IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Свет полн вирусИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Свет полн вирусИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2020 во 21:33

ако ги разгледате последните две фусноти, сигурно ќе се запрашате колку медицината е токму, јас бирекол дилемата треба да е колку фармацијата е нетокму, во однос темава како и во секоја научна област всушност стаунва збор за урамнотеженост помеѓу фармаколозите и микробиолозите т.е. дали имаат биоетички и екоетички акал кога се впуштаат во потрага по инстант-лекарста! ќе заклучам думањето треба да ви е Трезвеноумно а не параноично негаторско! ко што велам Често ако ги отпишеме докторите од равенката тогаш многу побрзо ќе колабираме како општество бидејќи нивната добра здравствена пракса во најмала рака осигурува стерилен болнички третман, а посекако и третираат болести, иако денес заради банкорп налетот на фармациските олигополи станале заложници на хемиите! но што е тоа е та ценете го фактот дека имате Еким каде да се обратите за инстант палијативни закрпи! тоа е како Бензинска Пумпа, та не значи ако еколошки е затеран во аут муабетот како експлоатација на горива, дека вие нема да застанете во редот за точење гориво, често слична аналогија давам и во однос Црквата налик ало дечки зар бидејќи не ви се свиѓал попо или пак некој застанат во редо на бензинската вие би си дозволиле да останете без духоносно-гориво, тој Поп исто како и Докторите е само лиценциран пумпаџија, бил ваков или онаков вас не треба да ве тангира освен ако станува збор за неагилен службеник на кого службата му станала тешка, во секој случај Свештениците црпат од Божјите Енергии за да ви наточат Спасение, додека денес Лекарите претежно се фокусирани на испорака на хемиски закрпи, но за во корен да се излечат болестите дури и во Црквата Светотаински најнапред е неопходен скрининг како темелно би се очистила душевната рана, а дали тоа денес го чинат во Болница Докторите, зависно за што, но дури и да се стокми трбо-скриниг и турбо-лек повторно доколку не се променат терсенето навики кај заболениот бадијала денес Чоеко излечен утре пак поболен, процес кој во Црквата е познат како Преумување (Метаноја), што во однос телесните екими би значело промена на лајфтаил најнапред виа исхраната но и начинот и местото на ивот доколку и тие влијаат на појавата на болеста! ТАКА ДА немојте да судите бил овој или оној хемичар, конечно никој сосила не е приморан да се Лечи, та ценете го моментот дека ПОСТОЈАТ ЛЕКАРИ, но исто и во Црква ќе ве поучат Светители не одете апансаз на прва на слепо да бирате Духовник (матичен духоносен лекар) туку пребирајте бидејќи потоа сето Душе-Духовно Здравје го препуштате во негови раце да ве Раководи како треба да се однесувате, тоа не значи дека треба да сте цепидлаки, туку да се осигурате дека Матичниот е вичен и предан на Службата! но повторно и тоа е бадијала доколку не се придржувате до упатствата или пак не сте редовни со Лекарството, иако мое скромно мислење е дека во однос Медицина тоа е Здрава ИСхрана, секакви останати хемиски закрпи се само палијативен пристап кој ретко во корен да лечи некоја болест, во најдобар случај ја потиска, сепак кај вакцините станува збор за поинаква имунизација каде не го прашите организот со хемии туку со самата болест но нели во мали количини како самиот организам би изградил имунитет, тоа би било слично како кога Свештеник ќе ти каже научиси се да Трпиш оди живеј во град чим немаш друг излез и стекни имунитет одолевајќи на социјалните вируси, нормал во такви околности и ќе пробаш од нив, но повторно без Молитва односно Здрава Храна телесно долго нема да издржиш! А колку почисто срце толку Поголема Благодат, така и за телото колку порастеретено од отрoви толку поиздржливо е истото, а каде е балансот секој треба сам за себе да одреди, еве за мене по секој основ и духовен и здравствен не ми е место во град, та дури ни меѓу Луѓе бидејќи си имам стекнато празнословни навики, кои среќа бар вака на еФорум се истурени креативно се надевам како општествено корисни, иако сигурно мнозина и се смутуваат налик види го овој што толку се наметнува, точно и мене ми делува така бидејќи на место како еФорум нема никој да гукне да дебатира, значи не сум исклучив сум излегол на мегдан та комотно некој може и треба да ми влета со аргументирани-клизачи, арно ама кај нас денес за дебата стана подобно место фејкбук-војаерската-жабокречина, та сега тие таму изгледале паметни чаламејќи се со име и презиме, а јас тука сум абдал што се трудам да повлечам Народ на право место да дебатира ... (иако и ова не е бидејќи е вафла еФорумм а треба невладини ако не иснтитуционални тематски да постојат)
чинам по дифолт сме закаснети во однос мас-ресетирање на вируси заради брзото топење на пермафорстот од кој ако не во моментов наскоро може да почнат да излегуваат антички ако не исконски-вируси [1][1][1] и тоа без сами да си ја бараме бељата [2][2] а во кој случај колку и медицината да е брза за ресетирање соодветни К*ршлуси [3][3] при таков налет мислам дека само ќе дига раменици! во кој случај може само да се надевате на Божја Помош за да не страдате и отповеќе! конечно овој свет не е рај и пак ќе нагласам Сите Луѓе Сме Гости тука, ценетего моментот што ви е дадено време да си Сподобите Душа за Премин кон Повисока Реалност, но дефокусирани на ангро од духот по овој свет, вам попрво ќе ви клецкаат колена уште колку време ви останало за да поуживате во фејкбук жабокречината, та бар бевте бекпакери ои ќего скиткаат хедонистичко-туристички свето та и ќе ве разберев, но вака, медицината сепак на крај нема да ви стави на тацна Вечност, па берете памет за што ќе се тревожите! Фала им на Доктори што можат да ми купат време заради мое невнимание и терсене неумерен животен стил та да можат да се посветам уште тро повеќе натака на Христијанско Светотаински Живот во Подвиг, сигурно си мислите нема да одитам по хемија ако имам неподносливи болки, може за вас порајат решение кога би биле во моја кожа е да глумите граски-факиро-аскет, мислам каде со тој памет!?

ко за крај да пуштам инфо дека еден Македонец го закачил вирусот на тоа крузерот укотвен во јапонски пристаништен карантин, И Господ Да Им Е Напомош, а сетете се дека Молитвите треба да ви се правовремени а не ко за сарсот закаснети кога починаа и тука чинам доста пацинети за кои нема друго што да кажам освен Господ Да Им Прости за земните прегрешенија како би наследиле Блажена Вечност isto и за Девојчето денеска од Грип на Детска Клиника што починало Господ Да Ја Помилува ... сигурно и докторите тогаш сториле се’ од себе, НО еве сега со време почнете да си алкализирате организам ако тоа веќе не го чините, навистина кој знае како оваа и следната година ќе распалува корона вирусот! освен Хронично Болните можеби најголем гајрет имаат пушатачите та гледајте да остаите цигари [1] иако и оние кои непушат а живејат во Скопје Битола Тетово исто ко и да пушеле [2][2][2] та бар од таму нек се тргаат Немоќните, Хронично Болните и Сиромашните (кои немаат услови за хигиенски живот во град), а за што конечно треба да помогне и држава стимулирајќи бар така Рурална Реемиграција некако, бар намалуајте на хемии за имунитетот е растеретен од такви вишок гајрети [3][3][3][3] а убо би било и за ова да има некаква поздрава законска регулатива та бар да се субвенцинира Здржение на Потрошувачи да прави листа од хемиски-склети присутни во производи за мас потрошувачка, комотно еФорум каде низ категории и теми прецизно ќе се демистифицираат кога кои хемии кому можат зијан да му сторат, бар зарди Децата сторете го тоа, а не заради сиромаштија во умот ко неупатени родителите да ги товат со секакви петпарачки радости, знаеш Пиле играчкава убава ама ќе гракаш покасно, не дека сега нема таков систем бар во еу [4][4][4] и тук-таму по балкан [5][4] НО кај нас евентуално медиуми ако растревожат дека улетало нешто канцерогено-увозно во потрошувачките кластери (кои патем не постојат ко такви) како би почнало да се билда Свест ако не Норми за тоа што и колку е на арно од она што ви е истурено по продавници ...


Изменето од Zelenikovo - 13.Февруари.2020 во 23:55
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2020 во 23:43
дека вирусот nCoV сега етикетиран како SARS-CoV-2 односно заболувањето Covid-19 ќе биде последиот склет-вирус тоа тешко, та чините што ќе чините за да ви остане што појќе време за Спасение на Душа ... немојте да се тешите со претходниот сарсчиј дет-тол веќе е надминат [1][1] а пoтсетете се колку жртви имаше кај нас од H1n1 свинскиот грип [2][2][2] некако бројкиве ми се терсене наопаку од вики во првата и на идивиди во последнава 2-ра фуснота, na balkaninsight druga konechna brojka [2] бреј никаде официјално инфо колкав бил морталитетот 2009-та од х1н1, ниту на ИЈЗ ниту ЗДС т.е. сега Центар за Јавно Здравје Скопје ниту пак на Завод за Статистика, хелоу како да постои критичка а не фејкњуз атмосфера во земјава кога и прости статистики не се на ачик!?   Исто треба да се има во превид дека и птичјиот грип е активен во моментов [4] кој веќе редовно секоја година кај некого го дијагностицираат кај нас [5]

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.htmlhttps://www.medcram.com/collections?category=pulmonology

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2020 во 15:35

низ постовиве постојано велам Пандемија а официјално истата од сзо не е прогласена, сепак горниве две видеа убаво упатуваат дека вирусот е распространет турбо, но веројатно не е арно по светската економија да се дига пребрзо пандемиски аларм па и тактизираат сзо-вци сеуште држејќи ја епидемијата на Phase5 [1] а доколку постои навистина некакво кинчрол-каос сценарио za koe James Ricards (фус во цитатот) dava i motiv та и јас би се согласил на таков сзо пристап, иако доколку почнат да се појавуваат смртни случаи ширум светот ќе мора да го кренат прагот на тревожење од 5 на 6! се поставува прашање дали такво сценарио не е во игра доколку е веќе јасно дека станува збор за генетски инжињеринг кај оваа корона за што веќе има и јавни анализи (6-та фуснота) ...
Originally posted by <a href=http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2617&KW=%ED%E5%EA%EE%BC+%EB%E0%E1%EE%F1+%EF%EE%F2%E2%F0%E4%E8%EB+%E8%ED%E4%E8%BC%E0&PID=3153348#3153348 target=_blank rel=nofollow><u>Zelenikovo</u></a> Zelenikovo напиша:

во костец вакви склет-думи некако чудно се надоврзува тоа аберот на франвисканецот дека чумата во европа средновековно ја пуштиле северњаците како би ги ресетирале инстант јужњаците [5] а што сега може да се гледа налик запад кон исток во однос корона-вирусот, доколку пак на тоа се дозакачат муабетите на ЏимРикардс [5] муабетов стануе пополека теорија на која сепак и фали докази дека вирусот е генетски модифициран а тоа велат некој лабос го потврдил во Индија [6][6][6] дали е така само ќе нагаѓаме, битно еве еден пост и за овој муабет некако во нишкава заврши, а тајм вил тел дали пандемијава е тригерот за нов светски рулет, хм хм чудни абери во однос пророштвото на Свети Малахиј посочено во минатиот пост од нишкава!

инаку за Поздрав е што и некој наш медиум истерал анти-параноичен пост, но сепак нешто озбилно промашиле околу морталитетот на H1N1 во 2009-та година [1] а доколку за компариција ја земеме статистиката од вики [1] интресно е да се напомене дека сзо тогаш пандемија прогласила дури во Јуни откако таифлуто било спремно како вакцина [2][2] а веќе до тогаш имало 16 илјади починати, што како оди сега трендот со короната тешко дека ќе ја стигне тогашната h1n1 статистика, иако не ми е јасно како одеднаш кај еден куп случаи се појави на хоспитализирани од Грип а едно Девојче и почина, што во принцип секоја година е случај со сезонскиот грип по свет, незнам каква статистика имаме тука, но дали сите болници ширум светот имаат nCoV маркери, а доколку имаат колку сега на почеток им е во интерес да тревожат Народ дека им се одомакинил локално вирусов!? поетната ми е дека дури откако прогласат официјално сзо Пандемија дури тогаш ќе почнат сите да се отвораат кој колку го има, но што не значи ко што велат на крајот во првото центрирано видео од претходниот пост дека вирусов веќе и не е масовно сестрано распространот, фали уште некој да речеше дека сателитски го активираат, мислам проштевајте на дигресииве и шпекулацииве, воопшто немам намера некого да тревожам, но некако чудни мозаични спојки има приказнава кога ја разгледувам од секој аспект а кои ко такви греота би било да не гисподелам ете како сомнежи, и повторно не некого за да плашам, ТУКУ ДА ПОТСЕТАМ БИДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ тргнете се ако можете од Град доколку сте Хронично Болни ем земете свртете на ангро кон Свежи Сокови Храна и Лукоина, бреј Питулуци премачкани со Макало од Лук како би легнале зимава :)Изменето од Zelenikovo - 14.Февруари.2020 во 15:47
Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2020 во 17:21
Taka jet
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2020 во 02:33

ковид-19 ќе се одомакинел како сезонски вирус рецнаа во краток прилог за светски вести вечерва на телма, а може само лошо ја протолкувале изјавата на сингапурскииот премиер - Prime Minister Lee repeatedly asked Singaporeans not to panic, reminding them that this virus already appears to behave more like seasonal flu than SARS: While it’s more contagious than SARS, it looks much less deadly [1] која изјава би рекол ветува, но сепак стари и немоќни лица починуваат пред еден ден првиот смртен случај во еу иако кинески турист [2] обично ко и со грипот стари и хронично болни страдаат а за тоа еве на следното тагирано видео и документирана предожба од Вухан каде иако цело семејство кренало температура ќерката не, ем заминала кај други за да се изолира од нив А ЕТЕ СУПЕР ПРИМЕР НА ЧОВЕЧНОСТ И КОЛКУ И НАМ НЕ ТРЕБА ДА НИ Е СТРАВ ДА ПОМОГНЕМЕ ТАКА НАТАКА за чудење во видеото е што мажот и жената заавршиле во Болница а бабата не, може вежва таи-чи, среќа кај сите се стабилизирала состојбата, чудно ете иако дури и далеку потурбо се пренесува ковид-19 од сезонскиот грип ете ќерката кyртулила, ЗНАЧИ НЕ ТРЕБА ИНСТАНТ ПАНИКА ТУКУ ПРЕДОСТРОЖНОСТ а вели девојката мајака и токму бидејќи не паничела та и полесно се носела со гајретот, сепак на крај мажот и жената ги пуштаат дома најнапред а потоа завршуваат во регионален карантин, а во видеото исто ќе видите како функционира и општински ...единствено што чуди е колкава паника во свет имаат кренато кинеските власти со самиот карантин и сите мерки околу истиот, нешто што прв пат се случува во светот од вакви размери, над Пола Милијарда луѓе велат на следното центрирано видео се во карантин ... а како изгледа тоа може да видите по yt-влогот на Китајскио Сибирјак од кои видеа може да се заклучи да и кај самите кинези постои свест дека најдобар начин за контрола и сузбивање на вирусот е доброволна самоизлоција, иако веројатно нусефект од предходните искуства, иако може да се каже на некој начин вака кинезите ја спасуваат светската економија, колку и истата да трпи постојно вака, бидејќи ако спречат паника а воедно и ја стабилизираат епидемијата кај нив, така нема долгорочно да има склет ефекти ни по кинеската економија, а не пак разни склет-хипотетички светски економски ризици или сценарија [1]

В СРЕДЕ АБЕР ЗА ХИДРОГЕН-ПЕРОКСИД СТЕРИЛИЗАЦИЈА ПРЕКУ РАЗВЛАЖНУВАЧИ
Изменето од Zelenikovo - 17.Февруари.2020 во 02:55
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2020 во 05:07

како фино ги прераскажав поенти од вуханското-cgtn-видео кое е многу веројатно локален социјален-инжињеринг спин како Народ да се однесува во дадените околности, бреј како уверливо е спакувано чиниш суштна случајност е сето тоа, СЕПАК далеку ПОЗДАВ ПРИСТАП ЗА ИНФОРМИРАЊЕ НЕГО НАШИТЕ само принт АНТИ-ПАНДЕМИСКИ иако кога нешто е пандемиско а во случајов е бидејќи ПАН енаставка за глобално, а ковид-19 e распространет веќе по цел свет факт е дека треба и тука да се дума за Јавна Предострожност наместо да се тешиме дека кај нас дрма само грипот, грип дис аут НЕКОЈ ПРИВАТНО НЕКА НАПРАВИ МАЈТАП [1][1][1] ако не дрѓавата поучни видео како да се бори Народ со зарази освен носење маски, ете во Кина дезинфектант значи е хидроген-пероксид она што го шприцаат по коли и сејат по улици, а ете и пример ко во горното видео каде истиот е ставен во развлажнувач за воздух за во затворени простории СИ МИСЛИШ онака за по дома хјумидифаер да ви тепа вируси и бактерии додека си гледате телевизија или пак додека дремете на работа, нели з’ш во такви околности uv-c неонки се опасна работа т.е. можат да зрачат само кога никој нема во просторијата ... НО велат дека h2o2 е проблем за плуќа дури и ако не е правилно разреден со што потполно би се сложил [1][1][1]

она со проветрувањето точно e стандард мерка, но што ако комшијата до вас се искашлал (дали на прозор, или еркондишн од дома му вадел заразнио воздух) и така од спунт ви навреле вируси и вас, мислам ако живеете по станои, та за згради попаметна работа би била кога сите би имале еркондишн со хепа-филтер, иако бидејќи еркондишнот влече воздух турбо така ако антибактериските својства на хепа-филтерот чкордепсале нечија кашилица може побрзо да ви влезе дома, а капак дискутабилно е колку тој хепа-филтер е адекватен за сотрување вируси за што попрво би ви требало Еркондишн со UV-C Неонка во него [1][1][1] е ова е веќе млатење празна слама од абер, но доколку не проветрувате шансите да си освежувате циркулација се многу помали! а за ваквапредострожност кај нас лесно не се најдвит пари т.е. за соодветни еркондишни освен ако самине импровизирате со вргадување на мала 8w uv-c неонка вовашиот еркондишн што би било проблем ако ултравиолетовиот сноп (невидлива) светлина паѓа некако на вас во просторијата, значи берете памет тоа е она штетниот спектар на ув-зрачењето од кој се закачува канцерогени меланоми! ЧИНАМ ова треба да е бар за на Инфективна Клиника норма по собите и не само заради пацинетите бидејќи таму лежат од различни болести заразени туку и заради Персоналот, а паметно би било на сличните детски одели да има вакви еркондишни но и подвижни неонки за да се стерилизираа собите при промена на пациенти! со пола саат зрачење искуството на болницата од следниот клип е дака за една третина ги намалиле проблемите со mrsa бактеријата, претпоставувам кога таа неонка би зрачела подолго ем би се движела горе доле пополека за да ги покрие сите површини ефектите ќе бидат и повеќе или помалку максимални ... незнам какво им е искуството по операционите сали кај нас, но чим ги користат стандардно таму ваквите uv-c неонки значи дека се ефективни ...


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2020 во 05:30

тоа вуханскиот документарец пост погоре од претходниот излезе е фамилијарниот дел од цел вафла-документарец за ковид-19 епидемијата, кој вака видено незнам што да кажам колку е социјален инжињеринг или не, ако е секоја чест за пристапот како со лесно и брзо од прва би ги упатиле сите како треба во кризни времиња да се однесуваат, а ако не е повторно секоја чест за импровизацијата, што малку тешко дека е, и’ не бидејќи во прашање е Кина туку бидејќи за се стокми фестивалски документарец за кратко потребна е голема екипа, но CGTN е државна телевизија па и неби требало тоа да е проблем!

освен заболеното Семејство покриени се документарно и Здравствените Работнициособено поучни за нашите тука аберите во 13-та и 49-та минута, помеѓу има абер како се носат со карантинот вуханци по дома, покриени се на почеток на кратко и билдерите на новите болници, а единствено недостасува абер за градските хигиенски служби, но веројатно тоа го имаат покриено со друг документарец бидејќи би било може премногу за во еден саат да ги стокмат сите служби ем граѓани, претпоставувам милицајците се најкритична категорија сега таму бидејќи сакале или не мораат да ги пазат улици, но ги вади тоа што истите се пусти ем на секој чекор покриени со видео надзор, а можеби и аудио ресивери по улично осветлување ...


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2020 во 18:09

после медицинскиот персонал веројатно најизложени на ризик од закачување ковид-вирусот а сред карантинот се домашните-доставувачи (хоум-диливери) во Кина, чудно но не одат во скафандери, ниту пак има некаква озбилна стандардизација ко што би се очекувало за Кина налик тип на возило боја ознаки униформа, така речи приватниот сектор импровизира и на истиот и да можат да му наметнат некаква стандардизација во вакви околности сигурно нема тоа да му го сторат бидејќи во прашање е домашна достава за пола милијарда Луѓе кои се принудно стутулени по дома, велат за да остане фит Народ м2-гимнастика рулз за циркулација [1][2][2] просто и во мал простор денес може да се одржи кондиција без проблем, та и уличен точак по дома може да се искористи за ваква работа [3] поентата е дека оние кои се активни-секојдневно ваков карантин може да им биде шок за телото кое не е навикнато да дреме што ако е постепен процес може и нема да биде толкав гајрет, дефакто нагли шокови и дополнително го реметат па и успоруваат метаболизмот правејќи го помалку ефикасен во борба со вирусите, но циркулација се потикнува на милион начини во место денеска па не треба паника повторно, веројатно најлегачко решение за ова би било вибратон марифети како масажа или тренинг [4][4][4] бреј каков вишок за хоум-диливерџии [5]туку каков проблем си имаат русите, кај нас имаме ли маркери за вирусов не чув!?

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2020 во 03:21

кој би рекол ги табам хемичари микробиолози генетичари тутокомплето научници како рамнодушни во однос никаквата регулација за crispr ризиците, иако реално што се тие криви што удбалитичарии светски елити туркаат неодговорно по сите страни та бидејќи им оставиле така одврзани раце на секакви неурамнотежени психички или преамбициозно кариеристички научници да си прават што сакаат како сакаат та ете сега така од спунт сите фармацевти и лекари се криви, не се! немам намера да кажам баталете медицина тоа веројатно постојано ќе морам да го нагласувам за да не бидам погрешно разбран додека расфрлам извичници тимарејќ со аут-оф-д-бокс пристап сите ризици, НО ќе морам и да потсетувам постојано ете додека сеуште тука по темиве верглам дека премногу има луфта за да некој и да не злоупотребува некоја технологија наука или дејност тогаш да си тера неодговорно играјќи си со шкорчињанебаре менгеле еугеничарси му шепнал опуштено не си во конц-логор па не се ни сеќирај, иако јасно е како ден дека без надзор и регулација пример crispr како е сега пуштен речиси ко да е атмоска енергија на дофат секому нормал дека од таквите гачки и играчки на опутени научници не да некој може сето тоа да го зоупотреби туку воедно сигурно уште сега си ги насочува на своја воденица во однос некоја своја склет агенда, камо за ова да се свесни самите научници па тие да креваат прашина по светот дека не смее да е дозволиво ко што е сега секој да може да се дочепа до crispr технологија, бреј види богати паничат удбаши за самак што цевк шитнал на Иран, а не паничат што секој просечен лабос може да си репрограмира денеска што му драго од склет генетика пример по вируси, буквално твелв-манкис аберите им се достапни на сите кои имаат волја пари и агенда да си играат со генетика ко да станува збор за кулинарство, а може енкој намерно сето ова така го стокмил за да си пере раце и се амнестира од своите еугеничарски агенди и сите експериментални глупси кои се нусефект тековно од нив!?
туку medcram пулмологот има интересен абер во однос добрата операциона пракса на канаѓани сред сарс-от која и сега вели им е неопходна на Хирурзи за без ризик и при ковид-19 или пак х1н1 си опеираат опуштено! [1][1][1] дали кај нас ова е пракса незнам, дали таквата пракса е применлива по сите клиники уште помалку, НО факт е дека ни Матичните Доктори немаат каде да се пожалат јавно а тој абер да стои на ачик за да регуларно се проверува што власти и администрација сториле работите да се оправаат, а не пак Хирурзите да имаат кому каде да се пожалат што и во 21 век имаат недостаток од кадар а сигурно и современа опрема и што мислат што и како треба за тоа да се промени на поарно, конечно тие ниту се експерти за техничка опрема та да земат да вагаат шшто е поисплатливо а ефективно за во посоодветна опрема би се вложувало, пример ко што верглав порано во однос ренгените и нивната резолуција [2] НО може и треба и нивниот глас да се чуе во овој контекст чунки тие треба со тој алат да работат!? бреј ќе рече некој претерав, демек кај нас се радуваат ако добијат каков таков нов апарат и воопшто не си мачат глава дали со тие пари можеле и со поубав да си куландрисваат пр. снимања, но не е така дефакто ралична приказна е вожа напони и монтбајк, мислам ок можете и со скирол на планина ама во случајов не се работи за егзибиционизам туку за Човечки Животи и Жив Мајсторлук па калкулирајте дали и Хирурзи не треба да кажат што мислат!? ајде може ќе дочекаат технократи кои тоа системски за нив ќе го пеглаат подобно некогаш, но чинам бидејќи живееме во супер-коруптивни околности просто побрзо сето тоа ќе се пегла ако се’ си е на Ачик ете бар во однос Јавното Здравство на некој Македонски Институционален Здравствен еФорум [3] ако веќе неможат да истераат менаџерите соодветен за секоја Медицинска Област засебено како пофокусирано и попрецизно би се пеглале чешлале и реметеле постојните околности можности и проекции од реформи! бреј бар онаква добра медицинска пракса која ја имаат по свет нивните Колеги да можат да ја споделуваат како би направиле приорите кои удбалитичарите потоа би си ги сконтале здраво за готово наместо онака ко денес да се мољакаат како Лекарска Комора по комисии на министерството, конечно како синдикати бар би требало да се законски приморани низ ваков еФорумски пристап да думаат до каде се работите за фелата ако не науката та и да се очекува дека некогаш ќе добие Народ системски животен мираз (мевлем-институционално-разработено-активно-здравство)

ме чуди зошто приватните клиники не е уредено како во епидемиски околности не се должни никако на Народ да му вратат со екстра бесплатна превентива налет кркањето низ негов мал џеб екстра камен!? тоа не значи дека би требало да ги јавнеме туку најонака Човечки Хумано да се понудат да ја помогнат Инфективна или Детска Клиника некако ако не поинаку со стручна помош, ете гледаме колку тоа во Вухан е терсене мачно за докторите од нивното Јавно Здравство! мислам при посебни околности пр. војна нели се мобилизира и воена резерва, та логично при озбилни епидиемии доколку и кога тука збрчуваат исто сите Здравствени Работници треба да му се на располагање на систем некако! веројатно ова би требало да важи и за Фармација односно Веледрогерии, но и сите Јавни Претпријатија кои некако можат соодветно да помогнат во случајов чинам Транспортните та да биде овозможено посебни услови за превоз на заразени вирусно сограѓани кои немаат како опинаку до дома и обратно да стигнат него со Јавен Превоз, и не дека е некоја филозофија тоа но ако не е никако стандардизирано во Закон ќе биде тешка импровизација од која само повеќе зијан него аир, чинам познато ви е дека кубуриме тнко со амбулантни возила и за тековна Брза Помош а не пак за мас-транспорт при епидемии!?

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2020 во 23:00

горе фрлив меѓу видеа прашање Дали Кај Нас Веќе Имаат ковид-19 Маркери, надевајќи се можеби некој новинар го чита ова што го пишувам па ќе побара официјална изјава од Инфективна Клиника, но на гуглето нема никаква соодветна информација, та веројатно на сите им дреме што веќе починуваат Пациенти на Државна Болница а ги бележат како х1н1 заболени, иако може на х1н1 маркери им е дијагностициран вирус [1] веројатно си дувам на ладно бидејќи и самиот сум хронично-болен та би сакал некој да ме предупредеше Дека Сеуште Село Негорит И Дедо Моит Да Си Се Чешла вака в скотје форумски , Значи не ми е намера да кревам паника ниту пак сакам и кај нас да запре економија доколку ковид-19 веќе и тука стигнал, а што би било логично доколку се има предвид следното предупредување на medcram пулмологот кој вели макар имале иницијално симптоми истите потоа се стишуваат [2] заради што единствен Сигурен Начин да се провери дали сте носител на вирусот е само преку генетска дијагностика, но за која иако имаме Микробиолошки Лабоси пример оној во МАНУ кој го користи Инфективна Клиника исто сепак за во истиот да се детектира последниов-ненадеен-склет-респираторе-вирус мора да има најнапред 2019-nCoV markers (N1, N2, N3) [2][2] мислам ок во оптек сеуште биле и свинскиот и птичјиот грип освен сезонскиот, но ако велат дека смртноста е поголема него кај сезонскиот земено статистички, тогаш треба инстант-супер-предострожност од сите не само медицинските работници, иако за среќа бар за сега морталитетот нема толкав замав како во случајот со сарс-от [3] во секој случај и малку зијан е многу зијан за ризичните категории Сограѓани, та бар Тие со време сами да си внимаваат и ако неможат да се изолираат на Планина бидејќи се хронично болни тогаш да бидат претпазливи во Град, што немора да значи дека на планината виросот нема да ги стигне, комотно успат на бензинска макар имале свој автомобил или пак по меѓуградски или локален јавен превоз додека се однесат дотаму илити кога одат по намирници во Град!

е сега ќе праша ли некој новинар да разбереме дали кај нас стигнале ковид19-Тест-Кит-ои, можеби да потпраша и дали има отповеќе физиолошки раствори со Електролити кои предострожно им ги испорачало министерството-во-разлаз!? бреј го погодија време кога да дефрагментираат компактност и тераат со изборна техничка влада, иако тоа не значи дека систем застанал, но доколку здрма навистина пандемија ќе биде смеење инаетењето агитпроповско кој за што бил крив, перејќи си раце сите од одговорност, наместо како Одговорни се’ уште сега да чинат како евентуални ризици да се ексивираат што полесно ако веќе неможат да се спречат! ТА АКО НЕМА Маркери да си чукнат глава зошто е така, а доколку ги има дали се доволно доколку вирусот распали следните два месаца ко што велат хонконшките доктори дека тоа ќе биде случај т.е. тогаш април мај ќе бил пикот односно зенитот на тамошната епидемија, небаре не е пандемија бидејќи иако дошол вирусот во еу не бил распространет сеуште турбо а види богати бил суперсредер кој тешко и се детектира ... чинам ако и во Кина мака мачат со тестоите што пак во еу а не пак кај нас!? незнам, ПАК ќе речам немам намера паника да кревам само НЕКА БИДАТ ТРАНСПАРЕНТНИ надлежните што логично тоа би било фер за Хронично Болните, чинам сеуште сме демократска земја, или!? бар ќе земе Народ Лимони и Лук да троши со време, а не суште да си тера кисело-весело! еве и во Кина дури крајот на Јануари распалиле со лиценцирани тестови, значи ли тоа дека кај нас каскаме!? немора да е така, но нека потврдат!
Изменето од Zelenikovo - 21.Февруари.2020 во 23:23
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2020 во 07:08

СТОКМЕНИ СМЕ ИСЛЕДНО! бреј, ми промакналe битни Информации! ова е доказ дека колку и некој да е аналитичен на некоја тема, се случуваат озбилни превиди, ненамерно попрво, иако и само како дилема-пост претходниот можеби корисен за да еве не се плаши Народ дека и Здравството ни касни ко што е тоа со мене случај! вистина поучно, НИКОГАШ НЕ СИ ЗЕМАЈТЕ ВАКВИ ко горните вафла-еФорумски абери за конечни, а не пак тоа да ви е фејкбоковски тертип, ВЕ ИНТЕРЕСИРА НЕШТО секогаш проверувајте двапати, иако еве јас тоа го чинам после некој ден, НО чунки на ваква Тема доколку е читана некој може но и ТРЕБА да гукне да дополни или демантира некого, еден Чоек просто никогаш не ви решава проблемот колку и да е слаткоречив! којзнае може и потсвесно намерно 3 недели сум закаснил со дилемата како би испровоцирал да му скубнувате на фејкбукот!? во секој случај ова е риалити чек за мене дека нишкава освен во архива никаде другде веќе не и е место!

http://www.fk.mk

05.02.2020претходен след на абери за набавка на тест-китоите


Добра ВИролошка Пракса ~ 10.02.2020 ~ https://www.iph.mk/upatstvo-za-ncov/
Цитирај 01.02.2020 ~ Во лабораторија во Ниш ќе проверуваат дали некој македонски државјанин или странец кој бил во Кина е заболен од смртоносниот корона вирус. Нашите ќе праќаат анализи за проверка во Србија се додека наредната недела не пристигнат дијагностичките тестови што ги нарачале здравствените власти. Министерот Филипче за Сител потврди дека ваков договор имал со неговиот српски колега Лончар. Епидемиолозите во Македонија се на готовс бидејќи деновиве треба да се вратат група од македонски граѓани кои работат во Кина, но биле на 1000 километри оддалеченост од жариштето на вирусот. По нивното пристигнување ќе проценат дали има потреба да бидат под надзор.

Засега функционира термалната камера на скопскиот аеродром која ги проверува патниците од летовите од Истамбул и Дубаи, а според надлежнте ако има потреба ќе има надзор и на охридскиот аеордром а ќе делат информативни флаери и на граничните премини.
...
https://sitel.com.mk/somnitelnite-sluchai-od-makedonija-kje-se-testiraat-vo-nish-mz-nema-testovi-za-korona-virus
16.01.2020 - И кај нас ќе го откриваме новиот корона вирус, веќе набавуваме тестови, а го засилуваме и надзорот на акутните дишни инфекции ~ Љубица Балабан ~ https://plusinfo.mk/и-кај-нас-ќе-го-откриваме-новиот-корона/Изменето од Zelenikovo - 23.Февруари.2020 во 07:09
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2020 во 03:12

кога и во Кина ќе ти посведочи Доктор дека паметно е да не очајувате и на Бога да се надевате, тоа чинам би било опучно и за нашите Доктори да при големи склети јасно во согласност со Пацинетите да повикаат Православен Католички или Протестантски Свештеник или пак Исламски Оџа зависно кој им е достапен логично сите немаат ист аршин но можете индивидуално како Доктори да побарате својот Духовник исто да се помоли за вашите Пациенти и во Црква или Џамија ...... Ако Милостињата макар и мала Покрива Многу Гревови
ТОГАЈ МОЛЕТЕ СЕ ЗА СИРОМАШНИТЕ
Кога Господ Позволил Заради Наше Спасение Големи Искушенија ...


...
... Стави Се Во Опинците На Ескимот ...
... Гледајте Кога Милувате Низ Очи На Сиромашните ...
... Кога Колку Што Му Е Потребно!...


Изменето од Zelenikovo - 02.Март.2020 во 03:58
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2020 во 05:00

Колку Е Лицемерно На Други Да Им Кажуваш Што Да Чинат А ти Тоа Не Го Чиниш, бар не доволно, во случајот со Гладните, бидејќи не сведочам со Дела туку демагошки велам сум подвидел тоа е излезот, во Православие велиме прво стани ти потоа дај рака на Друг, бидејќи ако најнапред Молитвено себе не сте се ИСправиле како друг низ Молитва ќе Исправите!? но се одважив за да Посочам наједноставно Луѓе не очајувајте! знаејќи колку очајот е најопсана работа без разлика дали до него (како последна скала пред душепогубност) се стигнало низ континуриан страв или инстант паника во кои случаи капак Чоек се дрзнува други да суди или се однесува неодговорно (налик бегај одмене ти заразен или зар јас да одам да помагам некому ете бидејќи работа ми е Државна Служба па затвори се дома и остај никој нека нема услуга, онака нели очаен Чоек праи очајни работи, иако реално Не Секој Чоек бил најнапред свесен за ризиците кога се нафатил да биде во Служба на Народ-от), кога сетне велите лесно им било на тие во Администрација, а наместо ние за нив да се Молиме, нели онака себично на мала врата ќе се Помолиме за Гладните и оп нели нам да ни е осигуран мирот, Та Зато Еве И Јас Сум Се Одважил иако погрешно бидејќи ем тоа не е моја работа ем за тоа немам Благослов да говорам јавно вака како си говорам ... Проштевајте и Нека Не Ми Земат за зло Оние На Кои Тоа Им Е Работа бидејќи Народ може ќе си рече е’ вака треба, а нетреба бидејќи Секој Треба Да Си Ја Работи Својата Работа, за жал бидејќи со мене тоа не е случај па еве сега не за еден Општествен аспект туку за сите сум се фатил да диригирам што е корисно правилно или неопходно за да видиме Аир и Индивидуално и Колективно ...ПОУКА ОД ВИДЕОВО
START THINKING LIKE A GROUP
еве и руски абер кој незнам колку е точен
но информативно за да знае Чоек дека и тој е одговорен
сите да помогнеме и да не чекаме само на Надлежните
за да си чистиме не само Дома туку и на Работа
конечно да почнеме да ги цениме Хигиничарите ...

https://aif.ru/health/life/s_novym_grippom_nemeckie_smi_soobshchili_ob_ocherednoy_ekzoticheskoy_bolezniкамо да имаше Институционални еФоруми еве во однос на ваквите ризици како и само низ континуирана јавна дебата помеѓу Eксперти Народ би воочил од прва рака Што е корисно правилно и неопходно да се превземе во вакви пандемиски околности, но бидејќи нема и да сака некој Доктор да се одважи да говори јавно да Информира бар Јавност што е што од она што се случува како не би паничел никој бидејќи Стрес-от дополнително ако не примарно ни го ремети Имунитет-от, тој некој Доктор сигурно ќе си рече АХ дали утре нема мене да ме земат за одговорен доколку нешто некој погрешно разбрал или било извадено од контекст низ ад-хок репортажи!? сетне, оние Медиуми кои станале општествен импакт-фактор нормално ќе речат дај да најдеме некој кој ќе говори за да не се крева паника во Народ, а за да секакви приучени или наивни факири пополнувајќи го инфо-вакумот имаат дрзок-негативен ефект / наместо Народ да го опуштат ако не да го осигураат со корисно Инфо како би се смирувал и да не се плаши за како Заедница да функционира на сите нивоа нормално, та ете ЈанкоБ е приморан да повика Нашинец од другде за да ги олабави колку толку сите свои Сограѓани ... но сигурно потоа ако и кога тоа така стане стандард, просто дотогашниот страв кај нашите Локални Експерти пополека ќе прејде во рамнодушност, налик ете поубо некој однадвор да не олабавува информативно за ние (и така сме малку па) на рајат да се фокусираме на својата работа експертски ... Точно, навистина зошто доколку некој може да помогне да не помогне, но кога тој некој бар Лекарска Комора го замолила сите ќе знаеме дека сите сме се согласиле зошто тоа е неопходно, бидејќи во спротивно кога ќе мора утре да се послуша стриктно во Итни Случаи општествена Поука од наши Доктори ние по навика ќе бараме трето четврто петто шесто седно осмо итн. мислење Та наместо итно да си послушаме своите експерти ќе закажеме/закасниме И оп сетне ошол муабетот терсене наопаку, Та дури и кога еве јас ваква нишка сум срочил како не-приучен ами неписмен за темава иако имајќи при рака аналитички пристап ем волја постојано да потенцирам ехехеј не сум јас ниту експерт ниту пак можам да речам моето е последно ето бидејќи вакум имало во инфо-просторот, просто од спунт јас некому сум станал инфо-фактор, Не Дај Боже, БАР да ме фатеше за уши Полиција и да речеше ајт (комшо бидејќи и сам си кажувам дека страначка ми е судбина) оди фино лепо ти кај Надлежни-те по Амин а за да сето ова што го пишуваш концентрирано во инфо-нишкава за Вируси не им биде на твојте Земјаци некаков проблем натака макар ти си имал најдобри намери! на што нормално бидејќи нема никаква стандардизација во однос медиумскиот простор еве во однос еФоруми-те јас ќе срипам ама како така видете вие Безбедњаци јас имам право на слобода на говор па уште и на сите страни ќе разгласам во каква диктатура живееме И на крај уште полошо, Но Камо знаејќи дека не сум до толку исклучив иако ќе морам да се пофалам дека на разговор сум бил ко што тоа нормал го чини еден Брат во Кина [1] особено што дури и јас се плашам бар да не Му згрешам на БОГА а дефакто со самото тоа што се фаќам на туѓо оро и глумам играорец па дури и ороводец капак кој нема намера да го тера орото просто така веќе сум Го навредил БОГА со тоа што ја злоупотребувам Слободната Волја која ми е дадена како Дар Над Даровите во однос Слободата во исто време заборавајќи дека секоја Слобода сосебе носи и Одговорност, неретко пак јас правдајќи се бидејќи немајќи исклучивост и мешајќи дури и алтернативни диоптрии во анализите така веќе не сум Одогворен што ќе биде натака, иако кога постои многу магла заради одредена нестандардизираност еве во однос информирањето во Кризни Околности и колку истото е неопходно да е поопширно него регуларно Нормално се одважуваат Луѓе да превземат Подвиг поголем него вообичаено, за жал за што во мојот случај сега немам за тоа земено добиено воопшто побарано Благослов од никого, и ајде си информирал шерувајќи по фејкбук сакајќи да потсетиш што е приоритетна тема во даден момент, но затегнување еФорумски дадена Нишка за Вируси посекако некаде ќе ја утнам околу извичниците та наместо да релативизирам паника во Народ всушност сум распалил и поголема, Заради Што Би Ги Замолил Сите Надлежни Ве Молам Регулирајте Го Цел Овој Вакум Некако, ете можеби при порталите т.е. матичните веб страници на Институциите извадите еФоруми каде бар Дипломците и Магистрите па макар заминале Печалба би ги мотивирале експертски да го пополнат инфо вакумот низ меѓусебна јавна дебата на која без Лиценца нема да може никој да влета, А Потоа ако не Тогај Ќе Стигнеме И До Заеднички Видео Елаборации еве пример по урнекот на Пулмологот на MedCram кој ги информира своите па и туѓите Пациенти или Заинтересирани денеска во однос Респираторни Вирусни Заболувања и Белодробни Бактериолошки Инфекции, за кој Доктор ќе речам Сведочи дека Медицина-та Чини Се’ за оние Луѓе кои живејат во Светов опуштено (или неодговорно во однос Исхрана-та или пак Навики-те илити Несвесност за ризиците) да и во такви околности Живот им осигура и реосигура стандаризирано ... Верувам Тогаш Мнозина И Ќе Речат Слава Богу Ќе Волонтирам Знаејќи Дека Од Сите Нас Зависи Општеството [2][2] бар Службениците нема да се чувствуваат дека се заборавени [3] Мнозина Слава Богу Ќе Отидат И Онаму Каде Е Најнеопходно Преку Уницеф или Црвен Крст или Црвена Полумесечина Да Помагаат, но неретко на крај ние и на тие дома и на нив ќе заборавиме Да Им Благодариме бар и малку молитвено ако не поинаку ...во овој контекст би порачал Ве Молам Браќа и Сестри во Христа немојте да ги смутувате останатите да не земаат Вакцини бидејќи и сами си знаете дека ако и малку ви намали Благодат одма трчате по Доктори а конечно тоа и Господ го Благоволи за да разбереме дека и ние сме Луѓе а не нешто посебно, можеби ко во мојот случај мнозина ќе речат поубо би било кога наши Фармаколози би ги произведувале истите како б се осигурале дека вакцините се прочистени или пак не ни влетале експериментални, НО и сами знаете дека ако сте Воцрковени и отрoв да ви даде некој нема да ве распара, но за оние што не се да ги фрламе во смут немојте да се вакцинирате > а не сте ги зеле на Грб за нив да се молите > знаете и сами дека така на себе сте си го навлекле Гневот Божји просто бидејќи ем сте се мешале во туѓа работа ем тоа онака од ракав сте го чинеле, а дури и вака ко мене фокусирано и засебно да думате повторно дали за такво нешто сте добиле од својот Духовник или пак Заедница т.е. Црква или Ума Благослов за да тревожите! затоа и постојано повторувам низ нишките на форумов ВНИМАНИЕ јас сум не приучен ами неписмен!!! и повотрно тоа нема мнозина да одврати да ме читаат озбилно, НО бар ги упатувам еве за моиве думања треба да чуеме експертско мислење! реално денес Народ многу многу нема волја да ги моли Експерти да думаат и директно како свое мислење а не пак да анализираат туѓи на некој науршец, ама бар оставам голем простор сите што ме читаат да разберат дека уличар ко мене кој нема ниту Средно Образование завршено фокусирано туку од немајкаде му попуштале за да не стане во општество вишок по сите основи па исфрустриран потоа да си лечи гурабии малтретирајќи го истото, А Така Искрен посекако мнозина ќе речат евала ако овој неписмено-полуписмениов вака дума Што пак експерти, па логично не да чекаат тие да создадат услови за континуирана дебата Туку сам Народ ќе им ги обезбеди дали Невладино или пак Народно еве ко во случајот со Бурекџилница, но чинам за вакви кризни моменти убо би било да се одважат или некој да ги замоли Кабелски Оператои и АЕК да се путат експертски инфо-канаи каде Народ во континуитет би почул Експерти фокусирано да думаат на дадената тема, Бидејќи тие и немаат многу многу време по еФоруми да дебатираат или Блогови/Влогови да прават а не пак на Социјалки ко Фејкбук да влетуваат во цела таа широко дефукусирана улица да поставуваат знаци упатства и регулираат сообраќај, ИАКО навистина Мнозина Експерти во недостаток на соодветен простор тоа таму и го чинат!
Изменето од Zelenikovo - 04.Март.2020 во 05:15
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2020 во 02:02

летс гет хајенд смајл вокинг он Саншајн [1] возможно во Зима нели на Планина нал поубо на Село за да и јадењето биде арпаџик весело :) ето сум чул и порано но не су запамнал најубо дека Витамин Д рулз покрај Витамин Ц, незнам само кој редослед е поубав прво да се избања Чоек во Утринско Сонце па потоа да се напиет Свежа Лимонада, дал обратно, или топтан заедно ... кога немет убав ден в Скопје нормално Водно ЦрнаГора Китка се тамам сончеви доскоци и за циркулација бидејќи воспортивно детоксификацијата не е ни возможна та и ефектите помали од ВитД ако сте улежани ... А Камо Горе На Врв Планина да си Запоете одсрце Светли Стихои можеби на плејбек слушајќи Живоносен Источник Молитвеник та да соберете и отпојќе Благодатна Заштита ...

аберов доаѓа од MedCram како превентива но укажувајќи на клиничката виа суплементи од аптека [1] што не дека не е токму, незнам, арно ама би бил исклучив кога не би чул и други Доктори што имаат да кажат на темава та еве еден издвоен цитат но одете на линкот за целосно да го читнете текстот ...
Цитирај Just One Pill Away by Bill Sardi

...

Most multivitamins provide no more than 400 IU (international units – a trivial 10 micrograms, or 1/100th of one milligram) of vitamin D, and the National Academy of Sciences says 2000 IU (50 micrograms) is the safe upper limit, with toxicity beginning around 10,000 IU (250 micrograms).

But Reinhold Vieth PhD, researcher at the University of Toronto, notes that blood levels don’t even measurably rise till 4000 IU (100 micrograms) is consumed and toxicity begins at 40,000 IU (1000 micrograms or 1 milligram) only after many weeks of use.

To demonstrate just how ridiculous the warnings of vitamin D overdose have been, a person standing in the summer sun for an hour at noontime in a Southern latitude (Arizona, Florida) in swim trunks would naturally produce about 10,000 IU (250 micrograms) of vitamin D through skin exposure. Sun poisoning from vitamin D overdose has never been reported. [Am J Clinical Nutrition 73 (2): 288-94, Feb 2001; Am J Clinical Nutrition 69(5): 842-56, May 1999]

Researchers recently stated that the Food & Nutrition Board’s 2000 IU (50 microgram) upper safe limit is not based on current evidence and that the absence of any toxicity in healthy adults at 10,000 IU (250 micrograms) should be supported as the completely safe upper daily limit. [American Journal Clinical Nutrition 85: 6-18, Jan. 2007]


...

The common cold

Dr. John Cannell MD, who captains the Vitamin D Council, recently authored a paper which shows the winter increase in colds and flu is attributed to low seasonal vitamin D levels. Dr. Cannell cites the earlier work of R. Edgar Hope-Simpson who first proposed that variations in exposure to solar radiation explains the seasonality of influenza epidemics. [Epidemiological Infection 134: 1129-40, Dec. 2006] Dr. Cannell even has a challenge for visitors to the Vitamin D Council website. He suggests high-dose vitamin D (50,000 IU – 1.25 milligrams) be consumed for 3 days at the first sign of a cold or the flu. So far, Dr. Cannell is receiving many reports of how quickly high-dose vitamin D overpowers the common cold (this writer tried high-dose vitamin D with the first sign of sniffles this winter, and the vitamin D therapy worked rapidly both times).

...

Sun, diet or pills?

It’s difficult for most people to get optimal amounts of vitamin D. The diet, at best, will only provide a few hundred units of vitamin D. Milk is fortified with synthetic vitamin D2, which is not nearly as potent as natural D3, which is used in most dietary supplements. A glass of milk provides only 100 IU (2.5 micrograms).

Fifteen minutes of sun exposure to 40-percent of the body is suggested daily for fair-skinned individuals, and more time for dark-skinned people. People with dark skin pigmentation simply don’t make as much vitamin D as Caucasians. A recent study conducted in a northern state (Michigan) found 50% of black mothers and 65% of their newborn infants were vitamin D deficient. [Clinical Pediatrics 46: 42-44, 2007] Even adults who receive adequate sun exposure have been found to be deficient in vitamin D. [Menopause Feb 6, 2007]

...
[1] http://forums.fingerlakes1.com/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=1080141


https://www.medicaldaily.com/why-actual-sun-exposure-better-taking-vitamin-d-supplements-448732

https://www.shethepeople.tv/health/get-more-sunlight-eight-reason-why-sun-is-good-for-health

https://www.vitamindsociety.org/press_release.php?id=61

https://www.youtube.com/user/VitaminDCouncil/videos

Dr. John Cannell on vitamin D


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.