IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Copyright, заштита, легислатива
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Copyright, заштита, легислатива

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2007 во 19:13
Originally posted by zatko zatko напиша:

Zoran jas potpolno te razbiram ama mi se ima mene sluceno da mi zemat fotografija bez moja dozvola,dzabe mi bese i exif i golema rezolucija,dodeka dokazav ode voz u kuk*ruzCryhttp://www.blissvp.com


Zatko, dali, koga i kako ke si ja odbranish tvota rabota od nedozvoleno koristenje e sosem druga tema.

Prashanjeto na zlochko bese: ...каква заштита има во нашата правна легислатива при вакво јавно објавување на фотографии. Би било интересно кога некоја од фотките објавени тука би се појавила на насловна во некој дневен весник, а нејзиниот фотограф не би бил ниту контактиран, ниту пак посочен како автор на истата.


Mojot stav e deka so stavanje na exif so potrebnite podatoci avtorot potvrduva chija e fotografijata i mu dava shansa za kontakt na onoj koj saka chesno da ja upoptrebi. Onoj sto i pokraj se ke ja ukrade taa fotogrtafija, ne ke mozhe da se pravda na nikakov nachin i ke ja izgubi sudskata postapka.

Se razbira, najdobar nachin za zashtita od kradnje fotografii e, kako sto kazha Aleksandar, neobjavuvanje nikade!
Кон врв
ARI(c) Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2007
Локација: Greece
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ARI(c) Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 09:25
Tie sto rabotat profesionalno tocno znaat sto pravat, a toa e keshiranje na sekoja fotografija a ne sobiranje poeni.
 
Baska koj bi kradel fotografii od fotoidividi? Ubavo Aleksandar kaza, nekoj nemal popametna rabota pa ke krade koga ima na platen spisok profesionalci so arhivi na fotografii sto na sekoj ligi bi mu potekle. I uste nesto, se kladam deka kaj 95% od lugeto na idividi bi si ja dale besplatno fotografijata samo imeto da im bide pisano i da se pravat fraeri vo malo ili mala stanica. A dobri 20% bi platile samo nivnoto ime da bide zakaceno nekade, sindromot izlozba. 
Taka da malku apsurdno e da se diskutira na temava. Zatvorete ja i ne letajte tolku visoko. Nuke
Agencija za Razmena na Informacii (ARI)
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 09:54
Bre bre neznaev deka sme letale visoko da nebese Ari na Mars ke zaminevmeWink














http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 10:09
Originally posted by ARI(c) ARI(c) напиша:

Tie sto rabotat profesionalno tocno znaat sto pravat, a toa e keshiranje na sekoja fotografija a ne sobiranje poeni.
 
Baska koj bi kradel fotografii od fotoidividi? Ubavo Aleksandar kaza, nekoj nemal popametna rabota pa ke krade koga ima na platen spisok profesionalci so arhivi na fotografii sto na sekoj ligi bi mu potekle. I uste nesto, se kladam deka kaj 95% od lugeto na idividi bi si ja dale besplatno fotografijata samo imeto da im bide pisano i da se pravat fraeri vo malo ili mala stanica. A dobri 20% bi platile samo nivnoto ime da bide zakaceno nekade, sindromot izlozba. 
Taka da malku apsurdno e da se diskutira na temava. Zatvorete ja i ne letajte tolku visoko. Nuke


Vakva izjava (i pokraj toa shto ne poznavash 100% od lugjeto na idividi, za da utvrdis kolkav procent shto sakaat...) e mnogu drska i spremna za demantiranje..


100 % bi platile za izlozba (pa neli nekoj treba da go napravi printot a toa treba da se ispecati pa sekako treba da se plati :)))...No ako toa go smetas za zaguba ne go pravi...Izlozba  ne e mestoto kade e najbitno imeto...Znaes tamu se izlozeni fotografii, a za tie fotografii sto vredat se cita imeto na fotografot, pa se sledi negovata rabota...

Gospodine voopsto nemas pravo taka da gi vadis brojkite od pamet ,da gi klasificirash i degradirash lugjeto na idividi ,(temava e informativna za BITNI PRASHANJA i sekako ne smee da se brishi)...

Tuka e forum mozes da informiras za nesto, da prashas, da odgovorish na prashaneje ako sakash, I SEKAKO DA KOMENTIRAS za SVOETO a ne za tugjoto...

Sega znesh li deka nishto neznaesh za ostanatite...


Изменето од moz pos - 17.Јуни.2007 во 10:27
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 20:06
Me cudi deka i Anakin komentira na ovaa tema, iako bezocno krade i kasapi tugji fotki, kolku sto znam bez dozvola od avtorite (ostavi gi strancite sto gi spomenuvas, zboram za nasite). Internetot e ok mesto za sekakov vid na piraterija, so toa sto neznam ako nekoj od fotografija 900x600 tocki ke napravi nesto seriozno vo pecatena forma. A toa deka pola lugje od sajtov bi se obesile od srekja nekoj da im zloupotrebi fotka... Ari majstore, alal vera. Ti si trebalo da stanes psihoanaliticar, a ne foto-komentator. Najgolemiot broj makedonski profesionalci se prisutni na sajtov, i cela sledna generacija makedonski fotografi. I na kraj pamet ne im e na nekoj nesto dzabe da mu dadat...
Кон врв
ARI(c) Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2007
Локација: Greece
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ARI(c) Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 10:33

Bravo za site sto ke stanat nesto.  Bravo i za site sto se trudat da stanat nesto.

No temava e apsurdna.

Ima li nekoj pravnik na forumov ubavo da ja objasni struktutata na zakonot za avtorski prava i zastita na intelektualnata sopstvenost.
Na planetava koja ne e Mars postojat zakoni.
....
 
Inaku ke si komentiram sto sakam i ne sakam nekoj da mi veli za sto da pisuvam.
Ako nekoj se custvuva degradirano toa e negovo licno custvo.  
Moze da napravime anketa na prasanjata za da go utvrdime procentot.
Ne velam deka mojata analiza e 100% tocna.
 
Pozdrav do site.
Agencija za Razmena na Informacii (ARI)
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 10:59
Ari,kako prvo nesakam da polemiziram so nepoznata osoba ,posebno ne so nadimak,koga bi se prestavil koj si i sto si mozda ke odvojam vreme da ti objasnam nekoj raboti okolu fotografijata vaka mislam deka dzabe si go gubam vremetoWink













http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 11:34
Originally posted by ARI(c) ARI(c) напиша:

Ne velam deka mojata analiza e 100% tocna.


Dobro.. kako ja pravese taa analiza i kolku procenti mislish deka ti e tocna...

a da...kako bi bilo prasanjeto za anketa?

 (Jas licno ne razbiram za sto kje se anketira, prava si se prava...Sekoj bi sakal sopstvenoto da si bide sopstveno)


.......
Ti komentiraj si za sto sakas...ne e problem...ova isto ko na pazar....
Ali potrudi se da bides celosen vo izjavite i sekako pomalku konfuzen...

A ne od vedro nebo se pojavuvas so izjava "Zatvorete ja temava" kako nekoja inspekcija...objasni celosno zosto da se zatvori...jas seuste smetam deka labavi ti se argumentite...


Изменето од moz pos - 20.Јуни.2007 во 11:39
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 16:45
Originally posted by ARI(c) ARI(c) напиша:


... Taka da malku apsurdno e da se diskutira na temava. Zatvorete ja i ne letajte tolku visoko. Nuke


Predlogot e razgledan i sega za sega odbien.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.