IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРА-ИЗБОР ИЛИ ТРАДИЦИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРА-ИЗБОР ИЛИ ТРАДИЦИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 13>
Автор
Порака
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2006 во 10:29
Sto se bunis na krajot na kraevite,dali ima nesto sto te buni drugo vo Islamot,ako mislis deka toa ne treba da se pravi (sunetisuvanjeto) i toa te sprecuva da go prifatis Islamot,KRATKO I JASNO,NEMORA DETETO DA GO SUNETISUVAS za da bides Muslimanka.Ako sakas,ako mislis deka ne treba nemoj.



Од каде го донесе овој заклучок жити се?
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2006 во 23:15
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Sto se bunis na krajot na kraevite,dali ima nesto sto te buni drugo vo Islamot,ako mislis deka toa ne treba da se pravi (sunetisuvanjeto) i toa te sprecuva da go prifatis Islamot,KRATKO I JASNO,NEMORA DETETO DA GO SUNETISUVAS za da bides Muslimanka.Ako sakas,ako mislis deka ne treba nemoj.



Од каде го донесе овој заклучок жити се?
 
Butel. Naj verovatno nemase drugo sto da napises. Eve,jas ti vikam i jas ja snosuvam celata odgovornost pred Allah dz.s. Ako ti e precka Islam da prifatis zaradi toa,ete nemoras da go sunetisuvas sin ti.  Dali sega ke mi kazes i toa deka MORAME DA GI SUNETISUVAME DECATA ??? Ako jas kako Musliman nemam pravo da kazam,dali ti ke se obides zaklucok da ni doneses STO SI ATEIST-KA ???? Dali ima smisla ? Povtorno ti vikam. Ima vo Islamot Sunnet i Farz. Sunnet e se ona sto ni PREPORACAL Muhammed a.s a FARZ e ona sto ALLAH ni naredil. Sunnetisuvanjeto e SUNNET i ne e MORALNO. I navistina Butel,ne mi e Bitno sto nema da me razberes ili ne sakas da razberes. Nekni ti kazav deka tocno znam kako disis.Te poznavam po tvoite poraki. No veruvaj,kako sto eden DRAG PRIJATEL MI KAZA. Ima nekoi koi citaat i mislat i razbiraat,kolku god da se obiduvate da isprevrtite.
PS: Ne pomisliv ni na sekund deka sakas da go prifatis Islamot.Tuku sakav da kazam samo sto e sunetisuvanjeto.Sakav da kazam deka ne e Moralno. I koga bi bila muslimanka i ako mislis deka ne treba,togas ednostavno,nemoj,i ponataka ke si bides Muslimanka. Bez razlika dali si go izvrsila toj obred ili ne.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2006 во 23:08
Воопшто не станува збор за тоа дали или не е морално сунетисувањето кај муслиманите, јас кажав, а и ти тоа го потврди, дека малите деца не ја носат самите одлуката дали да бидат или да не бидат сунетусани, тоа не е нивен избор.

Тоа што велиш дека немав што да напишам се однесува на твојата реченица која ја копирав. Или да ти биде појасно бидејќи не ти е, иако тврдиш дека " знаеш како дишам ", те прашувам од која научна фантастика во твојатѕа глава го извлече заклучокот дека би станала муслиманка да не е сунетисувањето....

И поштеди ме од одговор
Кон врв
bomboni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јануари.2006
Локација: Czech Republic
Статус: Офлајн
Поени: 215
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bomboni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2006 во 03:07
Miralem mislam deka butel saka da kaze deka koga toj obred na sunnetisuvanje ke se izvrsi e nepovraten, odnosno ednas sunetisan ostanuva za cel zivot, bez razlika koga ke porasne on sto ke prifati(moze ke prestane da gi pere zabite, nozete i drugo, kako sto rece SUNNET e preporacano no ne i obavezno. No sunnetot koj e izvrsen e nepovraten, a toa deteto podocna nemoze da go izmeni, t.e roditelot go izbral toa za nego. Na eden nacin i toa e prisilno vnesuvanje na nekogo vo religijata. Od druga strana te razbiram i tebe koga vikas deka kaj tebe toa e od cisto zdravstveni i higienski pricini. Mislam butel, ne se buni, i tvoite deca ne izbrale da primat vakcini ama ti si gi odnela, neli. Kako i da e, spored mene religijata vo semejstvoto e na nekoj nacin prisilna rabota(sega se podsekavam kako dete, koga ni doagase pop doma da ni krsti voda, pa kako sum dremel pola saat so navednata glava i se trudev da ne se smeam na glas na toa sto go pee, zosto sum go gledal toa kako glupost, so izvinuvanje na hristijanite, ama taka sum izbral, da ne veruvam, a ete sum bil prisilen od semejstvoto da sedam i cumam na takvi obredi. Spored mene dobro bi bilo da ne se voveduvaat decata vo nikakvi verski obredi, a na nekoja odredena vozrast, koga veke svesta za spostvena nezavisnost i zrelost ke se razvie kaj deteto, da bide poucuvano vo skolite veroispoved kade ke se uci za site religii(istoriski, moralen i sekoj drug aspekt na nekolkute povazni religii). A potoa sekoe dete(t.e vo tie momenti mlad covek) ke moze da si odbere ako saka da prifati svoja religija, mozebi i nekoja razlicna od svoite roditeli, a pobliska do svoite veruvanja, ili moze da ostane ateist. A veruvam deka dokolku postoi gospod bog, toj e samo eden, pa i bi mu bilo seedno kakva religija e covekot, se dodeka e dobar vo dusata i ne vrsi zlodela. A na takov nacin ke postane i raj, tuka na zemjata.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2006 во 08:54
Потполно се разбираме , бомбони.
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2006 во 23:17
Originally posted by bomboni bomboni напиша:

Miralem mislam deka butel saka da kaze deka koga toj obred na sunnetisuvanje ke se izvrsi e nepovraten, odnosno ednas sunetisan ostanuva za cel zivot, bez razlika koga ke porasne on sto ke prifati(moze ke prestane da gi pere zabite, nozete i drugo, kako sto rece SUNNET e preporacano no ne i obavezno. No sunnetot koj e izvrsen e nepovraten, a toa deteto podocna nemoze da go izmeni, t.e roditelot go izbral toa za nego. Na eden nacin i toa e prisilno vnesuvanje na nekogo vo religijata. Od druga strana te razbiram i tebe koga vikas deka kaj tebe toa e od cisto zdravstveni i higienski pricini. Mislam butel, ne se buni, i tvoite deca ne izbrale da primat vakcini ama ti si gi odnela, neli. Kako i da e, spored mene religijata vo semejstvoto e na nekoj nacin prisilna rabota(sega se podsekavam kako dete, koga ni doagase pop doma da ni krsti voda, pa kako sum dremel pola saat so navednata glava i se trudev da ne se smeam na glas na toa sto go pee, zosto sum go gledal toa kako glupost, so izvinuvanje na hristijanite, ama taka sum izbral, da ne veruvam, a ete sum bil prisilen od semejstvoto da sedam i cumam na takvi obredi. Spored mene dobro bi bilo da ne se voveduvaat decata vo nikakvi verski obredi, a na nekoja odredena vozrast, koga veke svesta za spostvena nezavisnost i zrelost ke se razvie kaj deteto, da bide poucuvano vo skolite veroispoved kade ke se uci za site religii(istoriski, moralen i sekoj drug aspekt na nekolkute povazni religii). A potoa sekoe dete(t.e vo tie momenti mlad covek) ke moze da si odbere ako saka da prifati svoja religija, mozebi i nekoja razlicna od svoite roditeli, a pobliska do svoite veruvanja, ili moze da ostane ateist. A veruvam deka dokolku postoi gospod bog, toj e samo eden, pa i bi mu bilo seedno kakva religija e covekot, se dodeka e dobar vo dusata i ne vrsi zlodela. A na takov nacin ke postane i raj, tuka na zemjata.
 
bomboni (imas sladok nick-name:) )  Ja razbrav porakata. Ako na SIN mi ne mu se svigja toa sto sum go napravil sunnet,koga bil mal,toj togas nema da go napravi Sunnet na svoeto dete te. mojot vnuk. Neli ? Toj ke vidi togas koga tatko ke postane,dali sum gresil so toa sto sum go sunetisal ili ne,dali e toa podobro za nego ili ne... za negoviot sin TOJ KE SI ODLUCI. Jasno e se' kako solza.Za religijata inaku mislam deka sum tocno jasen. Nisto so sila ne smee da se vmetne. ZNACI NE SMEE. Sega znaes sto e FARZ A STO E SUNNET.
 
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2006 во 10:30
Проблемот е што некој друг ја носи одлуката и тоа е јасно како ден.
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2006 во 15:33
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Проблемот е што некој друг ја носи одлуката и тоа е јасно како ден.
Tvrdoglavosta,opasna rabota e. Za da bidam jas sunetisan,tatko mi ja donel taa odluka.Za da bide deteto moe sunetisano,jas ja nosam taa odluka.Za da bide vnuk mi sunetisan,sin mi ja nosi taa odluka. Ako ne mi pasirase mene toa sto tatko mi odlucil da se sunetisam,jas nemase toa so sin mi da go storam. Samo tesko e koga covek NEMOZE DA POPUSTI.
 
I tuka ke ti kazam namesto da pisuvam i na drugata tema. Odgovor ima za sekoe prasanje,NO NEMA LUGE KOI MOZAT DA PRIZNAAT I DA SI POPUSTAT SMITE NA SEBE.
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2006 во 16:35
Originally posted by Периноси Периноси напиша:

Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Ďđîáëĺěîň ĺ řňî íĺęîĽ äđóă Ľŕ íîńč îäëóęŕňŕ č ňîŕ ĺ Ľŕńíî ęŕęî äĺí.
Tvrdoglavosta,opasna rabota e. Za da bidam jas sunetisan,tatko mi ja donel taa odluka.Za da bide deteto moe sunetisano,jas ja nosam taa odluka.Za da bide vnuk mi sunetisan,sin mi ja nosi taa odluka. Ako ne mi pasirase mene toa sto tatko mi odlucil da se sunetisam,jas nemase toa so sin mi da go storam. Samo tesko e koga covek NEMOZE DA POPUSTI.
 
I tuka ke ti kazam namesto da pisuvam i na drugata tema. Odgovor ima za sekoe prasanje,NO NEMA LUGE KOI MOZAT DA PRIZNAAT I DA SI POPUSTAT SMITE NA SEBE.
Ако татко ти одлучил да бидеш сунетисан, немора и ти тоа да го направиш на твојот син. Ако мене нешто лошо ми направиле моите родители јас тоа сигурно нема да им го правам на моите деца.
 
Se nadevam deka ti barem razbra za sto celo vreme zboruvam.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2006 во 09:22
Да Миралем, татко ти донел одлука за те*е, ти за син ти....и така натаму што е всушност пренесување од колено на колено, ти не си донел одлука за се*е, ниту син ти за него, ниту внук ти ќе донесе. Нема тука никаков инат.
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2006 во 23:29
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Да Миралем, татко ти донел одлука за те*е, ти за син ти....и така натаму што е всушност пренесување од колено на колено, ти не си донел одлука за се*е, ниту син ти за него, ниту внук ти ќе донесе. Нема тука никаков инат.
 
Neli rekov.Tvrdoglavosta opasna rabota e.
 
Neise... mislam deka bev jasen.Pa sekoj moze slobodno i za toa da si razmisli. A gi ima onie koi pametno razmisluvaat.
 
Sekoe dobro.
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2006 во 20:40
Da se krsti bebe  ili sunetisa malo dete e odluka na roditelite,a dali decata ke bidat vernici koga ke porasnat i dali ke preminat vo druga vera ili ke stanat ateisti zavisi od samite niv,znachi nie gi posochuvame,tradicionalno se vodime od religijata vo koja sme rodeni,no sepak od decata zavisi dali tie utre ke bidat vernici ili ne
 
Mojata kuma koja rodi deca vo mesan brak ne gi sunetisa ama ne gi ni krsti...ostavi tie samite da odluchat koga ke bidat vozrasni
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2006 во 22:12
Originally posted by beleg beleg напиша:

Mojata kuma koja rodi deca vo mesan brak ne gi sunetisa ama ne gi ni krsti...ostavi tie samite da odluchat koga ke bidat vozrasni


Така е најправилно и најхристијански. И онака, бебешкото крштевање е вонбиблиска пракса...
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2006 во 23:46

Orto tocno e  sto pisuva ovoj?

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.