IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Православни храмови во дијаспората
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Православни храмови во дијаспората

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
guster Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Март.2006
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај guster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Православни храмови во дијаспората
    Испратена: 11.Март.2006 во 18:16
sto mislite za izgradbata na pravoslavni hramovi sirum dojasporata???

Изменето од LouWeed - 24.Октомври.2006 во 12:13
Кон врв
Eleni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 1872
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eleni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2006 во 18:49

Zarem ima shto da se misli?!!?!?!Ovde vo UK nema nisto makedonsko.Za Veligden vecerta odime vo srpska crkva(i normalno brakata srbi se krajno iritirani od toa) a naredniot den vo Nedela, iznajmuvaat grcka crkava mislam

Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved
Кон врв
guster Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Март.2006
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај guster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2006 во 19:03

za izgradaba na crkva e potreben eden odreden broj na makedonci vo UK a i zelba na tije makedonci da stvorat takvo nesto za sebesi.

Кон врв
Kaneo Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2006
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 46
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kaneo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2006 во 17:22

Чинам и пари дека треба, или грешка сум?

Во Торонто има навистина прекрасен голем македонски соборен храм „Св. Климент Охридски“, со преубави фрески - сите до една создадени од еден човек, Ѓорѓи... не можам да се сетам на презимето. Има и неколку цркви во околината на Торонто. И навистина е убаво чувството кога влегуваш во македонска црква, како дома да влегуваш .

Ask not what your country can do for you - ask what you can do for your country.
Кон врв
rebeka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јуни.2005
Локација: Austria
Статус: Офлајн
Поени: 347
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rebeka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2006 во 23:10
VO BELLUNO NEMA PRAVOSLAVEN HRAM NA OBREDI ZA GOLEMITE PRAZNICI SE SOBIRAME VO VICENCA.

mnjkl
Кон врв
eli1 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јуни.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eli1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2006 во 00:56
Vo Anglija nema Makedonski hram..no ima mnogu pravoslavni hramovi..srpski/ruski/ukrainski/bugarski/grcki...
 
prekrasno e da se slusa liturgija na bilo koj jazik...
Кон врв
laki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2006 во 02:56
vo Geteborg imame nasa makedonska prvoslavna crkva se odi za site pogolemi praznici i ovaa godina za 19 januari krstot od voda go izvadi clen od nasata familija
Кон врв
JoeyTribbiani Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Септември.2006
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JoeyTribbiani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2006 во 19:01
Originally posted by Kaneo Kaneo напиша:

Чинам и пари дека треба, или грешка сум?

Во Торонто има навистина прекрасен голем македонски соборен храм „Св. Климент Охридски“, со преубави фрески - сите до една создадени од еден човек, Ѓорѓи... не можам да се сетам на презимето. Има и неколку цркви во околината на Торонто. И навистина е убаво чувството кога влегуваш во македонска црква, како дома да влегуваш .

 
Mene iskreno,se mi e preubavo vo Sv.Kliment Ohridski,ama mnogu mi beshe cudno shto ima klupi vnatre.Kako da e katolicka crkva.Se znae pravoslavnata crkva,tamu se stoi,i ova e nekakva simbolika,samo ne mi teknuva.Bi trebalo da ima nekolku stolici,kako tronovi na dvete strani od crkvata,za da sednat postari lica.


Изменето од JoeyTribbiani - 05.Септември.2006 во 19:02
Кон врв
Vlad Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 63
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2007 во 23:45
Neznam kako e na drugi mesta, ama tuka vo Columbus Ohio, starata Crkva izgore minanata godina , ja zapali bivsiot zet na popot, a  novata sto ja Izgradija, mene licno ne me bendisuva , zatoa sto ne lici na pravoslavna crkva. Aplsolutna kopija na katolickite crkvi vo sekoj pogled. Koga bev tamu za bozik, mnogu bev "prijatno"iznenaden deka ne naidov na nieden natpis napisan na makedonski. Razbiram deka ima makedonci od vtrora  i treta generacija, na koi makedonsiot ne im e prv jazik, ama barem da bese dvojazicno, makedonski i angliski, a ne samo na angliski.  Vtoro, istotaka "prijatno"iznenaduvanje za mene bese, nesto sto nema vo Makedonija, ama ovde si go praktikuvaat, a toa e clenarinata. Ako ne si clen na crkvata (katolicki sistem)ako ne plakas clenarina, i sakas ,na primer jas sakam da ja krstam kerka mi, nema da moze, osven ako ne platam nekoja suma ,sto e za nekoi 10 pati pogolema od taa sto e da receme regularna i prifatliva. Mozebi ne sum prav, ama jas ne jas prifakam religijata kako politcika partija pa da treba da plakam clenarini. Kolku sto se rasprasav , ovaa pojava e prisutna samo kaj makedonskata pravoslavna crkva ( zboruvam za Columbus -Ohio ), dodeka Site drugi pravoslavni crkvi, Ruskata, Ukrainskata, Grckata i Sprskata ne nudat takvi  "privilegii" i  za svoite vernici.
Znam deka so Inat ne se postignuva nisto vo zivotot, ama toa e del od mene, i jas ziveam za inat i kef, pa zatoa resiv da ja krstam kerka mi vo Grckata crkva, i iako tamu za krstenje ne baraat ni dolar, samo kolku ke ostavis, ke ostavam poveke otkolku sto trebase da platam vo Makedonskata crkva.



Изменето од Vlad - 13.Февруари.2007 во 23:47
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2007 во 10:17
Originally posted by Vlad Vlad напиша:

Neznam kako e na drugi mesta, ama tuka vo Columbus Ohio, starata Crkva izgore minanata godina , ja zapali bivsiot zet na popot, a  novata sto ja Izgradija, mene licno ne me bendisuva , zatoa sto ne lici na pravoslavna crkva. Aplsolutna kopija na katolickite crkvi vo sekoj pogled. Koga bev tamu za bozik, mnogu bev "prijatno"iznenaden deka ne naidov na nieden natpis napisan na makedonski. Razbiram deka ima makedonci od vtrora  i treta generacija, na koi makedonsiot ne im e prv jazik, ama barem da bese dvojazicno, makedonski i angliski, a ne samo na angliski.  Vtoro, istotaka "prijatno"iznenaduvanje za mene bese, nesto sto nema vo Makedonija, ama ovde si go praktikuvaat, a toa e clenarinata. Ako ne si clen na crkvata (katolicki sistem)ako ne plakas clenarina, i sakas ,na primer jas sakam da ja krstam kerka mi, nema da moze, osven ako ne platam nekoja suma ,sto e za nekoi 10 pati pogolema od taa sto e da receme regularna i prifatliva. Mozebi ne sum prav, ama jas ne jas prifakam religijata kako politcika partija pa da treba da plakam clenarini. Kolku sto se rasprasav , ovaa pojava e prisutna samo kaj makedonskata pravoslavna crkva ( zboruvam za Columbus -Ohio ), dodeka Site drugi pravoslavni crkvi, Ruskata, Ukrainskata, Grckata i Sprskata ne nudat takvi  "privilegii" i  za svoite vernici.
Znam deka so Inat ne se postignuva nisto vo zivotot, ama toa e del od mene, i jas ziveam za inat i kef, pa zatoa resiv da ja krstam kerka mi vo Grckata crkva, i iako tamu za krstenje ne baraat ni dolar, samo kolku ke ostavis, ke ostavam poveke otkolku sto trebase da platam vo Makedonskata crkva.

 
А зошто не си го крстиш детето во Македонија? Во наша, вистинска, автентична црква? Крштевка не е итна работа.
Никогаш не би крстила свое дете во друга православна црква,а особено не во грчка црква. Ако некој и е душман на Македонија, пред сите останати, тоа се грците. Тоа е одење против себе.


Изменето од chuchuliga - 14.Февруари.2007 во 10:17
Кон врв
Vlad Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 63
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2007 во 11:49


 
А зошто не си го крстиш детето во Македонија? Во наша, вистинска, автентична црква? Крштевка не е итна работа.
[/QUOTE]

E, ajde, i jas znam deka ne e nesto itno,ama imam nekoj doma sto ne razbira. nekolku pati se zaostrija debatite na ovaa tema, pa ,Mislam deka sum popameten, i ke i popustam.
Inaku, Grckava crkva tuka e navistina pravoslaven hram za pocit,i sekoj pravoslaven vernik go primaat bez nikakva diskriminacija, dodeka makedonskata crkva e za sramota. Hibrid na katolicka crkva i kazino. Koga nema svadbi ,prostorot namet za svadbi se renta kako Bingo. Im zinal G..t na popovite samo za pari.



Изменето од Vlad - 14.Февруари.2007 во 11:50
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN
Кон врв
Vlad Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 63
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2007 во 11:52

. Ако некој и е душман на Македонија, пред сите останати, тоа се грците. Тоа е одење против себе.
[/QUOTE]

Za ova ne sum bas mnogu siguren. Nie samite na sebe sme si najgolemi dusmani, a ne Grcite.
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN
Кон врв
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nee*amAnderskor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2007 во 17:58
MPC e mnogu korumpirana i pravi neviden zulum sto prakja nepismeni (nekogas i osudeni kriminalci) za popovi vo stranstvo. Vo makedonija ima ogromen broj na diplomirani teolozi, za koi imam mnogu visoko mislenje. Zosto niv ne gi prakjaat vo stranstvo? Kade gi naogjaat togas tipcinjata so tri godini sredno zemjodelsko? Tie li se najdobrite predstavnici na nacijata za da bidat lideri i okolu niv site da se sobiraat? Mene mi trebaat trieset sekundi muabet so nekoj takov za da nikogas povekje ne me vidi, nitu toj nitu crkvata.
 
 
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 14:08
Originally posted by guster guster напиша:

sto mislite za izgradbata na pravoslavni hramovi sirum dojasporata???

pa mislam deka treba ....
ne deka se pobozni tolku nash*te tamu.......
ne deka ke si gi iskazat grevovite i ke se molat....
nego da imaat kade da se soberaat preku vikendot...
da vidat koj se sho se i da se druzat....
barem tamu ( vo hramot) kolku tolku da ja prodolzat makedonshtinata...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.