IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали треба да се исповедаме?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали треба да се исповедаме?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 20>
Автор
Порака
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2006 во 12:57
Наталија Драга ме нарече
Миралем јас и ти ке си отвориме една тема и полека ке си ги решиме сите несугласици ако може...
Иначе.. Да даде Господ да седам од негова десна или лева страна и да го чувствувам истиотт мир во душава, истата светлина во душава, акко и истата љубов во душава па и не морам лик да му видам..
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2006 во 13:00
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Originally posted by natalija natalija напиша:

Е не туку вие знаете кој и што ви е севишниот, се саде памет сте а пола раја бви е неписмена.. Миралем па кај си ти? Ми недостасуваше многу
Haha... Natalija. Naj prvo da go potsetam Pravoslavie neka gi procita izrazite NEPISMENA RAJA. Vidi ja gi vregja site :)
Читав јас и изрази ’слепи’ кои им ги упати(вте) на Христијаните
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2006 во 13:04
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Originally posted by natalija natalija напиша:

Е не туку вие знаете кој и што ви е севишниот, се саде памет сте а пола раја бви е неписмена.. Миралем па кај си ти? Ми недостасуваше многу
Haha... Natalija. Naj prvo da go potsetam Pravoslavie neka gi procita izrazite NEPISMENA RAJA. Vidi ja gi vregja site :)
Читав јас и изрази ’слепи’ кои им ги упати(вте) на Христијаните
 
Pa Pravoslavie... ne ocekuvase valjda da kazeme i nie deka sme na vasa strana. Nexznam dali gi citase Krale i Boogie (i tie mi nedostasuvaat,Boogie se javuva po nekogas so eden drug nick,prepoznatliv e) Taka da Pravoslavie,si cital mozebi i od nas navredi kon vas no ne preskoknuvaj gi i vasite kon nas,toa mi bese muabetoto,kontas ? A navreda nikogas,ti garantiram od nas ne si procital,ednostavno,te nabreduva toa sto odgovor nemate.
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2006 во 13:07

Ако ’слепи’ не е навреда, тогаш и ’неписмени’ не е навреда

Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2006 во 15:46
Sveshenkot ja ima taa vlast da mozhe da ja izvrshi ispovedta,

ORTODOKS, Svestenikot? bljaakk! I don't need that.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2006 во 15:53
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Originally posted by natalija natalija напиша:

Butel2 says Прашај го Сај Хи што подразбира под ДИРЕКТЕН КОНТАКТ, а ова твое објаснување за намазот не е одговор на тоа што тој го кажа дека само кај муслиманите го има тој контакт. Бутел можеби човекот директно како со човек си прави моабет, како ние со свештениците кои ни кажуваат што е исправно што не... [IMG]smileys/smiley17.gif" align=middle>

 

Zarem i ova go rekovte.Pa vie li najdovte ? Zarem ne znaete deka vie so Boga taka se odnesuvate,Vie i nikoj drug ??? Ednostavno ne znaete ni koj e Bog ni Sto e Bog. Nitu ke doznaete.

    

па јас не знам, и сакам да слушнам поготово за ДИРЕКТНИОТ КОНТАКТ, ма еве Сај Хи бил, и ништо од неговото објаснување
Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2006 во 21:45
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Originally posted by sayHI sayHI напиша:

sard, èìà òàêâè êîè ñå õðèñòè¼àíè .. ïà èñïîâåäòà ¼à ïðàâàò íà ñâåøòåíèê! 
ïðåä ñâåøòåíèê ñå èñïîâåäààò, íà Áîãà



Na svestenuik se ispovedaat pred Boga.
zosto mora tokmu pred svestenikot da se ispovedam koga znam deka i toj e gresnik. se ispovedam samo na Bog bidejki samo Toj moze da mi gi prosti grevovite. svestenikot ne e postaven na taa pozicija za da kaze dali moite grevovi se prosteni ili ne, nitu pak e posrednik megu mene i Boga. postoi samo eden posrednik a toa e Isus Hristos koj umre na krstot za nasite grevovi.
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2006 во 15:31
Originally posted by la fille la fille напиша:



Na svestenuik se ispovedaat pred Boga.
zosto mora tokmu pred svestenikot da se ispovedam koga znam deka i toj e gresnik. se ispovedam samo na Bog bidejki samo Toj moze da mi gi prosti grevovite. svestenikot ne e postaven na taa pozicija za da kaze dali moite grevovi se prosteni ili ne, nitu pak e posrednik megu mene i Boga. postoi samo eden posrednik a toa e Isus Hristos koj umre na krstot za nasite grevovi.


Да се чудиш со муабетов!!! и јас прашувам зошто ама ете .. затоа што така рекол Павле де, затоа што така ја испревртиле религијата, ЗАТОА .. и плус Затоа Што на некој не му функсионира паметот па да ги анализира работите и здраво да размисли па да свати што е работата.
На крај претера со Исус и крстот и гревовите! тоа ти е ЧИСТА ЛАГА и ептен се имаш занесено во неа!



Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2006 во 20:33
dali mozes da dokazes deka toa so Isus e cista laga?
ajde dokazi go sprotivnoto i ke ti veruvam.
a mislam deka ne se zanesuvam, tuku toa e moja licna opredelba da veruvam.
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2006 во 23:36
Originally posted by la fille la fille напиша:

dali mozes da dokazes deka toa so Isus e cista laga?
ajde dokazi go sprotivnoto i ke ti veruvam.
a mislam deka ne se zanesuvam, tuku toa e moja licna opredelba da veruvam.

Odgovor na prasanjeto vo BOLD: MOZAM koga i da posakas!


Изменето од sayHI - 01.Јули.2006 во 23:37
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2006 во 23:39
Originally posted by sayHI sayHI напиша:

Originally posted by la fille la fille напиша:

dali mozes da dokazes deka toa so Isus e cista laga?
ajde dokazi go sprotivnoto i ke ti veruvam.
a mislam deka ne se zanesuvam, tuku toa e moja licna opredelba da veruvam.

Odgovor na prasanjeto vo BOLD: MOZAM koga i da posakas!



Da isto taka mozes da dokazes sto e postaro kokoska ili jajceto , da izmislis drvena pecka na chumur, da lapnes cador i da go otvoris ...znam imame cueno nie za tebe oooo mudrecu Wink
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2006 во 08:50
ajde say Hi, obrazlozi mi ja tvojata teorija deka seto toa so Isus i Negovata smrt na krst e laga!
go cekam tvoeo obrazlozenie
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2006 во 15:33
Originally posted by la fille la fille напиша:

ajde say Hi, obrazlozi mi ja tvojata teorija deka seto toa so Isus i Negovata smrt na krst e laga!
go cekam tvoeo obrazlozenie


Од каде да почнам? од тоа дека нема роден грев, од тоа дека Исус не дошол за да искупи никаков грев, од тоа дека Исус не умрел на крст ... од тоа дека не бил мртов и не воскреснал, од тоа дека не било точно претскажувањето за Johnah?
Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2006 во 15:57
od kade sakas pocni, no najdobro e od pocetokot, ne za drugo, za da ne se zbunis pa da ne ispadne na krajot sakam kazam, ne znam recam
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 20>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.