IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Математика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Математика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 18>
Автор
Порака
29061994 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај 29061994 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2007 во 13:08
matematikata e najuba nauka
Кон врв
Pimp Daddy Manev Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pimp Daddy Manev Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2007 во 02:53
mene ama ic ne mi ide matematika...ili pa nekjam da mi ide ne znam...ej forumdzii naskoro ke polagam matematika pa moze ke ve mucam da mi resite nekoja zadacaтрепкањеголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Better watch how you talk, when you talk about me...Cause I'll come and take your life away!
Кон врв
male4ka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Шмеќерка ;)

Регистриран: 11.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1939
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај male4ka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2007 во 12:07
grrr mrazam matematika,nejku matematika mi idat brojki ama ne do tolku..голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Love Is Not Measured By How You Feel,But How The Other Person Feels...
Кон врв
Fiki Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fiki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2007 во 13:19
abe matematika i film da znajs,mn e interesno i kejf ke ti e da resavam i da crtas,a normalno ako ne znajs ke ja mrazis!!!
FIKI Lives again
Кон врв
Bibi sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 96
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bibi sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2007 во 13:00
matematikata e cool
Кон врв
heelooo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 253
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај heelooo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2007 во 13:07
Originally posted by Bibi sk Bibi sk напиша:

matematikata e cool


i jas taka mislam........ama ona ne e  za sekogo.....намигнување
Кон врв
Fiki Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fiki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2007 во 16:32
a mrzit nekoj algebra???? :D jas daсреќа
FIKI Lives again
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2007 во 16:41
Originally posted by heelooo heelooo напиша:


Originally posted by Bibi sk Bibi sk напиша:

matematikata e cool
i jas taka mislam........ama ona ne e  za sekogo.....намигнување


Математиката е за секого...само треба постојано да учиш... таа не трпи забушанти!
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2007 во 16:45
Originally posted by Fiki Fiki напиша:

a mrzit nekoj algebra???? :D jas daсреќа


А зошто срце мразиш алгебра? Што не ти е јасно?

Колку што знам јас, во средна школа веќе не се работат алгебарски структури (демек: групоиди, групи, полиња), туку се работи теорија на броеви, аналитичка геометрија, тригонометрија, мат. анализа...

Кажи што не ти е јасно да го решиме проблемот...    
Кон врв
Fiki Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fiki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2007 во 17:08
aauuuuuu jule greska naprajv ,sakav da kazam deka mrazam so prizmi tie stvari!!! a inace obozavam algebra :D

Изменето од Fiki - 14.Август.2007 во 17:11
FIKI Lives again
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2007 во 21:52
Originally posted by Fiki Fiki напиша:

aauuuuuu jule greska naprajv ,sakav da kazam deka mrazam so prizmi tie stvari!!! a inace obozavam algebra :D


Призми... најлесна работа... Идејата на геометриските задачи во врска со плоштини и волумени на призми (како и на други видови геометриски задачи, како на пример задачи со конструкции на триаголници) е да претпоставиш дека задачата е решена.

Потоа треба да знаеш што е призма и како таа се црта и да ја нацрташ.

Потоа треба да си ги поставиш следните прашања:

1. Што е дадено?

2. Што се бара?

3. Кои врски меѓу дадените елементи и тоа што се бара, ги знам? (Кои формули?)

Откако ќе почнепш да ја решаваш задачата, можеби ќе се јави и уште едно прашање, а тоа е:

4. Кои подзадачи треба претходно да се решат за да се стигне до целта?
(Обично се случува во овие задачи да треба да се реши триаголник со помош на Питагорова теорема.)

Пробај да решиш некоја задача од призми (ако е сега лето ).

Овој материјал порано се работеше на крајот на второто полугодие во осмо одделение (сега не знам како е). Колку што знам, сега се работи и во втора година средно.

Така, нема да биде лошо да си ги повториш (и расчистиш) поимите призма (коса, права, правилна), пирамида (и видови пирамиди), пресечена пирамида, цилиндар, конус, пресечен конус.

Те уверувам дека трудот што ќе го вложиш сега, ќе ти се исплати подоцна


Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2007 во 21:54
Ако не ти оди пробната задача, дај ја тука на форум, ќе ти ја објаснам
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2007 во 23:54


Od matematika sepak najiteresna oblast mi bese teorija na verojatnost ... doverlivost na sistemi i slicno ...

Mnogu interesna rabota e sto poveke do 200 godini
integralot i izvodot gi smetaa zasebno ...
posle se ustanovi deka vo eden smer e izvod ...
vo drugiot smer e integral ...

I od matematikata ...
mnogu interesna rabota e Laplasovata transformacija ...

Imame problem koj sakame da go resimve vo vremenski domen ... ama toa formulite se so trigonometriski funkcii i seto toa ispletkano ...

So Laplasova transformacija odime vo frekfenten domen ...
tamo vo toj svet problemot e so mnogu lesni ravenki ...
se resava ...

i posle so toa resenie nazad vo vremenskiot domen ... !!!

I pak ke bideme na mestoto od kade sme trgnale ...
isto kako da ne sme odele ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2007 во 00:01
А бе батали, каква Лапласова трансформација какви бакрачи... Комплексна анализа не не' интересира... Дај на децава да им помогнеме со математиката во основно и средно...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.