Испечати | Затвори го прозорот

Музички правци - уметност или..

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Уметност , култура и традиција
Опис на форумот: Литература, театар, сликарство, дијалекти...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4964
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 18:59
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Музички правци - уметност или..
Постирано од: bagio
Наслов: Музички правци - уметност или..
Датум на внесување: 29.Август.2006 во 13:22
dali razlicnite muzicki zanrovi (pank rok metal i sl.) gi smetate kako umetnost???????

-------------
I`m back in the game



Коментари:
Постирано од: nindza
Датум на внесување: 29.Август.2006 во 19:50
hmmm , pa sto e izrazuvanje na kreativnost i ispustanje na energija koja dopira do nekogo toa e veke eden vid umetnost.

-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: joki
Датум на внесување: 29.Август.2006 во 19:57
...ako se zeme vpredvid faktot deka muzikata e umetnost, site pravci na koi se deli prestavuvaat nisto drugo tuku iskazuvanje na istite custav na razlicen nacin...znaci DA...


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 08.Ноември.2006 во 16:39

zasto da ne gi smetame :) kazi prvin ti bagio:)

pa i toa e muzika ako muzikata e umotneot togas i tie pravci za nekoi luge sto slusaat takov stil im e umotnost :)mislam treba da me svatis

e sega pankot :)
is not death:)
is it:)
 
jas eve trance posuvam slusam i me ispunuva kako nekoj klasicna muzika sto go ispunuva ili sto ti zanm pa jas :) kako jez ili sto bilo nema veze da se slusa nesto
 
e sega epten narodno :) vo posebni prigodi samo:)


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 08.Ноември.2006 во 16:48
spored definicija:umetnosta e izrazuvanje misli i cuvstva na neobicen nacin,pa mnogu jasno deka seto to e umetnostTongue

-------------
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана


Постирано од: Kamelot
Датум на внесување: 10.Ноември.2006 во 02:39
Definitivno pravcite kako metal pank itn pretstavuvaat umetnost. Rabotata e vo toa sto muzikata e takva sto ne moze da bide prifatena od posirokite masi a fanovite na toj pravec koi si imaat svoj imidz ne se sfateni od okolinata (bar ne kako sto treba)


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 10.Ноември.2006 во 02:42
taka de:)sovrseno kazano umetnost e zivotot


Постирано од: Bufce
Датум на внесување: 14.Ноември.2006 во 19:40
уметност е се она што е создадено од влијанието на нештата кои предизвикале одредена заинтересиранос кај личноста! Притоа тоа влијание носи одредена порака која го истакнува неговото значење и моќта што ја има! За тоа мислам дека муазиката представува уметност но, само онаа која прикажува чист извор на идеи! Се друго е прашање на самоконтрола. Секој може да напише песна или да искомпонира мелодија но, сепак има граница помеѓу уметноста и депресијата!Wink

-------------
put crepe bows round the white necks of the public doves...


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 17:46

Уметничко дело (ликовно, музичко, книжевно) е дело кое во себе носи нишка на вечноста, на универзалното, општо-човечкото, независно од времето и условите кога и како делото е створено. Затоа најчесто времето покажува (или, поинаку кажано е некаков „природен селектор“) што е уметничко дело. Мислам дека во моментов во светот постои многу ѓубре кое важи за „уметност“ и се продава за многу пари, дека има вистински уметници кои не се продаваат добро, но има и уметници кои се квалитетни или генијални и признаени од средината во која живеат и творат.

Има пејачи/пејачки и бендови кои се страшно популарни но она што го прават е веќе виден шаблон кој постои со децении. Песни и стихови можат да се „штанцаат“ исто како и пепељари во калапи. Поентата е да не е „калап“. Или барем да има нешто што го прави делото поинакво. Но не намерно. Само искрено. Уметноста се раѓа само кога човекот твори од изворот....


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 15.Ноември.2006 во 22:44
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Уметничко дело (ликовно, музичко, книжевно) е дело кое во себе носи нишка на вечноста, на универзалното, општо-човечкото, независно од времето и условите кога и како делото е створено. Затоа најчесто времето покажува (или, поинаку кажано е некаков „природен селектор“) што е уметничко дело. Мислам дека во моментов во светот постои многу ѓубре кое важи за „уметност“ и се продава за многу пари, дека има вистински уметници кои не се продаваат добро, но има и уметници кои се квалитетни или генијални и признаени од средината во која живеат и творат.

Има пејачи/пејачки и бендови кои се страшно популарни но она што го прават е веќе виден шаблон кој постои со децении. Песни и стихови можат да се „штанцаат“ исто како и пепељари во калапи. Поентата е да не е „калап“. Или барем да има нешто што го прави делото поинакво. Но не намерно. Само искрено. Уметноста се раѓа само кога човекот твори од изворот....
 
Prekrasno, prekrasno, prekrasno...receno


Постирано од: superbaby
Датум на внесување: 08.Август.2007 во 18:48
ako muzikata e umetnost a tie se vidovi na muzika togas i tie se umetnost


Постирано од: nemo84
Датум на внесување: 27.Септември.2007 во 11:41
Се разбира дека различните музички жанрови се сметаат за уметност,затоа што самата музика се смета за уметност или начин на изразување.намигнување

-------------


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 27.Септември.2007 во 22:11
se razbira deka se umetnost

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Zahira
Датум на внесување: 07.Октомври.2007 во 03:41
......da, umetnost se zatoa shto se izrazuvanje na chuvstvo,ideja ili otvoranje na dushata.......a umetnosta vsushnost e toa -otvoranje na dushata.


Постирано од: barmomk
Датум на внесување: 10.Октомври.2007 во 20:23
Zasto da ne se okolu nas e umetnost. Sekoj ton e umetnost. Ako upeete i vo tisinata ke cuete muzika. Iako ne sum nekoj golem obozavatel na punk - ot sepak kazuvam deka i toa e umetnost.


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 26.Октомври.2010 во 23:13
Искрено да ви кажам, веќе не ја разбирам работата со правците. За мене се е тоа рокенрол, дури и џезот и класичната музика...па дури и турбофолклот донекаде (не мавајте тајм%20аут ) За мене има само добра и лоша музика (субјективно е, знам), а останатото е за енциклопедиите.

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 26.Октомври.2010 во 23:24
Originally posted by Pat Pat напиша:

Искрено да ви кажам, веќе не ја разбирам работата со правците. За мене се е тоа рокенрол, дури и џезот и класичната музика...па дури и турбофолклот донекаде (не мавајте тајм%20аут ) За мене има само добра и лоша музика (субјективно е, знам), а останатото е за енциклопедиите.

да

јас би додал дека глупо е да се отвара ваква тема бидејќи секое субјективно изразување е на некој начин уметност.
категоризацијата е непотребна , освен од музички аспект т.е. во теоријата и историјата на музиката.




-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: Mason_Petrarka
Датум на внесување: 26.Октомври.2010 во 23:27
Originally posted by Pat Pat напиша:

Искрено да ви кажам, веќе не ја разбирам работата со правците. За мене се е тоа рокенрол, дури и џезот и класичната музика...па дури и турбофолклот донекаде (не мавајте тајм%20аут ) За мене има само добра и лоша музика (субјективно е, знам), а останатото е за енциклопедиите.


verval ili ne i jas isto mislef do pred brzo vreme ali pochnaf da slusham sekakva muzika, taka da, sekoj ton vo muzikata e umetnichki del na edna celina, grafa vo tabela, a pokraj to, muzikata smetam deka se deli na pravci za da imame eden prikaz deka se razlikva od toj do toj element.. inace site pravci mozam da gi slusham, a posebno sum posveten na rock'n'roll i heavy xD

i se izvinuvam, ne se doizjasniv, to so dobrata i loshata muzika ne postoj za mene.. kaj mene postoj samo muzika xD


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 26.Октомври.2010 во 23:40
Originally posted by Mason_Petrarka Mason_Petrarka напиша:



verval ili ne i jas isto mislef do pred brzo vreme ali pochnaf da slusham sekakva muzika, taka da, sekoj ton vo muzikata e umetnichki del na edna celina, grafa vo tabela, a pokraj to, muzikata smetam deka se deli na pravci za da imame eden prikaz deka se razlikva od toj do toj element.. inace site pravci mozam da gi slusham, a posebno sum posveten na rock'n'roll i heavy xD

i se izvinuvam, ne se doizjasniv, to so dobrata i loshata muzika ne postoj za mene.. kaj mene postoj samo muzika xD


Кај мене е обратно пријател, јас порано слушав горе долу ист вид на музика, потоа почнав да слушам се и сешто, и го сфатив истото како и ти. И градската врева може да биде музика и уметност, но....ако се стави во интересен контекст, така што ќе носи некаква порака или ќе создаде некаква слика и ќе те заинтересира.

А тоа со правците и подправците и подподподправците, абе не дека нема нешто во тоа, само што мене ми е премногу комплицирано сето тоа, да бидам искрен, а едноставно сакам да слушам музика.


-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 28.Октомври.2010 во 01:40
Панкот, Рокот, Техното да(што не значи дека сите такви музичари заслужуваат да бидат наречени уметници), турбо-фолкот од не. Тоа е чист кич, инјектирање на декаденција.


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 29.Октомври.2010 во 14:04
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Панкот, Рокот, Техното да(што не значи дека сите такви музичари заслужуваат да бидат наречени уметници), турбо-фолкот од не. Тоа е чист кич, инјектирање на декаденција.


Тоа да, се согласувам, иако за некои декаденцијата означува престиж, на пример на она шоуто на Доналд Трамп тие Американците често извикуваа „woow, it's so decadent" гледајќи му го позлатениот ентериер таму, што знам..Кога кажав за турбо фолкот, пред се мислев на инструменталистите. Некои музичари и во тој вид на музика се просто совршени од техничка гледна точка гледано. Што е, е....


-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 29.Октомври.2010 во 15:02
Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Панкот, Рокот, Техното да(што не значи дека сите такви музичари заслужуваат да бидат наречени уметници), турбо-фолкот од не. Тоа е чист кич, инјектирање на декаденција.


Тоа да, се согласувам, иако за некои декаденцијата означува престиж, на пример на она шоуто на Доналд Трамп тие Американците често извикуваа „woow, it's so decadent" гледајќи му го позлатениот ентериер таму, што знам..Кога кажав за турбо фолкот, пред се мислев на инструменталистите. Некои музичари и во тој вид на музика се просто совршени од техничка гледна точка гледано. Што е, е....


мене солажите во металот ми се многу слични во оние на турбо фолкот...рамнодушност


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima






Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk