IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Смрт
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Смрт

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 20>
Прашање: Се плашите ли од смртта??
Одговор Гласови Статистика
67 [38,51%]
84 [48,28%]
23 [13,22%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2006 во 16:41
За да се знае што има после смртта (биолошка), треба да се проучува Божјото Откровение. Да се читаат Верите, Религиите и да избереш што ти е според твоето најдлабоко убедување и најреално гледање на нештата - најлогично / најнормално. Тогаш ќе знаеш каде продолжуваш после биолошката смрт: во Постоење или во Пропаст
 
Мое лично размислување е ова


Изменето од Pravoslavie - 01.Јуни.2006 во 16:51
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Клементина Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 305
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Клементина Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2006 во 17:01

смртта е само пропагање на материјата, духот се ослободува од телото, а после смртта кој каде оди тоа според заслугата, колку бил чесен или не. верувам во животот после смртта, ми е страв но само понекогаш, го убивам стравот со верба дека тоа сите не чека и дека животот го има и таму горе. и верувам во виши сили, има нешто што неможе да се објасни, може само субјективно да се почувствува.

precious..
Кон врв
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2006 во 17:39
сите потајно се плашиме од смртта...никој не е рамнодушен на фактото дека еден ден ќе не немат...физички....и јас се плашам понекоаш од смртта...меѓутоа пробвам да го прифатам  фактото дека смртта е неизбежна...
Точачиња.
Кон врв
YODA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 205
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај YODA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2006 во 20:00

    Nemojte da se plasite oti to e samo porta do nov vid na postoenje, nisto pojke. Patem receno to ne e nov vid na postoenje, tuku samo se vrakjame vo nasata vistinska forma, duhovnata. Samo vo tekot na ovie 6-7 iljadi godini tolku mnogu sme pocnale de se plasime od se i vo se slepo da veruvame, so vistinata i po gla da ne udri pak nema da ni tekni.
    Nemojte da se plasite oti ako ne daj boze umrite utre-drugiden, gadno ke se zaebite oti duri togas ke se zaginite i ni ugore ni udolu nema da bidite. So porano ja prifatite vistinata to poarno, oti ke nosite pravilni i logicni odluki vo zivoto.
и то...
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2006 во 21:36
DAAAAAAAAAAAAA Confused
Кон врв
DaVinchi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DaVinchi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2006 во 18:55
Zivotot!!! e bavna smrt
Koj se sl*ga so ova?..
davinci
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2006 во 21:56

Originally posted by Ghost Ghost напиша:


Или пак дали воопшто се плашите од смртта???


Да, се плашам од смртта...имам многу незавршена работа...најверојатно би се вратила за да ја дозавршам
     

Сакам да пастирам овде, иако можеби не му е местото, еден цитат за смртта од Иво Андриќ (Знакови поред пута), а кој мене многу одамна ми остави голем впечаток, па сакам да го поделам со вас:

Смртта е како гром. Знаеш дека постои, си читал за неа, често си размислувал, неодредено, без крај и заклучок. Понекогаш ќе ја споменеш во разговор или во пишување, секогаш мудро и мирно, како се' да знаеш за неа. Но, кога ќе се случи да удри во твоја најблиска близина и неочекувано да погоди некого што го сакаш и со чие постоење си ги врзал најубавите задоволства, тогаш гледаш дека не знаеш и дека никогаш не си знаел што навистина е смртта и дека си зборувал или пишувал напамет, површно и празно.
Си мислел дека знаеш што е тоа смрт затоа што си умеел да напишеш неколку потски зборови за турските гробишта, а сега гледаш дека тоа нема никаква врска ни со животот ни со смртта.


Кон врв
YODA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 205
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај YODA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2006 во 23:14
Да ја осетеше немаше да бидиш присутен за да ни кажиш за умирачката. Смртта е премин од еден свет во друг, шо значи ти веќе требаше да бидиш преминат, а не да раскажуваш.
и то...
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2006 во 09:14
edinstveno na svetov se plasam od samiot sebe , a za smrtta kada dodze tada
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2006 во 09:38
Originally posted by benedikt2 benedikt2 напиша:

Ja imam pocustvuvano dva pati dosega, dodeka vodese borba so mojot zivot. Ne postoese nikakov bel tunel (bar ne vidov takvo nesto, a i kolku sto mozev da zapamtam vo takov slucaj), no zatoa prviot pat koga mi se sluci toa go vidov mojot pokoen dedo kako razgovara so eden covek vo belo, a toj go prasuvase dali saka da me zeme. A vtoriot pat bese tocno pred edna nedela, kako zabrzan film mi projde zivotot vo rok od nekolku sekundi niz glava. Drugo ne pamtam. Ova najseriozno vi go kazuvam. Ne se osmeluvam na nekoj poznanik da mu go kazam ova, zatoa sto malkumina lugje veruvat vo takvi raboti, a uste pomalku vo Gospod! Pozdrav4e!


Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2006 во 14:41
Originally posted by benedikt2 benedikt2 напиша:

A zosto se plasis od sebe...?!?
edinstveno jas mozam da si nastetam najmnogu samiot na sebe i nikoj drug
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2006 во 14:46
Pa da. Ako si "asalen", covek moze samo da izgubi a ti da si ostanes istiot. Se nadevam me svakjas sto sakam da ti kazam.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2006 во 14:52
se nadevam i jas
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2006 во 15:13
nemoj do tolku da se nadevas...LOL
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 20>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,235 секунди.