IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНИЈА - СТРАНСТВО (ЖИВОТ)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНИЈА - СТРАНСТВО (ЖИВОТ)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
Автор
Порака
BMW_M5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 163
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BMW_M5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: МАКЕДОНИЈА - СТРАНСТВО (ЖИВОТ)
    Испратена: 28.Февруари.2006 во 21:27

МАКЕДОНИЈА "VS" СТРАНСТВО

KOGA GLUPOSTA BI BOLELA PO CEL DEN BI OFKALE !!!
Кон врв
Vallerrija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 280
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vallerrija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2006 во 21:29
BMW..GOLEM PATRIOT SI BIL...A ONIE TE ZEZAA NA SAJT DENES..SE SEKAVAS
Povtorno so vas, mili moi!
Кон врв
BMW_M5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 163
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BMW_M5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2006 во 21:32

Da da kako ne se sekavam !!! Ama toa e toa !!!  Oni me zezaa jas ne se lutam , naprotiv sakam zezanje makar i na moja smetka da e ama pa ne da e epten preterano

KOGA GLUPOSTA BI BOLELA PO CEL DEN BI OFKALE !!!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2006 во 22:23
Pa shto ne kazes!!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2006 во 00:04
Удри на зезање
Кон врв
Kaneo Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2006
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 46
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kaneo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2006 во 06:25
Ако немаш пристоен животен стандард, кај и да си, се чувствуваш бедно. Ама ајде вака: странство е широк поим, т.е. начинот на живот се разликува од една држава до друга, а уште повеќе од континент до континент. Потоа, многу зависи од тоа што за секого од нас претставува квалитетен живот. За некои луѓе е доволно да имаат куќа и кола купени на кредит. За мене лично тоа не е квалитет. Мене ми се битни луѓето, а тие ми се во Македонија. Битно ми е да уживам во мали работи како пиење еспресо на кејот на Вардар, а не од картонска чаша во метро.  Затоа гласам за Македонија .
Ask not what your country can do for you - ask what you can do for your country.
Кон врв
guster Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Март.2006
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај guster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2006 во 18:38
Секој која ја напуштил Македонија за подолго време од една година сватил што значи да се биде македонец
Кон врв
ice_dmx Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2006
Локација: Jamaica
Статус: Офлајн
Поени: 390
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ice_dmx Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2006 во 01:54
Samo nadvor k*rtul od sejacive makedonski
dudenz
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2006 во 02:06
Originally posted by guster guster напиша:

Секој која ја напуштил Македонија за подолго време од една година сватил што значи да се биде македонец
    Ti li ke kazuvash shto znachi,be,.......................
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2006 во 02:27
a argumentacija so fakti??BRZA??!!
Кон врв
guster Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Март.2006
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај guster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2006 во 06:50
brza postani prvo makedonec pa posle pravi muabeti za makedonija i sto e da se bide makedonec jasno
Кон врв
preselnica_mk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Април.2006
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 103
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај preselnica_mk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2006 во 15:26

I jas sum cista Makedonka, pa ne se slozuvam so mislenjeto na edna licnost sto iskomentirala za zivotot na Makedoncite vo stranstvo, deka ne bilo zivot da kupis stan i kola so kredit i da isplakas so godini, ama dali taa osoba ne bi stoela pred nekoja MKD banka da prasuva za kredit dokolku nejzinite roditeli ili baba i dedo ne ja napravile kukata vo kojasto zivee sega...A sto zivot e toa da zivees so majka ti i tatko ti i baba ti i dedo ti i da nemas nikakva privatnost??? Vo Mkaedonija se zivee za komsiite, koj sto napravil, so koj izlegol, sto raboti, kolku pari zima, vo Makedonija se zivee od ogovaranje, se zivee za interesite na drugite luge, se zaviduva koj ima poveke od tebe, ne se pocituvaat zakoni, se zema plata posle 3 meseci, se uci so korupcija, so pari, so vrski, se zemaat vozacki so pari, se vozi 200km na cas i pijan, ne se odi vo zatvor, se fakaat vrski...Lugeto seuste ziveat so svoite praistoriski mislenja i stavovi i patrijarhalen duh, ziveat nesrekno, a se sramat da se ostavat zaradi toa sto ke recat komsiite...Se gleda koj sto nosi, kako se oblekuva, kolku pari ima, od kakva familija e....Stranstvo ne e med i mleko, ama zavisi koj kolku se snasol i sto raboti, ako si snajden i imas viza i znaes jazik, nostalgijata e mala za Makedonija....Onie sto nemaat viza i se na crno i ne bile doma so godini, normalno deka ke vikaat deka stranstvo e za nikade, zosto onie koi se sredeni obicno ne se zalat??? Ima i takvi sto ke rabotat do poslednata kapka pot za da zastedat nekoj dinar i da si odat doma so poln geb i da se falat pred svoite prijateli....Tokmu takvite se onie sto nemale mnogu i naednas videle svet i pari.A ima i takvi sto nesaat da trosat i stedat i ne izleguvat i posle ke vikaat dena mena zabava?? Sekade ima zabava, zavisi kade izleguvas i dali trosis??? I zavis kade zivees, ako zivees vo neko predgradie kade pile ne preletuva, normalno deka za tebe stranstvo ke bide za nikade....Ne e vazno kade si, vazno e so koj si i kako zivees, sekade e doma, ako taka se cuvstvuvas!!!  Ja sakam Makedonija, ama ne se soglasuvam so mentalitetot na lugeto, zatoa i ne sum tamu...

Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2006 во 15:31
Bravo ,nemam KOMENTAR NA PREKRASNIOT POST na preselnica_mk.Da se site kako tebe se bi bilo SOVRSENO vo pogled odnos jas -ti ili toj-taa
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
preselnica_mk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Април.2006
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 103
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај preselnica_mk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2006 во 15:56
Da ne e tvojata replika vo navodnici ili stvarno se soglasuvas so mene? znaes zosto go napisav ova? zatoa sto sum bila na mnogu mesta i sum videla kako se zivee, sum bila so nesredeni makedonci i so sredeni i sum napravila razlika i nadovrzuvajki se na toj fakt, zakluciv deka sekade moze da ti bide kako doma, zavisi kolku si sreden.Jas ziveam so decko mi, dvajcata rabotime i mi e prekrasno tuka, zatoa sto ne baram mnogu od zivotot. Toplo, moreto do nas, se zivee relaksirano....i da mi nedostigaat bliskite doma i drugi nekoi raboti,tradicii...ama i da sum tamu, pak ke mi nedostugaat istite raboti, ne sme veke deca, vozrasni sme, rabotata ni e preokupacija, a semejstvoto treba da go planirame, za da ne ostaneme zaglaveni vo najubavite godini. Si odam doma koga imam prilika, ne deka uzasno mi nedostasuva nesto, na prvo mesto sum jas i posle site drugi, neli??? Ziveam za mene i imam eden zivot, mi e daren zivot za da ziveam................Pozdrav!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.