IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Izbor na fotoaparat?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Izbor na fotoaparat?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2007 во 19:18
Zoran, ako ja vnesuvas sam ima sansi da pomines bez carina (da ne te primetat carinicite ili da se cenkash, zalish i ligavish pred nivLOL)

a ako naracas po posta definitivno ke te izraduvaat od carina so edno pismence vo koe pisuva "roba za carinenje..."

e sega ako naracuvas pomali i poeftini raboti i ako se prateni kako 'gift' ili sto znam... nema da gi carinat...



za cenata neznam, ama koga so tatko mi naracavme paket delovi za motocikl og germanska kompanija, carinata bese 15% i 18% ddv(danok) ... taka da, zaklucok: nikad vishe!


Изменето од KoKi - 14.Јануари.2007 во 19:19
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2007 во 00:07
od stranstvo aparat se vnesuva bez kutija i hartii, na gusha ili vo torba. i tolku.
Кон врв
djordjevich Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај djordjevich Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2007 во 03:28
Za digitalni fotoaparati carina ne se plakja, se plakja samo ddv 18%.
Objektivi - 6% carina, 18% ddv. Dokolku se raboti za kit telo+objektiv carina na se plakja
Blicevi - 16% carina, 18% ddv (mislam deka Makedonija e edinstvena zemja vo regionov kade se plakja carina za blicevite - neka me ispravi nekoj dokolku gresam)
 
Dokolku megju clenovite na forumov se krie nekoj carinik neka ne potkova so poveke informacii
 


Изменето од djordjevich - 16.Јануари.2007 во 03:29
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2007 во 04:14
Abe mnogu e toa lugje...posebno koga Makedonija ne proizveduva nikakvi kameri i objektivi za da go zastituva svojot pazar.
Кон врв
fenomenmk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fenomenmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2007 во 15:50
Janus, jas si zemav Canon 400, i nekako ne sum odusheven, shto e za pravo neznam ni da go rabotam kako shto treba :(, povekjeto  da ne recham 90% od slikite mi se vo AAUTO mode :(, se nadevam deka kje se smeni i nachinot na slikanje a bogami i kvalitetot na moite fotografii :)
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2007 во 19:09
Dali ti e ova prva digitalna kamera?
Кон врв
fenomenmk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fenomenmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2007 во 21:35
Imav edno SOny dsc P32
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2007 во 22:32
Mozes malu povke da objasnis zosto ne si zadovolen od Canonot? Mozes da koristis, ako sakas, analogija so Sonito ili filmska kamera, ako si imal takva. Kakva e ekspozicijata, boite, ostrinata, detalot, prirodnosta na slikata, fokusiranjeto, ergonomijata...objasni kolku sto mozes, so tvoi zborovi i onaka kako sto osekas.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2007 во 10:40
jas imav prilika da go probam i mozam da kazam deka e prekrasen fotoaparat, ama si ima i nekolku maani. gripot mu e mnogu mal i tesen kako na 350 i mnogu e mazen i bez textura na plastikata, a guma ima samo kaj palecot. odkoga mu staviv batery pack stana veke podobar, maliot prst si imase mesto bez da visi. i zabelezav deka poveke sliki napraviv vo vertikala zatoa sto batery pakot e podebel i podobro oblozen i mnogu dobro lezi vo raka. okolu noisot smetam deka canon napravil odlicna rabota so d400 samo sto trebal da dozvoli i 3200 asa, a ne samo 1600 (koi patem se so poveke od prifatliv shum). ima i nekoi drugi sitni zabeleski, no sepak toa e entry level kamera. tie ke gi nema (se nadevam) vo najavenata d40 ili nesto povisoka klasa. sepak moram da kazam deka probuvav so kvalitetn objektiv , a ne so plastikata od kitot.
i sepak ne zaboravajte deka lani ova vreme se voodusevuvavme na 5mp.WinkSmileLOLClap 

Изменето од jane971 - 18.Јануари.2007 во 10:46
Кон врв
fenomenmk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fenomenmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2007 во 19:27
Ne sum struchen za da mozham da napravam takva sporedba :(
mozhebi prviot vpechatok me lazhe kako shto rekov nov sum vo fotografija i mnogu shto ushte neznam da ne recham nishto :), sega za sega poradi autofocusot vo 9 tochki mnogu pati mi se sluchuva da mi izbega fokusot od ona shto sakam da go slikam ili mozhebi mene samo taka mi izgleda, nekako kako da nema oshtrina ili mozhebi mene tka mi se chini ili mozhebi ochekuvav neshto mnogu povekjje a mozhebi i NEZNAM? zatoa i ne sum merodaven da zboruvam. Na mnogu fotografii boite ne mi se tolku jaki kolku shto bi sakal da mi bidat.
Ali VREME to e biten faktor se nadevam deka kje bide :)
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2007 во 19:38
sekogas za vrvni rezultati e najbitna moznosta RFM (read the f**king manual), i posle toa mnogu raboti i setinzi ke ti stanat dostapni i najiskreno se nadevam vo skora idnina od tebe ne ke mozemeglava da krenime od sliki i falbi za noviot d400 Big%20smile
Кон врв
fenomenmk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fenomenmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2007 во 19:41
sve e toa fino, no prvichno go imav samo na germanski shpanski i francuski sega go nabaviv na Angliski i vekje ednash go prochitav mi padnaa ochi poshto go chitav od monitor, ali kje go chitam ushte ednash i ushte ednash i ushte ednash. I pogreshno sum razbran izgleda ne go kudev canonot nego se kritikuvav samiot sebe i moeto (ne) znaenje :)
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2007 во 19:50
Thumbs%20Up
a za kvalitetot na fotografiite (nemanje ostrina ili slabi boi) mozes da go obvinis objektivot :(  pretpostavuvam go imas gadniot kit objektiv! (i jas go imamDisapprove)
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2007 во 19:52
koki ne bidi tolku los, pa i toj objektiv pri blenda 8 ili 11 ima pristojni karakteristiki , osven sto ne go bivaCry
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.