Испечати | Затвори го прозорот

Христијанството копија на Паганството?!

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=3501
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 18:16
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Христијанството копија на Паганството?!
Постирано од: The_Grim
Наслов: Христијанството копија на Паганството?!
Датум на внесување: 06.Март.2006 во 18:00
Dosta knigi aludiraat na toa deka hristijanstvoto e spoj od poveke paganski religii...Isus nikogas ne bil poveke od obicen smrtnik a kamoli pak bozji covek...postoel navistina i bil dosta vlijatelna licnost, filozof i demagog....hristijanstvoto pocnalo so carot Konstantin koj bil Pagan i koga videl deka pocnalo hristijanstvoto da zazema se pogolem zamav resil dagi spoi tie religii vo edno....taka Egipetskiot Soncev Disk stanal Oreol kaj svetcite vo hristijanstvoto..raganjeto na Isus bilo zemeno isto od Egipet odnosno raganjeto na Hor od "devicata" Izida...i mnogu drugi raboti...

-------------
Two muffins bake in an oven:
"Isn't it hot here?"-says the one.
"Aaaahhhhh.....A talking muffin!!!"-says the other.



Коментари:
Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 06.Март.2006 во 19:50

pa kako moze Hristijanstvoto da e kopija na paganstvoto ko Hristijanstvoto sekako e veruvanje vo eden bog, a paganstvoto ti e bezboznost ili veruvanje vo mnogu bogovi......

Za toa za isus do nekade se slozuvam.....ama jas sepak smetam deka toj prv pocnal da go propoveda hristijanstvoto....onaka kako sto go svatil....spored mene bil istoto kako i Muhamed i Buda i ne znam vekje koi tamu..... go nasol ona sto go baral.....sovrsenstvo .... pa sakal da im go osvetli patot na lugjeto.... onaka kako sto toj svatil...

i ajda ne zabegvam od temava....vo nikoj slucaj ne moze da se rece deka hristijanstvoto e kopija na paganstvoto....



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: The_Grim
Датум на внесување: 06.Март.2006 во 19:55
Isus ne pocnal da go propoveda hristijanstvoto...toj propovedal nesto sto potoa crkvata go zemala kako osnova za hristijanstvoto...sigurno Isus ne tvrdel deka postoi bog...deka toj e bozji sin...deka satanata e los....takvi gluposti

-------------
Two muffins bake in an oven:
"Isn't it hot here?"-says the one.
"Aaaahhhhh.....A talking muffin!!!"-says the other.


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 06.Март.2006 во 20:00

abe tebe Den Brown ti go ispral mozokot  - 9Ne go svakjaj ova go navreda, samo se zaebavam) 

ok e.... tvoe mislenje..... 



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: The_Grim
Датум на внесување: 06.Март.2006 во 20:05
Nemas gajle...
Dan Brown samo mi ja zacvrsti tezata sto ja imam od mnogu porano...ali tipot e ludnica enivej!!


-------------
Two muffins bake in an oven:
"Isn't it hot here?"-says the one.
"Aaaahhhhh.....A talking muffin!!!"-says the other.


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 07.Март.2006 во 21:31

ok ama sepak....malku poojasni go ova KOPIJA...... bas me interesira so mislis poso ne te svativ bas najdobro......

Hristijanskoto ucenje ne moze da bide KOPIJA na Paganstvoto.....



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: The_Grim
Датум на внесување: 12.Март.2006 во 02:42

Velam deka Hristijanstvoto se sozdalo kako rezultat na fuzijata pomegju paganstvoto i ucenjata na Isus....ustvari hristijanstvoto bilo "izglasano" kako religija od strana na konstantin...taka da nekoi rituali i obicai gi prenel od paganskata vo sega hristijanskata relgija...



-------------
Two muffins bake in an oven:
"Isn't it hot here?"-says the one.
"Aaaahhhhh.....A talking muffin!!!"-says the other.


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 13.Март.2006 во 11:20

Originally posted by The_Grim The_Grim напиша:

Nemas gajle...
Dan Brown samo mi ja zacvrsti tezata sto ja imam od mnogu porano...ali tipot e ludnica enivej!!

1. Од каде ги црпел Ден Браун информациите? Од каде за твојот став ти ги црпиш информациите?

2. Што е паганско во Христовата Вера?



-------------
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=100 - Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!


Постирано од: Nelita
Датум на внесување: 14.Март.2006 во 16:11
Temava Vi e za na drugo mestooooooooooooooooooooooooo!
Ne dozvoluvajte da se filozofira vo imeto na Boga zatoa sto ovdeka ima fakti i smeste te ja tamu kade sto i e mesto!


-------------
„Чувствувам дека ќе полудам оваа пролет,заради една далечна убавина!“


Постирано од: The_Grim
Датум на внесување: 23.Март.2006 во 11:19
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Originally posted by The_Grim The_Grim напиша:

Nemas gajle...
Dan Brown samo mi ja zacvrsti tezata sto ja imam od mnogu porano...ali tipot e ludnica enivej!!

1. Од каде ги црпел Ден Браун информациите? Од каде за твојот став ти ги црпиш информациите?

2. Што е паганско во Христовата Вера?



1.Toa si e negova rabota...ne znam.......jas crpam informacii od iskustvoto i od zivotot...i od nekoi sto veke dosle do nekakvi informacii...
2.Pagansko e SE!!! Skoro......raganjeto na Isus, oreolot nad svetcite, pentagramot,  i takamu natamu...


-------------
Two muffins bake in an oven:
"Isn't it hot here?"-says the one.
"Aaaahhhhh.....A talking muffin!!!"-says the other.


Постирано од: The_Grim
Датум на внесување: 23.Март.2006 во 11:22
Originally posted by Nelita Nelita напиша:

Temava Vi e za na drugo mestooooooooooooooooooooooooo!
Ne dozvoluvajte da se filozofira vo imeto na Boga zatoa sto ovdeka ima fakti i smeste te ja tamu kade sto i e mesto!


e pa so znam...da go imav videno Bog i da znaev deka postoi nemase da filozofiram za nego nego ke pravev muabet... ali vaka..nikoj ne go videl...nikoj ne znae dali postoi...taka da ostanuva samo da se filozofira...


-------------
Two muffins bake in an oven:
"Isn't it hot here?"-says the one.
"Aaaahhhhh.....A talking muffin!!!"-says the other.


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 24.Март.2006 во 17:54

Nelita za filozofiranjeto - moze da se filozofira za se apsolutno!!!!! filozofiranjeto e obrazlozuvanje na  ona sto e poznato za da se stigne do nepoznatoto.....a tuka site go pravime toa a istovremeno i razmenuvame informacii  

a Gospod...koj kako go dozivuva....nekoi mozebi smetaat deka za nego e se poznato pa temata e vo Veronauka, za nekoi nisto ne e poznato pa temata e tuka....ili moze da bide bilo kade....



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: The_Grim
Датум на внесување: 08.Април.2006 во 15:27

Rekov jas deka ke te MAZHAM!!!



-------------
Two muffins bake in an oven:
"Isn't it hot here?"-says the one.
"Aaaahhhhh.....A talking muffin!!!"-says the other.


Постирано од: YODA
Датум на внесување: 17.Април.2006 во 01:16
Originally posted by The_Grim The_Grim напиша:


Dosta knigi aludiraat na toa deka hristijanstvoto e spoj od poveke
paganski religii...Isus nikogas ne bil poveke od obicen smrtnik a
kamoli pak bozji covek...postoel navistina i bil dosta vlijatelna
licnost, filozof i demagog....hristijanstvoto pocnalo so carot
Konstantin koj bil Pagan i koga videl deka pocnalo hristijanstvoto da
zazema se pogolem zamav resil dagi spoi tie religii vo edno....taka
Egipetskiot Soncev Disk stanal Oreol kaj svetcite vo
hristijanstvoto..raganjeto na Isus bilo zemeno isto od Egipet odnosno
raganjeto na Hor od "devicata" Izida...i mnogu drugi raboti...

   НЕМОЈ ДА ТРЕСИШ ГЛУПОСТИ. Ден Браун шо сака можи да пиши, а то нема да го измени факто дека народо 200 години верва во нешто. Константин, не го измисли христијанството, то си беше уште пред тој да се роди. Тој само како шо кажа ти успеа да го искашка во сопствената паганска религија ( тој беше обожувач на сонцето). АМА, основата на христијанството е таа истата, оти не можиш на човека да му го одземеш Бога. И јас ја прочитав The Da Vinci Code, ама никој не може да ти ја земе вербата. Ако Буда учеше на тоа како човекот да биде светец, тогаш Исус се обиде да го научи човекот да виде човек. Колку успеа, се гледа и ден денес. На сегде се контра му одат. Е сега не можи се шо сакаш, треба и сам да си запниш.

-------------
и то...


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 17.Април.2006 во 16:04
Dosta knigi aludiraat na toa deka hristijanstvoto e spoj od poveke paganski religii...Isus nikogas ne bil poveke od obicen smrtnik a kamoli pak bozji covek...postoel navistina i bil dosta vlijatelna licnost, filozof i demagog....hristijanstvoto pocnalo so carot Konstantin koj bil Pagan i koga videl deka pocnalo hristijanstvoto da zazema se pogolem zamav resil dagi spoi tie religii vo edno....taka Egipetskiot Soncev Disk stanal Oreol kaj svetcite vo hristijanstvoto..raganjeto na Isus bilo zemeno isto od Egipet odnosno raganjeto na Hor od "devicata" Izida...i mnogu drugi raboti.

nindza veruva vo energijata , vo dobroto i zloto , i se pridrzuva kon svojot pat.... za vistinski nindza e nebiten izvorot na verbata ..... vazna e samata verba koja e sekogas vnatre vo sekoj vistinski nindza ..... nindzata veruva vo sebe zatoa e nindza


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 24.Април.2006 во 23:09

abe nikoj na temava ne tresi gluposti... skeoj si ima pravo na slobodna misla....iako e vistina toa deka premnogu lugje ja prifatija teorijata na Darvin....:) ama sepak smetam deka sekoj si ima svoe objasnuvanje

aaaaabe toa nindzite nekoj poseben covecki vid se a?



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: dragan733
Датум на внесување: 30.Мај.2006 во 01:51
Originally posted by The_Grim The_Grim напиша:

Dosta knigi aludiraat na toa deka hristijanstvoto e spoj od poveke paganski religii...Isus nikogas ne bil poveke od obicen smrtnik a kamoli pak bozji covek...postoel navistina i bil dosta vlijatelna licnost, filozof i demagog....hristijanstvoto pocnalo so carot Konstantin koj bil Pagan i koga videl deka pocnalo hristijanstvoto da zazema se pogolem zamav resil dagi spoi tie religii vo edno....taka Egipetskiot Soncev Disk stanal Oreol kaj svetcite vo hristijanstvoto..raganjeto na Isus bilo zemeno isto od Egipet odnosno raganjeto na Hor od "devicata" Izida...i mnogu drugi raboti...
 
Баш Царот Константин, се направил во Римското царство да завладее монотеизмот, место политеизмот, се со цел да се одржи единствена римската Империја. Да не бил Константин, би завладеел Диоклецијан, кој со своите едикти го уништувал и ги прогонувал христијаните и ги уништувал евангелијата. Со Никејскиот концил, во 325 година, Константин направил дефинитивно христијанството да завладее во Римското царство и Исус да се дефинира како божји син.
Инаку монотеизмот потекнува од еврејската религија.


Постирано од: Stefanos_M
Датум на внесување: 01.Јуни.2006 во 20:14
Да, христијанството е копија но не само на паганските религии, туку и на  многу други... Што е сигруно тоа е скоро целосна копија на други верувања.  

-------------
Per aspera ad astra


Постирано од: sard
Датум на внесување: 08.Јуни.2006 во 19:27
Не постои во светот друго верување кое ги учи своите следбеници да ги сакаат непријателите свои. Тоа е учење надвор од овој свет затоа што доаѓа од Бога и значи ризикување заради Бога. Секој кој го љуби својот непријател и го издигнува својот непријател повеќе од се*е си многу ризикува, но при тоа се потпира на уверувањето дека има Бог кој го штити од злото. Злото кон се*е можеме само самите да го сториме, никој друг не може да ни наштети иако изгледа дека светот не повредува всушност ние сме единствените кои можеме сериозно да се повредиме. Ова го давам само како еден контекст на ЕДИНСТВЕНОСТА на христијанскот учење. Така најдете ми ги следните ставови во било кое човечко учење:

..оној што не го сака братот свој тој пребива во смртта..

...ние сме должни да ги полагаме душите свои за браќата..

На прашањето кој е нашиот брат Христос ја раскажува сторијата за Самарјанинот кој му помогнал на Израелецот. Самарјаните и Израелците исклучително многу се мразеле што никогаш не се мешале и не разговарале, но Самарјанинот дал значителна жртва за да го спаси БРАТОТ Израелец

... еден спрема друг бидете љубезни со братска љубов: натпреварувајте се во почитувањето еден кон друг.
Во усрдноста да не сте мрзеливи, духот да ви биде пламенен, служете му на Господа;...
...благословувајте ги оние кои ве гонат; благословувајте ги, но не и да ги колнете.
Радувајте се со радосните, и плачете со расплаканите!
... и така ако непријателот твој е гладен, нахрани го; ако е жеден, напој го; оти, правејќи го тоа, ти ќему натрупаш жар на главата негова.
Не дозволувај злото да те победи, туку победи го злото со добро.

...И не должете никому ништо освен да се сакате еден со друг, зашто оној, што го љуби ближниот, го исполнува Законот.

... Љуби го ближниот како самиот се*е си..

...Љубовта е долготрпелива, полна со добрина, љубовта не завидува, љубовта не се превознесува, не се гордее, не прави што е непристојно, не бара свое, не се срди, не мисли зло, на неправда не се радува, а на вистина се радува, се извинува, во се верува, на се се надева, се претрпува, љубовта никогаш не престанува...

И колку уште има стихови кои укажуваат на Божјото потекло на христијанското учење. Ниту ги има некаде овие стихови освен во бледи делумни копии, ниту човек може да ги измисли или да ги почитува без Божја поддршка.

Во формата на изведувањето на верата некои обичаи и форми се поклопуваат со формите на други верувања. Причината е што навистина и другите верувања се стремеле кон Бог иако погрешно но сепак стремежот води кон струготинки на идентичност. Пример многу предхристијанските храмови се на истите места како и христијанските. Нормално оние места кои доминирале или со својот мир освојувале биле избирани како место за храм и од предхристијанските верувања, така и од христијанските заедници низ вековите.
Константин не ја вовел христијанската вера како единствена вера во Византија туку само дозволил да биде слободно проповедана. Тогаш таа доживеала експанзија. Дури подоцна со Милански едикт на друг император (не знам кој) христијанството е прогласено како државна вера на Источното Римско Царство.

-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: YODA
Датум на внесување: 16.Јуни.2006 во 03:19
Во право си алал да ти е за ова са нека пукнат то еретиците неубај !!!!!!

-------------
и то...


Постирано од: Vlade
Датум на внесување: 16.Јуни.2006 во 11:45
Vide li brate The Grim deka ne treba da se zaletuvas so tvrdenja, a prethodno dobro da ne ti se ispitani i istrazeni. "The da Vinci kode" e zapaden "turbo-folk" i ne e bas siguren za da se potpres na nego od fakticka gledna tocka. Toj film i taa kniga veke si ja postignaa celta, zarabotija mnogu pari i sega ke pocnat da tonat vo zaborav, zasto novi i svezi gluposti, koi dobro se prodavaat, ke go zazemat nivnoto mesto.
 
P.S. Bravo za Sard i negovoto objasnuvanje, zasto ovde, vo negovoto pisuvanje, se krijat vistinkite argumenti i istoriskite tocnosti. Pozdrav


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 14.Март.2007 во 16:34
Баш Царот Константин, се направил во Римското царство да завладее монотеизмот, место политеизмот, се со цел да се одржи единствена римската Империја. Да не бил Константин, би завладеел Диоклецијан, кој со своите едикти го уништувал и ги прогонувал христијаните и ги уништувал евангелијата. Со Никејскиот концил, во 325 година, Константин направил дефинитивно христијанството да завладее во Римското царство и Исус да се дефинира како божји син.
Инаку монотеизмот потекнува од еврејската религија.
 
Carot Konstantin napravil eden tezok kompromis, nametnuvajki im religija slicna na prvobitnata, a narecena hristijanstvo. Toj gi poslusal patrijarsite koi sto se bazirale na pavlovoto ucenje, a ne na Isusovot. Toj im ostavil prostor na paganizmite (sliki i kipovi po hramovite), samo menuvajki go imeto na religijata i imeto na vrhovnoto bozestvo, koe sto tuka, navodno, bilo trolicno. Taka im bilo mnogu polesno na paganite od toa vreme da premint kon novo-star vid na obozuvanje.
Ima kniga, "Da se sledi Isus ili da se sledi Pavle", kade sto se dadeni osnovite za taa paganizacija.
Toa ne e nisto novo.
Vlezi vo crkva i ke vidis!
Monoteizmot poteknuva od ucenjeto na Bozjite pratenici objaveno im od Boga. Evreite, kako i hristijanite nemaat nisto, osven nesto malku, so prvobitnite ucenja i praktikuanja.
PLUS, Isus ne go sirel hristijanstvoto. Toj dosol da go potvrdi Mojseeviot zakon! Hristijanstvoto e ime dadeno po smrtta na Hristos! I toa e jasno!
 
A sto se odnesuva do "kodot", gluposti, radi slava i pari, nevredno za diskusija. Go izvitoperuva imeto, licnosta i deloto na Isus, no i na ligjeto okolu nego!


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: C.B.
Датум на внесување: 15.Март.2007 во 15:12
                                                        
vinjeta17


carot konstantin---- bil zatecen od sirenjeto na hristijanstvoto!bidejki pred nego --300 god razni carevi i imperatori se obiduvale da go iskorenat--- no toa se poveke se sirelo!     znaci:  ni raznite drakonski merki za unistuvanje na hristijanskata vera  ne mozele da ja iskorenat!(macenje, frlanje na zivotni da bidat rastgnati, raseluvanje-konfiskacija na imot i dobra na hristijanite  itn.-----300 god).
sto se odnesuva do crkvite od toj period---vo niedna nema kipovi!
no zatoa ima freski ---kako sto gi ima i denes vo katakombite na drevnite hristijani--od 1 vek.(upotrbata na kipovi vo crkvite doagja so dozvola na rimo-katolickata crkva mnogu podocna)

za BOG  i koj e toj  --- ima edna kniga se narekuva SV.PISMO koja kazuva deka toj e eden vo tri lica(hristijanskiot BOG)-NASTANATA MNOGU PORANO  OD   KONSTANTIN!

za SV,apostol   PAVLE   --- istorijata tvrdi deka bil eden od najgolemite borci protiv togasnite pagani i mnogubosci----  za sto bil i progonuvan i na kraj ubien!

http://www.geocities.com/byzantion2001/Pravednikistorija.html - http://www.geocities.com/byzantion2001/Pravednikistorija.html

monoteistickoto obozavanje na bog--- postoi kaj mnogu primitivni narodi i pleminja,  no vo,, istorijata ,, na svetot najpoveke go prosirile prvo--evreite,   pa hristijanite- so doobjasnuvanje kako   toj  EDEN bog  postoi!

muamed se obidel posle 600  god . da propoveda monoteizam --no samo go osakatil ,,dotogasnoto hristijansko objasnuvanje za EDNIOT  BOG,,----  i go vratil   na nivo na razbiranje kako sto bil vo sostojba!(opkruzen od arapski tradicii i mnogubostvo--no so vlijanija od evrejskata i hristijanskata religiozna tematika)

http://www.geocities.com/byzantion2001/DaVincijevKod - http://www.geocities.com/byzantion2001/DaVincijevKod

A sto se odnesuva do "kodot", gluposti, radi slava i pari, nevredno za diskusija. Go izvitoperuva imeto, licnosta i deloto na Isus, no i na ligjeto okolu nego!----nisto pomalku od ona sto go napravil muhamed i knigata sostavena posle nego od negovite drugari--narecena  KORAN!

                                                       

vinjeta08


-------------
Кроз ватру и воду дигнуте главе, Стазом победе части и славе
     


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 19.Март.2007 во 16:07
темава е инспирирана од книгата Кодот на ДаВинчи?!?
гледам и други така мислат...колку популарност стекнаа ваквите ‘нови ‘ откритија...



Постирано од: #Emili#
Датум на внесување: 10.Октомври.2007 во 23:22
Odbivam da veruvam vo bilo sto napisano...
Od druga strana, odbivam da veruvam deka ne postoi nisto...


-------------
Yesterday is history...tomorow is mystery...Today's day is a present.That's why it's called that way...


Постирано од: isus
Датум на внесување: 06.Јули.2008 во 13:47
No vi rekov-deka vie i Me vidovte i pak ne veruvate


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 16.Мај.2009 во 10:55
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

темава е инспирирана од книгата Кодот на ДаВинчи?!?гледам и други така мислат...колку популарност стекнаа ваквите ‘нови ‘ откритија...


sto se odnesuva do kodot na davinci toa e dobra kniga koja saka da kaze nesto sto sekoj nemoze da go svati a toa i sustinata na hristijanskata tajna koja e kodirana.inaku stanuva zbor za tajna koja go dvizi sekoj covek bezrazlika dali toj e svesen za nejzinoto postoejne ili ne,nie site sne nekakva kopija na minatoto pa i na paganstvoto no kolku imame zadrzano nie od paganstvoto a kolku drugite religii toa e drugo prasajne .pa ako ja sporedime hristijanskata religija so muslimanskata moze da se vidi golema razlika    vo toa kako muslimanstvoto ima strasni paganski raboti koi se sostojat od zrtvuvajne na lujdze za dzihadot dodeka kaj nas od hrista navaka mesto da se zrtvuvaat lujdze za bogot se prinesuva leb i vino vo znak deka se prineslo covecka zrtva pretstavena so "meso i krv" no seuste ima ima granoci od hristijanstvoto nareceni sekti koi primenuvaat itoa kakvi bezmilosni metodi za isteruvajne na demoni   koi vsusnost pretstavuvaat ubistva na lujdze so pomos na napivka.


Постирано од: Cvekence
Датум на внесување: 19.Мај.2009 во 23:02
Originally posted by The_Grim The_Grim напиша:

Isus ne pocnal da go propoveda hristijanstvoto...toj propovedal nesto sto potoa crkvata go zemala kako osnova za hristijanstvoto...sigurno Isus ne tvrdel deka postoi bog...deka toj e bozji sin...deka satanata e los....takvi gluposti



a od kaj znaes ti so tvrdel isus?i kako ne tvrdel deka ima Bog?so tvrdel ziti se?


-------------
respect my authoritaaa


Постирано од: Ninanna
Датум на внесување: 23.Јуни.2009 во 13:00
Temava poveke pripaga na religija kako i da e,moe mislenje e deka hristijanstvoto ima mnogu raboti koi se praktikuvaat vo paganstvoto. No so tekot na vremeto covekot se menuva pa taka i negovite veruvanja,ne znam sto tolku "bunt" krevate koga nekoj ke iskaze vakvo mislenje.
Prvo,nie ne znaeme dovolno nikoj od nas da sudime dali ovie religii imaat nesto zaednicko ili ne,mozeme da dademe sopstven stav vrz osnova na naseto znaenje. Mnogumina vo forumot go pravat toa so mnogu malku poznavanje za paganstvoto kako religija.
Ne znaci deka tie luge veruvale do "demoni i deka postojano zrtvuvale luge" duri i da bilo taka zemete vo predvid deka lugeto nemale sto da jadat vo toa vreme a nemale verba deka ke zavrne dozd tie nemale smisol za zivot. Zrtvuvanjeto na nekoj nacin ja zgolemuvalo verbata vo boga koj e na nivna strana,a veruvam deka toa i taka bilo.Nasata potsvest ima dovolna mok koja raboti na nasa strana ako sakame i najdeme nacin da ja upotrebime. Sto se odnesuva do Isus,edno prasanje ne mi e bas jasno....koja religja ja praktikuval licno toj? Vo sto veruval?? Znam sto ke odgovorat mnogu vernici tuka,i se soglasuvam so nivnoto mislenje,no Isus propovedal za ljubov i bratsvo a ne za strav i sudenje.
Ako e Isus so vas sto e toa sto tolku mnogu vi preci koga se zbori za paganstvoto? Da receme deka paganstvoto praktikuvala "zrtvuvanje",kako toa vlijae vrz vas za da vie ja osuduvate cela edna religija na toj nacin za nesto sto se slucuvalo vo minatoto? Hristijanite treba da znaat deka so nivnata ljubov mozat na vistinski nacin da ja dokazat ubavinata na nivnata religija a ne preku"ubivanje i palenje na vesterkite poradi nivnoto veruvanje" Nema potreba od nisto da se plasat ako imaat dovolno verba i ljubov. Sekoja religija moze da bide na nekoj nacin dobra ako do nekoj stepen se pocituvaat osnovnite eticki pravila.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 23.Јуни.2009 во 13:52
Темава ја префрлам на Вероисповед, верувам дека тука повеќе ќе се развие дискусија отколку на Филозофија.

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 23.Јуни.2009 во 23:40

Ima nekoi paganski elementi pred se vo narodnite obicai koi se vlezeni vo Hristijanstvoto( i vo rimokatolickoto i vo pravoslavnoto), no samoto Hristijanstvo kako filozofija nema vrska so paganstvoto i neznabostvoto.

Toa sto go propovedal Hristos e nesto sosema drugo .


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 24.Јуни.2009 во 00:09

Точно така. Многумина набљудувајќи ги паганските елементи во католицизмот и православието, заклучуваат дека христијанството има пагански елементи во себе. Овие треба да имаат предвид дека овие пагански елементи католиците и православните ги накалемиле врз христијанството многу подоцна и да прават разлика меѓу изворно христијанство и католизицам и православие.



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Marx_Junior
Датум на внесување: 24.Јуни.2009 во 16:15
Да излезе дека изворното христијнство е олицетворено во протестантската перверзија на христовото учење?


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 24.Јуни.2009 во 19:33
Originally posted by Marx_Junior Marx_Junior напиша:

Да излезе дека изворното христијнство е олицетворено во протестантската перверзија на христовото учење?



Jas licno ne gledam nikakva perverzija ni vo edna Hristijanska Crkva(zboruvam za doktrinite), bez razlika dali e Rimokatolicka, Pravoslavna ili Protestantska.

Sakam da kazam deka posebno vo Rimokatolickoto i Pravoslavnoto Hristijanstvo ima odredeni obicai ( protiv koi i crkvata se bori da se iskorenat) koi se nasledeni od paganstvoto.

Primer kaj nas Pravoslavnite :paricka so pogaca za Badnik, peenje na paganski koledarski pesni, Surva(Stara Nova Godina) itn.

Site tie obicai se pravele pred da dojde Hristijanstvoto na ovie prostori i se zadrzale.



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 24.Јуни.2009 во 23:25
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Primer kaj nas Pravoslavnite :paricka so pogaca za Badnik, peenje na paganski koledarski pesni, Surva(Stara Nova Godina) itn.

Site tie obicai se pravele pred da dojde Hristijanstvoto na ovie prostori i se zadrzale.
 
Точно, но јас на оваа скромна листа би го додал и палењето свеќи бидејќи добро е познато дека паганите кои му се поклонувале на Сонцето и на Месечината како извори на светлината тие палеле свеќи и кандила (симболични извори на светлина) во храмовите пред идолите, принесувајќи ги во чест на нивните богови.
Исто така и египјаните ги употребувале свеќите во своите религиозни обреди. Тие дури имале и еден празник, наречен "палење свеќи".
Понатаму старите македонци, грци и римјани, исто така, ги употребувале. На еден празник, во чест на богинката Церера, палеле многу свеќи. Обичајот бил да и принесуваат големи свеќи и факели.

 
Околу иконите мислам дека нема потреба да коментирам. На сите ни е добро познато дека речиси нема паганска вера/религија која не употребувала идоли (во вид на слики или кипови) во своите религиозни обреди. Па оттаму, оваа праска, за внесување на слики-икони во храмовите, воопшто не е нова во православието.
 
Понатаму обожавањето на светците (молитвите упатени кон нив, поклонување пред нивни слики/икони) исто така не е новитет во православието. Митот за обогување на човекот (човек кој станува бог) е застапен во многу пагански религии пред нашата ера.
 
Исто така би го спомнал и обожавањето на моштите (поклонување, мирисање и целивање на мртвите тела/останки на некои истакнати христијани) кој се практикува во православието.
Паганите верувале дека душите на умрените се маткаат околу гробовите. Тие ги обожувале своите јунаци, им посветувале храмови и верувале дека гробовите на некои од нив имаат исцелителна моќ. Ги внесувале своите болни во храмовите пред ликовите на јунаците, особено пред ликот на Ескулап, кој се сметал за татко на лекарите, и ако се случело некој да оздрави, тогаш го истакнувале во храмот ликот на излекуваниот.
Така во тоа време кога некој паганин ќе станел Христијанин, не ги напуштал поранешните обичаи, туку она што го правел во чест на јунаците, сега го правел во чест на мачениците.
Евсевиј Цезариски за своето време вели: "При почитување на мачениците и нивните коски, Христијаните и паганите се исти. Се надевам таа истомисленост ќе биде повод за поголемо пријателство меѓу нив.

 
Понатаму древниот култ за Големата мајка или богињата жена исто така бил често застапен во паганскиот свет. Тука сами би ги спомнал божицата Мајка Јунона која се обожавала во Рим, понатаму добро познатата богињата Артемида од градот Ефес итн. подоцна гледаме како ова се пренесува во обожавањето на Мајката Божја - Богородица во католичкиот, а подоцна и во православниот свет.
 
Да не должам повеќе, само сакав да потенцирам дека листата на паганизми кои ги наследило православието е далеку поголема и посериозна отколку тие неколку обичаи што ги наведе KINGDAVID.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 27.Јуни.2009 во 14:04
Уште еден интересен пример за тоа како паганските елементи биле "охристијанизирани" е и заменувањето на богот на грмотевицата - Перун, со Св. Илија (оној што се лути кога надвор грми голема%20насмевка)
Старите словени си верувале во повеќе богови. Еден од нив (мислам врховниот) бил Богот на грмотевицата - Перун. Ова го искористила официјалната црква  при "христијанизирањето" на словените и на истиот тој пагански бог му дала "христијанска" содржина (наводниците не се случајни) заменувајќи го со Св. Илија.
 
На тој начин многу полесно се "христијанизирало" тамошното население, кога на паганските елементи им се давело христијанска конотација. За таа цел официјалната црква смислувала 1001 приказни со цел да ги оправда овие "охристијанизирувања" за подоцна да каже дека тие не се пагански елементи, туку независни христијански симболични елементи поврзани со традицијата и сл. Но тие изговори се толку проѕирни што многумина од православните свештеници видоа дека не држат вода, па јасно изнесоа став за отфрлање на, барем оние најпроѕирните пагански елементи за кои веќе не можат да бидат убедливи при мачкањето очи на денес образованиот народ.
 
Но некои како на пример митрополитот Пимен сеуште ја подржуваат идејата за "охристијанизирање" на паганските елементи во христијанството, наспроти макотрпната вековна борба на христијаните да го одржат чисто Христовото учење од квасецот на паганизмите кои се обидувале од сите страни да ја извалкаат чистата изворна Христова вера. Цитирам...
 
Originally posted by Пимен во весникот Дневник Пимен во весникот Дневник напиша:

 "За да го надминеме тоа, ќе треба да влеземе во костец со сите овие разно разни појави и најпрвин да ги детектираме, да ги систематизираме, па да ги разјасниме тие што имаат врска со верата, да ги отфрлиме тие што од друга страна и причина навлегле, а оние што толку се одомаќиниле и станале дел од нашиот фолклор, ако не можеме да ги отфрлиме, барем да ги охристијанизираме, да им дадеме христијанска смисла. "
(Митрополитот Европски Пимен, во својата колумна - (Без)мислата на адетите)
 
Болдираното погоре е главниот проблем зошто денешното православие нема допирни точки со изворното Христово и апостолско христијанство. Ставањето на "христијанска" амбалажа на паганските адети, обичаи, ритуали итн. и создавањето на ткн. "православие" не е ништо повеќе, ниту помалку од старото суеверно паганство на нашите предци.

Убаво рекле старите, лисицата си го менува крзното, но не и карактерот. Вие водата можете да ја пиете од чаша, од шише, од бардаче, од лонче, од лименка, од било што, но вие ќе си пиете ништо повеќе, ниту помалку од вода и таа нема да стане сок само затоа што ја пиете во друга амбалажа.
Истото е и со паганизмите во православието. Без разлика дали вие ќе им ставите христијанска, исламска, еврејска или некоја источна амбалажа, тие ќе си останат паганизми.

За ова пишувал и светиот апостол Павле во своето писмо до христијаните во Коринт.

" Не знаете ли дека малку квас, го потквасува целото тесто?Очистете се од стариот квас, за да бидете ново тесто, како што сте бесквасни."
(1 Коринтјаните 5:6-7)

Тука гледаме еден дијаметрално спротивен повик на апостолот Павле од оној на великодостојникот, митрополитот Пимен. Додека Павле вели да се очистиме од стариот квас (од старите пагански адети, обичаи и ритуали), Пимен ни вели да ги "охристијанизираме", да им дадеме христијанска на нивната паганска смисла.

Зарем може да му се даде христијанска смисла на нешто што има пагански корен и смисла? Што има заедничко меѓу христијанството и паганството?
Тука повторно сакам да го цитирам светиот апостол Павле кој вдахновен од Светиот Дух во Светото Писмо ни вели:

"Не впрегнувајте се во нееднаков јарем со неверниците!
Зашто, што има правдата заедничко со беззаконието?
Или какво заедништво има светлината со темнината?
Во што се сложува Христос со Велијал?
Или каков дел има верникот со неверникот?
Или како се сложува Божјиот храм со идолите?"
(2 Коринтјаните 6:14-6)


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 28.Јуни.2009 во 01:03
Што е тоа идол според она Христијанство на кое е посветен EvAngelos?


Постирано од: Pentakostalec
Датум на внесување: 28.Јуни.2009 во 21:51
Lugje Vistina Vekje Mi E Preku Glava Od Sebi4nost...Nikoj Ne Mozhe Da Dokazhe Sto Bilo Pravo i Izvorno Hristianstvo...Kako Prvo {SPORED MENE}Ne veruvam deka vo vremeto na ISUS,se palelo svekji i se molelo na ikoni i svetii.no SEGA veruvam deka site sto iskreno veruvaat vo BOG kje bidat spaseni za toa shto BOG ne e tiranin.Sekoj Sto Veruvha Iskreno i Od Pravoslavni,Pentakostalci,Evangelisti,Adventisti,Baptisti,
site sto veruvat iskreno kje bidat spaseni i forumov mislam ne e da se prepokuvame so toa koj se naj vistinite sledbenici tuku da se podu4ime nesto povekje za NASHIOT TATKO Amin!!!.

-------------
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 29.Јуни.2009 во 00:28
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

Lugje Vistina Vekje Mi E Preku Glava Od Sebi4nost...Nikoj Ne Mozhe Da Dokazhe Sto Bilo Pravo i Izvorno Hristianstvo...Kako Prvo {SPORED MENE}Ne veruvam deka vo vremeto na ISUS,se palelo svekji i se molelo na ikoni i svetii.no SEGA veruvam deka site sto iskreno veruvaat vo BOG kje bidat spaseni za toa shto BOG ne e tiranin.Sekoj Sto Veruvha Iskreno i Od Pravoslavni,Pentakostalci,Evangelisti,Adventisti,Baptisti,
site sto veruvat iskreno kje bidat spaseni i forumov mislam ne e da se prepokuvame so toa koj se naj vistinite sledbenici tuku da se podu4ime nesto povekje za NASHIOT TATKO Amin!!!.


AMIN , brate!


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 09.Август.2009 во 02:44
Идол е секој симбол, слика или статуа које е предмет на наше обожавање, на која и се поклонуваме, ја славиме и и припишуваме религиозни особини. Со други зборови: лажни богови. Светкување и осветување на разни предмети и издигнување на личности како божество (посебно во Неговиот дом-црквата) е осудено и од Самиот Бог со втората заповед:
"Не прави за себе идол, ниту некаква слика на она што е горе на небото, што е долу на земјата и што е во водата под земјата. НЕМОЈ ДА ИМ СЕ КЛАЊАШ НИТУ ДА ИМ СЛУЖИШ..."!!!
Идолопоклонството е апсолутно неприфатливо за Бога! Навредливо за Семоќниот Бог да го претставуваме со предмети изработени од човек. Немаме причина да се молиме пред икони на светци и Дева Марија. Бог го даде Својот Син да умре за нас, за ние да имаме пристап до Него,а ние бараме алтернативи за тоа каде ги упатуваме нашите молитви. Го офрламе Него Самиот. Како Тој да не може да ги слушне нашите молитви, па е потребно некој или нешто да му ги пренесе! Молитвата треба исклучиво да биде насочена кон Бог. Тој вели да се молиме во името на Исус, да бараме од Него и ќе ни даде. Оче наш е ПРИМЕР за една вистинска христијанска молитва. Во Библијата нема случаи кога Исус, апостолите или некои верници целивале икони, се клањале пред кипови и сл. Никој не и се молел на Марија или на некој др. човек, без разлика колку бил праведен или измачуван.

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 09.Август.2009 во 12:04
Mozhebi po nekoj rituali e toa taka, no iskreno ne veruvam deka se e pagansko vo Hristijanstvoto.

-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 09.Август.2009 во 12:45
Rita.MD, прекрасна дефиниција на она што е идол, идолопоклонство и прекрасно резиме на учењето на Светото Писмо околу молитвата. аплауз Мило ми е што на форумов гледам уште еден христијанин кој својата вера ја темели на Божјиот Збор, на учењето и праксата на Исус и апостолите. големо%20гушкање
 
DDarko, нема ништо паганско во христијанството, барем не во она изворно христијанство што го проповедале Христос и апостолите. Но доколку мислеше на православието, тоа е друга работа. Прочитај ги горните мои 2 поголеми коментари на оваа тема.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 09.Август.2009 во 12:49
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

Lugje Vistina Vekje Mi E Preku Glava Od Sebi4nost...Nikoj Ne Mozhe Da Dokazhe Sto Bilo Pravo i Izvorno Hristianstvo...Kako Prvo {SPORED MENE}Ne veruvam deka vo vremeto na ISUS,se palelo svekji i se molelo na ikoni i svetii.no SEGA veruvam deka site sto iskreno veruvaat vo BOG kje bidat spaseni za toa shto BOG ne e tiranin.Sekoj Sto Veruvha Iskreno i Od Pravoslavni,Pentakostalci,Evangelisti,Adventisti,Baptisti,
site sto veruvat iskreno kje bidat spaseni i forumov mislam ne e da se prepokuvame so toa koj se naj vistinite sledbenici tuku da se podu4ime nesto povekje za NASHIOT TATKO Amin!!!.
Penta, kako ne se palele sveki, tie sluzhele za da se osvetli mestoto koe se sobirale Judejcite, a i koga se sobirale Hristijanite podocna, apostolite i se ostanato sekoj si drzel sveka za da mozhe da gleda kade odi vo crkvata...


-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 09.Август.2009 во 12:50
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Rita.MD, прекрасна дефиниција на она што е идол, идолопоклонство и прекрасно резиме на учењето на Светото Писмо околу молитвата. аплауз Мило ми е што на форумов гледам уште еден христијанин кој својата вера ја темели на Божјиот Збор, на учењето и праксата на Исус и апостолите. големо%20гушкање
 
DDarko, нема ништо паганско во христијанството, барем не во она изворно христијанство што го проповедале Христос и апостолите. Но доколку мислеше на православието, тоа е друга работа. Прочитај ги горните мои 2 поголеми коментари на оваа тема.
A od kade da znaeme koe e izvorno, eve Pravoslavjeto e tolku staro shto mozhe toa da se smeta za izvorno, mozhebi ima dokazi deka apostolite celivale ikoni i red dr raboti. Nishto ne se znae.


-------------


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 09.Август.2009 во 13:06
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


A od kade da znaeme koe e izvorno, eve Pravoslavjeto e tolku staro shto mozhe toa da se smeta za izvorno, mozhebi ima dokazi deka apostolite celivale ikoni i red dr raboti. Nishto ne se znae.



Од каде знаеме кое е изворно христијанство?

Во Новиот Завет е запишано многу прецизно како ја изразувале својата вера апостолите, и многу јасно Христос кажува што бара од своите следбеници.

А пак православието има многу неправилности во однос на Христовото учење!

-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 09.Август.2009 во 13:09
da no ima i apokrifi samo nikoj sto ne gi e poglednalголема%20насмевка
ima i mnogu drugi dokazi deka i pravoslavjeto e vistinit del sepak ne se zamaram preku glava mi e i od tie i od tieсреќа


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 09.Август.2009 во 13:34
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

A od kade da znaeme koe e izvorno, eve Pravoslavjeto e tolku staro shto mozhe toa da se smeta za izvorno, mozhebi ima dokazi deka apostolite celivale ikoni i red dr raboti. Nishto ne se znae.
 
Православието е старо 10тина векови, а христијанството е дупло постаро - 20 векови.
Од каде да знаеме кое е изворно? Па самиот збор ти кажува. Каде е изворот на реката Вардар, во Велес, Скопје или во Вруток од каде што и извира реката? среќа
Исто е и со христијанството. Изворот е Христос (Неговото учење кое ни го дал преку зборови и дела), а не она "христијанство" врз кое подоцна ќе умешаат прсти паганите, папите, отците, великодостојниците, државата итн и од него ќе направат каша попара.
 
Колку што има докази дека апостолите му се клањале на Зевс, толку докази има дека тие бакнувале икони. голема%20насмевка
Ако, како што велиш, "ништо не се знае" тогаш зошто апостолите и евангелистите се мачеле да ни го напишат Новиот Завет? Зошто Бог воопшто ни обезбедил Свето Писмо ако, како што велиш, ништо не се знае и дека можеби Исус и апостолите правеле сосема спротивни работи од оние кои ги пишува во Библијата?
Зошто Исус ни дал упатство да Му се молиме на Таткото наш Небесен, ако ете можеби ништо не се знае и ете можеби Тој и апостолите се молеле на Марија, на Илија, на Мојсеј ама ете како што велиш можеби тоа не е запишано и ништо не се знае?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 09.Август.2009 во 13:43
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Penta, kako ne se palele sveki, tie sluzhele za da se osvetli mestoto koe se sobirale Judejcite, a i koga se sobirale Hristijanite podocna, apostolite i se ostanato sekoj si drzel sveka za da mozhe da gleda kade odi vo crkvata...
 
Христијаните не влегувале со свеќи во рацете за да гледаат каде одат во "темниот храм", туку домаќините во храмот (старешините, ѓаконите) пред службите (состаноците) во него палеле светилници (големи светилнци за поголемо осветлување, а не малечки симболични восочни светилки кои имаат чисто трговска намена).
Кога ти Дарко би бил домаќин и би поканил гости во твојот дом, дали ти, во недостиг на електрична енергија, предходно нема да го осветлиш, или пак на влезот од твојата врата ќе поставеш некој човек да им шитка свеќи на гостите кои ќе доаѓаат кај тебе за самите тие да си осветлуваат кога ќе влагаат? среќа
 
Ако огнените светилници што порано се користеле како извор за светлина во сите објекти (домови, кујни, синагоги, џамии, будистички храмови, пагански храмови, па и во христијанските храмови), тогаш зошто тие денес се принесуваат како ткн. "бескрвни жртви" за здравје, за среќа, бериќет, за живи, за мртви? Зошто еве ти на пример не ја принесеш, во духот на православието, твојата домашна сијалица (или неонка) како жртва за здравје, или за живи за мртви?
 
Дарко, од сето ова, зарем не забележуваш дека тоа што порано, во недостиг на електрично осветлување, огнените светилници се користеле како средства за осветлување е само изговор на православните за нивниот бизнис со свеќи денеска?
Ако моите зборови не те убедија, можеби долниов линк ќе те убеди среќа
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=E2EE5BCC827BE84AA26B36C848B7D525 - http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=E2EE5BCC827BE84AA26B36C848B7D525
 
 
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

da no ima i apokrifi samo nikoj sto ne gi e poglednalголема%20насмевка
 
Ајде посочи ми во која од апокрифите пишува дека апостолите целивале или пак се клањале пред икони, или пак се молеле на Марија? Дури ни во нив не пишува такви бесмислици иако и самите апокрифи се со високо хумористична содржина.
Апокрифите се видени и превидени уште многу одамна. Тоа што денес излегуваат атракции од типот "Кодот на Да Винчи" или "Евангелие по Јуда" и слични тралалајќи (чисто заради профит на режисерите), тоа не значи дека тие биле атракции и порано или пак дека сега се откриени некои новини околу нив. Нивната фалсификуваност и лажност е утврдена уште во првите 3 века и веќе во 3-4 век излегуваат од модата на дискусиите. Е сега некој се дрзнал да ги врати на сцената и да прави бизнис од нив и нормално е неинформираните да дигаат бучава околу нив. Како што беше и со романот Кодот на Да Винчи. Самиот автор на романот кажа дека тоа е само роман и дека се послужил со невистини за да го напише романот, но сепак тоа не ги спречи љубителите на "алтернативни мистериозни вистини" (а не на чистата изворна Христова вистина) да се клањаат на ова романче.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 09.Август.2009 во 15:58
Vnimavaj Pravoslavni Crkvi ima mnogu postari od 10 vek. Shto ako Apostolite se sobirale vo takvi Crkvi ili pa vo Katolicki?

-------------


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 09.Август.2009 во 16:32
ЕвАнгелос, мило ми е што можам да го застапувам Христовото учење. Фала ти за поддршката!

Сигурен си за тие цркви? Извини вака DDARKO, ама некои работи малку ги истреска. Историски гледано не е можно Православието да е изворно. Да се разбереме: Православната црква настанува со расцепот на Христијанската црква на Западна (Католичка) и Источна (Православна), во 1054 година, 11 век. Запази ја годината. Како што посочи ЕвАнгелос, Христијанството постоело едно 10 века пред тоа. Овен тоа, некои доктрини на православните немаат никаква врска со Новиот, па дури и Стариот Завет. Кои црни докази? Нема НИТУ ЕДЕН ЕДИНСТВЕН пример за такво нешто со Светото Писмо! Тоа се само пагански ритуали кои некако навлегле во црквата. Заради некои измислици на свештениците, папите... настанува и реформацијата на црквата. Тие што не се сложувале со учењето на католицизмот истапиле и се вратиле кон изворното христијанство-Протестанти.

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 09.Август.2009 во 16:43
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Vnimavaj Pravoslavni Crkvi ima mnogu postari od 10 vek. Shto ako Apostolite se sobirale vo takvi Crkvi ili pa vo Katolicki?

Апостолите не можеле да се собираат во такви цркви... Такви објекти не постоеле. Тие биле осудувани и прогонувани од власта,од еврејското свештенство и фанатичните евреи... Првите христијани имале домашни цркви, некои се криеле по катакомби и слично. Знаеле дека без разлика кај се, тие можат да го слават Бога. Освен тоа, кај раните Христијани, во тој период немало Католици и Православни. (види го ми го преходниот коментар)

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 09.Август.2009 во 16:45
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Vnimavaj Pravoslavni Crkvi ima mnogu postari od 10 vek. Shto ako Apostolite se sobirale vo takvi Crkvi ili pa vo Katolicki?
 
А што ако апостолите се собирале во џамии? А што ако тие всушност биле марсовци? А што ако јас и ти сме виртуелни личности во некоја матрица? збунетост Ти ну ни ну ни ну ни ну голема%20насмевка
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 09.Август.2009 во 16:50
a dali go ispolnuvate redot na crkvite kako shto e pishan vo slovoto deka treba zhnenite da molchat i da nosat shamii
a?голема%20насмевка
fakt e deka ne bidejki sum pripagal i na Evangelska zaednica i na pentakostalna

a ruskata pravoslavna crkva go praktikuva toa duri vo nogu crkvi nemaat ni ikoni


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 10.Август.2009 во 01:03

DDarko, ако Библијата, како што ја толкуваш ти, е дадена општа забрана жените да зборуваат во храмовите тогаш како ќе ја објасниш ти следнава изјава на Павле:

"А секоја жена, која се моли или пророкува гологлава, ја срами својата глава, зашто е сосем исто како да е избричена."
(1 Коринтјаните 11:5)
 
Нема сега да дискутираме што значи тоа "пророкува", но верувам дека и двајцата ќе се сложиме дека не може да се пророкува а да не се зборува така? среќа
Епа тогаш зошто апостолот Павле би давал регулативи како жената да пророкува (со покриена глава), ако тој воедно и забранува да зборува во храмот? Како е можно жената да пророкува молчејќи? среќа
И ме интересира како ја сфаќаш ти оваа заповед? Дека жените кога влегуваат во храмот не смеат здраво да си кажат една на друга?
Сепак и јас се согласувам дека на жените не им е дадена таа служба (служба, а не право!) јавно да проповедаат во црквите и стојам зад тоа дека оваа заповед се однесува токму на тоа - а тоа е дел од праксата на многу евангелски заедници (во пентекосталните има све и свашта, за нив не можам да зборам).
 
        Околу ставањето шамија на жената додека се моли или пророкува можеме да збориме долго. Некои толкуваат согласно следниов стих: "ако пак жената има долга коса, тоа е чест за неа, зашто косата и е дадена наместо превез." (1 Кор. 11:15) дека таа заповед се однесува само на жените со кратка коса, а не и на оние со долга коса која им е дадена наместо превез.
 
        Други велат дека оваа заповед има културолошка позадина и дека не е Божја заповед за сите времиња и сите култури, затоа што во спротивно Павле немало да попушта и еден стих потоа да вели: "Но ако некој мисли да се препира ние немаме таков обичај, ниту Божјите цркви." (1 Кор. 11:16)
 
        Потоа мора да земеш предвид дека во 1 век во Коринт сите жени носеле шамии на главата, освен проститутките и "послободните" девојќи. (и не само во 1век во Коринт, туку сите жени постари од баба ти или прабабати носеле шамии). Едноставно таква била културата: прибраните девојки носеле шамии, а оние "послободните" не. Се разбира ова било генералното правило кое секако дека имало исклучоци и во двете страни. И затоа некои теолози толкуваат дека Павле им ја дава оваа заповед на жените, за жените во храмот да изгледаат и да се однесуваат прибрано - а не како послободните девојќи на улица.
Сепак денес, во денешната култура, носењето шамија не е знак на прибраност и чесна девојка, па оттаму некои теолози сметаат дека неносењето шамија на жените во црква воопшто не е срамен акт во 21век.
 
        Но сепак, на крајот, оваа заповед е меѓу жените и Бог и црквата нема право да им заповедува или наложува такво нешто на жените затоа што како што вели Павле: "Но ако некој мисли да се препира ние немаме таков обичај, ниту Божјите цркви." Значи ако некоја жена толкува (согласно 1 Кор. 11:15) дека косата и е дадена наместо превез или пак дека горенаведената заповед е културолошки поврзана за рановековниот град Коринт, тогаш ние не треба да се препираме со неа околу тоа затоа што тоа не е обичај на Божјите цркви.
 
DDarko, имаш ли уште некоја забелешка кон библиските цркви? среќа Или пак само наоѓаш ефтини изговори за да не се вклучиш во службата на некоја од нив? Кој ти го забрани тоа, тато или мама? Или некој од роднините?
Едно ќе ти кажам: изговорите можеби ќе упалат кај некои луѓе, но не и кај Бог. Бог ги знае мислите и мотивите на луѓето и тој добро знае зошто ние не ги исполнуваме Неговите заповеди. Така што ако ти си решил да идеш во таа Руската православна црква која нема икони и таму да и се молиш на Марија и на светците (или и тоа не го прават?), слободно прави го тоа, но знај дека Исус во една прилика рече:
 
"Кој Ме отфрла Мене и не ги прима Моите зборови, има свој судија: Словото - што го изговорив - тоа ќе му суди во последниот ден."
(Исус во Ев. Јован 12:48).
 
А ти го имаш Словото Исусово, при рака ти е.
Поздрав!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 10.Август.2009 во 11:55
Da ama tuka dovaga do edna zabuna kaj lugjeto, Pravoslavnite go pravat ova, Evangelistite ona, Katolicite sosema treto, dali ako Pravoslaven iskreno veruva vo Hrista, go chita Bozhjoto Slovo i se moli, se trudi da gi ispolnuva desette Bozhi zapovedi i go saka svojot Bog povekje od samiot sebe si i ne veruva deka HRISTIJANSTVOTO E PAGANSKO, dali kje se spasi?
 
Delata bratche, delata se viza za tvoeto spasenie, za da go pochustvuvash Rajot ushte ovde na Zemjata.големо%20гушкање
A da potsetam, golemo delo i samoto veruvanje vo Bog.среќа


-------------


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 10.Август.2009 во 13:02
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Da ama tuka dovaga do edna zabuna kaj lugjeto, Pravoslavnite go pravat ova, Evangelistite ona, Katolicite sosema treto, dali ako Pravoslaven iskreno veruva vo Hrista, go chita Bozhjoto Slovo i se moli, se trudi da gi ispolnuva desette Bozhi zapovedi i go saka svojot Bog povekje od samiot sebe si i ne veruva deka HRISTIJANSTVOTO E PAGANSKO, dali kje se spasi?
 

Delata bratche, delata se viza za tvoeto spasenie, za da go pochustvuvash Rajot ushte ovde na Zemjata.големо%20гушкање

A da potsetam, golemo delo i samoto veruvanje vo Bog.среќа



Tooooo EvAngelos!!!

Придржувањето до Божјите заповеди само по себе нема да ни донесе спасение, бидејќи НЕ можеме да се спасиме преку своите дела, туку преку вера и поради Божјата милост.
Законот не насочува кон добро, тоа ни се најважните морални принципи, но нашата грешна природа ќе превладее и пак ќе згрешиме. Христос не спасува, а Законот не може да го стори тоа. Само Бог може да ја уништи власта што гревот ја има над нас и ние победуваме: Бог на чело со Исус Христос не води во победи. 2 Коринтјаните 2:14
Ако веруваш дека Исус е Совршениот Божји Син, Кој ги зеде нашите гревови на крстот и умре за нас и воскресна на третиот ден, ако искрено побараш прошка од Бог за твоите гревови (се покаеш), Бог и ќе ти прости. Читај во Евангелието по Јован(посебно 3 глава).
Важно е и да избереш црква која ќе те насочува повеќе кон Господ, во која ќе се проповеда Евангелието и ти ќе можеш духовно да растеш. Јас сум протестант. Ние се придржуваме само до Библиските објави, и ги практикуваме само оние нешта кои се проповедани од Христос и апостолите. Исус дава заповед да земаме причест во негов спомен, и да се крштеваме како идентификација со Исус (откако ќе поверуваме, а не како бебиња). Треба да се придржуваме до Новозаветните доктрини кои се запишани и во посланијата на апостолите, Евангелијата, но да не го заборавиме и Стариот Завет. Да се отстаниме од паганските обичаи кои имаат навлезено во некои цркви (не во целото христијанство) и да се вратиме на Словото. Поздрав!

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 10.Август.2009 во 13:15
ОО протестанти,гледам супер муабет си праите.
И извинете вака што ви се убацувам у муабетот само би поставил едно две прашања,чисто онака за размислување.
1.КОЈ И КОГА ГО НАПИШАЛ И ОД КОГА ПОСТОИ СВЕТОТО ПИСМО КОЕ ГО ЦИТИРАТЕ.
2.бидејќи вие припаѓате на тезата ЦРНА ДУПКА т.с дека по последната глава од делата апстолски се случила некоја необјаснива катстрофа во која христијанството ХИБЕРНИРАЛО до моментот баш кога вие прв пат сте ја прочитале Библијата(која види богати некако додека вие не сте се родиле некој ја кодифицирал)па моето прашање е да ми наведета барем ЕДЕН ИЗВОРЕН ХРИСТИЈАН од историја(нели секако што ги задоволува баптистичките критериуми освен апостолите и ликовите кои се споманти во светото писмо).
п.с
Поздрав до новиот член рита.мд и дај читни малце историја на христијанството(остави ја на страна тезата на црна дупка за момент)па ќе видиш дека плодна дискусија ќе имаме.Иако мислам дека Евангелос нема да се согласи со тебе дека сте протестанти,он е "изворен" а нели протестантите се од 16 век па сега...чисто да не ви избие к*ршлус меѓу себе ти кажувам.
поздрав
    

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 10.Август.2009 во 14:01
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Da ama tuka dovaga do edna zabuna kaj lugjeto, Pravoslavnite go pravat ova, Evangelistite ona, Katolicite sosema treto,
 
И според тебе кое е решението за оваа забуна? Ако православните покажуваат наваму, евангелистите натаму, католиците во трета насока, КОЈ Е ТОЈ КОМПАС што ќе ни ја покаже вистинската насока на Христовиот пат?
Размислувај сериозно на ова животоважно прашање, а јас ќе дадам неколку библиски стихови како водилки во твоето размислување:
 
"Освети ги (Боже) во Својата вистина, Твоето Слово е вистината." (Исус во Јован 17:17)
"ќе ја познаете вистината, и вистината ќе ве ослободи" (Исус во ев. Јован 8:32)
"Твоето слово е светилка на мојата нога и светлина на мојата патека." (Псалм 119:105)
"Те славам Господи, со сето срце свое, се поклонувам пред Твојот свет Храм. Го славам Твоето име за Твојата милост и вистина, зашто го возвеличи Твоето слово, повисоко од Своето име." (Псалм 138:1-2)
"Ти Си мој штит и мое засолниште, Јас се надевам на Твоето слово." (Псалм 119:114)
"Земете го и шлемот на спасението и мечот на Духот - кој е Божјото слово," (Ефешаните 6:17)
 
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

dali ako Pravoslaven iskreno veruva vo Hrista, go chita Bozhjoto Slovo i se moli, se trudi da gi ispolnuva desette Bozhi zapovedi i go saka svojot Bog povekje od samiot sebe si i ne veruva deka HRISTIJANSTVOTO E PAGANSKO, dali kje se spasi?
 
 
Ако еден православен искрено верува во Христа и го чита Божјото Слово тој ќе увиди дека паганските елементи во православието не се дел од библиското христијанство и веднаш ќе ги отфрли. А кога ќе ги отфрли нив, тој веќе нема да биде православен, туку Христов христијанин и тогаш секако дека ќе се спаси.
Но доколку еден православен, го чита Божјото Слово и увиди дека она што го прават православните (целивање и клањање пред икони, пред лешеви, принесување свеќи за живи, за мртви, молење кон починати верници (светци), молење и обожавање на блажената Марија, славење на луѓе, правење бизнис во храмовите итн) нема допирни точки и е дијаметрално спротивно на она што го проповедале и правеле Христос и апостолите, но сепак (од X причини) одлучи да не ги отфрли овие работи и продолжи да соучествува во нив, тогаш Бог, на Судниот Ден, ќе ги обелодени тие "X причини" кои го спречувале да го следи Христовото учење и заповеди, ќе ги обелодени и мотивите и потоа објактивно и праведно ќе му суди. А дали ќе се спаси или не, тоа останува само на Судијата, одговорот не го барај од мене.
 
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Delata bratche, delata se viza za tvoeto spasenie,
 
Како што ти кажа Rita.MD делата не се виза за твоето спасение. Јас ќе дополнам само со неколку стихови:
 
"зашто со делата на Законот ниедно тело нема да се оправда пред Него; зашто преку Законот доаѓа самото познавање на гревот... зашто сите згрешија и им недостасува Божјата слава, но се оправдуваат од Неговата благодат, преку откупот во Христа Исуса,...
И така, ние заклучуваме дека човекот се оправдува преку верата, без делата на Законот." (Римјаните 3:20,23,24,28)
 
"Зашто по благодат сте спасени, преку верата, и тоа не е од вас самите - тоа е Божји дар!" (Ефешаните 2:8)
 
За да не дојде до забуна во горните стихови се мисли на жива вера, за вера од која произлегуваат и дела, а не само вера од типот: "Јас на уста ќе велам дека верувам во Исус, а ќе постапувам обратно од она што верувам".
 
"Така и верата: ако нема дела, мртва е сама по себе. " (Јаков 2:17)
"Да грешиме ли, зашто не сме под Законот, а под благодатта? Да не биде!" (Римјаните 6:15)
"Зашто, ако грешиме самоволно откако го примивме полното познание на вистината, не останува веќе жртва за гревовите, туку само страшно очекување на судот и ревност на огнот, што ќе ги проголта противниците." (Евреите 10:26,27)
 
Но сепак запомни: Верата во Исус е таа што спасува, а делата се само производ на искрената жива вера во Него.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 10.Август.2009 во 14:10
Ajde da odime na temata Opshto i Nevrzano da ne odime offtopic...

-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 10.Август.2009 во 14:34
EvAngelos i ushe ova, a kako togash Svetcite pravele chuda, eve za niv e sigurno deka se pridrzhuvale do Pravoslavnite obichai i deka duri mnogu poteknuvaat od samite niv, kako tie pravele chudotvorni raboti so chija pomosh ako ne Bozhja, eve ushte eden dokaz deka vo nitu edno Hristijanstvo nema nishto pagansko.

-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 10.Август.2009 во 15:23
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

EvAngelos i ushe ova, a kako togash Svetcite pravele chuda, eve za niv e sigurno deka se pridrzhuvale do Pravoslavnite obichai i deka duri mnogu poteknuvaat od samite niv, kako tie pravele chudotvorni raboti so chija pomosh ako ne Bozhja, eve ushte eden dokaz deka vo nitu edno Hristijanstvo nema nishto pagansko.
 
Терминот "светци" е широк поим. Во Библијата свети се наречени сите што се осветени преку Христовата крв, значи сите христијани. Светоста е заповед до сите христијани, а не само до некоја посебна духовна елита што таму на Небото стои со ореоли на главата.
Секако дека верувам дека Бог преку вистинските христијани порано, а и сега правел и ќе прави чуда.
 
Но искрено не верувам дека Бог правел чуда преку некои што се поклонувале на икони, идоли, мртви тела, и се молат на луѓе, а не на Бог. Верувам дека повеќето од тие "чуда" се всушност митови и легенди (измислици, народни приказни), а и ако има некое вистинско чудо, мислам дека тоа е дело на Сатаната за кого што читаме во Библијата дека и тој има власт да прави чуда со цел да ги заведува народите.
Затоа никогаш не можеме да знаеме кој стаи зад некое чудо, дали Бог или ѓаволот. Затоа не треба да ја ослонуваме нашата вера над чуда или трикови, туку на Божјото сигурно и проверено Слово - Биибијата.
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Август.2009 во 15:41
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

... a kako togash Svetcite pravele chuda, eve za niv e sigurno deka se pridrzhuvale do Pravoslavnite obichai i deka duri mnogu poteknuvaat od samite niv, kako tie pravele chudotvorni raboti so chija pomosh ako ne Bozhja, eve ushte eden dokaz deka vo nitu edno Hristijanstvo nema nishto pagansko.


Chudata ne se eksluzivitet na Pravoslavieto.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 10.Август.2009 во 18:17
paganstvoto e faza   na sozrevajneto na covestvoto a za neznosta ubavinata smirenieto.......................................pa toa nemoze da bide nikogas pagansko delo.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 10.Август.2009 во 19:48
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

... a kako togash Svetcite pravele chuda, eve za niv e sigurno deka se pridrzhuvale do Pravoslavnite obichai i deka duri mnogu poteknuvaat od samite niv, kako tie pravele chudotvorni raboti so chija pomosh ako ne Bozhja, eve ushte eden dokaz deka vo nitu edno Hristijanstvo nema nishto pagansko.


Chudata ne se eksluzivitet na Pravoslavieto.

Gi ima vo Pravoslavjeto, a gi nema vo paganstvoto.среќа


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Август.2009 во 21:54


Ah bre Darko... se ushte ne si doznal za chudata vo paganstvoto... nitu vo Islamot, Budizmot, Shamanizmot i t.n. i t.n.

"Chudata" ne se ekskluzivitet samo na edno veruvanje, nitu doktrina na samo edna teologija. Vsushnost tie ne se dokaz na nikakvi religiozni ubeduvanja bidejki se srekjavaat nasekade, pa i megju ateistite koi ne veruvaat vo Boga.

"Chudata" vo sushtina ne se chuda bidejki toa e del od onoa sto ni e dadeno od Boga - bozhenstvenoto vo nas. A toa raboti sekogash, ne mozheme da go odstranime nikogash i ne zavisi od nikakvi religii tuku od svesta na lugjeto.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 10.Август.2009 во 22:29
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Ah bre Darko... se ushte ne si doznal za chudata vo paganstvoto... nitu vo Islamot, Budizmot, Shamanizmot i t.n. i t.n.

"Chudata" ne se ekskluzivitet samo na edno veruvanje, nitu doktrina na samo edna teologija. Vsushnost tie ne se dokaz na nikakvi religiozni ubeduvanja bidejki se srekjavaat nasekade, pa i megju ateistite koi ne veruvaat vo Boga.

"Chudata" vo sushtina ne se chuda bidejki toa e del od onoa sto ni e dadeno od Boga - bozhenstvenoto vo nas. A toa raboti sekogash, ne mozheme da go odstranime nikogash i ne zavisi od nikakvi religii tuku od svesta na lugjeto.

Aaaaaaaaa jasno.среќа


-------------


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 10.Август.2009 во 23:11
Палење огнови пред Божик,палење свеки за живи,умрени,радост,здравје, поклонување пред икони,допирање и бацување мошти,носење бројаници,куќни слави каде претежно им се оддава слава и почит на земни луге,прекрстување со раце,крстење на бебиња, некои православни сеуште колат к*рбан.

Сето ова нема врска со христијанството а пак е блиску до
паганштината.

   За нив важат следниве Христови зборови:

    Вие ја оставате Божјата заповед, а го држите човечкото предание.

   Вие добро ја укинувате - продолжи Тој - Божјата заповед, за да го држите вашето предание!”

                             Марко 7 8-9




                        
                            

-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 10.Август.2009 во 23:17
Vsushnost ne ja ostavaat Bozjata zapoved, no ja imaat i nea, a duri i chovechkoto predanie.
Sho ima pagansko vo krstenje na bebinjata? - Zar ne znaesh deka ako bebeto ne e krsteno deka mnogu place i ne mozhe da spie, a nekoj duri i gadno mirisaat.


-------------


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 10.Август.2009 во 23:21
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

- Zar ne znaesh deka ako bebeto ne e krsteno deka mnogu place i ne mozhe da spie, a nekoj duri i gadno mirisaat.


     Ова се приказни од Библиски неедуцирани баби или некој селски црковен клисар(додуша може и од свештениците)

-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 10.Август.2009 во 23:27
I jas sum bil takov, koga me krstile odma sum se smiril nokjta.среќа

-------------


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 10.Август.2009 во 23:32
    Тоа можеби е некоја случајност или една од многуте лукавштини на злиот.

-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 10.Август.2009 во 23:46
Iiiii abe za se imate odgovor be... Ccc znachi sega i zliot kje ispadne deka e Pravoslaven, vsushnost zliot e del od paganizmot.


-------------


Постирано од: izvoren
Датум на внесување: 10.Август.2009 во 23:51
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Ccc znachi sega i zliot kje ispadne deka e Pravoslaven,



    Не! Тој само ги завел православните.

-------------
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 10.Август.2009 во 23:59
Ne, toj se plashi od Pravoslavnite, koga se molat vo imeto na Otecot, Sinot i Svetiot Duh.

-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 11.Август.2009 во 00:33
Христијанство + Паганизам = Православие.
Православие - Паганизам = Христијанство.
+ значи ставање христијанска амбалажа на паганизмите.
- значи реформација.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 11.Август.2009 во 00:36
Xristijanstvo + Evangelisti = Bogatenje na Amerikancite + Ispran mozok na lugjeto. ( Kako shto denes e mojot, t.e, blagodarenie na posledicite od toa shto nekogash bev Protestant)

Hristijanstvo - Evangelisti = Amerikanskiot budzet pomal, za okolu 20% bidejkji dvaeset posto od parite troshi poradi verski interesi.


-------------


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 11.Август.2009 во 01:36
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Vsushnost ne ja ostavaat Bozjata zapoved, no ja imaat i nea, a duri i chovechkoto predanie.Sho ima pagansko vo krstenje na bebinjata? - Zar ne znaesh deka ako bebeto ne e krsteno deka mnogu place i ne mozhe da spie, a nekoj duri i gadno mirisaat.


Бебето не е свесно за значењето на крштевањето. Откако ќе се покаеш за своите гревови, треба да бидеш крстен. Тогаш се поистоветувањ со Христа. Во Библијата, која патем е иста за сите христијани, нема ниту еден случај на кршевање на бебиња. Во Матеј 3:6 е запишано: "Тие ги исповедаа своите гревови, а тој ги крштавање во реката Јордан"
Освен тоа, нели и Православната црква почна да крштева возрасни. ???
Исус не беше крстен како бебе туку како возрасен! Ако не го следиш неговиот пример тогаш кој?
"Но кога поверуваа во она што го зборуваше Филип, кој им проповедаше за Божјото царство и за Исус Христос, сите се крштаваа, и мажи и жени" Дела 8: 12


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 11.Август.2009 во 01:45
Epa jas ke bidam krsten pa kje se pokajam za svoite grevovi...среќа

-------------


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 11.Август.2009 во 02:08
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Epa jas ke bidam krsten pa kje se pokajam za svoite grevovi...среќа


Ц ц ц...Ти си една збунета, збунета личност... Слушај ваму: само ако сакаш можеш да ја слушнеш вистината и секако, да ја прифатиш... Бог нека е со тебе и нека те чува од погрешните учења.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 11.Август.2009 во 02:58
Sakam i ja slusham, a i ako nema zbuneti lichnosti kje nema smisla forumot.

-------------


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 11.Август.2009 во 03:59
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Epa jas ke bidam krsten pa kje se pokajam za svoite grevovi...среќа


Ц ц ц...Ти си една збунета, збунета личност... Слушај ваму: само ако сакаш можеш да ја слушнеш вистината и секако, да ја прифатиш... Бог нека е со тебе и нека те чува од погрешните учења.

DDarko не е збунета личност, туку е млада личност сеуште во изградба. Нормално е дека сеуште не знае многу работи, но забележлива е љубопитноста, па со тек на време ќе си се информира за тоа што смета дека му е потребно, а дали воедно ќе прифати некој став или не, да му оставиме на неговата слободна волја која Бог нему и на сите нам ни ја подарил.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 11.Август.2009 во 04:22
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Sakam i ja slusham, a i ako nema zbuneti lichnosti kje nema smisla forumot.
DDarko, интернет форумите иако се понекогаш интересно место за размена на различни мислења, не се смислата на нашиот живот, ниту начин да станеме среќни и богоугодни во животот.

Би било добро да се учиш постепено својот живот се` повеќе да го земаш во свои раце за да бидеш господар на сопствената судбина. Тоа ќе го постигнеш ако чекор по чекор се учиш себе си на самостојност(на пр. во готвењето, чистењето и уредувањето на својата соба ако ја имаш, перењето на сопствените алишта било во машина или рачно и сл. - ако незнаеш како, прашај некого од домашните да ти покаже).

Тежнеј кон независност од родителите, роднините, познаниците - не само во сфаќањата, мислењата за различни теми, туку и во секојдневниот живот: станбено и финансијски. Тоа не оди преку ноќ, но наведените работи се сериозен чекор во тој правец.

За да успееш во тоа неопходно е да изучиш некакво средно училиште(занает, економско или гимназија) и евентуално продолжиш на факултет по твој избор. Во меѓувреме секогаш кога ќе имаш можност, на пр. за време на летниот распуст, најди некаква легална работа(и Исус најпрвин изучи занает и работеше, дури потоа тргна да проповеда). Со таа работа ќе заработуваш свои пари без разлика дали во почетокот ќе бидат малце или многу. А бидејќи се твои, ќе можеш да си ги трошиш или штедиш за што ти сакаш. И што е уште поважно ќе стекнуваш работно и животно искуство.

Патем, држи се понастрана од дроги и претерување со алкохол.

Имај во предвид дека Христос никогаш не те остава сам, нему секогаш можеш да му се обратиш за помош во мислите, и раководи се според Исусовите зборови: „Она што не сакаш тебе другите да ти го прават, не им го прави ниту ти на другите!„

Сето тоа(учењето, работењето, молбата за помош од Христос) ќе ти даде со тек на време убаво чувство на задоволство а воедно ќе го гради твојот карактер на здрав и среќен дечко. Како такви личности можеме да бидеме и многу покорисни за Бога и неговите планови.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 11.Август.2009 во 10:23
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

   Бог нека е со тебе и нека те чува од погрешните учења.


Ова важи и за тебе рита.

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 11.Август.2009 во 12:05
DDarko, да бидеш добар, да помагаш на сиромаси, да стануваш на постари лица во автобус, да ги миеш забите најмалку 3 пати на ден после јадење, да не се тепаш со другарчињата, да враќаш пари ако си позајмил од некој, да не препишуваш на тестови, да миеш раце пред јадење и најважно од се: Ако некогаш фрлаш пикадо, гледај да погодиш во центарот на метата! А да, и чувај се од Злиот ѓавол и од неговиот помошник:devil2:
 
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

...и раководи се според Исусовите зборови: „Она што не сакаш тебе другите да ти го прават, не им го прави ниту ти на другите!„
 
Овие "Исусовите зборови" за нијанса се разликуваат од библиските Исусови зборови кои велат:
"Прави им го на другите она што сакаш тие да ти го прават тебе!" (Исус во ев. Матеј 7:12)
 
Суштинската разлика не е во редоследот на зборовите, туку во активната форма на глаголот "прави им го" наспроти псивната форма "на им го прави".
 
На прв поглед делува како да нема разлика, но ако човек малку подлабоко размисли мислам дека има.
Првата верзија е некако пасивна, во смисла: "не ти се мешам, не ми се мешај" и во некоја смисла поставува граници меѓу луѓето, во нивната комуникација.
Додека втората е во активна форма и повикува на љубов кон другите, кон комуникација, кон активно делување, кон преземање иницијатива итн. Тоа ни вели да не седиме со скрстени раце кога некој има потреба од нас, туку да "правиме" она што сакаме и нам некој да ни направи кога ние би биле во позиција на оној кој има потреба од нас.
 
Златното правило го поттикнува добриот човек секогаш и безусловно да го прави првиот чекор во добродетелството кон другите луѓе, а не како негативната верзија, да одговара само реактивно во однос на тоа како другите ќе се постават спрема нас.
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 11.Август.2009 во 13:38
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

DDarko, да бидеш добар, да помагаш на сиромаси, да стануваш на постари лица во автобус, да ги миеш забите најмалку 3 пати на ден после јадење, да не се тепаш со другарчињата, да враќаш пари ако си позајмил од некој, да не препишуваш на тестови, да миеш раце пред јадење и најважно од се: Ако некогаш фрлаш пикадо, гледај да погодиш во центарот на метата! А да, и чувај се од Злиот ѓавол и од неговиот помошник:devil2:
 
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

...и раководи се според Исусовите зборови: „Она што не сакаш тебе другите да ти го прават, не им го прави ниту ти на другите!„
 
Овие "Исусовите зборови" за нијанса се разликуваат од библиските Исусови зборови кои велат:
"Прави им го на другите она што сакаш тие да ти го прават тебе!" (Исус во ев. Матеј 7:12)
 
Суштинската разлика не е во редоследот на зборовите, туку во активната форма на глаголот "прави им го" наспроти псивната форма "на им го прави".
 
На прв поглед делува како да нема разлика, но ако човек малку подлабоко размисли мислам дека има.
Првата верзија е некако пасивна, во смисла: "не ти се мешам, не ми се мешај" и во некоја смисла поставува граници меѓу луѓето, во нивната комуникација.
Додека втората е во активна форма и повикува на љубов кон другите, кон комуникација, кон активно делување, кон преземање иницијатива итн. Тоа ни вели да не седиме со скрстени раце кога некој има потреба од нас, туку да "правиме" она што сакаме и нам некој да ни направи кога ние би биле во позиција на оној кој има потреба од нас.
 
Златното правило го поттикнува добриот човек секогаш и безусловно да го прави првиот чекор во добродетелството кон другите луѓе, а не како негативната верзија, да одговара само реактивно во однос на тоа како другите ќе се постават спрема нас.
 


Leleeeeeee znachi ama sum popularen i bejbisiterki ushte malku kje dobijam!голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Znachi imam bejbistireka, trener za pikado, duri i egzorcist koj me sovetuva kako da se izbavam od zliot... Toa se vo edna lichnost, EvAngelos!голема%20насмевкаголемо%20гушкање


-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 11.Август.2009 во 13:39
A toa so mienje na racite i mienje na zabite 3 pati kako da e neshto ritualno a?задоволство(t.e pagansko kako shto velite vie).

-------------


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 16.Август.2009 во 17:41
Не бе па ти... Чисто ради лична хигиена
Плус ќе избегнеш посета на зубаро во скоро време


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 16.Август.2009 во 19:29
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Не бе па ти... Чисто ради лична хигиена
Плус ќе избегнеш посета на зубаро во скоро време


Hah, no toa ne go veli Isus samo za higiena tuku da ne se vozdrzhuvame primer ako ni se jade svinsko meso deka ne e bitno shto kje jadesh tuku shto kje kazhesh.


-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk