IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Каде ви е поубаво ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каде ви е поубаво ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 11>
Прашање: МАКЕДОНИЈА - (ПРОТИВ) - СТРАНСТВО
Одговор Гласови Статистика
42 [45,16%]
44 [47,31%]
7 [7,53%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 18:22
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:


Има ли нешто што конкретно те интересира?





se ona sto vi se dopaga...sekoj vas sodrzaen opis ke go prifatam...
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 09:46
 
Eve jas pak da kazam nesto.
 
Slednive raboti mer impresioniraa:
 
Bev sama si se setkam taka naokolu go cekav decko mi da zavrsi nekoja rabota. Toa bese mnogu na pocetokot koga dojdov tuka. I se spremam da preminam na zebra edna ulica. Samo sto se dobliziv do rabot na ulicata site avtomobili zastanaa. Lele, si rekov, kaj nas ne daj boze da ti zastanat. Se zavrtiv da vidam dali i za drugi zastanuvaat, zosto, si rekov da ne prepoznale vo mene nekoj. голема%20насмевка
 
Ne znam za drugi, ama mene vo Prilep kola mi nema zastanato da preminam. Ne zastanuvaat. Eve sega koga ke si pomislam me faka strav. Soobrakajna kultura nemame, voopsto. Ni kako vozaci ni kako pesaci. Ama vozacite treba poveke da vnimavaat. Eve sega ke polagam za vozacka teorijata, se puknav od ucenje. Imav 250 strani za ucenje, ama prasanjata mnogu so finti mi se.
 
Drugo sto mi se sluci: Odime vo posta. nemase nikoj da ceka koga nie vlegovme. Samo sto vlegovme covekot sto rabotese tuka samo sto ne vide pocna da se izvinuva. Drzese solja kafe vo rakata i koga ne vide kutriot ke mu se isturese. Pocna da se izvinuva deka eve so kafe vo rakata sme go nacekale. Nemalo nikoj pa sakal kafe da se napija. I vednas go ostavi kafeto i za edna minuta zavrsivme rabota.
 
Eve da si zamislime kaj nas dali ke ti se izvinat vaka. Ako mu pojdis i tie kafe si pijaat ke gi nalutis pa uste tolku ke te nateraat da cekas. Kako da se nekoi bogovi.
 
Ova se samo dva primeri od mnogute.
 
Sto velite za ova? Nie do kade sme? Ke bide li nekogas kaj nas vaka?
 
[/QUOTE]
 
Се сеќавам пред едно десетина години се шетав низ Скопје по продавници. И тоа што ме „замава“ беше ужасната нељубезност, незаинтересираност на скоро сите продавач(к)и по скопските бутици и продавници, кои правеа да се чувствуваш како да си им згрешил што си им влегол во дуќан. Ужас. И памтам дека единствено една девојка во една продавница за играчки во Беверли во Капиштец беше многу фина, услужлива, насмеана, просто мила, што на крајот и кажав дека е супер и дека ми даде надеж дека не е се така катастрофално кај нас. ...Од тогаш се поминати многу години, јас не живеам во МК, но редовно патувам . И „јавните услуги“- дуќани, такси, банки, кафани - се сменети на многу подобро во однос на 1996 да речеме.
 
За разлика од сообраќајната култура која страшно се влоши откога  кој стигне почна да отвора приватно школо за возење, кој има пари си добива на некаков чуден начин возачка и недоучени шараат по улиците во МК, а на пешаците Господ нека им е напомош....тоа мора некако да се смени...
 
Ние самите не си веруваме дека ќе не биде, па само негативните страни ги гледаме. Јас пак затоа од дистанца ги гледам и позитивните. Можеби дистанцата го прави своето, ама и тоа е потребно. Порано никој не веруваше дека убави, модерни телефонски говорници можат да опстојат кај нас, дека ќе ги искршат сите и - не е вистина, ене ги, со години таму се. Или со фискалните сметки - никој не веруваше дека народот ќе ги бара и ќе си ги зема при купување - па еве, функционира.
Не е проблемот во луѓето, тие се секаде на светов исти или горе-долу исти.
Проблемот е во системот, спроведување на редот и придржување кон истите. А народот ќе следи.
 
 
Кон врв
alek_messi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alek_messi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 19:00
abe nadvor e podobro ovde nemas niso
|<!> sTORMBRAKER|<!>
Кон врв
Anetce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anetce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 18:50
gi citam site postovi i sekoj ima na nekoj nacin pravo....

jas pred 3 dena se vrativ od germanija tuka malku za praznicive.....so da kazam...

vo germanija mi e mnogu ubavo...iako na pocetokot mi bese tesko da steknam novi prijteli i pokraj toa sto sum mnogu komunikativna....no sekoj pocetok e tezok neli?

super mi bese se cel den mi e ispolnet tamu ima sto da se pravi nikogas ne e dosadno....se custvuvavm prifatena od okolinata i prifatena sum...mnogu pati mi se slucuvalo da pocnat lugjeto prvi da mi pravat muabet iako kaj nas se vrti glasot deka germancite se ladni....

pred 3 dena koga se vrativ se custvuvav kako da sum padnala od mars....custvata mi bea izmesani i ne sakav da izlezam od doma....no posle toa nemozam da objansam.... tuka custvuvam toplinaaa koja e nezamenliva so toplinata tamuu...mnogu licnosti koi sto me cekaat so rasireni race i se raduvaat na sekoja moja nasmevka......ama sepak mi nedostasuva denot da mi bide ispolnet so mnogu produktivni raboti....



i seto ova za na kraj da kazam deka....NIKADE NE E SOVRSENO I SEKOGAS NESTO FALI
Zivotot e eden i edinstven zatoa zivej go sekoj den kako posleden
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 19:51
Сегде ми е убаво.Нема место кај шо не ми е убаво
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 19:51
Ova ne sum go znael...deka nasite vo strancija ne gledaat kako nie sto gi gledame siptarite...slicno mi kazuvase edna vo amerika sto zivee...toa e realnosta, ne moze da se bega od toa...
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 22:41
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Ova ne sum go znael...deka nasite vo strancija ne gledaat kako nie sto gi gledame siptarite...slicno mi kazuvase edna vo amerika sto zivee...toa e realnosta, ne moze da se bega od toa...


Nazalost no take e...a uste pozalno e sto si i tuka ( vo stransto ) i vo makedonija stranec... nigde ne si "doma"...
Кон врв
KIKO_ivanovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

The good boy

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KIKO_ivanovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 08:21
Vo stranstvo baш не е лошо
SREKNA NOVA 2008 godina na site vo ovoj prekrasen forum
        POZDRAV
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 10:58
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Ova ne sum go znael...deka nasite vo strancija ne gledaat kako nie sto gi gledame siptarite...slicno mi kazuvase edna vo amerika sto zivee...toa e realnosta, ne moze da se bega od toa...


Dve i pol godini sum vo Kanada i nikoj nikogash ne me poglednal nakrivo ili so bilo kakov prezir... Naprotiv, nikoj ne pravi razlika od kade sum, samo gledaat koj sum kako chovek i shto mozham. Niti na rabota, niti vo zhivotot sum imal problemi ili kakvi bilo zabeleshki zaradi mestoto od kade shto poteknuvam.
Кон врв
SummerLove Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
verliebt

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SummerLove Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 18:22
ZA odmor vo mk a da ziveam vo stranstvo
Кон врв
VIKING Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Локација: Sweden
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VIKING Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2008 во 13:08
Originally posted by seka seka напиша:

Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Ova ne sum go znael...deka nasite vo strancija ne gledaat kako nie sto gi gledame siptarite...slicno mi kazuvase edna vo amerika sto zivee...toa e realnosta, ne moze da se bega od toa...


Nazalost no take e...a uste pozalno e sto si i tuka ( vo stransto ) i vo makedonija stranec... nigde ne si "doma"...


Sekogas ke se custvuvas kako stranec ako ne ja prifakas sredinata vo koja se naogas. Ako prifatis deka imas dva doma vo koi si sreken. Ako ne si sreken vo eden od tie domovi togas slobodno otkazi se od eden. Ako ne si sreken vo nego togas toa ne e tvoj dom. Ako poveke ti se dopaga vo Makedonija slobodno vrati se.
Pozdrav...
Кон врв
VIKING Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Локација: Sweden
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VIKING Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2008 во 13:26
Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:

[QUOTE=zbunet]No sepak bi sakal da gi procitam imresiite t.e.opisi za zemjite vo koi se naogate, nekako mnogu sturo mi doaga na taa tema zosto mene nisto ne mi znaci poubavo - poloso...navistina bi sakal da procitam nesto sodrzajno...informativno i edukativno...nekoj link itn.

 

Eve jas pak da kazam nesto.

 

Slednive raboti mer impresioniraa:

 


Nesto za impresiite. Prvpat dojdov vo Svedska 2004 god i bev eden mesec. Mnogu dobri vpecatoci si vrativ vo MK. Edna od prvite nesta sto zabelezav kako so procitav podolu bese sto ako si samo svrten kon pesackiot premin ti zastanuvaat vozilata da te propustat. Pesacite se tuka na prvo mesto vo soobrakajot. Drugo me impresionira prevozot. Na aerodoromot imas i avtobusi koi vozat do gradot, za taxi da ne zboruvam a ima i zeleznica koja minuva pod aerodromot. Znaci patuvas direktno i lesno. Druga rabota me voodusevi tocnosta na vozovite. Patuvav nekolku grada na sever i gledam deka vozot vleguva vo stanicite so tocnost vo minuta taka da mozes da pogledas kolku e casot i tocno da slezes na stanicata do koja patuvas. I vo vozot ima displej na koj gi pisuva site stanici preku koi pominuvaat vozovite i avtobusite. Na sekoja stanica imas karta, broevi na avtobusi i vozovi... Mislam deka nikoj ne moze da se zagubi duri i da ne znae jazik. Druga rabota sto mi ostavi impresija se pejsazite koga patuvav, se naokolu e ispolneto so sumi, ezera, reki. Ne znaes kaj prvo da pogledas.
Druga rabota e ljubeznosta, ne mozam da kazam dali mnogu gi sakaat strancite ama mozam da kazam deka od tie so gi znam sum prifaten mnogu ubavo i nema ni traga od taa ladnotija po koja se procueni kaj nas. Naizgled taka se cini deka se ladni a ako pocnes razgovor se iznenaduvas kolku ljubezno i toplo razgovaraat duri i so stranci (lica koi ne gi poznavaat ). Se nadevam deka doloviv eden fragment od celata slika sto ja ima koga si ovde. Mnogu pozdrav do tie sto go citaat forumov i mozam da kazam deka uzivam da gi citam vasite napisi.
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2008 во 23:25
Секаде се чувствувам домасреќа.
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2008 во 23:32
Originally posted by VIKING VIKING напиша:

 
 
Se nadevam deka doloviv eden fragment od celata slika sto ja ima koga si ovde. Mnogu pozdrav do tie sto go citaat forumov i mozam da kazam deka uzivam da gi citam vasite napisi.


Епа  друже,  блазе си ти, во Шведска си

Ехххх  Шведска љубов  мечтаење
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.