Испечати | Затвори го прозорот

Дали треба да се исповедаме?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4509
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 05:21
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Дали треба да се исповедаме?
Постирано од: oblachinja
Наслов: Дали треба да се исповедаме?
Датум на внесување: 24.Јуни.2006 во 16:24
Samo so ispovedanje ti se oprostuvaat storenite greshki..nikako poinaku...

-------------



Коментари:
Постирано од: petko
Датум на внесување: 24.Јуни.2006 во 16:36
jas sum POP....

povelete....

na PVT se razbira....


Постирано од: aaaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 24.Јуни.2006 во 17:42

Да



Постирано од: Julija
Датум на внесување: 24.Јуни.2006 во 17:48
Originally posted by DARKDOOG DARKDOOG напиша:

DALI TREBA DA SE ISPOVEDAME?


                         КОМУ?

-------------


Постирано од: petko
Датум на внесување: 24.Јуни.2006 во 17:50
pisuva pogore komu LOL


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 24.Јуни.2006 во 18:00

Originally posted by petko petko напиша:

jas sum POP....povelete....na PVT se razbira....


Што е PVT?    (Општо, имам тешкотии со кратенки )

-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 24.Јуни.2006 во 18:04
Originally posted by Julija Julija напиша:

Originally posted by DARKDOOG DARKDOOG напиша:

DALI TREBA DA SE ISPOVEDAME?


                         ÊÎÌÓ?
za veroispoved stanuva zbor..znaci na svesteno lice


-------------


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 24.Јуни.2006 во 18:44
Чуму ми е свештено лице... Многу има тој абер... Ќе и се исповедам на мајка ми , а ако таа не е тука, на татко ми

-------------


Постирано од: Гостин
Датум на внесување: 24.Јуни.2006 во 18:58
DA TREBA SEKOJ DA SE ISPOVEDA, POGOTOVO OVDEKA NA FORUMOV


Постирано од: aaaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 24.Јуни.2006 во 19:02

Сите во црквата се рамноправни и постои прв мегу еднаквите.

Секој свештенички чин разрешува гревови.
Не одиме кај свети луге да разрешат одиме кај ракоположени за тој чин.
Ако си монах не значи дека си без грешен.И самите сум ги слушал велат многу сум грешен сатоа дојдов во манастир.
Бог рече:Дојдов да ги повикам гресните на покајание. 
А не праведните.
Да не судиме оти со каква мерка ке мериме со таква ке ни се мери.Прости.


Постирано од: Гостин
Датум на внесување: 24.Јуни.2006 во 19:06
TI TOA SIGURNO?


Постирано од: petko
Датум на внесување: 24.Јуни.2006 во 19:45
Originally posted by Julija Julija напиша:


Originally posted by petko petko напиша:

jas sum POP....povelete....na PVT se razbira....


Øòî å PVT?    (Îïøòî, èìàì òåøêîòèè ñî êðàòåíêè )


pvt- private- licna poraka ....se salam....

...a i ne se salam....LOL


Постирано од: vd
Датум на внесување: 24.Јуни.2006 во 20:43
на кого да се исповедате бе луѓе!!! 

-------------


Постирано од: sard
Датум на внесување: 25.Јуни.2006 во 10:02
Originally posted by DARKDOOG DARKDOOG напиша:

Iskreno kazano jas sum iskusenik vo manastir zatoa i ja postaviv ovaa tema na muabet.Sum se ispovedal kaj pop i ne sum pocustvuval nikakva blagodad.Sega se ispovedam kaj Igumen na eden mnogu poznat manastir i znam kako e


Не е значајно дали нешто е почувствувано или не. Важно е исповедување пред од Бога овластено лице.

-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: sard
Датум на внесување: 25.Јуни.2006 во 10:47
Поздрав Брат!

-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 25.Јуни.2006 во 12:07
Исповедувањето сум го гледала единствено на филмовите и тоа било својствено за католиците. Од пред некоја година слушнав дека и кај православните има исповедување, но кому, каде, на кој начин не ми е познато. Ваму, нели имаат посебни простории, па често и не знаеш кој е свештеникот на кого му се исповедуваш. Како е овде во нашите православни цркви, навистина би сакала да знам.


Оној што се исповедува на еден начин си олеснува на се*еси бидејќи кажува нешто што го мачи а сигурен е дека тоа што го кажува останува таму.

Инаку околу самото исповедување, Белег вели само така ќе ти бидат простени гревовите. Дали и оној кој убил, крадел, прелажал и нанел штета на луѓе, само со тој чин на исповедување се ќе му биде простено.


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 25.Јуни.2006 во 14:35
Samo bog prostuva i osuduva(tuka zboruvame za religija..i aramijata raspnat do isus pobaral procka pred smrtta i mu bilo prosteno..).....a kaj pravoslavnite ispoveduvanjeto e oci vo oci,ne zad paravani,treba da go poglednesh sveshtenoto lice vo oci i da priznaesh za grevovite....znaci oci vo oci...a ocite se dushata...pravoslavnoto ispoveduvanje zatoa e poteshko,mnogu hrabrost i iskreno kaenje treba za da mozesh nekomu da poglednesh vo oci i da kazesh shto si zgreshil.....

-------------


Постирано од: sard
Датум на внесување: 26.Јуни.2006 во 08:13
Во Православното Христијанство право да исповедуваат не им се дава на сите свештеници само на поискусните. Исповедта е неопходен елемент за опростување на гревовите но не и единствен. Опростувањето се случува со достојното причестување. За самата причест неопходно е свештеникот кој го причестува верникот или да го имал исповедано или да добил сугестија од свештеникот кој го причестил верникот дека истиот е во достојна духовна состојба за причест. Меѓу исповедта и причестувањето може да има повеќемесечна па и повеќегодишна епитимија се додека верникот не се утврди во христијанскиот живот. Епитимија период на поправање на верникот со исполнување на извесни задолженија одредени од свештеникот исповедник кои најчесто по својата природа се спротивни на слабостите на верникот.

-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: vd
Датум на внесување: 26.Јуни.2006 во 18:24
Originally posted by DARKDOOG DARKDOOG напиша:

na svestenikot

ОДИ ИСПОВЕДАЈСЕ АКО НЕМАШ ДРУГА РАБОТА, НА СВЕШТЕНИКОТ! за мене тоа е малоумно.


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 26.Јуни.2006 во 19:04
I ZA NA NEKOI MUSLIMANSKI RABOTI SE MALOUMNI PA NE VE VREGAME....

-------------


Постирано од: vd
Датум на внесување: 26.Јуни.2006 во 19:55
погрешно ме свати , велам ДА СЕ ИСПОВЕДАШ НА СВЕШТЕНИК е малоумно, не велам ВИЕ СТЕ МАЛОУМНИ!
Свештеникот нее тој кој ќе ти прости или whatever! на  Господ исповедајсе .. тој е тој кој простува.


-------------


Постирано од: sard
Датум на внесување: 26.Јуни.2006 во 20:08
Па на Господ се исповедаме!

-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: vd
Датум на внесување: 27.Јуни.2006 во 13:12
sard, има такви кои се христијани .. па исповедта ја прават на свештеник! 

-------------


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 27.Јуни.2006 во 14:13
Originally posted by sayHI sayHI напиша:

sard, има такви кои се христијани .. па исповедта ја прават на свештеник! 
пред свештеник се исповедаат, на Бога

-------------
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=100 - Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!


Постирано од: vd
Датум на внесување: 27.Јуни.2006 во 16:34
Pravoslavie, ЗНАЧИ НЕМА ДИРЕКТЕН КОНТАКТ ПОМЕЃУ ГОСПОД И ТОЈ КОЈ ЈА ИЗВРШУВА МОЛБАТА!
СЕ ОДИ ПРЕКУ ДРУГ, НЕЛИ?
Епа тоа нее случај во Исламот.


-------------


Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 27.Јуни.2006 во 21:44
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Originally posted by sayHI sayHI напиша:

sard, има такви кои се христијани .. па исповедта ја прават на свештеник! 
пред свештеник се исповедаат, на Бога
Koga obavuva Molitva eden Musliman,se od pred nego sklonuva. Slika,kukla,se'. Na nikogo za nisto ne moli i na nikogo za nisto ne mu se klanja OSVEN NA STVORITELOT. Na koj nacin pred svestenik se ispoveda na Boga ? Neli od svestenikot se bara oprost i toj ti vika Prosteno ti e ?? Ova ne sum go videl licno,samo od Filmovi... pa neznam bas kako odi i nemozam da zboruvam,no ako e taka togas e TAZNO,ne samo POGRESNO. Da odam vo dzamija,crkva pa da mu kazam na odzata ili popot Pope/Odza... gresev,denes napraviv toa i toa,dali ke mi prostis ??? I toj da mi prosti. A ako pak Popot bara od Boga za nasiot grev,uste potazno. Nikoj (kako sto eden tuka spomna) nemoze niti da mi prosti grev nitu da mi napise. SAMO EDEN I EDINSTVEN PRAVEDEN SUDIJA A TOA E KAJ NAS ALLAH DZ.S I NIKOJ DRUG AMA BAS NIKOJ.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: sard
Датум на внесување: 28.Јуни.2006 во 09:26
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Originally posted by sayHI sayHI напиша:

sard, има такви кои се христијани .. па исповедта ја прават на свештеник! 
пред свештеник се исповедаат, на Бога

    Така е Православие!

-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: sard
Датум на внесување: 28.Јуни.2006 во 09:34
Исповедта мора да си има извесна форма. Формата не може сам да ја одржува оној кој се исповеда. Тој нема ни да знае дали се исповедал или не, тоа треба да го направи свештено лице кое знае што е исповед и која е границата на исповедта.

Исто така исповедта пред друга личност е многу потешка отколку само исповед на Бог. Другиот станува критериум за преку неговите очи да се видиме се*еси и подобро да се исповедаме. Подлабоко се сфаќа глупоста и тежината на сопствените гревови.

Во Христијанството не само што се исповедаме на Господ преку свештеник како дефинирана форма која прави валидно исповедување исто така се исповедуваме едни на други (христијанин на христијанин) според стихот „Исповедајте се едни на други“. Христијанинот не треба да биде затворен пред светот. Не треба да ги крие своите гревови и оној кој вистински е. Треба да собери сила и да му се отвори на светот. Всушност во првите неколку векови и валидната форма на исповедта била: верникот пред сите в Црква не само пред свештеник ги кажувал и се покајувал за своите гревови. Тогаш верата била посилна од сега. Понатаму поради слабоста на совеста на оние кои слушале исповедта се врши пред Бога преку свештеник кој е само инструмент за да се исповедувањето да биде ВАЛИДНО ПРЕД БОГА.

-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: vd
Датум на внесување: 28.Јуни.2006 во 11:58
Miralem, mislam deka eden komentator tuka, Messenger, barase nesto podirektno .. Gospod i TOJ ..! Mislam deka nema da go najde toa vo hristijanstvoto.
ETE SAMITE GO VELAT TOA! :->
 
Pak napomenuvam, NEMA DRUGIOT pomegju mene i Allah!


-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 28.Јуни.2006 во 13:48
Баш ме интересира како е во исламот, дректно со Бог?

А Миралем пак се збркал....едно е молитва, друго е исповед.


Постирано од: vd
Датум на внесување: 28.Јуни.2006 во 18:42
butel2, ако искрено те интересира .. би ти кажал, НП!   
НО, прво да признаат .. или веќе признаат христијаните дека во христијанството нема ДИРЕКТЕН КОНТАКТ во СЕ со Господ.



-------------


Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 28.Јуни.2006 во 22:33

Megjusebe ne se ispoveda tuku se bara proska. Jas sum dolzen ako ti zgresam da pobaram da mi oprostis. Baska od Boga. Ova povtorno ke mi se kopira od Ortodox kako sum kontradiktoren,samo neka znae deka svesno pisuvam.No zosto da baram oprost od odzata ako denes izvrsam blud ??? Dali na odzata sum mu zgresil,ili na popot ????



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 29.Јуни.2006 во 13:00
Originally posted by sayHI sayHI напиша:

butel2, ако искрено те интересира .. би ти кажал, НП!    НО, прво да признаат .. или веќе признаат христијаните дека во христијанството нема ДИРЕКТЕН КОНТАКТ во СЕ со Господ.

    

Ме интересира, ако во христијанството го нема ДИРЕКТНИОТ КОНТАКТ СО ГОСПОД, сакам да знам на кој начин го има во муслиманството и кој се има таков однос со Господ.


Постирано од: aaaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 29.Јуни.2006 во 20:29

Ако некој ја додирне голата жица од сопствениот штекер во својот стан, зарем нема контакт преку сите трансформатори, далекуводи до генераторот од централата.Тоа во православието се нарекува благодат.

Ова е контакт за телесните а што сакате,симнете го умот во срцето.


Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 30.Јуни.2006 во 00:06
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by sayHI sayHI напиша:

butel2, ако искрено те интересира .. би ти кажал, НП!    НО, прво да признаат .. или веќе признаат христијаните дека во христијанството нема ДИРЕКТЕН КОНТАКТ во СЕ со Господ.

    

Ме интересира, ако во христијанството го нема ДИРЕКТНИОТ КОНТАКТ СО ГОСПОД, сакам да знам на кој начин го има во муслиманството и кој се има таков однос со Господ.
 
Prvo da te koregiram. ISLAM e nasata VERA.Nitu Muhamedanstvo,nitu Muslimanstvo. Blagodaram.
 
Neznam sto podrazbiras pod poimot KONTAKT.
 
Sekoj Musliman,koga Klanja (Obavuva Molitva-Namaz) Svesen e deka vo toj Moment stoi pred Svevisniot Allah dz.s. Znaci,vo toj Moment,dodeka ja obavuva Molitvata-Namazot,se isklucuva (pravilen namaz e koga se isklucuva) komplet od ovoj svet. I ne misli na nisto osven na Namazot i na toa deka vo toj Moment stoi na Mostot Sirat-Kuprija,koj e pomegju rajot i pekolot. Za nekoj toj most ke bide Mnogu sirok a za nekoj tesen kako vlakno. Molitvata kaj Muslimanite,Obavuvanje na Namaz e lecenje na Dusata. Ako ti se pokvari kolata,mestoto i e na mehanicar. Del od teloto (telesno) mestoto i e na lekar. No kade za pokvarena Dusa ?  Sekoj Prav Musliman,ima potreba za Namaz. Molitvata Vredna e samo kaj onoj Koj SLAST osekja vo nea. Ednas kazav. Edinstveno sto Allah od eden Vernik bara e toa da mu go vrati na Allah ona sto Allah na zaem ni go dal DUSATA I TELOTO cisto i zdravo. Taka,so namaz ja odrzuvame cista i zdrava Dusata,so pravilna Ishrana go odrzuvame cisto i zdravo teloto. Nisto ne bara Allah od nas. I nie nisto ne mozeme za Allah da napravime (kako sto eden tuka kaza) a da toj nemoze da napravi. Znaci se' sto pravime za sebe pravime. Na Allah dz.s ne mu e potreben nasiot Namaz !!! Allah ne zavisi od nas,ZAVISIME NIE OD NEGO. Namazot,Postot,Zekatot,Obavuvanje na Hadz,seto toa e za nase dobro i za nasa Dusa. Dali sme prisileni nekoj na toa ? NE !  Kako i od sto se lecime so namazot,kako ja cuvame i od sto Dusata,sto e namazot,kako Namazot e EDINSTVEN lek za nekoi (teski) bolesti,kako Qur'anot e EDINSTVEN lek za nekoi Bolesti... kazav podgotvuvam edna tema vo vrska so Dzinovite (demonite). Taka ke bide se' objasneto.
 
Bitno da znaes... Koga Namaz obavuvame,svesni sme deka Pred Boga vo toj moment stoime.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: orthodox
Датум на внесување: 30.Јуни.2006 во 00:25

Megjusebe ne se ispoveda tuku se bara proska. Jas sum dolzen ako ti zgresam da pobaram da mi oprostis. Baska od Boga. Ova povtorno ke mi se kopira od Ortodox kako sum kontradiktoren,samo neka znae deka svesno pisuvam.No zosto da baram oprost od odzata ako denes izvrsam blud ??? Dali na odzata sum mu zgresil,ili na popot ????

Ajde itaka sum online, pa uste i povikan da kazam zbor dva!!! 
Se mesha ispoved, i molitva/namaz!!!
Ako ti /jas zgreshish/zgresham se razbira deka treba da se pokajam i ako e mozhno da baram proshka od toj shto sum mu zgreshil-ako e mozhno!!
No, treba da se bara proshka i od Boga!
Sveshenkot ja ima taa vlast da mozhe da ja izvrshi ispovedta, no vernikot znae deka toj mu se ispoveda na Hristos, a sveshenikot e samo svedok i onoj koj vo imeto na Boga go oprostuva grevot.
Da se razbereme, formalna ispoved ne mozhi!!!
Ako sveshtenikot uvidi deka nema dovolno pokajanie vo ispovedta, togash ima pravo da mu ukazhi na toa i da ne mu go prosti grevot se do onoj moment koga vernikot vistinski i od srce se pokae! 
Znachi, ako ti denes izvrshish blud, najnapred se pokajuvash za toj grev, a potoa barash od Boga proshka, no proshkata se dobiva samo preku molitvata /i predhodnata ispoved/ od sveshtenikot!
Kaj shiite ima neshto slichno, ama ne e isto!!
Tolku za denes, ke proveram forum po 10 dena!
p..s  ete ne te iskarav, ne sum tolku losh, kako shto me mislish -);


-------------
Се за Христос, Христос ни за што!


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 30.Јуни.2006 во 10:15
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by sayHI sayHI напиша:

butel2, ако искрено те интересира .. би ти кажал, НП!    НО, прво да признаат .. или веќе признаат христијаните дека во христијанството нема ДИРЕКТЕН КОНТАКТ во СЕ со Господ.
      Ме интересира, ако во христијанството го нема ДИРЕКТНИОТ КОНТАКТ СО ГОСПОД, сакам да знам на кој начин го има во муслиманството и кој се има таков однос со Господ.

 

Prvo da te koregiram. ISLAM e nasata VERA.Nitu Muhamedanstvo,nitu Muslimanstvo. Blagodaram.

 

Neznam sto podrazbiras pod poimot KONTAKT.

 

Sekoj Musliman,koga Klanja (Obavuva Molitva-Namaz) Svesen e deka vo toj Moment stoi pred Svevisniot Allah dz.s. Znaci,vo toj Moment,dodeka ja obavuva Molitvata-Namazot,se isklucuva (pravilen namaz e koga se isklucuva) komplet od ovoj svet. I ne misli na nisto osven na Namazot i na toa deka vo toj Moment stoi na Mostot Sirat-Kuprija,koj e pomegju rajot i pekolot. Za nekoj toj most ke bide Mnogu sirok a za nekoj tesen kako vlakno. Molitvata kaj Muslimanite,Obavuvanje na Namaz e lecenje na Dusata. Ako ti se pokvari kolata,mestoto i e na mehanicar. Del od teloto (telesno) mestoto i e na lekar. No kade za pokvarena Dusa ?  Sekoj Prav Musliman,ima potreba za Namaz. Molitvata Vredna e samo kaj onoj Koj SLAST osekja vo nea. Ednas kazav. Edinstveno sto Allah od eden Vernik bara e toa da mu go vrati na Allah ona sto Allah na zaem ni go dal DUSATA I TELOTO cisto i zdravo. Taka,so namaz ja odrzuvame cista i zdrava Dusata,so pravilna Ishrana go odrzuvame cisto i zdravo teloto. Nisto ne bara Allah od nas. I nie nisto ne mozeme za Allah da napravime (kako sto eden tuka kaza) a da toj nemoze da napravi. Znaci se' sto pravime za sebe pravime. Na Allah dz.s ne mu e potreben nasiot Namaz !!! Allah ne zavisi od nas,ZAVISIME NIE OD NEGO. Namazot,Postot,Zekatot,Obavuvanje na Hadz,seto toa e za nase dobro i za nasa Dusa. Dali sme prisileni nekoj na toa ? NE !  Kako i od sto se lecime so namazot,kako ja cuvame i od sto Dusata,sto e namazot,kako Namazot e EDINSTVEN lek za nekoi (teski) bolesti,kako Qur'anot e EDINSTVEN lek za nekoi Bolesti... kazav podgotvuvam edna tema vo vrska so Dzinovite (demonite). Taka ke bide se' objasneto.

 

Bitno da znaes... Koga Namaz obavuvame,svesni sme deka Pred Boga vo toj moment stoime.

    


Прашај го Сај Хи што подразбира под ДИРЕКТЕН КОНТАКТ, а ова твое објаснување за намазот не е одговор на тоа што тој го кажа дека само кај муслиманите го има тој контакт.

Веќе реков дека молитва, односно намаз како што вие го нарекувате и исповед не се исто.


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 30.Јуни.2006 во 10:32
Butel2 says Прашај го Сај Хи што подразбира под ДИРЕКТЕН КОНТАКТ, а ова твое објаснување за намазот не е одговор на тоа што тој го кажа дека само кај муслиманите го има тој контакт.
Бутел можеби човекот директно како со човек си прави моабет, како ние со свештениците кои ни кажуваат што е исправно што не...

-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 30.Јуни.2006 во 11:00
И јас имам таков впечаток, но сакам од нив да слушнам


Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 30.Јуни.2006 во 12:11
Originally posted by natalija natalija напиша:

Butel2 says Прашај го Сај Хи што подразбира под ДИРЕКТЕН КОНТАКТ, а ова твое објаснување за намазот не е одговор на тоа што тој го кажа дека само кај муслиманите го има тој контакт.
Бутел можеби човекот директно како со човек си прави моабет, како ние со свештениците кои ни кажуваат што е исправно што не...
 
Zarem i ova go rekovte.Pa vie li najdovte ? Zarem ne znaete deka vie so Boga taka se odnesuvate,Vie i nikoj drug ??? Ednostavno ne znaete ni koj e Bog ni Sto e Bog. Nitu ke doznaete.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 30.Јуни.2006 во 12:14
Е не туку вие знаете кој и што ви е севишниот, се саде памет сте а пола раја бви е неписмена.. Миралем па кај си ти? Ми недостасуваше многу

-------------


Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 30.Јуни.2006 во 12:44
Originally posted by natalija natalija напиша:

Е не туку вие знаете кој и што ви е севишниот, се саде памет сте а пола раја бви е неписмена.. Миралем па кај си ти? Ми недостасуваше многу
Haha... Natalija. Naj prvo da go potsetam Pravoslavie neka gi procita izrazite NEPISMENA RAJA. Vidi ja gi vregja site :) Striktno e kaj nas,Natalija draga. Bog e SAMO EDEN. EDEN I EDINSTVEN. Na nego mu se molime i od Nego pomos Barame i od nikoj ama bas nikoj drug. Od Naj Silniot,od Naj Mokniot.Vo Nego veruvame. I sto e naj Bitno znaeme vo sto veruvame.
 
Ako znaes ti vo sto veruvas,kazini barem ti,koj ke bide zakonodavec vo rajot ? Otecot Sinot ili S.Duh ?? Koj ke bide od desnata strana a koj ke bide od levata strana ?? Koj ke bide na sredina ?? Neli e Bog DUH ?? Kako ke sednat od levata i od desnata negova strana ??? Dali Isus ke bide vo covecki lik na drugiot svet ??? Dali i tamu ke bide Slovo ili Bogocovek ?? Ako e Bogocovek kako togas otecot ke bide Duh i odvojan od Bogocovekot. Ajde da kazeme se raspodelile tuka na zemjata (STO NEMA NITU TROSKA SMISLA NITU DEFINICIJA NITU DOKAZ). No kako ke bidat tamu rasporedeni ?? Dali ke ima potreba da se odvojuvaat i da bide i tamu Bog kako slovo-logos,telo covecko i zosto ??? Dali svetiot Duh i ponataka ke ostane s.duh ili ke se vrati vo Boga ?
Ne mi kazavte nitu za mojsie sto bil i koj bil ? Dali cudata toj sto gi pravel bile Bozji ili cii ? Vo sto se razlikuvale negovite cuda od Isusovite ? Zosto ne mozeme da kazeme deka i Mojsie bese slovoto. Koga znaeme deka nitu mojsie ne lazel,ja kazuval samo vistinata,bil edinstveniot Pat za toj narod ???? Cuda pravel...........
 
PS: I ti mi nedostasuvas ;)


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 30.Јуни.2006 во 12:57
Наталија Драга ме нарече
Миралем јас и ти ке си отвориме една тема и полека ке си ги решиме сите несугласици ако може...
Иначе.. Да даде Господ да седам од негова десна или лева страна и да го чувствувам истиотт мир во душава, истата светлина во душава, акко и истата љубов во душава па и не морам лик да му видам..


-------------


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 30.Јуни.2006 во 13:00
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Originally posted by natalija natalija напиша:

Е не туку вие знаете кој и што ви е севишниот, се саде памет сте а пола раја бви е неписмена.. Миралем па кај си ти? Ми недостасуваше многу
Haha... Natalija. Naj prvo da go potsetam Pravoslavie neka gi procita izrazite NEPISMENA RAJA. Vidi ja gi vregja site :)
Читав јас и изрази ’слепи’ кои им ги упати(вте) на Христијаните


-------------
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=100 - Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!


Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 30.Јуни.2006 во 13:04
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Originally posted by natalija natalija напиша:

Е не туку вие знаете кој и што ви е севишниот, се саде памет сте а пола раја бви е неписмена.. Миралем па кај си ти? Ми недостасуваше многу
Haha... Natalija. Naj prvo da go potsetam Pravoslavie neka gi procita izrazite NEPISMENA RAJA. Vidi ja gi vregja site :)
Читав јас и изрази ’слепи’ кои им ги упати(вте) на Христијаните
 
Pa Pravoslavie... ne ocekuvase valjda da kazeme i nie deka sme na vasa strana. Nexznam dali gi citase Krale i Boogie (i tie mi nedostasuvaat,Boogie se javuva po nekogas so eden drug nick,prepoznatliv e) Taka da Pravoslavie,si cital mozebi i od nas navredi kon vas no ne preskoknuvaj gi i vasite kon nas,toa mi bese muabetoto,kontas ? A navreda nikogas,ti garantiram od nas ne si procital,ednostavno,te nabreduva toa sto odgovor nemate.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 30.Јуни.2006 во 13:07

Ако ’слепи’ не е навреда, тогаш и ’неписмени’ не е навреда



-------------
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=100 - Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!


Постирано од: vd
Датум на внесување: 30.Јуни.2006 во 15:46
Sveshenkot ja ima taa vlast da mozhe da ja izvrshi ispovedta,

ORTODOKS, Svestenikot? bljaakk! I don't need that.


-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 30.Јуни.2006 во 15:53
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Originally posted by natalija natalija напиша:

Butel2 says Прашај го Сај Хи што подразбира под ДИРЕКТЕН КОНТАКТ, а ова твое објаснување за намазот не е одговор на тоа што тој го кажа дека само кај муслиманите го има тој контакт. Бутел можеби човекот директно како со човек си прави моабет, како ние со свештениците кои ни кажуваат што е исправно што не... [IMG]smileys/smiley17.gif" align=middle>

 

Zarem i ova go rekovte.Pa vie li najdovte ? Zarem ne znaete deka vie so Boga taka se odnesuvate,Vie i nikoj drug ??? Ednostavno ne znaete ni koj e Bog ni Sto e Bog. Nitu ke doznaete.

    

па јас не знам, и сакам да слушнам поготово за ДИРЕКТНИОТ КОНТАКТ, ма еве Сај Хи бил, и ништо од неговото објаснување


Постирано од: la fille
Датум на внесување: 30.Јуни.2006 во 21:45
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Originally posted by sayHI sayHI напиша:

sard, èìà òàêâè êîè ñå õðèñòè¼àíè .. ïà èñïîâåäòà ¼à ïðàâàò íà ñâåøòåíèê! 
ïðåä ñâåøòåíèê ñå èñïîâåäààò, íà Áîãà



Na svestenuik se ispovedaat pred Boga.
zosto mora tokmu pred svestenikot da se ispovedam koga znam deka i toj e gresnik. se ispovedam samo na Bog bidejki samo Toj moze da mi gi prosti grevovite. svestenikot ne e postaven na taa pozicija za da kaze dali moite grevovi se prosteni ili ne, nitu pak e posrednik megu mene i Boga. postoi samo eden posrednik a toa e Isus Hristos koj umre na krstot za nasite grevovi.


Постирано од: vd
Датум на внесување: 01.Јули.2006 во 15:31
Originally posted by la fille la fille напиша:



Na svestenuik se ispovedaat pred Boga.
zosto mora tokmu pred svestenikot da se ispovedam koga znam deka i toj e gresnik. se ispovedam samo na Bog bidejki samo Toj moze da mi gi prosti grevovite. svestenikot ne e postaven na taa pozicija za da kaze dali moite grevovi se prosteni ili ne, nitu pak e posrednik megu mene i Boga. postoi samo eden posrednik a toa e Isus Hristos koj umre na krstot za nasite grevovi.


Да се чудиш со муабетов!!! и јас прашувам зошто ама ете .. затоа што така рекол Павле де, затоа што така ја испревртиле религијата, ЗАТОА .. и плус Затоа Што на некој не му функсионира паметот па да ги анализира работите и здраво да размисли па да свати што е работата.
На крај претера со Исус и крстот и гревовите! тоа ти е ЧИСТА ЛАГА и ептен се имаш занесено во неа!





-------------


Постирано од: la fille
Датум на внесување: 01.Јули.2006 во 20:33
dali mozes da dokazes deka toa so Isus e cista laga?
ajde dokazi go sprotivnoto i ke ti veruvam.
a mislam deka ne se zanesuvam, tuku toa e moja licna opredelba da veruvam.


Постирано од: vd
Датум на внесување: 01.Јули.2006 во 23:36
Originally posted by la fille la fille напиша:

dali mozes da dokazes deka toa so Isus e cista laga?
ajde dokazi go sprotivnoto i ke ti veruvam.
a mislam deka ne se zanesuvam, tuku toa e moja licna opredelba da veruvam.

Odgovor na prasanjeto vo BOLD: MOZAM koga i da posakas!


-------------


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 01.Јули.2006 во 23:39
Originally posted by sayHI sayHI напиша:

Originally posted by la fille la fille напиша:

dali mozes da dokazes deka toa so Isus e cista laga?
ajde dokazi go sprotivnoto i ke ti veruvam.
a mislam deka ne se zanesuvam, tuku toa e moja licna opredelba da veruvam.

Odgovor na prasanjeto vo BOLD: MOZAM koga i da posakas!



Da isto taka mozes da dokazes sto e postaro kokoska ili jajceto , da izmislis drvena pecka na chumur, da lapnes cador i da go otvoris ...znam imame cueno nie za tebe oooo mudrecu Wink


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: la fille
Датум на внесување: 02.Јули.2006 во 08:50
ajde say Hi, obrazlozi mi ja tvojata teorija deka seto toa so Isus i Negovata smrt na krst e laga!
go cekam tvoeo obrazlozenie


Постирано од: vd
Датум на внесување: 02.Јули.2006 во 15:33
Originally posted by la fille la fille напиша:

ajde say Hi, obrazlozi mi ja tvojata teorija deka seto toa so Isus i Negovata smrt na krst e laga!
go cekam tvoeo obrazlozenie


Од каде да почнам? од тоа дека нема роден грев, од тоа дека Исус не дошол за да искупи никаков грев, од тоа дека Исус не умрел на крст ... од тоа дека не бил мртов и не воскреснал, од тоа дека не било точно претскажувањето за Johnah?


-------------


Постирано од: la fille
Датум на внесување: 02.Јули.2006 во 15:57
od kade sakas pocni, no najdobro e od pocetokot, ne za drugo, za da ne se zbunis pa da ne ispadne na krajot sakam kazam, ne znam recam


Постирано од: vd
Датум на внесување: 05.Јули.2006 во 13:53
Originally posted by la fille la fille напиша:

od kade sakas pocni, no najdobro e od pocetokot, ne za drugo, za da ne se zbunis pa da ne ispadne na krajot sakam kazam, ne znam recam


Ne mi se slucilo toa dosega .. toa sto sakas ti da go kazes ama neznaes da go .. reces!! OK?
By the way, ne beri gajle ti za mene, brkaj rabota .. mene ostavime.


-------------


Постирано од: only_me
Датум на внесување: 05.Јули.2006 во 23:53
A kazi kako kamenot vo meka vi go prati Alah, po DHL li? Ili so letacka cinija vi go donese? Ili pak e samo eden zalutan meteor sto nepismeniot muhamed go narekol dar od Alah?


Постирано од: vd
Датум на внесување: 06.Јули.2006 во 13:54
Originally posted by only_me only_me напиша:

A kazi kako kamenot vo meka vi go prati Alah, po DHL li? Ili so letacka cinija vi go donese? Ili pak e samo eden zalutan meteor sto nepismeniot muhamed go narekol dar od Alah?


CensoredCensoredCensoredCensoredCensoredCensoredCensoredCensoredCensoredCensoredCensored

go razbra ova?!


-------------


Постирано од: only_me
Датум на внесување: 06.Јули.2006 во 16:55
jok


Постирано од: vd
Датум на внесување: 09.Јули.2006 во 20:40
што си ти? Македонче, Турчин?!

-------------


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 31.Јануари.2007 во 16:41
Ова е коментар кој го пишувам за да не биде избришана темава како ’стара’    
 
Ве молам продолжете со КОНСТРУКТИВНИ ДИСКУСИИ на оваа тема
 
Благодарам!


-------------
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=100 - Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!


Постирано од: DARKDOG
Датум на внесување: 31.Јануари.2007 во 21:50
vaka: do mist
ne znam sto si ti dali si Turcin ILI Albanec no ne mi e jasno kako Moze da veruvbate vo nekoj Covek koj Navodno se vikal Muamed imal sestra vo koja se zaljubil i mu teknalo kako da ja zavede?Stanal od spienje i im rekol na seljacite sto bile so nego deka mu se javil Angel Gospodov i mu rekol ako ne ja zavede nejze ke ima Pomor. I na tie sto  mu poveruvale i vraerot si ja zavel sestrasi zato sega vo Muslimanstvoto dozvoluvaat povece zeni.Kazi mi ti koja religija go dozvoluva toa?


Постирано од: DARKDOG
Датум на внесување: 31.Јануари.2007 во 21:53

kOGA NIE KE SE RODIME SE RAGAME SO GREV ZATOA STO NASITE PRETCI TATKO I MAJKA ZGRESILE.Koga Bog go povikuval Adam so zborovite Adame kade si,,tri pati.Dogmatski gledano znacelo ADAME POKAJ SE NO ADAM NE SE POKAJAL I MU REKOL NA BOG DEKA ZENATA GO NATERALA DA ZGRESI..Zato Gog gi proteral Adam I Eva od Rajot.Edemskata Gora



Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 31.Јануари.2007 во 22:20
Sega  uste  ova  falese Big%20smile.
Ne mi se veruva sto se mozat  vasite  rasipani dusi da izmislat  za 
Allahoviot pratenik. Toa  uste poveke ja pokazuva negovata velicina
i kolku vie  si gi zamarate  vasite  gadni dusi so izmisluvanje lagi
za najsovrsenoto sustestvo na zemjata  sto nekogas postoeloSmile


-------------


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 31.Јануари.2007 во 22:32
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

............ najsovrsenoto sustestvo na zemjata  sto nekogas postoelo........
 
kalif neli e ova omalovazuvawe od strana na islomot kon drugite proroci koi isto taka vo islamot se smetaat kako proroci...


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 31.Јануари.2007 во 22:51

Voopsto ne! Ne sakam da  se povtoruvam vo toa deka site  Allahovi pratenici bile  sovrseni.No Muhammed  s.a.v.s bil posleden od site niv i normalno deka imal najmnogu kvaliteti od site .

Neznam kaj vide omalovazuvanje vo toa.


-------------


Постирано од: DARKDOG
Датум на внесување: 31.Јануари.2007 во 23:56
khaleef
Ne mi e jasno kako mozete da veruvate vo nesto sto ne e taka
Na sedmiot fselenski sobor koj se odrzal vo Konstantinopol se odeluvaat katolicite od Pravoslavnitei donesen e zakon koj ke izlese od Katolicite t.s; druga religija poslem katolicite se narekuvaat protestanti


Постирано од: DARKDOG
Датум на внесување: 31.Јануари.2007 во 23:59
10 posto od drugarite albanci sto gi imam kazale deka ni oni vise ne znaat vo sto veruvaat
daka da mislam deka e vreme da Se znae vistinata za Pravoslavieto
do KHALEEF
STO VIKA MUHAMED ZA KRAJ NA SVETOT, I POSLEM KADE KE ODI DUSATA,
A STO E SO VASIOT CIHAT? STO VI E TOA NE MI E JASNO
VOJNA ZA STO ?
Bog kaza koj se faka za nos od nos ke umre koj ubiva toa e smrten grev


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 12:52
исламот како религиско убедување постои од 6 век по Христа. Тоа е склоп од Еврејска религија и сродни многубожечки верувања. Евреите имале одрезани во осмиот ден одреѓањето на првото дете, исламот сунет, евреите Старозаветните патриарси Аврам и Исак имале повеќе жени и во исламот е дозволена полигамијата. А за џихт тоа е света војна кај муслиманите во која кој ке загине во борбата против незнабошците ке има зивот вечен. Христовата црква ја забранува војната на агресорска база и на верска само допуста самоодбрана. Венец добива само ониј војник кој се бори според правилата . самоубиствените бомбаши кои дигаат 100 души во воздух немат царство нребесно Христос му вели  на Апостол Петар Врати го ножот во ножницата зошто кој за нож се фаќа од нож ке загине

     


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 13:09
Originally posted by чаир чаир напиша:

исламот како религиско убедување постои од 6 век по Христа. Тоа е склоп од Еврејска религија и сродни многубожечки верувања. Евреите имале одрезани во осмиот ден одреѓањето на првото дете, исламот сунет, евреите Старозаветните патриарси Аврам и Исак имале повеќе жени и во исламот е дозволена полигамијата. А за џихт тоа е света војна кај муслиманите во која кој ке загине во борбата против незнабошците ке има зивот вечен. Христовата црква ја забранува војната на агресорска база и на верска само допуста самоодбрана. Венец добива само ониј војник кој се бори според правилата . самоубиствените бомбаши кои дигаат 100 души во воздух немат царство нребесно Христос му вели  на Апостол Петар Врати го ножот во ножницата зошто кој за нож се фаќа од нож ке загине

     



   ClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClap


-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 14:41
Me interesira kakvo e i dali postoi ispoveduvanje kaj muslimanite i kaj protestantiteBig%20smile

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 15:20
Originally posted by DARKDOG DARKDOG напиша:

khaleef
Ne mi e jasno kako mozete da veruvate vo nesto sto ne e taka
Na sedmiot fselenski sobor koj se odrzal vo Konstantinopol se odeluvaat katolicite od Pravoslavnitei donesen e zakon koj ke izlese od Katolicite t.s; druga religija poslem katolicite se narekuvaat protestanti


На седмиот всленски собор, воопшто не станува збор за одделување на католиците од православните... И прашање на неисцрпни дебати е кој од кого се одвоил...

И трето, за кој собор зборуваш: 754 г. каде се осудени иконите, или 787 каде е осуден концилот од 754 и вратени иконите?

Нели и самото прашање губи смисла, бидејќи толку е смешно и беспотребно да се разговара за човечки договори и предоговори, за догма која ја напишале победниците итн, кога толку јасно  и лесно го имаме Св. Писмо, тој Свет Непорочен Господов инспириран Збор?


-------------


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 15:22
Toa e  beleg edna od klucnite razliki megu nas i hristijanite.
Nie ne se ispovedame kaj luge koi mozebi se i pogresni od nas,
isto kako sto ne obozavame luge,i kako sto ne upatuvame nikakva
molitva  do luge.
 
Se ispovedame edinstveno na Allah dodeka klanjame ili posle toa,ili
vo bilo koe vreme od denot,nemu mu se moleme i samo nego go obozavame.Toa e i cistinata  vo naseto veruvanje.
 
Nie  go sledeme Muhammed  s.a.v.s navistina,go sledeme vo negoviot nacin na oboyavanje na Allah,no toj bil samo
Allahov pratenik,ne e dostoen za obozavanje ili za upatuvanje
molitva prema nego.
 
 
 
 


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 15:28
Кхалефа, не зборувај во името на христијанството, кое е очигледно дека не го познаваш.

И во христијанската пракса, единствено исповедањето кон Бога, во името на Господ Исус Христос е заповедано. Остави настрана тоа што одредени луѓе ја узурпираат свештеничката одора, заради лична корист, па измислуваат заповеди дека НИМ треба некој да им се исповеда...


-------------


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 15:31

Adzija nemoj da  me praves na oci budala ili neinformiran.

Site  znaeme deka poveketo hristijani ,znaci mnozinstvoto Hristijani
se ispoveduvaat kaj gresni popovi namesto kaj Boga.
 
Ova go imas duri vo reklami,vo filmovi vo narodni prikazni,a
site hristijani sto jas  gi poznavam go pravat toa.
Ako ti ne si del od toa iskriveno veruvanje ,si se spasel
od eden bezbozen akt.


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 15:38
Мнозинството муслимани не виделе Коран во животот... И тоа сега го прави ваше верување?

Дали мнозинството прави нешто или не, не е меродавно, туку што учел Христос и што учи Св. Писмо. А јас тоа ти го кажав, па сега прави се паметен колку сакаш...


-------------


Постирано од: DARKDOG
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 15:40
ClapClapClapClapClapClapClapClapClap
Raspravijata nikade ne ne vodi


Постирано од: GUOL
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 15:41
samo do "holy wars"......Wink

-------------
3 MONAT WAR DA LOU KRANK>JETZT SAUFT DA WIADA GOTT SEI DANK!


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 15:45
Adzija od tolku zloba  sto imas  vo dusata ne znaes kolku si kontradiktoren na svoite glupi izjavi.
Ednas vikas muslimanite se zaostanati kako posledica na sledenjeto na
Qurano. Sega  vikas poveketo Muslimani ne videle Quran vo zivotot.Big%20smile
 
Site  cekaat  da  vidat nesto poucno i korisno od koe ke se ofajdat,
toa sto si tolku svrten prema Islamot samo ke gi natera sto
poveke da  razmisluvaat  za ISLAM.
 
 


-------------


Постирано од: DARKDOG
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 15:45
abe vasiot bog samo e za vojna
a nikoj drug


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 15:47
Не РАСИПУВАЈ СЕКАДЕ СО ТОЈ ГЛУП ИСЛАМ! Имаш теми за тоа 101!

Тоа што не виделе Коран, не значи дека немаат психопати водачи кои ги водат според начелата на Коранот, и бедните селанчиња ги китат со бомбашки појаси... Затоа ајт бриши...


-------------


Постирано од: GUOL
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 15:49
Originally posted by DARKDOG DARKDOG напиша:

abe vasiot bog samo e za vojna
a nikoj drug


e toa po moe e odin.......Wink


-------------
3 MONAT WAR DA LOU KRANK>JETZT SAUFT DA WIADA GOTT SEI DANK!


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 15:50
.


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 15:52
калефахх КРСТИ СЕ  ИСПОВЕДАЈ СЕ  па после постирај на оваа тема

-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 15:57
ClapClapClapClap


-------------


Постирано од: DARKDOG
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 15:58
do kallef
vo Biblijata vika vaka:
I togas Duhot go odvede Isus vo pustinata za da bide iskusuvan.I kako postese cetirieset noki,najposle ogladne.
A koga se priblizi do nego Nego, iskusuvacot mu rece:
Ako si sin Bozji,kazi ovie kamenja da stanat lebovi..
A on mu odgovori i rece:Napisano e Ne samo od leb ke zivee covek, a i od sekoj zbor sto izleguva od ustata na Boga
znaci (Evangeliteto) AMIN                               Matej4-1,2
Bog se javi vo vid na covek,toa vreme IMALO mnogubostva.
I samiot Isus postel a so toa znaci deka i nie treba da postime,
nie sme pogresni od Nego.    
CryCryCryCryCryCry


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 16:02


Господ Исус Христос е безгрешен


-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: DARKDOG
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 16:15

se slozuvam

 



Постирано од: GUOL
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 16:16
Originally posted by mali simo mali simo напиша:



Господ Исус Христос е безгрешен


isus ne e gospodot....ili gresam???


-------------
3 MONAT WAR DA LOU KRANK>JETZT SAUFT DA WIADA GOTT SEI DANK!


Постирано од: DARKDOG
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 16:18

ve molime da se naucite na gramatic greski

Tongue


Постирано од: DARKDOG
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 16:20

ČOVEKOVO SPASENJE JE SAMO VEROM I SAMO U CRKVI

image

Arhimandrit Jovan (Krestjankin)

U ime Oca i Sina i Svetoga Duha!

“Ustani i idi, vera tvoja spase te”, - čujemo vi i ja dragi moji, prijatelji naši, u današnjem jevandjelskom čitanju Spasiteljeve reči (Lk. 17, 19).

Te reči su još više zadivljujuće, jer su upućene grešnom čoveku i jer one još za njegoav života svedoče o njegovom spasenju. Čovekovo spasenje je već ostvareno, i samo jedna reč nam otkriva uzrok tog dešavanja.


Vera!
…Vera tvoja spase te!

Ali kakav je smisao skriven u toj reči – “vera”? Koja vera? Kakav život? Jer i mi takodje verujemo, ali da li tako da bismo čuli konačnu reč: “Idi, spasen si!”. Kratka jevandjelska reč je upućena nama – dodji i vidi, nauči se spasenju verom.

Neprijatelj ljudskog roda je grehom iskvario ljudsku dušu. On kao lovac prati dušu neumorno, i učinio ju je pogrbljenom skoro do zemlje. I čovek je prestao da vidi nebo. Samo je prašina koju podiže svojim nogama pred njegovim pogledom, i pomislima. I bolesti tela neodstupno slede za bolestima duše. 

Tako su deset gubavaca, deset stradalnika, čija su se tela raspadala noseći na sebi strašne rane grehovnog života, stala pred Gospoda Spasitelja. Oni su stajali daleko od Njega, kolebajući se slabom verom i neverjem istovremeno. Ali glas o Hristu, kao o velikom Iscelitelju, je već došao do njih i rodio u njihovim dušama neku nadu.

“…Isuse Učitelju, pomiluj nas!” – zovu gubavci u pomoć (Lk. 17, 13). I vrsta njihovog stradanja, i njihov vapaj za pomoć su umilostivili Gospoda. On šalje bolesnike u crkvu, zahtevajući od njih ispunjavanje zakona; “…idite i pokažite se sveštenicima” (Lk. 17, 14). Svojom isceliteljskom silom Hristos uklanja bolest, još dok su oni bili na putu ka ispunjavanju zakona, na putu u crkvu. Nagradjena je i sama spremnost grešnika za ispunjavanje zakona. I deset ljudi je ušlo u crkvu sa oproštenim gresima, i posledica praštanja je dobijeno isceljenje od njihove neisceljive bolesti!

Ali šta se dalje dešava? Njih je bilo deset, nesrećnih grešnika, mučenih istom bolešću, ali je samo jedan kao što čujemo u Jevandjelju dobio dar Večnog Života – spasenje. Samo je jedan od desetorice gubavaca, zadivljen čudom koje se desilo nad njim, i videvši sebe isceljenim i očišćenim, ponovo tražio Hrista, kako bi pao pred Njega sa zahvalnošću i divljenjem, jer je u Iscelitelju prepoznao Živog Boga. I on se vraća Hristu, da više nikada ne odstupi od Njega ni rečju, ni delom, ni pomišlju. I njegova blagodarnost je postala svedočanstvo žive vere. A vera je postala njegov život, i snaga njegove duše. Osećaj Živog Boga, potreba da se ide k Njemu, hvaleći Ga i proslavljajući, daruju čoveku spasenje.

Ali “…nije li se desetoro očistilo? Gde su preostala devetorica?” – čuo se ponovo Spasiteljev glas (Lk. 17, 17).
A devetorica su se dobivši željeno, milost praštanja i očišćenja, vratili svom predjašnjem životu – životu greha i poroka. Oni su otišli, zaboravivši na čudo i na Onoga, Koji im je darovao Svoju milost. I njihova vera se odmah ugasila, ugasio ju je životni vihor, a djavo to pospešio.  I u njihovim dušama se zacario predjašnji mrak greha i praznina, a duša nije sačuvala trag Božijeg delovanja na nju.

I nema ljubavi prema Bogu – Dobrodetelju, Iscelitelju, Izvoru života. I Bog je opet zaboravljen do neke sledeće nevolje, bolesti, tuge, koje će ponovo prouzrokovati njihov grehovni život.
Ali to se može reći i za nas. Čovek neprestano pribegava Bogu i traži od Njega dobra: sreću, zadovoljstvo, zdravlje. On pribegava Bogu sa svojom potrebom, ali ne živi Njime, i svaki put kada dobije moljeno, vraća se uobičajenom predjašnjem grehovnom životu. I ta besplodna čovekova gurnjava oko Boga sve češće i češće izaziva u iskvarenim dušama ropot na svoga Tvorca, ropot na sve i svja. Tada Bog postaje kriv za sve: to On ne odgovara na molitve, to On ne daje čoveku svu punoću životne sreće. A to što sam čovek ne živi po Božijim zakonima, to što već kusa gorčinu života razrušenog sopstvenim bezzakonjima, mu ne dolazi na um. On nema istinsku veru, niti istinski životni duh, i njegov životni put se neće završiti spasenjem. Eto to je sve! Kako je jasno i jednostavno!

Čovekovo spasenje se dešavalo, dešava se i dešavaće se u sva vremena samo verom i samo u Crkvi. U svim vremenima se izopačenost greha – semena smrti – koje poražava ceo ljudski rod, isceljuje samo tamo i samo od strane Boga Spasitelja.

U današnjem Jevandjelju ponovo jasno vidimo borbu dva načela – svetlosti sa tamom, dobra sa zlom, života sa smrću, Boga sa djavolom. I ako neprijatelj ljudskog roda tako neodstupno i uporno napada dušu svakog čoveka, o čemu smo detaljno govorili u prethodnoj propovedi, onda su njegovi napadi posebno usmereni na Crkvu Hristovu od samog njenog rodjenja, jer se samo u Crkvi i samo kroz Crkvu ostvaruje čovekovo spasenje.

Tajna bezzakonja je potpuno suprotna tajni hrišćanske blagočestivosti. Uništenje vere u Hrista Spasitelja kao Boga – je jedan od osnovnih zadataka neumorne djavolske brige.
Jer je samo Sveta Pravoslavna Crkva Hristova živi organizam, koji zasadjuje i uzgaja Hristov vinograd, samo je u njoj – zalog čovekovog života i spasenja, samo je u njoj – Hristos uvek “živ i aktivan”.

Sveti Kiprijan Kartagenski je rekao: “Onome kome Crkva nije majka, nije ni Otac Bog”. Zbog toga je Crkva pod neprekidnom prismotrom neprijatelja – gubitelja.

U svakoj epohi istorije Crkve, neprijatelj je pronalazio posebne načine borbe sa njom, i svaki put je sa izoštrenijim napadima ustajao na Svetu Crkvu, čas ju je napadao spolja gonjenjima od stane vlasti, čas je u krilo Crkve ubacivao raskole, čas je rojem jeresi, zabluda i nepravdi izopačivao istinu, raskidajući jedinstvo i uništavajući veru.

Vi i ja dragi moji, ne samo da treba da znamo sve što se odnosi na djavolske zamke protiv naših duša, kako se ne bi našli u zarboljeništvu, već treba da znamo i sve metode njegove borbe protiv Crkve, kako ne bismo umesto Božije Crkve dospeli u “crkvu” nečastivog.

Duh Božiji je još u prvim vekovima hrišćanstva upozoravao sve žive da “…će u poslednja vremena odstupiti neki od vjere slušajući duhove prevare i nauke demonske” (1 Tim. 4, 1). Današnje odstupanje od vere i Boga se veoma širi po zemlji. Čovek, odbacujući dobro i birajući zlo, postaje saučesnik mračne sile u borbi protiv Božijih dela – stvaranja života na zemlji. Mi vidimo da se to dešava.

Eto kakva strašna opasnost preti svetu! Kako da živimo na toj zemlji obezumljenoj od zla? Slušajte pažljivo. Sveti Ignjatije Brjančaninov nam odgovara: “Oni koji će zaista služiti Bogu, blagorazumno će se sakriti od ljudi i neće medju njima činiti čuda. Oni će poći putem delanja, sa smirenjem, i u Carstvu Nebeskom će biti veći od otaca, koji su se proslavili čineći čuda”. Dragi moji, ovo je strašno važno za nas! Čuvajte se buke, čuvajte se svega onoga što vam ne donosi smirenje. Tamo gde nema smirenja, tamo ne može ni biti istinskog ugadjanja Bogu. Ovo je vreme kada više nema blagodatnih rukovodioca istinskog duhovnog života. Sada je bezopasnije rukovoditi se Svetim Pismom, i delima podvižnika blagočestivosti. Gospod je i ovde izašao u pomoć “malom stadu”, koje Ga traži. Knjige istinskih duhonosnih otaca su ponovo ugledale svetlost i došle do vernika. Čitajte svetog Teofana Zatvornika, primenjujte pročitano i neprijateljske zamke vam neće moći ništa ukoliko partite njegove savete.

A evo poslednje pouke nama, koji živimo u tako teškim vremenima: “Bog je dopustio odstupanje od vere: ne pokušavaj da ga zaustaviš nemoćnom rukom svojom … Ukloni se, sačuvaj se od njega sam; i to ti je dovoljno. Poznaj duh vremena, izuči ga, da bi po mogućstvu izbegap njegov uticaj”. Dragi moji! “Obucite se u sveoružje Božije, da biste se mogli održati protiv lukavstva djavolskoga. Jer ne ratujemo protiv krvi i tijela, nego protiv poglavarstva, i vlasti, i gospodara tame ovoga svijeta, protiv duhova zlobe u podnebesju” (Ef. 6, 11-12). I Gospod će biti s nama, biće naš Pomoćnik.

Naučimo se veri, dragi moji, u Crkvi se naučimo životu po veri od jevandjelskog gubavca! I naša duša neće biti izopačena, telo neće biti raslabljeno, i tada ćemo oduhotvorenim dušama, i svim svojim bićem priteći Najsladjem Izvoru života – Bogu, i predano pripavši k Njemu, čućemo Njegov glas, koji nas ljubi i zove: “Ustani …ustani od izopačenosti grehom, vera tvoja spase te…”. I ustaćemo opravdani, i ostaćemo sa Spasiteljem svojim u vekove vekova. Amin.



Постирано од: DARKDOG
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 16:35
AngryAngryAngryAngry


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 16:42
@darkdog...

Ај молим те помири го ова што ти го напиша погоре, од Јована, и ова што пред некое време го напиша Сард:

Originally posted by sard sard напиша:

Јас не го спорам ставот дека верата треба да има свој одраз во делата. Всушност тоа е Православниот став, дека за спасението рамноправно потребни се и вера и дела, наспроти протестантскиот став кој учи за спасението како последица на верата. Тоа е главниот материјален извор на поделбите меѓу православието и протестантизмот.
И тогаш кога надворешно се прават добри дела како што самиот велиш „се отсликува“ внатрешното. А таму се води главната битка. Секое едно добро дело може да биде сторено и од суетни причини. Затоа и еден Светител на едно место вели: „Дали еден на илјада верници ја поседува вистинската духовност“.



-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 16:46
adzija...komu i kako se ispoveduvash ti?mislish ako direkno mu se obratime na Bog,da kazeme shto sme zgreshile ke ni prosti?Toa e dovolno?

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 01.Февруари.2007 во 16:56
„Ако Му ги признаваме своите гревови, Тој е правичен и ќе си го одржи ветувањето: ќе ни ги прости гревовите и ќе не очисти од сета неправедност“

1 Јован 1:9

Мислам дека треба се да е јасно, зар не?


-------------


Постирано од: strurcence
Датум на внесување: 02.Февруари.2007 во 19:18
Originally posted by аџија аџија напиша:

„Ако Му ги признаваме своите гревови, Тој е правичен и ќе си го одржи ветувањето: ќе ни ги прости гревовите и ќе не очисти од сета неправедност“

1 Јован 1:9

Мислам дека треба се да е јасно, зар не?
 
ClapJASNO I GLASNO KAZANO.TAKA E!Tongue


Постирано од: DARKDOG
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 06:23

http://www.angelfire.com/falcon/voznesenie/t26daliznaes01.htm">

    Христијанска Историја


Адам Сит Енос Каинан Малелеил Јаред Енох Матусал Ламех Ное Сим Арфакс
Каин Сал Евер Фалек Рагав Серух Нахор Тар


1800
Пред Христос Авраам, Сара, Исак, Исмаил, Јаков. Авраам е син на Тар 1300 Евреите излегоа од Египет
1050 Цар Саул 1000 Цар Давид 850 Пророк Илија и Јелисеј 750 Пророк Амос и Осија 
600 Исаија и Ахаз, Вавилонско Царство, Пророк Јеремија, Језекил, Авакум, Прогонство на Евреите во Вавилон

538 Пророк Даниел, Персија го Освојува Вавилон и Евреите се Враќаат 450 Ездра 323 Смрт на Александар Велики

167
Востание на Макавеите, Јуда Макавејски 63 Римска Управа во Палестина со водство на Помпеј

Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше убеиен од Ирод.
Н
аскоро Елисавета премина, а Св Јован остана сам во Пустината каде што Бог и Ангелите се грижеа него.

Света Дева Марија
се роди во Назарет од стари родители Јоаким и Ана. Таткото со Царски род од Давид, а Мајката со Архиерејски Род од Арон. На три години е одведена во Храмот во Јерусалим. Тоа е голем празник * Воведение.
Она беше единствена девојка внесена во Светињата на Светите од свештеникот Захарија, татко на Св Јован Крстител
Во храмот Богородица живееше 9 год. Кога наполни 12 год. нејзините родители преминаа и таа беше ветена на Јосиф да ја чува како Девица, а на 15 год Св Марија беше дадена на Јосиф да ја чува. Откако се роди Господ Исус Христос, после 40 денови беше однесен во Храмот за да биде посветен на Бог, според законот, Марија требаше да принесе жртва за да се очисти. Тогаш Старец Симеон воден од Светиот Дух го зеде Богомладенецот во рака и пророкуваше дека Тој ќе биде Спасител, Светлина и Слава за Израел и сите Народи. Тоа е голем празникж ** Сретение Господово. А кога намисли Ирод да ги убие сите деца во Витлеем, Јосиф на сон му беше кажано да го одведе Детето во Египет. Таму неколку години живееа во селото Матареа, блиску до Каиро. После Воскресението Марија живееше со Ап Јован на Сион во Јерусалим. Она ќе го посети Св Игњатие Богоносец во Антиохија, Св Лазар, Света Гора Атонска, и Ефес за време на прогонството во Јерусалим. Во својата старост таа се молеше да биде одземена од земјата, тогаш и се јави Архангел Гаврил и ја извести дека за 3 дена ќе биде земена, и даде палмова гранка. Она посака за крај да ги види сите Апостоли. Носени од Ангели и Облаци тие се собраа во домот Јованов на Сион. Таа ги советуваше и мирно го напушти овој свет, а три дена после нејзиното погребување, дојде Ап Тома и сакаше да го допре нејзиното тело, но тоа го немаше во гробот. Ова е голем празник во православната Црква ** Успение на Пресвета Богородица

Првите три векови од Црквата била страшно прогонувана и убивана од паганските народи и цареви
Познати се 10 прогонства од 10 цареви во кои милјони христијани на најстрашен начин се мачени и убиени

Монаштво. Во 313 г. Цар Константин им дал целосна слобода на Христијаните. Се појавиле милиони нови Христијани
Гонење веке немало. Црквата станала Богата, но Христијаните продолжиле со нови Подвизи, Дела и Напредување
Овој пат тие почнале да се повлекуваат во осамени места, каде постојано живееле во Молитва и Богоразмислување
Некои одлучиле целиот живот да го посветат на Бог во Молитва и Внатрешна Војна со невидливи сили и своите Чувства

Во 4 Век се појавиле Православни Монашки Заедници со Посебни Правила за Живот. Овие може да се поделат на три
  1.
Отшелници. Осамен Живот во Колиби, Пештери, Стари Гробови, на дрва, столбови
. Почнува со Св Антоние Велики
  2.
Киновија. Заеднички живот со каде што нема ништо свое но сé е заедничко. Почнува со Св Пахомие Велики

  3. Среден Пат. Слабо поврзани мали населби, 2 до 6 монаси со Старешина. Почнува со Св Макарие Египетски
Прв устав на Монашки Живот дава Св Пахомие Велики а конечна организација делата на Св Василие Велики
Малку покасно на Запад се појавиле многу различни монашки редови * Језуити, Бенедиктанци, Картузијани ...
Некои од овие самите се измачувале, се бичувале, оделе голи, проселе, а некои убивале еретици, бајачки, вештерки ..

37 до 60
Мисија на Апостол Павле. 55 Првиот Апостолски Собор во Јерусалим 49 Првите посланија до Солунјаните
60 - 70 Епископ Игњатие ракоположен во Антиохија 69 Евангелие по Марко и Смрт на Ап Павле
70 Разорување на Јерусалим од Римскиот Војсководец Тит 95 Откровение на Јован Богослов
150 Св Јустин Маченик го опишува Богослужењето во Црквата 313 Константин Велики Прв Христијански Цар
325 - 787 Седум Вселенски Собори
(Види Тема Св Троица)

589 На собор во Толедо во Шпанија се додава Филиокве 988 Покрстување на Русија
632 Умира Мухамед. Неговите списи составени во *к*ран се темел на Исламот кој брзо ќе освои голем дел Светот

754
Цар Константин V свикал лажен собор во Јераа, блиску до Халкидон. Се собрале Еретици кои ги осудиле Иконите
787
Седми Вселенски Собор против Иконоборците, оние кои водеа крвави војни да ги уништат и запалат иконите

  1054 Голема поделба во Црквата, * Шизма, Раскол меѓу Рим и Цариград, поради тоа што Рим воведе ново учење

1. Обавезен Целибат за Сите Свештеници 2. голема правна власт на Папата во Рим
3. Римокатолиците не им даваат на верните од крвта на Господ Христос со што ги лишуваат од живот вечен
4. Воведувањето на учење дека Светиот Дух произлегува од Таткото и од Синот, ова се вика * Филиокве
Ова ново учење е сосема различно од верата на Апостолите. На крај двете Цркви си фрлија Проклетство ** Анатема

1050 Крстоносни Војни, преземаат Римокатолиците
за Освојување на Јерусалим од Муслиманите
Во овие војни, неколку пати Јерусалим беше земен, но муслиманите повторни го освојуваа
После неколку векови силни борби Римокатолиците конечно се повлекоа
За време на овие војни Православната Црква многу страдаше од Римокатолиците
Според сведочењето, Православните повеќе сакаа да бидат под муслиманите отколку под Римска Власт
Римјаните ги уништуваа Православните Храмови, ги сквернавеа, убиваа, хулеа ..

1204
Римокатолиците го завземаат Цариград
1333 Св Григорие Палама ја Брани Византиската Пракса во Исусовата Молитва,
** Исихазам, Молитвено Тихување

1435 Крај на Византиското Царство. Турците го освојуваат Цариград
. Мехмед II ја претвора Св Софија во Џамија

1517 Мартин Лутер
се буни против учењето на Римокатолиците и создава хаос во Западното Христијанство
Набрзо после него ќе се појават безброј Хр Заедници со сосема слободно разбирање на Библијата
Баптисти, Евангелисти, Англиканци, Методисти, Адвентисти, Пентакосталци, Конгрешани,
и безброј други Протестанти
- Јеховините Сведоци учат дека Исус не е Бог. Н
едоволно упатен во Православната Вера треба целосно да ги игнорира
Од 16 век се водат граѓански војни меѓу Римокатолиците и протестантите, милјони ќе загинат во име на Верата
Добро е тоа што овие заедници ја преведуваат Библијата на безброј Јазици, и го проповедаат Христос во Цел Свет
Лошо е тоа го отфрлуваат искуството на Православната Црква, и слободно ја разбираат Библијата, ова ги води во Хаос


1854
Римокатолиците внесуваат Догма за Безгрешно Зачнување на Дева Марија
1870 Римокатолиците внесуваат Догма за Непогрешливост на Папата додека е на Престолот

20 Век Телевизија и Радио, Новиот Пантеон целосно го истребува Синот Божји од Срцето на луѓето
Во срцето става идолски богови, илјадници пеачи, глумци, политичари, спортисти, манекенки, перверзни уметници ..
* Црквата тешко диши * Искушенијата се Фантомски * Наближува Крајот * Ќе најде ли Синот Вера на Земјата



Постирано од: DARKDOG
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 09:33

За проповедта на Христос и на Јован Крстител за покајанието







 Владика Антониј Сурошки
                                             (1914 – 2003)

                                               

             Во име на Отецот и Синот и Светиот  Дух!
Свети Јован Крстител и Спасителот Христос излегоа на првата проповед токму со овие зборови: покајте се, затоа што се приближи Царството  Божје... Царството Божје – тоа е хармонијата на љубовта, тоа е она царство, она општество, кое ги  обединува Бога и луѓето  под совршениот закон што е пројавен во љубовта. А за да можеме да влеземе во тоа Царство ние навистина треба да  се покаеме.
   Зборот “покајание” не значи само “скрушение”; во зборот “покајание”  е содржана мислата за тоа дека е неопходно да  се разделиме од  некое нешто и да се стремиме кон нешто друго. А има нешта од кои треба да се разделиме  доколку сакаме да почнеме да живееме заедно со Бога и со другите луѓе во Царството во кое се е љубов. Ние сме должни да се откинеме од себељубието, од таа исклучителна, жедна, жестока љубов која   ја имаме за себе самите на  штета на другите. Ние сме должни да се  разделиме од  лажните претстави за  себеси, во кои небаре стоиме во центарот на се и се  е должно да ни служи нам. Евангелието не учи дека,  ако  стоиме во  центарот на се, тогаш  само заради тоа да  им служиме на сите. Ние сме должни да се одделиме од она за што се прилепило нашето срце, од оние поврзаности кои не означуваат љубов, туку  ропство. Ние треба  одново да ги разгледаме  сите свои човечки односи за да остане само духот на  слободата и  духот на љубовта; слободата која ние им ја даваме на другите и ја добиваме од нив; љубовта која е служење на другите луѓе, благоугодно и самозаборавно.  Ние треба да  го напуштиме ропството за да можеме да стапиме  на слобода и само  тогаш можеме да  стапиме во Царството на љубовта. Во царството на љубовта не може да има робови, во царството на љубовта можат да бидат само слободни луѓе: ослободувајќи се  и ослободени од Бога.
  Има нешта од кои ние треба да се одделиме, но исто така има и каде да одиме: кон Оној Бог, Кој е нашето помирување еден со друг, помирување со него, Кој е ослободителот, Кој сака секој од нас да израсне  во вистинската мера на својот раст, да стане тој самиот, да не се раководи од ништо друго, освен од внатрешниот закон на животот – и тоа на животот во изобилие.
   Ете, за тоа  говори проповедта на Спасителот  и проповедта на Јован Крстител: променете ја насоката, одделете се со погледот, слухот, срцето, чувствата, мислите, плотта – со се - од она што е поробеност, ропство и излезете на слобода. Кадешто е Духот Господов, таму е слободата и Христос ни го дава тој Дух.Јован дојде да  ги крсти луѓето, Спасителот Христос дојде за да го донесе Духот на земјата и да ни  Го подари нам. Да помислиме за тоа  на што сме повикани. Ние сега сме  како што беше  на самиот почеток на проповедта  на Христос и на Јован; ние можеме  веднаш, токму во овој момент да започнеме онака како што започнувале луѓето  кои  се  среќаваа  со Претечата и со Христос. Токму сега е вистинското време заедно со нив да го започнеме патот, да ја чуеме првата проповед и да почнеме да ја исполнуваме. И потоа од ден на ден да ја следиме евангелската проповед, словото Христово, кое ќе не води,како децата за рака, од едниот до другиот, се додека не  израснеме до вистинската мера на  нашата слобода, на нашето достоинство, се додека Царството Божје не се  всели во нас, се додека  од нашите срца, кои станале Царство Божје, Тоа не се излее наоколу, како море,  и да ги  опфати сите. Амин!



Постирано од: DARKDOG
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 09:36

РАСУДУВАЊЕ ЗА ПОМИСЛИТЕ, СТРАСТИТЕ, ДОБРОДЕТЕЛИТЕ


Св. Јован Лествичник







Расудувањето кај почетниците е точно познавање на самиот себеси. Кај оние кои дошле до средината, расудувањето е духовно чуло со кое непогрешливо се разликува вистинското добро од природното добро и од она што е спротивно на доброто.
Кај совршените, расудувањето е знаење, кое доаѓа во нив по пат на божественото озарение и кое е способно со својот светилник да го осветли во душата на останатите луѓе она што е темно. Воопшто се смета дека ресудувањето е точно сваќање на божествената воља во секој момент, место и работа, сваќање кое се наоѓа само кај луѓето со чисти срца, чисти тела и чисти усни.
Оној кој побожно ги сметна првите три страсти, со нив ги симнал и остатите пет . А оној кој сеуште ги има нив, нема да победи ниедна друга страст.
Расудувањето е неизвалкана совест и чисто чувство.
Никој не смее во своето незнаење да падне во неверство, кога во монашкиот живот гледа или слуша за нешто натприродно. Бидејќи таму каде што се јавува Бог, кој е над природата, се случуваат и многу натприродни работи.
Сите демонски борби во нас настануваат на основа на три главни причини: било од нашето невнимание, или од нашата гордост, или од зависта од демоните. Беден е првиот; себеден вториот; а третиот – три пати е блажен! Во сите случаеви треба да се раководиме со својата совест по Бога, за дознавајќи од каде дува ветерот, според тоа да ги развиеме едрата.
Во сите наши подвизи по Бога, демоните ни копаат три јами: се борат за да го спречат нашето извршување на добри дела; второ, кога при првиот обид ќе претрпат пораз, тие се трудат тоа што се прави барем да не биде изработено по Бога; па кога крадците и тука ќе промашат, тогаш тивко ни се прикрадуваат и не фалат во нашата душа како луѓе кои во се живеат по Божјата воља. На првиот, непријател му е грижата и размислувањето за смртта; на вториот – послушноста и потчинувањето на самиот себеси; на третиот – непрестаното прекорување на самиот себеси.
Тоа беше тешко за мене, се додека не влезам во Божјото светилиште (Пс. 72, 16-17) – огнот Божји: дури тогаш нема да има во нас насила вкоренети навики. Бидејќи нашиот Бог е оган кој спалува (5 Мојс. 4,24; Евр. 12,29) секоја распаленост и похот, секоја лоша навика и покорност, без оглед дали се работи за нешто внатрешно или надворешно, видливо или невидливо.
Повторно демоните прават спротивно на она што го рековме сега. Тие кога ќе ја победат душата и кога ќе ја помрачат светлината на умот, тогаш во нас јадните, повеќе нема трезвеност, ни расудување, ни сознание, ни водење сметка, туку тупост, неосетливост, нерасудност, заслепеност.
Сето тоа што го рековме многу добро го знаат оние кои се отрезниле од блудот, или оние кои станале умерени во својата преголема слобода, или пак луѓето кои од бессрамни станале срамежливи. Тие многу добро знаат како после отрезнувањето на умот и избавувањето од духовното слепило (подобро речено, од осакатувањето на умот), се срамеа од самите себеси пред себеси за она што пред тоа го правеле или говореле, живеејќи во слепило.
Крадците нема да се осудат да крадат, ниту ќе се осмелат на убиство, ниту ќе ја убијат нашата душа, пред да падне мрак во неа. Кражбата е неосетно заробување на душата. Убиството на душата е усмртување на логичкиот ум, паднат во непристојни дела. Погубувањето на душата е очајание после извршеното беззаконие.
Кога се работи за извршување на евангелските заповеди, никој не треба да се извинува за својата неспособност. Има души кои направиле и повеќе од она што го бара заповедта. Во тоа нека те увери оној кој го засакал ближниот повеќе од самиот себеси и за него ја дал својата душа и покрај тоа што не добил за тоа наредба од Господа . Нека се охрабрат страсниците кои добиле смирение. Бидејќи, ако упаднале во секоја склопка и ако се заплетиле во секоја мрежа и ако ја прележеле секоја болест, тогаш по своето оздравување за сите луѓе постанале: звезди, лекари, светила, кормилари, учејќи ги луѓето за својствата и за изгледот на секоја болест и спасувајќи ги со своето искуство оние кои се наоѓаат пред пад.
Ако постојат некои кои се измачувани од претходно стекнатите навики, а се способни да поучуваат други, па дури и со прости зборови, нека учат. Можеби еднаш ќе се засрамат од своите зборови и ќе започнат да ги спроведуваат во дело. (Само покрај тоа да не имаат некоја положба на власт). И со нив ќе се случи она што во една прилика видов да се случува со некои луѓе кои се прпелаат по калта: извалкани, на минувачите, за нивно спасение им објаснуваа како паднале во калта, предупредувајќи ги и тие да не паднат на истиот начин. И за спасение на останатите, Семоќниот и нив ги избави од калта на гревовите. Но ако оние кои патат од страсти, намерно себеси се поддаваат на уживање, тогаш со молчење нека ја покажат својата мудрост. Заради таквите Исус започна да учи и да твори (Дела, 1,1).
Бурно, навистина поминуваме бурно море, о, мои смирени монаси, море преполно со многу ветрови и карпи, натрапници и пирати, вртлози и понори, чудовишта  и бранови. Под карпа во душата треба да се подразбере дивиот и ненадеен грев. Вир претставува безнадежност која го обзема умот и го влече во длабочината на очајанието. Понор, е незнаење, во кое злото се зема за добро. Чудовиште, тоа е ова досадно и диво тело. А пирати – најопасни службеници на славољубието , кои го ограбуваат нашето богатство и трудот од добродетели. Бранот е надуениот и преоптоварен стомак, кој со својата похот не предава на оној убиец. Вртлог, тоа е гордоста, симната од небото, која не вознесува до небото и не турка до пеколот.
Оние кои ја изучуваат науката знаат какво учење им одговара на почетниците, какво на средните, а какво на самите учители. Да го посветиме целото свое внимание, сеуште да не се наоѓаме во редот на почетниците и покрај тоа што учиме веќе долго време. Сите сметаат дека е срамота да се види старец, како оди во основно училиште.
Најдобра азбука  за се, е следнава:
Послушност
Пост
Кострет
Пепел
Солзи
Исповедање
Молчење
Смирение
Бдение
Храброст
Мраз
Работа
Мака
Понижение
Скрушеност
Непаметење зло
Братољубие
Благост
Вера проста и нељубопитна
Негрижа за светот
Неомразна омраза спрема родителите
Непристрасност
Простодушност со невиност
Доброволна скромност

Дострел и плод на напредните:
Одсуство на суета
Негневливост
Надеж
Безмолвие
Расудување
Тајно сеќавање на Божјиот суд
Милосрдност
Гостољубие
Умерено поучување
Бесстрасна молитва
Несреброљубие

Крајна граница, правило и закон за духовите и телата, кои уште во плотта достигнуваат совршенство, е:
Незаробено срце
Совршена љубов
Извор на смиреноумие
Восхитување на умот
Весление на Христа
Неукрадливост на светлоста и молитвата
Изобилство на Божествено озарение
Тежнеење за смрт
Омраза спрема животот
Бегање од телото
Застапник за светот
Принудител на Бога
Сослужител на ангелите
Бездна на знаењето
Таен дом
Чувар на неискажливи откровенија
Спасител на луѓето
бог на демоните
Господар на страстите
Владетел на телото
Управител на природата
Туѓ на гревот
Дом на бесстрастието
Поддржател на Господа со помош на самиот Господ

Кога болува телото потребно ни е не мало внимание. Демоните, гледајќи не како лежиме на земјата, неспособни да им се спротивставиме со телесен подвиг, токму тогаш се обидуваат да не нападнат со особена жестокост. На оние кои живеат во светот, за време на болеста ги напаѓа демонот на гневот, а понекогаш и демонот на хулата. Оние кои живеат надвор од светот во тоа време ги измачува демонот на стомакоугодието и блудот, доколку имаат од с# доволно. А ако живеат на неудобни и подвижнички места, на нив јуриша тиранинот на унинието и неблагодарноста.
Сум забележал дека демонот на блудот ги зголемува маките на болните луѓе, произведувајќи и во самите болки похотни чувства и истечение. Беше ужасно да се види како телото и покрај жестоките болки се надразнува и беснее. Тогаш се свртив на другата страна и видов луѓе кои лежат болни и кои во самата болничка постела ги теши божественото дејство или умиление. Со таа утеха тие ги стишуваа и болките. И беа така расположени, што воопшто повеќе не беа желни да се излечат од својата болест. Потоа повторно се свртив, и видов тешки напатени, кои со болеста, како со некоја епидемија, се избавиле од душевните страсти. И го прославив Оној кој со кал чисти од калта.
Целиот духовен по својата суштина, умот поседува и особено духовно чуло. Таквата природа на човековиот ум го прогонува секој човек да трага за тоа чуло во себеси, без оглед дали веќе го има или не. Бидејќи, кога тоа духовно чуло ќе се покаже во нас, престанува вообичаеното дејство на телесните чула. И точно тоа, е она што еден мудрец, знаејќи за тоа рече: И ќе најдеш божествено чуло .
Монашкиот живот во поглед  на дејството и зборовите, мислите и доживувањата на душата, треба да тече во чувството на срцето. Инаку не е монашки, а да не зборувам за ангелски!
Едно е промислата Божја, а друго – помошта, друго – заштитата а друго – милоста Божја, и друго – утехата. Промислата се однесува на целета природа. Помошта им се дава на верните и само нив. Заштитата се дава исто така на верните, но на оние кои се вистински верници. Милоста Божја се укажува на оние кои Му служат, а утехата – на оние кои Го сакаат.
Она што за едниот е лек, за другиот е отров. А понекогаш една иста работа на едеи и ист човек, кога му се дава во соодветно време, му служи како лек, а кога се дава во несоодветно време, делува како отров. Видов еден невешт лекар, кој понизи еден слаб болен и со тоа не му направи ништо друго, туку го фрли во очајание. А видов и еден даровит лекар, кој со посредство на понижување изврши хируршка операција на гордото срце и од него го извлече целиот гној. Видов еден ист болен, како во една прилика заради очистување на нечистотијата пие лек на послушноста, се движи, оди, не спие. А во друг момент, разболувајќи се од окото на својата душа, пребива непокретен, во безмолвие и молчење. Оној кој има уши да чуе, нека чуе!
Одредени луѓе, не знам зошто (бидејќи некогаш не сум научил со своја глава радознало да го истражувам она што е дар Божји), така да се речи по природа се склони на воздржание, или на безмолвништво, или чистота, или скромност, или кротост, или умиление. А кај други луѓе скоро самата природа се противи на овие добродетели, па со сила се приморуваат себеси да ги исполнуваат. Па сепак од време на време доживуваат пораз, а јас, како луѓе кои својата сопствена природа ја присилуваат на добро, ги пофалувам повеќе отколку првите.
Немој многу да се фалиш човече, со богатството кое си го стекнал без мака. Предвидувајќи ја таа твоја голема штета, твојата немоќ и твојата пропаст, Дародавецот сакал со своите, и покрај тоа што не се заслужени дарови, некако да те спаси.
Поуките и навиките и целото воспитание кое сме го добиле во детството, ни помагаат или ни сметаат, кога ќе пораснеме, во постигнувањето на добродетелите и во монашкиот живот.
На монасите, ангелите им се светлина, а светлина на сите луѓе е монашкиот живот. Затоа монасите нека се подвизуваат во с# да даваат добар пример, не давајќи ни најмала причина за соблазна (в. 2 Кор. 6,3), како во она што го прават, така и во она што го говорат. Бидејќи ако светлината постане темнина, тогаш колку е мрачна онаа темнина која е тоа самата по себеси, то ест оние кои живеат во светот (сп. Мт. 5,14-16; 6,22-23)?!
Веќе ако ме слушате знајте, вие кои сакате да слушате: подобро е за нас да не си го отежнуваме животот самите на себеси, да не ја растргаме својата јадна душа борејќи се со илјада илјади и со милиони милиони непријатели, бидејќи нема да стасаме да го запознаеме, ниту воопшто да го забележиме сето нивно лукавство.
Со помош на Света Троица, да се наоружаме за борба против трите страсти – трите добродетели . Инаку ќе се навлечеме големи маки.
Навистина ако во нас е Оној кој морето го претвара во копно, без сомнение и нашиот Израел, то ест умот кој го гледа Бога, ќе го премине без бура тоа море на страсти и ќе ги види Мисирците како се дават во водата од солзи. Ако тој не е со нас, кој ќе го издржи беснеењето на брановите од страстите во своето тело?!
Ако Бог воскресне во нас преку нашите дела, ќе се растурат Неговите непријатели и ако преку созерцание се приближиме до Него, ќе побегнат од лицето Негово оние кои го мразат (Пс. 67,2) и од нас.
Да се потрудиме, Божествените работи да ги направиме повеќе со сопствена пот, отколку со голи зборови. Во часот на нашата смрт, должни сме да покажеме дела, а не зборови.
Луѓето кои слушаат дека на некое место е закопано богатство, го бараат и она што ќе го пронајдат во тоа барање, со мака го чуваат. Оние кои без мака се збогатиле, лесно го расипуваат своето богатство.
Тешко е да ги победиш твоите лоши навики без голем напор. А оние кои нема да престанат на тие навики да додаваат нови – или паднале во очајание над себеси, или немале никаква корист од својот монашки живот. Впрочем, знам дека Бог е семоќен, бидејќи Него ништо не му е невозможно (в. Јов, 42,2).
Некои ми поставија едно тешко прашање, кое ги надминува умните способности на сите луѓе со разум како мојот, и кое не го пронајдов во ниедна книга која дошла до мене: всушност кое е потомството на сите осум страсти? Или : која од трите главни страсти ја раѓа која од останатите пет? А јас, на тоа прекрасно прашање, го признав своето незнаење, па од сепреподобните отци добив ваков одговор: “мајката на блудот е стомакоугодието, унинието – славољубието, а тагата, како и гневот, се пород на сите овие три страсти. Мајката на гордоста е славољубието”.
А јас повторно, на објаснувањето на тие чудесни отци, започнав да ги молам да ме научат, кои гревови произлегуваат од осумте главни страсти и кој грев е плод на која страст. На тоа бесстрасните отци одговорија љубезно дека меѓу безумните страсти нема ни ред ни смисла; таму се е неред и збрка. Потврдувајќи ја својата мисла со уверливи докази, блажените отци говореа наведувајќи многу и веродостојни примери,  од кои некои ги ставаме во оваа поука, за со нивна помош и останатото да го направиме појасно.
На пример: неумесното смеење понекогаш се раѓа од демонот на блудот, а понекогаш од демонот на суетата – кога човекот самиот себеси нечесно се фали. А понекогаш се раѓа и од уживањето во јадењето. Долгото спиење понекогаш произлегува од преситеност, понекогаш од пост – кога посниците се гордеат со своето постење, а понекогаш од унинието, или дури и од природата. Многуговорливоста: понекогаш од угодувањето на стомакот, понекогаш од суетата. Унинието: понекогаш од преситеност, а понекогаш од недостаток на страв Божји. Хулата впрочем е  плод на гордоста. А често доаѓа и како последица на тоа што сме го осудувале блискиот за ист грев, или поради претерана завист на демоните. Окореноста на срцето доаѓа од ситоста, од неосетливоста, од пристрасноста. Таа пристрасност повторно доаѓа или од блудот, или од среброљубието, од угодувањето на стомакот или од суетата, или од многу други страсти. Злобата произлегува од вообразеноста и од гневот. Лицемерството – од самозадоволувањето и своеглавоста. Природно, добродетелите кои се спротивни на овие страсти се раѓаат од спротивните родители.
И да не говорам многу (бидејќи не би ми останало доволно време, кога би сакал подробно да ја испитам секоја поединечно), Ќе го кажам само тоа дека сите горе споменати страсти ги склонува смиреноумието. Оние кои ја стекнале таа добродетел, ги победиле сите страсти.
Родители на секое зло се чулното уживање и злобата. Човекот кој е обземен со овие страсти, нема да го види Господа. Оддалечувањето од првото, без оддалечувањето од второто, не ни донесува никаква корист.
Стравот од власта и од ѕверовите нека ни послужи како пример за стравот Господов. И телесната љубов нека ти биде слика за жеднеењето за Бога. Ништо не се противи на тоа, за пример на добродетелите да го земеме она што им е спротивно.
Нашето поколение страшно се расипало: се е полно со гордост и лицемерство. Телесни подвизи, по углед на нашите древни отци, можеби сеуште е можно да се сретнат, но нашето поколение не се удостојува со нивните благодатни дарови, иако ми се чини дека на човековата природа тие дарови никогаш не и биле толку потребни како сега. Праведно сме казнети: Бог не се покажува во подвизите, туку во простодушноста и во смирението. Па иако силата Господова во немоќта се покажува (в. 2 Кор. 12,9), сепак Господ нема да застане на патот на смиреноумниот подвижник.
Кога ќе видиме некој од нашите подвижници каде пати од некоја телесна болест, не би требало со злоба да се запрашуваме за причината на неговата болест. Подобро да го примиме со простодушна и искрена љубов, како да е дел од нашето тело и како војник ранет во борба. Има болести кои се добиваат заради очистување од гревовите, а има и такви болести кои треба да ја скршат нашата гордост. Нашиот добар, седобар Владика и Господ, кога ќе види дека некој е лен спрема подвигот, го смирува неговото тело со болест како најпогоден подвиг, а понекогаш, понекогаш и душата ја очистува од лошите помисли и страсти.
Секое видливо или невидливо зло кои ќе ни се случи нас, може да се прими или така како што треба, то ест мирно, или со возбудување, или помалку од се – и вака и така. Сум видел, на пример, три монаси, сите три казнети: еден негодуваше, другиот остана мирен, а третиот ја прими казната со голема радост. Сум гледал како земјоделците фрлаат исто семе, но секој со своја посебна цел: еден, да го отплати својот долг, а друг да го наполни своето кесе; еден, со поклони да му изрази почест на господарот, а другиот, за својата добра работа да добие пофалба од оние што поминуваат по патот на животот; еден, да му напакости на непријателот кој му завидува, а друг, за да не го срамотат луѓето како лен. А еве го и името на тоа семе: пост, бдение, милостина, извршување на послушанието и слично.
Некои монаси грижливо испитуваат што всушност сакаат да постигнат со својот подвиг, како што луѓето кои ќе дојдат на изворот, како што внимаваат со водата да не зафатат и по некоја жаба. Бидејќи и тогаш кога правиме добри дела, ние често го извршуваме и она зло што се сплеткало со нив, а не сме свесни за тоа. На пример: со гостољубието се преплетува стомакоугодието, со љубовта блудот, со расудувањето радозналоста, со мудроста лукавоста, со кротоста подмолноста, млитавоста, леноста, одговарањето, своеглавоста, глувоста за основаниот прекор, како што со молчењето се преплетува вообразеното достоинство на учителствувањето, со радоста гордоста, со надежта невниманието, со љубовта (освен блудот) осудувањето, со безмолвието унинието и тромоста, леноста и млитавоста, со чистотата огорченоста, со смиреноумието дрскоста. А покрај сето тоа, како леплива маст, подобро кажано – отров, се лепи суетата.
Да не бидеме тажни ако нашите молитви кон Господа не бидат услишани за некое време. Господ сака сите луѓе во еден момент да постанат бесстрасни. Сите кои нешто молат од Бога, не добиваат, секако не добиваат поради една од овие причини: или затоа што бараат пред време, или затоа што бараат недостојно или од суета, или затоа што ќе се погордеат или омлитават ако го добијат тоа што го бараат.
Мислам дека никој не се сомнева во тоа дека демоните и страстите ја напуштаат душата, било за одредено време или за постојано. Но малкумина од нив знаат заради која причина тие нас не оставаат на мир. Страстите ги напуштаат не само верните, туку и некои неверни, и сите заминуваат – освен една , која ја оставаат сама, како некое врховно зло кое со себеси ги заменува сите останати страсти, бидејќи таа е така штетна, што е во состојба да фрли од небото. Горивото на страстите се троши согорувано со божествениот оган , кој ги искоренува од душата.
Демоните се повлекуваат планински, за да не направат невнимателни, па ненадејно да ја зграбат бедната душа и да ја навикнат на страсти до таа мерка, па душата од тогаш самата на себеси зло да си сонува и самата себеси да се напаѓа.
Знам и за едно друго повлекување на ѕверовите: до него доаѓа кога душата конечно ќе се навикне на гревот; тое е нешто слично како малите деца, навикнати да се дојат и одбиени, потоа ги цицаат своите прсти. Знам уште и за петто бесстрастие во душата, кое настанува после големата простодушност и пофалната невиност. Бог на таквите праведно им ја испраќа својата помош, Бог кој ги спасува правите по срце (Пс. 7,11), и неосетно ги избавува од страстите, како што и малите деца, кога ќе ги слечат не се свесни за својата голотија.
Во човекот нема зло или страст по природа. Бог не е творец на страсти. Спротивно на тоа, Бог ја дарувал нашата природа со многу добродетели, од кои особено се јасни: милосрдноста – бидејќи и паганите имаат сомилост; љубовта – бидејќи и животните често просолзуваат кога ќе ги разделат; верата – бидејќи неа самите од себеси ја раѓаме; надежта – затоа што и ние позајмуваме, и тргуваме, и сееме – надевајќи се дека ќе се збогатиме.
Значи ако љубовта, како што покажавме, е добродетел која можеме да ја имаме по самата природа, - а таа е врска и извршување на законот (Кол. 3,14; Рим. 13,10), - значи дека добродетелите воопшто не се далеку од нашата природа. Затоа, нека се засрамат оние кои се повикуваат на својата божемна неспособност да прават добро.
Меѓутоа натприродни се овие добродетели: чистотата, негневливоста, смиреноумието, молитвата, бдението, постот, непрестаното умиление. Некои од нас беа научени од луѓе, некои од ангели, а на некои, повторно Бог Логосот им е учител и дародавец .
Кога бираме меѓу две зла, треба да го избереме помалото. На пример, често браќата не посетуваат кога се молиме. Или – или: или да се прекине молитвата, или да се навреди братот, пуштајќи го да си оди не проговарајќи ни збор. Љубовта е поголема од молитвата; молитвата е делумна добродетел, а љубовта е сеопфатна добродетел.
Во една прилика додека бев уште млад, дојдов во еден град, и таму додека седев на трпезата во истиот момент ме нападнаа две помисли: помислата на стомакоугодие и помислата на славољубие. Плашејќи се од последиците на беснилото на стомакот, дозволив претходно да ме совлада  славољубието. Имено знаев дека кај младите луѓе демонот на славољубие често го победува демонот на стомакоугодие, што е сосема природно: кај мирските лица, корен на сите зла е среброљубието (1 Тим. 6,10), а кај монасите – угодувањето на стомакот.
Бог по својата промисла во духовните луѓе често остава по некоја многу лесна страст, за тие поради своите всушност лесни и безгрешни  страсти да бидат незадоволни со себеси и така да стекнат непропадливо богатство на смиреноумие.
Почетникот не може да добие смиреност ако не живее во послушност, бидејќи секој самоук човек, кој без ничија помош совладал некоја вештина, заради тоа се прави важен.
Оците со право тврдат дека сета подвижничка дејност се состои од две главни добродетели: од пост и послушност. Постот ги истребува телесните желби, а послушноста, развивајќи го смиреноумието, го утврдува успехот постигнат со помошта на првата добродетел. Затоа и плачот има двојно дејство: како истребител на гревовите и творец на смиреноумието.
На побожните луѓе им е својствено на секој кој бара да му дадат она што го бара; а на побожните, да му дадат и на оној кој не бара. А да не се бара ништо од оној кој зел, ни тогаш кога тие се во можност да го вратат загубеното, својствено им е исклучително на бесстрастните.
Никогаш не треба да престанеме да испитуваме каде се наоѓаме во однос на сите страсти и добродетели: во почетокот, во средината или на крајот.
Нападите демонски на нас доаѓаат на основа на три причини: поради сластољубие, поради гордост, или поради завист демонска. Блажени се последните, себедни се оние во средината, а првите до крај се непотребни.
Постои одредено чувство, или можеби навика, која се нарекува издржливост во маките. Човекот, кој е обземен со ова чувство, повеќе никогаш нема да се уплаши или да побегни од маките. Душите на мачениците, проникнати со тоа славно чувство, со леснотија им пркоселе и на најстрашните маки.
Друго претставува чувањето од помисли, а друго – стражарењето над умот. Колку што е далеку исток од запад, толку е и второто повозвишено од првото, и покрај тоа што е потешко.
Едно е да се молиш против помисли; а друго да им противречиш; сосема трето е да ги отфрлиш и да ги презреш. За првото сведочи оној кој рекол: Боже, дојди ми на помош, и следното (Пс. 69,2). За другото – оној кој рече: ќе им одговорам на оние кои ме навредуваат, збор противен (Пс. 118,42). И повторно: си допуштил да бидам поруга на безумниот (Пс. 38,10). Сведок на третиот е оној кој запеал: занемев и не ја отворив својата уста (Пс. 38,2), и поставив стража на устата моја, кога стана грешникот против мене, и повторно: Гордите го престапија законот преку секоја мерка; но мојот поглед не се оддели од Тебе (Пс. 118,51). Средните меѓу овие често се служат со првиот начин, поради својата неспремност; првиот сеуште не е во состојба да ги одбие непријателите на вториот начин; а третиот плука на демоните.
По природа на тварите, невозможно е нешто безтелесно да се ограничува со тело. Но, за Бога Творецот, се е возможно.
Како што можат да почувствуваат сосема пријатен мирис, оние кои имаат здраво чуло за мирис, така и чистата душа се препознава во останатите како благоухание што од самиот Бог го доби, така и смрдеата од која самата совршено се ослободила, иако другите тоа не можат да го почувствуваат.
Сите не можат да бидат безстрасни. Но не е невозможно сите да се спасат и да се помират со Бога.
Со тебе нека не завладуваат оние туѓинци, демони, кои сакаат да се спуштиш во испитување на несватливите тајни на Божјата промисла или јавувањата на Неговите луѓе и кои потајно ти потшепнуваат дека Бог, сепак не гледа кој е кој. Очигледно е дека тие помисли се пород на гордоста.
Постои демон на среброљубието кој често глуми смиреност. А постои и демон на славољубието кој поттикнува на давање милостина, исто така како што го прави тоа и демонот на сластољубието. Ако сме чисти од двата последни демони, тогаш да не престануваме на секое место да правиме дела милосрдни.
Некои рекоа дека демоните работат против демоните; а јас дури сега согледувам дека тие сите сложно мислат на нашата пропаст.
На секој духовен подвиг, видлив или мислен, му претходи посебна намера и племенита желба, со Божјо содејство. Ако го нема првото, не следува ни второто. Ако с# под небото има свое време, како што вели Еклисијастот (Екл. 3,1 итн.), тогаш, тоа се однесува на она што го сочинува нашиот монашки свет живот. Затоа, ако сакате, ќе испитаме која дејност на кое време најмногу му одговара.
Без сомнение, за подвижниците постои и време за одмор (мислам на оние подвижници кој штотоку ја започнуваат борбата). Постои време за солзи  и време на заледеност на срцето; време за прекор и време на заповедање; време за пост и време за једење; време за борба против непријателската чулност и време кога сетилата мируваат; време на душевна олуја и време на тишина на умот; време за тага на срцето и врема на духовна радост; време за зборување и време за слушање; време за валкање (можеби поради гордост) и време на очистување (поради смиреност); време за војна и време за сигурен мир; време за безмолвие и време за планинско повлекување; време за непрестана молитва и време за усрдно вршење на други задолженија.
Значи да не го бараме пред време она што треба да дојде во свое време, измамени со својата горделива ревност. Да не бараме лето во зима, ни жетва во време на сеидба, бидејќи постои време за сеење на трудот и време за жетва на неискажливите дарови на благодатта. Ако не поведеме сметка за тоа, потоа нема ни во соодветното време да го добиеме она што ни припаѓа во тоа време.
Според несватливата промисла Божја, одредени луѓе од Бога добиле свет дар но уште пред да се потрудат; други, во текот на самиот труд; некои, по завршувањето на трудот; а некои, најпосле во часот на смртта. Треба да испитаме, кој е најсмирен меѓу нив.
Постои еден вид на очајание кое произлегува од многубројните гревови, од оптеретувањето на совеста и од неподносливата тага, кога душата под тежината на големиот број на рани тони и се дави во длабочината на очајанието. А постои е еден друг вид на очајание, кое не обзема од гордост и од високото мислење за себеси, кога оние кои паднале мислат дека не заслужиле едно такво понижување.
Оној кој внимателно ќе го испита и едниот и другиот вид на очајание, ќе открие дека помеѓу нив постојат одредени разлики: во првиот случај, човекот се предава на рамнодушноста; во другиот, тој очајува, но продолжува со подвигот, и покрај тоа што едното со другото не се совпаѓа. Но првиот вид на очајание обично го лечи воздржанието и надежта, а другиот, смирението, и уште – никого да не осудуваме.
Не треба да се чудиме или да се соблазнуваме, ако видиме како некои луѓе говорат добро, а прават зло. И онаа змија во рајот, ја уништи гордоста.
Образец и правило во сите твои потфати и подвизи (без оглед дали на основа на послушанието или не, дали во видливо или во мисловно), нека ти биде тоа: дали навистина тоа го преземаш по Бога.
Имено, ако како почетници започнеме било каков подвиг, а од тоа дело не се зголемува во нашата душа веќе стекнатата смиреност, мене не ми изгледа дека тоа го правиме по Бога, без разлика дали тоа е мало или големо дело. Кај нас така незрели, сигурна потврда дека тоа што го правиме е во склад со Божјата воља е смиреноста. Кај средните можеби тоа е престанокот на внатрешната борба. А кај совршените, тоа е зголемувањето и изобилството на божествената светлина.
Малите работи за големите луѓе, можеби и не се мали. А она што за малите е големо, воопшто не може да биде совршено.
Кога воздухот ќе се очисти од облаците, сонцето засветлува во целосен сјај. И душата која се удостоила за прошка на гревовите, несомнено ја гледа Божествената светлина.
Едно е гревот, а друго – правењето на добри дела, а друго – страста, и друго – падот. Оној кој во Господа е способен да го испита тоа, точно нека го испита .
Некои над се го ценат чудотворството и оние духовни дарови кои се гледаат, не знаејќи дека има и многу повозвишени дарови кои се сокриени, но токму поради тоа и се обезбедени од пад.
Оној кој се очистил совршено, дури ја гледа и душата на ближниот (и покрај тоа што не ја гледа самата душа како таква), точно онаа состојба во која се наоѓа душата на ближниот. А оној кој само што застанал на патот на очистувањето, за состојбата на душата на ближниот заклучува само на основа на надворешните дејства.
Малиот оган понекогаш ја збришува целата шума, како што преку малата пукнатина може да се изгуби целиот труд.
Понекогаш одморот на телото, кој е непријател на душата, ја оживува силата на умот, а да не го разгори огнот на похотите. А понекогаш, напротив, изнудувањето на телото доведува до оживување на похотите, за да не се надеваме во себеси, туку во Оној кој на непознат начин ги умртвува похотите на нашето секогаш живо тело.
Кега ќе забележиме, дека нас некои луѓе, н# сакаат со љубов Божја, пред нив особено треба да внимаваме на нашето однесување. Ништо не е во состојба така да ја разори љубовта и ништо не предизвикува таква омраза, како преголемата слобода во однесувањето.
Окото на човековата душа е нешто прекрасно и духовно, што со исклучок на она што го поседуваат бестелесните битија, надминува се што може да се замисли. Затоа и оние кои се обземени со страсти често можат да ги погодат мислите во душите на останатите луѓе, благодарејќи на својата голема љубов спрема нив, особено кога самите не западнале во телесна нечистотија. Ако на она што е нематеријалното, не му е ништо така спротивно како материјалното, тогаш оној кој чита – нека разбере!
Гатањето  кај оние кои живеат во светот се противи на верата во Божјата промисла, а кај нас (монасите) – на духовната мудрост. Душевно немоќните луѓе, во телесните немоќи, опасности и надворешни искушенија треба да ја гледаат грижата која Господ ја води за нас. А совршените тоа ќе го видат во доаѓањето на Духот и умножувањето на благодатните дарови.
Постои демон кој ни приоѓа штом ќе легнеме во постелата, и кој не опсипува со зли и нечисти помисли, за така троми, не наоружувајќи се против него со молитва, да заспиеме со валкани мисли, па да сонуваме валкани сонови.
Постои еден дух наречен “претеча”, кој не прима веднаш по будењето и ги валка нашите први мисли. Така првите мигови на денот посвети ги на Господа: денот ќе му припадне на оној кој прв ќе го добие. Еден одличен подвижник ми соопшти една мисла, која заслужува да се спомене: “По раното утро јас веќе однапред знам како ќе ми помини целиот ден”.
Патиштата на побожноста се многу, како што се многу и патиштата на пропаста. Затоа често се случува оној пат кој за еден човек е добар, на друг да не му одговара, а намерата и на едниот и на другиот човек му е угодна на Господа.
Кога ќе се најдеме во искушение, демоните се борат да речеме или да направиме нешто безумно. А ако не можат да не совладаат, тивко се прикрадуваат и неприметно во душата ни уфрлуваат фарисејска благодарност на Бога (в. Лк. 18,11).
Луѓето кои мислат на она што е горе, на небото, горе заминуваат со својата душа по својата смрт. А оние кои мислат само на она што е долу, долу и заминуваат. За душите кои се разделуваат од телото, не постои  некое трето, средно место.
Само една творба Божја (душата), добива битие во нешто друго, а не во самата себеси. Чудно е, тогаш, како може тоа да постои надвор од она во што добило битие?
Побожните ќерки се раѓаат од побожни мајки. А таткото на самите мајки е Господ. Не би било неосновано да се примени истото начело и на она што е спротивно на реченото.
Кукавицата нека не влегува во борба – наредува Мојсеј (или поточно – Бог , в. 5 Мој. 20,8; Суд. 7,3), - за последната прелест на душата да не биде полоша од првиот пад на телото. И правилно е!
Светлост за сите делови на телото се телесните очи. А мислена светлост за сите божествени добродетели е расудувањето.






Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk