IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЧУДА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЧУДА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 22>
Автор
Порака
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 17:12
Originally posted by Nela Bella Nela Bella напиша:

Aj Ve molam kako moderator prosetajte niz cuda i premesti gi postovite na Adzija i SayHi zasto ne im e mesto taamu temata e cuda a ne adzilak ako SayHi go interesira adzilakot neka se postavi tema, blagodaram  


Реков ќе дадам свое видување во вркса со ова, па еве ме.
Како прво, ако сакате да кажете нешто на модератор, мислам дека може слободно да му се обратите со Лична Порака. Нели Модератори? би ја прочитале личната порака и соодветно би ти одговориле.
КАко второ, не се отвара Тема :"До Бегу" затоа што нее соодветна на форумов. Ова се надевам сите ќе се согласите со мене дека е РЕлигиозен форум, па муабети еден со друг ако сакаме да правиме, тоа ќе го направиме како што реков со лична порака, а не да се отвори тема во врска со тоа.
Незнам која е намерата на отварање ваква тема, НО се надевам дека ова ќе се земе во предвит како непотребна тема па истата ќе се избрише (мислам на До Бегу темата).
Сега, да кажам дека мене ме интересира аџилакот, оној кој аџија се пофали дека го спровел, дека бил на аџилак. Зошто? Велите дека тоа нема врска со темата но Јас Не Се Сложувам.
Ние разговаравме за џуда, мислам Православие беше тој кој што постираше на таа тема највеќе, и мислам дека баш тој спомена Чудото во Црквата во Ерусалим, каде верувате дека бил Исусовиот Гроб и тн.
Сега, тамо одат луѓето на аџилак, и јас гледав документарен филм за ЕРусалим, за аџилакот, и баш за таа црква и баш за тоа чудо кое вие велите дека е Чудо.
И, аџија се пофали дека бил на аџилок, па сакав да ми објасни повеќе за тоа, конкретно за чудото повеќе ме интересираше, иако аџија ме разбрал погрешно и ја поведе дискусијата во друга насока, со подсмеваќе, навреди врз исламот и муслиманите, со џалам и тн. Само ок, му простувам и нема да реплицирам на такви коментари, како што реков Не Вредат.
Значи, на крај сме пак кај тоа ЧУДО и воопшто нетреба да се преместуваат моите коментари.
Со почит, благодарам.

Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 17:16
Сепак , да прашам :

ДАли тие чуда кои ги истакнувате се со долг период на времетраење?
Дали тие се појавуваат на секого?
Може ли некој , некое од тие чуда да ми го покаже, да ми го изведе, да го презентира токму сега?
Може ли да не зачудите со некое чудо?
Дали може да кажете некое чудо кое Исус пример го извел, а останало до ден денешен и вие го имате?
.....

Кон врв
rice Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rice Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 18:03
Originally posted by sayHI sayHI напиша:

Сепак , да прашам :

ДАли тие чуда кои ги истакнувате се со долг период на времетраење?
Дали тие се појавуваат на секого?
Може ли некој , некое од тие чуда да ми го покаже, да ми го изведе, да го презентира токму сега?
Може ли да не зачудите со некое чудо?
Дали може да кажете некое чудо кое Исус пример го извел, а останало до ден денешен и вие го имате?
.....




SEYHI , BOG GI PRAVI CUDATA PREKU LUGETO SO PRAVA VERA! GI IMA OD POSTANOKOT NA SVETOT DO DENES, A, KE GI IMA I PONATAKA VERUVAM. PRASANJE E SAMO DALI SAKAS VISTINA DA GI VIDIS?

Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 18:22
Originally posted by sayHI sayHI напиша:

Сепак , да прашам :

ДАли тие чуда кои ги истакнувате се со долг период на времетраење?
Дали тие се појавуваат на секого?
Може ли некој , некое од тие чуда да ми го покаже, да ми го изведе, да го презентира токму сега?
Може ли да не зачудите со некое чудо?
Дали може да кажете некое чудо кое Исус пример го извел, а останало до ден денешен и вие го имате?
.....

1-

nekoi cuda se so podolg reiod nekoi ne, zavisno od promislata bozja!

2-ima sto gi gledaat site , no ima i takvi koi samo odredeni lugje se dostojni.
3-sakas  internet-sajber-cudo?
4-da moze odi na veligden vo erusalim---  tamu ke se zacudis  0sigurno!
5-sekojdnevnite cuda na isceluvanje vo celiot svet sto gi vrsi blagodatta na gospod isus , prku svoite verni nasekade a najpoveke vo svetite mesta se --dovolen dokaz.odi   i  vidi!   baraj i ke dobies-cukaj i ke ti se otvori!Smile
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 18:32
Најголемото чудо кое Исус ни го остави, кое трае до ден денес, е токму Неговото воскресение. Никој пред него, и никој по него, не воскреснал од мртвите и да живее до ден денес. Тоа сега може тебе не ти значи многу, бидејќи вие имате извртена верзија на тоа што се случило на Велигден, но за нас кои Христа го доживуваме, тоа и те како значи многу... Сите лажни богови и нивните лажни пророци се мртви... Нашиот Бог е жив...

Smile
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 18:48
Originally posted by sayHI sayHI напиша:

Сепак , да прашам :

ДАли тие чуда кои ги истакнувате се со долг период на времетраење?
Дали тие се појавуваат на секого?
Може ли некој , некое од тие чуда да ми го покаже, да ми го изведе, да го презентира токму сега?
Може ли да не зачудите со некое чудо?
Дали може да кажете некое чудо кое Исус пример го извел, а останало до ден денешен и вие го имате?
.....



Hadzija  --- odgovori mu na prasanjata ako znaes,  ako ne- ne pocnuvaj karanici.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 18:50
Аладине, шо ти на тебе бре човек... Одговорив на прашањето, а ако некој тоа го сфати како почнување на караница негов проблем...

Со што поточно од мојот пост ти не се согласуваш?
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 18:52
so toj sto drugo prasuva covekot ---cuda -sga i ovde

a ne tvoite razmisluvanja za  ispravnata vera i lagite.
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 21:05
Originally posted by аџија аџија напиша:

Најголемото чудо кое Исус ни го остави, кое трае до ден денес, е токму Неговото воскресение. Никој пред него, и никој по него, не воскреснал од мртвите и да живее до ден денес. Тоа сега може тебе не ти значи многу, бидејќи вие имате извртена верзија на тоа што се случило на Велигден, но за нас кои Христа го доживуваме, тоа и те како значи многу... Сите лажни богови и нивните лажни пророци се мртви... Нашиот Бог е жив...

Smile


Аџија, ќе може ли да ми го докажеш тоа, да ми го донесеш, презентираш пред мене тоа чудо, може и да го видам сега јас тоа чудо, да ми го донесеш на маса?
Велиш го оставил и трае до ден денес .. НО КАДЕ Е?
Тоа чудо кое ти го сметаш за чудо а кое никако неможе да се докаже освен ако не прочиташ во пишувањата на Павле или некои Непознати автори на Библијата, нее чудо воопшто! Едноставно, неможе да се докаже дека било тоа нешто, се случило .. никако научно.
А за прашањата, би требало да ми одговориш како што одговори Аладин мислам, И треба да го порчиташ коментарот пред прашањата па да се изјасниш дали да продолжам со тоа или да се помирам со фактот дека не си бил на аџилок.
Благодарам, почит.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 21:26
Не само што е чудо, туку е најнеобјаснивото чудо во историјата на светот. Би ти препорачал да прочиташ некоја книга за воскресението, ќе видиш дека тоа научно не може да се побие...
Второ, Бог не е келнер, па да ти се појавува тебе кога ќе посакаш, механички. Чудото можеш и лично да го доживееш, но за тоа треба вера, молитва, и искрено покајание... Ако си спремен по тој пат да врвиш, ќе ти се открие живиот Христос и ќе ти се докаже чудото...
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 21:35
Значи,  you avoid  some of my commentary.
Книга, која?
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 21:36
Некои коментари не вредат одговор... Се сеќаваш? Ако не ме удостои со одговор, извини, ама не сум јас тука твој потрчко... Big%20smileBig%20smile
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 21:39
Сепак , ќе го земам ова како избегнување и не знаење  на одговор. Благодарам секако што барем ми прокоментира  1ред зборови. Барем малку сум заслужил.
Почит.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 21:40
Абе земи го ти како сакаш, ама вистината е јас се изнапишав за ти ми го понижуваш коментарот? Епа извини брате, ама не си вреден трудот... Нема да ти ја задоволам љубопитноста, нека те копка до крај... LOLLOLLOLLOL
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 22>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.