Испечати | Затвори го прозорот

Протеини, аминокиселини, креатин фос. итн

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Вежбање
Опис на форумот: Фитнес, билдинг, џогинг, ролање, бицепси, трицепси...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4074
Датум на принтање: 08.Декември.2021 во 08:13
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Протеини, аминокиселини, креатин фос. итн
Постирано од: bojan81
Наслов: Протеини, аминокиселини, креатин фос. итн
Датум на внесување: 27.Април.2006 во 15:30

 

 Дали знаете како како се користат сите овие толку извикувани препарати. Порано постоеше голем резерва кон овие препарати. Но денеска се знае дека сите овие препарати ја помагаат правилната исхрана на спортистите, рекреативците и останати кои се занимаваат со физичка активност. Амимино киселините се дериват на протеините креатин фосфатот е елемент кој ја дава иницијативната искра во одавањето на аденозин три фосват односно енегријата. Така аденозин ди фосфат го зема фосфатот од креатинот и се создава аденозин три фосфат односно енергија.  Тука треба да се напомени дека со користење на Креатин фосфат не се постигнува никаква мускулна сила зошто единствен градежен елемент на мускулната клетка се аминокислините. Користењето на протеинитие од доста афтори не е препорачано затоа што при разложување на протеините до аминокиселини до 40% од материите неискрористени одат во де*елото црево. Како необработени протеините содржат доста штетни материи кои се задржуваат во де*елото црево. Затоа е препорачано да се користат чисти амино киселини комбинирани со креати фосфат. Уште нешто што мислам дека е интересно е да се знае дека 1000 килокалории плус од нормалната исхрана означува 0,5 до 1 кг мускулна маса неделно. При започнување на вежбање треба да се знае дека првата недела од вежбањето во телото не се променува телесната тежина. Тоа е зошто во хипоталамусот има центар кој регулира тежината и откако ќе се промени +-5 килограми дури тогаш настануваат по видливи резултатит. Инаку врс хипотламусот делуваат стероидиди од видот на Тестостаронот кој го зголемува нивото на тестостарон во хипоталамусот со што на мозокот вештачки му се кажува дека имал дупло поглема мускулна маса при што клетките ненормално се размножуваат и се зголемува мускулната маса. Сепак стероидите се едни од најштетните препрарати за телото затоа што по престанокот на земање на иститите организмот тотално се деформира, организмот природно веќе не лаќи тестостарон па се јавуваат девијации по целотот тело.
Коментари:
Постирано од: ice_dmx
Датум на внесување: 04.Мај.2006 во 02:18
interesno,ne sum znael -ako imas uste nekoj citat ne bi bilo loso da ostavis

-------------
dudenz


Постирано од: bojan81
Датум на внесување: 08.Мај.2006 во 20:44
Не е цитат јас го напишав   Ако има интерес би пишувал уште.

-------------


Постирано од: ice_dmx
Датум на внесување: 09.Мај.2006 во 02:19
Originally posted by bojan81 bojan81 напиша:

Не е цитат јас го напишав   Ако има интерес би пишувал уште.
ima ima

-------------
dudenz


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 11.Мај.2006 во 09:46
ma jas ne koristam nikakvi hokus pokus preparati , prirodna ishrana normalno zbogatena so proteini od tipot na : tuna , telesko, vratce , jajca itn

-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .


Постирано од: sasoboy
Датум на внесување: 12.Мај.2006 во 01:08
Бојан 81 заборава дека секој не знае толку хемија како него. Јас им верувам на големите компании и тоа што го имаат напишано на етикетите. Еве ја комбинацијата што делува кај мене :протеини за мускули, креатин за интензитет и L-karnitin за топење на мастите и добивање на екстра енергија. Со оваа комбинација мозе да се стопи на пример стомак а во исто време да не се изгуби никаков мускул, па дури и да се зголемат раце, грб, рамо, гради.

-------------


Постирано од: AleksJean20
Датум на внесување: 22.Мај.2006 во 06:45
леле колкав сум


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 12.Август.2006 во 22:03
najcesto kreatinot se zema so ovosen sok (prosti jaglehidrati), no mora da se vnimava takviot sok da ne sodrzi limunska kiselina. ovaa kiselina go unistuva kreatinot.

-------------


Постирано од: boli glava
Датум на внесување: 30.Септември.2006 во 07:25
Deneska profesionalniot sport bez doping e samo cista utopija!

-------------


Постирано од: ice_dmx
Датум на внесување: 22.Јануари.2007 во 03:43
ne vi treba profesionalizam ili kreatini i kiselini se e sranje

-------------
dudenz


Постирано од: Vlad
Датум на внесување: 03.Февруари.2007 во 04:40
Bez Hemija nema nikakvi pogolemi rezultati najmalku za edno 2 godini  aktivno vezbanje.Kreatin , amino kiselini, glutamin , protein vo prav i slicno, se samo dodatoci vo ishranata, a bez nekoja klasicna sema, decadurabolin so bioanbol, ili nekoj sustanon ili metan, nema stavanje na kvalitetna muskulna masa. Ako poznavate nekoj sto ima nekoj golem progres bez hemija , na golo, toj sigurno laze. Vo Makedonija bilderite se delat na tie sto pravat semi, i tie sto ne priznavaat deka pravat semi. Nema treta grupa.


-------------
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN


Постирано од: malecko
Датум на внесување: 03.Февруари.2007 во 20:39
Sto e preporaclivo da se pie za da se namali vo obem i telesna tezina proprateno so vezbanje,  i dieti???
 
Odnapred fala
 


-------------
Ajde da igrame prolet, jas ke te sakam a ti ke cvetas


Постирано од: ice_dmx
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 16:14
јас ги имам пробано сите овие за 3 месеца ставив 20 кг прекинав да консумирам ги симнав пак али не ги препорачувам не се добри по здравјето, боље природно може помал ке бидам али си знам дека е природно

-------------
dudenz


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 04.Февруари.2007 во 16:45
abe jas ne znam kakvi vi se ovi gluposti ako imate dva pata na primer edniot e kratok ama i kratko ce trae druguiot e dolg mnogu dolg amam i do krajot na vasiot zivot toa ce ostane
pa odberete vie
ako skatae da vi svisne sve zimajte hemikalii ako vise sakate tava rabota evevi recept trici pola kilo so pola kilo kiselo mleko
ova jadete go nedele derna ce doadadete 5 do 10 kila
po dva pati ako mozete
vaka drugar kaci kilaza a za steganje bolje nesto od stomacni sklekovi krivi i pravi i od trcanje vozenje bike ili sto ti znam plivanje lizganje bordanje
nema!!!?/????1!!
svatete go
zdravjeto cuvajte si go
mislam imunitetot zgolemete go ne da go ubiete so razni amino kiselini ili proteini si nekakvi pa na kraj za uspeh doping li da zemete ?
 


-------------


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 15:38
Originally posted by malecko malecko напиша:

Sto e preporaclivo da se pie za da se namali vo obem i telesna tezina proprateno so vezbanje,  i dieti???
 

Odnapred fala

 pa ustvari podobro bi bilo... sto ne treba da se zema...
treba da se namali so jaglehidratite a da se zgolemi vnesot na proteini.
a korisno e da se pie i zelen caj koj vlijae termicki na mastite i istite polesno se topat pri vezbanje.

-------------


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 05.Февруари.2007 во 20:57


covekot se sostoi od:
1. proteini
2. minerali
3. vitamini
4. jagleno hidrati i
5. masti

sepak treba da se vodi smetka za toa
koe telo za sto e predodredeno ...

-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Skipper
Датум на внесување: 13.Февруари.2007 во 07:00

Точен е фактот дека ХЕмија си е хемија али цигарите и алхохолот се 10 пато постетни од Хемијата за бидлинг, а 80% од младите пусшат кога ке видиш кој поеке се труе. А иначе јас имав вежбано 1 година и раезултатите беа слаби. После соодветна пауза почав пак земав малце протеинче од Калифорниа Фитнес (Pure Whey) и за 1 месец имав поголеми резултати него предходното 1годишно вежбање.-------------
Skipper kick your ass


Постирано од: Skipper
Датум на внесување: 13.Февруари.2007 во 07:01

Ај некој шо се подразбира поубаво нека акне одно објаснение за L-carnitinot како се користи и такви други ствари.-------------
Skipper kick your ass


Постирано од: Vlad
Датум на внесување: 14.Февруари.2007 во 00:22
Originally posted by Skipper Skipper напиша:

Точен е фактот дека ХЕмија си е хемија али цигарите и алхохолот се 10 пато постетни од Хемијата за бидлинг, а 80% од младите пусшат кога ке видиш кој поеке се труе. А иначе јас имав вежбано 1 година и раезултатите беа слаби. После соодветна пауза почав пак земав малце протеинче од Калифорниа Фитнес (Pure Whey) и за 1 месец имав поголеми резултати него предходното 1годишно вежбање. Prvo treba da rascistis deka Proteini vo prav bilo da se od Soja ili Whey, amino kilselini, gejneri, kreatin i slicni raboti ne se HEMIJA, toa se dodatoci vo Ishranata (food suplements) i nemaat nikakvo stetno dejstvo, dokolku gi upotrebuvas spoed upatstvata od proizvoditelot. Samo tie so komunistickite svakanja uste go koristat terminot Hemija za sve sto ne e hrana vo prvobitnata forma. Koga kades meso, bez razlika dali e riba, pilesko, svinsko, itn... toa sodrzi odreden procent na protein, masti, itn...Organizmot ja razlozuva hranata vo tvojot zeludnik i go koristi proteinot za obnivuvanje na potrosenata muskilna masa i gradenje na nova. Koga ke go razlozis proteinot, ke vidis deka postojat poveke razlicni vidovi na lanci na aminokiselini koi go gradat proteinot. Na covekot mu se potrebni samo 8 aminokiselini, koi vo literaturata se narekuvaat esencijalni.Samo protein ite od zivotinsko poteklo , se potpolni, t.e. gi imaat site 8 esencijalni amino kiselini vo sebe. Proteinite od rastitelno poteklo, ne sodrzat sve sto ti treba za gradenje na kvalitetna muslkulna masa.Ne znaci deka treba da i izostavis, samo sakam da ti kazam da ne se nadevas deka so samo so soja mozes da imas progres,ili ako si vegetarijanec, podobro da ne digas tegovi.Kreatinot isto taka e cestopati spomnuvan kako Hemija i deka e steten. Toj inaku se naoga najveke vo Crvenotoi meso, i ima od prilika 2 grama kreatin vo polovina kilo telesko meso.Proteinot vo prav e odlicen za brz vnesuvanje na protein vo sistemom, zatoa sto recisi vednas minuva niz digestivniot sistem i vo krvta se naoga za nekoi 20 min od koga ke go vneses, za raslika od mesoto , koe pominuva odredeno vreme vo digestivniot sistem doedka da pocne da vleguva vo kravta . Priblizno vreme na procesoiranje na mesoto e okolu 1 i pol cas za Riba, okolu 2-3 casa za pilesko, 4-6 za Telesko i 8-10 za svinsko. Osven mesoto, belkata od jaceto e odlicen izvor na protein i ima najgolem procent na iskoristivanje .
Bodybildingot e nauka, a ne samo diganje tegovi.
Bara totalna posvetenost ako sakas rezultati, a dodkolku se bavis rekreativno, togas ne ocekuvaj cuda i nekoja ogromna transformacija , no zatoa ke profitiras na zdravstven plan, fizicki i psihicki. MENS SANA IN CORPORE SANO, vo zdravo telo zdrav duh.
Jas duri ne steroidite ne gi smetam za stetni, zatoa sto toa se Lekovi , proizvedeni da im pomognat na lugeto vo odredeni situacii , kako na primer posle teski operacii, koga go zabrzuvaat opravuvanjeto i regeneriranjeto na ostetenite tkiva. Toa sto nekoj gi zloupoterbuva , i gi koristi na svoja raka i posle ima problemi, ne gi pravi steroidite sami po sebe kako steten proizvod. Na primer Aspirinot e super proizvod, sto na mnogu luge im go prodolzuva zivotot, ama ako nekoja budala se ispie 20 od ednas, i nesto mu se sluci, toa ne go pravi Aspirinot los.istoto vazi i za proteinite, amino kiselinite, creatinot , steroidite , itn...


-------------
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN


Постирано од: Skipper
Датум на внесување: 15.Февруари.2007 во 07:32
Originally posted by Vlad Vlad напиша:

Originally posted by Skipper Skipper напиша:

Точен е фактот дека ХЕмија си е хемија али цигарите и алхохолот се 10 пато постетни од Хемијата за бидлинг, а 80% од младите пусшат кога ке видиш кој поеке се труе. А иначе јас имав вежбано 1 година и раезултатите беа слаби. После соодветна пауза почав пак земав малце протеинче од Калифорниа Фитнес (Pure Whey) и за 1 месец имав поголеми резултати него предходното 1годишно вежбање. Prvo treba da rascistis deka Proteini vo prav bilo da se od Soja ili Whey, amino kilselini, gejneri, kreatin i slicni raboti ne se HEMIJA, toa se dodatoci vo Ishranata (food suplements) i nemaat nikakvo stetno dejstvo, dokolku gi upotrebuvas spoed upatstvata od proizvoditelot. Samo tie so komunistickite svakanja uste go koristat terminot Hemija za sve sto ne e hrana vo prvobitnata forma. Koga kades meso, bez razlika dali e riba, pilesko, svinsko, itn... toa sodrzi odreden procent na protein, masti, itn...Organizmot ja razlozuva hranata vo tvojot zeludnik i go koristi proteinot za obnivuvanje na potrosenata muskilna masa i gradenje na nova. Koga ke go razlozis proteinot, ke vidis deka postojat poveke razlicni vidovi na lanci na aminokiselini koi go gradat proteinot. Na covekot mu se potrebni samo 8 aminokiselini, koi vo literaturata se narekuvaat esencijalni.Samo protein ite od zivotinsko poteklo , se potpolni, t.e. gi imaat site 8 esencijalni amino kiselini vo sebe. Proteinite od rastitelno poteklo, ne sodrzat sve sto ti treba za gradenje na kvalitetna muslkulna masa.Ne znaci deka treba da i izostavis, samo sakam da ti kazam da ne se nadevas deka so samo so soja mozes da imas progres,ili ako si vegetarijanec, podobro da ne digas tegovi.Kreatinot isto taka e cestopati spomnuvan kako Hemija i deka e steten. Toj inaku se naoga najveke vo Crvenotoi meso, i ima od prilika 2 grama kreatin vo polovina kilo telesko meso.Proteinot vo prav e odlicen za brz vnesuvanje na protein vo sistemom, zatoa sto recisi vednas minuva niz digestivniot sistem i vo krvta se naoga za nekoi 20 min od koga ke go vneses, za raslika od mesoto , koe pominuva odredeno vreme vo digestivniot sistem doedka da pocne da vleguva vo kravta . Priblizno vreme na procesoiranje na mesoto e okolu 1 i pol cas za Riba, okolu 2-3 casa za pilesko, 4-6 za Telesko i 8-10 za svinsko. Osven mesoto, belkata od jaceto e odlicen izvor na protein i ima najgolem procent na iskoristivanje .
Bodybildingot e nauka, a ne samo diganje tegovi.
Bara totalna posvetenost ako sakas rezultati, a dodkolku se bavis rekreativno, togas ne ocekuvaj cuda i nekoja ogromna transformacija , no zatoa ke profitiras na zdravstven plan, fizicki i psihicki. MENS SANA IN CORPORE SANO, vo zdravo telo zdrav duh.
Jas duri ne steroidite ne gi smetam za stetni, zatoa sto toa se Lekovi , proizvedeni da im pomognat na lugeto vo odredeni situacii , kako na primer posle teski operacii, koga go zabrzuvaat opravuvanjeto i regeneriranjeto na ostetenite tkiva. Toa sto nekoj gi zloupoterbuva , i gi koristi na svoja raka i posle ima problemi, ne gi pravi steroidite sami po sebe kako steten proizvod. Na primer Aspirinot e super proizvod, sto na mnogu luge im go prodolzuva zivotot, ama ako nekoja budala se ispie 20 od ednas, i nesto mu se sluci, toa ne go pravi Aspirinot los.istoto vazi i za proteinite, amino kiselinite, creatinot , steroidite , itn...
 
taka e brat!
 
Aj sea kazi mi neso za L-carnitine pls.
 


-------------
Skipper kick your ass


Постирано од: Vlad
Датум на внесување: 15.Февруари.2007 во 09:12
.
[/QUOTE]
 
taka e brat!
 
Aj sea kazi mi neso za L-carnitine pls.
 
[/QUOTE]

Jas licno nikogas ne sum go koristel , ama poznavam dosta luge sto go koristele, i predpostavuvam deka veke znaes deka se koristi za topenje na masni nasl*gi, i megudrugoto go podpomaga lacenjeto na hormonot za rast, sto znaci bi trebalo da go pomogne regeneriranjeto i gradenje na novo muskulno tkivo. Iako e opisan kako cudotvoren proizvod ,ne ocekuvaj nesto posebno dokolku negovata upotreba ne ja poddrzis so kvalitentana  ishrana i trening,i odmor se razbira. Neznam kolku znaes za topenje na masnite nasl*gi, ( vo isto vreme da ne izgubis od muskulnata masa), ama toa e najteskiot  del od bodybuildingot. Ke treba da gi namalis jaglehirdatite vo ishranata, vo isto vreme da konzumiras poveke protein, i da go smenis nacinot na vezbanje, odnosno da pocnes da rabotis poveke povtoruvanja so pomali kilazi i mnogu kardio, osobeno (dokolku imas moznost) nasabajle na prazen stomak, pred prviot obrok. L-Carnitinot ke ti pomogne da pocnes pobrzo da gi topis masnite nasl*gi i ke imas poveke energija da go izdrzis treningot, ama sam po sebe, ako ne vezbas i ako ne go smenis nacinot na ishrana, nema da se sluci nisto posebno. Mislam deka tecnito L-Carnitine e podbra opcija od toj vo tabletki, i deka pobrzo se absorbira vo Organizmot. Kakov im e donosot na vo cenite, neznam, ama ako kupuvas i ako nema nekoja golema razlika zemi si tecen L-carnitin.
Ako se stavis na dieta, mnogu povazno e da vnesuvas najmalku 1.7 do 2 grama protein na 1 kg od tvojata tezina,i da gi isfrlis prostite jaglehidrati od ishratana (bel leb, bel oriz, testenini...) otkolku da zemes nekoj fat burner i da cekas toj da te oslabne.-------------
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN


Постирано од: Skipper
Датум на внесување: 16.Февруари.2007 во 01:45
 
[/QUOTE]

Jas licno nikogas ne sum go koristel , ama poznavam dosta luge sto go koristele, i predpostavuvam deka veke znaes deka se koristi za topenje na masni nasl*gi, i megudrugoto go podpomaga lacenjeto na hormonot za rast, sto znaci bi trebalo da go pomogne regeneriranjeto i gradenje na novo muskulno tkivo. Iako e opisan kako cudotvoren proizvod ,ne ocekuvaj nesto posebno dokolku negovata upotreba ne ja poddrzis so kvalitentana  ishrana i trening,i odmor se razbira. Neznam kolku znaes za topenje na masnite nasl*gi, ( vo isto vreme da ne izgubis od muskulnata masa), ama toa e najteskiot  del od bodybuildingot. Ke treba da gi namalis jaglehirdatite vo ishranata, vo isto vreme da konzumiras poveke protein, i da go smenis nacinot na vezbanje, odnosno da pocnes da rabotis poveke povtoruvanja so pomali kilazi i mnogu kardio, osobeno (dokolku imas moznost) nasabajle na prazen stomak, pred prviot obrok. L-Carnitinot ke ti pomogne da pocnes pobrzo da gi topis masnite nasl*gi i ke imas poveke energija da go izdrzis treningot, ama sam po sebe, ako ne vezbas i ako ne go smenis nacinot na ishrana, nema da se sluci nisto posebno. Mislam deka tecnito L-Carnitine e podbra opcija od toj vo tabletki, i deka pobrzo se absorbira vo Organizmot. Kakov im e donosot na vo cenite, neznam, ama ako kupuvas i ako nema nekoja golema razlika zemi si tecen L-carnitin.
Ako se stavis na dieta, mnogu povazno e da vnesuvas najmalku 1.7 do 2 grama protein na 1 kg od tvojata tezina,i da gi isfrlis prostite jaglehidrati od ishratana (bel leb, bel oriz, testenini...) otkolku da zemes nekoj fat burner i da cekas toj da te oslabne.

[/QUOTE]
 
 
Fala Mnogu Samo use neso Kolku lazi4ki se pijat pred Aktivnost. i sto e najprepora4livo da se jade Dodeka se konzumira ovoj porizvod.
 


-------------
Skipper kick your ass


Постирано од: Vlad
Датум на внесување: 16.Февруари.2007 во 02:00

[/QUOTE]
 
 
Fala Mnogu Samo use neso Kolku lazi4ki se pijat pred Aktivnost. i sto e najprepora4livo da se jade Dodeka se konzumira ovoj porizvod.
 
[/QUOTE]

Nemozam da ti kazam nisto za dozata dodeka ne kupis odreden proizvod. Togas ke vidame spored upatstvoto kako se dozira. A okolu hranata, ke  ti treba rezim na takanarcenata Proteinska dieta. Poveke Oriz , kompir, crn leb, palenta, poveke pilesko meso, riba, telesko , jajca (belkite samo) . Ke gi isfrlis site vidovi na sekeri od ishranata. ke jades kolku mozes poveke svezo ovosje i zelencuk, i posledniot obrok vo denot , pred spienje treba da ti bide bez jaglehidrati, samo meso i salata ili nekoj drug zelencuk. Isto taka mozes da jades po eden citron pred spienje i nasabajle, zatoa sto citronot go potpomaga razbivanjeto na masnite nasl*gi. Ako ne pies kafe, ne e loso da pocnes da pies  , bidejki kofeinot ke ti go zabrza metabolizmot.


-------------
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 16.Февруари.2007 во 07:02
L-carnitinot se sintentizira od dve amino kiselini vo teloto. po svojata struktura e priblizen na B vitaminot no ne e vitamin zatoa sto se sozdava vo mali kolicini vo samoto telo.
Osnovnata uloga mu e transport na masnite kletki vo keliite za pretvaranje vo energija. Na toj nacin mastite od teloto se koristat kako energija. Megju toa, vazno e da se znae deka pri fizickiot napor kako energija prvenstveno se koristat zalihite od jaglehidrati. Otkako ke se potrosat ovie zalihi teloto pocnuva da gi koristi mastite kako izvor na energija. Znaci, L carnitinot nema efekt pri vezbanje so tezini tuku pri cardio, pri dolgotrajna kontinuirana aktivnost.
Go imam koristeno (L carnitin od Universal) i ima efekt, samo pri cardio. Dozata e obicno 1000mg pred vezbanje, obicno 15min (poradi brzata apsorpcija).


-------------


Постирано од: Vlad
Датум на внесување: 16.Февруари.2007 во 12:57
Jas povtorno ke spomnam deka nemam koristeno L-carnitin, i nemam nikakvo licno iskustvoso nego , ama siguren sum deka so pravilna ishrana, i cardio ,  ke ima rezultati i bez L-carnitin.
Poznavam eden  licen trener , koj ima dosta klienti sto veke podolgo vreme koristat L-carnitin, i nieden od niv nema nekoja podrasticna razlika od tie sto ne go koristat. Normalno e deka rezultatite za sekoj se idividualni, ama jas licno mislam deka L-carnitinot osven toa sto e marketinski isforsiran proizvod, nema niedno naucno istrazuvanje koe bi gi dokazalo vo praksa negovite super sposobnosti za topenje masti.
Mislam deka primarna namena mu e za lecenje na nekoi vidovi kardiovaskularni bolesti,ama i na toa pole nemal nekoi revolucionerni dostignuvanja.

-------------
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 17.Февруари.2007 во 12:02
pa celata rabota e vo toa sto negovoto dejstvo e teoretski razglobeno, a prakticnite studii bas i ne pokazuvaat naucni rezultati.

jas go piev eden mesec i sega dali od nego imase rezultati ili ne....
treba da se experimentira.... pri isti uslovi... eden mesec so, eden bez....

vo sekoj slucaj, cardio i kratenje na jaglehidratite bi trebalo da zavrsi rabota...

-------------


Постирано од: Vlad
Датум на внесување: 17.Февруари.2007 во 21:55
Originally posted by batt's batt's напиша:

pa celata rabota e vo toa sto negovoto dejstvo e teoretski razglobeno, a prakticnite studii bas i ne pokazuvaat naucni rezultati.

jas go piev eden mesec i sega dali od nego imase rezultati ili ne....
treba da se experimentira.... pri isti uslovi... eden mesec so, eden bez....

vo sekoj slucaj, cardio i kratenje na jaglehidratite bi trebalo da zavrsi rabota...


Apsolutno si vo pravo. I jas mislam deka so treba da se experimentira za dojdes do sistem na vezbanje i nacin na ishrana sto ke rabotat za tebe.
Jas ne negiram deka L-carnitinot ne raboti, sigurno e deka ke go pomogne i zabrza topenjeto na masnite nasl*gi, vo kombinacija so pravilna ishrana i poveke cardio.Samo sakav da napomnam deka mnogu luge mislat deka e dovolno samo da go kupis, da pocnes da go upotrebuvas i toj sam ke si ja zavrsi rabotata. Ti ocigledno ne si vo taa grupa luge, sto sakaat da jadat burek pred spienje, da gledaat tv cel den, da pijat L-carnitin i, da ocekuvaat posle eden mesec da se razbudat edno utro poslabi za  15 kg.
 


-------------
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN


Постирано од: batt's
Датум на внесување: 18.Февруари.2007 во 06:37
no pain no gain;)

-------------


Постирано од: Vlad
Датум на внесување: 19.Февруари.2007 во 11:55
HARD WORKING, GOOD LOCKING 

-------------
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN


Постирано од: Skipper
Датум на внесување: 19.Февруари.2007 во 14:02

Epa Fala za sovetite od prilika i ja bev za poznae so obvie pravila ali sega sum posiguren. Utre idam i zimam L-carnitin se nadevam deka so dobra [primena ke ima dobri zeultati.-------------
Skipper kick your ass


Постирано од: zlatko cernobil
Датум на внесување: 21.Март.2007 во 11:02
prejdete na deka i ke se napravite srca  Thumbs%20Up

-------------
A.Z.


Постирано од: goranapo
Датум на внесување: 15.Мај.2007 во 01:06
Ovde ima za L-carnitine vo detali : http://www.steroidi.com.mk/forum/showthread.php?tid=302 - http://www.steroidi.com.mk/forum/showthread.php?tid=302


a ovde imate sve i svasta za vezbanjto i hemijata/   http://www.steroidi.com.mk -


Постирано од: volume18
Датум на внесување: 09.Август.2007 во 03:59
Decki sakam nesto da ve prasam i ocekuvam na vasa pomos imam 18 godini i imam prekumerna tezina lani letoto uspeav da simnam 10 kilogrami so trcanje i vezbanje vo teretana ...zimoto povtorno si gi vrativ sega povtorno pocnav so trcanje i bas sakam da ve prasam za soveti za l karanten dali e preporaclivo ? stetno imam 95 mozda i nekolku kg fazla a visok sum 1.74 sto moze da se kaze deka imam nekade mozda 15 kilogrami visok mn mi smetaat i baram nacin sto pobrzo da gi otrgnam od mene slusnav i od drugi nekoj sto go zimale l karantenot deka mn im pomognal pretezno za namaluvanje na stomacniot del a potoa i za ostanatite delovi od teloto ali nikoj ne kazuva dali e korisen veke ja namaliv i ishranata poveke zelencuk... blago nikako... molam za sovet ako moze se razbira збунетостзбунетостзбунетостзбунетосттагаoti stvarno glupo i grdo izgleda dete na 18 godini kilaza 95 kg... HELP ME 


Постирано од: Fiki
Датум на внесување: 13.Август.2007 во 12:31

aj ve molam nekoj da mi kazit sve za kreaitin !!! dali trebit celo vreme da go zemas ili na primer nekolku meseci ??? i taka nataka...-------------
FIKI Lives again


Постирано од: Виктор
Датум на внесување: 02.Јануари.2008 во 20:24
Vezbam vo teretana edna godina sakam da zemam tecni amino kiselini.so mi preporacuvate i kakov e nivniot efekt.imam 16 godini.


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 03.Јануари.2008 во 02:02
Originally posted by Виктор Виктор напиша:

Vezbam vo teretana edna godina sakam da zemam tecni amino kiselini.so mi preporacuvate i kakov e nivniot efekt.imam 16 godini.
 
premnigu si mal za da zemas bilo sto osven vitaminiголема%20насмевкаshala na strana nemoj vo nieden slucaj da koristis amino kiselini,ni kreatini ni bilo kakva hemija.....bidi uporen vo treninzite i ke go postignes sakaniot efektсреќа


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 03.Јануари.2008 во 02:16

zeznata ti za se imas odgovor , bravo     http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&ref=10">-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Album
Датум на внесување: 24.Април.2008 во 15:27
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:covekot se sostoi od:
1. proteini
2. minerali
3. vitamini
4. jagleno hidrati i
5. masti

sepak treba da se vodi smetka za toa
koe telo za sto e predodredeno ...
Marce batka , ne deka neznaesh, ama si go ispustil najvaznoto : VODA

P.S Toa ti e kako da zboruvash za BAKLAVA a da ne go spomnesh sherbetot!!!намигнување


-------------
Onamu kade sto imas obvrska ne baraj kreacija,taa doaga otposle!!!


Постирано од: kristofer
Датум на внесување: 03.Мај.2008 во 08:28
da si go smenis likot na samoto telo zemva vreme, trosok, uslovi, tije sto se kako frizideri vesbaat po 8 sati poveke vo denot a i xranata je mnogu skapa, ne se jadi leb i sirene.

-------------
vrtyuwged


Постирано од: rocka87
Датум на внесување: 20.Јуни.2008 во 14:34
dali moze nekoj da mi pomogne sakam da znam sto spadjaat vo proteini a sto vo jagleno hidrati pls mnogu mi e vazno roki


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 20.Јуни.2008 во 15:17
Originally posted by rocka87 rocka87 напиша:

dali moze nekoj da mi pomogne sakam da znam sto spadjaat vo proteini a sto vo jagleno hidrati pls mnogu mi e vazno roki
Vidi batka toa samo Cak Noris go znae ama ne go baraj ke te ubie

-------------


Постирано од: PimpDaddyManev
Датум на внесување: 27.Јуни.2008 во 02:21
dali nekoj znae...me interesira ako ziam proteini i ako gi koristam da receme godina dena i posle prestanam da gi ziam dali ke ima nekakvi posledici???? zoso imam slusano od dosta lugje,demek ako zimam proteini,kreatini takvi stvari...i koga ke prestanam da gi koristam muskulite ke mi omeknat...a dali e toa tocno ne znam i zatoa seuste se rasprasuvam i razmisluvam dali da zimam...ako znae nekoj nesto povekje neka mi kaze.

fala odnapred


Постирано од: Shaxito
Датум на внесување: 27.Јуни.2008 во 05:26
Hm :) Sprema sto sum zensko.... Dovolno mi e! Prirodno sum visoka A imam i nabijena konstrukcija so muskuli... a mnogu malce vezbam :))) Takva me napravile

-------------
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''


Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 30.Јуни.2008 во 01:20
Vezbav aktivno okolu 14 godini.Nikogas ne zedov ni steroidi, niproteini, ni amino kisleini i sto uste ne od hemijata!!!
A imav golemi uspesi!!ali zato vezbav 5 pati nedelno plus 2 treninzi kondicioni!!!
sekogas sum za prirodno...mozebi e potesko...no mnogu pozdravo!!
Golemo NE za hemijata vo sportot!


-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: celzi
Датум на внесување: 30.Јуни.2008 во 22:58
hahaha pa koi ste vie pojavi!!!aminokiselini,proteini i kreatin hemija?pa uste i stetni bile?pa vie ne ni znaete sto se aminokiselini stom velite deka se stetni!"vezbam 14 godini i ne koristam nisto"hahaha da vi kazam me iznasmeavte mnogumina od vas.pa 21 vek imate internet otvorete google i procitajte nesto beeee aloooo ccccccc sramota tolku glupi faci retko se ragaat:)za ostanatite:ako sakate muskuli prvo sredete si ja ishranata i posle cepajte amino,kreatin i se ostanato nemajte gajle i najdete drug forum da prasuvate zasto ovde gi birale po toa koj e POGLUP


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 30.Јуни.2008 во 23:00
фала што не просветли со твојот памет..ај сеа гитла и не го врегај членовите намигнување

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 01.Јули.2008 во 00:29
Originally posted by celzi celzi напиша:

hahaha pa koi ste vie pojavi!!!aminokiselini,proteini i kreatin hemija?pa uste i stetni bile?pa vie ne ni znaete sto se aminokiselini stom velite deka se stetni!"vezbam 14 godini i ne koristam nisto"hahaha da vi kazam me iznasmeavte mnogumina od vas.pa 21 vek imate internet otvorete google i procitajte nesto beeee aloooo ccccccc sramota tolku glupi faci retko se ragaat:)za ostanatite:ako sakate muskuli prvo sredete si ja ishranata i posle cepajte amino,kreatin i se ostanato nemajte gajle i najdete drug forum da prasuvate zasto ovde gi birale po toa koj e POGLUP
тагатагатагаabe dete dete zal mi e zatebe....ti mozebi ke se cuvstvuvas ubavo i mokno od niv dodeka gi zemas i vezbas...ama posle nekolku godini organizmot ke si ja naplati smetkata...samo ti teraj, ali iskreno te zalam!тагатагатага


-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: celzi
Датум на внесување: 01.Јули.2008 во 01:59
eh koga mislite deka tolku znaete kazi mi kako moze da bidat stetni proteinite kako dodatok vo ishranata koga istite gi ima i vo meso,mleko,jajca...ili aj da ne jademe toa da ne pieme mleko zasto ke ni se odrazi na zdravjeto.haha mojata poenta od muabetot e:AKO NEMATE VRSKA ZA NESTO,TOGAS NE PISUVAJTE I NE GI LAZETE DRUGITE CLENOVI NA FORUMOV ZASTO PROTEINITE NE IZLEGOA VCERA NA PAZAROT PA VIE DA KAZETE DEKA SE STETNI ILI NE?AJ KAZI MI EDEN DOKAZ DEKA PROTEIN ILI AMINO SE ODRAZIL STETNO NA NECIE ZDRAVJE?ILI STE SLUSNALE MOZE HEMIJA PA GAKITE VI SE STRESOA?ZA INFORMACIJA HEMIJA NE E ISTO STO I PROTEIN,KREATIN ITN...NEODGOVORNO E OD REKLA KAZALA MUABETI NA NEKOJ DA MU DAVAS SOVET PA I PAMET DA SOLIS.BTW NEMOJ DA ME ZALIS OBJASNI MI SAMO KAKO KE JA NAPLATAM SMETKATA ZASTO GLEDAM MNOGU SE RAZBIRATE VO OVIE RABOTI TE MOLAM


Постирано од: celzi
Датум на внесување: 01.Јули.2008 во 02:03
EVE TI NESTO STO KE TE PROSVETLI A NE DA ZBORIME NA PAMET GLUPOSTI:Amino kiselinite (ak) pretstavuvaat osnovni gradezni edinici so cija kombinacija se gradat razni proteini vo organizmot. Tie se nositeli na azotot i toj vo niv se sodrzi 16% od vkupniot azot vo organizmot.
AK se edni od trite osnovni hranlivi materii (monosaharidi, masni kiselini, amino kiselini). Zatoa tie se osnovni (esencijalni) za zivotot na sekoj organizam.
AK vo golema merka ucestvuvaat vo gradbata na muskulite i vo svrznotot tkivo. Tie ucestvuvaat vo gradbata na hormonite i na preku 2000 enzimi.
AK ucestvuvaat i vo gradbata na organite vo organizmot, vo gradbata na zlezdite, rastenjeto na kosata, (19)tite, se naogjaat vo sostavot na telesnite tecnosti i se neophodniza gradbata na osnovata na koskite.
AK se javuvaat kako nezamenlivi prnesuvaci i specificni svrzuvaci na razni materii vo krvototkot i vo tkivata, tie se neophodni faktori za koagulacija, vazni se za odbrambeniot sistem preku sozdavanje na imunoglobin, potocno antitela..

Obicno se zboruva deka postojat 22 AK, no na ova treba da se dodadat uste nekoi ostanati 7 AK. Site 29 AK imaat ednakvo znacenje za organizmot, a nekoi od niv se mnogu znacajni za pravilnata ishrana na sekoj poedinec.

Sekoj individualen tip na protein e komponiran od specificna grupa na AK i vo specificen nacin na gradenje. Kombinaciite na AK vo telesnite proteini sluzat za gradba na neurotransmiteri ili za prek*rsori na neurotransmiterite koi po hemiski pat gi prenesuvaat informaciite od nervnite kletki kon drugite kletki. Poedini AK se vazni za prenos na nekoi informacii od mozokot kon periferijata. Ova e mozno bidejki AK ja preminuvaat celebralnata bariera i stigaat do sekoja kletka.

Vo crniot drob 80% od AK se sintetiziraat, a samo 20% e neophodno da se vnesat od hranata.
Ovie vazni AK koi organizmot ne e vo sostojba da gi sintetizira, tuku treba da gi vnesuva so hranata se vikaat esencijalni amino kiselini (EAK). Vo ovaa grupa spagjaat histidin, izoleucin, leucin, metionin, fenilalanin, treonin, triptofan i valin.
Faktori koi predizvikuvaat deficit na EAK se losa asorpcija, infekcija, trauma, koristenje na nekoi lekovi, vozrast, neizbalansirana ishrana i sl.
AK se dobivaat od meso i mesni proizvodi, kvasec i od rastenija.
Od biohemiski karakter AK se delat na D (Desno) i L (levo) svrtena forma, a za organizmot pokorisni se L formite.

Ostanatite AK organizmot moze da gi sintetizira.
Tie se vikaat neesencijalni amino kiselini i tuka spagjaat: alanin, asparagin, asparaginska kiselina, cistein, cistin, glutaminska kiselina, glutamin, ornitin, prolin, serin, tirozin, 5-hidroksi triptofan, dioksifenilalanin (DOPA), taurin, keto kiselini i dr.


Постирано од: celzi
Датум на внесување: 01.Јули.2008 во 02:10
KREATINOT, e derivat na aminokiselinite sto se formira vo crniot drob, bubrezite i pankreasot i toa od slednive aminokiselini: arginin, glicin i metionin.
Spored ova, kreatinot go ima vo hranata i nie preku nea mozeme da go vnesime vo orgaznizmot. Crvenoto mesto e najdobriot izvor na kreatin. No za da vneseme 4 gr od nego, potebno e da izedeme okolu 2,5 kg crveno meso. Jadenjeto na tolkava kolicina crveno meso SEKOJDNEVNO e nevozmozno za mnogu bilderi. Ne deka tie ne se obidele. Poradi toa, dokolku sakame togas ke morame kreatinot da go vnesme vo organizmot kako dodatok vo ishranata.
Negoviot mehanizam na deluvanje e znacitelno slicen so skladiranjeto na glikogensite rezervi, koj sistem najcesdto e koristen od strana na trakacite za podobruvanje na nivnite performansi. Vo osnova celta e da se skladira energija i da se sozdadat rezervi vo skeltnite muskuli.
Trkacite ko koristat glikogenot kako bi ja zajaknale produkcijata na aerobna energija, no atletite vo disciplinite na sila imaat potreba od drug tip na enerrgija koja se narekuva adenozin tri fosfat ATP, koja ja intenzivira muskulnata kontrakcija.
MUSKULITE IMAAT SPOSOBNOST DA SKLADIRAAT POVEKE KREATIN OD POTREBITE KOI GI IMA TELOTO !!!!!
Sportistite mozat da ja iskoristat ovaa prednost, taka sto bi vnesuvale pogolemi kolicini na kreatin, imajki pogolemi rezevrvi na kreatin vo vo muskulite, znaci i pogolema transformacija na enerrgija vo ATP. Poveke ATP vi ovozmozuva podolg i pointenziven trening. Spored site naucni istrazuvanja od oblasta na zdravjeto, koristenjeto na kreatinot vo tekot na cela godina neprekinato, ne e preporaclivo. Kreatinot treba da se koristi periodicno i prosleden so intenziven trening.
Nucnicite potvrdija deka kratinot e produktiven a najvazno e toa sto istoto e potvrdeno od strana na vezbacite (za prvpat da se podudrat naukata i praksata okolu deluvanje i rezultat na nekoj dodatok) Oklu ova poveke nema diskusija. najgolemata misterija e DOZIRANJETO. Koristejki go dodatokot na najinteligenten nacin, vie ke go pronajdete metodot koj vam najmnogu ke vi odgovara.
Ova e napisano od strana na Boban Gjoroski 1999 godina vo prvoto makedonsko spisanie KLUB FITNES, koe ja obrabotuvase temata za bodibildingot i fitnesot i koe podocna go izmeni imeto vo segasnoto HERKULES. (Otkako si gi otkupiv pravata za toa).
Spored seto gore navedeno SLOBODNO MOZETE DA IMATE PERIOD NA POLNENJE NA DEPOATA SO KREATIN, a i nemorate.No, seto toa sto ke go napisat proizvoditelite a e naucno potvrdeno, NE E MARKETINSKI ELEMENT ZA POVEKE DA SE PRODAVA. Ako e taka, togas kako ke bidete sigurni vo kupuvanje i doziranjena SITE OSTANATI PROIZVODI?????


Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 01.Јули.2008 во 02:38

pravi sto sakas!

ocigledno ne sakas da slusnes sovet...i samo sakam da ti kazam: zemaj sto sakas!!(zosto se sto se zema po vestacki pat,duri i ako se pretera so vitamini e STETNO....normalno deka proteini ima vo ishrana..zatoa treba da se jade raznovrstno i od se)
Izvini sto od iskustvo ti zboruvav!!!Zosto nekolku koleski, koi bea bas navleceni po tie patista(nezboruvam samo za proteini, aminokiselini...tuku opsto za dodatoci/hemija vo sportot), imaa tolku mnogu komplikacii vo svojot organizam, hormonalni poremetuvanja, sto sega maki macat da stanat majki!!!
ti bidejki si toolku mnogu siguren deka nema da ti stetat, koristi sto sakas!!
i druga rabota: NIKOJ NIKOGO NE LAZE NA FORUMOV!
ZBORUVAME OD ISKUSTVO!!!!a ti ako ne sakas ne moras da citas...uste na prviot post za ovaa tema jas, znaci licno jas se izjasniv deka sum protiv, i deka se sto postignav postignav bez nitu eden dodatok, osven dobro podgotvena programa za zdrava ishrana!!!a koj saka, eve vakvi silni junaci kako tebe moze sto sakaat da pravat!!!!


-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: Dark HaCkeR
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 00:27
Originally posted by celzi celzi напиша:

eh koga mislite deka tolku znaete kazi mi kako moze da bidat stetni proteinite kako dodatok vo ishranata koga istite gi ima i vo meso,mleko,jajca...ili aj da ne jademe toa da ne pieme mleko zasto ke ni se odrazi na zdravjeto.haha mojata poenta od muabetot e:AKO NEMATE VRSKA ZA NESTO,TOGAS NE PISUVAJTE I NE GI LAZETE DRUGITE CLENOVI NA FORUMOV ZASTO PROTEINITE NE IZLEGOA VCERA NA PAZAROT PA VIE DA KAZETE DEKA SE STETNI ILI NE?AJ KAZI MI EDEN DOKAZ DEKA PROTEIN ILI AMINO SE ODRAZIL STETNO NA NECIE ZDRAVJE?ILI STE SLUSNALE MOZE HEMIJA PA GAKITE VI SE STRESOA?ZA INFORMACIJA HEMIJA NE E ISTO STO I PROTEIN,KREATIN ITN...NEODGOVORNO E OD REKLA KAZALA MUABETI NA NEKOJ DA MU DAVAS SOVET PA I PAMET DA SOLIS.BTW NEMOJ DA ME ZALIS OBJASNI MI SAMO KAKO KE JA NAPLATAM SMETKATA ZASTO GLEDAM MNOGU SE RAZBIRATE VO OVIE RABOTI TE MOLAM
Abe ti glup si ili trehjiras ??? ne se vetrej Prirodni proteini so gi sodrzi jaceto i toj protein so go prodavaat vo kanti ist li e ili ne e toj e vestacki voj e priroden se so e vestacko necini ja pijam proteini vestacki ne se vetrej ako pies proteini procitaj opozadi so pisuva luge vo gledaj gi be ccccc

-------------


Постирано од: celzi
Датум на внесување: 27.Јули.2008 во 22:35
da vezbam na takvi nepismeni kako tebe.inaku bas napisi sto pisuva na proteinite odpozadi kako sto vikas.a tie proteini vo kanta"vestacki"kako sto vikas se dobivaat so izdvojuvanje na proteinite od jajceto,mleko,soja itn.sto nema vrska deka se vestacki.ti mislis stavaat dve kila voda kilo mleko kilo meso i woooow-eve ti protein vo prav vestacki hahahaha.mozam da se kladam deka vezbas i pies proteini a so vakvo znaenje izgledas kako da ne si pominal pokraj teretana toa se kladam ako gresam demantiraj me.ama ako vezbaj si de onaka kolku da go gubis vremeto i da se falis na drugarcinjata kolku si krenal na bench a nemas nikakvi osnovi za bb.ne znam kolku se interesiras ama bb ti e cela nauka ako sakas da bides uspesen koja sekoj den nesto novo i novo izleguva a ne luge koi kako tebe cepaat deka tie proteini se vestacki a ovie prirodni.ajde najdi mi ti prirodni molekuli na metil alkohol i vestacki molekuli:):):)hahaha aj ne si mi nivo zemi si prvo ucebnik po hemija za 7 oddelenie pa procitaj go moze ke svatis sto ti zboram pozdrav


Постирано од: celzi
Датум на внесување: 27.Јули.2008 во 22:47
da ke pravam kako sakam i nikogo ne teram da pravi kako sto ke pisam.jas samo gi upatuvam site sto gi interesira da si procitaat prvin zasto vaka forumaski nisto nema da naucat prvin sajtov ne e za bodibilding i sport.samo za edno si vo pravo a toa e deka ishranata e osnova za se i e najvazna alka vo sport kako sto e bb pa vazi i za ostanatite-toa da.a za tvoite koleski ne si vo pravo zatoa sto razbrav deka zemale i steroidi i normalno e deka e mozno da dobile nekoe hormonalno poremetuvanje pa da nemaat deca.ama tvrdam deka toa nema vrska zatoa sto piele proteini ili aminokiselini.vtoro ne sum junak tuku se obiduvam kolku mozam i znam da mu go predocam moeto znaenje na pomalku upatenite i treto-ako si postignala ti tolku kako sto velis pokazi de nekoja slika da vidime sto ubavina si:)znaes kolku znam sto odat 5 godini vo teretana se furaat vo vasiot film ete ne pieme proteini i izgledaat zgoljavo kako od somalija da gi pratile...a za mene mozam da ti kazam deka pijam proteini amino i kreatin,i ti garantiram deka sum pozdrav od 99% clenovi na forumov i nisto ne mi fali pozz


Постирано од: Tiger
Датум на внесување: 13.Август.2008 во 11:28
Originally posted by PimpDaddyManev PimpDaddyManev напиша:

dali nekoj znae...me interesira ako ziam proteini i ako gi koristam da receme godina dena i posle prestanam da gi ziam dali ke ima nekakvi posledici???? zoso imam slusano od dosta lugje,demek ako zimam proteini,kreatini takvi stvari...i koga ke prestanam da gi koristam muskulite ke mi omeknat...a dali e toa tocno ne znam i zatoa seuste se rasprasuvam i razmisluvam dali da zimam...ako znae nekoj nesto povekje neka mi kaze.

fala odnapredАко се одлучиш да вежбаш зимајки хемија,по некое време секако дека ке има негативни последици...,а мускулите ке ти омекнат ако прекинеш да вежбаш...без разлика дали си зимал хемија или не додека си вежбал.

-------------


Постирано од: igor666
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 21:01
daj nekoj neka kaze kako da zgolemam telesna tezina se ovde za namaluvanje i t.n. izgleda jas sum so edinstven so vakov problem
tnh


Постирано од: komandos
Датум на внесување: 16.Ноември.2008 во 18:20
de4ki od li4no iskustvo 2 godini koristam proteini , jaglenohidrati, glutamin, creatin normalno so pauzi. nemam zabelezano nikakvi zadni efekti barem do sega normalno podobruvanja imam . a toa deka tie preparati bile hemija xexexe i deka nekoj stanal bilder prirodno ne pali.... pa vie sto sakate mislete.
ako e taka i koka kolata e hemija, pivoto, kafeto, da ne zboram za viski konjak, zejti, se e dobieno po hemiski pat da ne ima nekade slucajno 4sma da te4e koka kola ???????????
pozdrav


Постирано од: xeroj
Датум на внесување: 26.Ноември.2008 во 10:45
prirodno si e prirodno


Постирано од: KungFuPanda
Датум на внесување: 30.Декември.2008 во 01:09
Mislam deka ne se strasni ovie preparati kolku i da se zbori deka se stetni vaka ili taka konkretno ja ne gi koristam ali ako osetam potreba ne bi mi bilo problem.


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 14.Јануари.2009 во 17:03
Voopsto ne se stetni. Napraveni se od prirodni namirnici. Ili, poednostavno bi gi sporedil so bebeskata ponuda na dodatoci vo ishranata. Sega, normalno, sostavot ili procentualnata zastapenost;kaj proteinite na primer, se razlikuva od onoj kaj bebeskite praskati dodatoci. No, koga se nema pari za da se kupi specijalizirana praskasta kutija nameneta za sportisti, edna uzina; pogotovo kaj onie koi imaat zelba da ja zgolemat svojata telesna tezina, zamenet so bebi papa ne e na odmet.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 15.Јануари.2009 во 20:32
NASKORO, Spanski temperament vo dodatoci na ishrana kaj sportisti i rekreativci

http://imageshack.us">
NARDCORE

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 16.Јануари.2009 во 15:08
Vo timot ima i devojki :)

http://imageshack.us">
HARDCORE

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: stiflermk
Датум на внесување: 06.Март.2009 во 23:46
Ме интересира дали од теретана мозе да се остане мал и дали има некоја друга последица од теретаma ве молам помагајте баш ме интересира имам 15 години HeLP NeeD HeLp


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 09.Март.2009 во 20:50
Jas ti garantiram deka od vezbanje vo teretana, nemozes da ostanes mal.
Jas ko na primer, sum visok 188, a tatko mi na vremeto najvisok bil do 178. A teretana ne videl ni koga jas ja poseduvav.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 13.Март.2009 во 15:41
Originally posted by Gjoroski Gjoroski напиша:

Voopsto ne se stetni. Napraveni se od prirodni namirnici. Ili, poednostavno bi gi sporedil so bebeskata ponuda na dodatoci vo ishranata. Sega, normalno, sostavot ili procentualnata zastapenost;kaj proteinite na primer, se razlikuva od onoj kaj bebeskite praskati dodatoci. No, koga se nema pari za da se kupi specijalizirana praskasta kutija nameneta za sportisti, edna uzina; pogotovo kaj onie koi imaat zelba da ja zgolemat svojata telesna tezina, zamenet so bebi papa ne e na odmet.


Неписменоста е страшна работа Ѓоровски,овие ко во Мариово да живеат.Како да нема интернет и книги.
Како шо праеа мајтап за една проста баба,деца не одете на флипери,клават дрога во жетоните газење%20од%20смеење.


-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Skazi_5
Датум на внесување: 26.Март.2009 во 01:54
Prasanje i molba do tie koj ja razbiraat funkcijata na amino kiselinite vo forma na tableti...
Pocnav da odam na fitnes za malce da oslabam no potoa pocnav i so BB, pa mi kazaa deka amono kiselinite pomagale za topenje na mastite i slabeenje... ke ve molam ako moze da mi kazete, objasnite kako niv da gi upotrebuvam, vo koja kolichina i so kakva dieta i dali voopshto e potrebna dieta za da imam pozitivni rezultati...?


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 19:24
Amino kiselinite voopsto nema da ti pomognat vo topenje na visok masno tkivo koe go imas na sebe.
Prilagodija ishranata, zapocni so aeroben trening, ( trcanje, vozenje soben velosoped, lenta i dr.), pij pogolemi kolicini na voda, i ke te bide.
Bodibildingot ili tezinskiot trening e odlicen za razvoj i oblikovanje na sekoj del od teloto, do stepen fo koj ke posakate. No, poradi toa sto toj samiot po sebe prestvavuva anaeroben nacin na vezbanje, mnogu tesko (sto ne znaci deka e i nemozno) mozete da go stopite visokot na vas koj vi preci.
Amino kiselinite se gradivna materija vo organizmot. Odlicni se za konzumiranje kako dodatoci vo ishranata so cija sto pomos ke go zadrzite postoeckoto muskulno tkivo, pa koga ke oslabete ke imate sto da pokazete kako OBLIK. Muskulite se edinstvenata rabota koja ke vi dade oblik. Se razbira, mozete da pobarate pomos i vo silikonski nadrgradbi i dogradbi, ako vi precat muskulite :)

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: Mrtovec
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 11:42
a sto od hranata sodrzi mnogu amino kiselini?????


Постирано од: AtilA736
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 22:27
imam edno prasanje od moja strana do site nutricionisti ako moze da mi odgovorat dali precat proteinite i kreatinot da go konzumira lice pod 18?takov primer sum jas imam 16 god i neznam dali e i vreme da pijam no znam deka iako se sozdadeni po hemiski pat ne se stetni.fala


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 13:57
Originally posted by Mrtovec Mrtovec напиша:

a sto od hranata sodrzi mnogu amino kiselini?????

Sekoja onaa koja vo sebe spodrzi mnogu belkovini, sodrzi i aminokiselini (mleko, meso, jajca, riba ...)

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 13:59
Originally posted by AtilA736 AtilA736 напиша:

imam edno prasanje od moja strana do site nutricionisti ako moze da mi odgovorat dali precat proteinite i kreatinot da go konzumira lice pod 18?takov primer sum jas imam 16 god i neznam dali e i vreme da pijam no znam deka iako se sozdadeni po hemiski pat ne se stetni.fala

Proteinite se proizvod koj e dobien so prerabotka na mlekoto, ponekogas i sojata i jajcata (belkanat najcesto).
Ako mislis deka ova nesto moze da ti steti, ne pij.
Ne steti.
Kreatinot e proizvod koj mozes da go koristis, no periodicno so pauzi pomegu. Nemoj da go koristis podolgo od 6 nedeli, nemas potreba od mega dozi (dovolno e 5 gr dnevno) i so pauzi pomegu koristenje od po 3-4 nedeli.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 15:53
Абе нема ли сам да си вежбаш да си пумпаш мускули, па кретеин протеини што ти требат тие работи....

-------------


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 05.Јули.2009 во 09:13
Сигурно нема да ти помогнат во вежбањето сите тие работи, пак ќе мора сам да си вежбаш
Сепак, тоа се додатоци во исхраната, концентрирани со цел за постигнување на подобри резултати, зајакнување на исхраната, а притоа да немора да се товиш со големи количества на јадење.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: Ace 17
Датум на внесување: 17.Јули.2009 во 10:05
Ej moze li da mi kazete dali se stetni apcinjata BINABOL. Jas sum pocetnik so vezbanje pa mi gi preporacaa tie apcinja. . .???


Постирано од: Ace 17
Датум на внесување: 17.Јули.2009 во 10:13
Ej izvinete jas sum nov pocetnik vo vezbanje, momentalno koristam proteini... Mi kazaa za pobrz efekt da probas so piluli Binabol. . . Pa sakam da ve prasam dali nekoj gi koristel ovie apcinja, dali se stetni. . ?


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 17.Јули.2009 во 12:05
Originally posted by Ace 17 Ace 17 напиша:

Ej moze li da mi kazete dali se stetni apcinjata BINABOL. Jas sum pocetnik so vezbanje pa mi gi preporacaa tie apcinja. . .???

Штетни се и како почетник, воопшто не ти требаат. Додуша ни како искусен вежбач нема да ти требаат, освен ако немаш некои повисоки натпреварувачки желби и цели во животот.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 17.Јули.2009 во 12:06
Originally posted by Gjoroski Gjoroski напиша:

Originally posted by Ace 17 Ace 17 напиша:

Ej moze li da mi kazete dali se stetni apcinjata BINABOL. Jas sum pocetnik so vezbanje pa mi gi preporacaa tie apcinja. . .???

Штетни се и како почетник, воопшто не ти требаат. Додуша ни како искусен вежбач нема да ти требаат, освен ако немаш некои повисоки натпреварувачки желби и цели во животот.-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: Ace 17
Датум на внесување: 20.Јули.2009 во 18:37
Fala mnogu. . . Vidi sega jas sum pocetnik, visok sum, a slab. Vezbam, zimam proteini, no sakam da probam so nesto sto ke ima brz efekt. . pa ke te zamolam da mi preporacis nesto. . ? pozz


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 21.Јули.2009 во 15:20
Аце, ај пиши ми начин на исхрана и вежбање. Па ќе пробаме да корегираме и помагаме.
Поздрав.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: Ace 17
Датум на внесување: 21.Јули.2009 во 20:28
pa vo tekot na denot jadam jajca i meso a na vecer jadam testanini. Odam vo teretana, momentalno vezbam za biceps i gradi. . .?


Постирано од: LSD
Датум на внесување: 12.Август.2009 во 14:33
Gjoroski gledam se razbiraz vo ovie raboti sakam da te prasam dali imas nekoi posledici od zemane proteini,ako si zemal?


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 13.Август.2009 во 00:54
Последици од употреба на протеински прашоци, како додаток во исхраната нема. Протеините (белковините) се составен дел од чевековото секојдневие и потребна хранлива, градивна материја на организмот. Секому спрема потребите, па и нивото на нивното внесување во секој организам поединечно.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: marija-92
Датум на внесување: 15.Август.2009 во 19:59
Originally posted by Gjoroski Gjoroski напиша:

Последици од употреба на протеински прашоци, како додаток во исхраната нема. Протеините (белковините) се составен дел од чевековото секојдневие и потребна хранлива, градивна материја на организмот. Секому спрема потребите, па и нивото на нивното внесување во секој организам поединечно.

Ме интересира дали има последици од честа употреба на протеински прашоци?


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 15.Август.2009 во 20:51


Човекот е составен од:

1. минерали
2. витамини
3. протеини
4. масти И
5. шеќери

Потребен е правилен сооднос на внес на храната ...
најповеке: минерали, витамини и протеини
малку масти и
најамлку шеќери (чоколада)...

а ние бидејќи се правиме наопаку ...
најповеќе внесуваме шеќери,
доста масти (ммм)...
другото дај што даш ...

-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 16.Август.2009 во 14:10
Originally posted by marija-92 marija-92 напиша:


Originally posted by Gjoroski Gjoroski напиша:

Последици од употреба на протеински прашоци, како додаток во исхраната нема. Протеините (белковините) се составен дел од чевековото секојдневие и потребна хранлива, градивна материја на организмот. Секому спрема потребите, па и нивото на нивното внесување во секој организам поединечно.
Ме интересира дали има последици од честа употреба на протеински прашоци?


Што подразбираш под честа употреба?!

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 17.Август.2009 во 02:00
A imase namera da zimas po 0,1 gr za da ne ti e cesto збунетост
Amino dnevno zimam minimum 5400 mg голема%20насмевка


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 18.Август.2009 во 08:22
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

A imase namera da zimas po 0,1 gr za da ne ti e cesto збунетостAmino dnevno zimam minimum 5400 mg голема%20насмевка

Ако е ова 0,1 г р на кг телесна тежна, премногу е малку.
Потребно е најмалку 1,5 гр на кг телесна тежина за одржување на организмот во нормала и нормлано функционирање.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 18.Август.2009 во 08:28
 изненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадување pa kolku dnevno treba togas be..nema da postignam da ispijam kolku so sum teska газење%20од%20смеење

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 18.Август.2009 во 17:42
Ај, не ме таквои. Пишав, пресметај. Ќе видиш дека ти останува ептен многу време за спиење.

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 18.Август.2009 во 22:20
ke te takvoam намигнување

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 23:08
Во насловот на темата има некоја грешка... Протеините се разложуват на аминокиселини после внесување и во варењето у желудникот. Како може да се примат право аминокиселини?збунетост


-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 31.Октомври.2009 во 00:04
ete taka lesno намигнување

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Gjoroski
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 11:44
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

ete taka lesno намигнување


Во лабораторија

-------------
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=60 - протеини, гејнери, амино, креатин... Испорака до врата!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 01.Ноември.2009 во 11:46
i tamu голема%20насмевкаголемо%20гушкање

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 17.Ноември.2009 во 23:14
има уште една грешка...
правилно е креатинин а не креатин, ако веќе гледаме лабораториски....среќанамигнување


-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 18.Ноември.2009 во 10:07
ke se otrujam рамнодушност

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: vlad0
Датум на внесување: 18.Ноември.2009 во 20:44
најубавите вежби се: седи и јади пред компјутер 1 месец и ќе имаш „300 килограми„


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 18.Ноември.2009 во 20:49
bravo za tebe....samo kazi mi dali bicepsot dobroti se razvi od taa vezba

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: vlad0
Датум на внесување: 18.Ноември.2009 во 21:07
да појак е од камен.
само да ви кажам дека кондиција ич не се набива само на прстите од пишување на тастатура group hug


Постирано од: bodeti
Датум на внесување: 22.Ноември.2009 во 06:48
Ne koristam nisto od toa gubre,se e kratkotrajno i teloto stanuva zavisno na niv,ako prestanes da gi zemas ke bides kako piftija.Jas koristam samo zdrava hrana riba, zelencuk,ovosje i od site vrsti meso so mnogu tecnost.Sekojdnevno se zanimavam so plivanje,trcanje i igranje na ping pong.Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk