme Sony A100 koj sega koshta 860 Eur, (negde reche ne kupuvajte nihto shto ima oznaka A vo nego) otkolku Canon 350 koj sega im a dosta prifatliva cena Smile


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 23.Септември.2006 во 23:26
Originally posted by fenomenmk fenomenmk напиша:

Originally posted by Mire Mire напиша:

Originally posted by maki101 maki101 напиша:

Koj e zainteresiran mozam da vi donesam nov Canon EOS 350D [Rebel XT] i brza memorijska kartica 1Gb Kingstone Elite pro [50x] po cena od 650evra od Srbija
(ogranicen e brojot na aparatite)


Ce pocekam uste 5-6 meseci da mu padne cenata na Sony Alpha 100.
Mislam deka nikoj ne go dava toj odnos na dobieno:vlozeno kako Sony alpha, a plus vece poseduvam Sigma 28-135 IF Macro so Minolta bajonet, pa ce mi treba samo kit objektivot za sirok agol ;)
 
 
Dali toa zhachi deka tvoj sovet e da se pocheka ushte nekoj mesec i da se zeme Sony A100 koj sega koshta 860 Eur, (negde reche ne kupuvajte nihto shto ima oznaka A vo nego) otkolku Canon 350 koj sega im a dosta prifatliva cena Smile


Sony Alpha ne e A verzija, Minolta D5 bese A verzijata, a bogami i se pokaza kako dooobra A verzija.

Sekogas e dobro da se pocekaat 3-4 meseci. Ce vidis povece kritiki, ce cues first-hand iskustva, a i cenata obicno padja malku.
Sekako ova vazi dokolku te interesira prakticnata strana i ne vazi za tehnoloski fanatici Wink


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 01.Ноември.2006 во 12:32
Sto e podobro



Olympus SP-510 uz

ili



Canon A640
???

Shocked




-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: KoKi
Датум на внесување: 01.Ноември.2006 во 15:58
neznam, ama mene poveke mi se sviga optikata na olimpusot
(10x opticki zum ako ne se lazam)


-------------
http://submit.shutterstock.com/?ref=61209%20">
N.Spasenoski-flickr


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 01.Ноември.2006 во 17:33
Dvata aparati se slicni zatoa i jas se dvoumam. No Olympus ima podobra optika i podobar objektiv.Shocked

Canon ima poveke opcii, odnosno modovi, polesen e i ima poveke megapikseli.


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 01.Ноември.2006 во 20:14

Opsto zemeno, Canon pravi odlichni kompakt kameri i so Nikon drzat primat na pazarot. Za mene kvalietot na obrabotkata na imigot i opciite se povazni otkolku opsegot na objektivot. Pogolemiot fokalen opseg ne znachi podobar objektiv. Vsushnost pogolemiot opseg na eden zum obichno znachi poslab optichki kvalitet bidejki dizajnerite moraat da sovladaat mnogu poveke problemi i za da ja namalat cenata na zumot moraat da napravat poveke kompromisi.
Ako ne se brzas, pochekaj dodeka izlezat nekoi testovi, pa potoa odluchi sto e najdobro za tebe.


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 01.Ноември.2006 во 20:53
Ke pocekam ne se brzam.
Ako imate nekoj predlog za do kaj 350 evra pisete.


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 05.Ноември.2006 во 21:37
Nisto nekoe mrtvilo ima na forumot

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: torte
Датум на внесување: 08.Ноември.2006 во 12:12
A da si zemes na primer Fuji S6500fd  
 
 
http://www.axelfoto.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=285&category_id=a05da74b045f518ee6e4abfb55723510&option=com_phpshop&Itemid=1 - http://www.axelfoto.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=285&category_id=a05da74b045f518ee6e4abfb55723510&option=com_phpshop&Itemid=1
 
Ili Sony H2 Tongue
 
http://www.axelfoto.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=198&category_id=dfc622b16faa3d3d5391b18e58b564d2&option=com_phpshop&Itemid=1 - http://www.axelfoto.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=198&category_id=dfc622b16faa3d3d5391b18e58b564d2&option=com_phpshop&Itemid=1


-------------
TORTE


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 09.Ноември.2006 во 13:00
Blagodaram na predlozite.

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: fenomenmk
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 20:46

Vo sabota odam za Germanija, planiram da zemam aparatche, ustvari sigurno kje zemam :),

e sega prashanje dali da se zeme postar model (Canon EOS 350D) so podobar objektiv (ako da, koj objektiv go preporachuvate) imam otprilika 650-680-700 EUR max :), ili za tie pari ili mozhe i neshto malce povekje da stisnam zabi :), da se zeme neshto ponovo EOS400 kit, sonyA100 ili neshto slichno, sovet?

p.s. spored vremenskata prognoza vremeto kje bide vrnezhlivo :(, sovet za slikanje. (za prv pat kje slikam so aparat podobar od obichen idiot :) sonu dsc P32). Kje bide gusto :)

Odam vo Dresden, mozhebi nekoj znae kade ima najeftina ponuda?
Fala!


Постирано од: KoKi
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 21:55
"fenomen", koj i da si, prasaj go Simo Murovski od foto idividi, mislam deka on zivee bash vo Drezden!

-------------
http://submit.shutterstock.com/?ref=61209%20">
N.Spasenoski-flickr


Постирано од: saskojos
Датум на внесување: 09.Јануари.2007 во 17:26
Pozdrav do site, jas sum nov na ovoj forum. Kako i mnogu drugi, vo faza sum na pribiranje na informacii i evra za DSLR. Nabavka na aparat vo Sr, Gr ili Bg e mozno, no so poznati problemi. Me interesira i ako moze podolgorocno da se informirame megjusebe, kade vo MK i po koja cena moze da se nabavi DLSR i objektivi. Posebno sum zainteresiran za Sony A100, no i za drugite ne e loso da se ima informacija.


Постирано од: Janus
Датум на внесување: 14.Јануари.2007 во 17:49
Sasko, vo MK e preskapo. Najdobro e od Srbija, ne gledam zosto bi imal problemi. A ako ne e nuzno da kupis nov, odlicna 20d Canon prodava Ice od Strumica, go ima vo oglasite. Za nov ti preporacuvam isklucivo 400d vo poniskata, 30d vo srednata i 5d vo visokata klasa. Sony e sepak premlad vo ovaa igra (DSLR). www.axelfoto.com


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 14.Јануари.2007 во 18:12
Me interesira dali ako zemete kamera od stranstvo i ja vnesete vo Makedonija ili ako nekoj vi ja isprati po posta, ke treba li da platite carina i kolku?


Постирано од: KoKi
Датум на внесување: 14.Јануари.2007 во 19:18
Zoran, ako ja vnesuvas sam ima sansi da pomines bez carina (da ne te primetat carinicite ili da se cenkash, zalish i ligavish pred nivLOL)

a ako naracas po posta definitivno ke te izraduvaat od carina so edno pismence vo koe pisuva "roba za carinenje..."

e sega ako naracuvas pomali i poeftini raboti i ako se prateni kako 'gift' ili sto znam... nema da gi carinat...



za cenata neznam, ama koga so tatko mi naracavme paket delovi za motocikl og germanska kompanija, carinata bese 15% i 18% ddv(danok) ... taka da, zaklucok: nikad vishe!


-------------
http://submit.shutterstock.com/?ref=61209%20">
N.Spasenoski-flickr


Постирано од: Janus
Датум на внесување: 15.Јануари.2007 во 00:07
od stranstvo aparat se vnesuva bez kutija i hartii, na gusha ili vo torba. i tolku.


Постирано од: djordjevich
Датум на внесување: 16.Јануари.2007 во 03:28
Za digitalni fotoaparati carina ne se plakja, se plakja samo ddv 18%.
Objektivi - 6% carina, 18% ddv. Dokolku se raboti za kit telo+objektiv carina na se plakja
Blicevi - 16% carina, 18% ddv (mislam deka Makedonija e edinstvena zemja vo regionov kade se plakja carina za blicevite - neka me ispravi nekoj dokolku gresam)
 
Dokolku megju clenovite na forumov se krie nekoj carinik neka ne potkova so poveke informacii
 


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 16.Јануари.2007 во 04:14
Abe mnogu e toa lugje...posebno koga Makedonija ne proizveduva nikakvi kameri i objektivi za da go zastituva svojot pazar.


Постирано од: fenomenmk
Датум на внесување: 16.Јануари.2007 во 15:50
Janus, jas si zemav Canon 400, i nekako ne sum odusheven, shto e za pravo neznam ni da go rabotam kako shto treba :(, povekjeto  da ne recham 90% od slikite mi se vo AAUTO mode :(, se nadevam deka kje se smeni i nachinot na slikanje a bogami i kvalitetot na moite fotografii :)


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 17.Јануари.2007 во 19:09
Dali ti e ova prva digitalna kamera?


Постирано од: fenomenmk
Датум на внесување: 17.Јануари.2007 во 21:35
Imav edno SOny dsc P32


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 17.Јануари.2007 во 22:32
Mozes malu povke da objasnis zosto ne si zadovolen od Canonot? Mozes da koristis, ako sakas, analogija so Sonito ili filmska kamera, ako si imal takva. Kakva e ekspozicijata, boite, ostrinata, detalot, prirodnosta na slikata, fokusiranjeto, ergonomijata...objasni kolku sto mozes, so tvoi zborovi i onaka kako sto osekas.


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 18.Јануари.2007 во 10:40
jas imav prilika da go probam i mozam da kazam deka e prekrasen fotoaparat, ama si ima i nekolku maani. gripot mu e mnogu mal i tesen kako na 350 i mnogu e mazen i bez textura na plastikata, a guma ima samo kaj palecot. odkoga mu staviv batery pack stana veke podobar, maliot prst si imase mesto bez da visi. i zabelezav deka poveke sliki napraviv vo vertikala zatoa sto batery pakot e podebel i podobro oblozen i mnogu dobro lezi vo raka. okolu noisot smetam deka canon napravil odlicna rabota so d400 samo sto trebal da dozvoli i 3200 asa, a ne samo 1600 (koi patem se so poveke od prifatliv shum). ima i nekoi drugi sitni zabeleski, no sepak toa e entry level kamera. tie ke gi nema (se nadevam) vo najavenata d40 ili nesto povisoka klasa. sepak moram da kazam deka probuvav so kvalitetn objektiv , a ne so plastikata od kitot.
i sepak ne zaboravajte deka lani ova vreme se voodusevuvavme na 5mp.WinkSmileLOLClap 


Постирано од: fenomenmk
Датум на внесување: 18.Јануари.2007 во 19:27
Ne sum struchen za da mozham da napravam takva sporedba :(
mozhebi prviot vpechatok me lazhe kako shto rekov nov sum vo fotografija i mnogu shto ushte neznam da ne recham nishto :), sega za sega poradi autofocusot vo 9 tochki mnogu pati mi se sluchuva da mi izbega fokusot od ona shto sakam da go slikam ili mozhebi mene samo taka mi izgleda, nekako kako da nema oshtrina ili mozhebi mene tka mi se chini ili mozhebi ochekuvav neshto mnogu povekjje a mozhebi i NEZNAM? zatoa i ne sum merodaven da zboruvam. Na mnogu fotografii boite ne mi se tolku jaki kolku shto bi sakal da mi bidat.
Ali VREME to e biten faktor se nadevam deka kje bide :)


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 18.Јануари.2007 во 19:38
sekogas za vrvni rezultati e najbitna moznosta RFM (read the f**king manual), i posle toa mnogu raboti i setinzi ke ti stanat dostapni i najiskreno se nadevam vo skora idnina od tebe ne ke mozemeglava da krenime od sliki i falbi za noviot d400 Big%20smile


Постирано од: fenomenmk
Датум на внесување: 18.Јануари.2007 во 19:41
sve e toa fino, no prvichno go imav samo na germanski shpanski i francuski sega go nabaviv na Angliski i vekje ednash go prochitav mi padnaa ochi poshto go chitav od monitor, ali kje go chitam ushte ednash i ushte ednash i ushte ednash. I pogreshno sum razbran izgleda ne go kudev canonot nego se kritikuvav samiot sebe i moeto (ne) znaenje :)


Постирано од: KoKi
Датум на внесување: 18.Јануари.2007 во 19:50
Thumbs%20Up
a za kvalitetot na fotografiite (nemanje ostrina ili slabi boi) mozes da go obvinis objektivot :(  pretpostavuvam go imas gadniot kit objektiv! (i jas go imamDisapprove)


-------------
http://submit.shutterstock.com/?ref=61209%20">
N.Spasenoski-flickr


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 18.Јануари.2007 во 19:52
koki ne bidi tolku los, pa i toj objektiv pri blenda 8 ili 11 ima pristojni karakteristiki , osven sto ne go bivaCry


Постирано од: KoKi
Датум на внесување: 18.Јануари.2007 во 19:53
Originally posted by jane971 jane971 напиша:

...osven sto ne go bivaCry


haha, ne te razbrav, dobar e ama ne go biva LOLLOL


-------------
http://submit.shutterstock.com/?ref=61209%20">
N.Spasenoski-flickr


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 18.Јануари.2007 во 19:54
toa de kako fico, rabota brka , keif ne pravi


Постирано од: fenomenmk
Датум на внесување: 18.Јануари.2007 во 20:20
Epa da barame drug objektiv za mali pari :) ako e mozhno :) hehe
preporaka?
Mada sega vo noviot rebalans na budjetot nema za objetiv se si mislam deka kje go gnjavime ovoj :) kakov takov da podnauchime neshto za fotografija pa zdravje posle


Постирано од: KoKi
Датум на внесување: 18.Јануари.2007 во 21:19
najdobriot za najmalku pari e
EF 50mm 1,8 II
85evra vo beograd, 100evra kaj nas




-------------
http://submit.shutterstock.com/?ref=61209%20">
N.Spasenoski-flickr


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 18.Јануари.2007 во 22:58
Tochno e deka Canonovite kit objektivi se mediokritetni, no ne se nisto poslabi od onie vgradeni vo poveketo digitalni bridge kameri i idiotchinjata, sto znachi deka so podobro zapoznavanje na mozhnostite na kamerata i korektnoto rakuvanje so nea mora da se dobijat pristojni rezultati.

Prvo fenomenmk, ako si ochekuval deka ke dobies knock-out sliki na sekoe chkrapanje direktno od digitalna kamera (kako sto mozhno od filmska kamera), togas treba da se soochis so stvarnosta deka toa ne e taka...

Procesot na digitalnata kracija na imigot e porazlichen od onoj hemiskliot i ke ti fati edno vreme dodeka se adaptiras na novite uslovi. Ne si prviot koj se razocharal od nachelnite rezultati, a nema da bides nitu posledniot. Vo poranesnite moi komentari jas navedov deka dosta profesionalni fotografi so najdobra volja se obidoa da minat na digitalna tehnika, pa razocharani se vratija nazad na filmot. Ima dobar broj od niv koi sto se uste ne se ubedeni deka digitalnata tehnika stignala do nivoto koe bi odgovaralo na nivnite normi. Vo nekoj respekt imaat pravo i se slozhuvam so niv.

E sega, koga veke go verificiravme toa, da se vratime na tvojot problem i da go adresirame chekor po chekor. Prvo, sekoja marka na kameri si ima svoj karakter na image, pa duri i razlichni modeli od ista marka se razlikuvaat dovolno za da gi zbunat i poiskusnite fotografi. Zatoa najdobriot pochetok e chitanjeto na knigata sto doagja so kamerata. Tamu ke najdes kako se menuvaat parametrite na slikata i ke treba da si poigras malu so niv za da dobies priblizhno onoa sto tebe ti se dopagja. Veruvam deka ke slikas JPEG, pa zatoa na pochetokot odberi "Large JPEG image", kachi ja ostrinata (sharpening), kolorot (color space) stavi go na "sRGB", saturacijata bustiraj ja malu, a "Hue adjustment" ostavi go za sega neutralno.

Izlezi so kamerata nadvor i napravi nekolku sliki. Pred slikanjeto napravi kolor-balans spored savetlinata vo koja ke slikas. Kako se pravi manuelen (custom) kolor balans ke prochitas vo knigata. Dokolku ne se chustvuvas se uste siguren za toa, probaj so avtomatski kolor balans. Ako imas stativ za kamerata dobro bi bilo da go upotrebis pri ova testiranje bidejki sekoe najmalo potresuvanje na kamerata pri slikanjeto ke bide sankcionirano so neostra fotografija. Toa e najchestata greska sto ja pravat novite korisnici na digitalcite so visoka rezolucija. Onoa sto bese tolerantno so senzorite do 6MP, stanuva neoprostiva za onie so 10MP ( a zosto e toa taka ke zborime drug pat).

Odkoga ke gi napravis probnite sliki, stavi gi vo kompjuterot i otvori gi so PS ili so programot sto ti e daden so kamerata. Bez da pravis nikakvi alternacii, vidi sto ti se dopagja, a sto ne. Gledaj na rabotite sto gi podesi na kamerata: ostrinata, intenzitetot na kolorot i prirodnosta na boite (zatoa ti preporachav da pravis manuelen - custom white balance). Opcijata sRGB ne ja menuvaj, tuku ako ne si zadovolen so ostrinata, intenzitetot i balansot na boite promeni gi parametrite vo kamerata i povtorno napravi test.

Koga ke dojdes do nekoj optimum (ili maksimum) na performansite na kamerata zapomni gi tie setinzi i drzi si gi kako najdobrata tvoja kombinacija. Sledniot chekor e obrabotkata na fajlovite vo PS. Nema beganje od toa. Koga rabotevme so film, laboratoriite si gi kubea kosite so nasite negativi, a sega ke treba da si gi kubima samite... Vidi sto moze naknadno da popravis na tvoite fajlovi za da izgledaat onaka kako sto bi sakal ti. Sigurno deka dva fajla nema da se isti, no so vreme, dokolku si dosleden so tvojata rabota na terenot dodeka fotografiras, ke zabelezhish deka ima nekoi raboti koi najchesto treba da koregiras za da dobies onoa sto ochekuvas i toa ke e "karakterot na tvojata kamera" spored tvoite ochekuvanja.

Slednoto sto ke treba da nauchis e kako da go koristis histogramot na kamerata pri fotografiranjeto, a potoa, so dobivanjeto iskustvo, ke bides vo sostojba (taka baren nekoi velat) da procenuvas samo so gledanje vo skrinot koga ekspozicijata e korektna, a koga ne. Za ova, kako i za disciplinata vo tehnikata na slikanjeto ke zboruvame drug pat, sekako ako imas potreba od toa.

A sega, srekno testiranje i podesuvanje na tvojata nova igrachka!

P.S. Za sega ne se izlozhuvaj na novi materijalni izdatoci za novi objektivi. Koga ke ja nauchis kamerata ke znaes dali nesto ti treba da dokupis ili ne.


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 19.Јануари.2007 во 08:55
Originally posted by fenomenmk fenomenmk напиша:

Epa da barame drug objektiv za mali pari :) ako e mozhno :) hehe
preporaka?
Mada sega vo noviot rebalans na budjetot nema za objetiv se si mislam deka kje go gnjavime ovoj :) kakov takov da podnauchime neshto za fotografija pa zdravje posle


Pogledni nekoj od "full frame" objektivite na Sigma.

Inaku, veruvam deka i kit objektivot ce ti vrsi rabota vo slednite 1-2 godini. Ce treba samo da naucis kako da gi otklonuvas maanite na objektivot vo PS.

DSLR-ovite po definicija imaat postisani boi, pomal kontrast i se pomeki slikite. toa ne e maana, samo ukazuva na potrebata od dopolnitelno izostruvanje. Dobrata rabota e sto toa ce go pravis ti, a ne aparatot vrz osnova na toa sto go zamislil nekoj inzener vo Canon spored negovata zamisla sto e dobro a sto ne Wink.

Koristenjeto na SLR/DSLR bara malku povece trud vo fazata na ucenje i naviknuvanje, no trudot se isplati.

Pozdrav i ne mu se sekiraj, doprva ce uzivas vo aparatot Smile


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: vlatko_sk
Датум на внесување: 19.Јануари.2007 во 18:37
Originally posted by KoKi KoKi напиша:

najdobriot za najmalku pari e
EF 50mm 1,8 II
85evra vo beograd, 100evra kaj nas




Najdobar e ja go iam.


Постирано од: zatko
Датум на внесување: 21.Јануари.2007 во 10:35
Zoran i mire kazaa se ne ostavija mesto jas da kazamnesto,se zezam mnogu ubavo objasnetoWink


Постирано од: coolio
Датум на внесување: 12.Март.2007 во 21:43
Jas sakam da kupam Fujifilm FinePix S6500 go najdov za eftini pari, gledav porano ste pisale za toj ,nekade na net e za 300 $ , ali ddv koj znae kolku ke me kosta :) sto mislite dali e kvaliteten ? i dali vredi za tie pari , pozdrav

-------------
Sega znam deka nisto ne znam (sokrat)


Постирано од: coolio
Датум на внесување: 12.Март.2007 во 22:19
se dvoumam dali da zemam Fuji S9600 ili FinePix S6500 
 
ne znam dali razlikata e vo megapixeli ili i vo opciite ..


-------------
Sega znam deka nisto ne znam (sokrat)


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 13.Март.2007 во 12:02
POSOVETUVAJ SE SO DEEEMEEE , TOJ RABOTESE SO FUJI

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: coolio
Датум на внесување: 13.Март.2007 во 19:48
jas citav na internet za FinePix S6500  i imase dobar rejting so 5 zvezdi na site sajtovi, a pisuvase deka razlikata megu 6500 i 9600 e vo megapixelite posto toj e 9.3 mp a 6500 e 6.3 pa ako ima nekoj da dade nekoj sovet :D ubavo bi doslo pozdrav

-------------
Sega znam deka nisto ne znam (sokrat)



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk