IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Музички правци - уметност или..
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Музички правци - уметност или..

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
barmomk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај barmomk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2007 во 20:23
Zasto da ne se okolu nas e umetnost. Sekoj ton e umetnost. Ako upeete i vo tisinata ke cuete muzika. Iako ne sum nekoj golem obozavatel na punk - ot sepak kazuvam deka i toa e umetnost.
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2010 во 23:13
Искрено да ви кажам, веќе не ја разбирам работата со правците. За мене се е тоа рокенрол, дури и џезот и класичната музика...па дури и турбофолклот донекаде (не мавајте тајм%20аут ) За мене има само добра и лоша музика (субјективно е, знам), а останатото е за енциклопедиите.
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2010 во 23:24
Originally posted by Pat Pat напиша:

Искрено да ви кажам, веќе не ја разбирам работата со правците. За мене се е тоа рокенрол, дури и џезот и класичната музика...па дури и турбофолклот донекаде (не мавајте тајм%20аут ) За мене има само добра и лоша музика (субјективно е, знам), а останатото е за енциклопедиите.

да

јас би додал дека глупо е да се отвара ваква тема бидејќи секое субјективно изразување е на некој начин уметност.
категоризацијата е непотребна , освен од музички аспект т.е. во теоријата и историјата на музиката.


Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Mason_Petrarka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Октомври.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mason_Petrarka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2010 во 23:27
Originally posted by Pat Pat напиша:

Искрено да ви кажам, веќе не ја разбирам работата со правците. За мене се е тоа рокенрол, дури и џезот и класичната музика...па дури и турбофолклот донекаде (не мавајте тајм%20аут ) За мене има само добра и лоша музика (субјективно е, знам), а останатото е за енциклопедиите.


verval ili ne i jas isto mislef do pred brzo vreme ali pochnaf da slusham sekakva muzika, taka da, sekoj ton vo muzikata e umetnichki del na edna celina, grafa vo tabela, a pokraj to, muzikata smetam deka se deli na pravci za da imame eden prikaz deka se razlikva od toj do toj element.. inace site pravci mozam da gi slusham, a posebno sum posveten na rock'n'roll i heavy xD

i se izvinuvam, ne se doizjasniv, to so dobrata i loshata muzika ne postoj za mene.. kaj mene postoj samo muzika xD

Изменето од Mason_Petrarka - 26.Октомври.2010 во 23:28
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2010 во 23:40
Originally posted by Mason_Petrarka Mason_Petrarka напиша:



verval ili ne i jas isto mislef do pred brzo vreme ali pochnaf da slusham sekakva muzika, taka da, sekoj ton vo muzikata e umetnichki del na edna celina, grafa vo tabela, a pokraj to, muzikata smetam deka se deli na pravci za da imame eden prikaz deka se razlikva od toj do toj element.. inace site pravci mozam da gi slusham, a posebno sum posveten na rock'n'roll i heavy xD

i se izvinuvam, ne se doizjasniv, to so dobrata i loshata muzika ne postoj za mene.. kaj mene postoj samo muzika xD


Кај мене е обратно пријател, јас порано слушав горе долу ист вид на музика, потоа почнав да слушам се и сешто, и го сфатив истото како и ти. И градската врева може да биде музика и уметност, но....ако се стави во интересен контекст, така што ќе носи некаква порака или ќе создаде некаква слика и ќе те заинтересира.

А тоа со правците и подправците и подподподправците, абе не дека нема нешто во тоа, само што мене ми е премногу комплицирано сето тоа, да бидам искрен, а едноставно сакам да слушам музика.
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2010 во 01:40
Панкот, Рокот, Техното да(што не значи дека сите такви музичари заслужуваат да бидат наречени уметници), турбо-фолкот од не. Тоа е чист кич, инјектирање на декаденција.
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2010 во 14:04
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Панкот, Рокот, Техното да(што не значи дека сите такви музичари заслужуваат да бидат наречени уметници), турбо-фолкот од не. Тоа е чист кич, инјектирање на декаденција.


Тоа да, се согласувам, иако за некои декаденцијата означува престиж, на пример на она шоуто на Доналд Трамп тие Американците често извикуваа „woow, it's so decadent" гледајќи му го позлатениот ентериер таму, што знам..Кога кажав за турбо фолкот, пред се мислев на инструменталистите. Некои музичари и во тој вид на музика се просто совршени од техничка гледна точка гледано. Што е, е....
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2010 во 15:02
Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Панкот, Рокот, Техното да(што не значи дека сите такви музичари заслужуваат да бидат наречени уметници), турбо-фолкот од не. Тоа е чист кич, инјектирање на декаденција.


Тоа да, се согласувам, иако за некои декаденцијата означува престиж, на пример на она шоуто на Доналд Трамп тие Американците често извикуваа „woow, it's so decadent" гледајќи му го позлатениот ентериер таму, што знам..Кога кажав за турбо фолкот, пред се мислев на инструменталистите. Некои музичари и во тој вид на музика се просто совршени од техничка гледна точка гледано. Што е, е....


мене солажите во металот ми се многу слични во оние на турбо фолкот...рамнодушност
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.