IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Фитнес совети и муабетења
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Фитнес совети и муабетења

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 23>
Автор
Порака
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2006 во 02:18
Originally posted by batt's batt's напиша:

Originally posted by joki joki напиша:

...уште едно прашање...
како да се храниме , ама да не ставиме на мускулна масА?...слушнав дека ако неправилно се хранам можно е да ставам на килажа, наместо да изгубам...дали е тоа вистина?



za da stavis na muskulna masa mora da jades mnogu proteini i da pies mnogu dodatoci.....ogromna disciplina....
stavanjeto muskulna masa e tesko i makotrpno.
obicno ishranata vlijae 70% a vezbanjeto 30% (ako ne i pomalku).

vazno za slebeenjeto e da se izbegnuaat prostite jaglehidrati, a toa se site onie proizvedeni blagi raboti, cokoladi, keksi, torti........
mala kolicina od vakvite raboti e preporacliva SAMO VEDNAS POSLE TRENINGOT.
inaku korisno e da se jade kuvana hrana, raznovrsna so zelencuk - kompiri, oriz..., meso - pilesko, riba...
za pojadok, ovosje i pahuljici - obareni so zesko mleko...

ovaa tema e ogromna, zgodno e da surfnes i da pobaras
nesto so workout diet nutrition ...... probaj
значи можам мирно да спијам...се уплашив си реков ако турам уше мускулна маса тешко мене
фала многу
Точачиња.
Кон врв
Jelena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 151
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jelena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2006 во 10:05

batt,s fala na sovetot.

Samo uste nesto... Sto mislis spored tebe koja e podobra fizicka aktivnost za zenski fitnes ili pak aerobikot (kik box).

So fitnes se postignuva fantasticna definicija na celoto telo..znam od iskustvo...megutoa so aerobik vezbite kondicijata i rabotata na srceto go dostignuvaat sovrsenstvoto, a so fitnes i ne cuvstvuvam nekoja razlika na toa pole.
 
Znam deka kombinacia pomegu  fit. i aer. e najdobro.... za toj koj ima slobodno vreme...znaci jas ne
 
I dali znaes mozebi mesto kade sto ima takvi treninzi aerobik kik box
 
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2006 во 18:02
so aerobikot se trosat poveke kalorii, so fitnesot se formiraat muskuli i se zacvrsnuva teloto. zavisi sto sakas, muskulcinja da se dzirkaat ili samo da izgledas skladno...

najubavo e da go treniras ona sto go sakas, sto ti pravi podobro, od sto se osekas poprijatno, ona sto poveke ti odgovara.

vazno e da se vezba nesto za da se bide zdrav.

p.s.
za aerobik kik box - probaj vo studio rebis

Изменето од batt's - 18.Август.2006 во 18:40
Кон врв
bOOster Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bOOster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2006 во 13:37
KAKO NA PRIMER MOZE DA SE NAMALI MUSKUNATA MASA VO DELOT NA BICEPSOT I TRICEPSOT?????????
Кон врв
bOOster Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bOOster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2006 во 13:41
Po pat na poseben rezim na ishrana ili nekoi lesni medicinski sredstva??????









Dali so prestanuvanje na vezbite na muskulite moze da se stori toa?
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2006 во 00:05
pa probaj so pomali tezini i pogolem broj povtoruvanja.
nemoj da prestanes skroz da gi vezbas, samo koristi pomali tezini.

muskulite rastat kako posledica na cepenjeto na muskulnite vlakna pri vezbanje so golemi tezini.
za da mozat da go izdrat naporot muskulnite vlakna preku proteinite se zdebeluvaat i na toj nacin se dobiva muskulna masa.
namali go samo intenzitetot na vezbite za biceps i triceps. raboti izolacioni vezbi koi go oblikuvaat muskulot za da ne se sluci neskladnost na teloto.
mozes i poretko da gi vezbas vo tekot na nedelata, na pr ako gi vezbas dva pati smali na ednas......



Изменето од batt's - 27.Август.2006 во 00:09
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2006 во 19:40
ajde nesto i za masinite za stomacni koi ni gi prodavaat preku TV.

se e golema izmama.
ni pokazuvaat zgodni devojki i momci koi navodno
go dobile takviot izgled so koristenje na doticnata masina.
nema vrska!
vistinata e deka za da se zajaknat stomacnite
ne se potrebni masini. i osnovnite vezbi kaj koi
se koristi sopstvenata tezina se dovolni za da se izgradat -
zajaknat stomacnite muskuli. za sekoj del
(goren, dolen i stranicen) po edna vezba i minimum
3-4 serii i 15-20 povtoruvanja ke zavrsat rabota.
moze da gi kupite site mozni masini za stomacni,
plockite na stomakot nema da vi se gledaat se dodeka
imate sloj koj gi pokriva. a toj sloj ne se gubi so
masini, tuku so ishranata i kardio!!!
znaci doagjame do klucot za plockite na stomakot,
so vezbanjeto se zajaknuvaat muskulite, no so pravilnata
ishrana i kardio tie ke se gledaat.

masinite od reklamite ne gi pravat stomacnite
od reklamite!!!


Изменето од batt's - 01.Септември.2006 во 19:42
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2006 во 19:31
Procitav skoro nesto interesno.
Koskenata srz kaj zenite se zgolemuva da 30-tata godina, a posle toa postepeno pocnuvaat koskite da stanuvaat potenki i pokrti. Ova moze da se namali i uspori so intenzivno vezbanje.

Znaci: ona sto ke go vlozite sega, svoite rezultati ke gi pokaze i podocna. Nisto ne e dzabe, se se isplati, porano ili podocna.
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2006 во 18:05
hm.....
vo teretana mi se slucuva da slusnam komentari (najcesto) od devojkite, vo vrska so "maski" i "zenski" vezbi:((( ???
i demek, ne ja pravam taa vezba - maska vezba e...

sto znam..... moe mislenje e deka ne treba da se pravi takva podelba, i momcite i devojkite imaat isti muskuli.

eventualno, podelba okolu nacinot na vezbanje...

sto mislite ima li maski / zenski vezbi?
Кон врв
Carnation Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Carnation Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2006 во 21:25
a kako mozam da go namalam pivskoto stomace?8 godini vezbav karate i ko ev pomal prakticno mi se poznavaja i bez zategnuvanje stomacnite muskuli,a sega imam salo da recam vo dolniot del od stomakov i spojleri.aj te molam kazi so vezbi trebit da pram za da go sredam i eventualno kakva ishrana(samo te molam dozvoli mi da jadam pasteti,virsli i salami zs inaku nisto od mene ne ke osanit,a najmalku stomak)
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2006 во 17:13
Originally posted by Carnation Carnation напиша:

a kako mozam da go namalam pivskoto stomace?8 godini vezbav karate i ko ev pomal prakticno mi se poznavaja i bez zategnuvanje stomacnite muskuli,a sega imam salo da recam vo dolniot del od stomakov i spojleri.aj te molam kazi so vezbi trebit da pram za da go sredam i eventualno kakva ishrana(samo te molam dozvoli mi da jadam pasteti,virsli i salami zs inaku nisto od mene ne ke osanit,a najmalku stomak)


hm.....

e pa ima dva nacina:
1. bez sportuvanje
2. so sportuvanje

* prviot nacin e potezok zatoa sto em ne vezbas em treba da oslabis, znaci treba da ja reduciras hranata. i toa treba da skratis od jaglehidratite, od brzata hrana, od prerabotenite sekeri - blagicki raboti, a da se koncentriras na proteini - cisto meso (pilesko, riba, meso bez mrsnotii), zelencuk i ovosje.
site nie znaeme sto e zdrava hrana, ama nedisciplinata i nemanjeto zelba da se zanimavame so nejzino podgotvuvanje pravat da si ksneme nesto nabrzinka....

* vtoriot nacin ne bara taka drasticno menuvanje vo ishranata, iako treba da se namalat jaglehidratite - brzata hrana i blagoto. arno ama so vezbanjeto ke se trosat kalorii taka da toa sto ke se jade ke se trosi i nema da se talozi potpolno. okolu vezbite.... pa najdobro e za slabeenje da se praktikuva kardio trening - aerobicen trening. toa znaci podolgotrajno vezbanje so pomal intenzitet, na primer trcanje, plivanje .....
na toj nacin poradi dolgotrajnosta na aktivnosta kako energija ke pocnat da se trosat i masnotiite. mozes da vneses i trening so tezini, po 2-3 serii po 12-18 povtoruvanja vo serija so mali pauzi pomegju seriite od 30-45sec.
prioritet se vezbite za stomak i za dolniot del od grbot - kaj kicmata. mora da se zacvrsne sredisniot del od teloto zaradi pravilnoto drzenje.

eve probav da dadam nekoj sovet onaka bez mnogu filozofiranje.
so eden zbor - mora da se aktiviras fizicki:)


Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2006 во 17:19
ajde nesto i za pravilnoto drzenje i kako toa se postignuva.

za da naseto telo ima pravilno drzenje mora da ni bide zajaknat sredniot del na teloto: stomakot i dolniot del od grbot.
cesta e pojavata na bolki vo kicmeniot del i toa pred se zaradi slabite muskuli vo COROT na teloto, stomakot i dolniot grb. silnite slobacni muskuli gi potisnuvaat organite vo stomakot i vrsat pritisok na zadniot del od torzoto - grbot i na toj nacin naseto drzenje e pravo. slabite stomacni muskuli pak ja prefrlaat celata rabota na odrzuvanjeto na pravilnoto drzenje na grbnite muskuli pa od tamu i bolkite vo grbot.
silnite grbni muskuli gi drzat prslenite i rbetot na svoeto mesto pa taka i povredite vo tie podracja se namaleni.

ponatamu ke navedam koi vezbi se preporaclivi za dolniot grb, a za stomacnite mislam deka nekade predhodno imam navedeno:)

Кон врв
Carnation Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Carnation Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2006 во 17:20
fala mnogu,inaku 8 godini trenirav karate i ovaj petok izgleda pak ke pocnam,negativno e to so imam samo eden trening nedelno.e sega bi te zamolil ako mojs da mi kazis konkretno vezbi za dolniot del od stomakot,primer stomacni so kakva polozba na nozete ili nesto slicno.a za jadenjeto,blago konzumiram mnogu malku,ama brza hrana dosta cesto,ke se potrudam da go smenam rezimot(kolku ke uspam...ke vidime)

Изменето од Carnation - 08.Ноември.2006 во 17:21
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2006 во 17:27
aj probaj na nekoja od pocetnite strani.... ko da pisuvav i za stomacnite.
mislam deka ima web strana www.bodybuilding.com
pa tamu isto moze da se najdat razni korisni raboti.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.