IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Една Изборна Единица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Една Изборна Единица

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 691
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2019 во 12:43


Не сакам да преудицирам дали и нашите власти си нашле некаков изговор за да ја сотрат страницата за архивирање archive.is односно archive.fo а за тоа јас да сум некако крив бидејќи на ангро ја користев за архивирање на маклезет.мк форумот, меѓу другото и за архивирање на многу страници абери и директни линкови до цитати во дадена страница а потоа фуснотирани на овој форум (поприлично и во оваа нишка), којзнае можеби некој од удбашана се изнервирал што не му дала комшика шеќер па ајде некако да му го тупи на Народ за да си истресе од спунт склет гурабии, НО нивна работа ето бар не се единствени [1] хм можам да замислам како и зошто се одлучиле на ваков чекор којзнае може изис и озирис им дремат у двор, нејсе, ако и кога низ фуснтиве во нишкава налетате на од мене линкувани абери на archive.is/fo доколку сакате да ги видите ќе мора да одите преку прокси сајт и се си е ок ...

пр. преку некој прокси сајт налик https://www.kproxy.com

односно линкот од фуснотата

http://archive.is/3vmZm#selection-3517.140-3517.285

копирајте го и срчнете го преку прокси сајтот, тој или кој било друг

https://www.free-proxy.com


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 691
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2019 во 17:33

Neizvesnost u Izraelu: Velika koalicija ili novi izbori
- https://www.slobodnaevropa.org/a/izrael-izbori/30171144.html

од ова може да се види дека една изборна единица е корисно во однос плуралноста но ризик во однос функционалноста, освен ако не постои е-гласање па брзо можат да се преповторуваат избори во случај на ќорсокак за мандатар, или пак доколку постои норма како задолжително идеолошко коалицирање, сепак имајќи предвид дека аномалии би постоеле во вториот случај единствено чаре во статус-кво ситуации е брзо е-гласање ...

од друга страна 1-на изборна единица со преференцијално гласање ќе отвори простор и за поголема застапеност на помалите партии, но сепак треба некаква категоризација за да можат гласовите да се префрлаат врз дадена група кандидати пр. наместо по општинска основа по идеолошка бидејќи префернцијално гласање во една изборна единица нема да извади застапници кои ќе бидат ориентирани кон локалните гласачи, всушност ЕИЕ како систем сам по себе ги дерогира локалните интереси т.е. граѓаните немаат свој загарантиран локален парламентарен претставник ...
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 691
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2019 во 16:26

Лилето сношти убо кажа, ЕИЕ е неопходна опција заради поголема демократизација, но чинам не е во право кога вели дека нема што да се плаши Народ ако виа ЕИЕ се маргинализира директното застапништво на Граѓаните бидејќи нели Граѓаните за тоа си имаат Локална Самоуправа, но ДИНГ ДОНГ ЛИЛЕ тоа значи ЕИЕ само за парламентарните а не и за локалните избори, а дури и да е така како јас како Граѓанин ќе имам можност да ако мојот локален претставник ме игнорира да се пожалам на Законодавец како би го ресетирал нечиј локален агалук, од овој аспект повисока дистанца е само Суд, а некои работи прсто не се за на Суд а сепак си бараат простор каде локалниот проблем ќе може и централно да се разгледа, во кои околности ЕИЕ ќе биде каша попара, онака трчај кого можеш од народните избраници да фатиш за трегери за да промовира погласно некој проблем, и оп ова не врти во круг, та и постојниот модел не го бива вака во однос правата на Граѓаните ниту пак ЕИЕ дури и со отворени листи не е гарант за рамноправност еве на институционално ниво а во костец потребата од виша политичка инстанца т.е. нема никакви гаранции дека другде со лесно Човек ќе се пожали за некој гајрет та онака ако му се посреќи да најде некој во народното собрание да го сослуша арно ако не ништо итн.

сето ова пак и при ЕИЕ околности може да се регулира односно да се нормира подзаконски одреден Пратеник да има законска обврска да мора да биде претставник на одредени општини пример по три Општини да ги има задолжително во свој радар та Народ да не лута по ходници во Собрание, дума која практично ако не правично посочува на застапништвото, ете понапред пример во нишкава како во сАд тоа е регулирано не само со Канцеларија во институцијата туку и со Локални Канцеларии, сигурно некој ќе рече мораат бидејќи станува збор за голема територија, но еве да речеме сите кај нас имаат канцеларии во Собрание, но оп оди најди некого таму, логично треба да си имаат и свои секретарки ако не тим кој во секое време ќе им биде на располагање на Граѓаните, просто не само што треба туку и мора Пратениците да бидат отворени секојдневно кон Граѓаните и да најдат волја време сили да ги ислушуваат нивните проблеми, можеби за да нема оперативна преблокираност да постои некаков филтер систем кој најнапред ќе ги прераспределува потребите пр. до Пратеници кои се посветени на некоја област односно членуваат во соодветни Собраниски Комисии, а потоа комисии да задолжуваат кои Пратеници ќе мораат да примат Странка или илезат на терен за да ги проверат и лично проблемите или пак ќе ги препраќаат Граѓаните до Извршната Власт итн. но ова би било и комплицирано и замрсено, заради што пак паметно е да се вратиме на изворниот модел а секој Пратеник да мора да си има постојано отворена канцеларија во својата Општина ...

во секој случај интересно е дека повторно и за оваа работа нема широка јавна дебата, ниту пак простор каде таа континуирано ќе се одвива пр. одреден Институционален еФорум при дадено Министерство, та на крај како по обичај Решението килава иако многу баици галамеле наоколу! ајт што вели Кољо-вртикапа вака онака ќе не биде не се сеќирајте само нека дрма оптимизам и се што сме си заслужиле ќе си дојде, ех виа митомански табиет јасно митоманска центрифуга била таа туркана виа ЕИЕ Народни Избраници илити поинаку, дали!?


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 691
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2019 во 18:43


малите сакаат полесно до гласои, големите осигурани гласои, а ц среде Народ пак абдал ќе си го прават, прво никогаш нема удбалитичарите да ви доветат вам аир туку попрво камшик ако не јарем во однос Правото на Избор и Глас, тоа значи колку и да има изборни единици 1-на 6-ст или 120-сет, повторно ќе бидете навјасани од оној кој имал поарен агитпроп кампањски бидејќи реално никаде нема сеопфатно премерување на платформи нивно соочување и оправдување, се’ се сведува на жими мајка без никаква одговорност пред Бирачите, освен да ги почастат по некоја бира ако не ги собира во нивна кожа па им јурнат некаде попат!

дефинитивно сме зрели пр. за ирскиот модел со ППГ (STV) кој ако е сред ЕИЕ не гарантира осигурано застапување за локални прашања посреди законодавците т.е. туркање промена на локални закони, но ако се 120-ИЕ ако не се задолжени Пратениците да имаат и своја локална канцеларија во својата изборна единица каде еднаш неделно ќе мораат да се сретнат со своите избирачи та и од тоа нема да има големо фајде, поентата е дека само низ децентрализација вашите права ќе можете полесно да ги остварувате но не само општинска туку и законодавна да се изразам пластично, во спротивно во која и да е варијанта единствено што
е дочекате е само добро познатото агтипроп ријали шоу во парламентот ...

да сублимирам дпмн е за 120-ИЕ моделот, дуи за постојниот 6-ИЕ, а sdss навидум за 1-ИЕ, практично а 6-ст а 1-на Изборна Единица чинам тоа речиси е исто бидејќи повторно перењето мозок на ангро е загарантирано а разбира се постојните удбалитичарски мастадонти во тоа се највични, та навистина решение е да се вратиме на првобитните 120 изборни единици а воедно парламентарните и локалните избори да се случуваат истовремено како ете би се заштедило, демек нема логика, но ја би рекол тоа е гарант за стабилен развој, та чим зајковци до сега и при тешки зицери и при никаков резултат не поднесоа одговорност, што пак натака може ли некој повеќе да потфрли од нив та да мора некогаш предвремени избори, прагот на толеранција мислам не ни може да оди подолу од ова па сепак Народ си легна на брашно, а увидовме дека единствено улица се случува ако за тоа некој удбалитичарски мастадонт има волја, реално после цела деценија владеење дмпн воопшто и не се замара дали предвреме ќе излезе на мегдан бидејќи после нивниот митомански самонокаут единствено што им оди во прилог е зајковци што повеќе зицери да направат како и алиевци би влегле доволно во ќорсокак за да пак не ги стрефи мицковци исто што и груевци, нејсе, она што е клучно е најнапред ППГ како максимално поединечниот глас да оствари броењее односно учество во изборниот процес имате абери во 4-тиот и 5-тиот пост на првата страна од нишкава, а на сето тоа и гаранции дека Гласачите директно ќе можат да бидат во контакт со своите претставници, биле тие претставници накачени до п.столче преку 1-на 6-ст или 120 изборни единици, како стојат сега работите на овој план никој не може да оствари директна комуникација со парламентарец освен ако не е по непотистичко фамилијарна или партиска линија, дури нема ни претставници во дадена фела ни за невладиниот сектор т.е. граѓанските здруженија, со еден збор речено ова не е Демократија ова сега е ПЛУТОКРАТИЈА без разлика во каква изборна единица удбалитичарите ќе ве пикаат!

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.