IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНИЈА - СТРАНСТВО (ЖИВОТ)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНИЈА - СТРАНСТВО (ЖИВОТ)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
Автор
Порака Обратен редослед
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: МАКЕДОНИЈА - СТРАНСТВО (ЖИВОТ)
    Испратена: 24.Февруари.2019 во 13:19

од цел иселенички зорт, еден екстра Аир попат е билдање манири, гостински конформизам кој пополека станува стил ако не веј-оф-лајф, нормал таму само лихвата е грантед, евентуално азилантскиот центар, како каде ... но фора е како да бидеш гостин дома, ќе спасуваш државно мигранти на ангро а за некое време од мнозинство малцинство сетне и дома ќе си бидете како на гости ... сепак никаде како дома рецка нема да ти мавнат ако во живот некако тонеш ...

Пристаниште 1Пристаниште 2

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2019 во 22:44

да не носеле тиа животни одлуки со летачка диоптрија :) каде не е како дома, но ако домати е пм-10 реалност т.е. 10 прајмминистери и се по старо тогаш секаде е поарно него дома, ксмет кој го немаат сите оние што не се скопјани а се Македонци, но ништо страшно еднаш на овон свет живеат па каде мислат дека ќе си најдат Мир в Душа таму нека литаат, проблемот е што парите се утепувачка а среќата без пријатели без ближни е како празна конзерва за доручек ручек вечера, иако има моменти кога Човек е толку конзервиран материјалистички да се би фрлил в канта за да поубаво му ѕвецка конзерва макар и празна, зависно дали е израснат во четири ѕида/ на улица/ на планина, па процесот оди побрзо или поспоро во трката по златното теле, иако иа и такви кои не ги бери дома од духоносен аспект на кои на глава им стои удбашана бидејќи не им зеле мера на акал, проблем е што не контаат дека акал нема ...

Терминал 1Терминал 2

Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2015 во 16:16
Си одам jаваш jаваш
до мене спира една кола со табличка SK ****

2 македончета ме прашат на каде е терминал 2 на летиштето

бреее си викам како да им одворорам - jaс незборуваам македонски они незборуваат бугарски

си викам да пробам на англински
ама си викаам - они ако зборуваа англински ке ме прашаа на англински

аре си викаам - нема како, трабе да им отговораам - инаку ке си помислаат дека сум некултурен

им викаам - ке им отговораам невербално

маам со рака на лево - викамм - терминал 1
маам со рака на десно - викаам терминал 2

они - фала

ми олесна - разбраа ме
old d4b3
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2011 во 19:38
...makedonija e edinstveno,  El dorado.....ana samo za onie, shto narodot ke gi izbere da mu ja ''stokmuvaat'' drzavata!
...samo, namesto niv i nea,
 
...si gi stokmuvaat zivotite svoi i...na svoite blizni!
 
 
...ete toa e makedonija denes,...i vchera besha,...a i utre ke bide,...stoposto!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2011 во 17:35
Originally posted by Glenn Glenn напиша:

Македонија е исто така земја со големи социјални контрасти и големи контрадикторности, каде воглавном се пати од главата, неорганизираност и недисциплина....


Amin!

Toa e prichinata za site posledici, megju koi definitivno i parite.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2011 во 11:24
Животот никаде не е лесен, секаде треба да се живее, работи, плаќа сметки, образува, само за разлика од држава до држава  условите не се секаде исти. По западните држави каде човековите права, социјалата и демократијата се на завидно ниво животот е далеку полесен, за сите групи на граѓани. А да не правиме муабет за земји каде владее неподнослива сиромаштија и мизерни услови за живот.
Доволно е да се погледне една Африка,Индија или Кина или некои сл, каде и покрај рапидниот прогрес кој го прават, милиони луѓе немаат ни основни услови за живот. Е тоа е трагедија. Македонија е исто така земја со големи социјални контрасти и големи контрадикторности, каде воглавном се пати од главата, неорганизираност и недисциплина....и од недостаток на пари секако.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2011 во 23:11
Е тоа е,лошото е што него највеќе ќе го боли...
Инаку големите луѓе не се срамат од корените на своето племе,оти од таму и се издигнале...
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2011 во 18:16
Originally posted by ice_dmx ice_dmx напиша:

Samo nadvor k*rtul od sejacive makedonskiуффффф, ова болеше , ептен навредливо
Кон врв
Јабанџиче Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Јабанџиче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 10:55
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

Originally posted by bond....james b bond....james b напиша:

Originally posted by Јабанџиче Јабанџиче напиша:

Македонци имајте една мисла :

ЧУВАЈТЕ ЈА МАКЕДОНИЈА!!!
dojdi ti vamu,pa cuvaj ja od tuka,
nemoj da solis pamet od tamu!


хахахахахаххаха газење%20од%20смеење
 
 
 
 
смеењееј ова пак....ама коментар даде..
знајш убо шо мислам...еве за тој шо не слуша уште еднаш потечно:
 
ЧУВАЈТЕ ЈА МАКЕДОНИЈА ВО СРЦАТА!
 
п.с.ај поке не ви солам...уупс..,,овај мислам ,,не ви засладувам повеке памет од туканамигнување
 
One life,one love!
M A C E D O N I A
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 21:28
ma kakvi?!,...ne chini nadvor!,...samo .tuka, e rajot!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 17:20
Originally posted by zajasna zajasna напиша:

Makedoncite koi rabotat i ziveat vo stranstvo ne rabotat od sabajle do vecer. Si imaat normalno rabotno vreme. Mozes da odberes dali sakas da rabotis so skrateno rab. vreme od cetiri saati ili polno rab. vreme koi sto e osum casovi. Znaci isto kako vo Makedonija. E sega ako sakas da zarabotis poveke pari, mozes na svoe baranje da rabotis poveke casa, normalno ako kompanijata kade sto rabotis go dozvoluva toa. Mozes da rabotis i na dve rabotni mesta, no toa e samo ako ti sakas da zarabotis poveke pari. Nikoj ne te tera i ne te prisiluva, a parite sto se zimaat od edno rab. mesto mislam deka se dovolni za normalen zivot. 


Сосема се слагам.

Несносната изолација на македонците во МК која веќе премина во фрустрација направи тие да се однесуваат како лисицата во приказната за киселото грозје. Тоа што не може да го дофатат по дефиниција не чини и се плука по него. А фактичката состојба е сосема спротивна.

Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
zajasna Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2007
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zajasna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 16:52
Makedoncite koi rabotat i ziveat vo stranstvo ne rabotat od sabajle do vecer. Si imaat normalno rabotno vreme. Mozes da odberes dali sakas da rabotis so skrateno rab. vreme od cetiri saati ili polno rab. vreme koi sto e osum casovi. Znaci isto kako vo Makedonija. E sega ako sakas da zarabotis poveke pari, mozes na svoe baranje da rabotis poveke casa, normalno ako kompanijata kade sto rabotis go dozvoluva toa. Mozes da rabotis i na dve rabotni mesta, no toa e samo ako ti sakas da zarabotis poveke pari. Nikoj ne te tera i ne te prisiluva, a parite sto se zimaat od edno rab. mesto mislam deka se dovolni za normalen zivot. 
Sekogas e ubavo da se slusnat razlicni mislenja zasto toa ja zbogatuva idejata
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 15:44
Originally posted by bond....james b bond....james b напиша:

Originally posted by Јабанџиче Јабанџиче напиша:

Македонци имајте една мисла :

ЧУВАЈТЕ ЈА МАКЕДОНИЈА!!!
dojdi ti vamu,pa cuvaj ja od tuka,
nemoj da solis pamet od tamu!


хахахахахаххаха газење%20од%20смеење
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 01:01
Секако странство по живот. Така државата сака.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.