Испечати | Затвори го прозорот

Математика

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Образование
Опис на форумот: Улично, основно, средно, високо...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4830
Датум на принтање: 19.Јуни.2024 во 08:56
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Математика
Постирано од: breza
Наслов: Математика
Датум на внесување: 16.Август.2006 во 21:03
DA SI POMAGAME VO RESAVAWE NA ZADACI

-------------
Бреза-БрезовоКоментари:
Постирано од: VoNi
Датум на внесување: 16.Август.2006 во 23:45
hehehe aj

-------------
...dreams can take you anywhere...


Постирано од: breza
Датум на внесување: 17.Август.2006 во 17:04
se soglasuvas kazi mi do koja godina-------------
Бреза-Брезово


Постирано од: breza
Датум на внесување: 22.Август.2006 во 19:28
sto e rabotata site se plasite od matematika

-------------
Бреза-Брезово


Постирано од: cecka
Датум на внесување: 22.Август.2006 во 22:56
pocekaj da pocnat decava u skolo...veruvam deka ke imas polno rabota....

-------------
covek uci dodeka e ziv-OD MENE


Постирано од: breza
Датум на внесување: 23.Август.2006 во 21:10
 Da se nadevam deka e taka 

-------------
Бреза-Брезово


Постирано од: cecka
Датум на внесување: 23.Август.2006 во 21:11
Јас сигурно ке те побарам...керка ми е некад таква тапа.. а и ја не сум нешо поарна.....

-------------
covek uci dodeka e ziv-OD MENE


Постирано од: Antoaneta
Датум на внесување: 23.Август.2006 во 21:16
Davam casovi po matematikav !


Постирано од: cecka
Датум на внесување: 23.Август.2006 во 21:17
Да имам предвид, одлично

-------------
covek uci dodeka e ziv-OD MENE


Постирано од: breza
Датум на внесување: 23.Август.2006 во 21:18
Koja godina e kerkati i vo koe uciliste

-------------
Бреза-Брезово


Постирано од: cecka
Датум на внесување: 23.Август.2006 во 21:18
сега ке биде 7-мо во ХТ Карпош

-------------
covek uci dodeka e ziv-OD MENE


Постирано од: breza
Датум на внесување: 23.Август.2006 во 21:25
Znaci osmoletka nemaj gajle
ej pomogni mi kako da pisuvam kirilica


-------------
Бреза-Брезово


Постирано од: cecka
Датум на внесување: 23.Август.2006 во 22:49

долу во десникот агол ...има пишува ЕН и МК.. кликни на МК и ке ти се појави корилицата-------------
covek uci dodeka e ziv-OD MENE


Постирано од: breza
Датум на внесување: 24.Август.2006 во 08:16
Kaj mene ne mozam da najdam takvo nesto.Na koja straniva e ili ima na site stranici

-------------
Бреза-Брезово


Постирано од: cecka
Датум на внесување: 24.Август.2006 во 16:50
ne e na stranicite, tuku na kompjuterot, kaj saatot i dugite znakcinja, najdolu desno...

-------------
covek uci dodeka e ziv-OD MENE


Постирано од: maja
Датум на внесување: 24.Август.2006 во 17:09
Originally posted by breza breza напиша:

Kaj mene ne mozam da najdam takvo nesto.Na koja straniva e ili ima na site stranici
Ajde vaka po red izgleda ne ti e instalirana kirilicata:

Na start ke kliknes, ke odish vo COMTROL PANEL, ke ti se otvori nova strana, tuka barash LANGUAGE (JAZIK) ke kliknesh na nego, potoa povtorno ke ti se otvori nova strana i pisuva REGIONAL AND LANGUAGE OPTIONS ke go otvorish ova i ima malo pravoagolno prozorce, na REGIONAL OPTIONS i tuka ke kliknesh na MACEDONIA , potoa OK.Posle toa do saatot znaci desen agol dole ke imash ikona so EN koga ke kliknesh na nea se pojavuva MK toa e toa.
Ne znam dali ke me svatish ....Sepak probaj

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: breza
Датум на внесување: 24.Август.2006 во 21:10
Јас сум имала Македонска подрска и тебало да стиснам шифт и алт.Се извинувам што Ве измачив.-------------
Бреза-Брезово


Постирано од: cecka
Датум на внесување: 25.Август.2006 во 22:03
ok e  ne e nikavo macenje

-------------
covek uci dodeka e ziv-OD MENE


Постирано од: breza
Датум на внесување: 03.Септември.2006 во 12:31
Дрзам часови по математика од петто одделение основно до четврта година на сите средни уцилишта во Битола.
Ако сте заинтересирани јаветесе на следните телефони:
 235-873
075-606-297


-------------
Бреза-Брезово


Постирано од: бреза
Датум на внесување: 05.Септември.2006 во 22:01
 Почна школската година па можеби и оваа тема ќе проработи

-------------
Бреза/Брезово


Постирано од: cecka
Датум на внесување: 06.Септември.2006 во 00:15

go memorirav brojot-------------
covek uci dodeka e ziv-OD MENE


Постирано од: бреза
Датум на внесување: 16.Септември.2006 во 22:22
Ајде јавете се да решиме некоја задача .Smile


-------------
Бреза/Брезово


Постирано од: бреза
Датум на внесување: 22.Септември.2006 во 00:01
Плашилиштееееееееееееееееееееееее бегајте подалеку страшно е многу од незаинтересираностCryCryCryCry

-------------
Бреза/Брезово


Постирано од: бреза
Датум на внесување: 22.Октомври.2006 во 20:48
Нема никој да се јави на оваа тема зарем е тоа толку страшноLamp

-------------
Бреза/Брезово


Постирано од: plavu$a
Датум на внесување: 22.Октомври.2006 во 20:51
ajde kazi nekoja... da vidime dali vistina sum plavusa.

-------------
In my field of paper flowers, and candy clowds of lullaby, i lie inside myself for hours, and watch my purple sky fly over me...


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 23.Октомври.2006 во 20:03
Jas utre pram test matematika i pojma nema.
Ucime nesto beskonecni nizi nesto limes itn. LOL


-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: KaLiNa
Датум на внесување: 24.Октомври.2006 во 00:29
na koj mu tekna da ja otvori temava?! nikogas ne sum razbirala,najodbiven predmet.....Dead


Постирано од: KaLiNa
Датум на внесување: 24.Октомври.2006 во 00:29
dodusa,mi se sviga onoa-davam na casovi po matematikaLOL


Постирано од: бреза
Датум на внесување: 25.Октомври.2006 во 22:02
[QUOTE=plavusa]ajde kazi nekoja... da vidime dali vistina sum plavusa.[/QUOT]
Еј Плавуша за која возраст да биде задачата?Big%20smile

КаЛиНа немој да бидеш безобразна не ти доликуваAngry.


-------------
Бреза/Брезово


Постирано од: KaLiNa
Датум на внесување: 25.Октомври.2006 во 22:14
Originally posted by бреза бреза напиша:

[QUOTE=plavusa]ajde kazi nekoja... da vidime dali vistina sum plavusa.[/QUOT]
Еј Плавуша за која возраст да биде задачата?Big%20smile

КаЛиНа немој да бидеш безобразна не ти доликуваAngry.
ajde.......se salev covece,aman.......Wink


Постирано од: plavu$a
Датум на внесување: 26.Октомври.2006 во 20:44
epa, ajde od onie za prvo... ova de prva

-------------
In my field of paper flowers, and candy clowds of lullaby, i lie inside myself for hours, and watch my purple sky fly over me...


Постирано од: plavu$a
Датум на внесување: 29.Октомври.2006 во 19:50
nikoj ne mi dade... izgleda im se mnogu teski za postavuvanje...

-------------
In my field of paper flowers, and candy clowds of lullaby, i lie inside myself for hours, and watch my purple sky fly over me...


Постирано од: ванчо2006
Датум на внесување: 09.Ноември.2006 во 23:45

  
Originally posted by Antoaneta Antoaneta напиша:

Davam casovi po matematikav !

...или ДАВАМ  на часови по матеметика


-------------
поздрав од Малешевијата


Постирано од: бреза
Датум на внесување: 24.Јануари.2007 во 21:51
Страните на една правилна триаголна пирамида а/а1=8/3 ,а бочниот раб е с=5покорен од13.Да се пресмета бочната плоштина М=?

-------------
Бреза/Брезово


Постирано од: бреза
Датум на внесување: 12.Февруари.2007 во 13:33
Originally posted by plavusa plavusa напиша:

epa, ajde od onie za prvo... ova de prva

Прва во кое училиште за да знам да ти поставам соодветна задача па да почниме да се дружиме.


-------------
Бреза/Брезово


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 16.Февруари.2007 во 19:09
Pitagorina teorema ... ?

-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: бреза
Датум на внесување: 21.Март.2007 во 15:51
Еве ти питагор
Една точка е одалечена од рамнината 25 см.Во подножјето на нормалата е нацртан круг со радиус 10см. Да се пресмета растојанието од точката до едан точка од радиусот.


-------------
Бреза/Брезово


Постирано од: la fille
Датум на внесување: 21.Март.2007 во 15:52
Originally posted by бреза бреза напиша:

Еве ти питагор
Една точка е одалечена од рамнината 25 см.Во подножјето на нормалата е нацртан круг со радиус 10см. Да се пресмета растојанието од точката до едан точка од радиусот.Duri sega se potsetiv kolku mrazam matematikaLOLLOLLOL


-------------
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)


Постирано од: speed
Датум на внесување: 22.Март.2007 во 00:05
Originally posted by Antoaneta Antoaneta напиша:

Davam casovi po matematikav !
pa moze da zemam nekoj cas
p.s ali samo mladi profesorki davam da me ucat...Smile


-------------
speed


Постирано од: Maro
Датум на внесување: 22.Март.2007 во 15:27
Jas imam predlog, pishete nekoja nejasna zadaca moze da ja reshime. Moze vo obrazovanie da otvorime edna tema samo za nepoznati zadaci. Eve jas vetuvam kolku kje imam vreme kje gi reshavamBig%20smile, zasto imam obvrski so fakultetot. I jas kje postuvam nekoi zadaci...ako ima nekoj zavrsheno Elektro ili e 3-4 na elektro , neka se javi da znam dali da ocekuvam reshenija Big%20smile. Moze i od PMFBig%20smile !


-------------


Постирано од: angied
Датум на внесување: 27.Март.2007 во 20:07EVE WEB STRANICA ZA ELEKTRONIKA...

http://electronics.discutforum.com/index.htm%20%20 - http://electronics.discutforum.com/index.htm


Постирано од: бреза
Датум на внесување: 07.Април.2007 во 17:03
Originally posted by Maro Maro напиша:

Jas imam predlog, pishete nekoja nejasna zadaca moze da ja reshime. Moze vo obrazovanie da otvorime edna tema samo za nepoznati zadaci. Eve jas vetuvam kolku kje imam vreme kje gi reshavamBig%20smile, zasto imam obvrski so fakultetot. I jas kje postuvam nekoi zadaci...ako ima nekoj zavrsheno Elektro ili e 3-4 na elektro , neka se javi da znam dali da ocekuvam reshenija Big%20smile. Moze i od PMFBig%20smile !

Јас се согласувам


-------------
Бреза/Брезово


Постирано од: Pimp Daddy Manev
Датум на внесување: 07.Април.2007 во 17:55
lele ja kolku mrazam matematika...ama cel zivot ne slediLOLmene ke mi treba pomos okolu zadacive pri krajov...se nadevam ke mi pomogneteSmile

-------------
Better watch how you talk, when you talk about me...Cause I'll come and take your life away!


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 07.Април.2007 во 20:46
na edna breza ima tri granki,na niv uste tri granki na niv uste tri kruski
kolku kruski ima a?


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: angied
Датум на внесување: 07.Април.2007 во 21:02
3=3абеган


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 07.Април.2007 во 23:27
abe na breza nema kruski

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 07.Април.2007 во 23:45
LOLLOLLOLLOLLOL
Abe ti stvarno si bil zabegan!!


-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: angied
Датум на внесување: 08.Април.2007 во 19:37

Eve edna zadaca po matematika:

Kolku bile pajki sto letale na jug ?

Gi pozdravile pajkite i im posakale sreken pat na jug ...

i pritoa im rekle:

- sreken pat 100 pajki !!!

Tie odgovorile:

- Ne sme 100 tuku seme kolku sto sme i uste ednas kolku sto sme

i polovina kolku sto sme i cetvrtina kolku sto sme i plus so se tebe

ke bideme ravno 100 pajki ... !!!

Kolku pajki bile vo jatoto ???

SmileПостирано од: Julija
Датум на внесување: 08.Април.2007 во 19:52
Ова е стара задача :)

Да речеме дека пајки имало x. Тие рекле: ние сме толку колку што сме и уште еднаш колку што сме; значи 2x, и половина колку што сме, значи x/2 и четвртина колку што сме, значи x/4 и со се тебе ќе сме 100.

Равенката што треба да се реши е следната:

2x+x/2+x/4+1=100

Со средување се добива:

11x=4*99, а оттука x=36.-------------


Постирано од: angied
Датум на внесување: 08.Април.2007 во 19:58
 И по мојата математика  излегуваат 36 пајкиSmile


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 09.Април.2007 во 00:53
abe sto pajki se

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 09.Април.2007 во 00:54
a kolku vreme letaat?

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: rome
Датум на внесување: 09.Април.2007 во 15:49
ajde ve molam ovaa matematika resheteja. Bile 3 i imale po 10 evra.vkupno 30evra. poshle vo hotel da prenokevaat i gi koshta 25evra.mu dadoja 30 evra na gazdata i toj im vrate 5evra,sekoj eden zede po 1 evro i mu ostanaa 2evra,nemozat da gi delat megu trojcata i mu gi dadoja na gazdata od hotelot kako tip.e,sega lugeto imaat po 1evro znachi gi koshta po 9evra sekoj eden.prviot plati 9evra vtoriot plati 9 evra toa se 18 evra i tretiot plati 9 evra i toa se 27 evra plus 2 evra shto mu dadoja tip na gazdata toa se 29 evra,e sega fali 1 evro kade je toa.       9+9+9=27+2=29 fali edno evro oti pochnaja so 30 evra.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: Drlja
Датум на внесување: 09.Април.2007 во 16:00
Ej daj molim te ne mi ja vregjaj intelegencijataBig%20smile
Taa matematika vaka odi:  9+9+9=27 (toe se parite site trojca sto gi dale) e sega ti pravis opticka varka posto gi dodavas 2-te evra so mu gi dale na gazdata a u stvari treba da gi dodades 3-te evra sto  gazdata im gi vratil znaci:  9+9+9+3= 30  evrejcinja  LOL 
U sekoj slucaj dobar stosClap


-------------


Постирано од: rome
Датум на внесување: 09.Април.2007 во 16:05

toa je freshno pak ke ti kazam pochnaja so 30 platija 25 toj im vrate 5 tie si zedoja po 1 i 2 mu dadoja tip znachi 9+9+9=27 i 2+29 brojam po 9 oti im ostana po 1 vo zepot-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: superbaby
Датум на внесување: 07.Август.2007 во 21:38
moze sega od 3ti septemvri


Постирано од: 29061994
Датум на внесување: 08.Август.2007 во 13:08
matematikata e najuba nauka

-------------


Постирано од: Pimp Daddy Manev
Датум на внесување: 12.Август.2007 во 02:53
mene ama ic ne mi ide matematika...ili pa nekjam da mi ide ne znam...ej forumdzii naskoro ke polagam matematika pa moze ke ve mucam da mi resite nekoja zadacaтрепкањеголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


-------------
Better watch how you talk, when you talk about me...Cause I'll come and take your life away!


Постирано од: male4ka
Датум на внесување: 12.Август.2007 во 12:07
grrr mrazam matematika,nejku matematika mi idat brojki ama ne do tolku..голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------
Love Is Not Measured By How You Feel,But How The Other Person Feels...


Постирано од: Fiki
Датум на внесување: 13.Август.2007 во 13:19
abe matematika i film da znajs,mn e interesno i kejf ke ti e da resavam i da crtas,a normalno ako ne znajs ke ja mrazis!!!

-------------
FIKI Lives again


Постирано од: Bibi sk
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 13:00
matematikata e cool


Постирано од: heelooo
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 13:07
Originally posted by Bibi sk Bibi sk напиша:

matematikata e cool


i jas taka mislam........ama ona ne e  za sekogo.....намигнување


Постирано од: Fiki
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 16:32
a mrzit nekoj algebra???? :D jas daсреќа

-------------
FIKI Lives again


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 16:41
Originally posted by heelooo heelooo напиша:


Originally posted by Bibi sk Bibi sk напиша:

matematikata e cool
i jas taka mislam........ama ona ne e  za sekogo.....намигнување


Математиката е за секого...само треба постојано да учиш... таа не трпи забушанти!

-------------


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 16:45
Originally posted by Fiki Fiki напиша:

a mrzit nekoj algebra???? :D jas daсреќа


А зошто срце мразиш алгебра? Што не ти е јасно?

Колку што знам јас, во средна школа веќе не се работат алгебарски структури (демек: групоиди, групи, полиња), туку се работи теорија на броеви, аналитичка геометрија, тригонометрија, мат. анализа...

Кажи што не ти е јасно да го решиме проблемот...    

-------------


Постирано од: Fiki
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 17:08
aauuuuuu jule greska naprajv ,sakav da kazam deka mrazam so prizmi tie stvari!!! a inace obozavam algebra :D

-------------
FIKI Lives again


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 21:52
Originally posted by Fiki Fiki напиша:

aauuuuuu jule greska naprajv ,sakav da kazam deka mrazam so prizmi tie stvari!!! a inace obozavam algebra :D


Призми... најлесна работа... Идејата на геометриските задачи во врска со плоштини и волумени на призми (како и на други видови геометриски задачи, како на пример задачи со конструкции на триаголници) е да претпоставиш дека задачата е решена.

Потоа треба да знаеш што е призма и како таа се црта и да ја нацрташ.

Потоа треба да си ги поставиш следните прашања:

1. Што е дадено?

2. Што се бара?

3. Кои врски меѓу дадените елементи и тоа што се бара, ги знам? (Кои формули?)

Откако ќе почнепш да ја решаваш задачата, можеби ќе се јави и уште едно прашање, а тоа е:

4. Кои подзадачи треба претходно да се решат за да се стигне до целта?
(Обично се случува во овие задачи да треба да се реши триаголник со помош на Питагорова теорема.)

Пробај да решиш некоја задача од призми (ако е сега лето ).

Овој материјал порано се работеше на крајот на второто полугодие во осмо одделение (сега не знам како е). Колку што знам, сега се работи и во втора година средно.

Така, нема да биде лошо да си ги повториш (и расчистиш) поимите призма (коса, права, правилна), пирамида (и видови пирамиди), пресечена пирамида, цилиндар, конус, пресечен конус.

Те уверувам дека трудот што ќе го вложиш сега, ќе ти се исплати подоцна
-------------


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 21:54
Ако не ти оди пробната задача, дај ја тука на форум, ќе ти ја објаснам

-------------


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 23:54


Od matematika sepak najiteresna oblast mi bese teorija na verojatnost ... doverlivost na sistemi i slicno ...

Mnogu interesna rabota e sto poveke do 200 godini
integralot i izvodot gi smetaa zasebno ...
posle se ustanovi deka vo eden smer e izvod ...
vo drugiot smer e integral ...

I od matematikata ...
mnogu interesna rabota e Laplasovata transformacija ...

Imame problem koj sakame da go resimve vo vremenski domen ... ama toa formulite se so trigonometriski funkcii i seto toa ispletkano ...

So Laplasova transformacija odime vo frekfenten domen ...
tamo vo toj svet problemot e so mnogu lesni ravenki ...
se resava ...

i posle so toa resenie nazad vo vremenskiot domen ... !!!

I pak ke bideme na mestoto od kade sme trgnale ...
isto kako da ne sme odele ...-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 00:01
А бе батали, каква Лапласова трансформација какви бакрачи... Комплексна анализа не не' интересира... Дај на децава да им помогнеме со математиката во основно и средно...


-------------


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 00:32


Se slozuvam Julija ...

sepak matematikata treba da im bide interesna ...

mozeme da pisuvam zanimlivosti na taa tema ...

inaku sekoja rabota treba da se sovladuva so posvetenost ...

a toa znaci so 1000 % zadovolstvo ...

jas sum za ...-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 00:49
da im pomogneme na tie so imat problem so matematikata

negativni broevi

toa vi e ako vo eden avtobus se vozat 5 lugje i na sledna stanica se simnat 7
togash na narednata kje treba da se kacat uste dvajca za da bide avtobusot prazen-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: snegulka
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 00:53
математика- воопшто не ја сакав како предмет
 и сакам да прашам каквa е таа актуарска математика?збунетост


-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 08:35
Originally posted by Snegulka Snegulka напиша:

математика- воопшто не ја сакав како предмет и сакам да прашам каквa е таа актуарска математика?збунетост


prv pat slusam za takva matematika ...

-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 19:33
Originally posted by Snegulka Snegulka напиша:

математика- воопшто не ја сакав како предмет и сакам да прашам каквa е таа актуарска математика?збунетост


Актуарска математика во осигурувањето се бави со моделирање на процесите во осигурувањето на животот и имотот. Тука спаѓаат разни пресметки на камати, интереси,... Денес посебно се применува во осигурителните компании и банките.

Основа на која почива актуарската математика е законот на големите броеви од теоријата на веројатноста. Исто така, при разните анализи, се користат и многу статистички модели.

-------------


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 20:34


blagodaram Julija ...

sum rabotel so teorii na golemi broevi ..
i mnogu so teorijata na verojatnosta ...
na doverlivost na sistemi i slicno ...

sepak ovoj poima na aktuarska matematika
sega go doznav ... :)

thnaks...-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: snegulka
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 03:29
Originally posted by Julija Julija напиша:

Originally posted by Snegulka Snegulka напиша:

математика- воопшто не ја сакав како предмет и сакам да прашам каквa е таа актуарска математика?збунетост


Актуарска математика во осигурувањето се бави со моделирање на процесите во осигурувањето на животот и имотот. Тука спаѓаат разни пресметки на камати, интереси,... Денес посебно се применува во осигурителните компании и банките.

Основа на која почива актуарската математика е законот на големите броеви од теоријата на веројатноста. Исто така, при разните анализи, се користат и многу статистички модели.фала Јулијасреќа


-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: Pimp Daddy Manev
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 17:54
ej aj neka gi resi nekoj zadacive...ama ako moze pobrzo za utre mi trebaголема%20насмевка


Vx(na kvadrat)+x=25
cos360, cos360+sin190,sin120


-------------
Better watch how you talk, when you talk about me...Cause I'll come and take your life away!


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 19:59
Originally posted by M@$TER M@$TER напиша:

ej aj neka gi resi nekoj zadacive...ama ako moze pobrzo za utre mi trebaголема%20насмевкаVx(na kvadrat)+x=25cos360, cos360+sin190,sin120
Vx(na kvadrat)+x=25

bi trebalo da ja postavis zadacata matematicki ..
resenieto e

Vx**2 + x = 25

x = 25 - Vx**2

ako Vx = 0 ; 1 ; 2 ...
     x = 25; 24;21 ...


cos360o = 1
cos360+sin190 = 1 + 0.67843245689 = 1.67843245689
sin120 = 0.87564289

Stvarno e taka ... thanks ...-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 20:05
газење%20од%20смеење да не си грешка поправи брзо

cos3600=1трепкање


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 20:07
member_profile.asp?PF=8947&FID=67 - M@$TER пиши поубаво ... ништо не се разбира..

Vx² + x =25 Што е ова една равенка и тоа квадратна и две непознати???


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 20:14
Vx²+x=25
Vx² +x -25 = 0

x1 = -1/(2V)  + sqrt(1/(4V²) + 25/V)

x2 = -1/(2V)  - sqrt(1/(4V²) + 25/V)

sqrt = kvadraten korenПостирано од: ultra
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 20:29


si gi izmesal ..... dodeka si stiskal na digitron голема%20насмевка
ako vekje ideme po digitron... togas:
cos360° = 1
cos 360° + sin 190° = 1 - 017364817766693034885 = 0.82635182233306965115
sin 120° = 0.86602540378443864676

mada mislam deka pak master nesto utnal vo postavuvanje... pa dobro be master sto ne ja prepisa zadacata kako e postavena???


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 20:29
ama matematika udrivme ...

-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 20:33
polesno kje bese ako master ubavo ja pisese zadacata kako e postavena, mada ako ima skener najubavo kje bide da skenira i da zakaci slika od zadacata газење%20од%20смеење


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 20:34


ne smeav na digitron ....

si proveruvav kolku ja pamtam tablicata
za trigonometriskite funkcii ...

-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 20:39
e da de среќа... sin190° kako ja presmeta na pamet??
aj za 120° 360° moze ama za 190°??


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 20:42
isto racunase i sqrt(3)/2 deka e 0.86602540378443864676 na pamet??


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 07:21


iskreno mislev deka nikoj ne cita ...
samo taka si pisuvame ...

a i samite zadaci bea postaveni za zezanje ...-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Pimp Daddy Manev
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 10:02
koi za zezanje be?moite?среќаneeeeголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаabe denes polagav matematika zatoa vi rekov da resite...inace ne ja napisav matematicki...kako so treba...zatoa sto ne znam kakoсреќаfala vi i na dvajcata sto mi pomognavte...inace poloziv deneskaголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------
Better watch how you talk, when you talk about me...Cause I'll come and take your life away!


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 10:31
Originally posted by M@$TER M@$TER напиша:

koi za zezanje be?moite?среќаneeeeголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаabe denes polagav matematika zatoa vi rekov da resite...inace ne ja napisav matematicki...kako so treba...zatoa sto ne znam kakoсреќаfala vi i na dvajcata sto mi pomognavte...inace poloziv deneskaголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


cestitki prijatele ...

-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 11:20
Cestito i od meneсреќа


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 11:26
za da pisuvate stepeni i indeksi eve vi kako mozete na forumov da go pravite:

namesto dadenite kruzni zagradi () stavete kcadratni zagradi []... ako pisuvam so kvadratni zagradi nema nisto da se gleda...

za stepen:

(sup)(/sup)
pr: x(sup)y(/sup) ........xy


za index:

(sub)(/sub)

pr: x(sub)y(/sub) ........xy


Постирано од: ROYAL
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 11:39


еј ај и мене помогнете миголема%20насмевка

јас полагам утре имам слични задачи во исто школо смеголема%20насмевка


1. Реши ја равенката:    Vx² + x =25

2.  cos 575  o, cos 865 o + sin 395 o,sin 505 oако ви се тешки тие, пробајте оваа3.   Реши го триаголникот  a=17    b=12    c=9

-------------


Постирано од: ROYAL
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 11:41
ТОА МАЛОТО   "o"   МИ ЗНАЧИ СТЕПЕН


не можам да го направам тоа како влечкаразмислување


-------------


Постирано од: marence
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 11:54
lele se sum zaboravila a si vikam lesni zadaci eve da poresavam

toa prvata zadaca da ne kvadratna ravenka

x1/2=(-1+-sgrt(100V-1))/2v


taka bese  i posle uslovi vo koi se dvizat nepoznatite?


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 12:47
Originally posted by ROYAL ROYAL напиша:еј ај и мене помогнете миголема%20насмевка

јас полагам утре имам слични задачи во исто школо смеголема%20насмевка


1. Реши ја равенката:    Vx² + x =25

2.  cos 575  o, cos 865 o + sin 395 o,sin 505 oако ви се тешки тие, пробајте оваа3.   Реши го триаголникот  a=17    b=12    c=9


Pisuvajte kako sto treba, ako ne e zaebancija i ako sakate odgovor... a ovaka kako sto se postaveni se tolku glupi sto ni na zaebancija ne licat

Ajde kazuvaj sto da ti resam od triagolnikoT?? sto fali?? agliste li?? ako treba da se proracunaat aaglite pisi...

ili taa 2ta trigonometriskata...... sto se bara?? dali se isti??


Постирано од: ROYAL
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 12:51
ама ги пишав како што се во тестот, само ова што го гледаш е напишано, единствено што не напишав добро се степените

-------------


Постирано од: ROYAL
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 12:54
ако не, прорачунај ги аглите на третата....

не знам како да ти објаснам, само ова е во тестоттага


-------------


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 21.Август.2007 во 15:06
za prvata pisav
eve go linkot: http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4830&PID=667592#66759 -
http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4830&PID=667592#667592 - http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4830&PID=667592#66759 http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4830&PID=667592#667592 - 2

vtorata:

cos575° = cos(540° + 35°)= -cos35°= -0.81915204428899178968 ...digitron

cos865° + sin395°= cos(900°-35°) + sin(360°+35°) = -cos35°+sin35° = -0.24557560793794569358

sin505° = sin(540°-35°) =  sin35° = 0.57357643635104609611

tretata:

a² = b² + c² -2bccos(alfa)

cos(alfa) = (b² + c² -a²)/(2bc) = (12² + 9² - 17²)/(2*12*9) = -0.2962962962962962963

so digitron izracunaj alfa = arccos(-0.2962962962962962963) = 107.25°

sin(alfa)/a = sin(beta)/b = sin (gama)/c

sin(beta) = sin(alfa)*b/a = sin107.25° *12/17 = 0.67413172549919056054

beta = 42.4°

sin(gama) = sin(alfa) * c / a = sin107.25° *9/17 = 0.50559879412439292041

gama = 30.35°

mada ... alfa + beta + gama = 180°Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk