IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Исполнетото Исусово пророштво за Мухамед
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Исполнетото Исусово пророштво за Мухамед

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2021222324>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 4,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2007 во 18:48
Originally posted by belichka belichka напиша:

Тема: Исполнетото Исусово пророштво за Мухамед
 
sultaneAngryAngryAngry
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2007 во 00:56
Mist,
mnogu dolgo si se raspisal t.e. mnogu dolgo si ni iskopiral na forumov, si mozel da go skratis malce tekstov, ke bese i pojasno i pocitlivo i poveke lugje ke se ohrabrea da go procitaat..
od toa sto uspeav da go procitam, barem vo vovedot, me mrzese cel tekst da go docitam (poradi gorenavedenite pricini) vaka bi te komentiral...

Prvo, sum procital dve knigi i nekolku komentari i po drugi sajtovi za toa nedorazbiranje sto muslimianite go imaat za i okolu taa izjava na Jovan Krstitelot vo taa situacija, i moram da priznam deka e sto odgovorov moj ke go opfati ova nedorazbiranje, a isto taka i 90% (ova e grubo kazano) od nedorazbiranjata sto muslimanite gi imaat protiv doslednosta i verodostojnosta na Biblijata.
Serioznite proucuvaci na Biblijata imaat edno pravilo: Kontekstot vladee! Evangelijata i poslanijata vsushnost prestavuvaat pisma koi nekoj gi napisal i gi upatil kon nekoj ili nekoi (grupa na lugje, crkva, znaci ima isprakjas "koj pisuva" i celna grupa "kon kogo pisuva")
 
tolkuvanjeto na odreden stih mora da bide zemeno vo kontekstot sto sledi pred i po toj stih...da preminam na glavnoto, zosto jas pisuvam vakov predgovor...
Ispratenite lugje go prasale Jovan: Dali si ti prorokot? Jovan rekol: Ne. Mnogu neseriozno i brzopleto e od ovoj odgovor da se izvadi zaklucok deka Muhamed e nekoj prorokuvan prorok vo Biblijata. Nema da navleguvam vo diskusija za toa dali toa 100% znaci deka evreite i proucuvacite na svetite pisma navistina ocekuvale nekoj prorok pred ili posle Hristos, toa kje ne vovede vo beskrejni filozofiranja...jas ova bi go razgledal od ovoj aspekt:
duri i evreite (i bilo koj drug) da ocekuvale nekoj prorok, sto ima vrska toa so Muhamed? Nie od Noviot zavet (a i od stariot) mozeme da vidime kolku "dorbo" evreite, fariseite, sadukeite, zakonicite itn gi razbirala i kolku "dobro" gi svakjale pismata... na primer za Hristos ima mnogu prorostva vo Stariot Zavet, pa sepak mnogumina od niv ne go poznale, toa jasno kazuva deka tie bile slepi za bozjite objavi i mnogu pogresno gi razbirala, ako nisto drugo barem prorockite obajvi na Bog vo pismata...togas zosto da veruvame deka pravilno go razbrale prorostvoto za, kako sto ti velis, Muhamed?
A koga ke vidis koj gi ispratil i dali so iskreni motivi go prasuvale, togas uste poveke drzi mojata diskusija pogore.
 
drugo, jasno e deka Isus go navestuval doagjanjeto na Svetiot Duh, a ne nekoj si Muhamed koj bi go negiral bibliski opisaniot Hristos.
i ako citas dela apostolski jasno se gleda deka toa prorostvo se ispolnilo na Pentakost (prviot Duhovden), a ne 6 veka potoa. Hristos jasno kazuval deka toa ke bide duh, a ne covek, (ako bil covek zosto bi gi bunel ucenicite) a od druga strana kazal deka toj ke ostane so niv, a muhamed samo kratko bil posetitel na zemjava...nema logika Mist, procitaj go celiot nov zavet i samo togas ke ti stane jasno koj na kogo i za sto zborel.
 
ajde, ako ne ti e ova dovolno, ke se potrudam da ti napisam offline nekoj pogolem i podetalen odgovor, mi se spie sega :))
pozdrav (i bez lutenje Mist, respekt!
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2007 во 13:38
EvAngelos, работам на реплика на Беличка, на нејзиниот последен коментар, затоа што моите коментари, претходните некако не ја задоволуваат со одговор па игра некои игри кои неможам да ги разберам .
Иако незнам кој си .. го прочитав твојот коментар, ќе го проработам и ќе ти одговорам заедно со одговор на Беличка.

Прочитај го мојот коментар за Педесетница, Духовден .. или како и да го викате!




Изменето од mist - 02.Март.2007 во 13:42
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2007 во 13:45
Embarrassed
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
burhamn Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај burhamn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 12:18
selamu alejkum

ZS edno ne vie jasno gospoda...

k*ranot pred 1500 god kazal mnogu nesta sto naukata veke 200? pocna da gi naoga....

i pred 1500 god k*ranot e toj sto e deneska...

so bibliata igrale mnogu carevi na togasni pleminja dodadele sto niv im odgovaralo....

koga pocna da se simne k*ranot gospod mu veti na MUHAMED a.s. deka jas ke go stitam k*ranot za da ne se dodavat novi ajeti sto ke im odgovara na lugeto... toa sto e pisano e pisano od bozja pena...

selamu alejkum
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 13:27
бурхамн, дали можеш да наведеш еден цар од тие тогашни племиња кој додавал во Библијата нешто?
Можеш ли да наведеш едно научно откритие што го има во Кyранот, а не и било познато на науката?
Зошто аллах го штител Кyранот, а не ги штител неговите евентуално предховните објави (Инџилот, Тевратот, Зебурот)?
И што ќе кажеш на следниов ајет од Кyранот:

"Ниеден ајет Ние не го поништуваме, а ниту, пак, забораваме, а подобар или сличен на него да не донесеме." (Сура 2:106)

Значи сепак тука гледаме дека аллах поништувал ајети од Кyранот и на нивно место донесувал други.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
al__ISLAM Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al__ISLAM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 12:07
mnogu dolgo si se raspisal t.e. mnogu dolgo si ni iskopiral na forumov, si mozel da go skratis malce tekstov, ke bese i pojasno i pocitlivo i poveke lugje ke se ohrabrea da go procitaat..
od toa sto uspeav da go procitam, barem vo vovedot, me mrzese cel tekst da go docitam (poradi gorenavedenite pricini) vaka bi te komentiral...

Prvo, sum procital dve knigi i nekolku komentari i po drugi sajtovi za toa nedorazbiranje sto muslimianite go imaat za i okolu taa izjava na Jovan Krstitelot vo taa situacija, i moram da priznam deka e sto odgovorov moj ke go opfati ova nedorazbiranje, a isto taka i 90% (ova e grubo kazano) od nedorazbiranjata sto muslimanite gi imaat protiv doslednosta i verodostojnosta na Biblijata.
Serioznite proucuvaci na Biblijata imaat edno pravilo: Kontekstot vladee! Evangelijata i poslanijata vsushnost prestavuvaat pisma koi nekoj gi napisal i gi upatil kon nekoj ili nekoi (grupa na lugje, crkva, znaci ima isprakjas "koj pisuva" i celna grupa "kon kogo pisuva")

tolkuvanjeto na odreden stih mora da bide zemeno vo kontekstot sto sledi pred i po toj stih...da preminam na glavnoto, zosto jas pisuvam vakov predgovor...
Ispratenite lugje go prasale Jovan: Dali si ti prorokot? Jovan rekol: Ne. Mnogu neseriozno i brzopleto e od ovoj odgovor da se izvadi zaklucok deka Muhamed e nekoj prorokuvan prorok vo Biblijata. Nema da navleguvam vo diskusija za toa dali toa 100% znaci deka evreite i proucuvacite na svetite pisma navistina ocekuvale nekoj prorok pred ili posle Hristos, toa kje ne vovede vo beskrejni filozofiranja...jas ova bi go razgledal od ovoj aspekt:
duri i evreite (i bilo koj drug) da ocekuvale nekoj prorok, sto ima vrska toa so Muhamed? Nie od Noviot zavet (a i od stariot) mozeme da vidime kolku "dorbo" evreite, fariseite, sadukeite, zakonicite itn gi razbirala i kolku "dobro" gi svakjale pismata... na primer za Hristos ima mnogu prorostva vo Stariot Zavet, pa sepak mnogumina od niv ne go poznale, toa jasno kazuva deka tie bile slepi za bozjite objavi i mnogu pogresno gi razbirala, ako nisto drugo barem prorockite obajvi na Bog vo pismata...togas zosto da veruvame deka pravilno go razbrale prorostvoto za, kako sto ti velis, Muhamed?
A koga ke vidis koj gi ispratil i dali so iskreni motivi go prasuvale, togas uste poveke drzi mojata diskusija pogore.

drugo, jasno e deka Isus go navestuval doagjanjeto na Svetiot Duh, a ne nekoj si Muhamed koj bi go negiral bibliski opisaniot Hristos.
i ako citas dela apostolski jasno se gleda deka toa prorostvo se ispolnilo na Pentakost (prviot Duhovden), a ne 6 veka potoa. Hristos jasno kazuval deka toa ke bide duh, a ne covek, (ako bil covek zosto bi gi bunel ucenicite) a od druga strana kazal deka toj ke ostane so niv, a muhamed samo kratko bil posetitel na zemjava...nema logika Mist, procitaj go celiot nov zavet i samo togas ke ti stane jasno koj na kogo i za sto zborel
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
drugo, jasno e deka Isus go navestuval doagjanjeto na Svetiot Duh
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
no dali tebe ti dava logikata i dali toa moze da ne ubedi toa sto svetiot duh da zboruva i da govori sto ke cue .
akoga ke dojde on duhot na vistinata ke ve upati vo sekoja viatina NO OD SEBE NEMA DA ZBORUVA AKE GOVORI STO KE CUE I KE VI JA KAZE IDNINATA.)16,14,13,
voopsto ne drzi voda i nesvatlivo e   toa sto na sevteiod duh da mu se pripisuva svosjtvo da zboruva i da go kazuva toa sto go slusa. toj branitel sto go najavuva jovan vo citatiTE mora da bide covecko sustestvo nadreno so slux i so govor, JAS KE GO POMOLAM OTECOT I TOJ KE VI DADE DRUG BRANITEL .., znaci drug posrednik kakov stoe toj koj ke im bide praten na lugeto

da ne zaboravime muhamed a.s bil nepismen i nezael da cita i da pisuva ;; VEROVESNIKOT KOJ NE ZNAE DA CITA I DA PISUVA,,
TOJ NE ZBORUVA PO ZELBA SVOJA, TOA E SAMO VDAHNOVENIE STO MU SE OBJAVUVA! GO PUCUVA SILNIOT I MUDRIOT,(k*rAN7,158,53,3,5)
jas sum iskren verovesnik koj ne ucel da cita i da pisuva(ibn sad vo et tabekat)
me vaspituvase mojot gospodar pa sovrseno me vospita(es semaani edebul umelai)

vo drugiot citat na jovan                            toj ke ve nauci na se ke vi napomne za se sto sum vi zboruval on ke svedoci za mene , toj mene me proslavi.
a muhamed a.s rekol    jas naslicen sum na isa (isus) neka e mir nad nego i na ovoj svet i na idniot svet verovesnicite se braka i site poteknuvaat od eden tatko. majkite im se razlicni a verata im e edna pomegu nas nemal pratenik(buhari muslim) tokmu muhamed a.s go proslavi na isus.
pozdrav

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 15:44
Originally posted by al__ISLAM al__ISLAM напиша:

VEROVESNIKOT KOJ NE ZNAE DA CITA I DA PISUVA,,



al__ISLAM, ova postojano go slusham i go chitam kako nekakov dokaz za prosvetluvanje.

Imalo bezbroj lugje koi ne znaele da chitaat i da pishuvaat i ne bile prosvetleni, kako sto imalo isto takvi koi i pokraj toa bile mnogu uspeshni lugje od sekoj aspekt. Eden od niv e i Muhamed koj, iako ne bil pismen, bil odlichen trgovec. Imal ochi, ushi i bistar um koi mu bile povekje od dovolni da kompenziraat za negovata nepismenost.

A toa e zatoa sto neznaenjeto na chitanje i pishuvanje ne e intelektualen hedikep nitu e Bozhji dar. Spored toa, nepismenosta ne e nikakov kriteruijum za odreduvanje na nichij avtoritet za bilo shto.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
al__ISLAM Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al__ISLAM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 18:50
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

[QUOTE=al__ISLAM] VEROVESNIKOT KOJ NE ZNAE DA CITA I DA PISUVA,,



al__ISLAM, ova postojano go slusham i go chitam kako nekakov dokaz za prosvetluvanje.

Imalo bezbroj lugje koi ne znaele da chitaat i da pishuvaat i ne bile prosvetleni, kako sto imalo isto takvi koi i pokraj toa bile mnogu uspeshni lugje od sekoj aspekt. Eden od niv e i Muhamed koj, iako ne bil pismen, bil odlichen trgovec. Imal ochi, ushi i bistar um koi mu bile povekje od dovolni da kompenziraat za negovata nepismenost.
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
verovesnikot koj ne znae da cita i da pisuva    tocno toa za da vi se dokazi toa sto mnogu   luge proislamski nastoreni tvrdat deka kopiral od biblijata ako bil nepismen i neznael da cita kako ke go kopiral ,,
no sustinata tuka lezi za da se dokazi prosrostvoto na muhamed koj isus   go kazal vo koj rekol deka   toj branitelot ke ne nauci na se i ke vi napomne za se sto sum vi zboruval i toj mene ke me proslavi,. nema da zboruva sam od sebe ake govori sto ke cue i ke vi ja kaze idninata.          vo sklop na ova ke go citiram i k*ranskiot citat
VO IMETO NA ALLAH MILOSTIVIOT SOMILOSEN TOJ NE ZBORUVA PO ZAMISLA SVOJA TOA E SAMO OBJAVA (k*rAN) KOJA MU SE OBJAVUVA   GO POUCUVA SILNIOT I MOKNIOT ,53,3,5,
ovoj stih od k*ranot se odnesuva na muhamed .a.s deka muhamed samiot ne zboruva spored sopstvenite custva tuku se sto ke cue od semokniot bog zarem ovaa ne ona sto isus go kazal .
drugo isus   kazal deka vasite srca i misli ne se podgotveni sega no koga ke dojde branitelot ili utesitelot toj ke vi gi razjani site raboti, a k*ran veli ova e kniga koja sto gi pravi site raboti jasni i razbirlivi

isus veli toj ke zbori za mene i mene me proslavi

tokmu vo k*ran ima edno poglavje sura ili stih merjem (marija ) koja bog mu ja objavil na muhamed a.s edna od 114 poglavija od k*ranot i e narecen po majkamu na isus zarem nee toa zborenje ili poslavuvanje na isus, vo toa poglavje se zboruva za raganjeto na marija za raganjeto na isus i za site negovi cuda negovata molitva negoviot zivot i za negovata zrtva i bog jasno nam ni kazal nitu bese raspnat nitu bese ubien.
pa prasanje se postavuva zosto koga k*ranot e objaven na muhamed zosto da se spomnuva imeto na majkata na isus a ne na majkamu na muhamed ,, voopsto i ne bilo potrebno da se spomnuva imeto na majkamu na muhamed   tuku majkamu na isus, zatoa i isus veli   ke me spomne mene ke me proslavi mene ,,.
celoto prorostvo na isus se poklopuva so muhamed a n e na svetiod duh kolku i da go negirate toa toa e vistinata . pozdrav




Изменето од al__ISLAM - 02.Октомври.2009 во 18:52
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 02:03
Ne znam dali razbra sto ti porachav... nepismenosta, pa i godinite ne pravat nikakva razlika vo inteligencijata na lugjeto.

Drugo, onie sto se nepismani imat izvonredno pomnenje. Koga mozhe edno desetgodishno dete da go nauchi k*ranot na pamet, zoshto ne bi mozhelo da ja nauchi i Bibijata.

Ne velam deka Muhamed ja znael Biblijata na pamet, pa potoa adaptiral spored potrebite na arapite, no velam deka NEPISMENOSTA ne e dokaz, argument ili garancija za nishto.

Inaku, kako sto velish ti, deka Muhamed ne zboruval samiot, tuku Gospod govorel preku nego, taka velat i hristijanite za Isus. Duri tie velat oti Isus e Bozhji sin, a sto toa i Bog.

Sega, ti velish Muhamed recitiral deka Isus ne bil raspnat, a vamu drugi velat deka bil raspnat... Muhamed veli Isus ne umrel, a Apostolite velat deka ne samo sto umrel, tuku i voskresnal, pa vetil deka povtorno kje se vrati...ti velish deka Muhamed e posledniot profet, a Isus veli deka posle nego kje se javat mnogu lazhni profeti...

I sega na komu da mu veruvam? Na Muhamed, kako na obichen nepismen chovek ili na Isus koj e Bog?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
al__ISLAM Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al__ISLAM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 20:26
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne znam dali razbra sto ti porachav... nepismenosta, pa i godinite ne pravat nikakva razlika vo inteligencijata na lugjeto.

Drugo, onie sto se nepismani imat izvonredno pomnenje. Koga mozhe edno desetgodishno dete da go nauchi k*ranot na pamet, zoshto ne bi mozhelo da ja nauchi i Bibijata.

Ne velam deka Muhamed ja znael Biblijata na pamet, pa potoa adaptiral spored potrebite na arapite, no velam deka NEPISMENOSTA ne e dokaz, argument ili garancija za nishto.

Inaku, kako sto velish ti, deka Muhamed ne zboruval samiot, tuku Gospod govorel preku nego, taka velat i hristijanite za Isus. Duri tie velat oti Isus e Bozhji sin, a sto toa i Bog.

Sega, ti velish Muhamed recitiral deka Isus ne bil raspnat, a vamu drugi velat deka bil raspnat... Muhamed veli Isus ne umrel, a Apostolite velat deka ne samo sto umrel, tuku i voskresnal, pa vetil deka povtorno kje se vrati...ti velish deka Muhamed e posledniot profet, a Isus veli deka posle nego kje se javat mnogu lazhni profeti...

I sega na komu da mu veruvam? Na Muhamed, kako na obichen nepismen chovek ili na Isus koj e Bog?



a koj ti rekol deka isus e bog   samite si go napravivte bog samite toa si go izmislivte   nikade isus ne veli deka e bog ,, muhaemd ne predupredil
ne preminuvajte gi granicite vozdignuvajki me kako sto hristijanite go pravat toa   so vosdignuvanjaeto na isus sin na merjem , jas sum samo bozji rob zatoa vikajteme bozji rob i negov   pratenik(verovesnik)

isus e vistinski pratenik od boga neka e bozjiot mir nad nego   i site muslimani veruvaat vo toa i toa e uslov   za da bides musliman i ne samo toa   tuku i vo site pratenici na boga site imale edna cel propovedanje na eden bog koi ke mu bidat pokorni i potcineti na boga ,a zborot islam znaci pokornost   na boga ili potcinuvanje na coveckata vojla kon ediniot vistinski bog za obozavanje    i sekoj onoj koj go sledi ova dvizenje se imenuva kako musliman, (pokornik na boga ) no ne muhamedanci , one samo bozji rob i pratenik
i ne se narekuvame muhamedanci kako sto toa vie go imenuvate spored nekoja licnost znaci spored imeto isus hristos se imenuvate kako hristijani i mnogu drugi budizmot na buda   judaizmot na juda ....
na ova   bi nadovrzal   i bi ve prasal dali isus hristos vi rekol    vasata religija da se vika hristijanska i dajte najdetemi vo biblijata kade tocno pisuva deka bog rekol   deka vasata religija ke se vika hristijanstvo,,,..
islamot e vera na site pratenici pocnete od adam pa do muhamed , znaci, ; islam' potcinetost na boga bozja religija izbrano od samiot bog i jasno e istaknato vo negovata posledna objav kon covestvoto , posledna sveta kniga vo koj veli
' DENES VI JA USOVRSIV VERATA VASA I GO ISPOLNIV BLAGODETOT MOJ KON VAS I ZADOVOLEN SUM ISLAMOT DA VI BIDE VERA;'(k*rAN,5,3)


ISUS VELI DEKA POSLE NEGO KE SE POJAVAT   MNOGU LAZNI PROROCI MISIONERI ,,.
da tokmu taka isus mozel toa da go predvidi razlikuvanje na vistinskiot pratenik od lazniot
pazete se od laznite proroci koi doagaat vo ovca koza a odnatre se volci grablivi, po nivnite plodovi ke gi prepoznatete
se misli na pavle osnovacot na izmenatoto hritijanstvo lazniot   misinoner vo koe ima mnogu kontradiktornosti vo negovote ucenje za razlika od drugite,..
muhamed a.s rekol    jas naslicen sum na isa (isus) neka e mir nad nego i na ovoj svet i na idniot svet verovesnicite se braka i site poteknuvaat od eden tatko. majkite im se razlicni a verata im e edna pomegu nas nemal pratenik(buhari muslim).
pozdrav



Изменето од al__ISLAM - 03.Октомври.2009 во 20:27
Кон врв
IHLAS_MUSLIMA Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 03.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IHLAS_MUSLIMA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 20:58
da rekol deka ke dojdat.ama na tie lazni gospod ne im dade nikakva kniga kako na isus biblija na mojsej tevrat i zebur na davud a na muhammed mu go dade k*ranot zasto gospod,znel deke ke gi isprevrtat site knigi ajde nekoj neka zeme edna bukva neka smeni vo k*ran ajde koj e pomogen od gospod neka smeni eden allahov zbor ajde koj e moken neka go izopaci k*ranot da vidime ako ja zboruvate vistinata
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 22:25
Kako ne im dal IHLAS... im dal, ama im gi izgorele. Vo poslednive stotina godini gi pronaogjame zakopani vo zemja ili sokrieni po sekakvi mesta. k*ranot prezhiveal oti bil chuvan megju arapite, onamu kade sto hristijanstvoto ne dopiranlo onaka kako vo drugite kraevi.

Tuku, ima edno mesto (ne mi se bara vo momentov) kade sto Isus veli Jas dojdov vo imeto na mojot Otec i vie ne mi veruvate, a kje dojdat drugi koi kje govoret vo tugjo ime i vie kje im veruvate.

Ne veli "kje dojde drug koj kje zboruva kako mene i vo imeto na mojot Otec". Ne veli deka drug kje dojde koj kje zboruva isto kako toj, tuku veli deka kje dojdat drugi koi kje zboruvaat vo nekoe tugjo ime.

Ako Gospod znael deka nekoj kje gi isprevrti negovite zborovi, togash zoshto gi dal ili zoshto ne prevzel neshto za da ne gi isprevrtat? Demek, mokjen e da go rakopolozhi svojot lichen zbor, a ne e mokjen da go zashtiti??? I velish deka potoa go dostavuva istiot zbor, ama sega pravi toj da ne mozhe da se smeni. Pa zoshto toa ne go napravil vednash koga mozhelo taka lesno da se spravi so taa rabota???   

Neli nema logika seto toa?

Ne velam nishto protiv k*ranot, kako sto ne velam nishto protiv Biblijata, barem onaka kako sto veruvaat vernicite za niv, samo sakam da te fokusiram vo ochebijnosta na apsurdnosta na takvite tvrdenja.

Ako na Bog mu bilo tolku vazhno svojot bukvalen zbor da go vnese so crno mastilo vrz bela kniga preku nekoi profeti, togash sigurno mu bilo isto tolku vazhno toj Negov zbor da ostane nekorumpiran, pa kje bilo "machkina kashlica" za Nego da go zashtiti onakov kako sto go izrecitiral.

Faktite pokazhuvat deka Toj ne go zashtitil onoa sto bilo napishano. Zoshto???

Sekoj neka si izvlekuva svoi zakluchoci, spored svojot um i volja.

Изменето од Messenger - 03.Октомври.2009 во 23:08
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
al__ISLAM Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al__ISLAM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 23:12
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kako ne im dal IHLAS... im dal, ama im gi izgorele. Vo poslednive stotina godini gi pronaogjame zakopani vo zemja ili sokrieni po sekakvi mesta. k*ranot prezhiveal oti bil chuvan megju arapite, onamu kade sto hristijanstvoto ne dopiranlo onaka kako vo drugite kraevi.

Tuku, ima edno mesto (ne mi se bara vo momentov) kade sto Isus veli Jas dojdov vo imeto na mojot Otec i vie ne mi veruvate, a kje dojdat drugi koi kje govoret vo tugjo ime i vie kje im veruvate.

Ne veli "kje dojde drug koj kje zboruva kako mene i vo imeto na mojot Otec". Ne veli deka drug kje dojde koj kje zboruva isto kako toj, tuku veli deka kje dojdat drugi koi kje zboruvaat vo nekoe tugjo ime.

Ako Gospod znael deka nekoj kje gi isprevrti negovite zborovi, togash zoshto gi dal ili zoshto ne prevzel neshto za da ne gi isprevrtat? Demek, mokjen e da go rakopolozhi svojot lichen zbor, a ne e mokjen da go zashtiti??? I velish deka potoa go dostavuva istiot zbor, ama sega pravi toj da ne mozhe da se smeni. Pa zoshto toa ne go napravil vednash koga mozhelo taka lesno da se spravi so taa rabota???   

Neli nema logika seto toa?

Ne velam nishto protiv k*ranot, kako sto ne velam nishto protiv Biblijata, barem onaka kako sto veruvaat vernicite za niv, samo sakam da te fokusiram vo ochebijnosta na apsurdnosta na takvite tvrdenja.

Ako na Bog mu bilo tolku vazhno svojot bukvalen zbor da go vnese so crno mastilo vrz bela kniga preku nekoi profeti, togash sigurno mu bilo isto tolku vazhno toj Negov zbor da ostane nekorumpiran, pa kje bilo "machkina kashlica" za Nego da go zashtiti onakov kako sto go izrecitiral.

Faktite pokazhuvat deka Toj ne go zashtitl napishanoto.

Sekoj neka si izvlekuva svoi zakluchoci, spored svojot um i volja.

;;;;;;;;

Ne veli "kje dojde drug koj kje zboruva kako mene i vo imeto na mojot Otec". Ne veli deka drug kje dojde koj kje zboruva isto kako toj, tuku veli deka kje dojdat drugi koi kje zboruvaat vo nekoe tugjo ime

ako me ljubite pazete gi mooite zapovedi jas ke go pomolam otecot i toj ke vi dade drug branitel za da bide so vas doveka a branitelot pak duhot sveti kogo sto otecot ke go isprati vo moe ime toj ke ve nauci na se i ke vi napomne za se sto sum vi zboruval on ke svedoci za mene podobroe za zas jas da si otidam oti ako ne si otidam branitelot nema da dojde   pri vas ako pak si zaminam ke vi go pratam a on koga ke dojde ke go izoblici svetot za grev i za pravda i za sud akoga ke dojde on duhot na vistinata ke ve upat vo sekoja vistina no od sebe nema da zboruva a ke govori sto ke cue i ke vi ja kaze idninata toj men me proslavi ...

veli deka ke dojde drug branitel
ovaa e kristalno jasno koe   zboruva za muhamed ,, vie hristijanie   velie i veruvate deka   se zboruva za svetiod duh,. treba da vi bide jasno svetiod duh e gavril a toj ne e branitelot kako sto veli apostol jovan.vo gore navedeniot tekst,,     svetiod duh e onoj koj gi posetil site bozji pratenici toj e onoj koj ja posetil i marija gi posteil i mojsej avram toa e svetiot duh gavril koj go posteil i na isus a isus govori spored biblijata jovan 5,30,
no jas nisto ne mozam da pravam sam od sebe kako sto slusam taka i i sudam i mojot sud e praveden oti ne ja baram voljata moja a voljata na otecot koj sto me pratil,,   so ovi e zborovi, isus na kogo se pokoruval kon civa volja slobodno mozeme da kazeme deka   i isus bil pokornik kako i muslimanite koi se pokoruvaat na boga na eden i edinstven bog kako i site drugi pratneici (verovesnici)

Изменето од al__ISLAM - 03.Октомври.2009 во 23:14
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2021222324>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.