IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали треба да се исповедаме?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали треба да се исповедаме?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 20>
Автор
Порака
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2006 во 11:58
Miralem, mislam deka eden komentator tuka, Messenger, barase nesto podirektno .. Gospod i TOJ ..! Mislam deka nema da go najde toa vo hristijanstvoto.
ETE SAMITE GO VELAT TOA! :->
 
Pak napomenuvam, NEMA DRUGIOT pomegju mene i Allah!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2006 во 13:48
Баш ме интересира како е во исламот, дректно со Бог?

А Миралем пак се збркал....едно е молитва, друго е исповед.
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2006 во 18:42
butel2, ако искрено те интересира .. би ти кажал, НП!   
НО, прво да признаат .. или веќе признаат христијаните дека во христијанството нема ДИРЕКТЕН КОНТАКТ во СЕ со Господ.

Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2006 во 22:33

Megjusebe ne se ispoveda tuku se bara proska. Jas sum dolzen ako ti zgresam da pobaram da mi oprostis. Baska od Boga. Ova povtorno ke mi se kopira od Ortodox kako sum kontradiktoren,samo neka znae deka svesno pisuvam.No zosto da baram oprost od odzata ako denes izvrsam blud ??? Dali na odzata sum mu zgresil,ili na popot ????

Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2006 во 13:00
Originally posted by sayHI sayHI напиша:

butel2, ако искрено те интересира .. би ти кажал, НП!    НО, прво да признаат .. или веќе признаат христијаните дека во христијанството нема ДИРЕКТЕН КОНТАКТ во СЕ со Господ.

    

Ме интересира, ако во христијанството го нема ДИРЕКТНИОТ КОНТАКТ СО ГОСПОД, сакам да знам на кој начин го има во муслиманството и кој се има таков однос со Господ.
Кон врв
aaaaaaaaaaaaaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aaaaaaaaaaaaaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2006 во 20:29

Ако некој ја додирне голата жица од сопствениот штекер во својот стан, зарем нема контакт преку сите трансформатори, далекуводи до генераторот од централата.Тоа во православието се нарекува благодат.

Ова е контакт за телесните а што сакате,симнете го умот во срцето.
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2006 во 00:06
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by sayHI sayHI напиша:

butel2, ако искрено те интересира .. би ти кажал, НП!    НО, прво да признаат .. или веќе признаат христијаните дека во христијанството нема ДИРЕКТЕН КОНТАКТ во СЕ со Господ.

    

Ме интересира, ако во христијанството го нема ДИРЕКТНИОТ КОНТАКТ СО ГОСПОД, сакам да знам на кој начин го има во муслиманството и кој се има таков однос со Господ.
 
Prvo da te koregiram. ISLAM e nasata VERA.Nitu Muhamedanstvo,nitu Muslimanstvo. Blagodaram.
 
Neznam sto podrazbiras pod poimot KONTAKT.
 
Sekoj Musliman,koga Klanja (Obavuva Molitva-Namaz) Svesen e deka vo toj Moment stoi pred Svevisniot Allah dz.s. Znaci,vo toj Moment,dodeka ja obavuva Molitvata-Namazot,se isklucuva (pravilen namaz e koga se isklucuva) komplet od ovoj svet. I ne misli na nisto osven na Namazot i na toa deka vo toj Moment stoi na Mostot Sirat-Kuprija,koj e pomegju rajot i pekolot. Za nekoj toj most ke bide Mnogu sirok a za nekoj tesen kako vlakno. Molitvata kaj Muslimanite,Obavuvanje na Namaz e lecenje na Dusata. Ako ti se pokvari kolata,mestoto i e na mehanicar. Del od teloto (telesno) mestoto i e na lekar. No kade za pokvarena Dusa ?  Sekoj Prav Musliman,ima potreba za Namaz. Molitvata Vredna e samo kaj onoj Koj SLAST osekja vo nea. Ednas kazav. Edinstveno sto Allah od eden Vernik bara e toa da mu go vrati na Allah ona sto Allah na zaem ni go dal DUSATA I TELOTO cisto i zdravo. Taka,so namaz ja odrzuvame cista i zdrava Dusata,so pravilna Ishrana go odrzuvame cisto i zdravo teloto. Nisto ne bara Allah od nas. I nie nisto ne mozeme za Allah da napravime (kako sto eden tuka kaza) a da toj nemoze da napravi. Znaci se' sto pravime za sebe pravime. Na Allah dz.s ne mu e potreben nasiot Namaz !!! Allah ne zavisi od nas,ZAVISIME NIE OD NEGO. Namazot,Postot,Zekatot,Obavuvanje na Hadz,seto toa e za nase dobro i za nasa Dusa. Dali sme prisileni nekoj na toa ? NE !  Kako i od sto se lecime so namazot,kako ja cuvame i od sto Dusata,sto e namazot,kako Namazot e EDINSTVEN lek za nekoi (teski) bolesti,kako Qur'anot e EDINSTVEN lek za nekoi Bolesti... kazav podgotvuvam edna tema vo vrska so Dzinovite (demonite). Taka ke bide se' objasneto.
 
Bitno da znaes... Koga Namaz obavuvame,svesni sme deka Pred Boga vo toj moment stoime.
Кон врв
orthodox Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orthodox Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2006 во 00:25

Megjusebe ne se ispoveda tuku se bara proska. Jas sum dolzen ako ti zgresam da pobaram da mi oprostis. Baska od Boga. Ova povtorno ke mi se kopira od Ortodox kako sum kontradiktoren,samo neka znae deka svesno pisuvam.No zosto da baram oprost od odzata ako denes izvrsam blud ??? Dali na odzata sum mu zgresil,ili na popot ????

Ajde itaka sum online, pa uste i povikan da kazam zbor dva!!! 
Se mesha ispoved, i molitva/namaz!!!
Ako ti /jas zgreshish/zgresham se razbira deka treba da se pokajam i ako e mozhno da baram proshka od toj shto sum mu zgreshil-ako e mozhno!!
No, treba da se bara proshka i od Boga!
Sveshenkot ja ima taa vlast da mozhe da ja izvrshi ispovedta, no vernikot znae deka toj mu se ispoveda na Hristos, a sveshenikot e samo svedok i onoj koj vo imeto na Boga go oprostuva grevot.
Da se razbereme, formalna ispoved ne mozhi!!!
Ako sveshtenikot uvidi deka nema dovolno pokajanie vo ispovedta, togash ima pravo da mu ukazhi na toa i da ne mu go prosti grevot se do onoj moment koga vernikot vistinski i od srce se pokae! 
Znachi, ako ti denes izvrshish blud, najnapred se pokajuvash za toj grev, a potoa barash od Boga proshka, no proshkata se dobiva samo preku molitvata /i predhodnata ispoved/ od sveshtenikot!
Kaj shiite ima neshto slichno, ama ne e isto!!
Tolku za denes, ke proveram forum po 10 dena!
p..s  ete ne te iskarav, ne sum tolku losh, kako shto me mislish -);
Се за Христос, Христос ни за што!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2006 во 10:15
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by sayHI sayHI напиша:

butel2, ако искрено те интересира .. би ти кажал, НП!    НО, прво да признаат .. или веќе признаат христијаните дека во христијанството нема ДИРЕКТЕН КОНТАКТ во СЕ со Господ.
      Ме интересира, ако во христијанството го нема ДИРЕКТНИОТ КОНТАКТ СО ГОСПОД, сакам да знам на кој начин го има во муслиманството и кој се има таков однос со Господ.

 

Prvo da te koregiram. ISLAM e nasata VERA.Nitu Muhamedanstvo,nitu Muslimanstvo. Blagodaram.

 

Neznam sto podrazbiras pod poimot KONTAKT.

 

Sekoj Musliman,koga Klanja (Obavuva Molitva-Namaz) Svesen e deka vo toj Moment stoi pred Svevisniot Allah dz.s. Znaci,vo toj Moment,dodeka ja obavuva Molitvata-Namazot,se isklucuva (pravilen namaz e koga se isklucuva) komplet od ovoj svet. I ne misli na nisto osven na Namazot i na toa deka vo toj Moment stoi na Mostot Sirat-Kuprija,koj e pomegju rajot i pekolot. Za nekoj toj most ke bide Mnogu sirok a za nekoj tesen kako vlakno. Molitvata kaj Muslimanite,Obavuvanje na Namaz e lecenje na Dusata. Ako ti se pokvari kolata,mestoto i e na mehanicar. Del od teloto (telesno) mestoto i e na lekar. No kade za pokvarena Dusa ?  Sekoj Prav Musliman,ima potreba za Namaz. Molitvata Vredna e samo kaj onoj Koj SLAST osekja vo nea. Ednas kazav. Edinstveno sto Allah od eden Vernik bara e toa da mu go vrati na Allah ona sto Allah na zaem ni go dal DUSATA I TELOTO cisto i zdravo. Taka,so namaz ja odrzuvame cista i zdrava Dusata,so pravilna Ishrana go odrzuvame cisto i zdravo teloto. Nisto ne bara Allah od nas. I nie nisto ne mozeme za Allah da napravime (kako sto eden tuka kaza) a da toj nemoze da napravi. Znaci se' sto pravime za sebe pravime. Na Allah dz.s ne mu e potreben nasiot Namaz !!! Allah ne zavisi od nas,ZAVISIME NIE OD NEGO. Namazot,Postot,Zekatot,Obavuvanje na Hadz,seto toa e za nase dobro i za nasa Dusa. Dali sme prisileni nekoj na toa ? NE !  Kako i od sto se lecime so namazot,kako ja cuvame i od sto Dusata,sto e namazot,kako Namazot e EDINSTVEN lek za nekoi (teski) bolesti,kako Qur'anot e EDINSTVEN lek za nekoi Bolesti... kazav podgotvuvam edna tema vo vrska so Dzinovite (demonite). Taka ke bide se' objasneto.

 

Bitno da znaes... Koga Namaz obavuvame,svesni sme deka Pred Boga vo toj moment stoime.

    


Прашај го Сај Хи што подразбира под ДИРЕКТЕН КОНТАКТ, а ова твое објаснување за намазот не е одговор на тоа што тој го кажа дека само кај муслиманите го има тој контакт.

Веќе реков дека молитва, односно намаз како што вие го нарекувате и исповед не се исто.
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2006 во 10:32
Butel2 says Прашај го Сај Хи што подразбира под ДИРЕКТЕН КОНТАКТ, а ова твое објаснување за намазот не е одговор на тоа што тој го кажа дека само кај муслиманите го има тој контакт.
Бутел можеби човекот директно како со човек си прави моабет, како ние со свештениците кои ни кажуваат што е исправно што не...
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2006 во 11:00
И јас имам таков впечаток, но сакам од нив да слушнам
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2006 во 12:11
Originally posted by natalija natalija напиша:

Butel2 says Прашај го Сај Хи што подразбира под ДИРЕКТЕН КОНТАКТ, а ова твое објаснување за намазот не е одговор на тоа што тој го кажа дека само кај муслиманите го има тој контакт.
Бутел можеби човекот директно како со човек си прави моабет, како ние со свештениците кои ни кажуваат што е исправно што не...
 
Zarem i ova go rekovte.Pa vie li najdovte ? Zarem ne znaete deka vie so Boga taka se odnesuvate,Vie i nikoj drug ??? Ednostavno ne znaete ni koj e Bog ni Sto e Bog. Nitu ke doznaete.
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2006 во 12:14
Е не туку вие знаете кој и што ви е севишниот, се саде памет сте а пола раја бви е неписмена.. Миралем па кај си ти? Ми недостасуваше многу
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2006 во 12:44
Originally posted by natalija natalija напиша:

Е не туку вие знаете кој и што ви е севишниот, се саде памет сте а пола раја бви е неписмена.. Миралем па кај си ти? Ми недостасуваше многу
Haha... Natalija. Naj prvo da go potsetam Pravoslavie neka gi procita izrazite NEPISMENA RAJA. Vidi ja gi vregja site :) Striktno e kaj nas,Natalija draga. Bog e SAMO EDEN. EDEN I EDINSTVEN. Na nego mu se molime i od Nego pomos Barame i od nikoj ama bas nikoj drug. Od Naj Silniot,od Naj Mokniot.Vo Nego veruvame. I sto e naj Bitno znaeme vo sto veruvame.
 
Ako znaes ti vo sto veruvas,kazini barem ti,koj ke bide zakonodavec vo rajot ? Otecot Sinot ili S.Duh ?? Koj ke bide od desnata strana a koj ke bide od levata strana ?? Koj ke bide na sredina ?? Neli e Bog DUH ?? Kako ke sednat od levata i od desnata negova strana ??? Dali Isus ke bide vo covecki lik na drugiot svet ??? Dali i tamu ke bide Slovo ili Bogocovek ?? Ako e Bogocovek kako togas otecot ke bide Duh i odvojan od Bogocovekot. Ajde da kazeme se raspodelile tuka na zemjata (STO NEMA NITU TROSKA SMISLA NITU DEFINICIJA NITU DOKAZ). No kako ke bidat tamu rasporedeni ?? Dali ke ima potreba da se odvojuvaat i da bide i tamu Bog kako slovo-logos,telo covecko i zosto ??? Dali svetiot Duh i ponataka ke ostane s.duh ili ke se vrati vo Boga ?
Ne mi kazavte nitu za mojsie sto bil i koj bil ? Dali cudata toj sto gi pravel bile Bozji ili cii ? Vo sto se razlikuvale negovite cuda od Isusovite ? Zosto ne mozeme da kazeme deka i Mojsie bese slovoto. Koga znaeme deka nitu mojsie ne lazel,ja kazuval samo vistinata,bil edinstveniot Pat za toj narod ???? Cuda pravel...........
 
PS: I ti mi nedostasuvas ;)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 20>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.