IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Акни
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Акни

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2006 во 00:34
treba strpliv da bidesh barem 3 nedeli...ili obavezno poseti dermovenerolog...nikako kozmetichari ili takvi raboti,samo kozen lekar lekuva teshki formi na akni i toa 100 %Tongue
Кон врв
tate Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tate Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2006 во 18:43
a so problemi so luzni od akni i miteseri imate li nekoj preparat
aids
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2006 во 20:18
mislam deka vishy imashe takva krema ama ke ja prasham drugarkami -kozen lekar e i ke ti pishamTongue
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2006 во 12:48
И исхраната делува, не е доволно надворешно да се лекуваат акните, а да бидеш на сувомеснати производи, мајонези, брза храна...
Кон врв
JoeyTribbiani Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Септември.2006
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JoeyTribbiani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2006 во 09:24
Ovie sho najcesto gi dobivame se rezultat na gen nasleden od nash*te predci.Nikoj krem na svetov,nikoe sredstvo ne mozi da gi sopri.Samo kje gi reducira do nekoj stepen.
Taka da,tie sho si imat,da si se pomirat,i da ne mislat na toa voopsto.Tie sho navistina te sakaat i te cenat,nema da prestanat zaradi tvojata genetika.
Кон врв
KaLiNa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2006
Статус: Офлајн
Поени: 8416
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KaLiNa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2006 во 16:04
nema da otvoram nova tema za kozni problemi,tuka ke napisam post za site na koi im e potreben.......
verojatno gi znaeme ovie podatoci,no......

Сопствената кожа може да ни прави доста проблеми. Сите сакаме мека, глатка и нежна кожа, а таа најчесто е премногу мрсна, премногу сува или пречувствителна... Тоа е само почетокот.

Проблемите можат да кулминираат во различни заболувања за кои ќе ви бидат потребни "сто години" да ги излечите. Mоже да се случи да имате проблем од типот на псоријаза или дерматитис, да применувате прописна терапија, a сепак состојбата да не се подобрува. Ако тоа е случајот кај вас, еве што може да придонесе за таквата состојба.

Цигарите: Дека цигарите не придонесуваат за убавината, навистина не е некоја тајна. Ако имате псоријаза која и покрај долготрајна терапија не поминува, можеби тоа има врска со пушењето. Имено, се покажало дека оние што пушат една кутија дневно имаат дупло повеќе шанси да оболат од псоријаза отколку непушачите. Уште полоша е ситуацијата за жените. Жените пушачи имаат 72% поголеми шанси да добијат псоријаза.

Алкохол: И тој, дури и во поблаги варијанти (вино или пиво) може да ги зголеми шансите да заболите од некое кожно заболување. Една чаша вино дневно нема да пречи (иако и толку треба да избегнувате доколку имате дерматитис), но ако пиете две или повеќе чаши алкохол дневно, дупло ќе го зголемите ризикот да оболите од псоријаза. Ако испиете меѓу 15 и 20 чаши вино, пиво или жесток пијалок неделно, дупло поголеми се шансите да добиете дерматитис.

Генетика: Распрашајте се во својата фамилија дали некој од вашите роднини бил заболен од дерматитис. Доколку постои псоријаза во фамилијата, поголеми се шансите и кај вас да се развие тежок облик на ова заболување.

kuliraj
Кон врв
laze Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laze Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2007 во 00:13
Имав порано многу акни и користев лосион можеби два три месеца секое утро и секоја вечер и сега лицето ми е чисто.
CUVAJ MOJE SLIKE,SRCE TE MOLE,JER KOPIJA TE GLEDA,A OGIGINAL VOLE!!!!!!!!
Кон врв
BiG_kIsS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Крајно сериозна во с'e

Регистриран: 01.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiG_kIsS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2007 во 01:47
Имам, и тоа зависи, на периоди пуно ми е лицето, на периоди едвај се наоѓа некоја.... И користам лосион навечер, ама не помага нешто многу... Ouch
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!
Кон врв
Lili.mk Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lili.mk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2007 во 03:48
Originally posted by laze laze напиша:

Имав порано многу акни и користев лосион можеби два три месеца секое утро и секоја вечер и сега лицето ми е чисто.
Koj losion?
 
Кон врв
plamenko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plamenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2007 во 04:23
lepten kupi si :)
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2007 во 10:45
Лептенот е направен на хормонална база така да не се многу препорачува...ConfusedConfused
Кон врв
carter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај carter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 01:19
Koj medicinski sapun e najdobar spored vas.I dali sapunot so glicerin moze da se smeta kako medicinski i dali bi pomognal za mrsna koza.Ve molam mnogu mi e vazno
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 10:25
Најдобар до сега според тоа како ми се задоволни одредени пријатели е сапунот на алкалоид Асо ДЕРМ..Он е дерматолошки тестиран и на многупати се покажал како главен непријател на акните..Wink Најдобро во апотека да го купиш..Чине некаде 85-84 денари, но има глицерин и не се троши толку колку вообичаените сапуни..
Кон врв
carter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај carter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 11:50
ok.fala. ke go probam i ke gi vidam rezultatite.a toa znaci deka medicinskite sapuni treba da sodrzat glicerin?moze e glupo prasanjevo ali ne se razbiram bas u hemijaSmile
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,143 секунди.