Вистински летен специјалитет: Брза фритата со домати и фета сирење


Брз рецепт за летна фритата, мирисна, вкусна и едноставна за подготовка.

СОСТОЈКИ:

 • 6 јајца
 • 200 гр кисела павлака Пекабела
 • 1/2 главица кромид
 • 2 домати
 • 150 гр фета сирење
 • свеж босилек
 • сол
 • бибер
 • маслиново масло

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

 1. Во чинија добро разматете јајца и павлака. Во тава загрејте маслиново масло и пропржете сечкан кромид.

   

 2. Прелијте го кромидот со разматени јајца, преку распоредете домати сечкани на кругови, издробено фета сирење и листови босилек.

   

 3. Оставете на рингла 4-5 минути, потоа превртете со помош на чинија, поклопете и оставете уште 2 минути да се запече.

Добар апетит!