IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЗОШТО ДА ПРИФАТИМЕ  ИСЛАМ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЗОШТО ДА ПРИФАТИМЕ ИСЛАМ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 11>
Автор
Порака
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 15:57
Originally posted by belichkaaa belichkaaa напиша:

a analiziras koj bil muhammed, sto pravel za celiot negov zivot, kolku zeni imal kolku godini imala aisha, si cital satanski stihovi, si procital od kade ja na moment dobival inspiracijata i koj go posetuval dodeka go propovedal k*ranot?


k*ran 22:52
Prije tebe Mi nijednog poslanika i vjerovjesnika nismo poslali, a da šejtan nije, kad bi on što kazivao, u kazivanje njegovo nešto ubacio; Allah bi ono što bi šejtan ubacio uklonio, a zatim bi riječi Svoje učvrstio -


Belichkaaa: Ocigleden e tvojot gnev vo tvojava replika.Me najde mene,koj zivotot sum go posvetil na vistinata da me prasuvas dali sum analiziral koj bil Muhammed a.s.,kolku zeni imal,kolku godini imala Ajsa koga ja zel za zena,dali sum gi cital SATANSKITE STIHOVI(verovatno mislis na Salman Rusdi),na momenti od kade ja dobival inspiracijata,i koj go posetuval dodeka go propovedal k*r,anot,pa za na krajot da mi go citiras 52 Ajet od surata Hadzdz.

   Vaka:za site tvoi gorni zabeleski mozeme da diskutirame na prikladno nivo poedinecno(iako vece na forumov e iznesen stavot po ovie prasanja,no mene ne mi smeta mozeme otpocetok so dozvola na moderatorive),no uspat da ti kazam deka si apsoluten laik za Islamot i negovata istorija,od sto zaklucuvam deka si uste POGOLEM LAIK iza tvoeto hristijanstvo!

No,ovde bi sakal da ti kazam dve-tri za ajetot koj go citirase pogore,posto ocigledno ne razbiras Bosanski,pa ajde malku da ti prevedam na makedonski(se nadevam deka majciniot jazik ce ti bide pojasen).Toj e 52 ajet od poglavjeto Hadzdz.Vo ajetot ne se zboruva za Muhammeda a.s.,tuku za pratenicite pred nego! I neznam zosto ovde mislis deka sejtanot (Sotonata) go posetuval Muhammeda a.s. koga mu se objavuvale poedini ajeti od k*r,anot,koga tuka ne stanuva zbor za nego.Ajde da citame zaedno na makedonski:

   "A pred tebe(Muhammede),Nie ne isprativme nitu eden Pejgamber i Verovesnik(Pratenik),a da sejtanot koga toj pratenik nesto ce kazuvase,vo kazuvanjeto negovo nesto da ne ufrlese;Allah toa sto sejtanot go ufrluvase go ottrgnuvase,a potoa svoite zborovi gi zacvrstuvase-Allah se znae i mudar e". (sura:Hadzdz 52 ajet)

   Sto tie tebe ovde nejasno?
   Zarem ne e jasna porakata deka se zboruva za pratenicite pred Muhammeda a.s. koi bile na iskusenie vo odredeni momenti od Sejtanot,no na koi Allah dz.s. gi stitel!
   Zosto direkten napad do Muhammeda a.s.?

Koga postiras nekoj k*r,anski ajet,ili koga komentiras na necii post,prvo dobro procitaj doticniot sto napisal,pa posle izvagajse samiot(samata) dali mozes ili ne mozes da kontriras,a ne vaka od prva raka samo da tropas nesto(izvini na terminot)

   Selam-Pozdrav!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 16:01
Originally posted by belichkaaa belichkaaa напиша:

a bashka toa deka islamot kako vera se pojavuva vo 7 vek.


Sakas da kazes deka merivo za originalnosta na verata e nejzinata starost?

Epa kazimi togas:ZOSTO EVREITE NEGO PRIZNAVAAT ISUSA I HRISTIJANSTVOTO?
Ova sto pogore go napisa ti ispadja kaku sto nasiot narod rekol:"SO SVOJ KAMEN PO SVOJA GLAVA"

"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 16:59
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Ефендија, јас само надодадов уште две причини кон горенаведените причини зошто некои прифаќаат ислам.


Јас почитувам некој човек кој го проучил к*ранот и едноставно-се нашол себеси во Исламот, тој заслужува почит од моја страна.

 

Ама дека има и примери какви што само придодадов-ИМА. (принуда или материјална корист како додаток на наведените разлози, кои не смеат да се исклучат како факти)

Во некој од случаите кај принуда, се случи поради тоа што во шеријатот, во случај на развод, децата припаѓаат кај мајката доколку е муслиманка ако не е остануваат кај другиот родител. Пошто такви случки кај мешани бракови во исламските земји има многу-мајката да се врати во матичната земја без право да ги земе со себе и децата, и ова треба да ти е познато. Епа не е ли тоа принуда? Во други случаи мене  познати жените беа изложени на силен психофизички притисок од страна на мажот и неговото семејство, па верувал ти или не. Тие мажи овде беа едно, циле миле, срцка вака така, нема мењаавње, нема притисоци, а таму беше друга приказна. Дури и самите тие мажи овде не се понашаа како муслимани а ТАМУ станаа од оние, најфундаменталните.

И точно е и тоа за користа што ти ја кажав, тебе ти е познато што добива жената кога ќе се венча нели? Епа? За злато си ја сменија верата брате, па ти сакал верувал сакал не.

Што има тука нејасно и за неверица?

Такви се за жалење, тие не си ја знаеле ни својата вера друже, а не па к*ран за да разликуваат, тие не ти знаеле ни библија ни к*ран.

Затоа и ги нареков опајдари, дали ти е јасно.

 

(А и во македонија има такви, припадници на православната вера поради немаштија и пред се незнаење, се поведуваат по разни секти, мислам некаде благородна пишуваше за тоа.

 

Ти реков, поштувам некој или некоја што тој чекор го направиле РАЗБИРАЈЌИ ги работите, свесно, едноставно проучувале, барале одговори и ги нашле во к*ран, или на друго место па се конвертирале...не ги нареков нив опајдари.

 

Да те познавам, ќе седнеме во чајџилница , ќе изиграме партија шах, ќе се напиеме по еден чај, ќе ти објаснам, вака...намигнување

 

 

 

 

   So seta pocit sestro!
Kompletno te razbrav sto sakas da kazes.Tocno e deka ima i takvi slucai,no tocno e deka ima mnogu slucai kade Islamot go prifatile nemuslimani od ubeduvanje,a ne od nekoja licna korist.I toa mnogu uceni nemuslimani i nemuslimanki na koi neim bilo potrebno ni zlato ni srebro.Naceloto na islamot e jasno:"NEMA PRISILBA VO VERATA,VISTINSKIOT PAT JASNO SE RAZLIKUVA OD ZABLUDATA!"
Samo sum protiv,mnogu protiv koga nekoj pisuva proizvolno od inaet bez nikakov respekt kon drugiot,ednostavno frla drva i kamenja.A toa go ima ovde od nekoi poedinci.Taka ne biva,treba da bideme svesni za razlikite koi gi poseduvame i treba da neguvame konstruktiven dijalog za da se razbereme medjusebno.
A za cajdjilnicata:(ova go smetam kako tvoja ironija za nas muslimanite,i samar koj direktno go upatuvas do nas,no toa go ostavam za tebe),pa ne mora pocituvana moja da bide cajdjilnica,neka bide kafic,ce se napieme po edno kafence i ce muabetime za nasite razliki,AKO se zapoznaeme,no vo nikoj slucaj vo night klub,mnogu me iritira da bidam na mesto kade tvoite sovremenicki bez nikakva griza na sovesta,goli,pokazuvajci gi svoite ukrasi se vrtat okolu sipkata koja e nameneta za taa cel.

Bidi mi pozdravena sestro...
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 17:07

A za cajdjilnicata:(ova go smetam kako tvoja ironija za nas muslimanite,i samar koj direktno go upatuvas do nas,no toa go ostavam za tebe),pa ne mora pocituvana moja da bide cajdjilnica,neka bide kafic,ce se napieme po edno kafence i ce muabetime za nasite razliki,AKO se zapoznaeme,no vo nikoj slucaj vo night klub,mnogu me iritira da bidam na mesto kade tvoite sovremenicki bez nikakva griza na sovesta,goli,pokazuvajci gi svoite ukrasi se vrtat okolu sipkata koja e nameneta za taa cel.

Жал  ми е што мојата искрена покана за чајџилница си ја сметал за иронија, а уште повеќе за шамар. тага


Изменето од maria_magdalena - 23.Декември.2007 во 17:18
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 17:22
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

A za cajdjilnicata:(ova go smetam kako tvoja ironija za nas muslimanite,i samar koj direktno go upatuvas do nas,no toa go ostavam za tebe),pa ne mora pocituvana moja da bide cajdjilnica,neka bide kafic,ce se napieme po edno kafence i ce muabetime za nasite razliki,AKO se zapoznaeme,no vo nikoj slucaj vo night klub,mnogu me iritira da bidam na mesto kade tvoite sovremenicki bez nikakva griza na sovesta,goli,pokazuvajci gi svoite ukrasi se vrtat okolu sipkata koja e nameneta za taa cel.


Жал  ми е што мојата искрена покана за чајџилница си ја сметал за иронија, а уште повеќе за шамар. тага


E sega i mene mi padna zal,koga te gledam vaka natazena.Posto si bila iskrena vo tvojata ponuda,eve jas iskreno ti se izvinuvam sto pogresno te razbrav!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 17:27
Primenoсреќа-samo ako e iskreno i od tvoja strana kako sto bese iskreno od moja strana
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 17:32
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Primenoсреќа-samo ako e iskreno i od tvoja strana kako sto bese iskreno od moja strana



100% iskreno!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 20:46
bideeki nekoi luge navistina nemozat da svatat nekoi raboti, ke se potrudam da analiziram nekoi raboti, pa neka citaat site, a posebno Belicka...
Ke pishuvam vo delovi bideeki e malce podolgo...
mal del postaviv na edna od temive ama ocigledno site go preskokaat, zashto objasnuva mnogu raboti, nejse:


Edinstvena tocka na komentiranje megu lugeto, e deka k*ranot za prv pat e iskazan vo 6 vek, vo gradot Mekka vo Arabija, od covek cie ime e Muhammed (mir neka bide na nego) i ovde zavrsuvaat site diskusii, dozvolete da go prestavime k*ranot od drug aspekt, od aspekt na vistinata:

Povikuvaekise na izvorot na velicenstveniot k*ran, moze da bide baziran vrz tri razlicni izvori i toa:

Prvata moznost e deka: Avtor na k*ranot e samiot Muhammed s.a.v.s
Nesvesno, Svesno, i pod dejstvo na razbolen Um, ne pri sebe.    (Euzu Billah)
ova se teorii dadeni od Orientalistite, koi mu se prepisuvaat na Muhammed s.a.v.s   za koi nie ke dademe objasnuvanje.

Vtora moznost e deka: Muhammed s.a.v.s prezemal kazuvanja od drugi luge ili koristel kazuvanja od drugi religii, za pisuvanje na k*ranot.

I Treta moznost e deka: k*ranot ne e baziran vrz izvor na covecko bitie. i ima izvor od nekoja druga nadprirodna sila, te. od Semokniot Gospodar Allah s.w.a

Dozvolete da gi analizirame site tri moznosti, site tri mozni izvori:
Prvata moznost e deka avtor na k*ranot e licno Muhammed s.a.v.s
Ne svesno, Svesno, I pod dejstvo na razbolen Um, ne pri sebe.

Najdobra moznost da se ponistat tvrdenjata na edna licnost, bilo dase literaturni tvorbi ili naucni dokazuvanja, e da se predizvika na dokazuvanje , ili dase eliminiraat moznosti (via negativa).
Orientalistite tokmu go pravat toa koga velat deka: avtor na k*ranot e Muhammed, da go analizirame I ova tvrdenje na orientalistite:     

Muhammed s.a.v.s nikogas nesi go pripisuval sebesi k*ranot, vo niedna prilika ne rekol deka toj e avtor na k*ranot. Za fakt, vo sekoj slucaj veli deka k*ranot e objava od Semokniot Allah s.w.a dostavena do nego, no lugeto koi ne veruvaat postojano izmisluvaat novi teorii protiv k*ranot I protiv Muhammed. s.a.v.s No nie po red ke gi analizirame site dadeni teorii, pa po toa sekoj citatel neka odluci samiot za sebe, dali ke veruva vo fakt (vistina) ili samo vo teorija I postojano ke bide vo mrakot na nevistinata I somnezot.

Naj niskata rabota koja, Orientalistite mu ja prepisuvaat na Muhammed s.a.v.s
e deka lazel. (Euzu Billah).    

Pred da mu se dostavi objavata na Muhammed s.a.v.s uste vo mladite godini bil primer za dobro odnesuvanje megu lugeto, sto pokasno go dobiva atributot (El Emin) sto znaci Cesen, Posten, Dobar covek, ovaa titula mu e dadena od graganite ne cela Mekka, duri bil povikuvan i od sosednite gradovi da gi resava sporovite megu lugeto, i za sekoja negova odluka lugeto bile zadovolni, zasto znaele deka e cesen covek i nema da presudi pogresno, ili da gleda interesi.
Duri i neprijatelite na Pejgamberot koga sklucuvale dogovor za nekoja rabota so nego, tvrdele deka Muhammed a.s. nema da ja izneveri taa rabota, duri i tie sto go narekuvale lazgo, tvrdat deka toj ne laze, tvrdat deka e El Emin.
pokasno duri i tie tvrdele deka k*ranot e objava od Semokniot gospodar i deka Muhammed s.a.v.s e glasnikot (pratenikot) ispraten od Allah s.w.a

Pa zasto, lice so vakvi predispozicii bi lazelo za edna taka golema rabota???

Druga rabota koja, Orientalistite mu ja prepisuvaat na Muhammed s.a.v.s       e deka Muhammed tvrdi deka e bozji glasnik, i mu go prepisuva k*ranot na Semokniot Gospod, za svoi licni benificii, za materijalni pridobivki.

Vo potpolnost se slozuvam so ova mislenje, ima mnogu luge koi sebesi se narekuvaat glasnici od Gospodarot, za da se zdobijat so slava, bogatstvo ugled i red drugi raboti, najcest slucaj so vakvi pojavi e INDIA.




Muhammed s.a.v.s uste pred da ja dobie objavata, pred da bide Bozji Pratenik, gi poseduval site materijalni potrebi. Bil ozenet za bogata zena Trgovka od Mekka, po ime Hatidza, 15 godini pred da ja dobie objavata.
A otkako ja dobiva objavata zivee uste poednostaven zivot, Spored hadisot: Rijad-as-salihin, hadis br. 192 Hatidza veli: dva meseci nezapalivme ogan vo nasata kuka zatoa sto nekoristevme hrana sto treba dase kuva.
Muhammed s.a.v.s jadel samo naj neophodna i najobicna hrana, nekogas piel samo mleko koe mu bilo davano od sograganite, ovaa ne e samo postapka na Pratenikot, tuku e nacin na zivot koj go praktikuva.
Povikuvaekise na hadisite od Rijad-as-salihin hadis br. 465 - 466 se veli:
Koga i da primese podarok od lugeto, go podaruvase na siromasnite luge
i nikogas ne zadrzuvase nesto za sebe.
Zosto covek so vakvi osobini bi lazel? negi zadrzuval podarocite za sebe, ziveel naj obicen zivot, koristel samo toa sto e neophodno, a imal dosta bogatstvo. No ima (ajet) vo k*ranot kade sto se ponistuva ova somnevanje, i veli:

Tesko na onie koi pisuvaat knigi so racete svoi za potoa da recat : " Ova e od Allah"- za da pribivat malku korist; i tesko na onie koi so svojata raka pisuvaat takvo nesto , i tesko nim koi na takov nacin pecalat!

So ovoj (ajet) od k*ranot se otfrlaat site moznosti deka Muhammed s.a.v.s      lazno sebesi se narekuva Pejgamber i deka k*ranot e objava od Allah s.w.a.
za da pridobie benificii so toa, ili materijalni dobra.
Zarem ako lazel ke pisuva vakvi ajeti vo svojata sopstvena knika???

Ima i druga teorija koja isto taka mu se nametnuva na Muhammed s.a.v.s i toa deka: Sebesi se narekuva Pejgamber, a k*ranot mu go prepisuva na Allah s.w.a za da se zdobie so slava, da se zdobie so vodstvo na Mekka.

Koi se osobinete na licnost koja posakuva slava, vodstvo na drzava ili drugi benificii od ovoj rang?   Osobinite na vakva licnost se: deka se ubavo obleceni, jadat ubava hrana, ziveat raskosen zivot, imaat golemi i ubavi domovi, pred nivniot dom ima strazari koi gi cuvaat i sl.
Sto od ova poseduval Muhammed s.a.v.s? ja podaruval svojata obleka na siromavi luge, site podaroci nemu dadeni gi delel na siromavite luge, svoeto bogatsvo go trosel za da im pomoga na lugeto, vo toa vreme bil unikatna licnost na ednostaven i humanitaren covek, ziveel vo najobicen dom. No megu lugeto imalo i luge koi go ismeavale i go voznemiruvale pejgamberot Allahov.    k*ranot za tie luge veli:

k*ranot vo Surah Et Teube 9 (ajet 61) veli: Megu niv ima i takvi koi go voznemiruvaat pejgamberot i koi zboruvaat : "Toj samo slusa" Kazi: "Ona sto go slusa e podobro za vas; veruva vo Allah, i ima doverba vo vernicite i toj e milostiv kon onie megu vas koi veruvaat" A onie koi go voznemiruvaat pejgamberot Allahov ke imaat kazna bolna!

Eden prestavnik od Paganite na Mekka po ime Udba, vo togasno vreme, mu se obratil na Pejgamberot Muhammed s.a.v.s so zborovite: Ke ti dademe Se sto ke posakas, celoto bogatsvo sto go imame vo Mekka, ke te napravime Kral na Mekka! Edinstveno sto posakuvame od tebe e da se otkazes od tvrdenjeto deka ima eden Bog i deka tisi negov pratenik. A Pejgamberot odbiva da se otkaze od porakata na Allah s.w.a. preku Surah Fusilet 41 . i uste mnogu obidi sleduvale od paganite da go ubedat na Muhammed da se otkaze od porakata od Allah. Edna od niv e i preku negoviot Midzo (striko) Ebu Talib, kogo paganite go koristat kako posrednik, misleeki deka toj ke go ubedi na Muhammed s.a.v.s da se otkaze od porakata i mu velat: Otkazise od Porakata od Allah s.w.a   ke te napravime najbogatiot i naj ugledniot covek vo Arabija, A Muhammed s.a.v.s veli:
O moj Midzo(cicko) duri i da mi go stavat Sonceto vo mojata desna raka, a Mesecinata vo mojata leva raka, Ne bi se otkazal od porakata od Allah dostavena do mene!!!

Zosto covek bi se stavil sebesi na stradanje i na izmacuvanje koga mu se nudat vakvi moznosti? ako sakal slava i bogatstvo, ova mu bese odlicna sansa da se otkaze od porakata i da prifati da bide lider na Arabija.
No Pejgamberot odbiva sekakvi podaroci vo zamena za porakata od Allah.

Nekoi od Orientalistite kazuvaat i druga teorija, deka Muhammed s.a.v.s patel od Metomania (mentalna bolka kaj lugeto, koga nekoj covek ke kaze nekoja laga i potoa veruva vo taa negova laga) deka Muhammed s.a.v.s kazal laga i potoa veruval vo negovata laga (Euzu billah)
Ovaa grupa na luge koga se lecat na psihijatar, lekarot im postavuva prasanja za taa laga sto ja tvrdat i pooderdeno vreme koga se drzat podolgo vreme na fakti se otkazuvaat od lagata.   Na pr. Ako eden covek rece: Jas su Kral na Britanija, Psihiatarot go prasuva: ako si Kral na Britanija, Kade ti e Kralicata? toj odgovara: Ja nema poveke, umre pred.... bilo koe vreme. Kade ti se Ministrite? toj odgovara i tie umrea. Kade ti e obezbeduvanjeto?
Vo momentot koga podolgo vreme se drzi Metomenijak na Fakti, togas toj se otkazuva i veli: Pa mozebi... , nesum Kral na Britanija.

Ako go stavime Muhammed s.a.v.s   vo ovaa grupa na luge, bise dokazalo na prvoto prasanje deka Muhammed s.a.v.s ne e Metomeniak, zatoa sto celiot k*ran e prasanja i odgovori so fakti, moze dase postavat iljadnici prasanja a k*ranot da odgovori na tie prasanja, Muhammed s.a.v.s vo celiot negov zivot mu bile postavuvani prasanja od lugeto i toj im odgovaral. Posle ova se zaklucuva deka Muhammed s.a.v.s ne patel od Metomanija , tuku lugeto koi ja postavuvaat ova teorija patat od Metomania. Zatoa sto tie kazuvaat laga za Muhammed s.a.v.s deka lazel,   i potoa veruvaat vo taa nivna laga!!!




Nekoi pak davaat druga teorija: "Religiozna iluzija" deka Muhammed s.a.v.s
k*ranot go pisuval po nekoja iluzija, velat deka bil lud, (Euzu Billah)

Dozvolete da go analizirame i ova pripisuvanje na Pejgamberot, edna licnost koja pati od religiozna iluzija, ako e lud... ?
k*ranot e objavuvan vo dolg vremenski period, ne e objaven od ednas, objavivan e vo period od 23 godini, del po del.     Ako licnosta koja go pisuva e pod dejstvo na religiozna iluzija (e lud), ne bi mozel konstantno 23 godini da bide lud i da pisuva, niti pak negovata iluzija bi mozela da trae 23 god, niti pak lugeto bi go sledele ako bil lud, zamislete cela arabija a pokasno poveke od 1 miljarda luge...
Ova se naucni ispituvanja na luge od ovoj rang, i naucnicite tvrdat deka ovaa Religiozna iluzija koja se pojavuva kaj lugeto, trae samo kratok vremenski period, sto dokazuva deka Muhammed s.a.v.s ne bil pod dejstvo na Religiozna iluzija.
Postojat mnogu fakti vo k*ranot koi mozat da go ponistat ova tvrdenje na Orientalistite koi mu go prepisuvaat na a Muhammed s.a.v.s.
na primer: vo k*ranot postojat mnogu istoriski fakti, za koi fakti nikoj vo vremeto na Pejgamberot ne znael za tie fakti. Postojat mnogu naucni fakti koi se otkrivaat duri vo denesno vreme, posle 14 vekovi. Nevozmozno e da se kazuvaat fakti i podatoci od nezdrav razum od lud razum.

Allah s.w.a znae sto se moze da mu se nametne na Pejgamberot i veli:
Surah El Araf 7 (ajet 184) Ne razmisluvaat li ? Drugarot nivnin ne e bezumen. On e samo opomenuvac jasen!
Allah uste kazuva vo Surah El Kalem 68 (ajet 2) ti ne si, so blagodatot na
                                    Gospodarot tvoj ,lud,
Isto taka i vo Surah Et Takvir 81 (ajet 22) pa,drugarot vas ne e lud!
k*ranot moze da go ponisti sekoe tvrdenje deka avtor na k*ranot e bilo koj osven Allah s.w.a

Ako nekoj od citackata publika ima nova teorija slobodno ne kami dade doznaenje, i ke ja analizirame i negovata teorija....
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 21:15
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by belichkaaa belichkaaa напиша:

a bashka toa deka islamot kako vera se pojavuva vo 7 vek.


Sakas da kazes deka merivo za originalnosta na verata e nejzinata starost?

Epa kazimi togas:ZOSTO EVREITE NEGO PRIZNAVAAT ISUSA I HRISTIJANSTVOTO?
Ova sto pogore go napisa ti ispadja kaku sto nasiot narod rekol:"SO SVOJ KAMEN PO SVOJA GLAVA"



Ne starosta tuku deka Bog ne bi go ostavil svojot nared bez vistinskata vera, t.e. do pojavuvanjeto na muhamed da se objavi vistinskata vera...
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 23:22
Originally posted by belichkaaa belichkaaa напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by belichkaaa belichkaaa напиша:

a bashka toa deka islamot kako vera se pojavuva vo 7 vek.


Sakas da kazes deka merivo za originalnosta na verata e nejzinata starost?

Epa kazimi togas:ZOSTO EVREITE NEGO PRIZNAVAAT ISUSA I HRISTIJANSTVOTO?
Ova sto pogore go napisa ti ispadja kaku sto nasiot narod rekol:"SO SVOJ KAMEN PO SVOJA GLAVA"



Ne starosta tuku deka Bog ne bi go ostavil svojot nared bez vistinskata vera, t.e. do pojavuvanjeto na muhamed da se objavi vistinskata vera...


Hmmm...ocigledno e deka uste na prviot ispit padna
Kako prvo Bog sekogas koga gi ispracal pratenicite so niv ja ispracal i vistinskata vera toa e FAKT!No,so tekot na vremeto ludjeto ja izmenuvale vistinskata vera,natalozuvale promeni vo nivnite sveti knigi i na toj nacin postepeno doadjalo do gubenje na avtenticnosta na Bozjata Objava a so toa ina Bozjata vera.Zatoa Bog niz istorijata za da gi vrati ludjeto na vistinskiot pat ispracal povece pratenici vo razlicni periodi,na razlicni narodi,za da se obnovi negovata vera,taka bilo od vremeto na sozdavanjeto na prviot covek Adem a.s.(Adam),pa se do pojavata na Muhammed a.s.Taka e i so Tevratot (Stariot Zavet),koga evreite se odnesuvale po negovite pravila i propisi se bilo OK,no koga pocnale da ja iskrivuvaat verata i Bozjata Objava ,nuzno bilo Bog da isprati nov pratenik za da izvrsi obnova na vistinskata vera.Na toj nacin dosol i Indzilot (NOviot Zavet)na Isa a.s. (Isus),koj bil korekcija na se ona sto evreite go iskrivile od Bozjata prethodna Objava,Isa a.s. gi povikuval ludjeto kon cistiot MONOTEIZAM,a posle nego koga so tekot na vremeto ludjeto pak pocnale da ja isprevrtuvaat Bozjata Objava,i da im se vracaat na starite naviki Gospod Allah go ispraca posledniot svoj misioner koj ce ja imaa taa zadaca da go vrati celoto covestvo na vistinskiot pat,Mu go objavil k*r,anot kako verozakonik za site ludje.So doadjanjeto na Muhammeda a.s. e udren pecatot na Bozjite pratenici,t.e. posle nego nema vece drugi pratenici,a so objavuvanjeto na k*r,anot e zavrsen ciklusot na Allahovata (Bozjata) Objava.I ovde nisto ne treba da ti bide cudno.k*r,anot gi fali,slavi,vozvisuva site Bozji pratenici,a Isus ima posebno mesto kaj Boga spored k*r,anot.Spored Hadisot govorot na Muhammeda a.s. Isus e eden od od ULUL AZM(najodbranite) Bozji pratenici.Znaci nikade Islamot ne ja napadja licnosta Isusova,tuku gi napadja tie koi sto mu pripisuvaat nemu nesto sto ne mu dolikuva,nesto sto nikogas ne go propovedal od tipot na:ISUS BOG,SVETO TROJSTVO,ZRTVENOTO JAGNE itn. a toa deneska kaj vas hristijanite e popularno.Isto taka k*r,anot direktno kazuva deka Indzilot (Biblijata) e iskrivena i vo nea se vmetnati mnogu nevistini koi nemaat ama bas nikakva vrska so Bozjata Rec,tuku se izjavi na ludje od tipot na Apostol Pavle koi vmetnale vo nea svoi zborovi i pogresni prikazi pokraj drugoto i za pratenikot Isa a.s.(Isus)
Zatoa ,da zavrsam Allah dz.s. rekol vo k*ranot za Islamot:
"NAVISTINA EDINSTVENO PRIZNATA VERA KAJ ALLAH E ISLAMOT!"

A zaMuhammeda a.s. rekol:
"TE ISPRATIV KAKO MILOST ZA SITE SVETOVI!"
I sto tie tuka nejasno?
          
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2007 во 08:28
Originally posted by Islam-HAK Islam-HAK напиша:

ПРИЧИНИ ЗА ПРИМАЊЕ НА ИСЛАМОТ

Мнозина од оние кои го прифатиле исламот претходно биле христијани кои поради многу нејасни доктрини во него на кои не можеле да им најдат одговор ги принудило да преминат во ислам. Како најчести причини за преминување во ислам се следниве:
 
1. Нејасноста на верувањето во светото тројство и неможноста за негово рационално сваќање.
 
2. Тврдењето за божествена природа на Месих Исус (Иса а.с) и дека Марија (Мерјем) е мајка на Отецот.
 
3. Верување во вечната пакост и несреќа на човештвото поради наследеноста на првиот грев направен од Адем а.с. и Ава а.с., и незадоволството дека сите луѓе го имаат наследено гревот на првите родители од самиот почеток на животот.
 
4. Верувањето во распнување врз основа дека Месих Исус самиот прифатил да биде распнат на крст за да им се избришат гревовите на луѓето.
 
5. Верувањето во "Обединетост" по пат на светиот леб кој го претставува телото на Месих каде се вели дека парчето леб кој католиците го јадат од раката на свештеникот во текот на молитвата на обединетост се претвора во крвта на Месих.
 
6. Придавање општа власт на верските лица дека тие се посредници меѓу луѓето и Бога, дека тие имаат право на простување на гревовите и дека папата има света власт и тој е безгрешен.
 
7. Неприкосновено верување во одлуките на црквата па дури и да се противат на разумот ....
 
Значи, испаѓа дека исламизираното население во Македонија „доброволно“ го прифатило исламот. Оџите прво одржувале часови по веронаука, им ги објаснувале на доктрините на таму некој селани во Реканскиот крај, и овие радо го прифатиле, бидејќи се увериле во “неисправноста“ на христијанството и “лагите’ на Павле кој постојано го напаѓате.
Па ве молам, ПРИНУДА и МАТЕРИЈАЛНА ПОЛЗА биле главни фактори за исламизација.
Како се одвивала исламизациајта во нашите краеви? Доброволно?
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2007 во 08:41
ajde marija, dushicke, dajmi dokaz deka rekanskite sela primile islam, zashto bile primorani, ili pak zaradi licni beniicii????
I koga velam dokaz, mislam na dokaz, nesakam samo rekla kazala da mi objasnuvash....

A denes ova shto se slucuva vo svetov i toa e primorano a? nekoj so sila go prifaka islamot a?

Bujrum link i nezbori od pamet www.diewahrereligion.de
ili www.turntoislam.com

linkovive zboruvaat za konverterite vo islam, inako za tvoja informacija da ti dadam svez podatok deka vo 2007 godina vo Germany konvertiraa 4000 katolici vo islam, i na site ovie gi primora nekoj a???

devojko Vistinata e taja koja gi primora da konvertiraat , a ne sabjata na islamot kako vie miluvate da kazete.

OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2007 во 09:03

Букхари, религијата е избор, има и такви кои се пронашле себеси  во дадена религија,ислам или нешто друго, тоа не го оспорив никаде (читај ме погоре).

А за состојбата кај нас, па какви докази сакаш, од каде потекнува зборот торбеши, тоа е веќе дискутирано на овој форум. И зарем не е клетва што сега тие луѓе талкаат ни таму ни ваму, отфрлени од двете страни и принудени да го носат тој погрден назив? Која вистина ги конвертирала нив?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2007 во 09:07

Гладот батка гладот, и најумните риби гладот ги води кон јадицата.

 

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.