IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Свет полн вирусИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Свет полн вирусИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака Обратен редослед
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2020 во 02:05

кажи им го тоа на таксистите :) но бар ко во Кина да им кажеше некој стајте си најлон в среде [1][1][1] а не пак да им субвенционираше дезинфекциски средства за внатре и надвор ... него дакт-лента поубо и подолго би држела место изолир [2][2] ... мислам ако во Италија е пржавка работа колку и' да е пренапумпана медиумската параноја треба бар надлежните попредострожни да бидат И да предупредат не скиткајте Без Наутро и Навечер Да Се Помолите ... може ќе речат надлежните ама Луѓе работата не е стигната ни до епидемија а не пак пандемија бидејќи за такви тревоги треба 5% од популацијата да е зафатена, но чим и Доктори ја карактеризираат како пандемија зар треба да се чека на експертски праг за да внимаваме [3] но кои превозници попрво, а што со инфектолозите, кого попрво да изолираме!? што вели докторов ни во сАд не се спремни технички во однос собите за изолација [3] мислам убо е да не се крева паника но соочете се како возрасни со ризиците а не под тепих да ги туркате, во овој случај неопходна е Поука за Превентива за сите Јавни Службеници па и некој државен денар плус за Свежо Исцедена Лимонада да ги чека на работа или уште поарно на гладно дома да се освежат пред да излезат, мислам не е до 3кг Лимон во месецот што ќе треба да ги потрошат, за некои и тоа е проблем, Но треба навика пред се’ а за неа може е неопходен и некој челенџ тренд ...

но дали Лимонада или ВитЦ имате абер на првата страна за Цитра таа да свири ти да пееш, а имате и во 6-тата фуснота од минтиот пост фино видео од bbc-horizon The Truth About Vitamins [1][1][1] во кој убо се наведува дека големи дози Вит.Ц нема да спречат да закачите вирусов или грипот, туку ќе речам накнадно можат да помогнат доколку се појават Инфекции на дишните патишта ко Пневмонија, но Лимон-от преку Цитричната Киселина има антиоксидативен момент без замена ко што анализирам во линкот за Цитра во пасусов, капак пак ако не ви се пие Лимонада а ви се лапаат и мултивитамини поубо изгледајте го документарецов ќе се изненадите колку е забеган муабетот со суплементите кога како туце стегнати во еден ап си ги пијате, односно оние витамини кои се растворливи во масло ако ви се наталожат во тело бидејќи неможете да ги исфрлите како растворливите во вода т.е. ги испотите или изуринирате наместо аир ќе предизвикаат голем склет од кој побрзо ќе си затруете организам а потоа и еден куп болести да си навлечете, што велам погоре внимавајте особено доколку сте Улежани во кој случај повторно ќе напоменам под надзор на Нутриционист ако не Лекар да затерате мултивитамински, конечно прво направете крвна слика каде ви се јавува авитаминоза а дури потоа терајте со внес на концетрат витамините! Јајте Свежо Овошје и Зеленчук, не се глупирајте [2][2][2] ко билдери да сте со то милиграм-илјадарките [2][2][2][2][2] ... а за во готвењето да сочувате што повеќе Антиоксиданси најубо е храната да ја приготвувате на Пареа [3][3][3][3] читнете ги то болдираните фусои ... и ајт ВитЦ. не сте земале илјадарки туку стотки, па и некако, ете освежует ако сте анемични, иако во тој случај треба да си проверите и железото, но со Вит.Е (токоферолот) и Вит.А (каротенот) да се дуете хм внимавајте со тој пмет кај ќе стигнете , поубо Тиква и Тикварници да јадите секој ден него да голтате то вит.апоите , бреј сте пробале ли тоа тенкиот битолски Бурек со Тиква (35 ден. четврт) чинам ќе плачете од сластење ... туку еве Витамински Абер и од др.Мајк од 3-тите фусноти во првиот пасус од постов ... сепак јас би препорачал поубо редовно скиткајте на Сонце отколку да лапате Таблети нели за да не се загрцнете ако таблетот е поголем него вообичаено :)

Изменето од Zelenikovo - 10.Март.2020 во 02:32
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2020 во 11:02
Пијте ракија и јадете лук и немајте гајле
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2020 во 23:53

дека сум истражувал, не сум, дека некако интуитивно знам, не знам, но очигледно Селен-от е супер-антивирал-минерал, бар така велат, уште одма доктори го препорачуваат како превентива [1][1][1] но минерал кој повторно како и сите други доколку се внесува како концентрат праи проблеми [1][1][1] сепак поткрепа зошто селенот би бил исто толку корисен ко и цинкот во борба со вирусите ќе најдете во научните студии за ХИВ вирусот [2] односно борбата со повеќе склет РНА вируси [3][3] та логично веројатно зато и многу доктори го препорачуваат < чек дис аут > This is why AIDS patients can “suppress” or stop the production of “HIV” by taking Selenium and other pro-methylating micronutrients [4][4]

туку, Рипит но проширен, од последниот пасус во минатиот пост >>> кркајте т.е. внесувајте природно Селен [5] а имајте предвид дека > Selenium is a cofactor for glutathione metabolism; glutathione is essential for sulfation [5] т.е. Суруткa Рулз бидејќи го крева нивото на Глутамин [5] но којзнае може ќе ви извадат и за ова ван-пил-сурат-солушн, а дали фармацијата ќе има аир од тоа незнам, логично помалку пациенти помалку профит та сигурно тие би подремале троа, Иако и сега ваквите микронутритиенти ги имате скоцкано во некаква форма како Додaтоци во исхраната, но за кои пошироката популација нема ни средства ни волја да им се замара, а и да има прашање е какви ефекти имаат, неретко и ко вештачки синтетизирани [6]

https://www.researchgate.net/figure/Physiological-effects-of-selenium-Selenium-is-known-for-its-antioxidant-antimutagenic_fig1_320562084


ајт сега вештачка вакцин-имунизација или вештачка мултивит-превенција, а се’ погласни и погласни се докторите кои се залагаат за т.н. алтернативна Суплемент медицина , еве соодветни поенти но на еден екс-ветеринар dr.JoelWallach засебно и за Селен , кој воедно шитка концентрати и за Луѓе , а кој исто апстрактно епигенетички тврди (абер кој не ми е познат) дека проблемите не ни се од генетска ами фастфуд природа [1] кој интересно има и свое спунт-радиошоу [2][2] Ех Уште Да Беше Некомерцијален Фитотерапевт та да понудеше Билни Иљачи и Здрава Исхрана од срце а не фиока ... на овој абер пак за ковид-19 во 35-тата минута стигнува кратко и да ги оправда Вит.Мин. концентратите како незаменливи и неопходни, за што ќе речам зависно од метаболизмот, ако е спортски тогај топ, во спротивно ризикувате бидејќи вашиот успорен метaболизам може - да ги искористи - да ги исфрли - или пак да се затруете од нив, заради што најпаметно ет да ги пиете под контрола на Лекар и редовен скрининг ... бреј Чоекот имал и Антисептички Лосион за Лице, и ок да речеме со него би сотреле патогени на лицето, но шчо праиме ако отворите Уста Очи Уши ...
Изменето од Zelenikovo - 09.Март.2020 во 02:03
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2020 во 07:44
забораив Лук-оина на сето онаа ЦДЕ мевлем-оина ќе стаи реосигурителен извичник! Но лет ми тејк ју даун вегетаријанци ту Киви Филдс коз дер ар мени витаминс енд минерал фор фри, па и Цинк арно ама ако мислите дека страно-купечкото е поарно отколку она домашното в ДојраноСтрумоГевгелиско тогај внимавајте и на пестицидос успат, нели за тие да не ви загрцнат фората антиоксидативна (иако не и единствено уникатна туку една од многуте слични) која сте ја намерачиле за преку Свежа Исхрана да му ја сторите на денешниот Свет полн ризици по сите сокаци, иако за да го ресетирате спаниш-харлем-од-хемии логично е Да Си Се Преселите На Село а таму си затерате и овошна органик фарма но која ко полна убаини уште поубо би било да ја поделите бар 30% на подарок до некои Болни Дечиња кои се на престој во Клинички ...
е сега муабетов апансаз вовед за она што MedXram Пулмолого спремил ко абер за денеска во кој ја елаборира Патофизиологија-та на Ковид-19 а при крај во видеото потенцира дека низ истражувања сконтале како за овој вид вируси Цинкот покажуел надмоќ, што реално и да е така прашање е колку за овој нов подвид тоа исто е случај, особено ако се имаат во предвид како точни теориите предочени во минатиот пост дека вирусов има чудна вештачка спона со хив и ебола, сепак паметно Чоек да е свесен што може да чини за да се заштитува и не само внесувајќи природно Цинк [1][1][1] бидејќи ко природен организмот не го препознава како страно тело, туку може да поднаучи дека има симбионт чинам налик Цинк+Селен [1] слично ко што и Калциумот е најделотворен кога е врзан за Магнезиум [2][2][2][3][4][4][4][5] присетете се на MedCram аберот постиран понапред за спијањето и овој од 5-тава фуснота

https://journals.plos.org/plospathogens/article?id=10.1371/journal.ppat.1001176не заборавајте овердоуз ко што вели докторо е исто проблем и со Цинк-о

https://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=228691
Изменето од Zelenikovo - 07.Март.2020 во 07:55
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2020 во 01:22

ова горе колку може или не овердоуз со Витамин Д да закачите навистина не ми е познато, еве велат за Д3 кој е синтетизиран во кожата немет проблем, а колку Д2 и Д1 се терсене наопку немам абер ... КОНЕЧНО како основен имуно штитунг досега ги наведов Ц и Д витамините а недостасува и Витамин Е, налик природен ЦДЕ биоритам против вирусни времиња и околности ... токму Лимонада Сонце и Тиква му е мајката, бреј недостасува уште ко и во Битола и по останатите градои бурекџилниците да прават Тикварник (Зелник или Бурек со Тиква) можеби како зачин врз кори место сусам бидејќи Токоферол-от е најконцентриран во Семето [1][1][1] а може да поминете и со Ладно Цедено Семе од Тиква како Прелив или пак онака во Фишек да си полните мезе само прашање колку е денес во мода да се грцика Семка, ајт бар оние пушачи кои имаат волја за да раскинат со старата навика па да си купат килограм два, единствено не ми беше познат аберов [2] дека Витамин Е со некои супстанции не одел рака подрака докрај ... интересно колку што се сеќавам оваа ЦДЕ комбинација подмладува нормал ако не сте вифи озрачени постојано или пак не мора да сте од смог градски попарени во кој случај бар ќе ве држи избалансирани, а доколку сте на Село ова подмладува, од лично искуство приметив по кожата просто доби сјај се затегна и стана мазна сама по себе (и без да се мачкам со помади или бркам хеликс-комплекс полжавно-фармерски) а сигурно и со вирусите сум се разбрал инстант културно иако немав потреба ниту можност тоа даго проверам, знам само овците ми беа на број дури претежно дремел во четири ѕида а само од време на време неколку пати неделно вртев околијата со Точак ...
И иако Витамини имет многу ептен многу, сепак доколку не внимавате на хигиената веројатно бадијала би било да се давите во нив, обично прва работа која е превидена во домот или пак на рабоното место е Мувла а која со Боркс-от лесно ќе ја решите [1] но дали и колку сте свесни дека ја има во изобилство по вентилациони канали еркондишни или пак аспиратори [2] а бидејќи не им се замарате па брзо истата ви стигнует габично во бели дробои а сетне одете пуширајте организам дали да се бори со вируси или габични инфекции, еве MedCram Пулмологот за денеска посочува официјална листа на Дезинфекциски Средства во сАд [3][3][3][3] кои ете не само со вируси туку и со многу други патогени би се справиле а конечно нормал како најефтина опција ете набројан е и Хидроген Пероксид-от ...
од овој аспект и можеби несвесно ама колатералка се многу Пациенти макар во контролирани услови биле лечени да претпоставиме тоа може да било причината за некои терсене експерименти со ХИВ Вакцини во Кенија некогаш [4] теоретски ако е габична инфекција ќе се констатира на аутопсија но што ако е само габичен склет кој го ослабнал имунитет и без да предизивика инфекција, ех да можеа по сите страни да имаат да имаат идеални контролни услови можеби на Брод ко некогаш [5] но немаат за ИнВиво Експерименти таква можност секаде, иако логично ко што пред неколку години имав думано видеоартовски доколку институтите и лабосите поттрунат заеднички напор наместо дефрагментирано ко до сега [6] та да очекуваме брзо Чаре не само за ХИВ туку и за секој Вирус, но ме чуди како и зошто за сите Вируси извадија стабилна Вакцина а за ХИВ неможат, дали навистина не упатува тоа дека станува збор дека HIV-от е лабараториска фора!? но фората ќе биде и поголема ако тоа аберот за Ковид19 на индијците и од ООН се потврди, еве веќе и некои кинези го тврдат истото, а во написов вели индијското истражување веќе е шутнато од веб, a вистината, хм може и како официјален факт ќе ја дознаеме некогаш, ко што и за хаарп ве (имаат праводобно) информира-ат(но) за каква ујдурма се работи!?

https://www.ccn.com/hiv-ebola-like-mutations-suggest-coronavirus-leaked-from-a-lab/Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2020 во 02:02

летс гет хајенд смајл вокинг он Саншајн [1] возможно во Зима нели на Планина нал поубо на Село за да и јадењето биде арпаџик весело :) ето сум чул и порано но не су запамнал најубо дека Витамин Д рулз покрај Витамин Ц, незнам само кој редослед е поубав прво да се избања Чоек во Утринско Сонце па потоа да се напиет Свежа Лимонада, дал обратно, или топтан заедно ... кога немет убав ден в Скопје нормално Водно ЦрнаГора Китка се тамам сончеви доскоци и за циркулација бидејќи воспортивно детоксификацијата не е ни возможна та и ефектите помали од ВитД ако сте улежани ... А Камо Горе На Врв Планина да си Запоете одсрце Светли Стихои можеби на плејбек слушајќи Живоносен Источник Молитвеник та да соберете и отпојќе Благодатна Заштита ...

аберов доаѓа од MedCram како превентива но укажувајќи на клиничката виа суплементи од аптека [1] што не дека не е токму, незнам, арно ама би бил исклучив кога не би чул и други Доктори што имаат да кажат на темава та еве еден издвоен цитат но одете на линкот за целосно да го читнете текстот ...
Цитирај Just One Pill Away by Bill Sardi

...

Most multivitamins provide no more than 400 IU (international units – a trivial 10 micrograms, or 1/100th of one milligram) of vitamin D, and the National Academy of Sciences says 2000 IU (50 micrograms) is the safe upper limit, with toxicity beginning around 10,000 IU (250 micrograms).

But Reinhold Vieth PhD, researcher at the University of Toronto, notes that blood levels don’t even measurably rise till 4000 IU (100 micrograms) is consumed and toxicity begins at 40,000 IU (1000 micrograms or 1 milligram) only after many weeks of use.

To demonstrate just how ridiculous the warnings of vitamin D overdose have been, a person standing in the summer sun for an hour at noontime in a Southern latitude (Arizona, Florida) in swim trunks would naturally produce about 10,000 IU (250 micrograms) of vitamin D through skin exposure. Sun poisoning from vitamin D overdose has never been reported. [Am J Clinical Nutrition 73 (2): 288-94, Feb 2001; Am J Clinical Nutrition 69(5): 842-56, May 1999]

Researchers recently stated that the Food & Nutrition Board’s 2000 IU (50 microgram) upper safe limit is not based on current evidence and that the absence of any toxicity in healthy adults at 10,000 IU (250 micrograms) should be supported as the completely safe upper daily limit. [American Journal Clinical Nutrition 85: 6-18, Jan. 2007]


...

The common cold

Dr. John Cannell MD, who captains the Vitamin D Council, recently authored a paper which shows the winter increase in colds and flu is attributed to low seasonal vitamin D levels. Dr. Cannell cites the earlier work of R. Edgar Hope-Simpson who first proposed that variations in exposure to solar radiation explains the seasonality of influenza epidemics. [Epidemiological Infection 134: 1129-40, Dec. 2006] Dr. Cannell even has a challenge for visitors to the Vitamin D Council website. He suggests high-dose vitamin D (50,000 IU – 1.25 milligrams) be consumed for 3 days at the first sign of a cold or the flu. So far, Dr. Cannell is receiving many reports of how quickly high-dose vitamin D overpowers the common cold (this writer tried high-dose vitamin D with the first sign of sniffles this winter, and the vitamin D therapy worked rapidly both times).

...

Sun, diet or pills?

It’s difficult for most people to get optimal amounts of vitamin D. The diet, at best, will only provide a few hundred units of vitamin D. Milk is fortified with synthetic vitamin D2, which is not nearly as potent as natural D3, which is used in most dietary supplements. A glass of milk provides only 100 IU (2.5 micrograms).

Fifteen minutes of sun exposure to 40-percent of the body is suggested daily for fair-skinned individuals, and more time for dark-skinned people. People with dark skin pigmentation simply don’t make as much vitamin D as Caucasians. A recent study conducted in a northern state (Michigan) found 50% of black mothers and 65% of their newborn infants were vitamin D deficient. [Clinical Pediatrics 46: 42-44, 2007] Even adults who receive adequate sun exposure have been found to be deficient in vitamin D. [Menopause Feb 6, 2007]

...
[1] http://forums.fingerlakes1.com/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=1080141


https://www.medicaldaily.com/why-actual-sun-exposure-better-taking-vitamin-d-supplements-448732

https://www.shethepeople.tv/health/get-more-sunlight-eight-reason-why-sun-is-good-for-health

https://www.vitamindsociety.org/press_release.php?id=61

https://www.youtube.com/user/VitaminDCouncil/videos

Dr. John Cannell on vitamin D


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2020 во 05:00

Колку Е Лицемерно На Други Да Им Кажуваш Што Да Чинат А ти Тоа Не Го Чиниш, бар не доволно, во случајот со Гладните, бидејќи не сведочам со Дела туку демагошки велам сум подвидел тоа е излезот, во Православие велиме прво стани ти потоа дај рака на Друг, бидејќи ако најнапред Молитвено себе не сте се ИСправиле како друг низ Молитва ќе Исправите!? но се одважив за да Посочам наједноставно Луѓе не очајувајте! знаејќи колку очајот е најопсана работа без разлика дали до него (како последна скала пред душепогубност) се стигнало низ континуриан страв или инстант паника во кои случаи капак Чоек се дрзнува други да суди или се однесува неодговорно (налик бегај одмене ти заразен или зар јас да одам да помагам некому ете бидејќи работа ми е Државна Служба па затвори се дома и остај никој нека нема услуга, онака нели очаен Чоек праи очајни работи, иако реално Не Секој Чоек бил најнапред свесен за ризиците кога се нафатил да биде во Служба на Народ-от), кога сетне велите лесно им било на тие во Администрација, а наместо ние за нив да се Молиме, нели онака себично на мала врата ќе се Помолиме за Гладните и оп нели нам да ни е осигуран мирот, Та Зато Еве И Јас Сум Се Одважил иако погрешно бидејќи ем тоа не е моја работа ем за тоа немам Благослов да говорам јавно вака како си говорам ... Проштевајте и Нека Не Ми Земат за зло Оние На Кои Тоа Им Е Работа бидејќи Народ може ќе си рече е’ вака треба, а нетреба бидејќи Секој Треба Да Си Ја Работи Својата Работа, за жал бидејќи со мене тоа не е случај па еве сега не за еден Општествен аспект туку за сите сум се фатил да диригирам што е корисно правилно или неопходно за да видиме Аир и Индивидуално и Колективно ...ПОУКА ОД ВИДЕОВО
START THINKING LIKE A GROUP
еве и руски абер кој незнам колку е точен
но информативно за да знае Чоек дека и тој е одговорен
сите да помогнеме и да не чекаме само на Надлежните
за да си чистиме не само Дома туку и на Работа
конечно да почнеме да ги цениме Хигиничарите ...

https://aif.ru/health/life/s_novym_grippom_nemeckie_smi_soobshchili_ob_ocherednoy_ekzoticheskoy_bolezniкамо да имаше Институционални еФоруми еве во однос на ваквите ризици како и само низ континуирана јавна дебата помеѓу Eксперти Народ би воочил од прва рака Што е корисно правилно и неопходно да се превземе во вакви пандемиски околности, но бидејќи нема и да сака некој Доктор да се одважи да говори јавно да Информира бар Јавност што е што од она што се случува како не би паничел никој бидејќи Стрес-от дополнително ако не примарно ни го ремети Имунитет-от, тој некој Доктор сигурно ќе си рече АХ дали утре нема мене да ме земат за одговорен доколку нешто некој погрешно разбрал или било извадено од контекст низ ад-хок репортажи!? сетне, оние Медиуми кои станале општествен импакт-фактор нормално ќе речат дај да најдеме некој кој ќе говори за да не се крева паника во Народ, а за да секакви приучени или наивни факири пополнувајќи го инфо-вакумот имаат дрзок-негативен ефект / наместо Народ да го опуштат ако не да го осигураат со корисно Инфо како би се смирувал и да не се плаши за како Заедница да функционира на сите нивоа нормално, та ете ЈанкоБ е приморан да повика Нашинец од другде за да ги олабави колку толку сите свои Сограѓани ... но сигурно потоа ако и кога тоа така стане стандард, просто дотогашниот страв кај нашите Локални Експерти пополека ќе прејде во рамнодушност, налик ете поубо некој однадвор да не олабавува информативно за ние (и така сме малку па) на рајат да се фокусираме на својата работа експертски ... Точно, навистина зошто доколку некој може да помогне да не помогне, но кога тој некој бар Лекарска Комора го замолила сите ќе знаеме дека сите сме се согласиле зошто тоа е неопходно, бидејќи во спротивно кога ќе мора утре да се послуша стриктно во Итни Случаи општествена Поука од наши Доктори ние по навика ќе бараме трето четврто петто шесто седно осмо итн. мислење Та наместо итно да си послушаме своите експерти ќе закажеме/закасниме И оп сетне ошол муабетот терсене наопаку, Та дури и кога еве јас ваква нишка сум срочил како не-приучен ами неписмен за темава иако имајќи при рака аналитички пристап ем волја постојано да потенцирам ехехеј не сум јас ниту експерт ниту пак можам да речам моето е последно ето бидејќи вакум имало во инфо-просторот, просто од спунт јас некому сум станал инфо-фактор, Не Дај Боже, БАР да ме фатеше за уши Полиција и да речеше ајт (комшо бидејќи и сам си кажувам дека страначка ми е судбина) оди фино лепо ти кај Надлежни-те по Амин а за да сето ова што го пишуваш концентрирано во инфо-нишкава за Вируси не им биде на твојте Земјаци некаков проблем натака макар ти си имал најдобри намери! на што нормално бидејќи нема никаква стандардизација во однос медиумскиот простор еве во однос еФоруми-те јас ќе срипам ама како така видете вие Безбедњаци јас имам право на слобода на говор па уште и на сите страни ќе разгласам во каква диктатура живееме И на крај уште полошо, Но Камо знаејќи дека не сум до толку исклучив иако ќе морам да се пофалам дека на разговор сум бил ко што тоа нормал го чини еден Брат во Кина [1] особено што дури и јас се плашам бар да не Му згрешам на БОГА а дефакто со самото тоа што се фаќам на туѓо оро и глумам играорец па дури и ороводец капак кој нема намера да го тера орото просто така веќе сум Го навредил БОГА со тоа што ја злоупотребувам Слободната Волја која ми е дадена како Дар Над Даровите во однос Слободата во исто време заборавајќи дека секоја Слобода сосебе носи и Одговорност, неретко пак јас правдајќи се бидејќи немајќи исклучивост и мешајќи дури и алтернативни диоптрии во анализите така веќе не сум Одогворен што ќе биде натака, иако кога постои многу магла заради одредена нестандардизираност еве во однос информирањето во Кризни Околности и колку истото е неопходно да е поопширно него регуларно Нормално се одважуваат Луѓе да превземат Подвиг поголем него вообичаено, за жал за што во мојот случај сега немам за тоа земено добиено воопшто побарано Благослов од никого, и ајде си информирал шерувајќи по фејкбук сакајќи да потсетиш што е приоритетна тема во даден момент, но затегнување еФорумски дадена Нишка за Вируси посекако некаде ќе ја утнам околу извичниците та наместо да релативизирам паника во Народ всушност сум распалил и поголема, Заради Што Би Ги Замолил Сите Надлежни Ве Молам Регулирајте Го Цел Овој Вакум Некако, ете можеби при порталите т.е. матичните веб страници на Институциите извадите еФоруми каде бар Дипломците и Магистрите па макар заминале Печалба би ги мотивирале експертски да го пополнат инфо вакумот низ меѓусебна јавна дебата на која без Лиценца нема да може никој да влета, А Потоа ако не Тогај Ќе Стигнеме И До Заеднички Видео Елаборации еве пример по урнекот на Пулмологот на MedCram кој ги информира своите па и туѓите Пациенти или Заинтересирани денеска во однос Респираторни Вирусни Заболувања и Белодробни Бактериолошки Инфекции, за кој Доктор ќе речам Сведочи дека Медицина-та Чини Се’ за оние Луѓе кои живејат во Светов опуштено (или неодговорно во однос Исхрана-та или пак Навики-те илити Несвесност за ризиците) да и во такви околности Живот им осигура и реосигура стандаризирано ... Верувам Тогаш Мнозина И Ќе Речат Слава Богу Ќе Волонтирам Знаејќи Дека Од Сите Нас Зависи Општеството [2][2] бар Службениците нема да се чувствуваат дека се заборавени [3] Мнозина Слава Богу Ќе Отидат И Онаму Каде Е Најнеопходно Преку Уницеф или Црвен Крст или Црвена Полумесечина Да Помагаат, но неретко на крај ние и на тие дома и на нив ќе заборавиме Да Им Благодариме бар и малку молитвено ако не поинаку ...во овој контекст би порачал Ве Молам Браќа и Сестри во Христа немојте да ги смутувате останатите да не земаат Вакцини бидејќи и сами си знаете дека ако и малку ви намали Благодат одма трчате по Доктори а конечно тоа и Господ го Благоволи за да разбереме дека и ние сме Луѓе а не нешто посебно, можеби ко во мојот случај мнозина ќе речат поубо би било кога наши Фармаколози би ги произведувале истите како б се осигурале дека вакцините се прочистени или пак не ни влетале експериментални, НО и сами знаете дека ако сте Воцрковени и отрoв да ви даде некој нема да ве распара, но за оние што не се да ги фрламе во смут немојте да се вакцинирате > а не сте ги зеле на Грб за нив да се молите > знаете и сами дека така на себе сте си го навлекле Гневот Божји просто бидејќи ем сте се мешале во туѓа работа ем тоа онака од ракав сте го чинеле, а дури и вака ко мене фокусирано и засебно да думате повторно дали за такво нешто сте добиле од својот Духовник или пак Заедница т.е. Црква или Ума Благослов за да тревожите! затоа и постојано повторувам низ нишките на форумов ВНИМАНИЕ јас сум не приучен ами неписмен!!! и повотрно тоа нема мнозина да одврати да ме читаат озбилно, НО бар ги упатувам еве за моиве думања треба да чуеме експертско мислење! реално денес Народ многу многу нема волја да ги моли Експерти да думаат и директно како свое мислење а не пак да анализираат туѓи на некој науршец, ама бар оставам голем простор сите што ме читаат да разберат дека уличар ко мене кој нема ниту Средно Образование завршено фокусирано туку од немајкаде му попуштале за да не стане во општество вишок по сите основи па исфрустриран потоа да си лечи гурабии малтретирајќи го истото, А Така Искрен посекако мнозина ќе речат евала ако овој неписмено-полуписмениов вака дума Што пак експерти, па логично не да чекаат тие да создадат услови за континуирана дебата Туку сам Народ ќе им ги обезбеди дали Невладино или пак Народно еве ко во случајот со Бурекџилница, но чинам за вакви кризни моменти убо би било да се одважат или некој да ги замоли Кабелски Оператои и АЕК да се путат експертски инфо-канаи каде Народ во континуитет би почул Експерти фокусирано да думаат на дадената тема, Бидејќи тие и немаат многу многу време по еФоруми да дебатираат или Блогови/Влогови да прават а не пак на Социјалки ко Фејкбук да влетуваат во цела таа широко дефукусирана улица да поставуваат знаци упатства и регулираат сообраќај, ИАКО навистина Мнозина Експерти во недостаток на соодветен простор тоа таму и го чинат!
Изменето од Zelenikovo - 04.Март.2020 во 05:15
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2020 во 03:12

кога и во Кина ќе ти посведочи Доктор дека паметно е да не очајувате и на Бога да се надевате, тоа чинам би било опучно и за нашите Доктори да при големи склети јасно во согласност со Пацинетите да повикаат Православен Католички или Протестантски Свештеник или пак Исламски Оџа зависно кој им е достапен логично сите немаат ист аршин но можете индивидуално како Доктори да побарате својот Духовник исто да се помоли за вашите Пациенти и во Црква или Џамија ...... Ако Милостињата макар и мала Покрива Многу Гревови
ТОГАЈ МОЛЕТЕ СЕ ЗА СИРОМАШНИТЕ
Кога Господ Позволил Заради Наше Спасение Големи Искушенија ...


...
... Стави Се Во Опинците На Ескимот ...
... Гледајте Кога Милувате Низ Очи На Сиромашните ...
... Кога Колку Што Му Е Потребно!...


Изменето од Zelenikovo - 02.Март.2020 во 03:58
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2020 во 07:08

СТОКМЕНИ СМЕ ИСЛЕДНО! бреј, ми промакналe битни Информации! ова е доказ дека колку и некој да е аналитичен на некоја тема, се случуваат озбилни превиди, ненамерно попрво, иако и само како дилема-пост претходниот можеби корисен за да еве не се плаши Народ дека и Здравството ни касни ко што е тоа со мене случај! вистина поучно, НИКОГАШ НЕ СИ ЗЕМАЈТЕ ВАКВИ ко горните вафла-еФорумски абери за конечни, а не пак тоа да ви е фејкбоковски тертип, ВЕ ИНТЕРЕСИРА НЕШТО секогаш проверувајте двапати, иако еве јас тоа го чинам после некој ден, НО чунки на ваква Тема доколку е читана некој може но и ТРЕБА да гукне да дополни или демантира некого, еден Чоек просто никогаш не ви решава проблемот колку и да е слаткоречив! којзнае може и потсвесно намерно 3 недели сум закаснил со дилемата како би испровоцирал да му скубнувате на фејкбукот!? во секој случај ова е риалити чек за мене дека нишкава освен во архива никаде другде веќе не и е место!

http://www.fk.mk

05.02.2020претходен след на абери за набавка на тест-китоите


Добра ВИролошка Пракса ~ 10.02.2020 ~ https://www.iph.mk/upatstvo-za-ncov/
Цитирај 01.02.2020 ~ Во лабораторија во Ниш ќе проверуваат дали некој македонски државјанин или странец кој бил во Кина е заболен од смртоносниот корона вирус. Нашите ќе праќаат анализи за проверка во Србија се додека наредната недела не пристигнат дијагностичките тестови што ги нарачале здравствените власти. Министерот Филипче за Сител потврди дека ваков договор имал со неговиот српски колега Лончар. Епидемиолозите во Македонија се на готовс бидејќи деновиве треба да се вратат група од македонски граѓани кои работат во Кина, но биле на 1000 километри оддалеченост од жариштето на вирусот. По нивното пристигнување ќе проценат дали има потреба да бидат под надзор.

Засега функционира термалната камера на скопскиот аеродром која ги проверува патниците од летовите од Истамбул и Дубаи, а според надлежнте ако има потреба ќе има надзор и на охридскиот аеордром а ќе делат информативни флаери и на граничните премини.
...
https://sitel.com.mk/somnitelnite-sluchai-od-makedonija-kje-se-testiraat-vo-nish-mz-nema-testovi-za-korona-virus
16.01.2020 - И кај нас ќе го откриваме новиот корона вирус, веќе набавуваме тестови, а го засилуваме и надзорот на акутните дишни инфекции ~ Љубица Балабан ~ https://plusinfo.mk/и-кај-нас-ќе-го-откриваме-новиот-корона/Изменето од Zelenikovo - 23.Февруари.2020 во 07:09
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2020 во 23:00

горе фрлив меѓу видеа прашање Дали Кај Нас Веќе Имаат ковид-19 Маркери, надевајќи се можеби некој новинар го чита ова што го пишувам па ќе побара официјална изјава од Инфективна Клиника, но на гуглето нема никаква соодветна информација, та веројатно на сите им дреме што веќе починуваат Пациенти на Државна Болница а ги бележат како х1н1 заболени, иако може на х1н1 маркери им е дијагностициран вирус [1] веројатно си дувам на ладно бидејќи и самиот сум хронично-болен та би сакал некој да ме предупредеше Дека Сеуште Село Негорит И Дедо Моит Да Си Се Чешла вака в скотје форумски , Значи не ми е намера да кревам паника ниту пак сакам и кај нас да запре економија доколку ковид-19 веќе и тука стигнал, а што би било логично доколку се има предвид следното предупредување на medcram пулмологот кој вели макар имале иницијално симптоми истите потоа се стишуваат [2] заради што единствен Сигурен Начин да се провери дали сте носител на вирусот е само преку генетска дијагностика, но за која иако имаме Микробиолошки Лабоси пример оној во МАНУ кој го користи Инфективна Клиника исто сепак за во истиот да се детектира последниов-ненадеен-склет-респираторе-вирус мора да има најнапред 2019-nCoV markers (N1, N2, N3) [2][2] мислам ок во оптек сеуште биле и свинскиот и птичјиот грип освен сезонскиот, но ако велат дека смртноста е поголема него кај сезонскиот земено статистички, тогаш треба инстант-супер-предострожност од сите не само медицинските работници, иако за среќа бар за сега морталитетот нема толкав замав како во случајот со сарс-от [3] во секој случај и малку зијан е многу зијан за ризичните категории Сограѓани, та бар Тие со време сами да си внимаваат и ако неможат да се изолираат на Планина бидејќи се хронично болни тогаш да бидат претпазливи во Град, што немора да значи дека на планината виросот нема да ги стигне, комотно успат на бензинска макар имале свој автомобил или пак по меѓуградски или локален јавен превоз додека се однесат дотаму илити кога одат по намирници во Град!

е сега ќе праша ли некој новинар да разбереме дали кај нас стигнале ковид19-Тест-Кит-ои, можеби да потпраша и дали има отповеќе физиолошки раствори со Електролити кои предострожно им ги испорачало министерството-во-разлаз!? бреј го погодија време кога да дефрагментираат компактност и тераат со изборна техничка влада, иако тоа не значи дека систем застанал, но доколку здрма навистина пандемија ќе биде смеење инаетењето агитпроповско кој за што бил крив, перејќи си раце сите од одговорност, наместо како Одговорни се’ уште сега да чинат како евентуални ризици да се ексивираат што полесно ако веќе неможат да се спречат! ТА АКО НЕМА Маркери да си чукнат глава зошто е така, а доколку ги има дали се доволно доколку вирусот распали следните два месаца ко што велат хонконшките доктори дека тоа ќе биде случај т.е. тогаш април мај ќе бил пикот односно зенитот на тамошната епидемија, небаре не е пандемија бидејќи иако дошол вирусот во еу не бил распространет сеуште турбо а види богати бил суперсредер кој тешко и се детектира ... чинам ако и во Кина мака мачат со тестоите што пак во еу а не пак кај нас!? незнам, ПАК ќе речам немам намера паника да кревам само НЕКА БИДАТ ТРАНСПАРЕНТНИ надлежните што логично тоа би било фер за Хронично Болните, чинам сеуште сме демократска земја, или!? бар ќе земе Народ Лимони и Лук да троши со време, а не суште да си тера кисело-весело! еве и во Кина дури крајот на Јануари распалиле со лиценцирани тестови, значи ли тоа дека кај нас каскаме!? немора да е така, но нека потврдат!
Изменето од Zelenikovo - 21.Февруари.2020 во 23:23
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2020 во 03:21

кој би рекол ги табам хемичари микробиолози генетичари тутокомплето научници како рамнодушни во однос никаквата регулација за crispr ризиците, иако реално што се тие криви што удбалитичарии светски елити туркаат неодговорно по сите страни та бидејќи им оставиле така одврзани раце на секакви неурамнотежени психички или преамбициозно кариеристички научници да си прават што сакаат како сакаат та ете сега така од спунт сите фармацевти и лекари се криви, не се! немам намера да кажам баталете медицина тоа веројатно постојано ќе морам да го нагласувам за да не бидам погрешно разбран додека расфрлам извичници тимарејќ со аут-оф-д-бокс пристап сите ризици, НО ќе морам и да потсетувам постојано ете додека сеуште тука по темиве верглам дека премногу има луфта за да некој и да не злоупотребува некоја технологија наука или дејност тогаш да си тера неодговорно играјќи си со шкорчињанебаре менгеле еугеничарси му шепнал опуштено не си во конц-логор па не се ни сеќирај, иако јасно е како ден дека без надзор и регулација пример crispr како е сега пуштен речиси ко да е атмоска енергија на дофат секому нормал дека од таквите гачки и играчки на опутени научници не да некој може сето тоа да го зоупотреби туку воедно сигурно уште сега си ги насочува на своја воденица во однос некоја своја склет агенда, камо за ова да се свесни самите научници па тие да креваат прашина по светот дека не смее да е дозволиво ко што е сега секој да може да се дочепа до crispr технологија, бреј види богати паничат удбаши за самак што цевк шитнал на Иран, а не паничат што секој просечен лабос може да си репрограмира денеска што му драго од склет генетика пример по вируси, буквално твелв-манкис аберите им се достапни на сите кои имаат волја пари и агенда да си играат со генетика ко да станува збор за кулинарство, а може енкој намерно сето ова така го стокмил за да си пере раце и се амнестира од своите еугеничарски агенди и сите експериментални глупси кои се нусефект тековно од нив!?
туку medcram пулмологот има интересен абер во однос добрата операциона пракса на канаѓани сред сарс-от која и сега вели им е неопходна на Хирурзи за без ризик и при ковид-19 или пак х1н1 си опеираат опуштено! [1][1][1] дали кај нас ова е пракса незнам, дали таквата пракса е применлива по сите клиники уште помалку, НО факт е дека ни Матичните Доктори немаат каде да се пожалат јавно а тој абер да стои на ачик за да регуларно се проверува што власти и администрација сториле работите да се оправаат, а не пак Хирурзите да имаат кому каде да се пожалат што и во 21 век имаат недостаток од кадар а сигурно и современа опрема и што мислат што и како треба за тоа да се промени на поарно, конечно тие ниту се експерти за техничка опрема та да земат да вагаат шшто е поисплатливо а ефективно за во посоодветна опрема би се вложувало, пример ко што верглав порано во однос ренгените и нивната резолуција [2] НО може и треба и нивниот глас да се чуе во овој контекст чунки тие треба со тој алат да работат!? бреј ќе рече некој претерав, демек кај нас се радуваат ако добијат каков таков нов апарат и воопшто не си мачат глава дали со тие пари можеле и со поубав да си куландрисваат пр. снимања, но не е така дефакто ралична приказна е вожа напони и монтбајк, мислам ок можете и со скирол на планина ама во случајов не се работи за егзибиционизам туку за Човечки Животи и Жив Мајсторлук па калкулирајте дали и Хирурзи не треба да кажат што мислат!? ајде може ќе дочекаат технократи кои тоа системски за нив ќе го пеглаат подобно некогаш, но чинам бидејќи живееме во супер-коруптивни околности просто побрзо сето тоа ќе се пегла ако се’ си е на Ачик ете бар во однос Јавното Здравство на некој Македонски Институционален Здравствен еФорум [3] ако веќе неможат да истераат менаџерите соодветен за секоја Медицинска Област засебено како пофокусирано и попрецизно би се пеглале чешлале и реметеле постојните околности можности и проекции од реформи! бреј бар онаква добра медицинска пракса која ја имаат по свет нивните Колеги да можат да ја споделуваат како би направиле приорите кои удбалитичарите потоа би си ги сконтале здраво за готово наместо онака ко денес да се мољакаат како Лекарска Комора по комисии на министерството, конечно како синдикати бар би требало да се законски приморани низ ваков еФорумски пристап да думаат до каде се работите за фелата ако не науката та и да се очекува дека некогаш ќе добие Народ системски животен мираз (мевлем-институционално-разработено-активно-здравство)

ме чуди зошто приватните клиники не е уредено како во епидемиски околности не се должни никако на Народ да му вратат со екстра бесплатна превентива налет кркањето низ негов мал џеб екстра камен!? тоа не значи дека би требало да ги јавнеме туку најонака Човечки Хумано да се понудат да ја помогнат Инфективна или Детска Клиника некако ако не поинаку со стручна помош, ете гледаме колку тоа во Вухан е терсене мачно за докторите од нивното Јавно Здравство! мислам при посебни околности пр. војна нели се мобилизира и воена резерва, та логично при озбилни епидиемии доколку и кога тука збрчуваат исто сите Здравствени Работници треба да му се на располагање на систем некако! веројатно ова би требало да важи и за Фармација односно Веледрогерии, но и сите Јавни Претпријатија кои некако можат соодветно да помогнат во случајов чинам Транспортните та да биде овозможено посебни услови за превоз на заразени вирусно сограѓани кои немаат како опинаку до дома и обратно да стигнат него со Јавен Превоз, и не дека е некоја филозофија тоа но ако не е никако стандардизирано во Закон ќе биде тешка импровизација од која само повеќе зијан него аир, чинам познато ви е дека кубуриме тнко со амбулантни возила и за тековна Брза Помош а не пак за мас-транспорт при епидемии!?

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2020 во 18:09

после медицинскиот персонал веројатно најизложени на ризик од закачување ковид-вирусот а сред карантинот се домашните-доставувачи (хоум-диливери) во Кина, чудно но не одат во скафандери, ниту пак има некаква озбилна стандардизација ко што би се очекувало за Кина налик тип на возило боја ознаки униформа, така речи приватниот сектор импровизира и на истиот и да можат да му наметнат некаква стандардизација во вакви околности сигурно нема тоа да му го сторат бидејќи во прашање е домашна достава за пола милијарда Луѓе кои се принудно стутулени по дома, велат за да остане фит Народ м2-гимнастика рулз за циркулација [1][2][2] просто и во мал простор денес може да се одржи кондиција без проблем, та и уличен точак по дома може да се искористи за ваква работа [3] поентата е дека оние кои се активни-секојдневно ваков карантин може да им биде шок за телото кое не е навикнато да дреме што ако е постепен процес може и нема да биде толкав гајрет, дефакто нагли шокови и дополнително го реметат па и успоруваат метаболизмот правејќи го помалку ефикасен во борба со вирусите, но циркулација се потикнува на милион начини во место денеска па не треба паника повторно, веројатно најлегачко решение за ова би било вибратон марифети како масажа или тренинг [4][4][4] бреј каков вишок за хоум-диливерџии [5]туку каков проблем си имаат русите, кај нас имаме ли маркери за вирусов не чув!?

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2020 во 05:30

тоа вуханскиот документарец пост погоре од претходниот излезе е фамилијарниот дел од цел вафла-документарец за ковид-19 епидемијата, кој вака видено незнам што да кажам колку е социјален инжињеринг или не, ако е секоја чест за пристапот како со лесно и брзо од прва би ги упатиле сите како треба во кризни времиња да се однесуваат, а ако не е повторно секоја чест за импровизацијата, што малку тешко дека е, и’ не бидејќи во прашање е Кина туку бидејќи за се стокми фестивалски документарец за кратко потребна е голема екипа, но CGTN е државна телевизија па и неби требало тоа да е проблем!

освен заболеното Семејство покриени се документарно и Здравствените Работнициособено поучни за нашите тука аберите во 13-та и 49-та минута, помеѓу има абер како се носат со карантинот вуханци по дома, покриени се на почеток на кратко и билдерите на новите болници, а единствено недостасува абер за градските хигиенски служби, но веројатно тоа го имаат покриено со друг документарец бидејќи би било може премногу за во еден саат да ги стокмат сите служби ем граѓани, претпоставувам милицајците се најкритична категорија сега таму бидејќи сакале или не мораат да ги пазат улици, но ги вади тоа што истите се пусти ем на секој чекор покриени со видео надзор, а можеби и аудио ресивери по улично осветлување ...


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2020 во 05:07

како фино ги прераскажав поенти од вуханското-cgtn-видео кое е многу веројатно локален социјален-инжињеринг спин како Народ да се однесува во дадените околности, бреј како уверливо е спакувано чиниш суштна случајност е сето тоа, СЕПАК далеку ПОЗДАВ ПРИСТАП ЗА ИНФОРМИРАЊЕ НЕГО НАШИТЕ само принт АНТИ-ПАНДЕМИСКИ иако кога нешто е пандемиско а во случајов е бидејќи ПАН енаставка за глобално, а ковид-19 e распространет веќе по цел свет факт е дека треба и тука да се дума за Јавна Предострожност наместо да се тешиме дека кај нас дрма само грипот, грип дис аут НЕКОЈ ПРИВАТНО НЕКА НАПРАВИ МАЈТАП [1][1][1] ако не дрѓавата поучни видео како да се бори Народ со зарази освен носење маски, ете во Кина дезинфектант значи е хидроген-пероксид она што го шприцаат по коли и сејат по улици, а ете и пример ко во горното видео каде истиот е ставен во развлажнувач за воздух за во затворени простории СИ МИСЛИШ онака за по дома хјумидифаер да ви тепа вируси и бактерии додека си гледате телевизија или пак додека дремете на работа, нели з’ш во такви околности uv-c неонки се опасна работа т.е. можат да зрачат само кога никој нема во просторијата ... НО велат дека h2o2 е проблем за плуќа дури и ако не е правилно разреден со што потполно би се сложил [1][1][1]

она со проветрувањето точно e стандард мерка, но што ако комшијата до вас се искашлал (дали на прозор, или еркондишн од дома му вадел заразнио воздух) и така од спунт ви навреле вируси и вас, мислам ако живеете по станои, та за згради попаметна работа би била кога сите би имале еркондишн со хепа-филтер, иако бидејќи еркондишнот влече воздух турбо така ако антибактериските својства на хепа-филтерот чкордепсале нечија кашилица може побрзо да ви влезе дома, а капак дискутабилно е колку тој хепа-филтер е адекватен за сотрување вируси за што попрво би ви требало Еркондишн со UV-C Неонка во него [1][1][1] е ова е веќе млатење празна слама од абер, но доколку не проветрувате шансите да си освежувате циркулација се многу помали! а за ваквапредострожност кај нас лесно не се најдвит пари т.е. за соодветни еркондишни освен ако самине импровизирате со вргадување на мала 8w uv-c неонка вовашиот еркондишн што би било проблем ако ултравиолетовиот сноп (невидлива) светлина паѓа некако на вас во просторијата, значи берете памет тоа е она штетниот спектар на ув-зрачењето од кој се закачува канцерогени меланоми! ЧИНАМ ова треба да е бар за на Инфективна Клиника норма по собите и не само заради пацинетите бидејќи таму лежат од различни болести заразени туку и заради Персоналот, а паметно би било на сличните детски одели да има вакви еркондишни но и подвижни неонки за да се стерилизираа собите при промена на пациенти! со пола саат зрачење искуството на болницата од следниот клип е дака за една третина ги намалиле проблемите со mrsa бактеријата, претпоставувам кога таа неонка би зрачела подолго ем би се движела горе доле пополека за да ги покрие сите површини ефектите ќе бидат и повеќе или помалку максимални ... незнам какво им е искуството по операционите сали кај нас, но чим ги користат стандардно таму ваквите uv-c неонки значи дека се ефективни ...


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.