IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Акни
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Акни

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 567
Автор
Порака
Andreson Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andreson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2011 во 00:23

Здраво ми треба помош јас се издепелирав со крема за депелирање од лактото нагоре, на рамињата и од страните на грбот одма под рамото.На почетоко немаше проблем но за 1 недела масовно ми изелгоа брунки,акни црвени и не знам од што се дали од тоа што влакното не може да излезе или е хормонски ситни се и се црвени ве молам дајте ми некој совет како да ги излекувам ! :)
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2011 во 10:15
Најверојатно брунчињата се резултат од депилацијата нема врска со хормоните,ти и сам кажуваш дека се јавиле непосредно после неа .
Настанала некоја иритација на кожата па не е лошо да се премачкуваш со некој антисептик за да се смири инфламацијата.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Alofok Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alofok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2011 во 15:10
Fala mnogu za sovetot no dali bi mi preporacale nekoja krema ja se mackam so kuterid antibioticka mast i dali bi znaele za kolku vreme mozat da isceznat ?
(Andreson)
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2011 во 15:51
Oooo па ти ли си Andreson,добро што се претстави немаше да те препознаам.плазење

Во врска со твоето прашање,доколку ти одговара таа крема треба после 2-3 дена да почувствуваш резултати,ако нема одговор значи ја немаш соодветната терапија,а тогаш треба да консултираш кожен лекар не експериментирај на себе си употребувајќи креми што ќе ти ги препорачаат на интернет.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Alofok Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alofok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2011 во 16:13
Od ovde sum pusten :D
Pa ima nekoj podobruvanja ke odam na kozen no jas mislam deka e poradi toa sto tamu vlaknoto ne moze da mi izleze.
Preku nok mi izlegoa na ednoto ramo gi imam mnogu :)
Кон врв
marija maca m Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marija maca m Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2011 во 17:03
amam problem so akni veke 2-3 godini, probav se i neznam kolku pari dadov za kozmetika i tretmani za cistenje ama nisto ne pomagase. najposle pojdov na dermatolog i mi rece da go mijam liceto na sabajle i navecer so merima detski sapun i topla voda, da se namackam so hloramfenikol losion i ko ke se isusi so hloramfenikol mast na mozolcinata(masta ne na sonce)i 2 nedeli pijav kapsuli cefalexin. za dva dena pocna da se cisti a za mesec mi se iscisti se(i mozolkite ipotkozni mozolcina i crnki)za preku den ako izleguvam koristam krem joung derm za akni( vo plavo pakovanje)kako voda e odma se vpiva, go izednacuva tenot i kozata voopsto ne e mrsna, mn e ubav
Кон врв
Alofok Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alofok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2011 во 00:14
Zdravo imam brunki da grbot posle depilacijata i mi iskocija masovno.Na pocetokot bea samo crveni no sega zagnojuvaat so da napravam stavam Betadineso sto ja cistam kozata pa Kutedid G i pijam antibijotik sto me go preporaca dermatolog no brunkite nikako da pocnat da se povlekuvaat dali e poradi toa sto vlaknoto ne moze da izlzeze dali treba da gi istiskam dali nekoj go iskusil ova i dali nekoj znae kako da go resam problemot da mi pomogne :)
Кон врв
Radmila Rada Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Radmila Rada Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2014 во 17:14
Лосион со Клиндамицин беше решението што мене ме ослободи од акните на лицето. Мачкав на памукче наутро и навечер на лице измиено само со вода. Не е скап а помага. Пробајте...
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2014 во 22:36

На какви болести укажуваат акните на различните делови од телото


Местоположбата на акните по лицето и телото зборува многу за нашата здравствена состојба и поточно за кој систем или орган станува збор.

hitportal-akni1

Читањето на знаците е едноставно, замислете го телото како карта и дефектите како белези на тој пејсаж. Местата во различните зони одговараат на различни проблеми.

Интересно нели? Подолу во текстот е опишано како се декодираат проблемите на основните делови на телото.

 

Зона 1: Хормони

Акни на брадичката и вратот сигнализираат дека имате проблем со надбубрежната жлезда, но причина за нивна појава може да биде и силен стрес како и прекумерна конзумација на шеќер.

Зона 2 и 3: Стрес

Акните на рамениците се знак дека сте преоптоварени, и со намален имунитет. Намалете го темпото, најдете слободно време и опуштете се!

Зона 4: Дигестивниот систем

Акните на градите најчесто се сигнал дека нешто не е во ред со системот за варење на храната или пак дека претерувате со нездрава исхрана. Сменте го режимот на исхрана и набро акните ќе исчезнат.

Зона 5 и 6: Ниво на витамини

Ова е знак дека на вашиот организам му недостасуваат витамини. Ние ви препорачуваме да не конзумирате витамински таблети, бидејќи многу студии покажале дека вештачките витамини го немаат истиот ефект како витамините што ги добиваме од овошјето и зеленчукот.

Зона 7: Ниво на шеќер во крвта

Кога акните ќе се појават на стомакот, најчесто тоа се должи на високо ниво на шеќер во крвта. Исклучете ја белата шеќер и белиот леб од вашата исхрана, јадете повеќе зеленчук и овошје, па акните набрзо ќе исчезнат.

Зона 8: Хигиена или полово преносливи болести

Лошата хигиена може да биде причина за појава на акни во оваа зона, но уште полошо е ако се работи за брадавици кои се симптом на сексуално пренослива болест, особено ако освен акните има и чешање. Посетете лекар!

Зона 9 и 10: Проблеми со кожата или алергии

Акните на бедрата и горниот дел на нозете најчесто се реакција на козметички препарати или детергенти. На долниот дел од нозете акните најчесто се појавуваат поради бричење или депилација. Внимавајте какви производи употребувате.

Зона 11 и 12: Нервниот и дигестивниот систем

Специјалистите сметаат дека акните во оваа зона сигнализираат дека вашата исхрана е богата со висококалорична храна, или не добивате доволно сон…што би можело да е причина за преоптоварување на мозокот.

Зона 13 и 14: Проблеми со дигестивниот систем

Акните на оваа зона од телото се повторно знак за проблеми со дигестивниот систем односно конзумација на нездрава храна.

Вашата кожа се обидува да комуницира со вас од името на вашите внатрешни органи. Затоа следниот пат кога ќе ви се појават акни погледнете ја картата не телото и дознајте што треба да смените во однос на вашите животни навики.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2014 во 21:30

Што ви кажуваат вашите акни?

Што ви кажуваат вашите акни?

Дали сте слушнале за „ face mapping “? Откријте што ви кажува вашето тело преку кожата на лицето и различните зони каде што ви излегуваат акни. 

Преку „ face mapping ” можете да ги отклучите тајните  кои што се кријат зад проблематична кожа, благодарение на комбинација од знаењето на современите дерматолози и древните кинески медицински методи.

8kXms0n1KmQYXkCLECvlCyfz

    

Зона 1 и 3
Мочниот меур и дигестивниот систем –  треба да го подобрите начинот на исхрана и да пиете повеќе вода.

Зона 2
Црниот дроб – намалете со  алкохолот, мрсната храна и млечните производи.

Зона 4 и 10
Бубрезите – зголемете го количеството на вода и намалете ги течностите. Намалете го консумирањето сокови, кафе и  алкохол.

Зона 5 и 9
Респираторен систем – оние кои пушат или имаат алергии имаат тенденција да имаат акни во оваа зона.

Зона 6 и 8
Бубрезите – темни кругови околу очите обично се знак на дехидрација. Пијте повеќе течности!

Зона 7
Срце- проверете го вашиот крвен притисок .

Зона 12
Стомак – размислете за детоксикација и внесете повеќе влакна во вашата исхрана, што ќе ви помогне  со варењето на храната.

Зона 11 и 13
Хормони – стресот и хормоналните промени понекогаш може да резултираат со акни во оваа зона.

Зона 14
Болест – може да биде знак дека вашето тело се бори против некоја бактерија.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2014 во 21:59

Со квасец против акни и сува кожа


Квасецот може да најде и друга примена освен во подготвувањето на вкусен леб или пита..

Тој содржи голема количина на биотин што е одличен за борба со акните. Овие едноставни рецепти може да ви бидат од корист.

Против акни

Една супена лажица квасец во прав прелијте со една лажица врела вода и оставете да стои пет минути. Во изладената смеса ставете една лажица мед и малку желатин во прав. Сето тоа убаво промешајте го и маската нанесете ја на саканите места. По 20 минути измијте го лицето.

За сува кожа

Доколку имате сува кожа, во смесата која ја наведовме за акни само додадете една жолчка и маслиново масло. По 20 минути вашата кожа ќе биде мека и сјајна како да сте имале скап козметички третман.Изменето од Valerija - 01.Април.2014 во 21:59
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 567
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.