IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Христијанството копија на Паганството?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Христијанството копија на Паганството?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
The_Grim Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 71
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај The_Grim Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Христијанството копија на Паганството?!
    Испратена: 06.Март.2006 во 18:00
Dosta knigi aludiraat na toa deka hristijanstvoto e spoj od poveke paganski religii...Isus nikogas ne bil poveke od obicen smrtnik a kamoli pak bozji covek...postoel navistina i bil dosta vlijatelna licnost, filozof i demagog....hristijanstvoto pocnalo so carot Konstantin koj bil Pagan i koga videl deka pocnalo hristijanstvoto da zazema se pogolem zamav resil dagi spoi tie religii vo edno....taka Egipetskiot Soncev Disk stanal Oreol kaj svetcite vo hristijanstvoto..raganjeto na Isus bilo zemeno isto od Egipet odnosno raganjeto na Hor od "devicata" Izida...i mnogu drugi raboti...

Изменето од The_Grim
Two muffins bake in an oven:
"Isn't it hot here?"-says the one.
"Aaaahhhhh.....A talking muffin!!!"-says the other.
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2006 во 19:50

pa kako moze Hristijanstvoto da e kopija na paganstvoto ko Hristijanstvoto sekako e veruvanje vo eden bog, a paganstvoto ti e bezboznost ili veruvanje vo mnogu bogovi......

Za toa za isus do nekade se slozuvam.....ama jas sepak smetam deka toj prv pocnal da go propoveda hristijanstvoto....onaka kako sto go svatil....spored mene bil istoto kako i Muhamed i Buda i ne znam vekje koi tamu..... go nasol ona sto go baral.....sovrsenstvo .... pa sakal da im go osvetli patot na lugjeto.... onaka kako sto toj svatil...

i ajda ne zabegvam od temava....vo nikoj slucaj ne moze da se rece deka hristijanstvoto e kopija na paganstvoto....

and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
The_Grim Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 71
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај The_Grim Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2006 во 19:55
Isus ne pocnal da go propoveda hristijanstvoto...toj propovedal nesto sto potoa crkvata go zemala kako osnova za hristijanstvoto...sigurno Isus ne tvrdel deka postoi bog...deka toj e bozji sin...deka satanata e los....takvi gluposti
Two muffins bake in an oven:
"Isn't it hot here?"-says the one.
"Aaaahhhhh.....A talking muffin!!!"-says the other.
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2006 во 20:00

abe tebe Den Brown ti go ispral mozokot  - 9Ne go svakjaj ova go navreda, samo se zaebavam) 

ok e.... tvoe mislenje..... 

and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
The_Grim Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 71
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај The_Grim Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2006 во 20:05
Nemas gajle...
Dan Brown samo mi ja zacvrsti tezata sto ja imam od mnogu porano...ali tipot e ludnica enivej!!
Two muffins bake in an oven:
"Isn't it hot here?"-says the one.
"Aaaahhhhh.....A talking muffin!!!"-says the other.
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2006 во 21:31

ok ama sepak....malku poojasni go ova KOPIJA...... bas me interesira so mislis poso ne te svativ bas najdobro......

Hristijanskoto ucenje ne moze da bide KOPIJA na Paganstvoto.....

and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
The_Grim Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 71
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај The_Grim Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2006 во 02:42

Velam deka Hristijanstvoto se sozdalo kako rezultat na fuzijata pomegju paganstvoto i ucenjata na Isus....ustvari hristijanstvoto bilo "izglasano" kako religija od strana na konstantin...taka da nekoi rituali i obicai gi prenel od paganskata vo sega hristijanskata relgija...

Two muffins bake in an oven:
"Isn't it hot here?"-says the one.
"Aaaahhhhh.....A talking muffin!!!"-says the other.
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2006 во 11:20

Originally posted by The_Grim The_Grim напиша:

Nemas gajle...
Dan Brown samo mi ja zacvrsti tezata sto ja imam od mnogu porano...ali tipot e ludnica enivej!!

1. Од каде ги црпел Ден Браун информациите? Од каде за твојот став ти ги црпиш информациите?

2. Што е паганско во Христовата Вера?

Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Nelita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 124
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nelita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2006 во 16:11
Temava Vi e za na drugo mestooooooooooooooooooooooooo!
Ne dozvoluvajte da se filozofira vo imeto na Boga zatoa sto ovdeka ima fakti i smeste te ja tamu kade sto i e mesto!
„Чувствувам дека ќе полудам оваа пролет,заради една далечна убавина!“
Кон врв
The_Grim Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 71
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај The_Grim Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2006 во 11:19
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Originally posted by The_Grim The_Grim напиша:

Nemas gajle...
Dan Brown samo mi ja zacvrsti tezata sto ja imam od mnogu porano...ali tipot e ludnica enivej!!

1. Од каде ги црпел Ден Браун информациите? Од каде за твојот став ти ги црпиш информациите?

2. Што е паганско во Христовата Вера?



1.Toa si e negova rabota...ne znam.......jas crpam informacii od iskustvoto i od zivotot...i od nekoi sto veke dosle do nekakvi informacii...
2.Pagansko e SE!!! Skoro......raganjeto na Isus, oreolot nad svetcite, pentagramot,  i takamu natamu...
Two muffins bake in an oven:
"Isn't it hot here?"-says the one.
"Aaaahhhhh.....A talking muffin!!!"-says the other.
Кон врв
The_Grim Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 71
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај The_Grim Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2006 во 11:22
Originally posted by Nelita Nelita напиша:

Temava Vi e za na drugo mestooooooooooooooooooooooooo!
Ne dozvoluvajte da se filozofira vo imeto na Boga zatoa sto ovdeka ima fakti i smeste te ja tamu kade sto i e mesto!


e pa so znam...da go imav videno Bog i da znaev deka postoi nemase da filozofiram za nego nego ke pravev muabet... ali vaka..nikoj ne go videl...nikoj ne znae dali postoi...taka da ostanuva samo da se filozofira...
Two muffins bake in an oven:
"Isn't it hot here?"-says the one.
"Aaaahhhhh.....A talking muffin!!!"-says the other.
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2006 во 17:54

Nelita za filozofiranjeto - moze da se filozofira za se apsolutno!!!!! filozofiranjeto e obrazlozuvanje na  ona sto e poznato za da se stigne do nepoznatoto.....a tuka site go pravime toa a istovremeno i razmenuvame informacii  

a Gospod...koj kako go dozivuva....nekoi mozebi smetaat deka za nego e se poznato pa temata e vo Veronauka, za nekoi nisto ne e poznato pa temata e tuka....ili moze da bide bilo kade....

and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
The_Grim Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 71
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај The_Grim Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2006 во 15:27

Rekov jas deka ke te MAZHAM!!!

Two muffins bake in an oven:
"Isn't it hot here?"-says the one.
"Aaaahhhhh.....A talking muffin!!!"-says the other.
Кон врв
YODA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 205
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај YODA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2006 во 01:16
Originally posted by The_Grim The_Grim напиша:


Dosta knigi aludiraat na toa deka hristijanstvoto e spoj od poveke
paganski religii...Isus nikogas ne bil poveke od obicen smrtnik a
kamoli pak bozji covek...postoel navistina i bil dosta vlijatelna
licnost, filozof i demagog....hristijanstvoto pocnalo so carot
Konstantin koj bil Pagan i koga videl deka pocnalo hristijanstvoto da
zazema se pogolem zamav resil dagi spoi tie religii vo edno....taka
Egipetskiot Soncev Disk stanal Oreol kaj svetcite vo
hristijanstvoto..raganjeto na Isus bilo zemeno isto od Egipet odnosno
raganjeto na Hor od "devicata" Izida...i mnogu drugi raboti...

   НЕМОЈ ДА ТРЕСИШ ГЛУПОСТИ. Ден Браун шо сака можи да пиши, а то нема да го измени факто дека народо 200 години верва во нешто. Константин, не го измисли христијанството, то си беше уште пред тој да се роди. Тој само како шо кажа ти успеа да го искашка во сопствената паганска религија ( тој беше обожувач на сонцето). АМА, основата на христијанството е таа истата, оти не можиш на човека да му го одземеш Бога. И јас ја прочитав The Da Vinci Code, ама никој не може да ти ја земе вербата. Ако Буда учеше на тоа како човекот да биде светец, тогаш Исус се обиде да го научи човекот да виде човек. Колку успеа, се гледа и ден денес. На сегде се контра му одат. Е сега не можи се шо сакаш, треба и сам да си запниш.
и то...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.