IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Математика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Математика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 161718
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2009 во 09:44
Има и деца кои математиката им е лесна како пердув. Честитки за Велешанчето Стефанголемо%20гушкање
Бронзен медал за велешанецот Стефан Стојчевски
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2009 во 10:09
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Има и деца кои математиката им е лесна како пердув. Честитки за Велешанчето Стефанголемо%20гушкање
Бронзен медал за велешанецот Стефан Стојчевски


ова е старо одпреди 20 дена

плус тоа:

Българче със злато по математика в Германия
19 юли 2009 / News.dir.bg
Българският ученик Любослав Панчев взе златен медал на 50-ата международна олимпиада по математика, която се проведе в Бремен.
Това съобщи за БТА ръководителят на националния отбор Николай Николов.
Панчев е ученик в 11-и клас от Софийската математическа гимназия.
Освен този златен медал, българският национален отбор спечели три сребърни и два бронзови медала. задоволство

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2010 во 19:31
Го слушам синоќа министерот и се изненадив со една негова изјава- промени во начинот на учење математика.
И како што прават сите и тој утна- промени на најниско ниво-во основното-во одделенска.
Чудно е да водиш ресор а да не знаеш дека сите проемни се водат токму тука, ама понатаму нема континуитет.
Зарем министерот незнае дека соодветно на возраста- математиката во одделенска, барем до 3 одд. е игра и децата ги сакаат часовите по математика.
Зарем не знае дека маката кај децата настапува кога ке дојдат кај математичарите  “вистинската математика“ уште во 5 одд. А тек каков шок настапува кога ке дојдат во средно- бидејки и нема некоја диференцијација што важи за стручните (и аде не треба да важи) а што за гимназиите.
Затоа време е барем еден министер да прекине со промени во одделенска и да тргне со средување- воспоставување континуитет нагоре.
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2010 во 21:52
не сум математичар иако моите пробуваат да ме направат.

Изменето од Tiggy Vicious - 12.Јули.2011 во 18:25
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
nena_princess Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nena_princess Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2010 во 13:58
Математика Математика Математика ... Математико Дај Веќе Порасни и Решавај Си Ги Сама Задачите
Секогаш бори се за она што го Сакаш и верувај ќе успееш ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2011 во 23:08
И дојде на ред математиката. Ја нејкеле  децатазбунетост Ги читав коментарите-излегува многу учење за џабе.Врти сучи школството и ситуациите во него не се одлепуваат од ситуцијата во државава. И со право се забелешките-да завршат факултети, да изучат куп математики за да работат за плата под секое ниво. За жал.
Учиме најмалку математика во цела Европа
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2011 во 20:28
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

И дојде на ред математиката. Ја нејкеле  децатазбунетост Ги читав коментарите-излегува многу учење за џабе.Врти сучи школството и ситуациите во него не се одлепуваат од ситуцијата во државава. И со право се забелешките-да завршат факултети, да изучат куп математики за да работат за плата под секое ниво. За жал.Учиме најмалку математика во цела Европа
Математиката е недозволиво да зафаќа толку простор во средните училишта! Јас би рекол дека се учи премногу математика.

Математиката во форма на основна алгебра, собирање одземање множење делење, координатен систем, треба да ја има во основните училишта некаде до 6-7 одд. но потоа треба да оди под изборен предмет.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2011 во 12:12
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Математиката е недозволиво да зафаќа толку простор во средните училишта! Јас би рекол дека се учи премногу математика.
Математиката во форма на основна алгебра, собирање одземање множење делење, координатен систем, треба да ја има во основните училишта некаде до 6-7 одд. но потоа треба да оди под изборен предмет.

Ух, Мајкл, воопшто не се согласувам со овој твој став по однос на изучувањето на математиката.
Математиката (заедно со другите природни науки) претставува движечка сила на цивилизацијата.
Ако се овозможи тие да бидат изборни предмети, сметај дека истите воопшто нема да се изучуваат*.
Ако математиката стане изборен предмет, тогаш што да им се даде на децата да учат како редовни предмети? Ликовно, музичко, граѓанско образование, латински ... !!! За нели де, да не ги заморуваме децата!


* - Бидејќи во однос на другите предмети математиката и другите природни науки се потешки, за тоа треба многу повеќе време, труд, откажување ... а за децата тоа е невозможно!
Тие доброволно да ти оддвојат дел од нивното слободно време, да ги изгубат тие часови и часови кога ќе си го пуштат мозокот на пасење, да неможат да си седат во некое кафуле, да си пијат кафе, сокче, пивце ... и да си гледаат убави девојки и момчиња ... да се „пичосуваат“ со убави и скапи мотори и коли (секако, купени од мама и тато) ... со еден збор, да си живеат лагоден живот - нема шанси! ма%20ајде не
Затоа дали ќе има 1% од нив кои ќе одберат да учат математика!

Р.Ѕ. Ако немаме паметни деца (кадри) кои ќе ја изградуваат оваа земја, тогаш таа дефинитивно ќе ни’ ја снема или во најблага форма ќе биде зависна за се.
btw. Сите знаеме за стратегијата на САД за „увоз на мозоци“. Зошто тие тоа го правеа? Не го учеа нивниот сопствен народ (за да не знае премногу, а со таков народ полесно се владее) туку повеќе им се исплатеше да си купат веќе оформени стручњци. Зошто ние да ги извезуваме, а истите да не ги искористиме овде?
Знам, знам ... со ова прашање веќе ќе се премине во политичка дебата како кај нас нема услови, дека не се гледа вредноста на човекот туку неговата партиска приадност ...
Во секој случај, математика мора да се изучува и тоа колку се може повеќе.  Резултатите ќе си дојдат сами по себе.да
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2011 во 12:54
Златник,ете видиш и тука со оваа тема нема да можеме да се согласиме,зошто,па затоа што(тоа политички и сам го споменуваш),ќе се открие ставот на ПОСТКОМУНИСТИЧКОТО мислење , а тоа е  едноставното МОРА.

Знаеш постарите рекле МОРА само да се умре,а се другото е според способноста ,односно како ќе ја активираш способноста кај детето,
Ова што се изучува во нашите основни училишта е само малтретирање,не е математика и нема потреба од ТОЛКУ натрупан материјал,(во животот нема секој да биде математичар),ама затоа овде сега ќе си вработиш куп даскали кои половината и повеќе немаат човечки однос,а камоли да знаат да предаваат,башка што МАтематиката е конципирана на ДОСАДЕН,СТАР  начин.

Основите на математиката насекаде се знае ко0лку се,покасното учење ,зависи од тоа во што се насочил ученикот,претходниот дискутант има право,средните училишта се исто оптоварени со се и сешто ,па и математика,таа во програмите не е потребна насекаде,има училишта кои немаат допирна точка со математика,а се изучува како на факултет(тоа ти е заоштавштина од КОМУЊАРСКО време), што ќе стане со деветтолетка,односно новиот концепт на средно,веќе неможе да биде четири годишно,но тоа е друга програма,ако се разврземе за тоа ,ехеее.

Во однос на нашите мозоци(и написот најмалку сме учеле математика во Европа,морам да речам пак некоја тешка дунстера го пишува тоа,а башка неможе да се најде прилогот), не гледам нешто битно да се пронајде овде во нашава Вукојебина,а башка теоријата за релативитетот на Ајнштајн,еве почнаа да ја разнишуваат во Церн (неутрино честичка со 60 наносекунди,поголема брзина од светлината),а ВИДИШ лаборатории кои ќе доиспитуваат за точнноста во АМЕРИКА- Чикаго и во Јапонија.

Затоа пријателе Математика само основа во основно(а не сега да видиш овие од деветтолетка,а и ние постарите,ееејјј АПДСТРАКЦИЈА И ГЛУПОСТИ),после според потребата,кој го бидува,а на ФАКУЛТЕТ ќе оди само тој што е најдобар.

Прво да се научи човекот како да осознае за заработката ,за ОПСТАНОКОТ,а другите наводни глупости(ликовно,музичко,граѓанско..)по пат се учат,нели се е талент,па и ГЛИПАВОСТА.голема%20насмевка

П.С. и како шлаг на Тортата,а има врска наводно со Математика,ИНФОРМАТИКА(децана од 6-то деветтлоетка,со учебник за петто,издаден 2009 год)направен од наводни Доктори на науки,знаеш што ги учат децата ,дека има ДВА ВИДА НА ПЕРСОНАЛНИ КОМПЈУТЕРИ
 ПЦ и МЕКИНТОШ,ова е да ПУКНЕШ ОД СМЕА;Е ТОА ТИ Е НАУКА НА МАкедонски начин.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Tiana_titty Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiana_titty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2011 во 23:29
nikogash nema da naucis matematika ako nema dobar profesor sho znae da objasnuva. 4 godini si imav vo sredno problem so matematikata samo zatoa shto profesorkata blage veze nemase od predavanje a testovite bea kupi mi majko top!
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2015 во 15:49
otsekogas bil moj najomilen predmet
Кон врв
zvezdana123 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Март.2016
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zvezdana123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2016 во 20:03
moze li nekoj da mi pomogne za 1 zadaca matematika?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2016 во 21:18
Постави ја задачата, па можеби некој ќе се најде да ти помогни.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 161718
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.