IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Протеини, аминокиселини, креатин фос. итн
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Протеини, аминокиселини, креатин фос. итн

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
Автор
Порака
bojan81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bojan81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Протеини, аминокиселини, креатин фос. итн
    Испратена: 27.Април.2006 во 15:30

 

 Дали знаете како како се користат сите овие толку извикувани препарати. Порано постоеше голем резерва кон овие препарати. Но денеска се знае дека сите овие препарати ја помагаат правилната исхрана на спортистите, рекреативците и останати кои се занимаваат со физичка активност. Амимино киселините се дериват на протеините креатин фосфатот е елемент кој ја дава иницијативната искра во одавањето на аденозин три фосват односно енегријата. Така аденозин ди фосфат го зема фосфатот од креатинот и се создава аденозин три фосфат односно енергија.  Тука треба да се напомени дека со користење на Креатин фосфат не се постигнува никаква мускулна сила зошто единствен градежен елемент на мускулната клетка се аминокислините. Користењето на протеинитие од доста афтори не е препорачано затоа што при разложување на протеините до аминокиселини до 40% од материите неискрористени одат во де*елото црево. Како необработени протеините содржат доста штетни материи кои се задржуваат во де*елото црево. Затоа е препорачано да се користат чисти амино киселини комбинирани со креати фосфат. Уште нешто што мислам дека е интересно е да се знае дека 1000 килокалории плус од нормалната исхрана означува 0,5 до 1 кг мускулна маса неделно. При започнување на вежбање треба да се знае дека првата недела од вежбањето во телото не се променува телесната тежина. Тоа е зошто во хипоталамусот има центар кој регулира тежината и откако ќе се промени +-5 килограми дури тогаш настануваат по видливи резултатит. Инаку врс хипотламусот делуваат стероидиди од видот на Тестостаронот кој го зголемува нивото на тестостарон во хипоталамусот со што на мозокот вештачки му се кажува дека имал дупло поглема мускулна маса при што клетките ненормално се размножуваат и се зголемува мускулната маса. Сепак стероидите се едни од најштетните препрарати за телото затоа што по престанокот на земање на иститите организмот тотално се деформира, организмот природно веќе не лаќи тестостарон па се јавуваат девијации по целотот тело.

Кон врв
ice_dmx Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2006
Локација: Jamaica
Статус: Офлајн
Поени: 390
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ice_dmx Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2006 во 02:18
interesno,ne sum znael -ako imas uste nekoj citat ne bi bilo loso da ostavis
dudenz
Кон врв
bojan81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bojan81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2006 во 20:44
Не е цитат јас го напишав   Ако има интерес би пишувал уште.
Кон врв
ice_dmx Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2006
Локација: Jamaica
Статус: Офлајн
Поени: 390
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ice_dmx Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2006 во 02:19
Originally posted by bojan81 bojan81 напиша:

Не е цитат јас го напишав   Ако има интерес би пишувал уште.
ima ima
dudenz
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2006 во 09:46
ma jas ne koristam nikakvi hokus pokus preparati , prirodna ishrana normalno zbogatena so proteini od tipot na : tuna , telesko, vratce , jajca itn
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
sasoboy Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasoboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2006 во 01:08
Бојан 81 заборава дека секој не знае толку хемија како него. Јас им верувам на големите компании и тоа што го имаат напишано на етикетите. Еве ја комбинацијата што делува кај мене :протеини за мускули, креатин за интензитет и L-karnitin за топење на мастите и добивање на екстра енергија. Со оваа комбинација мозе да се стопи на пример стомак а во исто време да не се изгуби никаков мускул, па дури и да се зголемат раце, грб, рамо, гради.
Кон врв
AleksJean20 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2005
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AleksJean20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2006 во 06:45
леле колкав сум
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2006 во 22:03
najcesto kreatinot se zema so ovosen sok (prosti jaglehidrati), no mora da se vnimava takviot sok da ne sodrzi limunska kiselina. ovaa kiselina go unistuva kreatinot.
Кон врв
boli glava Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај boli glava Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2006 во 07:25
Deneska profesionalniot sport bez doping e samo cista utopija!
Кон врв
ice_dmx Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2006
Локација: Jamaica
Статус: Офлајн
Поени: 390
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ice_dmx Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2007 во 03:43
ne vi treba profesionalizam ili kreatini i kiselini se e sranje
dudenz
Кон врв
Vlad Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 63
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2007 во 04:40
Bez Hemija nema nikakvi pogolemi rezultati najmalku za edno 2 godini  aktivno vezbanje.Kreatin , amino kiselini, glutamin , protein vo prav i slicno, se samo dodatoci vo ishranata, a bez nekoja klasicna sema, decadurabolin so bioanbol, ili nekoj sustanon ili metan, nema stavanje na kvalitetna muskulna masa. Ako poznavate nekoj sto ima nekoj golem progres bez hemija , na golo, toj sigurno laze. Vo Makedonija bilderite se delat na tie sto pravat semi, i tie sto ne priznavaat deka pravat semi. Nema treta grupa.
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN
Кон врв
malecko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај malecko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2007 во 20:39
Sto e preporaclivo da se pie za da se namali vo obem i telesna tezina proprateno so vezbanje,  i dieti???
 
Odnapred fala
 
Ajde da igrame prolet, jas ke te sakam a ti ke cvetas
Кон врв
ice_dmx Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2006
Локација: Jamaica
Статус: Офлајн
Поени: 390
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ice_dmx Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2007 во 16:14
јас ги имам пробано сите овие за 3 месеца ставив 20 кг прекинав да консумирам ги симнав пак али не ги препорачувам не се добри по здравјето, боље природно може помал ке бидам али си знам дека е природно
dudenz
Кон врв
plamenko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plamenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2007 во 16:45
abe jas ne znam kakvi vi se ovi gluposti ako imate dva pata na primer edniot e kratok ama i kratko ce trae druguiot e dolg mnogu dolg amam i do krajot na vasiot zivot toa ce ostane
pa odberete vie
ako skatae da vi svisne sve zimajte hemikalii ako vise sakate tava rabota evevi recept trici pola kilo so pola kilo kiselo mleko
ova jadete go nedele derna ce doadadete 5 do 10 kila
po dva pati ako mozete
vaka drugar kaci kilaza a za steganje bolje nesto od stomacni sklekovi krivi i pravi i od trcanje vozenje bike ili sto ti znam plivanje lizganje bordanje
nema!!!?/????1!!
svatete go
zdravjeto cuvajte si go
mislam imunitetot zgolemete go ne da go ubiete so razni amino kiselini ili proteini si nekakvi pa na kraj za uspeh doping li da zemete ?
 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.