Испечати | Затвори го прозорот

Акни

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Медицина
Опис на форумот: Болести и лекови, алтернативци, превенција...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=3818
Датум на принтање: 18.Април.2024 во 03:48
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Акни
Постирано од: busvek
Наслов: Акни
Датум на внесување: 28.Март.2006 во 04:16
вашето искуство и како да се заштитиме од нив 

-------------

">



Коментари:
Постирано од: natalija
Датум на внесување: 29.Март.2006 во 15:46
Лицето треба што по посно да се држи..
Да се мие со медицински сапун, после детално да се исчисти со ласион со Клиндамицин од Фитофарм со тоа што ги чисти порите и ги суши акните... Би било подобро и да најдеш хидрантна крема која не е воопшто масна само колку да не биде личето по суво..Најдобро крема која е за заштита и превенција од акни во било која апотека може да се најде..
Најбитно кај акните е да не се пипаат воопшто со раце и присилно да се стискаат..
Пред сето тоа не е лошо и да се појде на консултација кај алерголог јас сум лично задоволна дури и презадоволна од Козамедика се наога во линија со Идадија во Дебар маало.
Консултирајте се и да не е бактериски инфицирано лицето па да не мачкате со нешто што не трпи па настанат поголеми реакции..
За тоа можете и да користите крема од невен на др. тес по германска лиценца да се подзатворат порите и пред се појдете на алерголог.

-------------


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 29.Март.2006 во 15:51
Јас лично имам многу осетливо лице поготово на надворешни влијанија како и на прашина..Поготово ако се зафакам во стари папки или архиви книги барајки нешто умеам да се нафрлам на кратко и да ме зачеша.. Во таа цел секогаш го плакнам лицето со топла камилица помешана со невен и се повлекуваат малите црвенила..

-------------


Постирано од: busvek
Датум на внесување: 31.Март.2006 во 04:07
Ja nemam problem so liceto
ali na grbot imam ne znam dali se i akni mozolcina mi se napravija
mnogu me nerviraat mi se pojavija pred nekoja nedela
korisam Losion + Krema preporka od lekar
dosega sum zadovolen ali sakam DA GI NEMA
dobro sto me potseti za medicinskiot sapun a ke probam posle i so ласион со Клиндамицин од Фитофарм po preporaka na DR.natalija 
a za kremi koristam poveke kako i losioni adidass sporsko pakuvanje najcesto
vo nego ima se za nega na telo toa mi godi oti skoro sekoj den sum na trening
i cesto potam
So liceto nemam nekoj poseriozen problem mozebi od vreme na vreme po nekoe mozolce ali retko



-------------

">


Постирано од: girl
Датум на внесување: 05.Април.2006 во 21:50

jas mislam oti medicinski sapun najnogo ke ti pomogne

p.s edna moja drugarka imase na liceto i grbot i so medicinski sapun i gi snema odprilika za 2-3 nedeli liceto i grbo i bee cisti bez niedna traga od crvenilo ili nekooo brunka



-------------
I'm the BEST!


Постирано од: busvek
Датум на внесување: 07.Април.2006 во 03:06
Originally posted by girl girl напиша:

jas mislam oti medicinski sapun najnogo ke ti pomogne


p.s edna moja drugarka imase na liceto i grbot i so medicinski sapun i gi snema odprilika za 2-3 nedeli liceto i grbo i bee cisti bez niedna traga od crvenilo ili nekooo brunka



Veke mi gi snema ali fala za sovetot sega ne se delam od medicinskiot sapun dobro vljae ali bebeskite sapuni ne se losi ako mu dodades pa posle kapenje i bebesko maslo - EXTRA dzoa bebence
sega poveke vnimavam na kozata oti nesakam da gi vidam tie akni mozolcina sto i da se
posledna informacija sto dobiv e deka i amino kiselinite igraat golema uloga na kozata - jas veke edna godina gi piam oti se zanimavam so sport.Na znam za potta dali vlijae za pojava na akni mozolcina .. Nehigienata sigurno deka vlijae ali skoro sekojdnevnoto potenje ....


-------------

">


Постирано од: girl
Датум на внесување: 08.Април.2006 во 18:29

nisto koga mozeme ke si pomagame

p.s milo mie so veke gi nemas oti znam kako e da gi imas i znam kakva griza stvarat

 



-------------
I'm the BEST!


Постирано од: Синдарела
Датум на внесување: 08.Април.2006 во 18:49
акните може и побрзо да се санираат ако секоја вечер си ја менуваш навлаката на прницата на која спиеш или ако тоа неможеш спиј преку пешкир ко полесно е да го менуваш и никогаш не го допирај лицето ако претходно не си ги измил рацете!

-------------
http://www.fantasytrend.blogspot.com - TRENDY


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 21.Април.2006 во 02:08
Eucerin kremata skapa e ama pomagaSmile

-------------


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 08.Мај.2006 во 19:32

akni????  hmmmm, pa imav ko bev u pubertet ama sega da cuknam u drvo se e ok, totalno gi snema

a koga imav akni iskreno ne upotrebuvav nikakva krema bidejki i od nisto moze da mi se pojavat poveke zatoa cekav samote da se izgubat



-------------


Постирано од: tajci
Датум на внесување: 08.Мај.2006 во 19:47
jas imav problemi so mozolcinja na grbot t.e. ramenicite  ama medicinskiot sapun e resenie gi snema za  nedela


Постирано од: tate
Датум на внесување: 08.Јули.2006 во 18:50
moze li da mi kaze nekoj dali imal iskustvo so "LEPTEN''dali e efikasen,oti imam golem problemi so aknite pa mora nekako da go resham

-------------
aids


Постирано од: angelwings
Датум на внесување: 08.Јули.2006 во 19:11
nikogas ne sum imala problem so akni

-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 09.Јули.2006 во 00:32
losion so klindamicin....obavezno tripati dnevno,a liceto da go miesh so gel za mienje lice vichy i krema protiv akni vichy......ili euceryn...skapi se ama efikasni...a lepten ne e...

-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 09.Јули.2006 во 00:34
treba strpliv da bidesh barem 3 nedeli...ili obavezno poseti dermovenerolog...nikako kozmetichari ili takvi raboti,samo kozen lekar lekuva teshki formi na akni i toa 100 %Tongue

-------------


Постирано од: tate
Датум на внесување: 09.Јули.2006 во 18:43
a so problemi so luzni od akni i miteseri imate li nekoj preparat

-------------
aids


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 09.Јули.2006 во 20:18
mislam deka vishy imashe takva krema ama ke ja prasham drugarkami -kozen lekar e i ke ti pishamTongue

-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 10.Јули.2006 во 12:48
И исхраната делува, не е доволно надворешно да се лекуваат акните, а да бидеш на сувомеснати производи, мајонези, брза храна...


Постирано од: JoeyTribbiani
Датум на внесување: 17.Септември.2006 во 09:24
Ovie sho najcesto gi dobivame se rezultat na gen nasleden od nash*te predci.Nikoj krem na svetov,nikoe sredstvo ne mozi da gi sopri.Samo kje gi reducira do nekoj stepen.
Taka da,tie sho si imat,da si se pomirat,i da ne mislat na toa voopsto.Tie sho navistina te sakaat i te cenat,nema da prestanat zaradi tvojata genetika.


Постирано од: KaLiNa
Датум на внесување: 23.Ноември.2006 во 16:04
nema da otvoram nova tema za kozni problemi,tuka ke napisam post za site na koi im e potreben.......
verojatno gi znaeme ovie podatoci,no......

Сопствената кожа може да ни прави доста проблеми. Сите сакаме мека, глатка и нежна кожа, а таа најчесто е премногу мрсна, премногу сува или пречувствителна... Тоа е само почетокот.

Проблемите можат да кулминираат во различни заболувања за кои ќе ви бидат потребни "сто години" да ги излечите. Mоже да се случи да имате проблем од типот на псоријаза или дерматитис, да применувате прописна терапија, a сепак состојбата да не се подобрува. Ако тоа е случајот кај вас, еве што може да придонесе за таквата состојба.

Цигарите: Дека цигарите не придонесуваат за убавината, навистина не е некоја тајна. Ако имате псоријаза која и покрај долготрајна терапија не поминува, можеби тоа има врска со пушењето. Имено, се покажало дека оние што пушат една кутија дневно имаат дупло повеќе шанси да оболат од псоријаза отколку непушачите. Уште полоша е ситуацијата за жените. Жените пушачи имаат 72% поголеми шанси да добијат псоријаза.

Алкохол: И тој, дури и во поблаги варијанти (вино или пиво) може да ги зголеми шансите да заболите од некое кожно заболување. Една чаша вино дневно нема да пречи (иако и толку треба да избегнувате доколку имате дерматитис), но ако пиете две или повеќе чаши алкохол дневно, дупло ќе го зголемите ризикот да оболите од псоријаза. Ако испиете меѓу 15 и 20 чаши вино, пиво или жесток пијалок неделно, дупло поголеми се шансите да добиете дерматитис.

Генетика: Распрашајте се во својата фамилија дали некој од вашите роднини бил заболен од дерматитис. Доколку постои псоријаза во фамилијата, поголеми се шансите и кај вас да се развие тежок облик на ова заболување.



-------------
kuliraj


Постирано од: laze
Датум на внесување: 17.Јануари.2007 во 00:13
Имав порано многу акни и користев лосион можеби два три месеца секое утро и секоја вечер и сега лицето ми е чисто.

-------------
CUVAJ MOJE SLIKE,SRCE TE MOLE,JER KOPIJA TE GLEDA,A OGIGINAL VOLE!!!!!!!!


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 17.Јануари.2007 во 01:47
Имам, и тоа зависи, на периоди пуно ми е лицето, на периоди едвај се наоѓа некоја.... И користам лосион навечер, ама не помага нешто многу... Ouch


-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: Lili.mk
Датум на внесување: 17.Јануари.2007 во 03:48
Originally posted by laze laze напиша:

Имав порано многу акни и користев лосион можеби два три месеца секое утро и секоја вечер и сега лицето ми е чисто.
Koj losion?
 


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 17.Јануари.2007 во 04:23
lepten kupi si :)


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 17.Јануари.2007 во 10:45
Лептенот е направен на хормонална база така да не се многу препорачува...ConfusedConfused

-------------


Постирано од: carter
Датум на внесување: 24.Јануари.2007 во 01:19
Koj medicinski sapun e najdobar spored vas.I dali sapunot so glicerin moze da se smeta kako medicinski i dali bi pomognal za mrsna koza.Ve molam mnogu mi e vazno


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 24.Јануари.2007 во 10:25
Најдобар до сега според тоа како ми се задоволни одредени пријатели е сапунот на алкалоид Асо ДЕРМ..Он е дерматолошки тестиран и на многупати се покажал како главен непријател на акните..Wink Најдобро во апотека да го купиш..Чине некаде 85-84 денари, но има глицерин и не се троши толку колку вообичаените сапуни..

-------------


Постирано од: carter
Датум на внесување: 24.Јануари.2007 во 11:50
ok.fala. ke go probam i ke gi vidam rezultatite.a toa znaci deka medicinskite sapuni treba da sodrzat glicerin?moze e glupo prasanjevo ali ne se razbiram bas u hemijaSmile


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 24.Јануари.2007 во 12:39
Не мора да значи дека и мора да имаат...
Глицеринот само помага да не се суши кожата толку многу и брзо...Така да нема правило..Има и медицински сапуни без глицерин..а има ефект..
Рече масно лице и ти го препорачав овој Асо Дерм... Да земеш по сув сапун ке имаш и контра ефект..ем ке ги исуши акните но и лицето многу..
Па ке мораш да ставаш дополнителни креми кои во фазата на сушење на акните баш и не е препорачливо и да ги дополнително храниш Wink


-------------


Постирано од: carter
Датум на внесување: 24.Јануари.2007 во 19:28
ok ok fala.nemora pa ti odma da se nerviras ja samo si prasuvamSmile


Постирано од: KaLiNa
Датум на внесување: 10.Февруари.2007 во 19:36
jas imav problemi so aknite vo sesto, sedmo oddelenie........probav se, ama nisto ne mi pomogna.......isceznaa sami od sebe Tongue

-------------
kuliraj


Постирано од: Emus
Датум на внесување: 20.Февруари.2007 во 20:23
Nemam nekoj ogromen problem so niv, mi se pojavuvaat od vreme na vreme

-------------
It's funny how someone can break your heart in a tousands of litle pieces, and you'll still be able to love him with those broken pieces.


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 09.Мај.2007 во 00:18
за акни само ГентамицинWinkWinkWink

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: ZakHay
Датум на внесување: 24.Јуни.2007 во 02:24
ne gentamicin nikako toj e opsen antibiotik kako eritromicinot dexametazonot i neomcionot...navleguva vo podlabokite sloevi na kozata a so toa gi unistuva lojnite tkiva i eptelot se koristi samo pri ogolemi infekcii!!!Koristete samo prirodni preparatiod pr. Aloe neven Nocnice, kamilica breza bor idr...
i betametazon enemojte da koristite za stalana upotreba osven ako ne ste imale nekoi kozni infekcii koi se manifetiraat so vcesanje i bolki...
CAos


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 16:30
за акни на козметичар... и тоа кај жанета.
ни сапун ни лосион, сето тоа е џабе, треба третман со АхА киселини, длабински пилинзи, третман со ултра звук, а тоа тешко дека дома можете да си го направите


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 00:36
Подобро е кога се лечи жариштето на проблемот, отколку последиците што истиот ги предизвикува.
Козметичарите најчесто ги лекуваат последиците. Има и исклучоци.
Најдобро и најмудро е да откриете што ги предизвикува вашите акни.
 
Ако е пубертет (дисбаланс на хормоните) потребно е нивно балансирање, што се убрзува со земање на витамин Е (и други антиоксиданси), Б витаними (Б комплекс) или уште подобро ако земете пивски квасец. Можете исто така да си купите и таблети Дермабион (околу 120ден во зегин).
Пијте јогурт и јадете спањак - добри се акни.
Сепак, витаминот Е игра најглавна улога во гасењето на ова жариште.
 
Ако жариштето е нередовна столица - средете ја под итно! (Пијте многу течности, јадете повеќе заланчук-овошје, интегрална храна, супи, не седете многу долго - спортувајте итн)
 
Ако жариштето е намален имунитет - зголемете го (има цела тема за тоа)
 
Ако е нехигиена - купете си сапун LOL само ако го користете за лице, внимавајте на неговат PH вредност за да не го иритирате лицето и да почне да ви се суши или да губи еластичност.
 
Ако е... што и да е, откријте го жариштето и угасете го!
Поздрав!
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: miki-li
Датум на внесување: 19.Јули.2007 во 23:09



Ima edna krema skapa e ama dava rezultati: SKINOREN, aknite gi sanira posle 4-6 meseci sekojdnevna upotreba a leci i luzni, samo treba luznite da ne se mnogu stari zosto kolku se postari tolku potesko se otstranuvaat.




Постирано од: miki-li
Датум на внесување: 21.Јули.2007 во 21:45
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Citav deka naskapite pomadi se pravele od sperma od bik, od covek bile uste pokvalitetni. Uste se upotrebuva i krv, med i mleko 




Togas nemaj gajle ke se najde rabota za tebe Big%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 02.Август.2007 во 01:38
Превентивно лекување на акните (особено на оние во пубертетот) е со додавање на витамин Е во исхраната.
Витаминот Е го има најмногу во интегралната храна, во сончогледот, пченката, пченицата, во сојата, во жолчката од јајцето (не повеќе од 1-2 дневно заради холестеролот и хормоните) итн, НО НАЈМНОГУ го има во ЕВИТОЛ пастилите кои можете да ги купите во Зегин за околу 100ден (30 апчиња) и во секое имате по 100мг витамин Е среќа
 
Исто така јогурот и спањакот се покажале како добри смирувачи на акните.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: NiNa1
Датум на внесување: 10.Август.2007 во 14:48
Lepten se upotrebuva protiv akni i miteseri.Toj ja stiti vasata koza.Dokolku nekoj ima akni i miteseri neka go koristi lepten

-------------


Постирано од: bOOster
Датум на внесување: 24.Септември.2007 во 12:10
Eve denes kupiv skinoren i bas ke go koristam za da vidam rezultati. Problemot kaj mene e sto sekoe leto koga odam na odmor mi se javuvaat poveke akni koristam pomadi go mijam liceto so sapun ama poradi izlozenosta na sonce se susat nenormalno brzo i ostanuva prvin crvenilo a posle i ozilci ili belezi kako sakate. Sega imam takvi stari nedela dena i procitav komentar deka pomaga vo saniranjeto samo da ne bile stari zatoa i pocnav da go koristam skinoren ako postoi uste nekoja alternativa na prirodna baza ili od apteka pisite sekoj predlog e dobradojdenтрепкање


Постирано од: Izzi
Датум на внесување: 27.Септември.2007 во 14:07

Значи,псле сево ова кажано на оваа тема,што е најдобро да се користи против акни?

Секако,нешто што ке вроди со плод среќа


-------------


Постирано од: #Emili#
Датум на внесување: 10.Октомври.2007 во 23:59
Lugeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!! Volku odvratni idei neam slusnato.........
1.Zemete si losion za lice, i krema protiv akni...Ima eden komplet mislam deka se vikase "norma derm" ne e mnogu skap, a go ima vo sekoja apteka... Se stava dva pati na dennautro i navecer...taa mnogu pomaga...
2.NE stiskajte akni...A ako veke stiskate pogrizete se da bidat zreli za stiskanje, i OBAVEZNO pominete gi posle so alkohol...sigurno ne sakate da se pojavat duplo...
I tolku...


-------------
Yesterday is history...tomorow is mystery...Today's day is a present.That's why it's called that way...


Постирано од: NiNa1
Датум на внесување: 11.Октомври.2007 во 15:56
mrzam akni a ako imam se ma4kam so kremovi

-------------


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 03.Октомври.2008 во 16:09
CAJ  OD  KAMILICA  E  LEK  
  KE  SE  MIES  NAUTRO   I  NAVECER 


Постирано од: Vani
Датум на внесување: 06.Октомври.2008 во 15:38
Sekoj preparat ne deluva podednakvo na sekoj tip na koza...Za nekoj e dobar leptenot,za nekoj eucerinot...Mojpredlog e sekoj so problematicnakoza da sejavi na dermatolog,da se odredi tipot na kozata,da se napravat laboratoriski ispituvanja,zosto i nekoi hormonalni bolesti doveduvaat do pojava na akni,da se zeme bris i topicno da se lekuvaat...Aknite se bakteriski infekciii i potrebna e terapija so antibiotik...klindamicin e efikasen dosta,zosto e antibiotik so sirok spektar no sekoj antibiotik ima svoi prednosti i svoi kontraefekti kako i kontraindikacii....SOVET SO DERMATOLOG(KOZEN LEKAR)

-------------
Vani


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 07.Октомври.2008 во 08:35
Originally posted by Vani Vani напиша:

Sekoj preparat ne deluva podednakvo na sekoj tip na koza...Za nekoj e dobar leptenot,za nekoj eucerinot...Mojpredlog e sekoj so problematicnakoza da sejavi na dermatolog,da se odredi tipot na kozata,da se napravat laboratoriski ispituvanja,zosto i nekoi hormonalni bolesti doveduvaat do pojava na akni,da se zeme bris i topicno da se lekuvaat...Aknite se bakteriski infekciii i potrebna e terapija so antibiotik...klindamicin e efikasen dosta,zosto e antibiotik so sirok spektar no sekoj antibiotik ima svoi prednosti i svoi kontraefekti kako i kontraindikacii....SOVET SO DERMATOLOG(KOZEN LEKAR)


dobri soveti
i uste nesto- vo osnova se hormonalni ,,poremetuvanja,, (iako spored mene tie se normalna pojava na sozrevanjeto i nema mesto za griza) oti e taka- zosto visokto nivo na testosteronot vodi do zgolemena cuvstvitelnost na potnite zlezdi kon infekcii. koe vodi do akne, taka sto pri smiruvanje na hormonite pri sozrvanje- aknite pocnuvaat da izceznvuaat, dali parcijalno/ totalno?pozdrav

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: -B-lue E-yes-
Датум на внесување: 17.Ноември.2008 во 20:31
Do sega sum koristela mnogu kolekcii...I mislam deka bas i od tava liceto mi stana nogo cuvstvitelno i pocnaa poveke da mi izlgeuvaat! Najdobra kolekcija do sega (kaj mene) se pokaza kolekcijata Clear Face od hrvatskiot brend ROSAL! Se sostoi od mleko za cistenje, tonik i krem! Od marketot kade sto kupuvam, mlekoto i tonikot se 230 den a kremot e 280 den! I mnogu mi e maka sto zaradi ljubopitnost ja smenih taa kolekcija, ojdeh na Nivea Visage Young i pak si go zaebah postignanio efekt so Clear Face kolekcijata! Zatoa moj sovet: Ne menuvajte nogo cesto kolekcii i kupejte si ja Clear Face kolekcijata od Rosal i nema da zgresate! A sega jas sakam vas da ve prasam nesto: koj ima licno iskustvo so eucerin kolekcijata za problematicna koza? bidejki od Nivea Visage Young epten si go zaebah liceto, a Clear Face veke nema vo marketite niz cela Strumica veke 4 meseci, a mnogu sum slusala deka eucerin e skoro edna od najdobrite kolekcii protiv akni i bubulici? aj nekoj neka pise!


Постирано од: hihihi
Датум на внесување: 21.Ноември.2008 во 01:23
Јас моментално користам клиндамицин лосион 1% и Дове крема за лице,а се мачкам и со крма против флеки,дали некој користел ефиказно средство за белење на флеки од акни,а и имам проблеми со проширени пори,ако некој може да ми помогне ке му бидам бескрајно благодарна


Постирано од: -B-lue E-yes-
Датум на внесување: 04.Декември.2008 во 19:51
Originally posted by hihihi hihihi напиша:

Јас моментално користам клиндамицин лосион 1% и Дове крема за лице,а се мачкам и со крма против флеки,дали некој користел ефиказно средство за белење на флеки од акни,а и имам проблеми со проширени пори,ако некој може да ми помогне ке му бидам бескрајно благодарна


Da ti kazam, nemam licno iskustvo, ama sum slusala od nogo moi prijetli (mislam i ne samo sum slusala, tuku i zabelezih rezultati na podobruvanje na nivnite lica) deka protiv fleki od akni pomagat piling tamponite za izbeluvanje fleki od akni od "AVON"! Zatava, trkni do "AVON" i poraci si gi dodeka e novogodisnio popust, cinat 299 denara (a inace taka u normala se 400)! Srekno
ps: pisi dali ke ima efekt, za da znam za u idnina


Постирано од: ivs
Датум на внесување: 27.Мај.2009 во 18:12
jas imam luzni od akni na dekolteto i na grbot.Sto ke mi preporacate da si stavam za da mi gi snema???Dali treba da gi premackuvam so nekopja mast,losion ili slicno???
fala


Постирано од: Nikolaja
Датум на внесување: 04.Ноември.2009 во 14:02
decki, vi go preporacuvam sapunot za lice na CLINIQUE, go kupiv od FREE SHOP, navistina e fenomenalen. Toj sto go ima uptrebuvano, mislam deka ke se soglasi so mene.


Постирано од: nansy
Датум на внесување: 03.Декември.2009 во 17:44
jas imam problematicno lice...nekolku pati po red go iscistiv ...koristev klindamicini, cuda , no sepak toa se antibiotici...mi se iscisti so klindamicin no ne zasekogash, zatoa sto, otkako se vrativ od leten odmor, mene poftorno mi se upropasti liceto :(

!!!!!! edno da razjasnime se sto iskaca nadvor od nas e rezultat na VNATRESNOSTA odnosno na organizmot...

znaci pokraj toa sto nadvoresno deluvate mora i vnatresno...

pocnav toa da go resavam so pienje na ALOE od FOREVER LIVING PRODUCTS...i koristam isto krema so ALOE i propolis (za mrsno lice) kako i FIRST SPREJ (SETO OVA PO PREPORAKA OD COVEK SO LICNO ISKUSTVO)

PA moram da priznaam deka treba trpelivost zatoa sto PROIZVODITE se na prirodna baza i treba upornost vo koristenjeto...za da isceznat ednash zasekogash...NO TVRDAM DEKA IMA GOLEMI PROMENI !!!

-------------
малите нешта го прават животот убав !!!


Постирано од: nansy
Датум на внесување: 04.Декември.2009 во 19:32
jas upotrebuvam ALOE KREMA SO PROPOLIS I First sprej isto so ALOE...treba minimum 3-4 meseci da gi upotrebuvam trpleivo za da mi isceznat zaserkogash...jas sum do mesec ipol stignata ima neverojatni rezultati :) ...sum koristela klidamicini, sapuni sve i svasta...no sepak toa e privremeno resenie...se nadevam deka za 3 meseci ke vi izlozam REZULTATI OD LICNO ISKUSTVO...a koj saka da proba slobodno neka me iskonatakitra vo PP

poz

-------------
малите нешта го прават животот убав !!!


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 09.Декември.2009 во 16:55
Јас најчесто ги премачкувам со шпирт или лимон... Мислам дека нјдобар лек на природна база... Лимонот исто така помага за мрсната кожа која е една од причините за појава на акните... среќа


-------------


Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 09.Декември.2009 во 18:38

http://notformen.mk/moda-i-ubavina/nega-na-kozha/2647-stiskanje-akni-da-ili-ne.html - Стискање акни, ДА или НЕ?

42-15215062

Станувате наутро и забележувате на лицето акна и тоа со гној одозгора. Нема шанси да излезете, со пудра не се покрива...ви останува само да ја стиснете или да ја откорнете со ноктите. СТОП! Веднаш запрете тука!

Еве зошто се продлабочува вашиот проблем со акните. Ако претходно ви се појавуваа една до две, сега имате по целата Т-зона. Да не ги споменуваме темните дамки...тие се доказ дека агресивно се однесувате со кожата на лицето.

ЗОШТО ДА ГО ИЗБЕГНУВАТЕ СТИСКАЊЕТО НА АКНИТЕ?

ПРВА ПРИЧИНА: Акната не е зрела, на врвот се гледа само малку гној. Со прстите правите притисок врз неа и така го туркате гнојот уште подлабоко. На површината ќе истече само мало количество и вие мислите дека сте го решиле проблемот. Што се случува понатаму? Под дејство на надворешната траума, инфекцијата се засилува, акната станува видливо поголема и расте. Времето за нејзиното исчезнување двојно се зголемува.

ПРВО ПРАВИЛО: Акните се стискаат само кога се зрели.

ПРВА ПРИЧИНА: Гледате дека стискањето не помага, затоа преминувате на корнење на акната со нокти. Ќе потече крв, ќе ја смирите, местото ќе фати кафена коричка, за некое време и таа ќе падне и...под неа ќе остане темна дамка за која речиси и нема спас. Најчудно е тоа што кога местото ќе го допрете со прсти, под кожата се чувствува тврда акна како дијабола. Од каде па сега ова? Вие го скративте времето потребно за акната да созрее и гнојот да избие на површината на кожата. Сега е потребен мошне долг период за истиот процес да се повтори одново.

ВТОРО ПРАВИЛО: Дамките настануваат со корнење на акните. Ноктите се најголем извор на бактерии и влијаат негативно на инфекцијата.

КАКО ДА ГИ СТИСКАТЕ АКНИТЕ?

Да претпоставиме дека акната е доволно зрела за стискање. И тука е потребен посебен пристап за да го изведете тоа што е можно побезболно и без последици.

Ограничете ја силата: Можеби сте нервозни, но не истурајте се на кожата. Таа памети и ќе ви врати. Стискајте полека и распоредете ја силата од сите агли. Не стискајте ја акната само одозгора, стискајте од сите страни. Само така ќе го избегнете црвенилото и отекувањето на местото.

Стерилизација: Што и да правите на лицето, вклучувајќи го и шминкањето, правете го со чисти раце. Особено измијте го делот под ноктите. За да не притискате на акната директно со прсти, замотајте ги со стерилна вага или со памук. Така ќе спречите ширење на инфекцијата. Можете да купите и стерилна игла или таа што ја имате дома изгорете ја неколку секунди со запалка. Нежно фатете ја белата глава на акната и повлечете ја. Со мал притисок ќе истече сиот гној.

ТРЕТМАН ПО СТИСКАЊЕ!

Откако ќе ја стиснете акната мора да се погрижите да ја исчистите целата околна површина. Со памукче соберете го гнојот и лимфата и поминете ја со лосионот за акни. Дерматолозите препорачуваат местото да го поминете со хидроген пероксид или со лосион што содржи барем 25 % бензоил пероксид.

И сами знаете дека ова не е трајно решение за акните. За жал, и следниот месец очекувајте ја новата тура акни.

notformen.mk


-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 10.Декември.2009 во 13:59
jas moite si gi sakamголема%20насмевка 

-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 10.Декември.2009 во 14:00
охФала богу, се решив од нив...После толкава `борба` лицето ми е чистосреќа


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: nansy
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 21:17
Originally posted by tate tate напиша:

a so problemi so luzni od akni i miteseri imate li nekoj preparat


jas imam golem problem so licevo...vo posledno vreme nekako probuvam da si go oporavam ... ide na dobro no mnogu sporo...no trpeliva sum...za luznite konkretno koristam edna krema so aloe i propolis...najmnogu mi pomogna za luznite od akni na celoto...celosno gi iscisti...i na ednata strana gledam deka se povelkuvaat...se mackam 2-3 pati dnevno ...dosta e ekonomcina kremata malku se stava i brzo se vpiva blagodarenie na aloeto

inaku kremata e svetski poznata !!!

-------------
малите нешта го прават животот убав !!!


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 12.Декември.2009 во 23:16
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

jas moite si gi sakamголема%20насмевка 

изненадувањеЕ ова прв пат слушамхи,%20хи...
голема%20насмевка

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: nansy
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 19:02
Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:


Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

jas moite si gi sakamголема%20насмевка 
изненадувањеЕ ова прв пат слушамхи,%20хи...голема%20насмевка




hahaha zakon ...e jas si gi mrazam...zatoa gi trewtiram maximalno !!!

-------------
малите нешта го прават животот убав !!!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 19:09
Авене Diacnel е моќна формула против акни.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: WeAkNeSs
Датум на внесување: 18.Јануари.2010 во 09:21
A Mozhe Nekoj Da Mi kAzhe Kakov E Toj MeDiCinski SApun :) ?


Постирано од: Milaa
Датум на внесување: 18.Јануари.2010 во 09:31
Originally posted by WeAkNeSs WeAkNeSs напиша:

A Mozhe Nekoj Da Mi kAzhe Kakov E Toj MeDiCinski SApun :) ?


земи си  одличен енамигнување


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 19.Јануари.2010 во 02:18
Originally posted by Milaa Milaa напиша:



Originally posted by WeAkNeSs WeAkNeSs напиша:

A Mozhe Nekoj Da Mi kAzhe Kakov E Toj MeDiCinski SApun :) ?
земи си  одличен енамигнување

денес го купив


-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 19.Јануари.2010 во 08:55
Јас имам еден гел за миење лице од аvon за мрсно лице и црнки, и задоволен сум од него....Ми ги шисти црнките, ми го суши лицето и не ми се појавуваат акни... А и да тропнам на дрво, во последниве неколку месеци ретко се појавуваат акни...


-------------


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 19.Јануари.2010 во 14:01
Koj e toj,na clearskin
ili zelenata linija za kombinirana koza

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 19.Јануари.2010 во 16:01
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

Koj e toj,na clearskin
ili zelenata linija za kombinirana koza


Clearskin
BLACKHEAD
CLEARING CLEANSER

NETTOYANT PORES NETS...среќа


Иначе кога ќе ја претерав со благо, или после бричење порано ми се јавуваа премногу мозолки, па затоа користев ЛИМОН, директно го нанесувам на кожата, или ШПИРТИТУС, или пак паста за заби со мента...

Поефикасен лек немам видено до сега, ама треба да се стекни навика и да се нанесува 2-3 пати на ден....среќа


-------------


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 21.Јануари.2010 во 21:07
Што се` немам пробано против акни. И само ми излегуваат, преку ноќлутина ( ама и јас сум крива, ги стискам често ) црвенеење И креми и лосиони, триста чуда. Сега почнав со Клирскин од Авон, па да видам дали ќе има позитивни резултати ова.

http://www.wizaz.pl/kosmetyki/pictures/15/24110.jpg


-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 23.Април.2010 во 16:33
И Литиум, функционише? 

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 24.Април.2010 во 15:58
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Што се` немам пробано против акни. И само ми излегуваат, преку ноќлутина ( ама и јас сум крива, ги стискам често ) црвенеење И креми и лосиони, триста чуда. Сега почнав со Клирскин од Авон, па да видам дали ќе има позитивни резултати ова.

http://www.wizaz.pl/kosmetyki/pictures/15/24110.jpg
ic ne e ubavизненадувањеlit..mene mi se nafrla ushte tolku liceto


-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 29.Јули.2010 во 17:15
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

И Литиум, функционише? 
 
( касно го гледам ова, сори )
 
Искрено Тиги, кога почнав да го употребувам на почетокот имаше ефекти, ги сушеше акните, и неколку дена после ги немав.
Но после недела дена почнаа пак да ми излегуваат.
Пак ставив на новите акни, ги исуши, ама пак ќе се појават нови не
Ова изгледа само така моментално делува не
Ене го, ми стои во бањата потрошено само до половина не
 
Сега ставам еден бебешки лосион од Хемел и една маст од Хемел.
Ставам навечер и делува како за почеток. Ставам цела недела, и фала Богу немам нови акни излезено да Ќе видиме и тоа колку ќе помогне.
Ама па како што кажав и јас сум виновна.
Кога ќе ми излезе нова акна, јас ја стискам, не можам да ја гледам, и тоа уште повеќе се зацрвенува и станува полошо.
А не треба воопшто да се чепкаат.
 
 
 
 


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 29.Јули.2010 во 21:15
акни...тоа се она , бубуљици?збунетост

-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 29.Јули.2010 во 21:38
Originally posted by Џо Џо напиша:

акни...тоа се она , бубуљици?збунетост
 
Бубуљици, мозолчиња.. whatever... Ама многу се досадни кубење%20коса


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 29.Јули.2010 во 21:50
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Originally posted by Џо Џо напиша:

акни...тоа се она , бубуљици?збунетост
 
Бубуљици, мозолчиња.. whatever... Ама многу се досадни кубење%20коса


Се наоѓа ли лек?


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 29.Јули.2010 во 21:55
Па... се обидуваме да го најдеме... намигнување


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 29.Јули.2010 во 23:01
Чекајте људи...

Бубуљица е она вообичаено, малку црвено, шо фаќа `жто, или гној како сакате. Гадно изгледа. [:-&] Но, поминува нешто побрзо од акните, кои се нешо по сериозна ствар. Три пати поголеми се од бубуљиците, потешко се отстрануваат и се црвени.

Бубуљ обично се јавува на нос, чело, брада.
Ова многу често, да не речам секогаш, се јавува на образи и делот кај слепоочниците.

Грдо е да се чепкат Литиум.
Сигурно нејќеш дупки да имаш! Или флеки.

И јас имам бубуљици, па нема везе, јес да се досадни али кај и да се, ваљда ќе поминат.

Ја користам тоник од Јонг Дерм, само тој ми се погоди, за чистење кожа и одозгора шлапам една крема од Докторс.
Помага.



-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 30.Јули.2010 во 00:52
Како сакате наречете ги, мене се тоа што се појавува на лице, а не треба да го има ми оди на нерви тага
Tиги, мислам дека знам која крема ја користиш.
Ова на сликава што е белото кутивче со камилица на него.
Јас го купив пред една година, леле ставив еднаш другиот ден лицето дупло повеќе ми беше со акни изненадување А и гадно мириса некако изненадување
 
 
 


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 30.Јули.2010 во 17:45
Да, таа е.
Само гледаш, кај секого различно.

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 30.Јули.2010 во 19:30
Земав Eucerin сапун па ќе видиме дали ќе бидам лепотан...

-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 30.Јули.2010 во 22:27
Предраг, очекувам одговор за неколку недели. Важи?

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 31.Јули.2010 во 00:08
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Предраг, очекувам одговор за неколку недели. Важи?


Ќе видиме...

П.С. несмееш да ми откриеш име бе...рамнодушностне%20кажувај%20никому
ако дознаат дека сум  ‘драг‘...ми пропадна badboy look-от...смеење


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 31.Јули.2010 во 02:25
Хаааа...
Ти веќе се откри у друга тема ај ај...

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 31.Јули.2010 во 15:59
фала богу немам акни,... само ме загрижува што лицето ми е мноооогу мрсно, наутро посебно.... и на носот ми испаѓаат такви што треба да ги пукнеш и тече одвнатре белко тоа го забележав последниве 2-3 недели... не знам дали е поради жешково или...

-------------


Постирано од: Andreson
Датум на внесување: 25.Мај.2011 во 00:23

Здраво ми треба помош јас се издепелирав со крема за депелирање од лактото нагоре, на рамињата и од страните на грбот одма под рамото.На почетоко немаше проблем но за 1 недела масовно ми изелгоа брунки,акни црвени и не знам од што се дали од тоа што влакното не може да излезе или е хормонски ситни се и се црвени ве молам дајте ми некој совет како да ги излекувам ! :)


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 25.Мај.2011 во 10:15
Најверојатно брунчињата се резултат од депилацијата нема врска со хормоните,ти и сам кажуваш дека се јавиле непосредно после неа .
Настанала некоја иритација на кожата па не е лошо да се премачкуваш со некој антисептик за да се смири инфламацијата.


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: Alofok
Датум на внесување: 25.Мај.2011 во 15:10
Fala mnogu za sovetot no dali bi mi preporacale nekoja krema ja se mackam so kuterid antibioticka mast i dali bi znaele za kolku vreme mozat da isceznat ?
(Andreson)


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 25.Мај.2011 во 15:51
Oooo па ти ли си Andreson,добро што се претстави немаше да те препознаам.плазење

Во врска со твоето прашање,доколку ти одговара таа крема треба после 2-3 дена да почувствуваш резултати,ако нема одговор значи ја немаш соодветната терапија,а тогаш треба да консултираш кожен лекар не експериментирај на себе си употребувајќи креми што ќе ти ги препорачаат на интернет.


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: Alofok
Датум на внесување: 25.Мај.2011 во 16:13
Od ovde sum pusten :D
Pa ima nekoj podobruvanja ke odam na kozen no jas mislam deka e poradi toa sto tamu vlaknoto ne moze da mi izleze.
Preku nok mi izlegoa na ednoto ramo gi imam mnogu :)


Постирано од: marija maca m
Датум на внесување: 02.Јуни.2011 во 17:03
amam problem so akni veke 2-3 godini, probav se i neznam kolku pari dadov za kozmetika i tretmani za cistenje ama nisto ne pomagase. najposle pojdov na dermatolog i mi rece da go mijam liceto na sabajle i navecer so merima detski sapun i topla voda, da se namackam so hloramfenikol losion i ko ke se isusi so hloramfenikol mast na mozolcinata(masta ne na sonce)i 2 nedeli pijav kapsuli cefalexin. za dva dena pocna da se cisti a za mesec mi se iscisti se(i mozolkite ipotkozni mozolcina i crnki)za preku den ako izleguvam koristam krem joung derm za akni( vo plavo pakovanje)kako voda e odma se vpiva, go izednacuva tenot i kozata voopsto ne e mrsna, mn e ubav


Постирано од: Alofok
Датум на внесување: 03.Јуни.2011 во 00:14
Zdravo imam brunki da grbot posle depilacijata i mi iskocija masovno.Na pocetokot bea samo crveni no sega zagnojuvaat so da napravam stavam Betadineso sto ja cistam kozata pa Kutedid G i pijam antibijotik sto me go preporaca dermatolog no brunkite nikako da pocnat da se povlekuvaat dali e poradi toa sto vlaknoto ne moze da izlzeze dali treba da gi istiskam dali nekoj go iskusil ova i dali nekoj znae kako da go resam problemot da mi pomogne :)


Постирано од: Radmila Rada
Датум на внесување: 03.Февруари.2014 во 17:14
Лосион со Клиндамицин беше решението што мене ме ослободи од акните на лицето. Мачкав на памукче наутро и навечер на лице измиено само со вода. Не е скап а помага. Пробајте...


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 22:36

http://mkd-news.com/na-kakvi-bolesti-ukazhuvaat-aknite-na-razlichnite-delovi-od-teloto/" rel="nofollow - На какви болести укажуваат акните на различните делови од телото


Местоположбата на акните по лицето и телото зборува многу за нашата здравствена состојба и поточно за кој систем или орган станува збор.

hitportal-akni1

Читањето на знаците е едноставно, замислете го телото како карта и дефектите како белези на тој пејсаж. Местата во различните зони одговараат на различни проблеми.

Интересно нели? Подолу во текстот е опишано како се декодираат проблемите на основните делови на телото.

 

Зона 1: Хормони

Акни на брадичката и вратот сигнализираат дека имате проблем со надбубрежната жлезда, но причина за нивна појава може да биде и силен стрес како и прекумерна конзумација на шеќер.

Зона 2 и 3: Стрес

Акните на рамениците се знак дека сте преоптоварени, и со намален имунитет. Намалете го темпото, најдете слободно време и опуштете се!

Зона 4: Дигестивниот систем

Акните на градите најчесто се сигнал дека нешто не е во ред со системот за варење на храната или пак дека претерувате со нездрава исхрана. Сменте го режимот на исхрана и набро акните ќе исчезнат.

Зона 5 и 6: Ниво на витамини

Ова е знак дека на вашиот организам му недостасуваат витамини. Ние ви препорачуваме да не конзумирате витамински таблети, бидејќи многу студии покажале дека вештачките витамини го немаат истиот ефект како витамините што ги добиваме од овошјето и зеленчукот.

Зона 7: Ниво на шеќер во крвта

Кога акните ќе се појават на стомакот, најчесто тоа се должи на високо ниво на шеќер во крвта. Исклучете ја белата шеќер и белиот леб од вашата исхрана, јадете повеќе зеленчук и овошје, па акните набрзо ќе исчезнат.

Зона 8: Хигиена или полово преносливи болести

Лошата хигиена може да биде причина за појава на акни во оваа зона, но уште полошо е ако се работи за брадавици кои се симптом на сексуално пренослива болест, особено ако освен акните има и чешање. Посетете лекар!

Зона 9 и 10: Проблеми со кожата или алергии

Акните на бедрата и горниот дел на нозете најчесто се реакција на козметички препарати или детергенти. На долниот дел од нозете акните најчесто се појавуваат поради бричење или депилација. Внимавајте какви производи употребувате.

Зона 11 и 12: Нервниот и дигестивниот систем

Специјалистите сметаат дека акните во оваа зона сигнализираат дека вашата исхрана е богата со висококалорична храна, или не добивате доволно сон…што би можело да е причина за преоптоварување на мозокот.

Зона 13 и 14: Проблеми со дигестивниот систем

Акните на оваа зона од телото се повторно знак за проблеми со дигестивниот систем односно конзумација на нездрава храна.

Вашата кожа се обидува да комуницира со вас од името на вашите внатрешни органи. Затоа следниот пат кога ќе ви се појават акни погледнете ја картата не телото и дознајте што треба да смените во однос на вашите животни навики.



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Февруари.2014 во 21:30

Што ви кажуваат вашите акни?

Што ви кажуваат вашите акни?

Дали сте слушнале за „ face mapping “? Откријте што ви кажува вашето тело преку кожата на лицето и различните зони каде што ви излегуваат акни. 

Преку „ face mapping ” можете да ги отклучите тајните  кои што се кријат зад проблематична кожа, благодарение на комбинација од знаењето на современите дерматолози и древните кинески медицински методи.

8kXms0n1KmQYXkCLECvlCyfz

    

Зона 1 и 3
Мочниот меур и дигестивниот систем –  треба да го подобрите начинот на исхрана и да пиете повеќе вода.

Зона 2
Црниот дроб – намалете со  алкохолот, мрсната храна и млечните производи.

Зона 4 и 10
Бубрезите – зголемете го количеството на вода и намалете ги течностите. Намалете го консумирањето сокови, кафе и  алкохол.

Зона 5 и 9
Респираторен систем – оние кои пушат или имаат алергии имаат тенденција да имаат акни во оваа зона.

Зона 6 и 8
Бубрезите – темни кругови околу очите обично се знак на дехидрација. Пијте повеќе течности!

Зона 7
Срце- проверете го вашиот крвен притисок .

Зона 12
Стомак – размислете за детоксикација и внесете повеќе влакна во вашата исхрана, што ќе ви помогне  со варењето на храната.

Зона 11 и 13
Хормони – стресот и хормоналните промени понекогаш може да резултираат со акни во оваа зона.

Зона 14
Болест – може да биде знак дека вашето тело се бори против некоја бактерија.



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 01.Април.2014 во 21:59

http://falanga.com.au/so-kvasec-protiv-akni-i-suva-koza" rel="nofollow -

Квасецот може да најде и друга примена освен во подготвувањето на вкусен леб или пита..

Тој содржи голема количина на биотин што е одличен за борба со акните. Овие едноставни рецепти може да ви бидат од корист.

Против акни

Една супена лажица квасец во прав прелијте со една лажица врела вода и оставете да стои пет минути. Во изладената смеса ставете една лажица мед и малку желатин во прав. Сето тоа убаво промешајте го и маската нанесете ја на саканите места. По 20 минути измијте го лицето.

За сува кожа

Доколку имате сува кожа, во смесата која ја наведовме за акни само додадете една жолчка и маслиново масло. По 20 минути вашата кожа ќе биде мека и сјајна како да сте имале скап козметички третман.



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk