IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Каде ви е поубаво ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каде ви е поубаво ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 891011>
Прашање: МАКЕДОНИЈА - (ПРОТИВ) - СТРАНСТВО
Одговор Гласови Статистика
42 [45,16%]
44 [47,31%]
7 [7,53%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 22:57
"HOME....SWEET HOME!"


-sepak,....mnogu zavisi i od....domot!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 21:53
Каде што сум
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 18:45
не сум бил подалеку од тука и не знам како е “ некаде надвор “  ......
значи , тука ми е поубаво отколку во
Македонски брод , Кочани или Кратово голема%20насмевка


Изменето од МАРШАЛ - 03.Септември.2009 во 18:45
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2009 во 21:59
Секаде е убаво поради нешто. Тука каде што сум, има работи поради кои ми е поубаво отколку во МК, но и во МК има нешта кои ми се поубави од тука. Затоа ми е убаво и тука и тамусреќа.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2009 во 22:56
...na ooohridskotooo eeezeeerooooo намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
oTPoBHa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oTPoBHa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 08:02
MAKEDONIJA se razbira...eve jas tuka sum i voopsto ne mi e ubavo. Da ne me svati nekoj pogresno ubavo e ama za tie sto si se rodeni tuka i sto si se naviknale na takov zivot od samiot pocetok. Jas eve edvaj doseduvam i ne mozam da docekam da dojde denot za da si odam DOMA. Tuka e ubavo za rabota i za pecalba ama narodot osven toa nisto drugo ne pravi... ne znaat da ziveat kako nie sto znaeme vo Makedonija. Eve tri godini sum tuka i poleka poleka zivotot ja gubi smislata i site makedonci gi gledam sto se tuka placat za nazad ama site ostanale po 30-40 godini tuka samo zaradi parite, a na nikoj ne mu e ubavo... I posle koga ke dojdat vo MK na odmor se pravat kako neznam kakov zivot da imaat ovde - GLUPOSTI.
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 11:09
Originally posted by oTPoBHa oTPoBHa напиша:

MAKEDONIJA se razbira...eve jas tuka sum i voopsto ne mi e ubavo. Da ne me svati nekoj pogresno ubavo e ama za tie sto si se rodeni tuka i sto si se naviknale na takov zivot od samiot pocetok. Jas eve edvaj doseduvam i ne mozam da docekam da dojde denot za da si odam DOMA. Tuka e ubavo za rabota i za pecalba ama narodot osven toa nisto drugo ne pravi... ne znaat da ziveat kako nie sto znaeme vo Makedonija. Eve tri godini sum tuka i poleka poleka zivotot ja gubi smislata i site makedonci gi gledam sto se tuka placat za nazad ama site ostanale po 30-40 godini tuka samo zaradi parite, a na nikoj ne mu e ubavo... I posle koga ke dojdat vo MK na odmor se pravat kako neznam kakov zivot da imaat ovde - GLUPOSTI.
 
 
А ти каде си, каде живееш? Со што се занимаваш?
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 21:39
Originally posted by oTPoBHa oTPoBHa напиша:

MAKEDONIJA se razbira...eve jas tuka sum i voopsto ne mi e ubavo. Da ne me svati nekoj pogresno ubavo e ama za tie sto si se rodeni tuka i sto si se naviknale na takov zivot od samiot pocetok. Jas eve edvaj doseduvam i ne mozam da docekam da dojde denot za da si odam DOMA. Tuka e ubavo za rabota i za pecalba ama narodot osven toa nisto drugo ne pravi... ne znaat da ziveat kako nie sto znaeme vo Makedonija. Eve tri godini sum tuka i poleka poleka zivotot ja gubi smislata i site makedonci gi gledam sto se tuka placat za nazad ama site ostanale po 30-40 godini tuka samo zaradi parite, a na nikoj ne mu e ubavo... I posle koga ke dojdat vo MK na odmor se pravat kako neznam kakov zivot da imaat ovde - GLUPOSTI.
 
МНогу луѓе се фрустрираат што не можат да ги прават истите работи што ги правеле дома, сите навики ко блискоста на објектите каде што се пазари, каде што се излегува, кафичи, кафани и сл. Животот на некои им губи смисла дека не можат да печат ајвари пред зграда и што не можат да тераат слави по дома зашто немаат толку пријатели и воопшто луѓе што познаваат.
Ги фрустрира поинаквиот пристап кон поминување на слободното време, начинот на комуникација.....имено ништо не им е исто ко она на кое се навикнати и по автоматизам се -несреќни.
Уште па ако и слабо се мешаат и прифаќаат други луѓе, ако и немаат интерес да си го осмислат животот, ја тоа би го нарекла депресија.
Нормално дека ќе ти биде тапа ако цел живот ти е работа-дома, а работата не ти носи толку пари за да можеш да шеташ, да си угодуваш, да спортуваш, да излегуваш по ресторанти, да одиш по културно-уметнички настани, концерти,да читаш, да се образуваш.
А уште една работа-секој што живее закопан во минатото или е роб на одредени навики во живот, уште па ако и мислите стално му се на друго место освен таму каде што е- тешко дека животот би му бил весел.
 
п.с Болдираново го имаме дискутирано во др тема мислам и за некој што е на привремен престој (и уште и ако познава мн.малку луѓе) да донесува заклучоци дека тамошните не знаеле да живеат, само ние знаеме демек е малце смешно, зашто за различни средини различни се и поимите што е угодно и забавно.
Не им причинува задоволство на сите да се качуваат по маси, да мешаат на певаљки, да дремат со саати по кафичите и да ги малтретираат келнерите ако тоа е репер за добра забава. Тоа е Балкански начин за добра забава, нема ништ лошо во тоа, тоа си е карактеричтично обележје, но тоа што другите народи не практикуваат исто не значи дека им е досадно или дека немаат појма од живот.


Изменето од GlenKlouz - 07.Октомври.2009 во 21:47
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Biolica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biolica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 21:51
Originally posted by oTPoBHa oTPoBHa напиша:

MAKEDONIJA se razbira...eve jas tuka sum i voopsto ne mi e ubavo. Da ne me svati nekoj pogresno ubavo e ama za tie sto si se rodeni tuka i sto si se naviknale na takov zivot od samiot pocetok. Jas eve edvaj doseduvam i ne mozam da docekam da dojde denot za da si odam DOMA. Tuka e ubavo za rabota i za pecalba ama narodot osven toa nisto drugo ne pravi... ne znaat da ziveat kako nie sto znaeme vo Makedonija. Eve tri godini sum tuka i poleka poleka zivotot ja gubi smislata i site makedonci gi gledam sto se tuka placat za nazad ama site ostanale po 30-40 godini tuka samo zaradi parite, a na nikoj ne mu e ubavo... I posle koga ke dojdat vo MK na odmor se pravat kako neznam kakov zivot da imaat ovde - GLUPOSTI.
Of muabetot otrovna sepak mora da e za pecalbarite , tie koj ja napustile Makedonija za podobro utro  , koj ne si dozvolile luksuz dur ne izgradile kuka , kupile stan/kuka i ne se osekaat ekonomski osigurani.
Eve jas ziveam nadvor , cesto sum mk i nikade ne se zboruva za pari kolku sto se zboruva kaj vas , golem del od narodot se ogorceni , isfrustrirani a mozat da kazvaat kako koj zivee.
Rabotam normalno , mora da rabotam za da opstanam ama ne sum rob, imam drustvo , imam hobi , imam familija i normalno so nov se druzam i patuvam , ne me rani veke da dremam po kafici sekoj den tie pari gi ostavame vo/ na SPA ,  na nekoe zaednicko dozivuvanje koe mie pobitno od izlezot.
Si go sakam zivotot nadvor, imam harmonija i najbitni mi se dozivuvanjata so moite sakani , a to deka nemam zivot ili deka se ubivame od rabota pls kazimu na drugi.
Кон врв
oTPoBHa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oTPoBHa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2009 во 04:27
Momentalno sum vo Avstralija (Melbourne) i rabotam vo dosta stabilna i golema kompanija, si imam svoja kancelarija i seto izgleda super - se sto od sekogas sum sakala konecno go imam. No sega zabelezuvam deka djabe gi imam site tie raboti i kujki i pari koga vo sebe nosam praznina - eho. I ve molam nemoj nekoj da mi kazuva deka jas ne znam kako da go ziveam zivotot i kako da se zabavuvam, zasto ako ne znaev ke mi bese ubavo tuka.
Jas vo Mak. imav premnogu zabaven zivot so ogromen krug na prijateli i ednostavno tuka ne mozam da najdam takvi lugje... Imav edna shkolska vo mak. koja tamu bese premnogu povlecena i sramezliva devojka, retko izleguvase i se druzese pa eve od koga dojde ovde ne saka ni da pomisli za nazad. Zosto? Zatoa sto nemase dovolno iskustva i ubavi spomeni od zivotot vo makedonija pa koga se najde ovde pocna se od pocetok i si sozdade poubav zivot. Za razlika od mene, jas tamu mi bese mnogu ubavo i ne bevme ni finansiki mnogu slabi taka da nemase sto poveke da pobaram od zivotot. Jas svakjam deka e za sekogo razlicno i sekoj razlicno gi gleda rabotite pa zatoa si kazuvam svoe mislenje za toa kako ne bi sakala da mi pomine zivotot. Pozz:)
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2009 во 08:56

По убаво од дома нема.......

Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2009 во 14:10
Originally posted by oTPoBHa oTPoBHa напиша:

Momentalno sum vo Avstralija (Melbourne) i rabotam vo dosta stabilna i golema kompanija, si imam svoja kancelarija i seto izgleda super - se sto od sekogas sum sakala konecno go imam. No sega zabelezuvam deka djabe gi imam site tie raboti i kujki i pari koga vo sebe nosam praznina - eho. I ve molam nemoj nekoj da mi kazuva deka jas ne znam kako da go ziveam zivotot i kako da se zabavuvam, zasto ako ne znaev ke mi bese ubavo tuka.
Jas vo Mak. imav premnogu zabaven zivot so ogromen krug na prijateli i ednostavno tuka ne mozam da najdam takvi lugje... Imav edna shkolska vo mak. koja tamu bese premnogu povlecena i sramezliva devojka, retko izleguvase i se druzese pa eve od koga dojde ovde ne saka ni da pomisli za nazad. Zosto? Zatoa sto nemase dovolno iskustva i ubavi spomeni od zivotot vo makedonija pa koga se najde ovde pocna se od pocetok i si sozdade poubav zivot. Za razlika od mene, jas tamu mi bese mnogu ubavo i ne bevme ni finansiki mnogu slabi taka da nemase sto poveke da pobaram od zivotot. Jas svakjam deka e za sekogo razlicno i sekoj razlicno gi gleda rabotite pa zatoa si kazuvam svoe mislenje za toa kako ne bi sakala da mi pomine zivotot. Pozz:)
 
Јас ти ја разбирам маката само знаеш пријатели кои се слични на тебе тешко се стекнуваат, особено во нова средина зашто старите пријатели сигурно не си ги створила преку ноќ така? Тоа биле години и години на запознавање, заеднички излегувања, интереси.....и сега одеднаш нема никој таков со кој би можела барем едно кафе да утепаш одвреме на време а не па да си го збогатиш социјалниот живот.
И моите стари пријатели се супер, имав одличен динамичен друштвен живот и сега го немам тоа, зашто не сум сретнала никој сличен на нив ама што забележувам друга работа, дека и моите драги пријателчиња почнале да се менуваат, муабетите не ни се веќе исти, кој се мажел-женел, кој брка за работа, кој за стан, кој мака мачи со ова со она некои од нив и немаат повеќе што да си кажат, па ги олабавуваат контактите а живеат во ист град.
Немој да си огорчена зашто верувај дека и таа фаза од дружењето имала свој крај.
Доколку не се пронаоѓаш себеси во кругот на иселениците и нивниот начин на живот, не ни мораш да се мешаш со нив а ниту да живееш на ист начин или да очекуваш да завршиш како нив.
Осмисли си го сопствениот живот и знаеш со тек на време ќе запознаеш луѓе што ќе ти одговараат за дружење, за патување или за било што......
Заинтересирај се повеќе за разните активности таму, види што се нуди. Мислам дека ќе мораш да се ослободиш од мислата за тоа како ти било во Мк и да почнеш да гледаш напред и тоа што го гледаш од другите луѓе како живеат не мора да биде и твоја реалност.
Све се менува и ако си во можност да внесеш конструктивни промени во своето секојдневие ќе ти биде многу попријатно.  За ова треба години и години да почне да функционира како дел од тебе.
И ова го зборувам за сите оние кои се чувствуваат како тебе, зашто и јас имав слични чувства кои за среќа брзо избледеа ама направив напори да се ослободам од нив.
И доколку некој неможе да го прифати новиот начин на живот и смета дека повеќе си прави штета отколку услуга, секогаш може да се врати-ДОМА.
Ама знаете како рекле старите, нема и јаре и паре,  неможеш секогаш да имаш се на куп и се да се одвива како сме си замислиле во главата.
Тоа е
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2009 во 00:38

Така е Глени! Моето искуство (и мислење) е апсолутно исто!големо%20гушкање

Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2009 во 18:13

Луѓето се менуваат - интересите во средна школа не се исти со интересите на 40 годишен. Треба да се сфати дека луѓето доаѓаат и си одат од животот, како што се менуваат интересите. Не мора да се иселиш за да се оддалечиш од другарите од средно. Штом луѓето почнат да се женат, мажат, добиваат деца, работат, фокусот им е во друга насока. Треба да се обезбеди слободен проток на луѓе, за да животот на се претвори во жабокречина.

голема%20насмевка
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 891011>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.