Испечати | Затвори го прозорот

Детето и градинката

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Семејство
Опис на форумот: ... до шесто колено
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4918
Датум на принтање: 09.Мај.2024 во 21:29
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Детето и градинката
Постирано од: maja 30
Наслов: Детето и градинката
Датум на внесување: 25.Август.2006 во 14:22
   Poleka ni se približuva časot da mojata kerka trgne vo gradinka.Koga bevme vo Makedonija odeše tri meseci i nekako ja prifati.Se okolu nea beša na makedonski jazik so site taka komuniciraše pa sega treba tuka da se zapiše Kako ke se nosime so problemite toa ke vidime ponatamu.



Коментари:
Постирано од: bosab
Датум на внесување: 25.Август.2006 во 14:26
Кај мене малата првите два три дена плачеше и не сакаше да оди не сакаше да остане без мене и ја носев само по неколку саати додека се привикне и првата недела не ја оставав да спие таму,но потоа немав веке проблем дури и за викендот бараше да оди.Тешкото беше бидејки беше привикната со мене и неможеше да се одели но сепак и тоа го пребродивме и се излезе добро.Сега ке биде прваче и ке видам како ке и тргне ама мислам дека ке нема проблем бидејќи забавиште одеше во истото училиште каде што ке биде прваче така да веке е запознаена со училиштето и со другарчињата.


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 26.Август.2006 во 22:20
 

-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 27.Август.2006 во 08:38
Dvete moi deca od prviot den , bez nikakvi problemi ja posetuvaa gradinkata. Toa za niv bese mesto kade si igraa so svoite drugarcinja i duri mi se lutea ako nekogas jas ne gi odnesev, obicno zimno vreme ili ako vrne.

Decata ne ja prifakaat gradinkata ako im se zbori koga se nemirni- " ke vidis ti koga ke odis vo gradinka, pa ucitelkite tamu...." , togas mislat deka se tamu bidejki se losi i ja dozivuvaat gradinkata kako kazna. Slicno kako koga se plasat so doktori - " aha sega ke go viknam doktorot da ti stavi inekcija..." pa posle samo sto ke ja vidat ambulantata , placat i ne sakaat da vlezat.


Постирано од: vesni
Датум на внесување: 28.Август.2006 во 00:06
Jas se soocuvam so toj problem sega...mojata kerkicka ima 3 godini i dosega bese pod "baba servis" :) ama toa veke ne se trpi...ni se kacuva na glava na site, ne slusa nikogo, ne pomaga nisto.Resivme da ja nosime vo gradinka...ja odnesovme vo gradinkata vo Hipodrom, pokatastrofa mesto nemate videno, se e zolto voopsto ne privlekuva deca, Meri se uplasi dva dena placese, tretiot koga ja nosevme go guskase sedisteto od kolata i ronese "krokodilski" solzi za da ne ja nosime i ne prodolzivme da ja nosime...znam deka e greska da se prekinuva so toa ama da vidite samo kako e tamu...pa pod kazna treba da gi prakaat tamu a ne za igra...E sega od septemvri sakame da ja nosime vo gradinkata vo Avtokomanda, ni se gleda kako podobra...ako nekoj znae dobra gradinka neka mi predlozi ke mu bidam blagodarna...uf se umoriv...pozdrav 


Постирано од: bosab
Датум на внесување: 28.Август.2006 во 00:11
Весни мојата керкичка одеше во аеродром во ,,Чекорче,, во близина на МЗТ салата градинката е навистина пријатна и јас барем бев задоволна однсно керкичката беше задоволна е сега зависи во која населба живеете и дали би ви одговарала далечината.

-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 28.Август.2006 во 09:53
Moite deca odea vo gradinkata vo Butel2, "Bratstvo" , gradinkata datira mnogu odamna , i jas odev vo istata, no se e mnogu cisto, suredeno, personalot e prekrasen. Gradinkata vo Avtokomanda e isto dobra, taa ne e tolku star objekt, ne znam zosto ne ti se dopagja.


Постирано од: maja 30
Датум на внесување: 15.Септември.2006 во 11:22
    
 
      Moram da se pofalam.Trgnavme vo gradinka i mnogu ubavo se priviknavme, Mojata kerka veli deka mnogu i e ubavo vo gradinkata.
I da vi kažam mnogu sum srećna što tolku na ubav način ja prifati i za brz vremenski periodClap


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 31.Јули.2007 во 22:30
 

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 31.Јули.2007 во 22:44
nov zakon vo hrvatska,..kolku i da imash deca,..samo za edno plakash gradinka,...toa mu doagja kako ona,...edno plakjash "davash" kolku sakash,...zimi k u rov tuka taka, deka ke bide,...mozebi ,..koga vrbava pod balkon,..ke mi dade,..grozje,...a i toa e poverojatno,..лутина

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Miriam
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 16:24
Според мене како детето ќе ја прифати градинката многу зависи од тоа каков е ставот на родителите. Децата ги чувствуваат стравовите на родителот, дури и кога не се гласно искажани, и затоа кога родителите се плашат "леле како ќе биде наесен на градинка" навистина децата потешко се адаптираат на промената.

Ако се припремаат дека тоа ќе биде едно весело место каде што по цел ден ќе си играат со другите деца, нема да имаат проблеми (освен првите 2-3 недели, се разбира, додека да се вклопат во групата).

И да има кој да ми ги чува децата, би ги пратила од простата причина да се социјализираат и стекнат самодоверба уште од рано. Децата кои се чувани од баби или бебиситерки можеби навистина помалку се разболуваат, ама често не знаат да си играат со други деца, кога ќе си заиграат им ги земаат играчките, се учат храната да им се дава во усте наместо да јадат сами и слично.

Брза, убаво тоа во Хрватска, ама како ќе стане во Македонија? Државата нема пари ни за пензии да исплати, камо ли за друго. Плус кај нас природниот прираст не е баш негативен па да треба да се стимулира, знаеш зошто...




-------------
Try again. Fail again. Fail better.


Постирано од: AlisaMM
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 10:37

Моето поголемо синче оди во градинка од пред да наполни 2 год. Периодот на адаптација не беше мн. долг, добро поминавме сите.

Сега ќе биде прваче, ќе видиме сега како ќе се адаптира, ама мислам дека нема да биде проблематично комуникативен е, лесно се вклупува во друштво, уште не може да ја разбере разликата помеѓу градинка и училиште, дека таму нема играчки, нема спиење, дека ќе треба да биде посамостоен и сл.
 
А помалото синче само што наполни 2 год. започнавме да го носиме на 1,5 годишна возраст и се уште плаче наутро кога го оставаме, тоа се случува секојдневно, му зборуваме постојано дека е убаво таму, дека има деца, играчки, не знам како да го убедиме, ама си мислам дека со тек на време ќе попушти, ваљда ќе се навикне, бидејки кога ќе отидам да го земам весел е и си игра со другите дечиња.


-------------
Alisa


Постирано од: defma
Датум на внесување: 23.Септември.2008 во 22:05
Ve molam dokolku nekoj znae vo koja gradinka imaat vraboteno defektolog da pise.

Blagodaram


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 26.Септември.2008 во 19:43
Originally posted by defma defma напиша:

Ve molam dokolku nekoj znae vo koja gradinka imaat vraboteno defektolog da pise.

Blagodaram


Gledam deka nema nikakvi reakcii
na tvoeto baranje,pa ti sovetuvam
da se rasprashash na soodvetno mesto.



-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 26.Септември.2008 во 22:27
... jas malku se rasprashuvav po koleshkite od gradinkite... nema vraboteno defektolozi... a se primaat deca so POP... vo nekolku gradinki se primeni decinja i smesteni vo grupi so mnogu golem broj deca...duplo poveke od zakonski dozvolenoto... 


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 28.Септември.2008 во 02:56
Рано ни е уште за градинка.
Поголемата ќерка има 3 години и можев да ја пратам, ама нека си е уште една годинка при мама...
Догодина, здравје...

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 11.Ноември.2008 во 14:17
... decata se nasheto najgolemo bogatstvo...i ova ne e samo fraza... odgovornosta za nivnoto srekjno detstvo e odgovornost na site...
Ординациите се полнат, градинките се попразни
Покачена телесна температура, гадење, главоболки, кивање, кашлање, премаленост. Ова се дел од симптомите на кои се жалат пациентите кои се се повеќебројни во ординациите на матичните лекари. Високите температури на воздухот ги размножуваат вирусите и бактериите. Покрај возрасните, тие ги напаѓаат и децата. Од градинките велат дека во последната недела отсуствата се зголемуваат.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- Времето си го прави своето. Наутро е ладно, родителите ќе ги наоблечат децата, а тие ќе се испотат. Мора да има даваат повеќе течности, многу овошје и зеленчук. Децата треба да се шетаат и на воздух, наместо постојано да се затворени дома – апелира д-р Давчева.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
...nasabajle nema parno vo instituciite kade se smesteni decata... vo mnogu gradinki i ucilishta koi se great so interno greenje...ne se uklucuva parno...a sedenjeto vo mesto...vo zatvorena prostorija a ne nadvor... gi nastinuva decata... site napori na roditelite vo ubeduvanjeto so odgovornite lica zavrshuvaat so ubeduvanje deka so nadminuvanjeto na problemite so lokalnata samouprava  okolu tenderite za snabduvanje so goriva...kje se pushti parno... i taka vo nedogled...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 04.Октомври.2009 во 14:35
Smee li nekoj da "vrsi eksperimenti" ako nestyo ne e dokazano odnosno dali decata ke imaat problemi od upotrebata na fluorot?

http://vesti.alfatv.com.mk/default.aspx?mId=42&eventId=13489 -




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk