IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Охридско лето...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Охридско лето...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2006 во 12:59
tenks :) ...covekot mi e ...u prvite milenici veke so godini......
Кон врв
викторија Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај викторија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2006 во 12:04
Drag moj prijatele Delfin, trebase da si go isplaniras odmorot kako sto treba covekot i na mene mi e milenik od dete ama pustoto po vtorpat go ispustam za edna godina. No ne se sekiraj kaj i da e pak naskoro ke dojde, bidejki vakvi cesti poseti obicno zavrsuvaat so koncert, pa belkim toa i ke vi bide povod da dojdete na kafe kaj stari prijateli. Pozdrav
dum spiro spero
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2006 во 12:21
 драга моја имаш и право...обично уште рано рано ке ја обезбедам програмата ...мојот престој во ОХ завршуваше на 15 ти...и кај баш тогаш Раде ....туку бидна...Кафето....секако го пиеме во најскоро време .
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2007 во 01:26
има ли некој најава кои настани ќе го одбележат Охридско Лето?
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2007 во 21:44
noope, jas uste ne znam nisto ima samo plakati za otvaranjeto....i lele vo momentov ...blokada ic ne mi teknuva koj kje e...utre kje pisamBig%20smile
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
Carnation Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Carnation Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2007 во 01:56
na sajtot pisit deka e se uste vo izrabotka,a se sekjavam deka uste pred tri godini go praeja,taka da eden golem minus za takov festival da nemat svoj sajt,da se nadevame deka vo najbrz mozen rok ke se naprajt nesto.
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2007 во 21:32
israel philharmonic orchestra (ako napisav ko so trebit ok....togas e dobro) :))))))))) toa za otvaranjeto a programot....eeeepa za nego kje pocekate malkuWink
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
John Lennon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај John Lennon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2007 во 22:34
Najdobro do sega na Ohridsko leto - Roxy Music Clap
Flower Power
Кон врв
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2007 во 01:28
Досега бев на Отворањето на ОХ. Лето (искрено, ништо посебно), на Соларис (премногу футуристичко за нашиот инертен менталитет) и вечерва на квартет класични гитари (прекрасно, прекраснооо).
И на трите случувања имаше и тоа како народ. Тоа ме радува, конечно луѓето без јачкање одделуваат дел од својот буџет за културена надоградба)
Точачиња.
Кон врв
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2007 во 01:31
04 Август 2007  19:30 ч
Изложба на икони на БЛАГОЈЧЕ ПЕТРОВСКИ, Иконописец, Македонија
 04 Август 2007  21:00 ч
Македонска Филхармонија, Скопје
Солисти: Ана Дурловски(сопран), Благој Нацоски (тенор), Игор Дурловски (бас)
Диригент: Борјан Цанев
Сцена : Антички театар

Билет : 300 ДенариТочачиња.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85161
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2010 во 16:03

Позната програмата за јубилејното Охридско лето

 
Извор: Макфакс

Јубилејното педесето издание на Oхридско лето, што оваа година ќе се одржи од 12 јули до 20 август ќе понуди 25 концерти, 13 театарски претстави, една балетска претстава и еден оперски гала концерт, пишува денеска Ohridnews.
Античкиот театар во Охрид, црквата Св.Софија, Долни Сарај, Св. Јован Канео и Центарот за култура „Глигор Прличев“ се главните локациите каде ќе се одвиваат овие настани.


Отворањето е најавено за 21 часот на Античкиот театар, каде ќе настапи Рускиот национален оркестар со Симон Трпчевски, под диригентска палка на Михаил Плетњов.

Според организаторите, пренесува Оhridnews, до крајот на фестивалот, публиката ќе може да проследи настапи на солисти и на дуо состави и 10 концерти на оркестри и камерни оркестри.
На 30 јули во „Св. Софија“ ќе зазвучи виолината на Џулијан Рахлин, во пијано придружба на Итамар Голан од Израел.
На 10 август ќе се одржи вечер во чест на Шопен, а ќе настапат и гости од Швајцарија, Србија, Русија, Австрија, Албанија, Словенија, Германија, Египет, Унгарија и од Чешка.

Јубилејното издание ќе го одбележат и осум концерти на домашни музичари, како Македонската филхармонија со гости од Русија, Младинскиот камерен оркестар, Македонската опера и балет, со солисти од Бољшој, театарот од Русија.


Театарската програма на фестивалот ја сочинуваат осум домашни претстави и пет гостувања. Единствената премиера доаѓа од Драмскиот театар од Скопје, со претставата „Хамлет“ во режија на Дејан Пројковски

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85161
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2011 во 23:38
Рекордни над 20.000 гости на "Охридско лето"


Се случија 25 концерти кои завршија со најмалку три биса, се одиграа десет драмски претстави на пет различни сцени, беа поставени шест изложби, една проекција на филм, сето тоа без ниту едно одложување


Фестивалот "Охридско лето" годинава со рекорд: над 20.000 посетители го проследиле 51 издание! Организаторите вчера се пофалија дека сите концерти и претстави од фестивалската програма ќе се паметат и по бурната реакција на публиката и долгите стоечки аплаузи.

"Она по што ќе биде запаметено 51. издание на "Охридско лето" е неговото спектакуларно отворање со "Трилогиа Романа", потоа следи настапот на виртуозот на виолина Најџел Кенеди, концертите на руските пијанисти Александар Гиндин, Алексеј Володин и Борис Березовски, музичкото шоу на Влатко Стефаноски и Стефан Миленковиќ, настапот на Дуке Бојаџиев, како и концеротот на Тенорите на 21 век, кои буквално го разиграа Античкиот театар", рече музичкиот селектор Гордана Јосифова - Неделковска, велејќи дека посебно задоволство и претставувал фактот што речиси секој концерт завршувал со најмалку три биса..

На прес-конференција присутен беше и в.д. директорот, Илија Мојсоски.
"Ја постигнавме нашата зацртана цел, програмата на ова издание на "Охридско лето" беше во целост исполнета, без ниту едно одложување. Беа реализирани 25 музички концерти, десет драмски претстави на 5 различни сцени, а беа поставени и шест изложби и една проекција на филм. Со ова фестивалот успеа да ја одржи својата долгогодишна традиција. Ова издание понуди богата уметничка програма која предизвика голем интерес кај јавноста", рече Мојсоски.
Селекторот на драмскиот дел од програмата, Ѓорѓи Јолевски, каже дека карактеристика на овогодинешниот драмски дел на фестивалот била тетарската класика во современо руво, која ги полнела гледалиштата до последното место.

"Она што гледачите имаа можност да го видат беше "Електра" во продукција на Истарско народно казалиште од Пула. Исто така прекрасна беше изведбата на "Зимска Бајка" на Сфумато театарот од Софија, а тука би ја ставил и "Геноцид 21" на Драмски театар од Скопје. Исто така, голем белег во тетарската историја на фестивалот ќе остават и премиерните изведби на "Свадбата на Фигаро" од МНТ, "Кабаре Мистериозо" на Охридскиот народен тетар и секако премиерната изведба на "Медеја" со која Битолскиот театар ќе ја има честа да го затвори овогодинешното издание на "Охридско лето". Публиката покажа голема интерес за трите изведби на претставата "Без наслов" од Јозеф Наѓ и за уличната претстава "Сувенир", која се играше низ шеталиштето и плоштадот во Охрид", рече Јолевски на еден ден пред завршницата на "Охридско лето".

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85161
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2012 во 06:06

Повеќе од 140 уметници на сцена за отворањето на Охридско лето

Со мултимедијален, интернационален проект според делото „Ромео и Јулија“ на Вилијам Шекспир ќе биде отворено годинашното Охридско лето.

Проектот е во продукција на фестивалот, на Народниот театар од Битола, Македонската опера и балет, а во копродукција на театарот „Вера Kомесаржевска“ од Санкт Петербург и театарот од Охрид.

На сцената на Антички на 12 јули, на отворањето ќе настапи многубројна меѓународна екипа, составена од 30-ина актери, седумдесетина музичари и четирисетина балетски уметници, хористи, како и акробатска екипа.

- Овој голем мултимедијален настан што ќе го режира Дејан Пројковски е обединувачки проект, оттаму што театарот по својата суштина ги обединува сите уметности, музиката, зборот, визуелното, ги обединува уметностите кои ги воспеваат убавите нешта и ги разигруваат срцата. Тоа што ќе се случи на 12 јули ќе ја оправда возбудата што сите ја носиме во подготовките за спектакуларното отворање на Охридско лето - рече селекторот на драмската програма на фестивалот, Ѓорѓи Јолевски.

Фестивалот посветен на уметниците

Режисерот Пројковски истакна дека за него бил голем предизвикот љубовната драма „Ромео и Јилија“ да ја прикаже во триптих, како обединување, спој на делото на Шекспир, операта „Ромео и Јулија“ и балетот на Прохофјев според истото дело.

Директорката на фестивалот Елизабета Јанкуловска вели дека програмата за претстојното издание е направена според угледот и големината на фестивалот, кој расте веќе шеста деценија, но и преку одржување чекор со современите случувања во светот на културно поле. 

- Оваа година фестивалот ќе биде посветен на уметниците и на уметничките вредности. Предвидени се прекрасни настани, манифестации, збогатена разновидна жанровска фестивалска програма, почитувајќи го принципот за музиката и театарот како нејзина основа, преку програмски содржини на највисоко уметничко ниво со ексклузивни уметници, рече Јанкуловска.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.