IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Букурешт 1913 и окупација над Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Букурешт 1913 и окупација над Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 18:38
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

   Јас ли сум крив што тогаш сеуште не била развиена македонската национална свест и останатите народи си земале се за себе... И ова ли ќе го демантираш...???
Не коментирај за сите, затоа што не си видел документи и говориш од памет. Јас имам документ од 1912 година, каде што дедото на мајката и сопатниците се пишале ЕТНИЧКИ МАКЕДОНЦИ, па подоцна им го пречкртале во еден американски документ. И не ги сакале ниту Грците, ниту Бугарите,ниту Србите.

Или можеби не беа освестени Брашнаров, Рацин, Ченто, Аџимитрески, бабата на Страшо Пинџур и други кои лежеа во српските зандани, а бабата на Пинџур беше горена со усвитено железо од српските "ослободители ".

Изменето од Македон - 19.Август.2010 во 18:40
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 18:44
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Може да фантаэираме и да пишуваме колку сакаме ама јасно и гласно е се
Е според овој устав се повикале Македонците на Берлинскиот конгрес и според овој устав им е доэволено политички да делуваат во Македонија како Македонци


каков устав те гони Буги? Сигурно не можеш да прочетеш што пише на овоj лист оти е на бугарски език. Во општи линии пише што востаниците се развелат на два отреда: 1 отред под командуването на атаманот Калмиков и 2 отред под командуването на Воjткевич.(и двоицата руснаци). Има и началник штаб Димитар Попгеоргиев и неколко воjводи: Коста Георгиев, Крсто Аризанов (другите не са четливи) И коj знае зошто - тука е написан и баj Герги Пулевски - а се знае, че тоj изопшто не е учествал во воени деjствиjа по текот на востанието.


Како не учествувал?! А писмото против Натанаил Кучевишки, во кој го обвинува за бугарофилија? Зошто го напишал?
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 20:02
Originally posted by Македон Македон напиша:


Како не учествувал?! А писмото против Натанаил Кучевишки, во кој го обвинува за бугарофилија? Зошто го напишал?

Да бидем точни...Герги Пулевси во ниту еден момент не е взел участие во кресненското востание.... Сакал е... ама не са му позволили. А ако е пишал некакви си писма белким е рамнозночоство на участие?
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 20:15
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Како не учествувал?! А писмото против Натанаил Кучевишки, во кој го обвинува за бугарофилија? Зошто го напишал?

Да бидем точни...Герги Пулевси во ниту еден момент не е взел участие во кресненското востание.... Сакал е... ама не са му позволили. А ако е пишал некакви си писма белким е рамнозночоство на участие?


Точно е дека не земал оружје, но факт е дека бил запознаен со сите нешта од востанието, дека праќал писма, контактирал со луѓе и слични нешта.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 20:49
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Како не учествувал?! А писмото против Натанаил Кучевишки, во кој го обвинува за бугарофилија? Зошто го напишал?

Да бидем точни...Герги Пулевси во ниту еден момент не е взел участие во кресненското востание.... Сакал е... ама не са му позволили. А ако е пишал некакви си писма белким е рамнозночоство на участие?

А овие вашите цареви со германско потекло каде се бореле???
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 22:33
голема%20насмевка
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 23:06
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

   Јас ли сум крив што тогаш сеуште не била развиена македонската национална свест и останатите народи си земале се за себе... И ова ли ќе го демантираш...???
Не коментирај за сите, затоа што не си видел документи и говориш од памет. Јас имам документ од 1912 година, каде што дедото на мајката и сопатниците се пишале ЕТНИЧКИ МАКЕДОНЦИ, па подоцна им го пречкртале во еден американски документ. И не ги сакале ниту Грците, ниту Бугарите,ниту Србите.

Или можеби не беа освестени Брашнаров, Рацин, Ченто, Аџимитрески, бабата на Страшо Пинџур и други кои лежеа во српските зандани, а бабата на Пинџур беше горена со усвитено железо од српските "ослободители ".Јас стојам на ставот дека секој кој бил измачуван од Српската Кралевина (значи не зборам после втора светска војна и политичките затвореници), не бил Македонец или бил Македонец со Бугарска свест... Затоа повеќето од нив биле депортирани во Софија... Зошто биле депортирани во Софија, знае ли некој...???
"ОСУМ ИПОУ ИУЈАДИ ВУЃЕ..."
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2010 во 23:38
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

   Јас ли сум крив што тогаш сеуште не била развиена македонската национална свест и останатите народи си земале се за себе... И ова ли ќе го демантираш...???
Не коментирај за сите, затоа што не си видел документи и говориш од памет. Јас имам документ од 1912 година, каде што дедото на мајката и сопатниците се пишале ЕТНИЧКИ МАКЕДОНЦИ, па подоцна им го пречкртале во еден американски документ. И не ги сакале ниту Грците, ниту Бугарите,ниту Србите.

Или можеби не беа освестени Брашнаров, Рацин, Ченто, Аџимитрески, бабата на Страшо Пинџур и други кои лежеа во српските зандани, а бабата на Пинџур беше горена со усвитено железо од српските "ослободители ".Јас стојам на ставот дека секој кој бил измачуван од Српската Кралевина (значи не зборам после втора светска војна и политичките затвореници), не бил Македонец или бил Македонец со Бугарска свест... Затоа повеќето од нив биле депортирани во Софија... Зошто биле депортирани во Софија, знае ли некој...???


Велиш секој измачуван не бил Македонец?

Методија Андонов Ченто каде пројавил различна свест од македонската во 1939 година кога побарал да се учи на македонски јазик?
Кочо Рацин каде пројавил различна свест од македонската па бил затворен?
Панко Брашнаров каде пројавил различна свест од македонската?

Најди само за овие тројца одговор на тоа што те прашав, па да видиме за другите подоцна.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2010 во 00:51
А кој тоа го вели???Во југославија немало затвори и логори???
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2010 во 12:53
Во Кралството Југославија најголемиот политички логор бил во НИШ - таму Македонците заедно со фамилиите биле принудувани на тешка работа,во главно правеле пат под јака тортура и принуда,некаде околу 7000 Македонци го имаат изгубено животот во тој логор.

Сепак да не се забегува од тематаголема%20насмевка
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 15:03
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Во Кралството Југославија најголемиот политички логор бил во НИШ - таму Македонците заедно со фамилиите биле принудувани на тешка работа,во главно правеле пат под јака тортура и принуда,некаде околу 7000 Македонци го имаат изгубено животот во тој логор.Сепак да не се забегува од тематаголема%20насмевка


ццццццц.... цццццц....   
"ОСУМ ИПОУ ИУЈАДИ ВУЃЕ..."
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 15:07
Што е смешно,да не бил прадедо ми денес Срби ке имало до Штип,благодарение на него и неговата чета Српската пропаганда и Српските колонисти биле протерани потполно од неговиот округ,не ми е гордост што морал да убива Срби но сепак тие биле окупатори и колониэатори на Македонска эемја
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 15:08
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Во Кралството Југославија најголемиот политички логор бил во НИШ - таму Македонците заедно со фамилиите биле принудувани на тешка работа,во главно правеле пат под јака тортура и принуда,некаде околу 7000 Македонци го имаат изгубено животот во тој логор.Сепак да не се забегува од тематаголема%20насмевка


ццццццц.... цццццц....   


Што е толку сменшно? Сакаш да кажеш дека во Кралска Југославија немало затворања? Затворот во Сремска Митровица, што го "посетија" сите Македонци сигурно беше некое летувалиште, според твоето разбирање на нештата?
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 15:33
Ма не тие беа хотели со по 5 ѕвезди
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.