IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали треба да се исповедаме?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали треба да се исповедаме?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 20>
Автор
Порака
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2006 во 10:47
Поздрав Брат!
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2006 во 12:07
Исповедувањето сум го гледала единствено на филмовите и тоа било својствено за католиците. Од пред некоја година слушнав дека и кај православните има исповедување, но кому, каде, на кој начин не ми е познато. Ваму, нели имаат посебни простории, па често и не знаеш кој е свештеникот на кого му се исповедуваш. Како е овде во нашите православни цркви, навистина би сакала да знам.


Оној што се исповедува на еден начин си олеснува на се*еси бидејќи кажува нешто што го мачи а сигурен е дека тоа што го кажува останува таму.

Инаку околу самото исповедување, Белег вели само така ќе ти бидат простени гревовите. Дали и оној кој убил, крадел, прелажал и нанел штета на луѓе, само со тој чин на исповедување се ќе му биде простено.
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2006 во 14:35
Samo bog prostuva i osuduva(tuka zboruvame za religija..i aramijata raspnat do isus pobaral procka pred smrtta i mu bilo prosteno..).....a kaj pravoslavnite ispoveduvanjeto e oci vo oci,ne zad paravani,treba da go poglednesh sveshtenoto lice vo oci i da priznaesh za grevovite....znaci oci vo oci...a ocite se dushata...pravoslavnoto ispoveduvanje zatoa e poteshko,mnogu hrabrost i iskreno kaenje treba za da mozesh nekomu da poglednesh vo oci i da kazesh shto si zgreshil.....
Кон врв
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2006 во 08:13
Во Православното Христијанство право да исповедуваат не им се дава на сите свештеници само на поискусните. Исповедта е неопходен елемент за опростување на гревовите но не и единствен. Опростувањето се случува со достојното причестување. За самата причест неопходно е свештеникот кој го причестува верникот или да го имал исповедано или да добил сугестија од свештеникот кој го причестил верникот дека истиот е во достојна духовна состојба за причест. Меѓу исповедта и причестувањето може да има повеќемесечна па и повеќегодишна епитимија се додека верникот не се утврди во христијанскиот живот. Епитимија период на поправање на верникот со исполнување на извесни задолженија одредени од свештеникот исповедник кои најчесто по својата природа се спротивни на слабостите на верникот.
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2006 во 18:24
Originally posted by DARKDOOG DARKDOOG напиша:

na svestenikot

ОДИ ИСПОВЕДАЈСЕ АКО НЕМАШ ДРУГА РАБОТА, НА СВЕШТЕНИКОТ! за мене тоа е малоумно.
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2006 во 19:04
I ZA NA NEKOI MUSLIMANSKI RABOTI SE MALOUMNI PA NE VE VREGAME....
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2006 во 19:55
погрешно ме свати , велам ДА СЕ ИСПОВЕДАШ НА СВЕШТЕНИК е малоумно, не велам ВИЕ СТЕ МАЛОУМНИ!
Свештеникот нее тој кој ќе ти прости или whatever! на  Господ исповедајсе .. тој е тој кој простува.
Кон врв
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2006 во 20:08
Па на Господ се исповедаме!
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2006 во 13:12
sard, има такви кои се христијани .. па исповедта ја прават на свештеник! 
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2006 во 14:13
Originally posted by sayHI sayHI напиша:

sard, има такви кои се христијани .. па исповедта ја прават на свештеник! 
пред свештеник се исповедаат, на Бога
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2006 во 16:34
Pravoslavie, ЗНАЧИ НЕМА ДИРЕКТЕН КОНТАКТ ПОМЕЃУ ГОСПОД И ТОЈ КОЈ ЈА ИЗВРШУВА МОЛБАТА!
СЕ ОДИ ПРЕКУ ДРУГ, НЕЛИ?
Епа тоа нее случај во Исламот.
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2006 во 21:44
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Originally posted by sayHI sayHI напиша:

sard, има такви кои се христијани .. па исповедта ја прават на свештеник! 
пред свештеник се исповедаат, на Бога
Koga obavuva Molitva eden Musliman,se od pred nego sklonuva. Slika,kukla,se'. Na nikogo za nisto ne moli i na nikogo za nisto ne mu se klanja OSVEN NA STVORITELOT. Na koj nacin pred svestenik se ispoveda na Boga ? Neli od svestenikot se bara oprost i toj ti vika Prosteno ti e ?? Ova ne sum go videl licno,samo od Filmovi... pa neznam bas kako odi i nemozam da zboruvam,no ako e taka togas e TAZNO,ne samo POGRESNO. Da odam vo dzamija,crkva pa da mu kazam na odzata ili popot Pope/Odza... gresev,denes napraviv toa i toa,dali ke mi prostis ??? I toj da mi prosti. A ako pak Popot bara od Boga za nasiot grev,uste potazno. Nikoj (kako sto eden tuka spomna) nemoze niti da mi prosti grev nitu da mi napise. SAMO EDEN I EDINSTVEN PRAVEDEN SUDIJA A TOA E KAJ NAS ALLAH DZ.S I NIKOJ DRUG AMA BAS NIKOJ.
Кон врв
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2006 во 09:26
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Originally posted by sayHI sayHI напиша:

sard, има такви кои се христијани .. па исповедта ја прават на свештеник! 
пред свештеник се исповедаат, на Бога

    Така е Православие!
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2006 во 09:34
Исповедта мора да си има извесна форма. Формата не може сам да ја одржува оној кој се исповеда. Тој нема ни да знае дали се исповедал или не, тоа треба да го направи свештено лице кое знае што е исповед и која е границата на исповедта.

Исто така исповедта пред друга личност е многу потешка отколку само исповед на Бог. Другиот станува критериум за преку неговите очи да се видиме се*еси и подобро да се исповедаме. Подлабоко се сфаќа глупоста и тежината на сопствените гревови.

Во Христијанството не само што се исповедаме на Господ преку свештеник како дефинирана форма која прави валидно исповедување исто така се исповедуваме едни на други (христијанин на христијанин) според стихот „Исповедајте се едни на други“. Христијанинот не треба да биде затворен пред светот. Не треба да ги крие своите гревови и оној кој вистински е. Треба да собери сила и да му се отвори на светот. Всушност во првите неколку векови и валидната форма на исповедта била: верникот пред сите в Црква не само пред свештеник ги кажувал и се покајувал за своите гревови. Тогаш верата била посилна од сега. Понатаму поради слабоста на совеста на оние кои слушале исповедта се врши пред Бога преку свештеник кој е само инструмент за да се исповедувањето да биде ВАЛИДНО ПРЕД БОГА.
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 20>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.