IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Детето и градинката
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Детето и градинката

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
maja 30 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Август.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja 30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Детето и градинката
    Испратена: 25.Август.2006 во 14:22
   Poleka ni se približuva časot da mojata kerka trgne vo gradinka.Koga bevme vo Makedonija odeše tri meseci i nekako ja prifati.Se okolu nea beša na makedonski jazik so site taka komuniciraše pa sega treba tuka da se zapiše Kako ke se nosime so problemite toa ke vidime ponatamu.
Кон врв
bosab Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the greatest legs in the world

Регистриран: 21.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 11079
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bosab Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2006 во 14:26
Кај мене малата првите два три дена плачеше и не сакаше да оди не сакаше да остане без мене и ја носев само по неколку саати додека се привикне и првата недела не ја оставав да спие таму,но потоа немав веке проблем дури и за викендот бараше да оди.Тешкото беше бидејки беше привикната со мене и неможеше да се одели но сепак и тоа го пребродивме и се излезе добро.Сега ке биде прваче и ке видам како ке и тргне ама мислам дека ке нема проблем бидејќи забавиште одеше во истото училиште каде што ке биде прваче така да веке е запознаена со училиштето и со другарчињата.
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2006 во 22:20
 

Изменето од beleg - 13.Септември.2007 во 07:16
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2006 во 08:38
Dvete moi deca od prviot den , bez nikakvi problemi ja posetuvaa gradinkata. Toa za niv bese mesto kade si igraa so svoite drugarcinja i duri mi se lutea ako nekogas jas ne gi odnesev, obicno zimno vreme ili ako vrne.

Decata ne ja prifakaat gradinkata ako im se zbori koga se nemirni- " ke vidis ti koga ke odis vo gradinka, pa ucitelkite tamu...." , togas mislat deka se tamu bidejki se losi i ja dozivuvaat gradinkata kako kazna. Slicno kako koga se plasat so doktori - " aha sega ke go viknam doktorot da ti stavi inekcija..." pa posle samo sto ke ja vidat ambulantata , placat i ne sakaat da vlezat.
Кон врв
vesni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 90
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2006 во 00:06
Jas se soocuvam so toj problem sega...mojata kerkicka ima 3 godini i dosega bese pod "baba servis" :) ama toa veke ne se trpi...ni se kacuva na glava na site, ne slusa nikogo, ne pomaga nisto.Resivme da ja nosime vo gradinka...ja odnesovme vo gradinkata vo Hipodrom, pokatastrofa mesto nemate videno, se e zolto voopsto ne privlekuva deca, Meri se uplasi dva dena placese, tretiot koga ja nosevme go guskase sedisteto od kolata i ronese "krokodilski" solzi za da ne ja nosime i ne prodolzivme da ja nosime...znam deka e greska da se prekinuva so toa ama da vidite samo kako e tamu...pa pod kazna treba da gi prakaat tamu a ne za igra...E sega od septemvri sakame da ja nosime vo gradinkata vo Avtokomanda, ni se gleda kako podobra...ako nekoj znae dobra gradinka neka mi predlozi ke mu bidam blagodarna...uf se umoriv...pozdrav 
Кон врв
bosab Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the greatest legs in the world

Регистриран: 21.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 11079
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bosab Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2006 во 00:11
Весни мојата керкичка одеше во аеродром во ,,Чекорче,, во близина на МЗТ салата градинката е навистина пријатна и јас барем бев задоволна однсно керкичката беше задоволна е сега зависи во која населба живеете и дали би ви одговарала далечината.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2006 во 09:53
Moite deca odea vo gradinkata vo Butel2, "Bratstvo" , gradinkata datira mnogu odamna , i jas odev vo istata, no se e mnogu cisto, suredeno, personalot e prekrasen. Gradinkata vo Avtokomanda e isto dobra, taa ne e tolku star objekt, ne znam zosto ne ti se dopagja.
Кон врв
maja 30 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Август.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja 30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2006 во 11:22
    
 
      Moram da se pofalam.Trgnavme vo gradinka i mnogu ubavo se priviknavme, Mojata kerka veli deka mnogu i e ubavo vo gradinkata.
I da vi kažam mnogu sum srećna što tolku na ubav način ja prifati i za brz vremenski periodClap
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2007 во 22:30
 

Изменето од beleg - 13.Септември.2007 во 07:16
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2007 во 22:44
nov zakon vo hrvatska,..kolku i da imash deca,..samo za edno plakash gradinka,...toa mu doagja kako ona,...edno plakjash "davash" kolku sakash,...zimi k u rov tuka taka, deka ke bide,...mozebi ,..koga vrbava pod balkon,..ke mi dade,..grozje,...a i toa e poverojatno,..лутина
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2007 во 16:24
Според мене како детето ќе ја прифати градинката многу зависи од тоа каков е ставот на родителите. Децата ги чувствуваат стравовите на родителот, дури и кога не се гласно искажани, и затоа кога родителите се плашат "леле како ќе биде наесен на градинка" навистина децата потешко се адаптираат на промената.

Ако се припремаат дека тоа ќе биде едно весело место каде што по цел ден ќе си играат со другите деца, нема да имаат проблеми (освен првите 2-3 недели, се разбира, додека да се вклопат во групата).

И да има кој да ми ги чува децата, би ги пратила од простата причина да се социјализираат и стекнат самодоверба уште од рано. Децата кои се чувани од баби или бебиситерки можеби навистина помалку се разболуваат, ама често не знаат да си играат со други деца, кога ќе си заиграат им ги земаат играчките, се учат храната да им се дава во усте наместо да јадат сами и слично.

Брза, убаво тоа во Хрватска, ама како ќе стане во Македонија? Државата нема пари ни за пензии да исплати, камо ли за друго. Плус кај нас природниот прираст не е баш негативен па да треба да се стимулира, знаеш зошто...




Изменето од Miriam - 02.Август.2007 во 16:27
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
AlisaMM Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlisaMM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2007 во 10:37

Моето поголемо синче оди во градинка од пред да наполни 2 год. Периодот на адаптација не беше мн. долг, добро поминавме сите.

Сега ќе биде прваче, ќе видиме сега како ќе се адаптира, ама мислам дека нема да биде проблематично комуникативен е, лесно се вклупува во друштво, уште не може да ја разбере разликата помеѓу градинка и училиште, дека таму нема играчки, нема спиење, дека ќе треба да биде посамостоен и сл.
 
А помалото синче само што наполни 2 год. започнавме да го носиме на 1,5 годишна возраст и се уште плаче наутро кога го оставаме, тоа се случува секојдневно, му зборуваме постојано дека е убаво таму, дека има деца, играчки, не знам како да го убедиме, ама си мислам дека со тек на време ќе попушти, ваљда ќе се навикне, бидејки кога ќе отидам да го земам весел е и си игра со другите дечиња.
Alisa
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 22:05
Ve molam dokolku nekoj znae vo koja gradinka imaat vraboteno defektolog da pise.

Blagodaram
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 19:43
Originally posted by defma defma напиша:

Ve molam dokolku nekoj znae vo koja gradinka imaat vraboteno defektolog da pise.

Blagodaram


Gledam deka nema nikakvi reakcii
na tvoeto baranje,pa ti sovetuvam
da se rasprashash na soodvetno mesto.


Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.